Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią mamy dla Was kolejną niespodziankę i jeszcze ciepły znaczek okolicznościowy. Jest to kolejna historia ludzi przedstawiona na turystycznym znaczku i mamy nadzieję, że ów znaczek będzie impulsem do tego, aby bardziej szczegółowo zapoznać się z działalnością grupy Ładosia.

Prezentowany dzisiaj znaczek możliwy jest do zamówienia wyłącznie w centrali i jest to swego rodzaju nowość, bowiem zawsze w pierwszej kolejności znaczki pojawiały się w terenie. Jeśli nasze starania się powiodą, to i ten krążek znajdzie swój terenowy punkt sprzedaży, a tymczasem możecie go zamówić u nas realizując zamówienie na prezentowany rano plecak oraz inne gadżety czy brakujące znaczki.

Zapraszamy do zapoznania się z opisem dzisiejszego znaczka i mamy nadzieję, że znajdzie on miejsce w Waszych kolekcjach.

ZO - 80-LECIE POWSTANIA GRUPY ŁADOSIA 1941-2021

Grupa Ładosia, zwana także grupą berneńską w latach 1942-43 zajmowała się wyrabianiem paszportów z krajów latynoamerykańskich, przekazywanych żydom europejskim dla uratowania ich przed zagładą w czasie II wojny światowej. Tworzyli ją między innymi polscy dyplomaci: ambasador RP w Bernie Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul Konstanty Rokicki i Juliusz Kuehl, poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Wydano ok. 8-10 tysięcy paszportów, ratując tym życie tysiącom osób, w kręgu uratowanych pochodzenia żydowskiego znajdowali się przedwojenni obywatele polscy, niemieccy i holenderscy. Wśród tych pierwszych wielu pochodziło z Zagłębia Dąbrowskiego: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina. Ostatnie badanie pozwoliło ustalić, że ok. 800 osób pochodziło właśnie z Będzina. W 80. rocznicę powstania grupy Ładosia, 24 marca 2021 r. w Będzinie przy ul. T. Kościuszki została odsłonięta pamiątkowa tablica.