NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023 ROKU - WYNIKI

W czwartek zakończyło się głosowanie w ramach konkursu na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2023 roku". Dziś zatem pora na ogłoszenie wyników.

Tegoroczne głosowanie, z uwagi na mniejszą niż w poprzednich latach liczbę wydanych znaczków, postanowiliśmy nieco skrócić w każdym z etapów. Zamiast 14 dni, na etap przeznaczyliśmy 10 dni głosowania.  Pierwsza tura głosowania rozpoczęła się 26 stycznia, a zakończyła 4 lutego. W pierwszej turze, spośród wszystkich znaczków wydanych w poprzednim roku, wyłoniono 11, na które oddano najwięcej głosów. Znaczki, które w ten sposób zakwalifikowały się do głosowania, w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na "Liście zdobywców ZK". 

Jak co roku, głosowanie podzielone było na dwie tury. Nasze głosowanie to swego rodzaju zabawa dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach wybieramy najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas i dla przyszłych wydawców chyba także okazja, by zobaczyć jakie projekty graficzne najbardziej podobają się turystom i kolekcjonerom. Zaznaczyć jednak trzeba, że głosy oddawane na konkretne znaczki to indywidualny wybór internautów i kolekcjonerów, których gusta niejednokrotnie bardzo się różnią. Im więcej głosów, tym większe szanse na to, że wybrany znaczkiem roku będzie krążek, który odzwierciedla gust większości głosujących.

Wybór jak zawsze nie był łatwy, a wręcz mamy wrażenie, że z roku na rok jest trudniejszy, mimo mniejszej ilości znaczków do wyboru. W przypadku niektórych znaczków, punktacja z pierwszej tury znalazła odzwierciedlenie w turze drugiej, ale były też takie, które niemal codziennie zmieniały pozycję na liście. I o ile w pierwszej turze 2-3 znaczki mocno walczyły o pozycję lidera, o tyle w drugiej turze lider od początku do końca był ten sam, zostawiając w tyle pozostałe znaczki.

Kolejny raz uniknęliśmy dogrywki, choć po raz pierwszy musieliśmy do drugiej tury zakwalifikować więcej niż planowane 10 znaczków, co wynikało z jednakowej punktacji dla dwóch znaczków będących na dziesiątej i jedenastej pozycji.

Zatem nie przedłużając... W tym roku największą liczbę punktów i tytuł "Najładniejszego Znaczka Turystycznego 2023 roku" zdobył znaczek:

No. 1240  POMNIK BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE

znaczekroku2023final

Drugie,  równie zaszczytne miejsce, zdobył znaczek 1211 - Muzeum Sentymentów w Kowarach, a trzecie miejsce przypadło znaczkowi 1218 - Jeruzal - filmowe Wilkowyje

Gratulujemy zatem wydawcom zwycięskich znaczków i to nie tylko zdobywcom pierwszych trzech miejsc, ale całej jedenastce, która zakwalifikowała się do finału, bo jak to określali sami głosujący, znaczki te są po prostu bardzo ładne. Cieszymy się, że projekty wzbudziły zainteresowanie kolekcjonerów i mimo iż zwycięzca może być tylko jeden, to na uwagę zasługują wszystkie projekty.

Poniżej publikujemy tabelę z punktami, jakie w poszczególnych turach zdobyły znaczki z pierwszej jedenastki.  

Nr znaczka 1209 1211 1212 1218 1222 1223 1228 1240 1248 1251 1254
Punkty I tura 27 80 32 74 57 29 39 110 36 27 36
Punkty II tura 49 68 45 56 42 24 30 108 22 38 22

Jak co roku, zwycięzca, a w zasadzie miejsce, które wydało dany znaczek, otrzyma od nas specjalny certyfikat, którym można pochwalić się przed turystami. To takie wyróżnienie, które jak pokazują poprzednie edycje plebiscytu, jest dodatkowym magnesem przyciągającym turystów, sposobem na promocję obiektu, miasta, a nawet regionu. To wreszcie podziękowanie turystów za znaczek dopracowany graficznie, przemyślany i taki, który stanie się ozdobą pewnie niejednej kolekcji.

Na koniec należy się jeszcze wyjaśnienie dotyczące frekwencji w głosowaniu. Ta niestety tym razem była tragiczna. W pierwszej turze, w której głosować może praktycznie każdy posiadacz znaczka turystycznego, głosy oddało zaledwie 61 osób. W turze drugiej, gdzie głosują już tylko turyści ujęci na liście zdobywców znaczków kolekcjonera, na prawie 400 uprawnionych, głosy oddało 57 osób (w tym jeden głos po terminie) i dodatkowo dwa głosy osób nieuprawnionych. Na szczęście kolejny raz mogliśmy liczyć na kolekcjonerów, którzy wspierają nas w działalności i zawsze biorą udział w plebiscycie. Niestety w takich momentach rodzi się pytanie o dalsze edycje zabawy i jej zasady.

Wszystkim osobom, które mimo licznych zajęć znalazły czas na głosowanie, serdecznie dziękujemy. Pozostałych kolekcjonerów znaczków turystycznych gorąco zachęcamy do obserwowania tegorocznych znaczkowych nowości i udział w kolejnych głosowaniach. Mamy nadzieję, że za rok zagłosujemy ponownie. Zachęcamy do aktywności w promowaniu znaczków turystycznych i miejsc, które na nich przedstawiono, a w pierwszej kolejności do odwiedzania miejsc z najładniejszymi znaczkami. Liczymy na to, że zdobyte w tych miejscach krążki staną się ozdobą każdej kolekcji, a spoglądając na nie, zawsze wspomnicie fakt, że sami mieliście wpływ na wybór tych znaczków. 

Zespół Znaczków Turystycznych