685Wiemy, że z niecierpliwością oczekujecie kolejnych znaczkowych nowości. Przepraszamy, że do tej pory milczeliśmy w tej sprawie, ale po grudniowym szaleństwie musieliśmy dać Wam trochę odpocząć i zregenerować zszargane nerwy :-).

Dziś pierwsza w tym roku premiera związana bezpośrednio ze zbliżającym się "Regionalnym Spotkaniem w Szczecinie", które zresztą było przyczynkiem do powstania niniejszego znaczka.

Prezentowany właśnie krążek do sprzedaży trafi od jutra czyli 8 lutego, a już dzisiaj wszystkich turystów zapraszamy do zwiedzania Podziemnych Tras Szczecina. Do zobaczenia na znaczkowym szlaku.

PODZIEMNE TRASY SZCZECINA  No. 685

Pod dworcem kolejowym w Szczecinie jak również w przydworcowej skarpie znajduje się schron z okresu II wojny światowej. Zbudowali go Niemcy wykorzystując osiemnastowieczne fortyfikacje podziemne, a ukończyli w 1941 roku. Schron schodzi pod ziemię na głębokość pięciu kondygnacji. Tworzą go żelbetowe ściany i stropy niemal trzymetrowej grubości. Ogólna powierzchnia schronu to blisko 3 tys. metrów kwadratowych. Do końca wojny schron służył do ochrony ludności cywilnej miasta. Po wojnie i przekazaniu Szczecina Polsce, schron przebudowano na schron przeciwatomowy, mogący pomieścić nawet 5 tys. osób. Do lat 90. XX wieku odbywały się w nim ćwiczenia obrony cywilnej. W 2014 roku podziemia stały się scenografią do filmu „Wielka ucieczka na północ” ukazującego dalsze losy bohaterów filmu „Wielka ucieczka” z 1963 roku. Obecnie podziemny schron funkcjonuje jako obiekt turystyczny mieszczący „Podziemne Trasy Szczecina”. Na dwóch udostępnionych trasach przedstawiono m.in. historię miasta podczas II wojny światowej i w czasach PRL-u, dzieje szczecińskich fortyfikacji jak również eksponaty związane z systemem schronów i obroną cywilną. W 2008 roku obiekt otrzymał tytuł „Turystycznego Produktu Polski” Polskiej Organizacji Turystycznej.