412Dokładnie 399 dni temu swoją premierę miał 444 ZT w Polsce. Dziś pora na 555 znaczek w kolejności, który tym razem przedstawia znany Wam już rawicki ratusz, a nosi numer 412. Pozostając w tematyce znaczków i magii liczb dzisiejszy krążek to 25 w tym roku znaczek z Wielkopolski, a 45 w skali całego kraju. Najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się od poniedziałku 12 czerwca, ale jak zwykle zachęcamy by wcześniej upewnić się telefonicznie czy przypadkiem nie nastąpiły jakieś nieprzewidziane opóźnienia bądź przyspieszenia.

Mamy nadzieję, że podobnie jak inne znaczki, także ten zachwyci Was szczegółami, a jeśli chodzi o szczegóły architektoniczne obiektu, to najlepiej będzie jeśli zapoznacie się z poniższym opisem. 

RATUSZ W RAWICZU  No. 412

Pierwszy drewniany ratusz w Rawiczu został wybudowany krótko po tym, jak w 1638 r. król Władysław IV wydał akt lokacyjny Rawicza, który wybudowany został przez Adama Olbrachta Przyjemskiego na tzw. surowym korzeniu. Ratusz spłonął jednak podczas potopu szwedzkiego. Fundamenty pod nowy ratusz położono w roku 1683, ale dalsze prace budowlane rozpoczęto dopiero po roku 1753. W 1783 na ratuszu dzięki burmistrzowi Krystianowi Styeglerowi zainstalowano pierwszy w Polsce piorunochron. Początkowo w budynku ratusza oprócz magistratu znajdowała się także komora celna z wagą miejską, a także posterunek straży oraz areszt. Władze miejskie urzędowały w ratuszu do lat 70. XX wieku, kiedy to w 1974 roku w budynku urządzono Muzeum Ziemi Rawickiej. Budynek ratusza został wybudowany w stylu barokowym, na planie prostokąta. Pokryty jest mansardowym dachem z lukarnami doświetlającymi poddasze. Po środku dachu znajduje się czworoboczna wieżyczka z zegarem, zwieńczona blaszanym hełmem. Wewnątrz ratusza zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami, natomiast na zewnątrz nad portalem wejściowym umieszczono kartusz z herbami właścicieli Rawicza, a po przeciwnej stronie budynku kartusz z herbem Rawicza.