Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1165
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1165!
<< 1 5 10 15 20 25 30 31 32 33 34 35 40 45 50 >>

2.11.2016

436Jesień troszkę nam przyhamowała powstawanie nowych znaczków, ale już jesteśmy z kolejną nowością, która zapewne Was zainteresuje. Zapraszamy zatem na zachodnie krańce Polski do Kłopotu, gdzie mieści się Muzeum Bociana Białego. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 3 listopada.

MUZEUM BOCIANA BIAŁEGO W KŁOPOCIE  No. 436

Idea stworzenia Muzeum Bociana Białego w Kłopocie zrodziła się w 2001 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło w kwietniu 2003 roku. Muzeum prowadzone jest przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze. Jest to jedyne tego typu muzeum w Polsce położone na terenie największej w Polsce zachodniej kolonii bociana białego. Główne obszary działalności MBB to: edukacja przyrodnicza, koordynowanie zadań związanych z ochroną populacji bociana (np. montowanie platform gniazdowych, czyszczenie przez usuwanie sznurków, śmieci niebezpiecznych dla ptaków), współpraca z Krzesińskim Parkiem Krajobrazowym w zakresie ochrony najważniejszych i najcenniejszych przyrodniczo siedlisk (m.in. łąki zalewowe w dolinie Odry), monitoring liczebności kolonii bociana i badania ekologiczne populacji tego gatunku. Na co dzień Muzeum współpracuje z m.in. Urzędem Gminy w Cybince, Uniwersytetem Zielonogórskim, niemiecką organizacją FOEJ, której wolontariusze pracują na rzecz Muzeum oraz Europejską Siecią Bocianich Wiosek.29.10.2016

W KOMORNIKACH POWSTAŁ KLUB KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH

Klub KolekcjonerówO tym, że w Komornikach powstał Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych była już mowa na spotkaniu w Sulejowie. Dzisiaj natomiast chcielibyśmy Wam przypomnieć o tym fakcie raz jeszcze i przedstawić nieco więcej informacji, tym bardziej, że wczoraj miało miejsce drugie spotkanie członków klubu.

Sam klub to pomysł lokalnych kolekcjonerów ZT, którzy w ten sposób zechcieli się zorganizować, ale także zaprosić do siebie innych kolekcjonerów oraz osoby zainteresowane ideą ZT. Klubowicze mają całą masę pomysłów, które zapewne niebawem zaczną realizować, póki co przedstawiamy ustalenia z pierwszego spotkania i obiecujemy, że niebawem poinformujemy o kolejnych spotkaniach i pomysłach. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z treścią relacji z wrześniowego spotkania założycielskiego.

Więcej informacji21.10.2016

ZDJĘCIE PROFILOWE NA STRONIE I NA FORUM

Dzisiejszy materiał instruktażowy będzie krótszy niż zwykle, bo skupimy się w nim w zasadzie na jednej operacji w kilku kliknięciach. Postanowiliśmy opublikować ten materiał biorąc pod uwagę zapytania jakie dostajemy od użytkowników strony, którzy coraz dopytują się o możliwość dodania własnego zdjęcia profilowego. Przedstawiamy zatem instrukcję jak dodać takie zdjęcie zarówno w serwisie znaczki-turystyczne.pl jak i na znaczkowym forum i tym samym zamienić systemowy awatar na własny. A jeśli uważacie, że są inne tematy, które Waszym zdaniem powinniśmy poruszyć w postaci takiego poradnika, to zapraszamy do ich zgłaszania.

Więcej informacji18.10.2016

NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Ostatnie Znaczki Kolekcjonera wydaliśmy na początku lipca. Od tego czasu zdążyły przeminąć całe wakacje i spora już część jesieni. Po drodze mieliśmy V Spotkanie Kolekcjonerów, w ramach którego sporo osób uzupełniło swoje znaczkowe braki i zaczęło przesyłać do nas kolejne kupony. 

ZK2016 4Po raz kolejny zostaliśmy wyprzedzeni przez kolekcjonerów, ale tym razem projekty znaczków mieliśmy już gotowe, a jedyne czego nam brakowało to opisy zwierząt jakie tym razem zostały zaprezentowane na znaczkach. Z tym jednak nie mieliśmy problemu, gorzej było z czasem, którego ostatnio jakoś cały czas nam brakuje :-)

Nie lada wyzwaniem były też projekty graficzne, bo jak przedstawić jasno-brązową barwę kaczej głowy kiedy sąsiaduje z czernią podbródka ? Gaficy jednak i z tym sobie poradzili, ale trzeba to jasno powiedzieć, że te nasze projekty bądź co bądż rysowane w czerniach są projektami uproszczonymi, ograniczonymi możliwością przedstawienia barw w postaci czerni wyrażonej kropkami, kreskami bądź jednolitej.

