447Wygląda na to, że oto mamy do czynienia z 22 znaczkiem numerycznym wydanym w grudniu i 24 znaczkiem jaki w ogóle prezentujemy w tym miesiącu. Na szczęście miesiąc się kończy, a znaczki razem z nim :-). 

Dzisiaj mimo jesienno-zimowej aury chcemy Was zaprosić do Owczar. Miejsce to zapewne wielu z Was jest już doskonale znane, ale nic nie zaszkodzi jak odwiedzicie je raz jeszcze, tym bardziej, że to miejsce idealne na odpoczynek, oaza spokoju i wymarzona miejscówka dla miłośników natury i przyrody. Pora zatem poznać murawy kserotermiczne w Owczarach.

Prezentowany dziś znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Na pewno warto się tutaj wybrać wiosną i w pełni lata choć i zima zapewne jest tu bardzo interesująca.

MURAWY KSEROTERMICZNE W OWCZARACH  No. 447

Murawy kserotermiczne są nieleśnymi zbiorowiskami roślinnymi. Rozpowszechnione są przede wszystkim w południowej i południowo-wschodniej Europie. W Polsce można je najczęściej spotkać na nasłonecznionych zboczach o suchym i zasadowym podłożu. Rośliny tworzące tego typu ekosystemy są światłolubne i wapieniolubne. Przystosowały się do życia na suchym podłożu o odczynie zasadowym lub obojętnym, bogatym w węglan wapnia, a ubogim w związki organiczne i wodę. W Polsce murawy są najczęściej siedliskami półnaturalnymi, tzn. powstały dzięki ekstensywnej gospodarce rolnej – głównie wypasowi zwierząt. Murawy kserotermiczne w Owczarach należą do jednych z najlepiej zachowanych w Polsce. Położone są na krawędzi doliny Odry poprzecinanej licznymi wąwozami, których zbocza mają nachylenie od 5° do 90°, co czyni je niezwykle malowniczymi. Występuje tu wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin : m.in. pajęcznica liliowata, ostnica Jana, ostnica włosowata, wężymord stepowy i wiele innych. Oprócz roślin na murawach występują również rzadkie i chronione gatunki zwierząt, zwłaszcza bezkręgowce przystosowane do tych ekstremalnych warunków życia. Wytyczona jest tu ścieżka edukacyjna (ok. 2 km), na której znajdują się tablice edukacyjne i miejsca postojowe.Trasa jest dostępna bezpłatnie przez cały rok.