Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1136
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1136!
1 2 3 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 >>

25.05.2022

To będzie wyjątkowy tydzień za sprawą zbliżającego się X Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów, dlatego warto już teraz podkręcić nieco atmosferę.

Na początek mamy dla Was nowy znaczek turystyczny z Podlasia i co ciekawe, głównym bohaterem jest tutaj drzewo. Chodzi oczywiście o Europejskie Drzewo Roku 2022, którym w tej edycji jest Dąb Dunin z miejscowości Przybudki. Informacje o drzewie znajdziecie jak zwykle w poniższym opisie. 

Wszystkich natomiast zachęcamy do śledzenia znaczkowych newsów, jakie dla Was przygotowaliśmy. O szczególną uwagę prosimy uczestników krakowskiego spotkania. Bądźcie czujni i uważni podczas piątkowej wycieczki.  

A tymczasem tradycyjnie zachęcamy do wpisania Przybudek na listę miejsc do odwiedzenia. Zwróćcie szczególną uwagę na GPS miejscowości, ponieważ w tym rejonie znajdziecie dwie wioski o takiej nazwie i może Was to zmylić. A kiedy już staniecie pod dębem, zróbcie sobie z nim zdjęcie i koniecznie prześlijcie je do nas, abyśmy mogli opublikować je w naszych mediach społecznościowych.

DĄB STRAŻNIK PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ - PRZYBUDKI No. 1136

Dąb szypułkowy rosnący w miejscowości Przybudki w gminie Narew, stoi na skraju Puszczy Białowieskiej i jednocześnie na granicy między historycznym Wielkim Księstwem Litewskim i Królestwem Polskim. Wiek dębu oszacowano na około 400 lat. Drzewo to ma 13 m wysokość i prawie 700 cm obwodu na wysokości 130 cm od podstawy. Od roku 2001 jest zarejestrowany jako pomnik przyrody o numerze 1379. Janusz Korbel nadał mu miano Dunin, na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Dąb stał się inspiracją dla wielu artystów. Jego wizerunek ozdobił m.in. okładkę płyty „Scenariusz”, folkowego zespołu Hoyraky, znalazł się na kilku obrazach, w tym Marka Sapiołki „Dąb w Przybudkach”, a nawet trafił na ekrany kin całego świata, w amerykańsko-polskim filmie fabularnym „Nazywam się Sara” (My name is Sara) z 2019 roku. W 2021 roku został zgłoszony przez Agnieszkę Aleksiejczuk i Tomasza Niechodę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Po wygraniu eliminacji krajowych, z wynikiem 7380 głosów, zmierzył się z najpiękniejszymi drzewami Europy. W lutym 2022 na Strażnika Puszczy zagłosowało aż 179 317 osób z całego świata, w wyniku czego dąb uzyskał zaszczytny tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022 deklasując pozostałych rywali.21.05.2022

Być może myśleliście, że w tym tygodniu nie mamy już dla Was dobrych znaczkowych wieści, ale byliście w błędzie. Przy sobocie przecież także można zaprezentować nowy znaczek okolicznościowy, który właśnie dzisiaj ma swoją inaugurację w Skarżysku-Kamiennej.

To już szósta edycja maratonu skarżyskiego i piąty znaczek okolicznościowy z tej serii. Dziś uczestnicy maratonu zdobędą go rywalizując  na dystansie 50. kilometrów. Pozostali turyści chcący mieć ten znaczek w swojej kolekcji mogą go zdobyć na najbliższym spotkaniu w Krakowie oraz drogą korespondencyjną (podobnie jak inne znaczki okolicznościowe).

A jeśli jeszcze nie wiecie czym jest Skarżyski Maraton Pieszy „Nad Kamienną”, to koniecznie przeczytajcie poniższy opis, w którym organizatorzy imprezy dokładnie wyjaśnili charakter tej imprezy.

ZO - VI SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ”

Już szósty raz Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej organizuje Maraton Pieszy „Nad Kamienną” na dystansie 50 kilometrów. Celem maratonu pieszego jest propagowanie aktywnego i sportowego trybu życia, czynnego wypoczynku i upowszechnianie turystyki pieszej, rozwijanie zainteresowań, hobby i pasji, nawiązanie więzi między turystami, wyrobienie nawyku przebywania na świeżym powietrzu i aktywnego spędzania wolnego czasu, propagowanie turystyki kwalifikowanej oraz zdobywanie odznak turystycznych, wzbogacenie oferty rekreacyjnej na terenie miasta i powiatu skarżyskiego o nowe atrakcyjne wydarzenie. W tym roku maraton jest ponownie imprezą jednodniową. Rozpocznie się wspólnym zdjęciem pamiątkowym, po którym uczestnicy wyruszą na start. Nie będzie uroczystego zakończenia, na mecie, zostaną udekorowani medalami, dyplomami i otrzymają upominki. Jak zwykle maratonowi będzie towarzyszyła wspaniała atmosfera i miłe wspomnienia. Z roku na rok przybywa na tę imprezę piechurów z całej Polski.18.05.2022

Wielkimi krokami zbliża się Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku odbędzie się w stolicy woj. małopolskiego.

My już nie możemy doczekać się tego spotkania i mamy nadzieję, że Wy również na to czekacie. Miło nam będzie zobaczyć Was wszystkich po tak długim czasie i spędzić wspólnie czas na rozmowach i zwiedzaniu.

Dla uczestników spotkania przygotowaliśmy krótki mailing z istotnymi informacjami dotyczącymi spotkania i wczoraj rozesłaliśmy go na Wasze skrzynki e-mail. Zerknijcie zatem do poczty, odnajdźcie wiadomość i zapoznajcie się z jej treścią. Jeśli natomiast nic nie dostaliście, koniecznie sprawdźcie folder spam, a ostatecznie dajcie nam znać, to wyślemy wiadomość raz jeszcze.

Nie zapomnijcie zabrać do Krakowa swoich dzienników kolekcjonera a przede wszystkim turystycznych pieczęci, które jak zawsze się przydadzą. Również dobre nastawienie i wyśmienite humory mile widziane. O całą resztę postaramy się zadbać.

Tymczasem dopinamy wszystkie sprawy na ostatni guzik, włączamy odliczanie i widzimy się za nieco ponad tydzień w Krakowie.13.05.2022

To nie koniec nadchodzących znaczkowych nowości weekendowych. Już jutro do obiegu trafi kolejny znaczek okolicznościowy, który tym razem zdobyć będzie mozna w Gołuchowie. 

Premierę znaczka przewidziano podczas Święta Polskiej Niezapominajki i turystycznego rajdu zorganizowanego z tej okazji. O szczegółach przeczytacie na facebookowym profilu Gołuchowskiego Centrum Kultury "Zamek", do którego link znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka.