Mamy jednak nadzieję, że najnowsze Znaczki Kolekcjonera równie mocno będą się Wam podobały co ostatnio. Zachęcamy także, by współuczestniczyć w tworzeniu kolejnej serii ZK gdyż jak wiecie ta zakończy się już na znaczku 63. Czekamy zatem na Wasze propozycje tematów.14.10.2016

RELACJA Z OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

Nadchodzi weekend i jednocześnie mija tydzień od V Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie. Czas najwyższy na relację ze spotkania, która jego uczestnikom pozwoli przypomnieć minione chwile, a osobom nieobecnym da szansę na zapoznanie się z przebiegiem spotkania.

Zebraliśmy zatem w jednym miejscu tekst z opisem przebiegu spotkania i całą masę zdjęć jakie wielu z Was nam przesłało. W międzyczasie zaczęliśmy poruszać tematy, o których rozmawialiśmy w Sulejowie, ale w najbliższym czasie na pewno wiele z nich jeszcze poruszymy, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią relacji, tak byście wywołani do tablicy wiedzieli o czym mowa.

Zachęcamy do dzielenia się swoimi zdjęciami ze spotkania, jeśli chcecie by były dostępne w ogólnej galerii prześlijcie je na web@znaczki-turystyczne.pl. Życzymy przyjemnego czytania i miłego weekendu.

Więcej informacji11.10.2016

NOWA LISTA POLSKICH ZDOBYWCÓW ZNACZKÓW KOLEKCJONERA

Kilka dni temu zakończyliśmy wdrażanie nowej wersji "Listy polskich zdobywców ZK" i podczas spotkania kolekcjonerów w Sulejowie oficjalnie rozpoczęliśmy działanie w oparciu o tą listę. Uczestnikom spotkania tłumaczyliśmy na miejscu czym jest ta lista i jakie niesie ułatwienia oraz możliwości.

Wśród zdobywaców ZK jednak są nie tylko uczestnicy sulejowskiego spotkania, dlatego dzisiaj chcielibyśmy zainteresować wszystkich najnowszym wdrożeniem. Przy okazji także zwracamy się z prośbą do osób nie posiadających konta w naszym serwisie, ale o tym wszystkim napisaliśmy w artykule, do którego link znajduje się poniżej. Zapraszamy.

Więcej informacji8.10.2016

V Spotkanie Kolekcjonerów ZTTrwa V Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. W tym roku kolekcjonerska brać na miejsce spotkania wybrałą Ośrodek Wypoczynkowy "Dresso" w Sulejowie.

W chwili gdy publikujemy tą wiadomość odbywa się główna część spotkania. Są więc przemówienia zaproszonych gości i tradycyjnie już, jest wydany specjalnie na tą okazję Znaczek Okolicznościowy, który niniejszym chcielibyśmy zaprezentować wszystkim wielbicielom Znaczka Turystycznego.

V SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - DOLINA PILICY

Niniejszy znaczek jest inny niż wszystkie dotychczasowe Znaczki Okolicznościowe i jako pierwsi mieli okazję zobaczyć to i usłyszeć uczestnicy dzisiejszego spotkania. Wszyscy inni znaczkomaniacy będą mieli okazję przekonać się o tym dopiero wtedy, gdy chwycą znaczek w dłoń i dokładnie go obejrzą choć pewne wskazówki zawarte są już w opisie znaczka.6.10.2016

Piotrków 243 - 244Skoro już nacieszyliśmy się pięćsetnym znaczkiem w Polsce pora na kolejne nowości, tym bardziej, że dotyczą one miejsc w okolicach których już od dzisiaj zaczną się pojawiać turyści zmierzający na V Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.

Tym razem nowość stanowią dwa Znaczki Turystyczne z samego Piotrkowa Trybunalskiego.

