Powoli kończy się kolejny miesiąc i zbliża upragniona przez wielu majówka. W ramach długiego weekendu czekać na Was będzie mnóstwo turystycznych obiektów, a w wielu z nich znaczki turystyczne.

Nowy znaczek także się pojawi i właśnie tego dotyczyć będzie dzisiejsza premiera. Zapewne rzuciliście już okiem na sąsiednią grafikę, ale gdyby komuś umknęła nazwa znaczka, to przypomnimy, że promuje on Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży. 

Jak zwykle opis miejsca znajdziecie na podstronie znaczka. Zwiedzanie Iłży proponujemy rozpocząć od Informacji Turystycznej, gdzie właśnie w ten znaczek się zaopatrzycie. Tam też dowiecie się o innych atrakcjach, które warto odwiedzić. 

Zwiedzajcie więc i koniecznie róbcie zdjęcia, aby móc nam przesłać relację z wycieczki. W majowy weekend zaplanowano tutaj turniej rycerski, a jeśli się pospieszycie, to może jeszcze dziś uda Wam się zakupić bilet w promocyjnej cenie. Szczegóły znajdziecie na zamkowym profilu facebook. Zapraszamy zatem do Iłży. Znaczki pojawią się w sprzedaży od wtorku, także bądźcie w gotowości.

ZAMEK BISKUPÓW KRAKOWSKICH W IŁŻY No. 1226

Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży to perła architektury średniowiecza i renesansu. Jego budowa rozpoczęła się najprawdopodobniej już pod koniec XIII w. Zamek był kilkukrotnie rozbudowywany – m.in. w wieku XIV, zniszczony m.in. przez Szwedów w 1656 r., odbudowany w poł. XVII i XVIII w., a po pożarze na początku XIX w. popadł w ruinę. Zabudowania zamkowe składały się z zamku dolnego oraz zamku górnego. Budowla powstała głównie z łamanego wpienia, łączonego zaprawą wapienno-piaskową. Posiada charakterystyczną murowaną wieżą górującą nad miastem. Mury zamku miejscami mają grubość 3 metrów. Na zamku górnym zachowały się m.in. sklepione piwnice zamkowe oraz murowana i częściowo kuta w skale, studnia zamkowa. W przeszłości zamek był siedzibą biskupów krakowskich – obiektem obronnym, rezydencjonalnym, oraz centrum gospodarczo-administracyjnym. W 2021 r. ruina zamku górnego przeszła pierwszy etap prac konserwatorskich. Obiekt niemalże w całości udostępniony jest dla turystów, którzy mogą m.in. wejść na wieżę zamkową oraz zajrzeć w głąb studni zamkowej. Na zamku organizowane są wystawy oraz liczne atrakcje i imprezy, wraz z niezwykle widowiskowym turniejem rycerskim.