Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1292
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1292!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 48 49 50 51 52 55 >>

28.11.2014

TRASA TURYSTYCZNA - GMINA ŁĘCZYCE   No. 563

Dziś najlepszy dzień tygodnia - piątek, w związku z czym spieszymy z kolejną dobrą wiadomością. Już 2 grudnia do obiegu wejdzie kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem chcemy Wam zaprezentować znaczek promujący Szlak Pstrąga Tęczowego w Gminie Łęczyce.

563 Szlak Pstrąga Tęczowego to trasa rowerowa znajdująca się w gminie Łęczyce, leżącej w Powiecie Wejherowskim. Liczne wzniesienia wśród lasów i pól oraz lokalizacja trasy z dala od ruchu drogowego sprawiają że jest to miejsce idealne na odpoczynek na świeżym powietrzu. Drogi, po których wiedzie szlak to głównie szerokie i ubite gruntowe dukty leśne. Na całej trasie znajduje się także kilkanaście wiat przystankowych umożliwiających wypoczynek. W sąsiedztwie wiat zlokalizowane są także stojaki rowerowe, a całość dopełnia fachowe oznakowanie trasy w postaci tabliczek kierunkowych i map. Nazwa szlaku pochodzi od licznych w tym regionie hodowli pstrąga tęczowego. Przy okazji więc, szczególnie na odcinku wiodącym w pobliżu przełomu rzeki Łeby, warto skosztować świeżo przyrządzonego pstrąga. Wszelkich miłośników turystyki rowerowej ale i nie tylko, z pewnością zainteresują piękne krajobrazy jak i często spotykane zabytki architektury. Szlak liczy 32 kilometry długości.

GPS: 54.526656 , 17.913134 ,   Miejsce sprzedaży: Stanica rowerowa w Rozłazinie



27.11.2014

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W KRAKOWIE   No. 207

Wracamy do Małopolski i do jej stolicy, w której już niebawem swoją premierę będzie miał kolejny ZT. Prezentujemy zatem wizerunek najnowszego znaczka, który promuje Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie. Bohatera dzisiejszego newsa można będzie zakupić już od 29 listopada w furcie klasztornej. Zapraszamy.

207 Już od ponad stu lat w klasztorze w Krakowie – Podgórzu na tzw. Górce mieszkają redemptoryści – opiekunowie słynącej łaskami ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ich przybycie do Krakowa wiąże się z osobą Sługi Bożego O. Bernarda Łubieńskiego. Po wybudowaniu klasztoru w 1903 roku przystąpiono do budowy kościoła. Kościół jest budowlą niezwykle malowniczą, pięknie wpisującą się w krajobraz Podgórza. Choć wzniesiony na początku XX w., to przypomina świątynie romańskie – zgodnie z założeniami architekta Jana Sasa – Zubrzyckiego, który w ten sposób pragnął uzyskać wrażenie kontynuacji tradycji narodowej i krakowskiej architektury średniowiecznej. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem (nawą poprzeczną) i pięciobocznym zamkniętym prezbiterium, otoczonym kaplicami. do kościoła wchodzi się przez arkadowy portal. W ołtarzu głównym znajduje się ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Trafiła ona tu w 1903 r. najpierw do kaplicy klasztornej a później do kościoła. Bardzo szybko ta ikona stała się przedmiotem żarliwego kultu. W 1994 roku odbyła się jej koronacja. Jednym z najbardziej znanych pielgrzymów nawiedzających Sanktuarium to św. Jan Paweł II. Przybywał tu już podczas II wojny światowej, jako robotnik fabryki Solvay. Po latach osobiście wskazał konfesjonał nr 4, w którym się spowiadał. Przy sanktuarium istnieje całoroczna ruchoma szopka. W klasztorze są też gościnne pokoje, w których można zamieszkać.

GPS: 50.039524 , 19.943122 ,   Miejsce sprzedaży: Furta klasztorna, ul. Zamoyskiego 56 w godz. 6.00 – 20.00



26.11.2014

PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W CHORZOWIE   No. 593

Dzisiaj na znaczkowej mapie Polski przenosimy się na Śląsk, a konkretnie do Chorzowa, gdzie obok trzech już istniejących Znaczków Turystycznych pojawia się właśnie czwarty i to nie byle jaki znaczek. Ten najnowszy przedstawia Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a w sprzedaży dostepny będzie już od 29 listopada. Zapraszamy zatem do Chorzowa.

593 Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób. W planetarium, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy. W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu - ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet.  Dla uczniów o szczególnym zamiłowaniu do astronomii organizowane są krajowe olimpiady astronomiczne.

GPS: 50.290486, 18.991803 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa Planetarium



25.11.2014

KOLEGIATA ŚW. WAWRZYŃCA W WOJNICZU   No. 195

Nieco ponad rok temu przeżywaliśmy prawdziwy wysyp Znaczków Turystycznych na Dolnym Śląsku. Dzisiaj podobna sytuacja zaczyna się w Małopolsce, a co najważniejsze dotyczy znaczków o tematyce sakralnej. Cieszy nas to niezwykle, bo większość z prezentowanych ostatnio nowości powstała z inicjatywy samych kolekcjonerów. Z drugiej strony mamy się czym pochwalić, bo wiele naszych kościołów jest pięknych. I właśnie do takich świątyń należy prezentowana dzisiaj Kolegiata Św. Wawrzyńca w Wojniczu. Znaczek dostępny będzie od 29 listopada.

