Przyzwyczajeni do zeszłotygodniowego wysypu znaczków nie dajecie nam spokoju, pytając o kolejne nowości. Niestety tak pięknie jak w ubiegłym tygodniu zawsze być nie może i czasem także my potrzebujemy złapać odrobinę oddechu. Na szczęście mamy dla Was coś jeszcze i zapewne kolejny raz ruszycie na znaczkowy szlak, aby odwiedzić miejsce przedstawione na znaczku.

Tym razem zapraszamy do miejscowości Szurpiły niedaleko Suwałk, gdzie funkcjonuje Izba Pamięci Jaćwieskiej. To niezwykłe miejsce, w którym można poznać historię tych ziem i zamieszkujących ją dawniej ludów. Cieszymy się, że znaczki turystyczne kolejny raz mogą Wam wskazać drogę, którą warto podążać. Odwiedzajcie zatem Szurpiły i miejscowe atrakcje, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej nt. tego obiektu, koniecznie przeczytajcie poniższy opis. Na stronie znaczka znajdziecie odnośnik do strony, gdzie szczegółowo opisano zasady zwiedzania. 

Prezentowany dzisiaj znaczek już od najbliższego weekendu będzie dostępny w Restauracji "Pod Jelonkiem" w pobliskim Jeleniewie, natomiast do sprzedaży w Izbie Pamięci Jaćwieskiej trafi za kilka dni. Planujcie zatem swoje wypady w te strony, a jeśli już jesteście w okolicach, koniecznie zmieniajcie plany :-)

IZBA PAMIĘCI JAĆWIESKIEJ W SZURPIŁACH  No. 849

W południowej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego, około 2,5 km od Jeleniewa, we wsi Szurpiły znajduje się niewielki budynek po byłej szkole podstawowej, zaadoptowany na potrzeby wystawiennicze. W ramach projektu wspartego środkami z Unii Europejskiej Gmina Jeleniewo przy współpracy z Działem Bałtów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Powiatem Suwalskim i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym w 2014 r. utworzyła niezwykłą ekspozycję. To Izba Pamięci Jaćwieskiej imienia prof. Łucji i prof. Jerzego Okulicz – Kozarynów, znawców plemion pruskich, którzy w latach 80 i 90-tych XX w. prowadzili badania archeologiczne w Szurpiłach i okolicach. Izba jest materialnym dowodem istnienia na tych terenach we wczesnym średniowieczu dzielnych Jaćwingów, po których pozostały jedynie wspomnienia. Izba dokumentuje historię Jaćwieży, a przede wszystkim życie codzienne i walki najpotężniejszego z plemion pruskich. To tutaj można dowiedzieć się jak wyglądała Góra Zamkowa za czasów osadnictwa Jaćwingów do XIII w., co pozostawili po sobie dzielni wojowie, jakie były ich dzieje. Pasjonaci archeologii mogą tutaj zapoznać się z historią badań archeologicznych w Szurpiłach oraz z metodami archeologicznego rozpoznania tego najważniejszego w północno-wschodniej Polsce ośrodka badawczego. Oprócz zgromadzonych w tym miejscu eksponatów na uwagę zasługuje nowoczesna aranżacja w postaci makiet czy podświetlanych tablic. Całości dopełnia rozpoczynająca się przy Izbie trasa turystyczna pn. „Tropem Sziurpy”, oznaczona tablicami informacyjnymi ozdobionymi sylwetkami jaćwieskich wojowników.