Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1109
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1109!
<< 1 5 10 15 20 25 28 29 30 31 32 35 40 45 50 >>

10.08.2016

RELACJA Z WYCIECZKOWEGO SPOTKANIE W ŁĘKNICY

Spotkanie w ŁęknicyPisaliśmy niedawno o spontanicznym spotkaniu kolekcjonerów z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, którzy w ramach wspólnego zwiedzania Łużyc zorganizowali sobie takie mini spotkanie kolekcjonerów.

Dzisiaj publikujemy relację z tego spotkania i kilka fotek, abyście także mogli poczuć ten klimat. Jak widać spotkanie kolekcjonerów można zrobić zawsze i wszędzie. Cieszymy się, że bierzecie też sprawy w swoje ręce i nie czekacie na jakieś odgórne hasło, że się spotykacie i co najważniejsze - zwiedzacie nasz piękny kraj.

Zapraszamy zatem do lektury relacji, którą specjalnie dla Was przygotował Roman, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za pamieć.

Więcej informacji9.08.2016

GDZIE JEST TEN ZNACZEK - ZNÓW NIEDOSTĘPNY ...?

PORADNIK JAK PORUSZAĆ SIĘ PO NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ, CZ. 2 "KARTA ZNACZKA"

W ostatnim czasie coraz częściej otrzymujemy od kolekcjonerów e-maile i telefony z informacjami o braku znaczka w jakimś miejscu. Niestety, coraz częściej są to swojego rodzaju zarzuty pod naszym adresem, choć nie zawsze za brak znaczka czy to, że kolekcjoner go nie zdobył, my odpowiadamy. Faktem natomiast jest, że każde zgłoszenie jest analizowane i sprawdzane (szczególnie te napływające pod postacią komentarzy i odkliknięć dostępności). Po miesiącu od wprowadzenia nowej strony i przeanalizowaniu prawie 1500 zgłoszeń stwierdziliśmy jednak, że bardzo duże grono turystów nie wie, gdzie szukać informacji o dostępności znaczków, a już w ogóle zdziwiliśmy się, gdy ktoś powoływał się na dane z "Mapy Znaczków Turystycznych z 2014 roku".

Drodzy turyści i kolekcjonerzy znaczków. W tym artykule pragniemy nieco przybliżyć Wam budowę nowej strony internetowej, która była, jest i będzie najbardziej aktualnym źródłem informacji o Znaczkach Turystycznych. Napiszemy także o narzędziach pomocniczych, ale póki co ze względu na złożone procesy aktualizacji nie są aktualizowane z dużą częstotliwością, więc nie można ich uznać za aktualne źródło informacji o znaczkach.

Więcej informacji5.08.2016

337Już tylko kilka dni dzieli nas od jednego z najciekawszych wydarzeń tegorocznego lata. W dniach od 13 do 15 sierpnia, na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, odbędzie się pięćdziesiąta edycja "Dymarek Świętokrzyskich"  Z tej też okazji został wydany Znaczek Okolicznościowy, który co prawda jest już dostępny w sprzedaży, jednak gorąco zachęcamy, by zdobyć go właśnie podczas wspomnianej powyżej imprezy. 

50. DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE W NOWEJ SŁUPI

Dymarki Świętokrzyskie to zjawisko, pod postacią którego kryje się organizowana już po raz 50-ty impreza o tej samej nazwie. Historia „Dymarek Świętokrzyskich” ściśle związana jest z dziejami antycznymi i starożytnym hutnictwem w rejonie Gór Świętokrzyskich. Dziś "Dymarki Świętokrzyskie" to, trwający od 1967 roku, spektakl łączący wiedzę historyczną, z elementami folkloru. Jego głównym punktem jest wytop żelaza w pradawnych ziemnych piecach zwanych dymarkami, metodą jaką przed dwoma tysiącami lat, stosowali miejscowi hutnicy.29.07.2016

SPOTKANIE W TCZEWIE PRZY OKAZJI PREMIERY ZNACZKA

Znalec Republiki Ceskiej 2016Kilka dni temu w Tczewie miał swoją premierę kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem drewniany krążek promujący tczewski most pojawił się w sprzedaży w środku tygodnia. Z tej okazji nie planowano żadnych specjalnych wydarzeń, aczkolwiek w lokalnej prasie pojawiły się wzmianki o najnowszym znaczku. W dniu wejścia do obiegu wspomnianego znaczka grupa lokalnych "znaczkomaniaków" zupełnie przypadkowo, a może i w zmowie (tego nie wiemy), spotkała się w kawiarni "Mała Czarna Cafe" by wypić kawę i przede wszystkim stać się posiadaczami kolejnego drewnianego cudeńka. Poczytajcie zresztą sami co uczestnicy spotkania napisali na ten temat.

