Mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę w tym tygodniu, ale tym razem przenosimy się nieco bardziej na południe kraju - do miejscowości Chęciny.

O miejscu widocznym na znaczku dowiecie się więcej czytając poniższy opis. A jeśli i to Wam nie wystarczy to w Niemczówce mieści się Centrum Informacji Turystycznej, w którym o historii tego miejsca wiedzą znacznie więcej.  

Zapraszamy zatem do Chęcin, tym bardziej, że wraz z nowym znaczkiem do sprzedaży ponownie trafił znaczek z chęcińskiego zamku. Zwiedzajcie, cieszcie się kolejnymi turystycznymi możliwościami i nie zapomnijcie zostawić komentarza na podstronie zdobytego znaczka.

Publikowany dzisiaj znaczek jest już dostępny w sprzedaży. 

KAMIENICA NIEMCZÓWKA W CHĘCINACH  No. 920

Kamienica Niemczówka jest przykładem typowej zabudowy mieszczańskiej w Chęcinach. Wyróżnia je obszerna sień przejazdowa z izbami po obu stronach, które pełniły funkcję mieszkalną lub handlową oraz dobudowana od strony podwórza Wielka Izba zwana Salą Wielką. Powstanie Niemczówki datuje się na podstawie inskrypcji zachowanych na portalu drzwiowym przy wejściu do Sali Małej, gdzie umieszczona została data 1570 oraz dane pierwszych właścicieli. W Sali Małej mieści się Zbrojownia, gdzie prezentowane są rekonstrukcje uzbrojenia z okresu od XI do XVII wieku. Sala Wielka wyróżnia się drewnianym stropem. W pomieszczeniu tym zachowały się  dwa zabytkowe, renesansowe filary z  piaskowca, podtrzymujące dawne triforium. W drugiej połowie XX w. znajdowały się tu kolejno kawiarnia i biblioteka publiczna. Obecnie miejsce to służy jako Sala Ślubów, a także odbywają się w niej lekcje tematyczne oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne. W piwnicach natomiast znajdziemy m.in. elementy świadczące o dawnych żydowskich mieszkańcach kamienicy. Najstarszą część budynku zajmuje obecnie Centrum Informacji Turystycznej.