195 Wojnicz – miasto w woj. małopolskim na trasie między Tarnowem, a Krakowem, diecezja tarnowska. Parafia istnieje od końca XI w. Obecny kościół w najstarszych partiach został wzniesiony w poł. XV w., a następnie przebudowany w 1773 r. W wieku XX dobudowano nawy boczne oraz wieżę. Kościół w najstarszych partiach gotycki, w nowszych barokowy i pseudobarokowy. Murowany z kamienia i cegły, otynkowany. W nawie i kaplicach polichromia rokokowa wykonana przez Jana Neydorfera w 1768 r. W prezbiterium i nawach bocznych wykonana przez Macieja Makarewicza w latach 1953-1956. Wnętrze wypełniają ołtarze i obrazy z XVIII w. w tym osiem obrazów Tadeusza Kuntza z 1754 r., chrzcielnica z XV w. oraz stalle z XVIII w. Kościół wojnicki został podniesiony do rangi kolegiaty w 1621 r. W XVIII w. władze austriackie zniosły kolegiatę, a w roku 2014, decyzją Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Jeża została przywrócona kościołowi godność kolegiaty i utworzono przy niej Kapitułę. Kolegiata znajduje się na szlaku Drogi św. Jakuba „Via Regia”.

GPS: 49.956018 , 20.836767 ,   Miejsce sprzedaży: Biuro parafialne, Pola Archidiakonów Wojnickich 2



21.11.2014

ZNACZKOWE PREMIERY W CIESZYNIE

cieszyn2014 Są miejsca, które ilekroć się w nich znajdziemy urzekają nas swoim klimatem. Wydawać by się mogło, że czas zatrzymał się tu w miejscu, a na każdym kroku towarzystwa dotrzymują nam niewidzialni przodkowie z minionych epok. I właśnie takim miejscem jest Cieszyn i jego liczne zabytki. Zachęcamy wobec tego, byście i Wy poczuli klimat tego miejsca, a okazją ku temu niechaj będzie dzisiejsza premiera trzech znaczków z Cieszyna. 

Zapraszamy zatem do Cieszyna i informujemy, że wszystkie znaczki dostępne będą w sprzedaży od 4 grudnia, w Cieszyńskim Centrum Informacji, ul. Rynek 1.

STUDNIA TRZECH BRACI W CIESZYNIE   No. 172

GPS: 49.748384, 18.630897

ROTUNDA ŚW. MIKOŁAJA I WIEŻA PIASTOWSKA W CIESZYNIE   No. 173

GPS: 49.751341, 18.625897

RATUSZ W CIESZYNIE  No. 174

GPS: 49.748213, 18.633193

.



20.11.2014

ROZGŁOŚNIA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH No. 596

W lipcu br. w siedzibie Radia Katowice miało miejsce pewne spotkanie, którego wynikiem był publikowany na łamach naszej strony wywiad nt. Znaczków Turystycznych. Pokłosiem tego wywiadu i rozmów przeprowadzonych z Prezesem Radia jest prezentowany właśnie znaczek. W sprzedaży znaczek dostępny będzie od 5 grudnia, kiedy nastąpi jego uroczysta inauguracja na falach Polskiego Radia Katowice.

596 Polskie Radio Katowice należy do trzech najstarszych w Polsce rozgłośni radiowych. Rozpoczęło swoją działalność 4 grudnia 1927 roku. Od pierwszych dni swojego działania propagowało polskie słowo i polską kulturę. W grudniu 1927 roku po raz pierwszy przed mikrofonem wystąpił popularny „Karlik z Kocyndra” – Stanisław Ligoń i rozpoczął swoje śląskie „beranie”. Był pierwszym wybitnym śląskim radiowcem, którego działania były podporządkowane walce o polskość Górnego Śląska. W 1937 Radio Katowice jako pierwsze i jedyne w dwudziestoleciu międzywojennym otrzymało nową siedzibę. Piękny i funkcjonalny gmach w stylu modernistycznym, zaprojektowany przez inż. Tadeusza Łobosa był wznoszony z przeznaczeniem dla stacji radiowej. Od marca 2014 roku w siedzibie Radia można zwiedzać, jedyną w Polsce, stałą ekspozycję muzealną poświęcona historii polskiej radiofonii.

GPS: 50.253142 , 19.021377 ,   Miejsce sprzedaży: Siedziba Rozgłośni, ul. Ligonia 29



18.11.2014

BYSTRZYCA KŁODZKA - MIASTO KRÓLEWSKIE  No. 152

Dzisiaj do grona znaczkowych miejsc turystycznych (ZMT) dołączyła Bystrzyca Kłodzka, która na Znaczku Turystycznym promuje się wizerunkiem czternastowiecznej Bramy Wodnej. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji jakie można spotkać w mieście, dlatego gorąco zachęcamy do wizyty w Bystrzycy Kłodzkiej i zdobycia najnowszego ZT. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 1 grudnia. (Jeśli uda się wprowadzić znaczek wcześniej, wówczas będziemy Was informować - udało się !!!!).

