Już tylko kilka dni pozostało do końca 2022 roku i w związku z tym mamy dla Was znaczkową ciekawostkę. Otóż w roku 2023 w Będzinie świętowane będzie 665-lecie nadania praw miejskich. Z tej właśnie okazji został wydany znaczek okolicznościowy i mamy nadzieję, że zechcecie zdobyć go do swojej kolekcji. Nie jest to jednak pierwszy znaczek z „serii”, bo dokładnie 5 lat temu również został wydany podobny znaczek okolicznościowy.

Przedstawiona dzisiaj nowość do obiegu wejdzie z dniem 4 stycznia. Już teraz jednak możecie zaplanować sobie przyszły wypad do Będzina, bo jak znamy życie, obchodom na pewno będą towarzyszyły różne ciekawe wydarzenia, w których warto będzie wziąć udział. 

ZO - 665-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH BĘDZIN 1358 - 2023

W 2023 roku Będzin świętuje 665 rocznicę lokacji miasta. To doniosłe wydarzenie miało miejsce 5 sierpnia 1358 roku. Lokacja na prawie magdeburskim (niemieckim) nastąpiła z woli króla Kazimierza Wielkiego i dawała miastu i jego mieszkańcom liczne przywileje. Wpłynęły one na rozwój osady targowej, która istniała nad Czarną Przemszą już w I poł. XIV w. Pierwszym wójtem Będzina został wymieniony w akcie lokacyjnym Hinko Ethiopus. Budowa zamku (przed rokiem 1349) strzegącego zachodniej granicy Królestwa Polskiego uczyniła z Będzina ważny punkt na średniowiecznej mapie fortyfikacji Małopolski Zachodniej. Rozwijające się u podnóża królewskiej warowni miasto zostało otoczone murami obronnymi, wzniesiono także wiodące do niego kamienne bramy. Za sprawą decyzji jednego z najwybitniejszych polskich władców Będzin stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym, miejscem, gdzie szczególnego znaczenia nabierają słowa: zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną.