NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2020 ROKU - WYNIKI

Dokładnie wczoraj o północy zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2020 roku".

W dzisiejszym newsie poznamy wyniki tego głosowania i wizerunek najładniejszego znaczka turystycznego minionego roku. 

Tradycyjnie zanim  przejdziemy do części szczegółowej koniecznych jest kilka informacji tytułem wstępu.

Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku organizujemy głosowanie, swego rodzaju zabawę dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach głosowania typowane są najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie znaczki (projekty graficzne) najbardziej podobają się turystom. Tegoroczne głosowanie miało być też dodatkową odskocznią od turystycznego zastoju i pandemicznej tematyki, którą jesteśmy zewsząd bombardowani i już solidnie zmęczeni.

Głosowanie odbywało się w dwóch turach. W pierwszej spośród wszystkich 140 znaczków wydanych w poprzednim roku wyłoniono 10, na które oddano najwięcej głosów. Znaczki, które w ten sposób zakwalifikowały się do głosowania, w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na "Liście zdobywców ZK".   

Głosy oddawane na konkretne znaczki to indywidualny wybór internautów i kolekcjonerów, których gusta niejednokrotnie bardzo się różnią. Im więcej głosów, tym większe szanse na to, że wybrany znaczkiem roku krążek będzie odzwierciedleniem gustu większości głosujących. W tym roku, podobnie jak rok wcześniej w pierwszej turze zanotowaliśmy wzrost ilości osób głosujących, ale już frekwencja w drugiej turze była godna krytyki. Nie będziemy jednak tu prawić morałów, a kwestię zaangażowania zostawiamy każdemu z kolekcjonerów do osobistego przemyślenia.

Na szczęście dzięki głosom wielu zaangażowanych kolekcjonerów i tym razem udało się dokonać wyboru bez konieczności stosowania dogrywki.  Wybór wcale nie był łatwy i było to widać na każdym etapie głosowania. Początkowo łeb w łeb szły 4 znaczki i mniej więcej pięć dni od końca głosowania nieznaczną przewagę zyskał wygrany tego głosowania. W czołówce znaczków z największą liczbą punktów były znaczki: 921 czyli Ogród Dendrologiczny w Glinnej, 1028 - izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej oraz 1017 - Stacja Kultury w Świeradowie-Zdroju. Ostatecznie najwiekszą liczbę punktów i tytuł "Najładniejszego Znaczka Turystycznego 2020 roku" zdobył znaczek:

No. 939  MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA W WARSZAWIE

znaczekroku2020final

Drugie,  równie zaszczytne miejsce, zdobył znaczek 921 przedstawiający kwiat Kielichowca chińskiego z Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej, a trzecie miejsce znaczek 1028 z wizerunkiem Jerzego Kukuczki.

Kolejny raz głosowanie pokazało, że gusta kolekcjonerów są bardzo urozmaicone, co szczególnie było widać w pierwszej turze głosowania. Faktem natomiast jest, że turystom i kolekcjonerom podobają się coraz bardziej szczegółowe projekty opowiadające jakąś historię, przemyślane i naturalne. Warto więc zwrócić na to uwagę przy projektowaniu własnych znaczków. 

Poniżej podajemy tabelę z punktami, jakie w poszczególnych turach zdobyły znaczki z pierwszej dziesiątki, a w pobieralni udostępniliśmy plik, w którym zebraliśmy liczbę otrzymanych punktów również dla pozostałych znaczków, które nie zakwalifikowały się do II tury głosowania. Warto i tam zerknąć, aby przekonać się, że wybór wcale nie był łatwy

Nr znaczka 921 933 939 950 955 970 1000 1017 1028 1048
Punkty I tura 75 93 122 51 45 48 92 49 70 43
Punkty II tura 78 46 91 59 29 40 62 60 76 26

Odnotujmy jeszcze, że w I turze udział w głosowaniu wzięło 116 osób przydzielając w sumie 1737 punktów na wybrane znaczki. W II turze, w której punkty przydzielano nie pięciu, a trzem znaczkom swoje głosy oddało zaledwie 63. uprawnionych kolekcjonerów, przydzielając odpowiednio 567 punktów, z których jak widać 91 trafiło na konto zwycięskiego znaczka, który bądź co bądź zwyciężył w obu turach. 

Jak co roku zwycięzca, a w zasadzie miejsce, które wydało dany znaczek otrzyma od nas specjalny certyfikat, którym można pochwalić się przed turystami. To takie wyróżnienie, które jak pokazują poprzednie edycje plebiscytu, jest dodatkowym magnesem przyciągającym turystów, sposobem na promocję obiektu, miasta, a nawet regionu. To wreszcie podziękowanie turystów za znaczek dopracowany graficznie, przemyślany i taki, który stanie się ozdobą pewnie niejednej kolekcji.

Wszystkim osobom, które mimo różnych zajęć znalazły czas na głosowanie serdecznie dziękujemy. Pozostałych kolekcjonerów znaczków turystycznych gorąco zachęcamy do obserwowania tegorocznych znaczkowych nowości i udział w kolejnych głosowaniach. Mamy nadzieję, że za rok zagłosujemy ponownie, zatem warto się do tego dobrze przygotować. Zachęcamy do aktywności nie tylko poprzez udział w poszczególnych edycjach głosowania, ale także poprzez promocję miejsc w mediach społecznościowych.

Zespół Znaczków Turystycznych