152 Bystrzyca Kłodzka – miasto królewskie, dzieło średniowiecznej urbanistyki. Na przełomie XIII/XIV w. na szerokiej, piaskowcowej terasie między dwiema rzekami założono miasto, które mimo wojen, pożarów, klęsk zachowało pierwotny układ z całym niemal systemem fortyfikacji. W pasie fortyfikacji średniowiecznych wybudowano dwie główne bramy wzmocnione basztami. Do Wrocławia i Kłodzka prowadziła droga przez Bramę Kłodzką, a Brama Wodna (zwana wcześniej Dolną) prowadziła na południe w kierunku Czech. Była także obronną siedzibą Wójtostwa. BRAMA WODNA z pocz. XIV w. kamienna, wzmocniona ze względów strategicznych, nadbudowana wieżą z krenelażem i ostrosłupowym hełmem ceglanym z 1508 r. Przelot bramy zamykała od zewnątrz żelazna, spuszczana na łańcuchach krata. W pomieszczeniach wieży pobierano opłatę za wjazd do miasta. Na przełomie 2012 i 2013 r. przeszła gruntowny remont i adaptację na cele kultury i turystyki.

GPS: 50.295928 , 16.651797 ,   Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej, Mały Rynek 2/1



14.11.2014

BAZYLIKA MNIEJSZA ŚW. KATARZYNY AL. W GRYBOWIE  No. 196

Na znaczkowej mapie obiektów sakralnych tym razem pojawi się Bazylika Mniejsza Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie. Jest to tym samym czternasty Znaczek Turystyczny ukazujący obiekty sakralne w Polsce. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 20 listopada, a za jego powstanie i zrozumienie znaczkowej idei serdecznie dziękujemy Księdzu Kustoszowi.

196 Grybów, woj. małopolskie, diecezja tarnowska. Obecny kościół został zbudowany na miejscu pierwotnego kościoła gotyckiego w latach 1909 – 1914 przez Romana Olszewskiego z Grybowa według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, po nim obowiązki przejął Zdzisław Mączeński wprowadzając pewne zmiany w projekcie kościoła. Kościół zbudowany w stylu neogotyckim, z cegły z użyciem kamienia na planie krzyża łacińskiego z 70 m wieżą zwieńczoną złotą koroną. Złożony z trzynawowego korpusu z transeptem. Wnętrza nakryte są sklepieniami kryształowymi, nawy zostały rozdzielone masywnymi kolumnami. Ołtarz główny wolnostojący, kamienny, projektowany w 1958 r. przez Z. Mączeńskiego z barokową rzeźbą Chrystusa na krzyżu na tle panoramy Jerozolimy z poł. XVII w. Cztery ołtarze boczne, ustawione w ramionach transeptu. W jednym z nich łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w., zwanej Przedziwną lub Grybowską. W prezbiterium znajduje się 12 obrazów apostołów, rokokowych z XVIII w. a na kolumnach naturalnej wielkości rzeźby 12 apostołów, późnobarokowe z XVIII w. Kościół w Grybowie w roku 2013, decyzją Stolicy Apostolskiej, został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.

GPS: 49.625556 , 20.945833 ,   Miejsce sprzedaży: Biuro parafialne ul. Kościelna 3



14.11.2014

KOLEJNE ZMIANY NA STRONIE

stronaLudzie listy piszą, a w listach …., wiadomo wszystko, prośby, opinie, przemyślenia. W czerwcu 2012 roku zdecydowaliśmy się opublikować fragmenty Waszych listów, głównie te dotyczące Waszej opinii na temat Znaczków Turystycznych. Minęły dwa lata i okazało się, że z tych fragmentów listów wyszła całkiem pokaźna kolekcja, w dodatku zgromadzona na jednej podstronie. Postanowiliśmy zatem nieco przebudować dział, w którym do tej pory znajdowały się „Listy i doświadczenia kolekcjonerów”, posortować wszystko, ułożyć, w niektórych przypadkach opatrzyć dany list fotografią autora. A wszystko po to by uporządkować całość, pokazać że listy te nie są anonimowe i zostawić ślad po Waszych pierwszych kontaktach z nami :-). 

Przebudowany dział znajduje się w zakładce „Listy i doświadczenia kolekcjonerów”, a poszczególne listy posortowane są chronologicznie datami otrzymania. Jak zapewne zauważycie część z listów ma swoje ikonki ukazujące autora/autorów. Gorąco zachęcamy wszystkich tych z Was, których listy opublikowaliśmy, byście i Wy udostępnili jakieś swoje zdjęcie w formacie 120x120 px. Oczywiście to tylko prośba, ale liczymy na to, że nie pozostanie bez odzewu. A tymczasem zapraszamy do zgłębiania tajemnic naszej strony internetowej i serdecznie dziękujemy za już przesłane listy.  

 Zespół Znaczków Turystycznych



13.11.2014

NYSKA DROGA ŚW. JAKUBA - GŁUCHOŁAZY  No. 153

Mamy w naszym kraju blisko 300 ZT całościowo tworzących pewien szlak znaczkowy. Mimo to, wśród tematów jakim są poświęcone ZT znaleźć możemy także te tworzące odrębne szlaki. W ten oto sposób powstały pierwsze ZT nawiązujące do Szlaku Św. Jakuba i oto prezentujemy kolejny znaczek tym razem nawiązujący do nyskiej Drogi Św. Jakuba i do Głuchołaz. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 15 listopada.

153 Nyska Droga św. Jakuba została wyznaczona w 2010 roku. 100 kilometrowa trasa prowadzi od Jakubowej Studni w Głuchołazach, przez Nysę, Pakosławice, Kopice, Lewin Brzeski do Skorogoszczy, gdzie łączy się z Drogą św. Jakuba Via Regia. U podnóża Góry Parkowej w Głuchołazach, nieopodal szlaku, znajduje się OW Czerwony Kozioł - miejsce szczególnie przyjazne pielgrzymom i osobom zainteresowanym jakubową drogą. W 2012 roku na terenie ośrodka odsłonięto pomnik św. Jakuba. Rzeźba powstała dla upamiętnienia XXX Rocznicy Aktu Europejskiego, ogłoszonego przez Jana Pawła II w Santiago. Autorem figury wykonanej z piaskowca jest znany artysta rzeźbiarz Marian Krzysztof Lewczak. Obok monumentu stoi słupek kilometrowy, określający odległość z Głuchołaz do Santiago de Compostela – 3506 km.