Więcej informacji28.07.2016

337Pozostając w tematyce sakralnej, przenosimy się do północno-zachodniej Polski. Tam, w mieście kolejarzy, znamym skądinąd z występowania trzech innych znaczków,  pojawił się właśnie kolejny krążek. Znaczek do sprzedaży trafi 29 lipca, a dostępny będzie na terenie szczecineckiej Kawarii u św. Rozalii. Po szczegóły tradycyjnie odsyłamy do opisu znaczka i prezentowanego miejsca.

KALWARIA U ŚWIĘTEJ ROZALII W SZCZECINKU  No. 568

Szczecinecka Kalwaria jest częścią Parafii pw. św. Rozalii z Palermo w Szczecinku. To jedyna w swoim rodzaju kamienna kalwaria w Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej, a trzecia taka Droga Krzyżowa w Polsce. Prócz charakteru religijnego, nawiązuje poprzez niektóre elementy do historii miasta i Polski. Składa się z 3. „ścieżek”. Najważniejsza z nich - Plenerowa Droga Krzyżowa i dwie pozostałe - „Scieżka Patronów” i „Ścieżka Historii” ( wszystkie kamienne), zawierają razem około 40 obiektów, nie wliczając samego kościoła z nietypową bryłą architektoniczną. Spośród tak licznych można wyróżnić te najciekawsze i najokazalsze, a więc: stację „Miniatura Ostrej Bramy” wzorowaną na wileńskiej Ostrej Bramie, grotę św. Rozalii z figurą patronki – replikę z Palermo na Sycylii, stację „Marientron” z figurą Szczecineckiej Matki Bożej Zielnej, muzeum parafialne – jedyne takie w diecezji (z bogatym zbiorem eksponatów kamiennych z ciekawych miejsc, zbiorem muszli i bursztynu) oraz lapidarium, czyli „Szczecinecki Świat Kamienia”, także jedyne w diecezji, które eksponuje kamienie z wielu miejsc świata, mające wartość geograficzno-historyczną oraz religijną. Szczecinecka Kalwaria, kamienna i zielona, istnieje zaledwie 17 lat, a już swoją atrakcyjnością, w sensie religijnym i turystycznym potrafiła przyciągnąć tysiące pielgrzymów i turystów nie tylko z regionu, lecz kraju i świata.27.07.2016

337Znaczkowa idea dociera do coraz to nowych miejscowości, ale też i do nowych miejsc. Znany większości Piotrków Trybunalski, w którym dotychczas funkcjonowało 5 ZT, właśnie doczekał się kolejnego znaczka. Ten w sprzedaży pojawi się od 28 lipca, a my już teraz zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca i oczywiście zapraszamy do Piotrkowa Trybunalskiego.

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRYBUNALSKIEJ W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 242

Piotrków Trybunalski - kościół Jezuitów pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego w stylu późnego baroku z XVIII w. Wnętrze kościoła bogato zdobione. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej Matką Boża Trybunalską (zarys tego obrazu przedstawiono na znaczku). Namalowany w XVI w. przez nieznanego włoskiego artystę. Ofiarowany Trybunałowi Koronnemu w 1580 r. i przez 212 lat towarzyszył sesjom Trybunału. W 1792 r., gdy zaborca zlikwidował Trybunał, obraz zdeponowano w archiwum. W 1829 r. dzięki staraniom Rektora kościoła obraz został odzyskany i przeniesiony do pojezuickiej świątyni. Koronowany uroczyście 26.05.2006 r. w Warszawie przez papieża Benedykta XVI, poświęcenie koron już wcześniej dokonał papież Jan Paweł II. W 2007 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Matka Boża Trybunalska została ogłoszona Patronką Polskich Parlamentarzystów.26.07.2016

337Niespełna miesiąc temu w Tczewie miała miejsce konferencja w ramach której swoją inaugurację miał Znaczek Okolicznościowy z wizerunkiem tczewskiego mostu. Niejako pokłosiem tej konferencji jest prezentowany właśnie znaczek turystyczny, który w sprzedaży pojawi się już 27 lica, dokładnie w 165 rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tczewskiego mostu. Zapraszamy wszystkich kolekcjonerów do Tczewa i zwiedzania tutejszych zabytków.