Jesteśmy przekonani, że najnowszy znaczek będzie początkiem turystycznej przygody w Gołuchowie, który znany jest z wielu turystycznych atrakcji. Część z nich dopiero czeka na Wasze odkrycie, a sam znaczek będąc ciekawą pamiątką, zasili prywatne kolekcje i za sprawą kuponu JOKER wielu turystów przybliży do kolejnego znaczka kolekcjonera.

Zapraszamy zatem do odwiedzania Gołuchowa. Zdobądźcie tutejszy znaczek okolicznościowy i koniecznie zróbcie sobie z nim zdjęcie.

ZO - GOŁUCHOWSKIE CENTRUM KULTURY "ZAMEK" W GOŁUCHOWIE

Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK” w Gołuchowie – samorządowa instytucja kultury, zostało utworzone na mocy Uchwały Rady Gminy Gołuchów z dnia 28.02.2012r. Wówczas w statucie zapisano: „Celem działania Centrum jest prowadzenie wielokierunkowej działalności kulturalnej i oświatowej, rozwijającej potrzeby mieszkańców oraz upowszechnianie i promocja kultury, a także realizacja zadań z zakresu rekreacji i turystyki.” Misja Gołuchowskiego Centrum Kultury „ZAMEK” w Gołuchowie brzmi: „Bogactwo kulturalne, historyczne i przyrodnicze regionu jest dla nas inspiracją do innowacyjnych działań, rozwijających kompetencje i wrażliwość odbiorcy indywidualnego i zbiorowego. Tworzymy przestrzenie do twórczego rozwoju. Organizujemy wydarzenia, podczas których urealnia się lokalna wspólnota i materializują się więzi społeczne.” Zachęcamy do poznania kulturalnego, historycznego i przyrodniczego dziedzictwa regionu i zapraszamy do Gołuchowa.13.05.2022

Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy, a może być nawet ciekawym początkiem nadchodzącego weekendu. Właśnie na piątek przygotowaliśmy dla Was propozycje ciekawego spędzenia weekendu i jedna z nich dotyczy nadchodzącej Nocy Muzeów, na którą tym razem zapraszamy do Muzeum w Raciborzu.

Jak widzicie, to właśnie z tej okazji wydany został znaczek okolicznościowy, który prezentuje jeden z muzealnych eksponatów. Przeczytacie o nim poniżej, ale jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie musicie odwiedzić Muzeum w Raciborzu w tę jedną wyjątkową, muzealną noc w roku. Szczegóły na temat zwiedzania znajdziecie na muzealnej stronie i profilach społecznościowych.  

Znaczek dostępny będzie od jutra. Mamy nadzieję, że osoby, które trafią do raciborskiego muzeum w tym dniu, wykonają dla nas kilka fotek i napiszą krótką relację. Czekamy i oczywiście zachęcamy do zdobywania najnowszego znaczka i do odwiedzania placówek muzealnych w całej Polsce.

ZO - NOC MUZEÓW - MUZEUM W RACIBORZU

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Pomysł cieszył się dużym powodzeniem, w związku z tym zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. Noc Muzeów jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury. Większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy lub symboliczny. Organizatorzy przygotowują na tą noc specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych. Prezentowany w Muzeum w Raciborzu sarkofag wewnętrzny wchodzi w skład zabytkowego zespołu grobowego mumii Egipcjanki o imieniu Dżed - Amonet - ius – anch. Zabytki te zakupił baron Anzelm von Rothschild prawdopodobnie w latach 1826 -1827. W roku 1860 mumia, kartonaż oraz dwa sarkofagi trafiły do Raciborza. Obiekty te podarowano Gimnazjum Królewsko – Ewangelickiemu w Raciborzu, które mieściło się w budynkach klasztoru ss. Dominikanek, a następnie trafiły do zbiorów Muzeum w Raciborzu. Opisywany sarkofag w 2016 r. poddano konserwacji i specjalistycznym analizom. Po oczyszczeniu powierzchni, ukazały się wielobarwne kunsztownie wykonane polichromie przedstawiające m.in. postacie bóstw z panteonu staroegipskiego, oraz teksty pisane pismem hieroglificznym. Sarkofag w większości zbudowany jest z sosny alpejskiej, a twarz i peruka z Sykomory.12.05.2022

Tym razem premierę znaczka dajemy z pewnym wyprzedzeniem, abyście wiedzieli, że coś w danej lokalizacji się dzieje i niebawem będzie tam znaczek turystyczny do zdobycia. Miejsce wielu z Was zapewne już zna, bo w końcu nie raz zwiedzaliście Słowiński Park Narodowy. Jeśli jednak jeszcze nie mieliście okazji gościć w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, to wkrótce będziecie mieli drewniany pretekst, aby to zrobić.

Tak jak wspominaliśmy wyżej, znaczek w sprzedaży pojawi się za kilka dni (w przyszłym tygodniu). O dokładnej dacie jego wprowadzenia do obiegu poinformujemy Was w specjalnym komunikacie. 

Za to już teraz możecie ze spokojem pochylić się nad mapą, przejrzeć turystyczne przewodniki i wpisać Słowiński Park Narodowy i jego muzeum na listę miejsc, które w tym roku trzeba odwiedzić. Jesteśmy przekonani, że spodoba Wam się taka propozycja i mamy nadzieję, że kolejna wycieczka znaczkowym szlakiem zaowocuje niezapomnianymi wrażeniami. 

MUZEUM SŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO W CZOŁPINIE No. 1135

Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie znajduje się w zabytkowej „Osadzie Latarników” z 1871 r. W skład osady wchodzą cztery budynki: największy budynek mieszczący w przeszłości mieszkania, dawna stodoła, budynek gospodarczy i mały budynek wykorzystywany przez latarników jako miejsce pracy. Ekspozycja Muzeum prezentuje walory krajobrazu Wybrzeża Słowińskiego, tj. wartości przyrodnicze, jak i wartości kulturowe Regionu. Ekspozycja stała Muzeum znajduje się w głównym budynku, jest wyposażona w nowoczesne środki przekazu m. in. projekcje holograficzne, 3D, technologię Virtual Reality. Zwiedzanie ekspozycji umożliwiają audioprzewodniki z opcją dostosowaną do wieku odbiorcy, w 3 wersjach językowych. Muzeum jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchu, wzroku, słuchu. Ekspozycja czasowa znajduje się w historycznej stodole, w której prezentowane są m.in. legendy związane z obszarem Słowińskiego Parku Narodowego.7.05.2022

Dziś spotykamy się w Kaliszu na pierwszym po pandemii spotkaniu kolekcjonerów. Nie mogło więc być tak, by w tak pięknym dniu nie powstał znaczek turystyczny. A że akurat dzisiaj w programie zwiedzania mamy schron przeciwatomowy, to właśnie jemu poświęcony jest prezentowany właśnie znaczek turystyczny.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzać kaliskiego schronu, to mamy nadzieję, że najnowszy znaczek Was do tego zachęci. Dla wstępnego poznania obiektu proponujemy zapoznanie się z krótkim opisem zamieszczonym poniżej, natomiast więcej o schronie dowiecie się z audiobedekera. 

