555Dzisiaj premiera nietypowa i powiemy więcej - jedyna taka w swoim rodzaju, bo pierwszy raz w naszym kraju.

Otóż jak zapewne zauważyliście, numer widniejący na znaczku dotychczas przyporządkowany był do Muzeum Regionalnego Dom Grecki w Myślenicach. Muzeum jednak zakończyło swą działalność, budynek zyskał nowego właściciela, a w Myślenicach powstało nowe muzeum, które odziedziczyło poprzedni i jakże piękny numer.

Kończy się zatem pewna historia wypalona na drewnianym krążku, ale zaczyna nowa i jesteśmy przekonani, że będzie równie ciekawa. 

Muzeum zostanie otwarte 10 listopada, a prezentowany znaczek dostępny będzie w sprzedaży już od 1 października. Zapraszamy zatem do Myślenic do nowej placówki muzealnej oraz po nowy znaczek :-)

MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI W MYŚLENICACH  No. 555

Pomni swojej historii i walorów turystycznych miasta, myśleniczanie już w 1929 r. założyli pierwsze Muzeum, związane od początku z działalnością PTK, a później PTTK. Od roku 1979 muzeum mieściło się w zabytkowym budynku tzw. ,,Domu Greckiego”. Jak w 1918 r. odzyskanie przez Polskę niepodległości rozwinęło potrzeby i chęć tworzenia, tak w 100-lecie tego wydarzenia zrodził się pomysł powstania nowego Muzeum. Władze miasta powołały do życia placówkę o nazwie Muzeum Niepodległości w Myślenicach i podjęły decyzję o budowie nowego gmachu, którego otwarcie nastąpi 10.11.2018 r. Wybudowana w niecały rok nowoczesna siedziba przyciąga wzrok, a jej wnętrze kryje opowieść o przeszłości. Na trzech piętrach ukazane zostało w szerokim kontekście pojęcie niepodległości. Ekspozycja da odpowiedź na pytania: skąd wzięła się nasza tożsamość, jaka jest nasza przeszłość, dlaczego traciliśmy niepodległość i wreszcie co daje wolność? A główną rolę grają tu ludzie, którzy swoimi historiami wypełniali dzieje miasta. Zwiedzający zobaczy ekspozycję etnograficzną, pozna historię miasta, wejdzie do okopów pierwszej wojny światowej, by w końcu przez podziemie niepodległościowe dotrzeć do współczesności. Wizytówką muzeum jest XIX wieczny zegar pozyskany z ratusza miejskiego - symbolizuje czas odliczany do otwarcia placówki ale, także przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, której nie ma bez wolności.