Od dzisiejszego poranka sytuacja wielokrotnie się zmieniała i wraz z nią plany publikacyjne również się zmieniły. Coś się wyjaśniło, coś innego opóźniło, ale koniec końców dla Was finał i tak będzie taki sam. 

Miło nam zatem poinformować, że już dzisiaj na znaczkowej mapie Polski pojawiło się kolejne miejsce, do którego zwiedzania chcielibyśmy Was zaprosić. Mowa oczywiście o Grodzisku w Tumie, które pokazano na prezentowanym właśnie znaczku turystycznym.

Znaczek w tym miejscu pojawi się w sprzedaży najprawdopodobniej pod koniec tego tygodnia (damy Wam znać w stosownym czasie), ale już teraz warto zaplanować sobie wizytę w Tumie, albowiem jeszcze kilka lat temu tej atrakcji turystycznej po prostu nie było. Macie więc możliwość sprawdzenia wszystkiego na własnej skórze i  poznanie kolejnego fragmentu archeologicznej i historycznej układanki.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem prezentowanego miejsca i będzie nam miło, jeśli z wycieczki do Tumu podeślecie nam zdjęcia i relację. Prosimy także o wpisywanie komentarzy na podstronie prezentowanego znaczka (link poniżej), a z pewnością Wasi następny będą za to dozgonnie wdzięczni.  

GRODZISKO W TUMIE No. 1146

Zespół osadniczy Tumu-Łęczycy to unikalny przykład miejsca, w którym przeszłość historyczna otwiera się przed nami, odsłaniając tajemnice średniowiecznych ziem polskich i pokazując obok siebie Polskę drewnianą i murowaną. Grodzisko w Tumie jest najstarszym elementem średniowiecznej Łęczycy. To pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu, czyli miejsca obronnego, a zarazem lokalnego centrum administracyjnego w czasach dynastii Piastów. Gród wzniesiono na planie owalu. Otoczony był potrójnym pierścieniem wałów obronnych i fos zasilanych wodami Bzury. Gród łęczycki był potężną warownią ze zbrojną załogą, a także centralnym ośrodkiem władzy świeckiej w państwie Piastów. Badania archeologiczne pozwoliły ustalić poszczególne fazy rozbudowy grodu, który szczególną rolę zyskał w czasach rozbicia dzielnicowego, a swoje znaczenie utracił w momencie lokacji miasta i budowy zamku po drugiej stronie Bzury.