KOŚCIÓŁ OO. BERNARDYNÓW W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 243

BROWAR DO GÓRY NOGAMI W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 244

Miejsca oznaczone widocznymi na grafice znaczkami już jutro będą mogli zwiedzić wszyscy uczestnicy wycieczki jaką przewidziano w ramach piątkowego zwiedzania Piotrkowa Trybunalskiego (szczegóły). A znaczki jak to znaczki, w sprzedaży dostępne będą od jutra czyli 7.10.2016.6.10.2016

NOWE WERSJE ZNACZKÓW Z CHORZOWA

Z nieskrywaną radością chcielibyśmy Was poinformować, że po dłuższej nieobecności do grona Znaczkowych Miejsc Turystycznych powróciło Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".  Dziś przedstawiamy nowe szaty graficzne znaczków dostępnych w muzeum. Przy okazji też gorąco zachęcamy byście odwiedzali to miejsce, jeśli jeszcze nie mieliście ku temu okazji. Zapraszamy i liczymy na Wasze relacje ze zwiedzania.5.10.2016

Inauguracja 500 ZT w PolsceWczoraj publikowaliśmy relację z naszego udziału w targach, które odbyły się w Ząbkowicach Śląskich, a dzisiaj przyszedł czas na sprawozdanie jakie otrzymaliśmy od kolekcjonerów działających w powiecie żarskim.

Jak sami wiecie pod koniec września miała miejsce premiera pięćsetnego ZT w Polsce. Jego inauguracja miała miejsce kilka dni później w Łęknicy i tego właśnie wydarzenia dotyczy relacja jaką chcemy Wam dzisiaj przedstawić.

Zapraszamy serdecznie do zapoznana się z jej treścią.

Więcej informacji >>4.10.2016

X Prezentacje Gospodarcze w Ząbkowicach ŚląskichJak zapewne sobie przypominacie, w drugiej połowie września w Ząbkowicach Śląskich odbyły się X Prezentacje Gospodarcze, w których po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć i zaprezentować stoisko Znaczków Turystycznych, a wraz z nim znaczkową ideę. Oczywiście o wszystkim Was informowaliśmy poprzez nasz profil na Facebooku, ale nie zaszkodzi o tym wspomnieć raz jeszcze.

Dzisiaj chcielibyśmy powrócić do tych wydarzeń publikując krótką notkę podsumowującą wyżej wymienione wydarzenia. Zapraszamy zatem do zapoznania się z treścią całego materiału.

Więcej informacji >>29.09.2016

ZRÓB TO SAM - TUBA NA ZNACZKI TURYSTYCZNE

Aby urozmaicić nieco materiały jakie publikujemy na stronie, postanowiliśmy dzisiaj podrzucić coś, czego jeszcze nie było. Pokażemy zatem jak w dosyć prosty sposób, z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów wykonać tubę - puszkę na Znaczki Turystyczne.

Oczywiście przeznaczenie takiej tuby może być różne. Jedni mogą jej użyć jako terenowego miejsca przechowywania znaczków zdobytych podczas wyprawy, natomiast inni puszkę taką ustawią gdzieś w domu przechowując w niej swoją znaczkową kolekcję. My natomiast chcemy pokazać, że przy odrobinie chęci, czasu i umiejętności można w prosty sposób zrobić włąsną tubę, często ułatwiającą życie podczas wędrówek znaczkowym szlakiem.

Zapraszamy w związku z tym do lektury i przypominamy, że materiał opublikowany został w dziale "Ciekawostki" i tam też w przyszłości należy go szukać.

Więcej informacji >>

 22.09.2016

PLAN V OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

W związku z licznymi pytaniami i coraz bliższym terminem październikowego spotkania kolekcjonerów w Sulejowie, przedstawiamy poniżej ramowy plan piątkowej wycieczki oraz sobotnich obrad.

Czwartek 6.X.2016

godz: 19:00 kolacja wraz ze spotkaniem towarzyskim

Piątek 7.X.2016

Plan wycieczki

godz: 10:00 rozpoczęcie wycieczki na Rynku Trybunalskim. W zależności od ilości osób możliwy będzie podział na grupy i wówczas:

grupa I – zwiedzanie Piotrkowa Trybunalskiego (możliwość zdobycia tutejszych znaczków  223, 227, 228, 229, 230, 242,) i Centrum Edukacji Browarniczej – zakończone degustacją piwa

grupa II – zwiedzanie browaru lub zakładu produkującego bombki choinkowe (prezent w postaci pamiątkowej bombki)

