Pozostajemy na terenie województwa śląskiego, ale tym razem za pośrednictwem nowego znaczka turystycznego chcielibyśmy Was zaprosić do zwiedzania Gminy Kalety, która jest wprost wymarzonym miejscem dla osób pragnących ciszy, spokoju i kontaktu z przyrodą.

I właśnie w takim miejscu znajduje się drzewo przedstawione na prezentowanym znaczku turystycznym. Zerknijcie na opis poniżej, a dowiecie się więcej na temat tej osobliwej rośliny. Jeśli natomiast chcecie zobaczyć to wiekowe drzewo osobiście, musicie przyjechać do Kalet. Nie musimy chyba nikomu mówić, że taka wycieczka, szczególnie o tej porze roku, oprócz nowego znaczka może zaowocować innymi darami natury (np. grzybami). Odwiedzajcie więc Kalety, podziwiajcie Cis Donnersmarcka i zdobywajcie znaczek, który lada chwila będzie na Was czekał w miejskiej informacji turystycznej.

CIS DONNERSMARCKA W KALETACH No. 1174

„Cis Donnersmarcka” jest jednym z najsławniejszych drzew województwa śląskiego. Rośnie w lesie, w mocno przerzedzonym drzewostanie sosnowo-świerkowym. Ma pojedynczy, prosty pień i regularną, dobrze rozwiniętą koronę. Najwyższy wierzchołek jest martwy, natomiast na wysokości około 6 m, drzewo wykształciło dwa dodatkowe wierzchołki. Obecnie jego obwód wynosi ok. 214 cm przy wysokości 16 m. Cis Donnersmarcka znany był już niemieckim botanikom na przełomie XIX i XX w, lecz do końca minionego stulecia pozostawał drzewem nieznanym. Wyrósł ok. 500 lat temu pośród rozległej i przepastnej Puszczy Śląskiej. Na wniosek właściciela świerklanieckich lasów – księcia  Donnersmarcka, względem drzewa podjęto zabiegi ochronne. Ponownie takie zabiegi wykonano w 2021 roku i wtedy też Miasto Kalety utworzyło wokół Cisa Donnersmarcka ścieżkę edukacyjną w formie drewnianej kładki wraz z oznakowaniem.