MOST TCZEWSKI - MIĘDZYNARODOWY ZABYTEK INŻYNIERII BUDOWLANEJ  No. 567

W momencie oddania do użytku w 1857 r. był to najdłuższy most Europy i pierwszy żelazny most na Wiśle. Okrzyknięty cudem ówczesnej techniki stał się wzorem dla budowniczych innych mostów. 1 września 1939 r. o godz. 4:34 (11 min. przed Westerplatte) został zaatakowany przez Niemców, co pozwala uznać go za miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej. Częściowo wysadzony przez broniące go Wojsko Polskie został w pełni odbudowany dopiero w 1959r. Do naszych czasów dotrwały jedynie trzy przęsła oryginalnej konstrukcji i cztery wieżyczki, które w 2000 r. zostały wpisane na listę zabytków. Pozostałą część budowli stanowią różne rozwiązania techniczne będące namacalnym dowodem ewolucji budownictwa mostowego. W 2004 r. Most Tczewski został uznany za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej.25.07.2016

PORADNIK - JAK PORUSZAĆ SIĘ PO NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ, CZ. 1

Weekend to wymarzony moment by napisać słów kilka o naszej nowej stronie internetowej, która pojawiła się w pierwszy dzień wakacji. Postanowiliśmy stworzyć poradnik ułatwiający poruszanie się po stronie i na stałe umieścić go w dziale "Publicystyka" tak by w każdej chwili łatwo można było do niego sięgnąć i poczytać.

Prace nad stroną trwały od dawna, a zaczęło się niewinnie od tego, że kiedyś zapragnęliśmy mieć funkcjonalności zbliżone do tych na czeskiej stronie, a potem także możliwość dodawania do kolekcji znaczków z innych państw. Później pojawiła się aplikacja na telefony i urządzenia mobilne i zaczęły się problemy z synchronizacją danych pomiędzy poszczególnymi narzędziami i stronami. Pod koniec ubiegłego roku zakasaliśmy rękawy i w zestawie kilku osób obeznanych w sprawach informatycznych usiedliśmy wspólnie i rozpoczęliśmy budowę nowej strony od stworzenia ogólnych założeń, wypisania oczekiwań i przygotowania wszystkiego dla programistów. Zima minęła na powolnych konsultacjach ze specjalistami, którzy przenosili dane i w międzyczasie wprowadzali poprawki uwzględniając nasze uwagi.

Więcej informacji21.07.2016

337Powoli zbliżamy się do półmetka wakacji. Kto jednak jeszcze nie miał okazji wypoczywać i zwiedzać, temu dzisiaj dajemy kolejny pretekst by wreszcie coś zaplanować. Tym razem zapraszamy do Łagowa, gdzie pośród jezior ostał się prastary zamek. O jego historii można poczytać poniżej, a nalepiej miejsce poznać osobiście zwiedzając ten piękny obiekt. Premierowy znaczek w sprzedaży pojawi się od 22 lica.

ZAMEK JOANNITÓW W ŁAGOWIE  No. 338

Zamek Joannitów został zbudowany na przesmyku dwóch jezior Trześniowskiego i Łagowskiego na wzgórzu otoczonym zabytkowym parkiem z wieloma pomnikami przyrody. Obecnie budynek składa się z bryły budowli wybudowanej w XVII w., czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł które tworzą renesansowy dziedziniec. Nad zamkiem góruje wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Budowę zamku rozpoczął Zakon Joannitów w 1350 roku. Na początku XVI w. na rozkaz ówczesnego komandora Liboriusa von Schapelowa wybudowano 24 metrową wieżę. U podnóża warowni powstała służebna osada rzemieślnicza, zabezpieczona murami obronnymi z dwoma bramami. Podczas wojen, oraz najazdu Szwedów zamek znacząco nie ucierpiał. W 1810 roku zamek stał się własnością Prus, a potem własnością prywatną. Obecnie w zamku mieści się hotel i restauracja.20.07.2016

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY

Wszystko rozpoczęło się w 1985 roku. Wtedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie by Światowe Dni Młodzieży odbywały się w diecezjach co roku w Niedzielę Palmową, a  regularnie co 2-3 lata w wyznaczonym przez papieża miejscu. Tak też się stało i od tego czasu w różnych miejscach globu odbyło się 30 spotkań młodzieży, wypełnionych wiarą, nadzieją, miłością i modlitwą. 