A teraz już Was zostawiamy i sami udajemy się na zwiedzanie Kalisza, a relację z tego spotkania na pewno ujrzycie na naszej stronie już niebawem.

SCHRON PRZECIWATOMOWY W KALISZU No. 1134

Schron przeciwatomowy w Kaliszu powstał prawdopodobnie pod koniec lat 50. XX wieku. W 1962 r. na pewno już istniał. Nie zachowały się żadne dokumenty dotyczące budowy, a przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że miejsce to w razie ataku atomowego miło być schronieniem dla najważniejszych oficjeli w Kaliszu. Schron miał być centrum dowodzenia i z niego miały być koordynowane działa dotyczące Kalisza i całego byłego województwa kaliskiego. Schron wyposażono w pomieszczenia operacyjne i urządzenia gwarantujące niezależne funkcjonowanie obiektu jak system filtrowo-wentylacyjny, agregaty prądotwórcze, centrala łączności, system kanalizacyjny, niezależne ujęcie wody pitnej czy system centralnego ogrzewania. Powierzchnia schronu to ok. 500 m kw. Swego czasu był to jeden z pilniej strzeżonych obiektów w mieście, mimo że o obecności podziemnej budowli nie świadczyło więcej niż obecność wjazdu oraz dwa szyby wentylacyjne wystające ponad trawnik. Mimo upływu lat schron wraz z wyposażeniem zachował się w doskonałym stanie.2.05.2022

W związku ze zbliżającym się terminem Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Kaliszu publikujemy szczegółowy program przewidziany dla tej imprezy. Uczestników spotkania prosimy o uważne zapoznanie się z poniższą treścią.

  1. Godz. 9:00 - zbiórka przed wejściem do Ratusza (ul. Główny Rynek 20). Uczestnicy spotkania dokonują u p. Anny Lisewskiej wpłaty 60 zł/os. (koszt wejściówek, przewodnika i obiadu).
  2. Godz. 10:00 - powitanie uczestników, podział na dwie grupy.
  3. Godz. 10:15 – 15:15 - zwiedzanie z podziałem na grupy:
    • Grupa I udaje się do schronu przeciwatomowego (ul. Graniczna 20). Następnie wraca do centrum miasta, gdzie ogląda ekspozycję w ratuszu, Basztę Dorotkę, Skarbiec i Salę Rycerską; 
    • Grupa II najpierw zwiedza ekspozycję w ratuszu, Basztę Dorotkę, Skarbiec i Salę Rycerską. Następnie udaje się do schronu przeciwatomowego przy ul. Granicznej 20.
  4. Godz. 15:30 - obiad w Piwnicy Ratuszowej przy ul. Główny Rynek 20.
  5. Pogaduchy przy kawie.

UWAGA: Najbliższy parking znajduje się przy Kościele i Klasztorze OO. Franciszkanów (ul. Sukiennicza, ul. Wał Staromiejski, ul. Św. Stanisława).

Do schronu dojeżdżamy własnymi środkami lokomocji. Prosimy o zabranie ze sobą osób, które przyjadą na spotkanie PKP.22.04.2022

W ostatnim czasie zwolniliśmy nieco w publikowaniu materiałów na stronie, ale to nie znaczy, że nic nie robimy i nie tworzymy nowych znaczków. Działamy według planu, a jego częścią są nowe znaczki kolekcjonera, które właśnie dziś chcemy Wam zaprezentować.

Przypomnimy tylko, że seria znaczków kolekcjonera Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” powstaje z udziałem samych kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, natomiast opisy prezentowanych obiektów to dzieło Małgorzaty ze Szczecina. Ostateczny projekt znaczków to z kolei sprawka naszego grafika.

Prezentujemy zatem trzy najnowsze znaczki i mamy nadzieję, że dzięki nim poznacie kolejne ciekawe miejsca i nieistniejące już obiekty. Wymienionym wyżej kolekcjonerkom, które włączyły się w prace nad tymi znaczkami, serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pasję, z jaką działają, byście mogli cieszyć się nowymi znaczkami. Wszystkim życzymy natomiast, aby i te znaczki wkrótce trafiły do Waszych kolekcji, choć wiadome jest, że droga do ich zdobycia czasem jest długa i kręta. Jak zawsze zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.13.04.2022

Każdy kolekcjoner wie, że aby zdobywać kolejne znaczki kolekcjonera czasem potrzeba kuponów Joker. Te znaleźć można na znaczkach okolicznościowych, których w ciągu całego roku wydajemy kilka. Wśród takich znaczków są egzemplarze wydawane jednorazowo, ale mamy też kilka serii ukazujących się co roku.

Jedną z nich są znaczki okolicznościowe wydawane z okazji Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej. I dziś właśnie prezentujemy piąty znaczek z tej serii, zwiastujący XXIV wystawę. O szczegółach przeczytacie poniżej lub na podstronie znaczka, gdzie dodatkowo zamieściliśmy linki do stron organizatora wystawy.

Znaczek dostępny będzie oczywiście od 12 maja, ale celowo dajemy informację już teraz, abyście mogli sobie zaplanować wyjazd do Wrocławia. Kto nie może, będzie oczywiście mógł zakupić znaczek po wystawie, podobnie jak to było w latach ubiegłych.  

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z tematyką tegorocznej wystawy i zapraszamy do wizyty na stronie internetowej Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu.

ZO - XXIV WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA - TRANSPORT

XXIV Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2022 „TRANSPORT”, planowana jest w dniach 12-15 maja 2022 roku będzie miała charakter stacjonarny lub wirtualny. Pokaz stacjonarny odbędzie się w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na Placu Solidarności nr 1/3/5 lub wirtualnie w Internecie. Na wystawie pokazane zostaną zbiory kolekcjonerskie, których motywem przewodnim będzie transport. W roku 2022 obchodzimy 180. rocznicę uruchomienia na Ziemiach Polskich pierwszej linii kolejowej Wrocław-Oława oraz w decydującą fazę realizacji wejdą dwie nowe linie tramwajowe we Wrocławiu. Zaprezentowane zostaną zbiory pocztówek, znaczków pocztowych, monet, kart telefonicznych banknotów oraz materiały kolekcjonerskie związane z Ignacym Łukasiewiczem. Celem realizacji wystawy jest integracja środowiska kolekcjonerskiego, dotarcie do nowych kolekcjonerów, zachowanie i uchronienie historycznych pamiątek od zniszczenia i zapomnienia, edukacja młodzieży oraz podzielenie się wiedzą z odwiedzającymi wystawę. W dniu 14 maja 2022 wystawa będzie uczestniczyła w planowanej na ten dzień tzw. Nocy Muzeów.12.04.2022

Wczoraj rozpoczął się kolejny tydzień, ale specjalnie na dzisiaj zostawiliśmy tę premierę, abyście bardziej rozbudzeni po weekendzie nie przegapili jej i kilku ważnych spraw z nowym znaczkiem związanych.

