Cz. 3 - Jak zmniejszać zdjęcia - potwierdzenia pobytu

Dzisiaj postnowiliśmy poruszyć temat, z którym w dalszym ciągu wielu kolekcjonerów ma spory problem. Chodzi mianowicie o wielkość zdjęć jakie posyłacie do nas potwierdzając swój pobyt w znaczkowym miejscu turystycznym.

Mimo wielu komunikatów, które na przestrzeni lat do Was kierowaliśmy w dalszym ciągu nasze skrzynki są zapychane plikami w bardzo dużych rozmiarach, a przypominamy, że potwierdzenia które do nas wysyłacie wcale nie muszą mieć jakości fotograficznej, a jedynie taką, na której będzie można rozpoznać istotne szczegóły.

Przedstawiamy zatem niewielki poradnik, który zarówno osobom obeznanym z komputerami jak i tym niezbyt sobie z nimi radzącymi pomoże w łatwy i szybki sposób zmniejszyć posiadane fotki i sprawnie wysłać je z zamówieniem brakujących znaczków. 

Zaznaczamy jednak, że poradnik, który przedstawiamy dotyczy tylko zdjeć wysyłanych jako potwierdzenia, celem uzyskania możliwości zakupu brakujących znaczków. Przy okazji przypominamy, że potwierdzenia takie wysyłamy tylko i wyłącznie na główny adres e-mail czyli info@znaczki-turystyczne.pl o czym szczegółowo informujemy w zakładce "Brakujący Znaczek Turystyczny". Przypominamy też, że dowodem nie są zdjęcia znalezione w internecie, a najlepszym potwierdzeniem jest własne potwierdzenie.

Nasz poradnik zaczniemy od tego, że pierwsze co powinniśmy mieć to zdjęcia/skany, które chcemy zmniejszyć. Gdy już taki zbiór mamy musimy je zmniejszyć, aby szybko i bez zapychania skrzynek meilowych dotarły do centrali. W tym celu wystarczą dosłownie cztery kliknięcia, ale po kolei.

Mając przygotowane zdjęcia wchodzimy na stronę internetową zmniejszacz.pl. Na stronie znajduje się kilka reklam, ale wśród nich na pewno znajdziecie zielony przycisk "+ wybierz pliki...", który wygląda dosłownie tak jak na przedstawionej grafice.

Klikamy zatem w ten przycisk i wskazujemy miejsce, w którym znajdują się nasze zdjęcia, zaznaczając je przy okazji. Tu warto zatrzymać się na chwilkę bowiem warto zaznaczyć, że jednorazowo można tym sposobem zmniejszych 30 zdjęć o łącznej wielkości nie większej niż 64 MB. 

Gdy już zaznaczymy zdjęcia, zostaną one załadowane do przeglądarki jako miniaturki. W prawej części strony znajdziemy natomiast sekcję, w której możemy zdefiniować dodatkowe parametry zmniejszanego zdjęcia. Nas w zasadzie interesuje tylko krok 1 czyli "rozmiar zdjęcia" i na tym w tej chwili się skupimy. Klikamy więc na guzik z napisem "Małe 640x480" po czym w dolnej części strony klikamy na niebieski przycisk "wykonaj". Nic więcej nie trzeba ustawiać i to była przedostatnia operacja jaką wykonaliśmy :-) System zmniejszy nasze zdjęcia i po chwili strona przeładuje się.

Ostatnia czynność przy tego typu zmniejszaniu zdjęć/grafik to zapisanie wygenerowanego pliku. Na ostatniej grafice zaznaczyliśmy miejsce, w które należy kliknąć aby pobrać wygenerowaną miniaturę naszej fotografii. Oczywiście jeśli zmniejszamy fotki hurtowo, to każdą z nich pobieramy osobno. Klikamy zatem na wskazane miejsce i zapisujemy zdjęcie w wyznaczonym miejscu na naszym dysku np. katalog "zmniejszone". I to w zasadzie całe zmniejszanie.

Teraz wystarczy już tylko napisać e-maila z zamówieniem brakujących znaczków (koniecznie prosimy podać numer znaczka i ilośc zamawianych szt., a na samym końcu załączamy pomniejszone zdjęcia będące dowodem naszego pobytu w znaczkowym miejscu turystycznym.

Tak zmniejszone fotki załączone do e-maila z zamówieniem "ważą" około 20 razy mniej niż fotki przesłane bezpośrednio z aparatu (bez zmniejszania). Łatwo sobie policzyć, że zarówno ich wysyłanie jak i odbieranie przez nas trwa 20x szybciej, a jeśli takich e-maili may codziennie kilka łatwo sobie wyobrazić jak wielkim ułatwieniem jest zmniejszanie fotek będących potwierdzeniami pobytu. 

Zapraszamy zatem do korzystania z serwisu zmniejszacz.pl Nic to nie kosztuje, a znacznie może usprawnić proces przesyłania zdjęć.

Zespół Znaczków Turystycznych