Kolejne spotkanie młodzieży odbędzie się już za kilka dni (od 26 do 31 lipca) w Krakowie. Także my postanowiliśmy włączyć się w te wydarzenia i za namową licznych kolekcjonerów wydać Znaczek Okolicznościowy, który będzie pamiątką po spotkaniu i oryginalnym gadżetem dla jego uczestników.

XXXI ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - KRAKÓW 2016

Na mocy porozumienia jakie zawarliśmy z Pocztą Polską S.A, znaczki, o których mowa dostępne będą w sprzedaży na 26 stoiskach zlokalizowanych głównie w Krakowie i okolicach. Ponadto znaczki można będzie nabyć w kilku innych miejscach w Polsce. Wszelkie lokalizacje miejsc sprzedaży dostępne są poniżej opisu znaczka w jego karcie. Wydrukowane przez Pocztę Polską plakaty m.in. z wizerunkiem ZO zawisną w placówkach pocztowych na terenie całego kraju.

Zastanawiacie się zapewne co Znaczki Turystyczne mają wspólnego ze ŚDM, co w ogóle turystyka ma z tym wspólnego. Otóż ma i to wiele. Pielgrzymowanie to turystyka, więc każdy pielgrzym to turysta, nie musi on jednak zwiedzać tylko muzeów czy kopalni, jego celem są także miejsca sakralne, szlaki prowadzące do miejsc świętych, czyli także te miejsca, które widnieją na znaczkach. Turyści - pielgrzymi, którzy przyjadą z całego świata zapewne będą chcieli poznać przy okazji piękne i wartościowe miejsca naszej Ojczyzny, a przecież w wielu z nich są nasze Znaczki Turystyczne. Zapewne też wielu z Was ma swojego turystycznego mentora, ale założymy się, że dla wielu będzie to także postać najsłynniejszego polskiego turysty - pielgrzyma, Karola Wojtyły, a On bezsprzecznie jest związany ze ŚDM.

Mamy nadzieję, że prezentowany powyżej znaczek zainteresuje wszystkich znaczkowych turystów bez względu na poglądy, preferencje i zainteresowania turystyczne.

W związku z licznymi pytaniami informujemy, że sprzedaż korespondencyjna znaczków będzie miała miejsce dopiero po zakończeniu ŚDM.19.07.2016

337Ile razy na dźwięk strażackiej syreny zastanawialiście się nad pracą strażaków? Czy w ogóle mamy pojęcie o tym zawodzie? Jak zmieniała się praca i sprzęt strażaków na przestrzeni lat z pewnością dowiemy się w kilku muzeach pożarniczych w Polsce, ale tym razem mamy ku temu pretekst wyjątkowy. Od czwartku 21 lipca w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i jego oddziale w Rakoniewicach (woj. wielkopolskie) pojawią się prezentowane powyżej znaczki.

CENTRALNE MUZEUM POŻARNICTWA W MYSŁOWICACH  No. 610

WIELKOPOLSKIE MUZEUM POŻARNICTWA W RAKONIEWICACH  No. 384

Zachęcamy do tego, by w wolym czasie wybrać się do w.w. miejsc i osobiście zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami. A potem koniecznie napiszcie o tym na karcie znaczka i naszym profilu na FB. Zapraszamy.17.07.2016

NASZYWKI

Premiera w ŻmigrodzieJuż podczas pierwszego spotkania kolekcjonerów zastanawialiśmy się nad czymś, co pozwoli wyróżnić nas znaczkowych kolekcjonerów w tłumie innych turystów. Potem wielokrotnie różne osoby pisały nam o spotkaniach na szlaku i postanowiliśmy wtedy, że dobrze będzie przypiąć coś do plecaka by dać się zauważyć innym kolekcjonerom. Niestety przypinki są małe i z daleka nie zawsze można je zauważyć, dlatego myśleliśmy o czymś większym, bardziej widocznym.

