680Nieco ponad rok temu pojawił się w Helu pierwszy znaczek turystyczny przedstawiający to miasto i półwysep jako początek Polski. Okazało się, że rzeczywiście był to początek, ale znaczków turystycznych w tych okolicach, bo kilka miesięcy później w Helu pojawił się kolejny krążek, a nasepnie także inne w bliższych lub dalszych okolicach. 

I właśnie dzisiaj po roku od tamtej premiery, na początku wakacji chcemy Was poinformować o kolejnym helskim znaczku, który właśnie dzisiaj pojawił się w sprzedaży.

Nie jest to jednak jedyna dobra wiadomość, bowiem w przygotowaniu znajduje się jeszcze jeden krążek, który jednak do sprzedaży trafi w połowie sierpnia. Niemniej jednak już teraz możecie planować swoje wakacyjne wyjazdy pod kątem zdobycia helskich nowości, a o kolejnym znaczku poinformujemy, jak już wszystko zostanie przygotowane i wysłane. Tymczasem zapraszamy do Helu.

HEL - KOPIEC KASZUBÓW  No. 680

Kopiec Kaszubów został odsłonięty w 2013 roku. Sam pomysł zaakcentowania Helu jako symbolicznego początku Polski zrodził się w 2007 roku. Główny element kopca stanowi wybudowany w jednym z najpiękniejszych miejsc naszej ojczyzny, na Cyplu Helskim, kamienny obelisk, który symbolizuje początek Rzeczypospolitej oraz podkreśla jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej. Elementem obrazującym tę wspólnotę jest Gryf Kaszubski, umieszczony w centralnym miejscu pomnika. Stąd wzięła się nazwa - „Kopiec Kaszubów”. Inspiracją do budowy monumentu były również legendy o Stolemach Kaszubskich – olbrzymach o spokojnym usposobieniu, które od niepamiętnych czasów władały Pomorzem. Poza energią i siłą wielkoludy imponowały wiarą, niezłomnością oraz hartem ducha. Nieprzypadkowo Kaszubi, a w szczególności rybacy przejęli te cechy. Niestety wielce szlachetne i silne olbrzymy przetrwały tylko w ludowych podaniach, została po nich pamięć oraz … kamienie! Jedna z legend mówi, że kiedy na świecie zapanuje powszechna zgoda i przyjaźń pomiędzy ludźmi, potężne głazy obudzą się i zamienią na powrót w przyjazne Stolemy.