Cz. 3 - Jak zmniejszać zdjęcia - potwierdzenia pobytu

Dzisiaj postnowiliśmy poruszyć temat, z którym w dalszym ciągu wielu kolekcjonerów ma spory problem. Chodzi mianowicie o wielkość zdjęć jakie posyłacie do nas potwierdzając swój pobyt w znaczkowym miejscu turystycznym.

Mimo wielu komunikatów, które na przestrzeni lat do Was kierowaliśmy w dalszym ciągu nasze skrzynki są zapychane plikami w bardzo dużych rozmiarach, a przypominamy, że potwierdzenia które do nas wysyłacie wcale nie muszą mieć jakości fotograficznej, a jedynie taką, na której będzie można rozpoznać istotne szczegóły.

Przedstawiamy zatem niewielki poradnik, który zarówno osobom obeznanym z komputerami jak i tym niezbyt sobie z nimi radzącymi pomoże w łatwy i szybki sposób zmniejszyć posiadane fotki i sprawnie wysłać je z zamówieniem brakujących znaczków. 

Zaznaczamy jednak, że poradnik, który przedstawiamy dotyczy tylko zdjeć wysyłanych jako potwierdzenia, celem uzyskania możliwości zakupu brakujących znaczków. Przy okazji przypominamy, że potwierdzenia takie wysyłamy tylko i wyłącznie na główny adres e-mail czyli info@znaczki-turystyczne.pl o czym szczegółowo informujemy w zakładce "Brakujący Znaczek Turystyczny". Przypominamy też, że dowodem nie są zdjęcia znalezione w internecie, a najlepszym potwierdzeniem jest własne potwierdzenie.

Nasz poradnik zaczniemy od tego, że pierwsze co powinniśmy mieć to zdjęcia/skany, które chcemy zmniejszyć. Gdy już taki zbiór mamy musimy je zmniejszyć, aby szybko i bez zapychania skrzynek meilowych dotarły do centrali. W tym celu wystarczą dosłownie cztery kliknięcia, ale po kolei.

Mając przygotowane zdjęcia wchodzimy na stronę internetową zmniejszamy.pl. Na stronie, w czerwonym polu znajdziecie wiersz "zdjęcie", a obok niego guzik, po kliknięciu w który istnieje możliwość załadowania zdjęcia z komputera. Pole to zaznaczyliśmy kółkiem na grafice obok.

Klikamy zatem w ten przycisk i wskazujemy miejsce, w którym znajduje się nasze zdjęcie.  

Gdy już zaznaczymy zdjęcie, zostanie ono załadowane do przeglądarki. Teraz musimy ustalić pozostałe parametry. Na stronie jest ich sporo, ale nas w zasadzie nie interesuje nic innego jak rozmiar zdjęcia czyli dwa ostatnie pola na dole. I tutaj mamy dwie możliwości. Jeśli zdjęcie, które chcemy zmniejszyć jest wąskie i wysokie tzw. "stojące", wówczas w polu "Zmniejsz do wysokości" podajemy wartość 640. Jeśli zmniejszane zdjęcie jest "leżące" a więc jest szersze niż wyższe, to interesuje nas pole "Zmniejsz do szerokości" i tu także podajemy wartość 640. Teraz klikamy na "Zmniejsz" i po chwili zmniejszone zdjęcie pojawi się w nowym oknie.

Ostatnia czynność przy tego typu zmniejszaniu zdjęć/grafik to zapisanie wygenerowanego pliku. Nad miniaturą pomniejszonego zdjęcia mamy cztery opcje.  Klikamy zatem na "Zapisz zdjęcie" i zapisujemy zdjęcie w wyznaczonym miejscu na naszym dysku np. katalog "zmniejszone". I to w zasadzie całe zmniejszanie. Jeśli fotek mamy więcej czynności powtarzamy i możemy od razu to zrobić klikając w tym miejscu w link "Zmniejsz nowe zdjęcie".

Teraz wystarczy już tylko napisać e-maila z zamówieniem brakujących znaczków (koniecznie prosimy podać numer znaczka i ilość zamawianych szt., a na samym końcu załączamy pomniejszone zdjęcia będące dowodem naszego pobytu w znaczkowym miejscu turystycznym.

Tak zmniejszone fotki załączone do e-maila z zamówieniem "ważą" około 20 razy mniej niż fotki przesłane bezpośrednio z aparatu (bez zmniejszania). Łatwo sobie policzyć, że zarówno ich wysyłanie jak i odbieranie przez nas trwa 20x szybciej, a jeśli takich e-maili mamy codziennie kilka, łatwo sobie wyobrazić jak wielkim ułatwieniem jest zmniejszanie fotek będących potwierdzeniami pobytu. 

Zapraszamy zatem do korzystania z serwisu zmniejszacz.pl Nic to nie kosztuje, a znacznie może usprawnić proces przesyłania zdjęć.

Zespół Znaczków Turystycznych