I znaleźliśmy chyba idealny przedmiot, a jest nim naszywka z ogólnorozpoznawalnym logotypem ZT. Taką naszywkę można przyszyć do plecaka, do kurtki/bluzy czy nawet kapelusza. Inni turyści z daleka będą widzieli charakterystyczne pomarańczowe koło, a jeśli wśród nich znajdzie się ktoś, kto zbiera znaczki, będziecie mieli niepowtarzalną okazję spotkać się na szlaku porozmawiać i poznać nie tylko poprzez internet.

Wczoraj na naszym profilu FB przedstawiliśmy gotowy produkt i bardzi się cieszymy, że spotkał się on z tak pozytywnym przyjęciem, Oddajemy więc w Wasze ręce nasz najnowszy produkt. Naszywki mają średnicę 95 mm i są w całości haftowane. Wykonaliśmy je w takim nakładzie by każdy kto chce, mógł się w nie zaopatrzyć. Problemem pozostaje jednak logistyka w związku z tym sugerujemy by naszywki zamawiać przy okazji zamawiania znaczków i innych rzeczy z centrali, tak by nie obciążać nas dodatkowymi wysyłkami, a Was dodatkowymi kosztami. Cenę naszywki ustaliliśmy na 13 zł./szt. i zawiera ona także nici, w kolorze pomarańczowym, niezbędne do przyszycia naszywki.

Zamówienia należy składać wyłącznie poprzez e-mail info@znaczki-turystyczne.pl zaznaczając wyraźnie czy naszywki mają być wysłane łącznie z zamówionymi znaczkami czy oddzielnie (wówczas będą one wysłane listem poleconym w cenie 7 zł.) Nie bierzemy pod uwagę zamówień składanych poprzez FB. Informujemy również, że z racji trwającego sezonu urlopowego realizacja zamówień nastąpi dopiero po 25 lipca.16.07.2016

O ZNACZKOWYM SIANIU, KIEŁKOWANIU I PLONACH….

Premiera w ŻmigrodzieMyliłby się ten, kto sądzi, że w weekendy odpoczywamy. No możę troszkę, bo po całym tygodniu intensywnej pracy człowiekowi się troszkę odpoczynku należy, ale przy okazji zawsze robimy coś okołoznaczkowego.

W ten oto sposób po kilku tygodniach układania sobie wszystkiego w głowie wreszcie udało się usiąść i napisać tekst podsumowujący znaczkową premierę i konferencję jakie miały miejsce w połowie czerwca w Żmigrodzie. Zapraszamy zatem do poczytania tekstu, który stworzony został w innej konwencji, ale mamy nadzieję, żę takżę się Wam spodoba.

Więcej informacji13.07.2016

337Kolejne znaczki docierają do swoich miejsc docelowych, w związku z tym spieszymy z przekazywaniem Wam nowych, mamy nadzieję dobrych wieści. Tym razem zapraszamy do Hajnówki, gdzie mieści się Park Miniatur Zabytków Podlasia. Czekamy na Wasze relacje i informujemy, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

PARK MINIATUR ZABYTKÓW PODLASIA W HAJNÓWCE  No. 490

Park Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce to miejsce, które powstało z myślą o tym by ukazać piękno zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku wyeksponowano charakterystyczne dla regionu obiekty kolorowej architektury drewnianej, ale także obiekty sakralne, pałace i inne warte uwagi perełki lokalnej architektury. Miniatury wykonane są w skali 1:25 co pozwala na duże odwzorowanie szczegółów, a dodatkowo pozwala zaobserwować różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Każda miniatura posiada także swoją metryczkę, na której umieszczono podstawowe informacje dotyczące prezentowanych obiektów oraz różnego rodzaju ciekawostki.12.07.2016

337Jest takie miejsce, które wygląda jak małe miasteczko, a jednak jest wsią, ma swój herb i bogatą historię oraz wiele zabytków. To Chełmsko Śląskie, w którym właśnie pojawił się nowy ZT. Tak... wiemy, zapewne wielu z Was już tu było, ale mimo wszystko zapraszamy do ponownych odwiedzin tej miejscowości, bo drzemie w niej wielki turystyczny potencjał i na pewno każdy raz jeszcze odkryje coś ciekawego.