(Po zakończeniu zwiedzania następuje wymiana grup i tym razem grupa I będzie zwiedzała browar, a grupa II Piotrków Trybunalski)

UWAGA: Głównym punktem programu w tym dniu jest zwiedzanie browaru. Zwiedzanie zakładu produkującego bombki podaliśmy jedynie jako alternatywę w razie niemożności zwiedzania browaru.

godz: 13:00 i 14:00  (do wyboru obiad regionalny lub bogracz)

Koszty poszczególnych atrakcji przedstawiają się następująco: (koszt dla 1 osoby)

  • zwiedzanie Centrum Edukacji Browarniczej - 12 zł
  • zwiedzanie Browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy - 15 zł
  • spacer z przewodnikiem po Piotrkowie - Szlak Piwowarski i Trakt Wielu Kultur - ok. 5 zł
  • wizyta w fabryce bombek - 15 zł
  • obiad regionalny w restauracji Stylowa - 25 zł 
  • bogracz w restauracji Stylowa - 15 zł

godz: 19:00 kolacja wraz ze spotkaniem towarzyskim

Sobota 8.X.2016

ok. godz: 8:00 śniadanie
godz: 10:00 rozpoczęcie części oficjalnej godz: 12:00 – 12:30 serwis kawowy i możliwość zaopatrzenia się w niezbędne materiały kolekcjonerskie
godz: 12:30 c.d. obrad
godz: 14:30 wspólne zdjęcie
godz: 15:00 obiad -  w przerwie obrad
godz: 19:00 uroczysta kolacja i długie wieczorne rozmowy

Niedziela 9.X.2016

ok. godz: 9:00 śniadanie i zakończenie spotkania.21.09.2016

MAMY 500 ZT W POLSCE :-)

Oto długo wyczekiwany, pięćsetny Znaczek Turystyczny w Polsce. Zanim jednak Wam go przedstawimy zerknijcie na poniższy filmik.

Dzisiaj prezentowany znaczek przedstawia most kolejowy na Nysie Łużyckiej w Łęknicy. Inauguracja tego Znaczka Turystycznego odbędzie się w Łęknicy podczas zakończenia XV Lubusko-Saksońskiego Rajdu Rowerowego po Łuku Mużakowa w dniu 24 września 2016 r. przy ul. Wojska Polskiego 2. o godz. 13.30-16.00 i wtedy też znaczek dostępny będzie w sprzedaży. Serdecznie zapraszamy.

KOLEJOWY MOST ŁUKOWY W ŁĘKNICY  No. 438

337Kolejowy most graniczny na Nysie Łużyckiej w Łęknicy, wybudowany został w 1907 roku i jest dziś jedynym, a zarazem najciekawszym miejscem, które przypomina o czasach działania kolei na Łuku Mużakowa. Most ma 186,4 m. długości i składa się z ośmiu łukowych sześciopolowych przęseł kratownicowych o długości 22 m. oraz jednego przęsła skróconego o dł. 10,4 m. Konstrukcja wsparta jest na dwóch żelbetowych przyczółkach i ośmiu podporach, z których przy normalnym stanie Nysy Łużyckiej dwie na stałe zanurzone są w wodzie. Sprawą unikatową był fakt jazdy po łuku, skierowanym na południowy – zachód, ponieważ most połączył trakty dochodzące do rzeki z różnych kierunków, tworzących wzajemnie kąt prosty. Most, w wyniku działań wojennych w 1945 r. uległ zniszczeniu. Odremontowany został w 1954 r. lecz regularnego ruchu nie przywrócono. Po likwidacji linii kolejowej Łęknica – Raduszec Stary rozebrano torowisko, a na nasypie kolejowym w ramach transgranicznego projektu „Przygoda z Nysą” w 2014 r. zrewitalizowano most kolejowy w Łęknicy i dostosowano do pieszo-rowerowego ruchu tworząc ścieżkę rowerową o dł. 37 km z Bad Muskau przez Łęknicę, Trzebiel, Tuplice do Brodów. Dzięki temu Łęknica i Bad Muskau stały się euro regionalnym węzłem ścieżek rowerowych Lubuskiego z Saksonią i Brandenburgią.20.09.2016

QUO VADIS ZT ?