A znaczek jak widzicie, przedstawia niebywałą atrakcję turystyczną w Mrozach, czyli tramwaj konny. Nie będziemy jednak rozpisywali się na jego temat, bo jak zawsze info o znaczkowym obiekcie znajdziecie na jego podstronie, a po wizycie w Mrozach i zakupie znaczka w dołączonym do niego audiobedekerze.

Teraz najważniejsze jest to, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie dopiero za kilkanaście dni, a więc od 25 kwietnia, wyłącznie tylko poprzez system rezerwacyjny tramwaju.

Zachęcamy Was zatem do odwiedzenia Mrozów i do poznania historii tramwaju konnego. Mamy nadzieję, że dzisiejsza premiera będzie świetną propozycją na ciekawe spędzenie majowego weekendu. Rezerwujcie sobie terminy, weryfikujcie plany i do zobaczenia na znaczkowym szlaku.

TRAMWAJ KONNY W MROZACH No. 1131

Historia tramwaju konnego kursującego na rasie Mrozy – Rudka w latach 1902-1967 związana jest z budową szpitala w Rudce, który powstał w związku z rozszerzającą się w 1898 r. epidemią gruźlicy. Wybitny lekarz bakteriolog doktor Teodor Dunin zaapelował wówczas o utworzenie specjalistycznego szpitala, w którym chorzy mogliby dochodzić do zdrowia. W 1902 r. ruszyła budowa szpitala, który znajdował się kilka kilometrów od stacji kolejowej, na której wyładowywano przywożone pociągiem z Warszawy materiały budowlane. Aby ułatwić ich transport do Rudki, położono tory pod kolejkę. Pierwsi pacjenci pojawili się w Rudce 29 listopada 1908 r. Tego dnia po raz pierwszy, zamiast materiałów budowlanych, tramwaj konny przewiózł ludzi. Kolejka kursowała sześć razy dziennie przez 59 lat, a po raz ostatni odjechała w 1967 r. Na początku XXI wieku postanowiono odbudować tramwaj konny. Uzyskano dotację, odtworzono szlak, położono podkłady, wykonano replikę wagonu i zamontowano szyny na trasie liczącej niecałe 2 km. 28 października 2011 r. tramwaj konny powrócił do Mrozów.10.04.2022

W minionym tygodniu przygotowaliśmy dla Was dwie znaczkowe premiery, ale do piątku tylko jeden ze znaczków udało się opracować i pokazać. Dziś już wszystko co potrzeba zgromadziliśmy, w związku z czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby Was poinformować o znaczku turystycznym z Muzeum w Raciborzu.

Tymczasem przedstawiamy wspomniany znaczek, na którym pokazano jeden z muzealnych obiektów. Jeśli zajrzycie do opisu zamieszczonego poniżej, to poznacie historię Muzeum w Raciborzu i tego obiektu również. Więcej informacji znajdziecie oczywiście w audiobedekerze, do którego dostęp uzyskacie skanując QR kod z naklejki dołączonej do znaczka.

Zapraszamy więc do lektury, a także do zwiedzania Muzeum w Raciborzu. Jest to jedno z najbogatszych muzeów na Śląsku, więc nudzić się w nim na pewno nie będziecie. Jak nas poinformowano, znaczek od dzisiaj będzie dostępny w sprzedaży, także macie szansę na ciekawie spędzoną niedzielę. 

MUZEUM W RACIBORZU No. 1132

Muzeum w Raciborzu mieści się w XIV wiecznym budynku pokościelnym, należącym w przeszłości do zgromadzenia sióstr dominikanek. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce 4 grudnia 1927 r. Pierwsze ekspozycje prezentowały m.in. zbiory naczyń cynowych, szklanych i porcelanowych, militariów, rzeźby i malarstwa sakralnego, ksiąg i przedmiotów liturgicznych, zabytki archeologiczne i etnograficzne. Od roku 1938 r. muzeum zajęło całą powierzchnię dawnego kościoła pod wezwaniem Św. Ducha. Podczas wojny znaczna część zbiorów muzealnych uległa zniszczeniu lub zagubieniu. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto na nowo organizację muzeum. Po 1948 roku wystawiennictwo obejmowało kulturę ludową ziemi raciborskiej, sztukę średniowieczną, rzemiosło artystyczne, militaria oraz zabytki Starożytnego Egiptu. Dzisiejsze muzeum mieści się w trzech obiektach. W dawnym kościele ss. Dominikanek eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Przy ul. Chopina 12 prezentowane są wystawy stałe. Jest tu również biblioteka muzealna oraz magazyny ze zbiorami. Administrację placówki ulokowano w budynku przy ul. Rzeźniczej 15. Muzeum w Raciborzu jest jednym z najstarszych i najbogatszych w eksponaty muzeów na Śląsku.4.04.2022

W poniedziałkowe popołudnie mamy dla Was coś, co prawdziwy kolekcjoner znaczków turystycznych lubi najbardziej, czyli znaczkową premierę. Tym razem wracamy na południe Polski, gdzie w okolicach Iwanisk znajduje się godne odwiedzenia miejsce czyli Osada Neolityczna w Kopcu.

Jest to atrakcja, która z pewnością zainteresuje nie tylko młodych zwiedzających, a przy okazji dowiecie się zdecydowanie więcej na temat neolitu niż podczas nauki w szkole.

Znaczki jeszcze są w drodze, ale już jutro powinny być na miejscu także, jeśli ktoś ma ochotę, to w środę spokojnie może się wybrać na zwiedzanie. Oczywiście zawsze lepiej zasięgnąć wcześniej języka, dlatego tradycyjnie na podstronie dotyczącej znaczka, umieszczamy odnośniki do facebookowego profilu osady oraz do jej strony internetowej. 

A kiedy już dotrzecie na miejsce, nie zapomnijcie o zrobieniu fotek i napisaniu kilku słów relacji. Chętnie opublikujemy ją na naszym profilu FB. Będziemy też wdzięczni za wpisy na podstronie znaczka. Zapraszamy zatem do Kopca.