GPS: 50.306638 , 17.373521 ,   Miejsce sprzedaży: Ośrodek Wypoczynkowy Czerwony Kozioł, ul. gen. Andersa 39



10.11.2014

DWA NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

znaczki kolekcjonera

Niespełna miesiąc temu swoją premierę miały Znaczki Kolekcjonera No. 19 i 20, na których przedstawiono głowacicę i głuszca. Mija miesiąc i z wielką radością przedstawiamy Wam dwa kolejne ZK, tym razem obrazujące iglicznię i kozicę. Ciekawostką niechaj będzie fakt, że już kilka tygodni temu otrzymaliśmy od jednego z kolekcjonerów kupony na ZK No. 21. Bardzo cieszy nas taka aktywność turystów i to, że gra kolekcjonerska tak dynamicznie się rozwija. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również możliwość zaprojektowania wizerunku kolejnych ZK z czego coraz więcej turystów także korzysta. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do odpowiedniego tematu na forum. Tymczasem zachęcamy do kompletowania kolejnych dziesiątek Znaczków Turystycznych i zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.

Zespół Znaczków Turystycznych



6.11.2014

PIJALNIA WÓD MINERALNYCH W WYSOWEJ - ZDROJU  No. 197

Znakomita jesienna pogoda wprost zachęca do wędrówek znaczkowym szlakiem, w związku z tym i my zachęcamy by udać się w ciekawe miejsca. Dzisiaj zaproponujemy wycieczkę do Wysowej - Zdroju gdzie w tamtejszej pijalni wód mineralnych już w sobotę 8 listopada pojawi się najnowszy ZT.

153 Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej-Zdroju to budynek położony w centrum ponad 100-letniego Parku Zdrojowego. Pierwsza pijalnia powstała prawdopodobnie w roku 1923, wybudowana została wg projektu znanego architekta krakowskiego Karola Stryjeńskiego. W pijalni znajdowało się 5 ujęć wody mineralnej podawanej kuracjuszom przez miejscowe panie ubrane w stroje ludowe. Niestety pijalnia spłonęła w latach 60-tych i została całkowicie zniszczona. Obecny budynek pijalni wód mineralnych zaprojektowano w miejscu i na wzór dawnej pijalni wód mineralnych w oparciu o dostępne zdjęcia archiwalne. Rzut budynku ma kształt prostokąta o wymiarach 16,18m x 7,90m z charakterystycznym zadaszonym tarasem założonym na rzucie półkola i podcieniami wokół budynku wspartymi na słupach. W pijalni jest udostępnionych 5 wód mineralnych z następujących źródeł: HENRYK, FRANCISZEK, ANNA, JÓZEF II, SŁONE.

GPS: 49.438629 , 21.176866 ,   Miejsce sprzedaży:Sklep Firmowy Uzdrowiska Wysowa (obok Rozlewni Wody)

 



5.11.2014

ZASKAKUJĄCA ROZMOWA W UPALNY DZIEŃ

katowicePRUpalny, lipcowy dzień. W biurze włączony wentylator, inaczej nie można wysiedzieć. Sporo wysyłek, krzątanina... Zadzwonił telefon, kto chciałby rozmawiać w takiej temperaturze? Odezwał się miły, dźwięczny głos: „Dzwonię z Radia Katowice, czy mam przyjemność z centralą Znaczków Turystycznych? Czy możemy chwilę porozmawiać?” Takie wezwania podejmuje się nawet w wakacje.

Okazało się, że Polskie Radio Katowice wraz z Českým Rozhlasem Ostrava i TTVS Banská Bystrica, czyli trzy rozgłośnie radiowe z trzech różnych państw, organizują wspólnie Europejski Piknik Rowerowy na Trójstyku, który corocznie odbywa się w czerwcu. W czasie ostatniego pikniku pracownicy radia widzieli takie drewniane krążki, które im się bardzo spodobały. Chcieliby takie mieć w 2015 roku. Zaczęło się więc wyjaśnianie, co to jest Znaczek Okolicznościowy, czym jest numerowany Znaczek Turystyczny, na czym polega idea kolekcjonerska, ilu w Polsce jest ludzi zafascynowanych zbieraniem tych krążków... A o tym można przecież mówić w nieskończoność. Koniec długiej rozmowy był taki, że Pan redaktor Radia Katowice zaproponował: „... a może przyjedzie Pan kiedyś do naszej rozgłośni i opowie naszym słuchaczom na antenie o tej wspaniałej idei?” Dlaczego nie? Czego się nie robi dla Znaczków Turystycznych? Minęły dwa tygodnie, akurat miałem zlecenie w okolicach Katowic, więc zadzwoniłem. „Nie ma problemu, proszę przyjechać w środę 30 lipca, Pan prezes Radia Katowice będzie na Pana czekał....” Tego się nie spodziewałem, trochę byłem stremowany, ale zupełnie niepotrzebnie. Znalazłem siedzibę radia na ul. Ligonia w Katowicach, zaparkowałem na radiowym parkingu, a Pan prezes był bardzo miły i przyjacielski. A to, co było najważniejsze.... już był zarażony ideą Znaczków Turystycznych. Spotkał się z nią wprawdzie w Czechach, ale bardzo się ucieszył, że rozwija się z powodzeniem w Polsce. To, co w rozmowie najbardziej mnie zaskoczyło, to pytanie: „Czy myśli Pan, że nasz obiekt Rozgłośni Radia w Katowicach zasługuje na Znaczek Turystyczny?” Po trzecim łyku kawy wbiegła do gabinetu prezesa Pani redaktor i powiedziała, że już teraz. Zostawiłem wszystko i pobiegłem z nią do studia na wywiad. Była dobrze przygotowana, po prostu profesjonalistka, zresztą posłuchajcie sami:

