Po intensywnie spędzonym weekendzie pora na troszkę luźniejszy tydzień. Ale abyście nie zapomnieli czym są znaczki turystyczne mamy dla Was jedną premierę i wizerunek znaczka, który w sprzedaży pojawi się dopiero w okolicach 8 - 10 czerwca.  

Jednak już teraz publikujemy wizerunek najnowszego znaczka, byście mogli sobie odpowiednio wcześnie zaplanować wizytę w tej części kraju, a być może znaczkowy szlak zawiedzie Was do Pęgowa akurat 8 czerwca, kiedy to we wsi odbędzie się doroczne Święto Truskawki, podczas którego przewidziana jest premiera najnowszego krążka.

Tymczasem dzisiaj zachęcamy do zapoznania się z historią obiektu, który przedstawiono na znaczku, a jest nim:  

PAŁAC W PĘGOWIE  No. 811

Pęgów to niewielka wieś w powiecie trzebnickim w gminie Oborniki Śląskie. Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana była w dokumencie księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa z 1288 roku. W centrum Pęgowa znajduje się zabytkowy pałac z 1907 roku, wybudowany przez mistrza budowlanego Vatera z Prusic dla Caesara Sachsa, który na początku XX wieku był właścicielem pęgowskiego majątku. Pałac w stylu neogotyckim wybudowano na planie prostokąta. Jest to budowla murowana i tynkowana, podpiwniczona, posiadająca dwie kondygnacje i kwadratową wieżę. W elewacjach zachowały się liczne detale architektoniczne w postaci schodkowych szczytów, sterczyn, fryz i prostych obramowań okiennych. W części okien zachowały się dawne witraże. Przed pałacem znajduje się otoczony zabudowaniami folwarcznymi dziedziniec, a do całego obiektu przylega park krajobrazowy. Po drugiej wojnie światowej pałac przeszedł w ręce państwa polskiego, a następnie przekazano go pod zarząd Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Po zlikwidowaniu PGR, w połowie lat dziewięćdziesiątych, majątek nabył prywatny właściciel.