OSADA NEOLITYCZNA W KOPCU No. 1133

Osada neolityczna w Kopcu to swego rodzaju wehikuł czasu, który pozwoli turystom przenieść się do epoki neolitu i poznać życie ludzi wówczas zamieszkujących te tereny. Budowę rekonstrukcji osady rozpoczęto w 2018 roku. Po dwóch latach udało się zrekonstruować 7 obiektów znanych z wykopalisk oraz 7 obiektów w stylu panującej epoki. W sumie w osadzie otoczonej szczelnie plecionkami i palisadą znajduje się 14 obiektów sprzed 5500 lat. Wkrótce teren ten zamieszkały również zwierzęta, a towarzyszą im ludzie w lnianych strojach zajmując się hodowlą, tkactwem, rybołówstwem, myślistwem czy garncarstwem. Zwiedzający osadę pozna nie tylko zajęcia jakimi trudnił się człowiek neolityczny, ale też sposoby wytwarzania i posługiwania się ówczesnymi narzędziami. Na przykładzie istniejących obiektów dowie się jak budowano neolityczne osady, gdzie przechowywano żywność i jak ją zdobywano. Osada neolityczna w Kopcu to tętniące życiem miejsce, w którym w łatwy i przyjemny sposób poznasz historię człowieka na ziemiach Polskich.28.03.2022

Wolne miejsce w wykazie znaczków wielu kolekcjonerom nie dawało spokoju, doprowadzając do snucia rozmaitych domysłów nt. miejsca, w którym pojawi się ten znaczek. Dziś wszystko się wyjaśniło, dlatego wszem wobec i każdemu z osobna oznajmiamy, że znaczek nr 1122 na stałe zadomowił się w Rawiczu.

Najnowszy znaczek zdobędziecie w Punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej mieszczącym się przy muzeum Ziemi Rawickiej. Niech więc ten fakt będzie kolejnym pretekstem do odwiedzin rawickiego muzeum, gdyż jak zapewne wiecie, w tego typu placówkach cały czas się coś zmienia i nawet po kilku miesiącach można zobaczyć nowe wystawy i eksponaty. Natomiast po zwiedzaniu muzeum warto dokładnie zwiedzić miasto i zobaczyć, jakie jeszcze zabytki czekają tu na turystów.

Kolejny raz zapraszamy do zwiedzania Rawicza, jak widzicie godnych uwagi miejsc jest tu sporo i  z pewnością każdy turysta znajdzie coś, co go zainteresuje. Znaczek dziś dotarł na miejsce, więc zapewne jutro będzie już czekał na pierwszych zdobywców.

KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA KRÓLA I ZWIASTOWANIA NMP W RAWICZU No. 1122

Rawicka fara została zbudowana w latach 1900-1902 i reprezentuje styl neogotycki w architekturze. Do czasu jej powstania rolę kościoła parafialnego pełnił kościół franciszkanów reformatów pw. św. Antoniego Padewskiego. Konsekrowana w 1907 roku świątynia jest dziełem architekta Alexisa Langera. „Czerwony kościół”- jak potocznie nazywają go mieszkańcy - zwraca uwagę poprzez strzelistą, wysoką na 50 m wieżę. Trzynawowa budowla zwrócona jest wejściem głównym na stronę zachodnią, okna zdobią witraże. Wewnątrz zobaczyć można drewnianą ambonę, imponujące sklepienie kolebkowo-żebrowe oraz cztery ołtarze. W ołtarzu bocznym, po prawej stronie od głównego, centralne miejsce zajmuje słynny obraz Matki Boskiej Rawickiej z 1871 roku autorstwa Carla (Karla) Wohnlicha. W przykościelnym parku znajdują się: figura św. Stanisława Kostki, kapliczka z rzeźbą Matki Boskiej Rawickiej autorstwa Romana Dworaka, na plantach natomiast, obok kościoła, stoi pomnik św. Jana Pawła II.26.03.2022

To już ostatnia znaczkowa premiera w tym tygodniu i znaczek, który pozwoli Wam poznać kolejną atrakcję turystyczną, tym razem w województwie dolnośląskim. Zapraszamy Was do Nowej Bystrzycy, w której na poznanie czeka piękny drewniany kościółek. 

Przeczytacie o nim w poniższym opisie, ale nawet najbardziej szczegółowy tekst jest niczym w porównaniu z osobistym zwiedzaniem dlatego, jeśli tylko będziecie mieli okazję, to koniecznie musicie odwiedzić Nową Bystrzycę.

Prezentowany znaczek turystyczny już trafił do sprzedaży, a znajdziecie go w Sklepie „U Grzywacza”, który znajduje się w Starej Bystrzycy, niecałe 3 km przed kościołem. Adres miejsca sprzedaży podaliśmy na podstronie znaczka.

Zapraszamy zatem do zwiedzania i z niecierpliwością czekamy na pierwsze fotki i relacje z tego miejsca.

KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W NOWEJ BYSTRZYCY No. 1130

Drewniany kościół w Nowej Bystrzycy powstał w 1726 r. w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się niemal stuletnia kaplica pogrzebowa. Świątynia znajduje się na cmentarzu w centrum wsi na niewielkim wzniesieniu. W drugiej połowie XIX w. kościół gruntownie odnowiono, przebudowano i wzmocniono chór muzyczny. Kolejne prace modernizacyjne wykonywano jeszcze kilkakrotnie w XX i na początku XXI w. Kościół ten wykonany został z drewna w konstrukcji zrębowej, na kamiennej podmurówce. Budowla jest orientowana i posiada prezbiterium, zakrystię oraz nawę na jednej osi. Nad nawą znajduje się sygnaturka kryta baniastym hełmem z latarnią. Czterospadowy dach kryty jest gontem. Na chórze muzycznym znajdują się organy z ręcznym miechem. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z ok. 1710 r. z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz rzeźbami Marii i Jakuba. Kościół zdobi również neorenesansowa chrzcielnica i ambona oraz liczne ludowe obrazy i rzeźby.25.03.2022

Tuż przed weekendem przygotowaliśmy jeszcze jedną znaczkową premierę. Znaczek turystyczny, który właśnie prezentujemy, trafił już do Drohiczyna i jeśli jeszcze w tej miejscowości nie byliście, to macie kolejny pretekst, aby nadrobić zaległości. My wierzymy, iż znaczek ten sprawi, że wielu z Was wróci w te rejony, aby jeszcze lepiej je poznać.

Prezentowany właśnie znaczek turystyczny już dotarł do celu, jednak zanim wybierzecie się do Drohiczyna, upewnijcie się, że znaczki fizycznie trafiły do sprzedaży.

A kiedy już dotrzecie na miejsce i zdobędziecie znaczek, nie zapomnijcie się tym pochwalić w naszych mediach społecznościowych. Wpiszcie również komentarz na stronie znaczka i planujcie kolejne wyprawy znaczkowym szlakiem. 

