Ze Słupcy przenosimy się w okolice Kalisza, a dokładniej do Opatówka, gdzie znaczek turystyczny zadomowił się na stałe w "Cukierence" będącej od niedawna siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej.

O historii tego miejsca i pochodzeniu nazwy przeczytacie w poniższym opisie, a dokładniejszych informacji szukajcie już niebawem w audiobedekerze wywoływanym poprzez zeskanowanie QR kodu z naklejki.  

A tymczasem zapraszamy do odwiedzania Opatówka. Publikowany dzisiaj znaczek do sprzedaży trafi 29 stycznia. 

DOMEK GOTYCKI - "CUKIERENKA" W OPATÓWKU  No. 918

Domek Gotycki znajdujący się przy ulicy Kościelnej w Opatówku, związany jest z osobą generała Józefa Zajączka namiestnika Królestwa Polskiego. Domek wchodził w skład dóbr, które generał otrzymał z rąk Napoleona Bonapartego w uznaniu zasług żołnierskich. Niestety nie wiadomo dokładnie kiedy budowla powstała. Szacuje się jednak, że miało to miejsce na początku XIX w. W okresie międzywojennym w budynku mieściło się przedszkole Narodowej Organizacji Kobiet, a dzisiejszą nazwę budynek zawdzięcza wytwórni cukierków, która działała w tym miejscu od końca lat 30. XX wieku. Po wojnie budynek był zamieszkany, jednak w kolejnych latach sukcesywnie niszczał. Następnie budowlę przejął samorząd gminny, którego staraniem, pod nadzorem konserwatora „cukierence” odrestaurowano przywracając charakterystyczne sterczyny i duże gotyckie okna. Rozebrano nieoryginalne przybudówki, a w nowo dobudowanym skrzydle z gotyckimi oknami swą siedzibę znalazła Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów.