806W poświąteczny wtorek mamy dla Was kolejną znaczkową niespodziankę i kolejne zaproszenie do Brodnicy. Tu bowiem jako uzupełnienie znaczkowego szlaku powstał kolejny znaczek, który tym razem ma Was zachęcić do odwiedzenia kolejnego ciekawego i historycznego obiektu. 

Przy okazji chcielibyśmy zaznaczyć, że miejsce, w którym można zakupić wszystkie brodnickie znaczki zmieniło nieco swoją lokalizację i od kilku dni znajduje się w podwórzu kamienicy, a nie w piwnicy. Miejcie to na uwadzę wybierając się na wycieczki znaczkowym szlakiem i za każdym razem sprawdzajcie na stronie tego typu informacje, bo wbrew pozorom wprowadzamy tutaj dużo zmian i aktualizacji.

A już teraz zapraszamy do Brodnicy. Znaczek z pewnością na Was czeka. 

KLASZTOR FRANCISZKANÓW W BRODNICY  No. 806

Pierwszy klasztor franciszkanów w Brodnicy zbudowano z drewna. Zakonnicy zamieszkali w nim 20 marca 1752 roku. Fundatorem klasztoru i późniejszego kościoła był starosta brodnicki Józef Pląskowski wraz z żoną Rozalią, którzy przekazali teren pod budowę przyszłych obiektów sakralnych. Wkrótce rozpoczęła się budowa kościoła, którą ukończono w 1762 roku. 1 sierpnia tego roku nastąpiło poświęcenie murowanej świątyni, której nadano wezwanie św. Franciszka z Asyżu. W dalszej kolejności wzniesiono murowany klasztor, który do użytku oddano w 1772 roku. W roku 1831 nastąpiła kasata klasztoru, a zakonników zmuszono do opuszczenia obiektu, w którym urządzono szpital zakaźny, a później także szpital dla rannych uczestników powstania listopadowego. Do 1945 roku obiekt pełnił również funkcję więzienia. 2 listopada 1947 roku franciszkanie powrócili do klasztoru, a świątynia klasztorna otrzymała wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Barokowa, jednonawowa świątynia posiada prosto zamknięte prezbiterium za którym znajduje się zakrystia. Nad nią, na piętrze znajduje się chór zakonny. Wnętrz kościoła zamyka sklepienie kolebkowe. W prezbiterium godne uwagi są dwa obrazy Matki Boskiej Królowej Aniołów z XVII wieku oraz Drzewo genealogiczne św. Franciszka z XVIII wieku. Do kościoła od zachodu przylega piętrowy, prostokątny budynek klasztorny z czworobocznym wirydarzem.