793Dziś w Kaliszu odbyła się ceremonia przekazania Maxi Znaczka Turystycznego członkom Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaka. O tym wydarzeniu napiszemy wkrótce, a tymczasem chcielibyśmy poinformować o kolejnym znaczku, który za sprawą członków ww. klubu powstał w Opatówku. 

Na znaczku przedstawiono kościół co nie szczególnie dziwi, gdyż większość zabytków w Polsce to właśnie kościoły. Można też pomyśleć, że to kościół jakich wiele i możliwe, że większość z Was tak pomyśli. Jeśli jednak wczytacie się w historię tej świątyni, dowiecie się, że nie jest to pierwszy kościół w tym miejscu, że jeszcze nieco ponad sto lat temu wyglądał zupełnie inaczej i skąd wzięła się trzecia wieża.

Ale to wszystko do wyczytania, a wkrótce także do wysłuchania za pomocą dołączonego do znaczka QR kodu. Dziś natomiast najważniejsze jest to, iż znaczek właśnie trafił do skrzedaży i możecie go zakupić w punkcie zaznaczonym na stronie znaczka. Zapraszamy zatem do Opatówka i zwiedzania tej niezwykle interesującej miejscowości, a jeśli już teraz jesteście ciakawi historii tego miejsca, to zapraszamy do lektury poniższego opisu.

KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OPATÓWKU  No. 793

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Opatówka. W 1370 roku z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego wybudowano murowany kościół w stylu gotyckim. Świątynia ta była budowlą jednonawową i otrzymała wezwanie św. Doroty. W XIX wieku dobra opatóweckie przejął gen. Józef Zajączek, który od 1817 roku prowadził przebudowę kościoła, który otoczony został kolumnadą, a nad wejściem wybudowano wieżę. Kolejna przebudowa świątyni rozpoczęła się w 1905 roku. Konsekracja kościoła nastąpiła 26 czerwca 1912 roku i od tej chwili świątynia nosi obecne wezwanie. Zachowany do dzisiaj kościół w stylu neogotyckim posiada dwie wieże od strony wschodniej i jedną znajdującą się nad prezbiterium od strony zachodniej. Zachodnia wieża jest pozostałością poprzedniego kościoła, a nawiązaniem do poprzedniej budowli są także półkolumny otaczające zewnętrzne mury. W trójnawowej świątyni w prezbiterium na uwagę zasługuje drewniany ołtarz, w którym znajduje się rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powyżej umieszczona jest figura Matki Boskiej, natomiast po obu stronach figury Jezusa znajdują się postacie patronów Polski: św. Stanisława z mieczem oraz św. Wojciecha z tekstem Bogurodzicy i pastorałem. Ozdobą kościoła są również liczne witraże, polichromia w prezbiterium, a także ambona z płaskorzeźbami czterech ewangelistów.