Do Rajdu Tropem Znaczka Turystycznego pozostało jeszcze kilkanaście dni, a tymczasem mamy dla Was bombę w postaci kolejnego znaczka, jaki będzie czekał na uczestników tej imprezy i wszystkich turystów, którzy zechcą poznać te rejony Wielkopolski.

To właśnie w tych okolicach kilka tygodni temu pojawił się znaczek w CERiP w Mniszkach, ale jak się okazuje, okolica skrywa więcej turystycznych atrakcji, a jedną z nich jest prezentowany na znaczku Folwark Mnichy. 

Przeczytacie o tym miejscu w poniższym opisie, ale zachęcamy również do wizyty na stronie internetowej folwarku, gdzie znajdziecie więcej informacji. Na początek tyle musi Wam wystarczyć, a reszty dowiecie się, odwiedzając to miejsce. Okazja ku temu będzie już wkrótce, albowiem sprzedaż znaczka rusza od 25 maja, więc śmiało możecie planować wycieczki w te strony. 

Tradycyjnie przypominamy też o tym, abyście pochwalili się wizytą w Mnichach na łamach naszych mediów społecznościowych. W ten sposób przyczynicie się do powstawania kolejnych znaczków i do promocji lokalnych atrakcji turystycznych, które wciąż czekają na swoich nowych odkrywców.

FOLWARK MNICHY  No. 1077

Folwark Mnichy znajduje się w powiecie międzychodzkim w dolinie niewielkiej rzeczki Kamionki. Obecny budynek dworski pochodzi z 1908 roku, jednak w bryle tej budowli znaleźć można pozostałości osiemnastowiecznego budynku, wzniesionego jeszcze przez rodzinę Sczanieckich. Budynek ten wzniesiony został na planie prostokąta. Fasada z charakterystycznym ryzalitem mieszczącym wejście główne. Jej szczyt wieńczy ozdobny ryzalit z figurą putta z rogiem obfitości oraz ozdobnymi wazami na zakończeniach fryzu. Całość udekorowana jest roślinnymi girlandami i owalami. W skład zespołu folwarcznego wchodzi także zbudowany z czerwonej cegły, na kamiennej podmurówce, budynek rządcówki z 1868 roku. Budynek ten z dworem połączony jest filarową galerią. Ponadto zespół folwarczny tworzy także stajnia z powozownią, budynek dawnej stodoły, a także gołębnik i gorzelnia. Do części dworskiej przylega zabytkowy park, założony w XIX wieku z historycznymi okazami drzew i krzewów. Na terenie folwarku mieści się ponadto izba rybacka, prezentująca bogate tradycje rybackie w regionie.