Nowy tydzień, nowe możliwości i nowe znaczki. Zapraszamy Was kolejny raz to Tarnowskich Gór. Znacie już zapewne to miasto, bo niejeden obiekt turystyczny posiada tutaj swój własny znaczek. Tym razem jednak pokażemy Wam coś, czego z wielkim prawdopodobieństwem nie widzieliście, a jest to hałda popłuczkowa znajdująca się kilka kilometrów na południe od miasta.

O samej hałdzie przeczytacie w poniższym opisie, a jeśli klikniecie link ponad nim, zostaniecie przeniesieni na podstronę znaczka, gdzie dowiecie się m.in. w jakich miejscach można nabyć najnowszy znaczek. A skoro już o tym mowa, to najnowszy krążek właśnie dociera do miejsca przeznaczenia, ale proponujemy standardowo odczekać 2-3 dni, aby trafił do punktów sprzedaży. Myślimy jednak, że od środy spokojnie możecie odwiedzać Tarnowskie Góry, oglądać hałdę popłuczkową i zdobywać najnowszy znaczek turystyczny. 

HAŁDA POPŁUCZKOWA KOPALNI FRYDERYK W TARNOWSKICH GÓRACH No. 1169

Hałda popłuczkowa Kopalni Fryderyk to oddalone o 3 km na południe od tarnogórskiego rynku duże usypisko skały płonnej, odpadu z płuczki rud ołowiu, srebra i cynku. Wysoka na 17 m hałda stanowi pozostałość po zlikwidowanym na początku XX w. zakładzie uzdatniania rudy. Obiekt powstał z nagromadzenia odpadów dolomitowych w okresie największego wydobycia metali, czyli w drugiej połowie XIX wieku. Pod koniec drugiej wojny światowej hałdę włączono do systemu obronnego, czego pozostałością są bunkry strzeleckie. Pełni ona obecnie rolę punktu widokowego i miejsca spotkań lokalnej społeczności. Wejście po wyznaczonych ścieżkach na sam szczyt zajmuje od 5-10 min. W 2017 r. hałda wraz z innymi atrybutami pogórniczymi z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.