Potem wypadało dopić kawę i dokończyć rozmowę z Panem prezesem. Okazało się, że budynek Radia Katowice ma niezmiernie ciekawą historię, a drugim ogromnym zaskoczeniem było, kiedy zostałem zaproszony do muzeum na poddaszu rozgłośni, niezwykle interesującym, a przewodnikiem był.... sam Pan prezes. Rozstaliśmy się w przyjaznej atmosferze, a ja byłem przekonany, że miejsce to zasługuje na Znaczek Turystyczny. Czas pokaże, co z tego wyjdzie. Odjeżdżałem z Katowic z niezwykle pozytywnym przekonaniem, że gdyby w Polsce było więcej takich ludzi jak Ci ze spotkania w Rozgłośni Polskiego Radia Katowice, to nie martwiłbym się o przyszłość Znaczków Turystycznych w naszej Ojczyźnie. Serdeczne i szczere dzięki!

Zbigniew Romankiewicz

 



4.11.2014

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI - KOLEBKA PARLAMENTARYZMU  No. 227

Niespełna rok temu w Piotrkowie Trybunalskim miała miejsce premiera pierwszego Znaczka Turytycznego, który zlokalizowany jest w Zespole Klasztornym Panien Dominikanek. Dzisiaj nadszedł czas na premierę kolejnego znaczka w tym mieście, a najnowszy krążek promuje Piotrków Trybunalski, jako kolebkę parlamentaryzmu. Znaczek powstał z inicjatywy Ludomira Michała Penciny, za co w imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 10 listopada.

227 Mało kto wie, że to w Piotrkowie Trybunalskim narodził się polski parlamentaryzm. Przez 160 lat (1406-1567) był miastem, do którego najczęściej zwoływano zjazdy generalne. Na bazie dawnych tradycji wieców i zjazdów na przełomie XIV i XV wieku ukształtowała się w Polsce nowa instytucja prawna – parlament – sejm walny koronny. Piotrków Trybunalski przez lata był miejscem głównych wydarzeń historii Rzeczpospolitej Polskiej. Od początku XV wieku do 1492 roku w Piotrkowie odbyło się 65 zjazdów generalnych. W 1493 roku w Piotrkowie po raz pierwszy obradował dwuizbowy sejm walny. Świadkiem tego wydarzenia był obraz Matki Boskiej Trybunalskiej, który do dziś znajduje się w klasztorze oo. Jezuitów. Zjazdy odbywały się w ratuszu, który nie zachował się do obecnych czasów. W Piotrkowie na Rynku Trybunalskim na pamiątkę tamtych czasów powstał zarys jego kształtów, który symbolizuje początki polskiego parlamentaryzmu.

GPS: 51.408278 , 19.696198 ,   Miejsce sprzedaży: Hotel Staromiejski, Rynek Trybunalski 1



2.11.2014

ZNACZKI TURYSTYCZNE NA SPOTKANIU FILATELISTÓW W TCZEWIE

Październik jak się okazało obfitował w różnego typu spotkania, w ramach których bezpośrednio i pośrednio promowano ideę Znaczków Turystycznych. Jedno z takich spotkań odbyło się w Tczewie, a osobami, które wzięły w nim udział byli Marta i Adam Murawscy. Marcie i Adamowi serdecznie dziękujemy za szerzenie znaczkowej idei oraz za przesłane materiały, a wszystkich czytelników serdecznie zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją ze spotkania.

SpotkTczew1W sobotę 18.10.2014 w Tczewie odbyło się 65. Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF "Kolejnictwo" im. Ernesta Adama Malinowskiego. Podczas spotkania swoje miejsce znalazły także Znaczki Turystyczne, na których temat prelekcję wygłosił Adam Murawski, który wraz z córką Martą zbiera ZT. Podczas spotkania wśród wielu wystąpień, przybliżono przybyłym gościom temat Znaczków Turystycznych. Oprócz samej idei Znaczków Turystycznych przedstawiono aktualnie istniejące w Polsce znaczki o tematyce kolejowej. 

Czytaj więcej: 18.10.2014 Znaczki Turystyzne na 65. Spotkaniu OKZ PZF "Kolejnictwo" w Tczewie



31.10.2014

GIEWONT - SZCZYT TATR  ZACHODNICH  No. 9

Na koniec października mamy dla wszystkich miłośników Znaczków Turystycznych kolejną nowość. Tym razem prezentujemy Tatry Zachodnie i górujący nad Zakopanem Giewont. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 10 listopada.