GÓRA ZAMKOWA W DROHICZYNIE No. 1129

Góra Zamkowa była przed wiekami elementem siły dawnych włodarzy Drohiczyna, którymi na przemian byli książęta ruscy, litewscy i mazowieccy. Właśnie dlatego gród był przez wieki przedmiotem politycznych rozgrywek i dynastycznych sporów. Na wałach drohiczyńskiej twierdzy rozpoczynały się wzloty i upadki świetności książąt i władców. Dzisiaj Góra Zamkowa to punkt widokowy na niezwykle malowniczą dolinę rzeki Bug. Po dawnym drohickim zamku, który wznosił się na tym miejscu przed wiekami, nie pozostał żaden ślad. Prace archeologiczne prowadzone w 2012 r. pozwoliły odkryć zarys jego kamiennych fundamentów. Na szczycie góry znajduje się obelisk wzniesiony w X rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Góra Zamkowa była również plenerem w wielu znanych polskich filmach. Andrzej Wajda kręcił tutaj m.in. "Kronikę wypadków miłosnych" oraz "Panny z Wilka".24.03.2022

Czas pędzi jak szalony i wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin, w którym należy zgłaszać chęć udziału w X Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Sporo osób już zgłosiło swój udział, ale jak zwykle liczne grono turystów czeka na ostatnią chwilę. Przypominamy zatem, że zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie do 31 marca, czyli że na Waszą reakcję został ostatni tydzień. Wszelkie informacje nt. spotkania znajdziecie na naszej stronie >> Przypominamy również, że tegoroczne spotkanie organizujemy po dwuletniej przerwie spowodowanej około-covidowym zamieszaniem. Jest to ponadto jubileuszowe spotkanie i liczymy na to, że w tym szczególnym, jubileuszowym roku, zechcecie się spotkać i być razem z nami. Jak przystało na spotkanie ogólnopolskie planujemy wiele atrakcji, tak, by tradycji stąło się zadość. Zachęcamy w związku z tym do nadsyłania zgłoszeń i rezerwowania terminu kolejnego spotkania. Już nie możemy się go doczekać :-)23.03.2022

Trzeci dzień tygodnia i kolejna znaczkowa premiera przed nami. Tym razem nie wschód kraju, nie południe, tylko północ i Nowe Miasto Lubawskie, w którym chcielibyśmy Wam pokazać dawny kościół ewangelicki. 

Dziś w dawnym kościele mieści się m.in. Kinoteatr Harmonia, ale budowla nie straciła swego piękna. W jej murach zapisana jest też historia, której fragment przytaczamy poniżej.

Prezentowany właśnie znaczek turystyczny już dotarł do celu, jednak zanim wybierzecie się do Nowego Miasta Lubawskiego, upewnijcie się, że znaczki fizycznie trafiły na wieszaczek i można je kupić. Zapraszamy więc do odwiedzin Nowego Miasta Lubawskiego i do zdobycia najnowszego znaczka. 

KINOTEATR HARMONIA W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM No. 1128

Historia Kinoteatru Harmonia sięga początków XVI w., kiedy to stanowiący niemal połowę mieszkańców miasta ewangelicy rozpoczęli budowę neogotyckiego kościoła ewangelickiego. Poświęcenie kościoła odbyło się w 1827 roku, a fundatorem był m.in. król Prus Fryderyk Wilhelm III. I tak kościół ewangelicki przetrwał do początków XX w., kiedy to pojawiła się konieczność remontu świątyni. Po przebudowie kościół nabrał nowych neobarokowych cech architektonicznych, a polichromie na suficie i dekoracje wykonał znany wówczas artysta malarz z Berlina – Ernest Fey. Nową ewangelicką świątynię poświęcono 1 lipca 1912 r. Podczas II wojny światowej większość ewangelików opuściła miasto, a zbór przestał istnieć. W 1958 r. budynek zaadaptowano na Kino Harmonia, Centrum Informacji Turystycznej i restaurację. W 2021 roku dawny kościół zyskał nowe oblicze. Miasto zyskało nowy obiekt kulturalny, w którym obecnie funkcjonuje Kinoteatr Harmonia i Centrum Informacji Turystycznej zarządzane przez Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim.22.03.2022

Tym razem małe urozmaicenie i razem z premierą nowego znaczka wstawiamy nową wersję wcześniejszego znaczka turystycznego z Roztoczańskiego Parku Narodowego. 

Poprzednia wersja znaczka nr 509 funkcjonowała od 2006 roku. Nowa wejdzie do obiegu wkrótce, ale tradycyjnie u nas aż do wyczerpania zapasów dostępna będzie stara wersja. 

Równolegle w Roztoczańskim Parku Narodowym pojawił się nowy znaczek, dzięki któremu możecie poznać osadę leśną Florianka. Jest to wyśmienita okazja do tego, aby odwiedzić to miejsce i przy okazji zdobyć ten znaczek oraz wznowiony znaczek z sylwetką Konika polskiego. Oba znaczki dostępne będą nie w jednym jak dotąd, ale w dwóch punktach sprzedaży, które podaliśmy pod opisem na podstronie każdego ze znaczków.

Poniżej opis nowego znaczka wraz z linkiem do jego podstrony, która jest kopalnią wiedzy na temat danego miejsca, ale i miejscem, w którym zapoznacie się z komentarzami poprzedników odwiedzających daną atrakcję. Jeśli odwiedzicie Floriankę, koniecznie i Wy zostawcie swój komentarz. Tymczasem wpiszcie Roztoczański Park Narodowy na listę swoich wycieczkowych celów, bo gdzieś trzeba spędzać coraz cieplejsze, wiosenne weekendy.

FLORIANKA - OSADA LEŚNA W ROZTOCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM No. 1127

Florianka jest malowniczą osadą położoną w ostępach leśnych ok. 7 km na południe od Zwierzyńca. Nazwa osady według legendy wywodzi się od imienia Floriana Szarego - legendarnego rycerza polskiego z XIV w. Pierwsze zabudowania Florianki powstały najprawdopodobniej w I poł. XIX wieku. Wybudowano tu m.in.: obiekty służące administracji okolicznych lasów, niewielką cegielnię, zabudowania folwarku wraz z rządcówką oraz baraki robotnicze. W kolejnych latach obiekty modernizowano i dostosowywano do różnych funkcji gospodarczych. Pod koniec XIX w. folwark został przebudowany i przystosowany do prowadzenia szkółek drzew i krzewów, które działały tu przez niemal 30 lat. Florianka znajduje się w zarządzie Roztoczańskiego Parku Narodowego, którego jednym z głównych zadań jest ochrona walorów kulturowych. Izba Leśna wraz z innymi obiektami i ich otoczeniem jest ukłonem w stronę historii miejsca i związanych z nim pozornie zwykłych ludzi zamieszkujących osadę. To tutaj w pobliskim folwarku urodziła się Aleksandra Wachniewska, malarka roztoczańskich drzew i krajobrazu, regionalistka i orędowniczka ochrony przyrody, osoba która walnie przyczyniła się do utworzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego. Florianka, choć licznie odwiedzana przez turystów, nie zatraciła swojego niepowtarzalnego uroku i klimatu. Położona w otoczeniu puszczańskich lasów koi i wycisza swoich gości, a zarazem pobudza do refleksji.21.03.2022

To nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w ten szczególny dzień. Premier ciąg dalszy i tym razem znaczek, który zdobyć będziecie mogli aż w trzech lokalizacjach: w Nowej Soli, Głogowie i Cigacicach. W tych miejscowościach znaczek zdobędziecie jednak tylko na pokładzie statku Laguna, którym będziecie mogli przepłynąć Doliną Środkowej Odry i poznać te rejony z zupełnie innej perspektywy.