RYNEK W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM - KAMIENICE PODCIENIOWE  No. 97

Chełmsko Śląskie, dawniej Schomberg, to wieś w woj. dolnośląskim w gminie Lubawka. Do pierwszej połowy XIX wieku prężnie rozwijający się ośrodek sukiennictwa i płóciennictwa. Do 1945 roku Chełmsko Śląskie posiadało prawa miejskie. Miejscowość zachowała swój dawny charakter i pierwotny układ architektoniczny z rynkiem i dominującą nad miastem bryłą kościoła. W samym rynku znajduje się kilkanaście zabytkowych barokowych i klasycystycznych kamienic, które powstały na przełomie XVII, XVIII w. Są to 2-3 kondygnacyjne budynki murowane o 3-4 osiach okiennych, niektóre z ozdobnymi portalami i inskrypcjami, czasem z zapisaną datą ukończenia budowy. Bogato zdobione elewacje i szczyty mieszczańskich kamienic to pozostałość po latach świetności miasta i intensywnym rozwoju tkactwa. To jeden z cenniejszych zabytków tego typu na Dolnym Śląsku.11.07.2016

Wczoraj otrzymaliśmy komunikat o dosyć zaskakującej sytuacji w miejscu sprzedaży jednego ze ZT i zgodnie z sugestiami kolekcjonerów postanowiliśmy w takich sytuacjach możliwie jak najszybciej informować o wszelkich zmianach dotyczących dostępności znaczków.

Publikujemy zatem pierwszy znaczkowy alert,  dotyczący Znaczka Turystycznego 406 - Pałac w Wiszni Małej, który dostępny będzie w sprzedaży także w Karczmie Miłocin od wt. do nd. w godz. od 12:00 do 20:00. Przy okazji informujemy, że nieporozumienie z ceną znaczka zostało wyjaśnione i obecnie cena w obu lokalizacjach jest standardowa.

Zapraszamy zatem do zdobywania znaczków i będziemy informowali o kolejnych zmianach.11.07.2016

Jak zapewne wiecie w miniony piątek w Janovicach koło Rymarova w Republice Czeskiej odbyło się spotkanie, w ramach którego dokonano uroczystego odznaczenia kolekcjonerów znaczków turystycznych tzw. "Znalec Republiki Czeskiej ". Tytuł ten zyskują kolekcjonerzy, którzy posiadają minimum 200 znaczków kolekcjonera czyli w swej kolekcji mają ok. 2000 numerowanych ZT.

Piątkowe spotkanie w Rymarovie było już trzecim spotkaniem. Najważniejszą częścią spotkania była uroczyste wręczenie tytułu osobom spełniającym w.w kryterium.

Więcej informacji6.07.2016

KOLEJNE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy 6 nowych Znaczków Kolekcjonera i tak jak zapowiadaliśmy po krótkiej przerwie wprowadzamy kolejne, aby choć raz być krok przed turystami.

ZK2016 3Po raz pierwszy napiszemy coś nt. ich powstawania. Otóż dla nas prezentowane dzisiaj znaczki stanowiły nie lada wyzwanie i to zarówno w fazie projektowania jak i przygotowywania opisu prezentowanych zwierząt. No bo jak pokazać dwa gatunki nietoperzy, które rozróżnialne są na podstawie drobnych szczegółów budowy anatomicznej znanych jedynie specjalistom. Postanowiliśmy więc pokazać wygląd ogólny nietoperzy i lekko to czymś wzbogacić. Oczywiście pokazanie środowiska odpadło, bo pokazanie nocy na znaczku nie bardzo się udało. Postawiliśmy więc na elementy towarzyszące w postaci innych nietoperzy i owadów, a efekt mamy nadzieję przypadnie Wam do gustu.

Zachęcamy zatem do aktywności turystycznej i udziału w grze kolekcjonerskiej. Zbierajcie kupony ze znaczków i zgodnie z zasadami wymieniajcie je na ZK, a dzisiaj prezentowane znaczki zapewne wkrótce wzbogacą Wasze kolekcje.5.07.2016

Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych,
W dniu 8 lipca 2016 r. serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Znaczków Turystycznych na uroszyste przyznanie tytułu "ZNAWCA REPUBLIKI CZESKIEJ". Rozpoczęcie uroczystości o godzinie 14.00, natomiast samo wręczenie tytułów odbędzie się o godzinie 16.00 na terenie Centrum Informacji i Muzeum Znaczków Turystycznych w Janovicach koło Rymarova na scenie amfiteatru La Skála. W programie także wystąpienie grupy teatralnej (o godzinie 20.00), która przedstawi sztukę Lemoniadowy Joe. Zainteresowanych udziałem w imprezie zapraszamy do Rymarova.4.07.2016

337Tydzień dobrze jest rozpocząć dobrą wiadomością. Czynimy to zatem z radością i ogłaszamy, że właśnie w sprzedaży pojawił się najnowszy Znaczek Turystyczny w woj. lubuskim. Tym razem na znaczkowe wędrówki zapraszamy do Przewozu, gdzie znajduje się tajemnicza Wieża Głodowa, o której nieco więcej tradycyjnie przeczytacie w opisie znaczka.