9 Giewont to masyw w Tatrach Zachodnich, wys. 1894 m n.p.m., położony jest między Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską. Złożony jest z trzech części: Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu(1728 m) i Długiego Giewontu (1867 m) Wielki Giewont jest oddzielony od Długiego Giewontu głębokim wcięciem zwanym Szczerbą. Wierzchołek Wielkiego Giewontu, zwany po prostu Giewontem jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Stanowi także cel pielgrzymek do stalowego krzyża na szczycie, postawionego w 1901 r. z inicjatywy zakopiańskiego proboszcza Kazimierza Kaszelewskiego, wzniesionego na wzór włoskich miejscowości, gdzie w roku jubileuszowym - 1900, stawiano krzyże na szczytach gór. Składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej masie ok. 1900 kilogramów. Wykonany został przez krakowską fabrykę Józefa Góreckiego.6 września 2007 krzyż został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Na szczyt Giewontu prowadzą trzy szlaki: niebieski z Kuźnic, czerwony z Doliny Strążyskiej, żółty z Gronika przez Dolinę Małej Łąki.

GPS: 49.253576 , 19.932359 ,   Miejsce sprzedaży: Herbaciarnia na Polanie Strążyskiej



29.10.2014

RELACJA Z TARGÓW TOUR SALON W POZNANIU

Kilka dni temu obiecaliśmy Wam relację Huberta z targów jakie w minionym tygodniu odbywały się w Poznaniu. Dzisiaj dotrzymujemy danej obietnicy i publikujemy cały materiał wierząc, że nasza znaczkowa obecność na targach turystycznych zaowocuje kolejnymi Znaczkami Turystycznymi.

TS2014Korzystając z wolnego dnia oraz faktu, że akurat byłem w Poznaniu postanowiłem zajrzeć na odbywające się właśnie w tym czasie Targi Regionów i Produktów Turystycznych „Tour Salon”. Krótkie oczekiwanie przed bramką i po chwili już byłem na terenie MTP podążając w kierunku stoisk handlowych. Moim głównym celem było oczywiście promowanie Znaczków Turystycznych jako formy promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie. A jako, że pewne doświadczenie w tej materii już mam (m.in. na Tour Salon byłem już rok temu) postanowiłem sprawdzić jak świadomość nt. ZT ma się obecnie.  

Czytaj więcej: 24.10.2014 Targi Regionów i Produktów Turystycznych „Tour Salon” w Poznaniu



22.10.2014

WYSOKIE SKAŁKI - NAJWYŻSZY SZCZYT PIENIN  No. 11

W ramach serii "Szczyty gór Polski" tym razem pora na Pieniny i Wysokie Skałki. Powstanie niniejszego znaczka to między innymi zasługa pana Grzegorza, którego przychylność i znajomość znaczkowej idei przyczyniły się do powstania tegoż znaczka. Panu Grzegorzowi serdecznie dziękujemy, a wszystkich turystów zainteresowanych znaczkiem informujemy, że ten dostępny będzie od 29.10.2014 r.

11 Wysokie Skałki (Wysoka) - szczyt w Małych Pieninach, wys.1050 m n.p.m., najwyższy w całych Pieninach i Pienińskim Pasie Skałkowym, położony na granicy polsko-słowackiej. Szczyt zbudowany jest z czerwonych wapieni krynoidowych. Cała góra porośnięta jest lasem, jedynie sam czubek jest odkryty. Na szczyt Wysokiej można dojść szlakiem zielonym z Jaworek przez Wąwóz Homole lub niebieskim ze Szczawnicy przez Szafranówkę i Durbaszkę. Szlaki te kończą się na Przełęczy Kapralowa Wysoka. Stamtąd prowadzi już ścieżka turystyczna, w trudnych miejscach ze schodami i poręczami. Na samym szczycie platforma widokowa. Roztaczają się stąd widoki na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Pieniny.

GPS: 49.380386 , 20.555380 ,   Miejsce sprzedaży: Górski Ośrodek pod Durbaszką



16.10.2014

BENDOSZKA WIELKA - SZCZYT W BESKIDZIE ŻYWIECKIM  No. 728

W tym tygodniu publikowaliśmy już w zasadzie wszystko z wyjątkiem nowego Znaczka Turystycznego. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zrobić to dzisiaj, a okazja właśnie się pojawiła wraz ze znaczkiem z Bendoszki Wielkiej, który już od dzisiaj jest w sprzedaży.

728 Bendoszka Wielka - szczyt w Beskidzie Żywieckim, w grupie Wielkiej Raczy, wys. 1144 m n.p.m. Nazwa pochodzi od nazwiska Bendys, które pojawia się już w 1715 r. Na szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony we wrześniu 2000 z inicjatywy księży parafii Rycerki Górnej. Ma wysokość ponad 20 m. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony przez Jana Pawła II 15 czerwca 1999 na krakowskich Błoniach. Bendoszka Wielka ze względu na swój charakter jest doskonałym punktem widokowym. Ze szczytu i trawiastych grzbietów Bendoszki widać m.in. grupę Małej Fatry oraz pasmo Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Na szczycie wykonano pomost widokowy i zamontowano tablicę z panoramą. Przez szczyt przebiega szlak czarny z Soli przez Praszywkę Wielką na przełęcz Przegibek. Najbliższe schronisko znajduje się na Przełęczy Przegibek w odległości ok. 1 km.

