416Czas na kolejną znaczkową premierę. Dziś okolice Kłodzka i niewielka miejscowość Stary Wielisław, w której znajduje się zabytkowy kościół z XV wieku.  To właśnie ten kościół będący Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej chcemy Wam dzisiaj przedstawić na najnowszym znaczku. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z historią tego miejsca.

Tymczasem informujemy, że najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się od 2 grudnia. Wszelkie dane dotyczące miejsca sprzedaży znajdziecie na stronie danego znaczka tuż pod opisem. Zapraszamy. 

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W STARYM WIELISŁAWIU  No. 451

Pierwszy kościół w Starym Wielisławiu istniał już w X wieku. W 1428 roku został jednak spalony przez husytów, a następnie na jego miejscu zbudowano kościół murowany. Wystrój wnętrza kościoła jest barokowy i rokokowy. W ołtarzu głównym z końca XVIII wieku znajduje się figurka Matki Bożej Bolesnej pochodząca najprawdopodobniej z XIII wieku. Jak głosi legenda figura ta prawdopodobnie pochodzi ze spalonego przez husytów drewnianego kościoła. Nad wejściem głównym znajduje się rzeźbiony portal z XVIII wieku, a we wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje kuta krata z 1650 roku i ambona z 1770 roku. Kościół w Starym Wielisławiu to typowa świątynia obronna. Okalające kościół owalnie biegnące krużganki stanowiły coś w rodzaju muru obronnego. Wkomponowane weń kaplice przypominają zresztą strażnice lub baszty. Znajdujący się tu od 1490 roku dzwon niegdyś ostrzegał przed niebezpieczeństwem, a obecnie wzywa już tylko na modlitwę.