Po kolejnym, niezwykle dla Was uciążliwym czasie oczekiwania, spieszymy z informacją o następnej znaczkowej nowości. Tym razem premiera dotyczy znaczka w Gostyninie, który przedstawia wizerunek tamtejszego zamku.

Rzecz jasna o zamku poczytacie w poniższym opisie, ale mimo wszystko zachęcamy także do zapoznania się z historią tego regionu.

Jeśli zaś o znaczek chodzi to w sprzedaży pojawił się on już dzisiaj. Zapraszamy zatem do Gostynina i z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje z wycieczek po tych okolicach.

ZAMEK W GOSTYNINIE  No. 908

Dzieje gostynińskiego zamku sięgają XIV wieku. Wtedy to na dzisiejszym wzgórzu zamkowym została zbudowana drewniana baszta, która pełniła zarówno funkcje obronne jak i mieszkalne. Basztę wzniósł Siemowit III, a kilkadziesiąt lat później jego syn Siemowit IV przystąpił do budowy murowanej warowni, która oprócz wieży posiadała mur obwodowy i Dom Wielki, będący rezydencją książęcą. W 1462 r. Gostynin przestał być miastem książęcym i od tego czasu zamkiem zarządzali starostowie. W XVI wieku zamek intensywnie się rozwija. Wybudowano Dom Mniejszy mieszczący pomieszczenia załogi zamku oraz kuchnia. Poza fosą powstał przygródek z budynkami gospodarczymi oraz służbowymi. Od XVII wieku zamek stopniowo upada, najpierw podczas najazdu szwedzkiego, a później także w czasie wojny północnej i w czasach zaboru pruskiego. Zamek nigdy nie odzyskał swojej świetności. Przeznaczony został na zbór. Po wybudowaniu pastorówki i budynków gospodarczych ewangelikom służył do 1945 roku. Po wojnie obiekt przejęła parafia rzymskokatolicka i użytkowała go do 1978 roku, następnie przeszedł na własność miasta. W 2009 roku po odrestaurowaniu zamek został oddany do użytku i dziś mieści się w nim hotel oraz restauracja.