GPS: 49.420801 , 19.048176 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko PTTK na Przegibku



15.10.2014

KOLEJNE ZNACZKI KOLEKCJONERA

znaczki kolekcjonera

Kilka dni temu w Domaniewicach miała miejsce nieformalna premiera kolejnych dwóch Znaczków Kolekcjonera. Okazało się bowiem, że zapotrzebowanie na te znaczki wśród kolekcjonerów jest coraz większe i znaleźli się kolekcjonerzy, którzy przedłożyli kupony na te znaczki. Nie pozostaje zatem nic innego jak oficjalnie ogłosić premierę kolejnych ZK i zaprosić wszystkich kolekcjonerów nie tylko do zdobywania tych znaczków ale także do ich współtworzenia. Wystarczy zerknąć do publikowanego w marcu materiału "I ty zaprojektuj swój Znaczek Kolekcjonera", a następnie zgłosić chęć zaprojektowania takiego znaczka w odpowiednim temacie na naszym znaczkowym forum. Dodamy tylko, że zainteresowanie projektowaniem własnych znaczków rośnie i już tylko kilka pozycji pozostaje wolnych. Zapraszamy zatem do zgłaszania się.

Zespół Znaczków Turystycznych



14.10.2014

RELACJA Z III OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

Udało nam się już ochłonąć po spotkaniu, spokojnie powrócić do domów i w ciszy i spokoju opracować tekst, dzięki któremu wielu z uczestników spotkania wspomni jego klimat. Mamy nadzieję, że Ci z Was, którzy z różnych względów nie mogli z nami być w Domaniewicach choć w części poczują się jakby tam byli. Zapraszamy zatem do lektury.

3spotk salaNa to spotkanie wielu znaczkowych kolekcjonerów czekało cały rok. I w końcu nadszedł październik i długo wyczekiwany moment, w którym to rozpocznie się największe święto kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tym razem miejscem naszego spotkania była Stacja Turystyczna Jurajska w Domaniewicach (woj. małopolskie). Pierwsi uczestnicy III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych pojawili się w Domaniewicach już w piątek 10 października. Wieczór upłynął zatem wszystkim na dyskusjach o znaczkach i wielu innych tematach związanych ze ZT. Oficjalna część spotkania rozpoczęła się jednak w sobotę 11 października tuż po wspólnym śniadaniu. Spotkanie rozpoczął Zbigniew Romankiewicz – przedstawiciel polskiej centrali Znaczków Turystycznych, który przywitał wszystkich przybyłych gości i oficjalnie zainaugurował spotkanie. Po krótkim wstępie, pokrótce przedstawiono sukcesy minionego roku, a było ich całkiem sporo.

Czytaj więcej: III Spotkanie Kolekcjonerów ZT - Domaniewice 11.10.2014



13.10.2014

CIEKAWOSTKI NA TEMAT PEWNEGO DREWNIANEGO KRĄŻKA

eksperymentPodczas minionego już III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, pośród wielu interesujących referatów i dyskusji jeden wydal nam się niezwykle ciekawy. Postanowiliśmy jako przedsmak relacji ze spotkania zapoznać Was z jego treścią. Autorem tych badań jest Jarda Fredo z Czech, a ich przedmiotem sam Znaczek Turystyczny (ZT). 

8 mln – ilość wypalonych ZT we wszystkich państwach (od 1998 r.), łącznie z ZO, ZK, NZT, PZT i wszelkimi znaczkami wznowionymi

480 km – długość rzędu ułożonych obok siebie ZT (odległość między najbardziej wysuniętym punktem na wschód i na zachód w Czechach)

72 km – wysokość słupka z ułożonych jeden na drugim ZT

3,36 ha – powierzchnia z ułożonych ZT – podwójna powierzchnia największego rynku w Czeskich Budziejowicach.

2,88 ha – powierzchnia z ułożonych ZT

16,956 cm3 – objętość 1 ZT

135 m3 – objętość wszystkich dotychczas wypalonych ZT

28416 szt. – tyle mieści się w pudle 1x1x1 m

282 szt. – tyle trzeba pudeł, aby pomieścić wszystkie ZT

160 km – długość drutu użytego jako oczko przy ZT

14 g – waga 1 ZT

112 ton – waga wszystkich ZT

14 ml w 14 dni – zdolność wchłaniania alkoholu przez 1 ZT z drewna olchowego

Oczywiście prezentowane powyżej dane są orientacyjne i mają za zadanie pokazać jak wiele znaczków już zostało wydanych oraz ilościowo, objętościowo i wagowo przedstawić to w możliwie dostępny sposób.



10.10.2014

SANKTUARIUM ŚW. JAKUBA APOSTOŁA W JAKUBOWIE  No. 329

Dzisiejszy wstęp do znaczkowej premiery będzie niezwykle krótki. Siedzimy w Stacji Turystycznej Jurajska i powoli przygotowujemy jutrzejsze spotkanie. A tymczasem informujemy, że najnowszy Znaczek Turystyczny pojawił się w Sanktuarium Św. Jakuba Ap. w Jakubowie. Zapraszamy do zwiedzania Jakubowa i zdobywania najnowszego znaczka. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 27 października /przepraszamy, nastąpiła zmiana terminu dostępności znaczka na 3.11.2014/.