WIEŻA GŁODOWA W PRZEWOZIE  No. 439

Przewóz to wieś gminna położona nad Nysą Łużycką przy końcu drogi krajowej nr 27 prowadzącej z Żar i dalej do Saksonii w Niemczech. Ciekawe dzieje tej miejscowości sięgają czasów wczesnopiastowskich. Istniał już wtedy gród, który strzegł przeprawy przez Nysę Łużycką i szlaku handlowego z Saksonii do Wielkopolski. Wiek XV zapisał się w historii Przewozu tragicznym wydarzeniem. W wyniku bratobójczych walk o sukcesję po Janie I Żagańskim w wieży przewoskiego zamku zmarł śmiercią głodową jego syn Baltazar, uwięziony przez własnego brata Jana II. Od tego czasu istniejącą do dziś wieżę nazywano Wieżą Głodową. Sama wieża zbudowana była z cegły i kamienia polnego w XII w. Jej mury osiągają grubość 3,8 metra i wysokość 22 m z kilkoma otworami strzelniczymi i wejściem prowadzącym na mur obronny wysoki na 6 m. Legenda mówi, że zawsze 15 lipca, dokładnie o północy, rozlega się z lochu przeraźliwy krzyk przekleństwa. To duch zmarłego tutaj księcia Baltazara przeklina swojego brata Jana, sprawcę straszliwej głodowej śmierci.1.07.2016

337Pierwszy dzień miesiąca i chyba już tradycyjnie znaczkowa premiera. Kontynuujemy serię znaczków poświęconych najwyższym szczytom Polski. Tym razem Góry Świętokrzyskie i Łysica. Znaczek w sprzedaży dostępny od 2 lipca, natomiast w oczekiwaniu na jego fizyczne ukazanie się zachęcamy do zapoznania się z opisem Łysicy. Trzeba jeszcze wspomnieć, że prezentowany znaczek jest zasługą kolekcjonera ze Skarżyska Kamiennej. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy innych kolekcjonerów do rozsiewania znaczkowej idei w swoich miejscowościach.

ŁYSICA - NAJWYŻSZY SZCZYT GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH  No. 579

Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, wysokość (612 m n.p.m.). Leży na zachodniej stronie Łysogór, na południowy-wschód od miejscowości Święta Katarzyna. W całości znajduje się w obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Masyw posiada dwa wierzchołki. Wierzchołek wschodni nazywany jest Skałą Agaty lub Zamczyskiem – (608 m n.p.m.). Drugi, zachodni wierzchołek jest wyższy – (612 m n.p.m.) Umieszczono na nim krzyż będący repliką pamiątkowego krzyża z 1930 roku. Na krzyżu znajduje się tabliczka z napisem: „Nieśmiertelnemu  Królowi Wieków, Jezusowi Chrystusowi, Głosi Cześć I Chwałę Puszcza Jodłowa”. Ze szczytu możemy podziwiać nieco ograniczony widok w kierunku północnym na Górę Miejską i Psarską. Łysicę tworzą kwarcyty i łupki kambryjskie. Od północy i południa otaczają ją gołoborza czyli odsłonięte miejsca, pokryte przez głazy, które powstały w wyniku wietrzenia piaskowców kwarcytowych. Masyw jest niemal w całości porośnięty lasem. W dolnych partiach występuje las jodłowo-bukowy, a w górnych rosną jodły. Przez górę przechodzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków.1.07.2016

Na początku roku informowaliśmy o obchodach 50-lecia koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Bardzkiej, które już wkrótce odbędą się w Bardzie. Powstał w związku z tym wydarzeniem Znaczek Okolicznościowy, który dostępny jest w  bardzkim Sanktuarium. A tymczasem już jutro odbędą się wspomniane obchody połączone z uroczystością dziękczynienia za 1050 lat chrześcijaństwa naszego narodu jak również za tysiąc lat obecności figury Matki Bożej w Bardzie.