O statku możecie sobie przeczytać w poniższym opisie, my zaś zachęcamy dodatkowo do wizyty na stronie Informacji Turystycznej w Nowej Soli, gdzie znajdziecie więcej danych o statku i rejsach po Odrze. Wszelkie niezbędne linki znajdziecie na podstronie najnowszego znaczka (link w tytule znaczka poniżej).

Znaczek pędzi w tej chwili do miejsca swojego przeznaczenia, ale w sprzedaży pojawi się dopiero na początku kwietnia, albowiem 1 kwietnia rozpoczyna się sezon rejsowy Laguny, który trwać będzie do 30 października. Będziecie więc mieli mnóstwo czasu na rejs i zdobycie prezentowanego znaczka. 

REJSY PO ODRZE - STATEK LAGUNA No. 1124

Statek pasażerski Laguna pływa w rejonie malowniczej Doliny Środkowej Odry. Środkowe Nadodrze stanowią bogate przyrodniczo tereny Natura 2000, co pozwala turystom, korzystającym z rejsów podziwiać i poznać niespopularyzowane dotąd walory tego obszaru. Port macierzysty Laguny leży na 430 km Odry i jest nim położona w południowej części woj. lubuskiego Nowa Sól – miasto, którego historia i rozwój nierozerwalnie związane są z rzeką Odrą. Na trasie odrzańskiego wycieczkowca znajdują się jeszcze inne miejsca o bogatym dziedzictwie historycznym i kulturowym jak port w Głogowie i Cigacicach. Statek Laguna może pomieścić ponad 90 pasażerów. Jednostka posiada 2 pokłady: górny - otwarty, słoneczny oraz dolny - zadaszony, z panoramicznymi oknami. Na statku znajduje się mały bar pokładowy wraz z punktem sprzedaży pamiątek oraz zaplecze sanitarne. Jednostka jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do transportu rowerów.21.03.2022

Dziś dzień szczególny - nadeszła wiosna. Radość zagościła na twarzach wielu turystów, a my postaramy się by ten dzień był jeszcze bardziej udany.

Na początek premiera znaczka turystycznego z Suchowoli. W miejscowości tej zlokalizowany jest środek Europy i to właśnie to miejsce prezentuje najnowszy krążek. 

O symbolice zawartej w grafice znaczka oraz o innych środkach Europy przeczytacie w poniższym opisie. Natomiast więcej informacji o tym miejscu już wkrótce pojawi się w Audiobedekerze, który właśnie tworzymy.

Znaczek aktualnie znajduje się w drodze, więc w ciągu 2-3 dni powinien pojawić się na miejscu. Pod koniec tygodnia na pewno trafi do sprzedaży, a jeśli będziecie przypadkiem w Suchowoli wcześniej, koniecznie upewnijcie się, że znaczek jest już dostępny. Tymczasem dodajcie Suchowolę jako kolejny punkt na znaczkowej mapie miejsc do odwiedzenia i razem z nami cieszcie się kolejnym znaczkiem turystycznym.

GEOGRAFICZNY ŚRODEK EUROPY W SUCHOWOLI No. 1123

Jak głosi legenda, w 1775 r. kartograf i astronom królewski Szymon Antoni Sobiekrajski wyznaczył w Suchowoli Geograficzny Środek Europy. Punkt ten wskazały mu krzyżujące się linie, łączące najbardziej odległe miejsca kontynentu europejskiego. Środek Europy w Suchowoli symbolizuje ogromny głaz narzutowy z pamiątkową tablicą, ustawiony w Parku Miejskim w latach 90-tych XX w. Na tablicy, wpisany w różę wiatrów, widnieje herb miasteczka (Łuk Papieski, a poniżej koń rasy sokólskiej). Łuk Papieski w herbie symbolicznie nawiązuje do ołtarza polowego, przy którym Jan Paweł II odprawiał Mszę Świętą podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r. Natomiast koń w herbie to ukłon w stronę historii Suchowoli, gdzie od XVII w., podczas czwartkowych targów, kwitł handel końmi. Geograficzny Środek Europy w Suchowoli jest jednym z kilku jakie wyznaczono korzystając z różnych metod. Pozostałe punkty to: Biernaty na Litwie, Kremnickie Banie na Słowacji, a także góra Tyllenberg/Dylen na granicy czesko-niemieckiej.16.03.2022

Tym razem przedstawiamy Wam kolejny wiosenny znaczek turystyczny i miejsce, o istnieniu którego zapewne wielu z Was nie miało pojęcia, czyli leśny kościół w Ustroniu.

Mamy nadzieję, że dzięki temu znaczkowi zechcecie zwiedzić następny fragment naszego kraju i poznać kolejną ciekawą historię z nim związaną. 

Znaczek zakupicie w Zakątku Pamiątek nieopodal dawnego schroniska na Równicy i wiemy, że dotarł on już na miejsce.

Zapraszamy zatem na kolejną wycieczkę znaczkowym szlakiem i jak zwykle z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje z terenu i zdjęcia ze zdobytym znaczkiem.

LEŚNY KOŚCIÓŁ W USTRONIU No. 1126

Leśny kościół zwany potocznie „Przy kamieniu” na Równicy to miejsce wyjątkowe, nie tylko dla samej góry, ale dla całej historii Śląska Cieszyńskiego i wyznawców kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jego historia rozpoczyna się w drugiej połowie XVII w. To wówczas Cesarz Ferdynand III Habsburg, będący księciem cieszyńskim, zadecydował, by odebrać protestantom ich wszystkie świątynie. Pilnowano, by kościoły obsadzone zostały katolickimi kapłanami. Luteranie zmuszeni byli do odprawiania nabożeństw w ukryciu, a przeznaczone na nie miejsca, często charakteryzowały się czymś szczególnym. Nie inaczej było na górze Równica, gdzie obok źródła potoku Gościeradowiec znajdują się dwa ogromne głazy, to właśnie tam nawet do końca XVIII wieku ewangelicy odprawiali swoje obrzędy. W roku 1928 leśny kościół uznano za zabytek. Do „kamienia” na Równicy wiedzie odcinek czerwonego szlaku pomiędzy schroniskiem PTTK Równica a Ustroniem Zawodzie. Leśny kościół można rozpoznać po rzędach drewnianych ław po obu stronach ścieżki. W jego centralnym punkcie otoczone płotem znajdują się dwa głazy. Wyryte są na nich tablice Mojżeszowe oraz kielich, znak rozpoznawczy husytów.15.03.2022

Zbliża się wiosna i coraz częściej chciałoby się gdzieś wyjechać, coś zwiedzić, zobaczyć. Dni są coraz dłuższe, więc i możliwości większe. Wszystko budzi się do życia, także znaczki turystyczne.