329 Jakubów, niewielka miejscowość położona na Wzgórzach Dalkowskich niedaleko Głogowa, od wieków kojarzony jest z kultem św. Jakuba Apostoła Starszego oraz z cudownym „Źródłem św. Jakuba” wypływającym z podnóża kościelnego wzgórza. Kościół w Jakubowie zaliczany jest do najstarszych w północnej części Dolnego Śląska. Tradycja utrzymuje, że jego geneza sięga X wieku. Pierwsze pisane świadectwo o tym kościele pochodzi z XIV w. Kościół tworzą trzy bryły o zróżnicowanych wysokościach. Zgrupowanie prostych kubicznych form i wykorzystanie kamienia polnego, nadje świątyni surowy, „starożytny”, gotycki wyraz. Do kościoła wchodzi się przez bramę ceglanej dzwonnicy zbudowanej około 1860 roku w miejscu wcześniejszej drewnianej. Na wieży znajduje się pięćsetletni dzwon z napisem: „O rex glorie veni cum pace Anno MCCCCCVI”. Po lewej stronie bramy znajduje się kaplica grobowa wybudowana w 1752 r. na rzucie kwadratu z czterospadowym dachem z ośmioboczną kamienną latarnią. W roku 2004, przy parafii rzymsko-katolickiej, powstało „Bractwo św. Jakuba Apostoła”. W następnym roku powstał pierwszy – w czasach współczesnych – polski odcinek „Szlaku św. Jakuba” prowadzący z Jakubowa do Zgorzelca i dalej drogami niemieckimi i francuskimi do sanktuarium w Santiago de Compostela. .

GPS: 51.608684 , 15.999320 ,   Miejsce sprzedaży: Wiejski sklep GS w Jakubowie



8.10.2014

LISTA POLSKICH ZDOBYWCÓW ZNACZKÓW KOLEKCJONERA

Od dawna obiecaliśmy stworzyć i upublicznić oficjalną listę polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera. Jednak z powodu małej liczby wydanych przez nas ZK obietnica ta do tej pory nie została zrealizowana. listakolekcjonerow To Wasza aktywność i listy z przesyłanymi kuponami mobilizowały nas do wydawania nowych ZK, dzięki czemu powstała ta lista. 

Długo zastanawialiśmy się nad jej kształtem. Powstanie listy opóźniało niepełne zrozumienie zasad gry kolekcjonerskiej (brak wymaganej ciągłości numerycznej). Czasem przeszkadzaliśmy my sami poprzez wydanie nowego znaczka burzącego ciąg numeryczny pełnej dziesiątki, gdy już zdążyliście przygotować kupony. Wiemy, że dużym utrudnieniem był i nadal jest brak kolejności numerycznej, ale dzięki Wam powstają nowe ZT i istniejące luki zapełniają się umożliwiając szybsze zdobycie pełnych dziesiątek.

Lista w założeniu nie ma posiadać charakteru rankingu, nie ma prowadzić do niezdrowej rywalizacji, ale powinna być źródłem informacji i zabawy. To forma docenienia Waszej turystycznej aktywności, planowania tras szlakiem ZT, trudów zdobywania znaczków w tylu miejscach. Celem jest poznawanie naszej Ojczyzny, a Znaczek Kolekcjonera jest jedynie motywacją do tego. Doceniamy także tych kolekcjonerów, którzy dziś jeszcze nie mają ani jednego ZK, ale cieszą się z każdego zdobytego znaczka.

Wykaz posortowany jest zgodnie z ilością posiadanych ZK, przy czym pierwszeństwo w danym przedziale ilościowym ma osoba, która pierwsza zdobyła kolejny Znaczek Kolekcjonera. Lista będzie aktualizowana raz w miesiącu. Aktualny wykaz pochodzi z dnia 7.10.2014

Przy okazji zachęcamy do nadsyłania już posiadanych kuponów pełnych dziesiątek znaczków na specjalnie do tego przygotowanych formularzach (dostępne w pobieralnie w lewym menu strony). Mamy nadzieję, że dzięki ułatwieniom jakie ostatnio wprowadziliśmy zdobycie pierwszego i każdego kolejnego ZK będzie proste i przyjemne.



7.10.2014

MYSŁOWICE - TRÓJKĄT TRZECH CESARZY  No. 594

Znaczki Turystyczne przeważnie promują jakąś atrakcję turystyczną, zwykle muzea, schroniska i szczyty górskie, wieże widokowe, miasta i rozmaite zabytki. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić najnowszy znaczek promujący pewne miejsce o znaczeniu historycznym. To w nim bowiem jeszcze 99 lat temu stykały się granice trzech mocarstw, które dokonały rozbioru Polski. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od piątku 10 października.

594 Trójkąt Trzech Cesarzy -miejsce gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw: Prus (później Niemiec), Austrii (później Austro-Węgier) i Rosji. Granicę tworzyły trzy rzeki Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Przemsza. Miejsce, w którym stykały się granice Trzech Cesarstw miało również charakter turystyczny, można było popłynąć statkiem po Przemszy, były gry i zawody, teatr i restauracje oraz wiele ścieżek i promenada. Była również 22 m wieża widokowa -Wieża Bismarcka z 1907 r., usytuowana na zboczu wzniesienia - Słupecka Górka. Wieżę zburzono w latach 30 tych XX w, a kamienne bloki rozebranej wieży wykorzystano jako materiał budowlany między innymi do schodów w kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach oraz przy budowie katedry p.w. Chrystusa Króla w Katowicach. 9 listopada 2007, z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, został odsłonięty Obelisk Pamięci. Właściwa nazwa powinna brzmieć Kąt Trzech Krajów, jednak w XIX wieku, tę nazwę niefortunnie przetłumaczono z nazwy niemieckiej jako „Trójkąt”. Nazwa ta przyjęła się i do dziś funkcjonuje w takiej formie.

GPS: 50.229691 , 19.157474 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep u Roncoszka Mysłowice, ul. Armii Krajowej 33



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 48 49 50 51 52 55 >>