682Hel to jedno z wielu miast, w którym znaczki turystyczne przyjęły się znakomicie. Można też powiedzieć, że to miasto przyjazne znaczkom, a najlepszym tego dowodem jest fakt, iż prezentowany właśnie najnowszy krążek jest czwartym znaczkiem w Helu i jak nas zapewniono, nie ostatnim.

Wśród wielu miejsc, które będąc w Helu trzeba zobaczyć na znaczkach przedstawiliśmy głównie te związane z historią miasta, ale też Polski. Tym razem za pośrednictwem drewnianego krążka chcemy Wam pokazać Muzeum Helu, a o tym obiekcie dowiecie się więcej klikając w poniższy link lub czytając załączony opis. Najnowszy znaczek na miejscu, w Muzeum Helu, dostępny będzie od dzisiaj od godziny 10:00.

MUZEUM HELU STOWARZYSZENIA PRZYJACIELE HELU  No. 682

Muzeum Helu wchodzące w skład Helskiego Kompleksu Muzealnego to stosunkowo młoda placówka muzealna. Wcześniej, bo od maja 2015 roku działało w tym miejscu Muzeum Przyrodniczo – Etnograficzne będące oddziałem Muzeum Obrony Wybrzeża. Siedzibą muzeum został obiekt B-1, „Anton”, wybudowany przez Niemców w 1941 roku jako stanowisko armaty 406 mm w kompleksie Schleswig – Holstein. Po wojnie miejsce to użytkowane było przez wojsko, a następnie przez kilka lat obiekt niszczał, by w końcu zostać przekazanym stowarzyszeniu „Przyjaciele Helu". Tak powstał pomysł na Muzeum Przyrodniczo - Etnograficzne. W nowo wyremontowanych salach zorganizowano osiem wystaw etnograficznych, pokazujących Hel sprzed 150 laty oraz trzy wystawy przyrodnicze. Sale wystawowe oraz gabloty zapełniły się eksponatami wcześniej zgromadzonymi oraz wypożyczonymi od kolekcjonerów. W maju 2016 roku dotychczasową placówkę muzealną przekształcono w Muzeum Helu ukazujące historię miasta, z działem przyrodniczym poświęconym przyrodzie Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Ekspozycje uzupełniają kopie historycznych dokumentów, wyszukiwane w archiwach państwowych. W wyremontowanych pomieszczeniach tworzone są także nowe wystawy poświęcone Kaszubskim twórcom ludowym.