Uroczystości rocznicowe odbędą się w sobotę 2 lipca mszą św. o godz. 20:00. Msza dziękczynna z  udziałem księży biskupów, duchowieństwa i zaproszonych gości odbędzie się w niedzielę 3 lipca o godz. 11:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich turystów do udziału w obchodach. Będzie to kolejny pretekst by wejść w posiadanie tutejszych ZT i osobiście zwiedzić Sanktuarium.30.06.2016

337Ranek rozpoczęliśmy premierą Znaczka Okolicznościowego dlatego wieczorem, w dodatku w ostatni dzień miesiąca, musimy to zrównoważyć premierą Znaczka Turystycznego, a nawet dwóch. Otóż już od 4 lipca w sprzedaży znaczki pojawią się w Lwówku Śląskim, gdzie oprócz zabytkowego budynku ratusza wartym odwiedzenia miejscem jest "Kalwaria Lwówecka". O obu obiektach możecie sobie poczytać wchodząc w opisy znaczków. I pamiętajcie czekamy na Wasze relacje i zdjęcia obiektów wykonane podczas wypraw.

RATUSZ W LWÓWKU ŚLĄSKIM  No. 429

SZWAJCARIA LWÓWECKA - DOLINA BOBRU  No. 43030.06.2016

W dniach 30 czerwca do 1 lipca 2016 roku odbędzie się międzynarodowe spotkanie techniczne „Most Tczewski – Ratowanie Technicznego Dziedzictwa Zjednoczonej Europy”, którego organizatorem są: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. oraz Starostwo Powiatowe w Tczewie. W ramach spotkania przewidziano również zwiedzanie zabytkowego Mostu Tczewskiego oraz innych interesujących obiektów historycznych i inżynieryjnych położonych na terenie Powiatu Tczewskiego.

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie Znaczek Okolicznościowy poświęcony temu wydarzeniu. Znaczek ten pod wpływem usilnych próśb organizatora został wykonany jako dwustronny. Początkowo znaczki rozdawane będą jedynie uczestnikom konferencji jednak w późniejszym terminie  zdobyć je będzie można w wyznaczonym punkcie, o czym poinformujemy w stosownym czasie.29.06.2016

337Wakacje już trwają, a jeśli ktoś jeszcze nie ma planu jak spędzić ten czas to proponujemy udać się do centrum kraju, gdzie właśnie pojawił się najnowszy znaczek. Tym razem zapraszamy do Wielunia by za sprawą znaczka turystycznego odwiedzić Ratusz Miejski i Bramę Krakowską. Zapraszamy do zapoznania się z historią obiektu i liczymy na Wasze relacje z terenu.

RATUSZ I BRAMA KRAKOWSKA W WIELUNIU  No. 169

Brama Krakowska to jedyna zachowana do dziś brama miejska w Wieluniu. Zbudowana została w XIV w. u wylotu traktu do Krakowa i w kierunku pobliskiej wsi Ruda, stąd druga nazwa - Brama Rudzka. Posadowiona  na planie kwadratu, nadbudowana została dwiema ośmiobocznymi kondygnacjami, przy czym ta wyższa jest węższa.   Na skutek walk w ramach potopu szwedzkiego i wojny północnej, brama stopniowo popadała w ruinę. Ratunkiem dla bramy była rozbiórka dawnego ratusza i jego dobudowanie do Bramy Krakowskiej wykorzystując ją jako wieżę ratuszową. Budowę ratusza według projektu Henryka Marconiego i Piotra Wetzlicha ukończono w 1842 roku. We wrześniu 1939 r. ratusz był jednym z celów ataku niemieckiego lotnictwa, szczęśliwie jednak zrzucona bomba przebiła tylko dach zaczepiając się o element więźby, nie czyniąc większych zniszczeń.  Podczas okupacji oprócz władz miasta miał tu swoją siedzibę posterunek hitlerowskiej żandarmerii, a w wyższych kondygnacjach wieży mieścił się areszt śledczy. Na wieży w 1940 r. umieszczono zegar ze zburzonego kościoła farnego.   << 1 5 10 15 20 25 28 29 30 31 32 35 40 45 50 >>