OSTATNI ZNACZEK TURYSTYCZNY W 2015 ROKU

Kończy się 2015 rok, a wraz z nim kończą się tegoroczne znaczkowe premiery. Dzisiejsza premiera jest jednak dopiero początkiem tego, co wydarzy się w nadchodzącym 2016 roku. Oto bowiem publikujemy najnowszy Znaczek Turystyczny promujący jedno z najważniejszych dla Polski miejsc, kolebkę polskiego chrześcijaństwa, w którym 1050 lat temu wszystko się zaczęło. I w ten oto sposób nawiązujemy do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, który przypada w przyszłym roku. Prezentowany znaczek ma jeszcze jedno ważne znaczenie. Wraz z jego publikacją kończymy czwartą setkę!!! wydanych w Polsce Znaczków Turystycznych. Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tych czterystu znaczków. Przy okazji informujemy, że znaczek pojawi się w sprzedaży w drugiej połowie stycznia 2016 roku, a o dokładnym terminie poinformujemy w odpowiednim czasie.

OSTRÓW LEDNICKI No. 376

376Ostrów Lednicki jest wyspą położoną na jeziorze Lednica. To tutaj mieściła się jedna z największych rezydencji pierwszych Piastów, przez co miejsce to jest jednym z najważniejszych w historii Polski. Atrakcją wyspy są pozostałości rezydencji pałacowej zbudowanej w 2 poł. X wieku przez Mieszka I, w której podejmowany był zapewne cesarz Otton III przez Bolesława Chrobrego w czasie pielgrzymki do grobu św.Wojciecha w Gnieźnie w 1000 roku. Ostrów Lednicki to najbardziej prawdopodobne miejsce chrztu pierwszych władców Polski z doskonale zachowanymi X-wiecznymi ruinami palatium z kaplicą księcia Mieszka I. W kaplicy znajdują się dwa baseny chrzcielne z X w. Pod wodą widoczne są natomiast pozostałości dwóch drewnianych mostów z X w., które niegdyś łączyły wyspę z traktami do Poznania i Gniezna. Ponadto znajdują się tutaj widoczne wały grodowe, a na podgrodziu rekonstrukcja drewnianej zagrody.

GPS: 52.528333 , 17.384444 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa, Dziekanowice 32, Lednogóra (sprzedaż od drugiej połowy stycznia 2016 roku)