Pod koniec tygodnia mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę i znaczek okolicznościowy, którego kupon niejednemu kolekcjonerowi się przyda. Sam znaczek zapewne także urozmaici Wasze zbiory, a wiemy, że są w tym gronie również kolekcjonerzy znaczków związanych z PTTK.

Jak sami widzicie, niniejszy znaczek dotyczy jubileuszu 75. lat działalności Oddziału PTTK w Stargardzie i dostępny będzie w sprzedaży właśnie w dniu uroczystego jubileuszu czyli 25 czerwca, w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. Wcześniej natomiast bo od 18 do 20 czerwca znaczki dostępne będą podczas Dni Stargardu, ale na ten temat postaramy się opublikować dodatkowy komunikat. Po ww. imprezach znaczki dostępne będą w siedzibie Oddziału PTTK na ul. Łokietka 3A. 

Aktualne informacje znajdziecie jak zawsze na podstronie danego znaczka, gdzie dodatkowo możecie się zapoznać z jego opisem, który w tym przypadku opowiada o historii Oddziału PTTK w Stargardzie.

ZO - 75-LECIE ODDZIAŁU PTTK W STARGARDZIE

W 2021 r. Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Stargardzie obchodzi jubileusz 75. lat swojej działalności. Założony został w dniu 15 czerwca 1946 roku, jako pierwszy Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego na Pomorzu Zachodnim. W pionierskim, powojennym okresie, do miasta i na teren powiatu stargardzkiego przybywali osadnicy, zarówno z głębi kraju, jak i powracający z wojennej tułaczki. Ze względu na zaszłości historyczne, dla większości z nich były to tereny nieznane tak pod względem historycznym, jak i geograficznym. Wśród przybyłych znaleźli się jednak tacy, którzy poza wypełnianiem obowiązków zawodowych, pragnęli poznać również dzieje miasta i regionu. Jednym z pierwszych, któremu tematyka ta leżała na sercu, był Eugeniusz Górecki. To właśnie z jego inicjatywy w czerwcu 1946 r. 64 osoby podpisały deklarację wstąpienia do organizacji turystycznej, a on sam został wybrany Prezesem nowo powstałego oddziału. Od tej daty (z wyjątkiem stanu wojennego) stargardzki oddział działa nieprzerwanie. W okresie swojego największego rozwoju w oddziale istniało 28 kół zrzeszających ponad 1300 osób, roczna liczba organizowanych imprez dochodziła do 100, a kilka z nich weszło do ogólnopolskiego kalendarza. Obecnie Oddział PTTK w Stargardzie liczy ponad sześćdziesięciu członków, a Prezesem od wielu lat jest Andrzej Kaczyński.