252Dzisiaj dla odmiany wstęp będzie troszkę inny bo liczbowy. Z Tczewa przenosimy się do Złotowa do tutejszego muzeum mieszczącego się w pięknym szachulcowym budynku, który zresztą w całej okazałości możecie podziwiać na prezentowanym znaczku. A jest to 120 znaczek jaki udało się wydać w tym roku i przy okazji 630 znaczek w Polsce. Licząc dalej z pewnością dojdziemy do liczb 86 i 39, które oznaczają kolejno ilość znaczków w województwie wielkopolskim ogółem i wydanych tylko w tym roku. 

I pewnie doszukalibyśmy się jeszcze kilku innych liczb, ale zdecydowanie ważniejsze dla Was jest to, że prezentowany właśnie znaczek w sprzedaży dostępny jest już od dzisiaj. Planujcie zatem wycieczki i nie zapomnijcie śledzić nowości - może w drodze do Złotowa trafi się coś jeszcze :-)

MUZEUM ZIEMI ZŁOTOWSKIEJ W ZŁOTOWIE  No. 252

Siedzibą muzeum regionalnego w Złotowie jest szachulcowy dom mieszczański pochodzący z XVIII wieku. Po gruntownym remoncie oddano do użytku obiekt muzealny z misją „krzewienia przywiązania i miłości do ziemi naszych przodków”. W Muzeum Ziemi Złotowskiej znajdują się zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne, związane z miastem i okolicą. Dział archeologiczny prezentuje zabytki pochodzące z badań prowadzonych w okresie powojennym. Wyeksponowane są przedmioty i narzędzia pracy z poszczególnych epok, zwłaszcza typowe dla kultury pomorskiej. Najbogatszy dział etnograficzny, z czarną kuchnią i izbą krajeńską, to ilustracja kultury ludowej naszego regionu. W saloniku mieszczańskim z początku XX wieku pokazany jest Złotów z pogranicza trzech kultur: polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Osobna ekspozycja poświęcona jest Związkowi Polaków w Niemczech oraz działalności ks. dra Bolesława Domańskiego, jak też szkolnictwu polskiemu w okresie międzywojennym. Ponadto w muzeum prezentowane są wystawy czasowe, tematyczne, często ze zbiorów indywidualnych artystów czy kolekcjonerów. Bardzo bogata jest oferta książek o tematyce regionalnej wydawana przez Bibliotekę Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz wybór pamiątek regionalnych.