Z wielką radością chcielibyśmy Wam oznajmić, że oto pojawił się pierwszy w tym roku znaczek turystyczny. Za jego sprawą chcielibyśmy kolejny raz zaprosić Was do zwiedzania naszego kraju. Tym razem znaczek pozwoli na poznanie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam też zapoznacie się z dawnymi sposobami wydobycia krzemienia pasiastego i poznacie wiele innych faktów nt. tego miejsca. Część z nich znajdziecie w opisie poniżej, natomiast po więcej jak zwykle zapraszamy do Krzemionek.

Znaczek, który właśnie prezentujemy, już od jutra możecie zdobywać na miejscu. Zanim jednak wyruszycie na zwiedzanie, koniecznie odwiedźcie stronę internetową muzeum i zapoznajcie się z zasadami zwiedzania, ponieważ w miejscu tym obowiązuje rezerwacja biletów.

Nie zapomnijcie również o udokumentowaniu swojej wycieczki i o pochwaleniu się nią w naszych mediach społecznościowych. Czekamy na Wasze relacje i komentarze, które z pewnością zachęcą do zwiedzania także innych turystów.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I REZERWAT KRZEMIONKI No. 1121

W 1922 roku w Krzemionkach odkryto zespół prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900 – 1600 p.n.e.). Wkrótce rozpoczęto organizować w tym miejscu rezerwat archeologiczny, a później także muzeum. Pole eksploatacyjne w Krzemionkach ma powierzchnię ok. 80 ha, na której znajduje się ok. 4 tysiące kopalń. Największe z nich mają głębokość 10 m, a powierzchnia podziemnych wyrobisk osiąga nawet kilkaset metrów kwadratowych. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. W tutejszym rezerwacie archeologicznym prześledzić można większość dawnych technik pozyskiwania krzemienia, wydobywanego zarówno w małych jamach, jak i skomplikowanych kopalniach. Ponadto turyści mogą podziwiać kopalnie, wędrując podziemną trasą o długości prawie 500 metrów. Obejrzeć można także zrekonstruowane zabudowania neolityczne, obozowisko górników oraz grobowiec megalityczny. Z uwagi na wyjątkowe walory kopalne Krzemionki uznane zostały za Pomnik Historii Polski, a w lipcu 2019 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.