Dziś mamy dla Was małe urozmaicenie i choć pora na znaczkową premierę jest późna, to myślimy, że nowy znaczek zainteresuje każdego.

Spieszymy zatem z informacją, że w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu jest już dostępny najnowszy znaczek turystyczny, który pozwoli Wam poznać kolejny zabytek, jakim jest Kolegiata Bożego Ciała.

O kolegiacie przeczytacie w poniższej notce, natomiast więcej danych o tym miejscu znajdziecie w audiobedekerze, nad którym prace właśnie rozpoczęliśmy. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, byście już dziś zaplanowali swoją wizytę w Jarosławiu i zdobyli najnowszy znaczek. Zapraszamy do Jarosławia i czekamy na Wasze relacje.

KOLEGIATA BOŻEGO CIAŁA W JAROSŁAWIU No. 1251

Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu jest najstarszym pojezuickim kościołem w Polsce. Powstała w latach 1580-1594 z fundacji Zofii ze Sprowy. Za sprowadzeniem do miasta jezuitów i powstaniem kolegium jezuickiego orędował ks. Piotr Skarga. Budowa kolegium rozpoczęła się w 1580 r. Poświęcenie świątyni miało miejsce w 1594 r. W roku 1600 i 1625 r. w mieście wybuchły pożary, na skutek których ucierpiało kolegium i kościół, którym w póxniejszym czasie udało się przywrócić dawny blask. W 1773 r. nastąpiła kasata klasztoru. Kolegium zamieniono na koszary wojskowe, a majątek sprzedano na licytacji. Kolejny pożar, podczas którego świątynia uległa niemal całkowitemu spaleniu wybuchł w 1862 r. Po odbudowie i ponownej konsekracji otrzymała wezwanie Bożego Ciała. Z dawnego wystroju kościoła zachowały się m.in krzyż z XVII wieku oraz późnogotycka figura Matki Boskiej z dawnej Kolegiaty, a także ocalały obraz Matki Boskiej Śnieżnej Królowej Rodzin. W roku 2023 świątynia obchodzi jubileusz 700-lecia pierwszej parafii w Jarosławiu.