Dziś długo oczekiwana premiera i kolejny znaczek turystyczny z terenu województwa świętokrzyskiego. Tym razem podążając za drewnianym znaczkiem, możecie zgłębić tajniki starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego. Przeczytajcie poniższy opis, a dowiecie się więcej o tym miejscu, natomiast, aby poznać je jeszcze lepiej, musicie przybyć tu osobiście.

Tradycyjnie przypominamy, że przed wizytą warto zapoznać się z zasadami zwiedzania obiektu, odwiedzając stronę internetową czy profil na FB. Nie zapominajcie też o tym, że czekamy na Wasze relacje z terenu oraz na wpisy na podstronie danego znaczka.

Znaczki do Nowej Słupi dopiero co dotarły, więc dajcie obsłudze muzeum 2 dni na ich wprowadzenie do sprzedaży. Myślimy jednak, że od czwartku lub piątku będziecie już mogli spokojnie odwiedzać to miejsce i zdobyć kolejny znaczek do swojej kolekcji.

MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO W NOWEJ SŁUPI No. 1125

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi powstało 1960 r. jako oddział Muzeum Techniki NOT. Dzięki staraniom Gminy Nowa Słupia w 2021 r. oddano nowy budynek muzealny o interesującej architekturze. Położony jest on przy ulicy Świętokrzyskiej, na stoku Łysej Góry przy Drodze Królewskiej prowadzącej do klasztoru świętokrzyskiego. Muzealna ścieżka edukacyjna to autentyczne stanowisko archeologiczne z reliktami pieców dymarskich, filmy 3D, realistyczne rzeźby postaci, dioramy antycznych krajobrazów, eksponaty oraz rekonstrukcje. Zwiedzających po wystawie oprowadza lektor i światło. Prezentowane są tu dokonania starożytnych hutników, którzy dwa tysiące lat temu zorganizowali między pasmem Łysogór a rzeką Kamienną największy ośrodek produkcji żelaza poza granicami imperium rzymskiego. W ramach biletu wstępu do muzeum zwiedzający mogą zawitać do Centrum Kulturowo-Archeologicznego, czyli Starożytnej Osady z chatami i warsztatami odtworzonymi na podstawie autentycznych znalezisk archeologicznych. Co roku na jej terenie mają miejsce Dymarki Świętokrzyskie, podczas których dokonuje się prób eksperymentalnego wytopu żelaza metodami sprzed dwóch tysięcy lat.2.03.2022

CHARYTATYWNY ZNACZEK TURYSTYCZNY – NIECH ŻYJE UKRAINA!

Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych.

Po 77. latach spokoju i pokoju, Europie przyszło ponownie stawić czoła wojnie i nienawiści. Od kilku dni wrogi reżim atakuje naszych sąsiadów na Ukrainie, dopuszczając się zbrodni wojennych na bratnim narodzie. Nie możemy patrzeć na to zło, cierpienie niewinnych ludzi i zaskoczenie całego świata, ale jak większość ludzi, duchem i sercem, jesteśmy z ukraińskimi braćmi.

Byliśmy z nimi także w lutym 2014 roku, kiedy na znaczkowym FB napisaliśmy: „Idea Znaczków Turystycznych nigdy nie wkraczała, i nigdy nie będzie, na teren polityki. Polityka jest nam wręcz obca. Ale nie są nam obce losy ludzi, którzy umierają, ich cierpienie, ból i osamotnienie... Solidaryzujemy się z cierpiącym narodem Ukrainy i jest nam po prostu smutno z powodu tego, co się stało. Taka informacja, w nawale różnych wiadomości, może nikomu nie pomoże, ale potrzeba jej wyrażenia była silniejsza“.

Dzisiaj, oprócz zapewnień solidarności, Ukraina potrzebuje konkretnej pomocy. Dlatego chcemy ją wyrazić, podobnie jak nasi czescy koledzy, poprzez wydanie specjalnego Znaczka Charytatywnego „Niech żyje Ukraina”. Jego koszt to minimum 20 zł, jeżeli ktoś ma potrzebę kupić go za większą kwotę, nie stawiamy przeszkód. Znaczek ten można zamówić w naszej centrali przy uzupełnianiu kolekcji lub osobno, ale wtedy musimy naliczyć opłatę za przesyłkę. Dochód ze sprzedaży Charytatywnego Znaczka Turystycznego przekażemy w całości na konto zbiórki POMOC DLA UKRAINY, prowadzonej przez Caritas Polska. Wypis z takiej zbiorowej wpłaty będziemy raz w miesiącu upubliczniać. Motywem Charytatywnego Znaczka Turystycznego jest posąg bogini z Placu Niepodległości w Kijowie, symbolizujący niezależność Ukrainy i upamiętniający uzyskanie niepodległości.

Zachęcamy do wsparcia tego projektu, dzięki czemu i Wy możecie mieć realny wpływ na pomoc Ukrainie. Niniejszy Znaczek Charytatywny będzie nie tylko cegiełką i elementem uzupełniającym Wasze kolekcje, ale i przypomnieniem, jak ulotna jest wolność, pokój i braterstwo. Mamy nadzieję, że stanie się też przestrogą przed podobnymi działaniami w przyszłości. Jeśli natomiast chcecie również w inny sposób przyłączyć się do pomocy Ukrainie, to gorąco do tego zachęcamy. Różnorodne organizacje prowadzą własne zbiórki i akcje, w których i Wy możecie wziąć udział.

W obliczu ludzkiej tragedii warto zjednoczyć swoje siły, aby przeciwstawić się tyranii. Pomagając Ukrainie, bronimy nie tylko naszych sąsiadów, ale także wartości dla których chcemy żyć.

Zespół Znaczków Turystycznych Polska

UWAGA ! Charytatywny Znaczek Turystyczny można zamówić wyłącznie wysyłając e-mail na adres info@znaczki-turystyczne.pl. Prosimy nie wpłacać z góry pieniędzy na nasze konto firmowe, tylko oczekiwać na wiadomość zwrotną z fakturą, w której podamy wszelkie niezbędne dane. Składając zamówienie podajemy dane osoby zamawiającej wraz z adresem oraz deklarujemy kwotę jaką chcemy wpłacić. Po otrzymaniu faktury wpłacamy dokładnie taką kwotę jak na fakturze.1 2 3 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 >>