181Właśnie rozpoczęły się wakacje i w takim dniu mamy dla Was wyjątkową znaczkową premierę. Oto światło dzienne ujrzał znaczek turystyczny przedstawiający trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech. Jest to tym samym kolejny dwustronny znaczek w Polsce i jednocześnie zapowiedź krótkiej serii "Trójstyki granic Polski". Mamy nadzieję, że ten pierwszy z serii znaczek zapoczątkuje jej kolejne części, a jak zapewne widzicie na załączonej grafice, miejsc takich mamy w Polsce sześć. Za pomysł graficzny rewersu znaczka serdecznie dziękujemy kolekcjonerowi Janowi z Krosna Odrzańskiego i mamy nadzieję, że zarówno awers jak i rewers znaczka bardzo Wam się spodobają. 

Zachęcamy Was zatem nie tylko do odwiedzenia Jaworzynki i tutejszego bardzo urokliwego trójstyku, ale także do przekonywania innych miejsc, trójstyków, by taki znaczek powstał. A jeśli w najbliższym czasie będziecie na jednym z pozostałych trójstyków, to bardzo prosimy o wykonanie i przesłanie nam aktualnych fotografii. Przedstawiony powyżej znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

TRÓJSTYK GRANIC POLSKA - SŁOWACJA - CZECHY  No. 181

Trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech znajduje się w miejscowości Jaworzynka w przysiółku Trzycatek w Beskidzie Śląskim. Miejsce zbiegu granic znajduje się w głębokim na 8 metrów i szerokim na 34 metry jarze, dnem którego płynie strumień o nazwie Wawrzaczowy Potok. Ze względu na trudno dostępne położenie miejsca styku granic na dnie potoku tylko zaznaczono ten punkt, natomiast w odległości kilkunastu metrów od niego, na terytorium każdego z krajów umieszczono granitowe obeliski z nazwą i herbem kraju. Same obeliski mają po 215 cm wysokości, a każdy z nich waży ok. 800 kg. Wyznaczają one wierzchołki trójkąta równoramiennego, na planie którego posadowiony jest okrąg wyznaczający w swoim środku punkt styku granic. Trójstyk w Jaworzynce powstał w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Dwa lata później pojawiły się w tym miejscu pierwsze dwa granitowe obeliski, a następnie dołączył do nich także ten po słowackiej stronie trójstyku. Lokalną ciekawostkę stanowi także przepływający dnem wąwozu strumień, który w zależności od państwa na terenie którego przepływa nosi nazwę Wawrzaczowy Potok (PL), Kubankowski Potok (CZ) lub Potok Gorylów  (SK).