Od trzech dni mamy październik, więc najwyższa pora przywitać ten miesiąc znaczkową premierą. Tym razem dla urozmaicenia przenosimy się na północ kraju do Braniewa, gdzie za pośrednictwem znaczka turystycznego będziecie mieli okazję poznać kolejny ciekawy obiekt.

Oczywiście już teraz możecie się zapoznać z opisem miejsca przedstawionego na najnowszym znaczku, a wszystkie inne informacje znajdziecie na podstronie znaczka. Do sprzedaży znaczki trafią w ciągu kilku dni, albowiem jeszcze dzisiaj znajdują się w transporcie. Śledźcie zatem facebookowy profil Informacji Turystycznej w Braniewie, a na pewno informacja o sprzedaży znaczków Was nie ominie.

A tymczasem planujcie swoje wycieczki do tej części kraju. I nie zapomnijcie o nas, będąc w Braniewie. Czekamy na relacje ze znaczkowych wycieczek.

BAZYLIKA MNIEJSZA ŚW. KATARZYNY W BRANIEWIE No. 1178

Bazylika Mniejsza pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie jest jednym z najpiękniejszych kościołów Warmii. To gotycka, ceglana, halowa fara o całkowitej długości 61 m i szerokości 25 m. Jej trójnawowe wnętrze tworzy dziesięć ośmiokątnych, masywnych filarów, ustawionych w dwóch rzędach. Kościół budowano etapami, w latach 1343-1442. Stoi prawdopodobnie na miejscu najstarszego znanego drewnianego kościoła warmińskiego. Jest świadkiem burzliwych dziejów miasta. W okresie swej 600 – letniej historii kościół wraz z wieżą doznały największych zniszczeń pod koniec drugiej wojny światowej, kiedy to w wyniku działań wojennych legł w gruzach, przez wiele lat pozostając trwałą ruiną. Jego odbudowa w latach 1979-1986 była największym przedsięwzięciem w Archidiecezji Warmińskiej. Pieczę nad odbudową sprawował ówczesny proboszcz i dziekan - ks. Tadeusz Brandys. W 2001 r. kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Stoi przy niej pomnik bł. Reginy Protmann, rodowitej braniewianki i patronki Braniewa.