Licznik znaczków na internetowej stronie Znaczków Turystycznych to ostatnio bardzo mocno obserwowana rzecz. Wieczorami, kiedy świat zwalnia szykując się do snu, zaczynają dzwonić telefony, pikać odebrane wiadomośći e-mail w skrzynkach odbiorczych, z zapytaniami: "kiedy będzie 500 Znaczek Turystyczny w Polsce ?"

Ale odpowiedź na to pytanie do tej pory nie mogła być jednoznaczna, bo sami wiecie, że rozwój znaczków w Polsce jest dynamiczny, bliżej nieokreślony. Jednym razem w ciągu tygodnia pojawia się kilka – kilkanaście nowych znaczków, innym z kolei razem tych znaczków jest kilka w miesiącu. Projekty czekają w kolejce na zatwierdzenie, później na grawerowanie i ostatecznym wyznacznikiem terminu znaczkowej premiery jest spodziewana data odebrania paczki w znaczkowym miejscu turystycznym (ZMT). Od kilku dni jednak nasza wiedza nt. premiery pięćsetnego znaczka jest już pełna. Mamy ustalony termin, wiemy, który znaczek będzie właśnie tym 500nym. Do premiery jednak jeszcze zaczekamy, przetrzymamy Was ten jeden dzień, a wszystko po to by wypełnił się czas określony magią liczb, o których teraz nieco więcej.

Zapewne wśród "Znaczkomaniaków" wielu jest takich, którzy nasze losy śledzą od samego początku. My za swój początek uznajemy datę 21 marca 2012 roku, kiedy to zaczęła działać obecna ekipa Znaczków Turystycznych. Zastaliśmy wtedy solidne podwaliny znaczkowego szaleństwa w Polsce i jedyne co należało zrobić to pchnąć to erergicznie we właściwym kierunku by nabrało rozpędu. Z górki jednak nie mieliśmy i sami o tym dobrze wiecie, ale jakoś małymi kroczkami udawało się wprowadzać kolejne znaczki, poznawać kolejnych turystów zarażonych pasją wędrówek szlakiem Znaczka Turystycznego. Ci kolekcjonerzy – turyści nieśli po kraju wieści o tym czym jest ten drewniany krążek opowiadając w odwiedzanych miejscach o znaczkowej idei i niejednokrotnie namawiając do wprowadzenia znaczka. Ci sami turyści wreszcie zaczęli się spotykać, najpierw na I Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT, później na coraz to liczniejszych spotkaniach regionalnych i corocznych ogólnopolskich. Powstała grupa pasjonatów, która bezinteresownie rozkołysała znaczkowy ruch kolekcjonerski w Polsce i doprowadziła go do stanu jaki mamy dzisiaj. A dziś po 4,5 roku działalności obecnej ekipy (54 miesiące) możemy się pochwalić nie tylko tym, że niemal z niczego udało się stworzyć prężnie funkcjonującą grupę turystów, ale też tym, że dzięki nim, przy ich zaangażowaniu, czasem marudzeniu i wydziwianiu, przy dziesiątkach rzeczowych, ale i mniej rzeczowych rozmów, udało się wprowadzić kolejnych 344 Znaczków Turystycznych w Polsce dobijając do liczby 499.

Jutro 21 września, minie dokładnie 4,5 roku od rozpoczęcia naszej działalności i ten też dzień postanowiliśmy uświetnić wydaniem 500-nego Znaczka Turystycznego w Polsce. Nie powiemy jednak dzisiaj jaki to będzie znaczek, zdradzimy tylko, że tradycyjnie premiera znaczka odbędzie się późnym popołudniem, a może i wieczorem. Chcemy byście ten dzień spędzili razem z nami ciesząc się przekroczeniem magicznej bariery liczbowej i zbierając siły na kolejne wyzwania jakie niesie nam przyszłość Znaczków Turystycznych w Polsce.

Na zakończenie dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie jakiego w tym czasie z Waszej strony doznaliśmy, za krytyczne uwagi, za pomysły i wszystkie drobne działania, których może nie widać na codzień, ale które wpływają na powstanie kolejnych znaczków w naszym pięknym kraju. Liczymy na to, że będziecie nas w ten sposób wspierać dalej, dawać energię do dalszego działania, pocieszać w chwilach zwątpienia i mobilizować kiedy trzeba będzie działać. Pamiętajcie robimy to dla Was, ale też z Wami.

Zapraszamy zatem do świętowania w dniu jutrzejszym (fotki mile widziane) i corocznego świętowania w gronie turystów podczas V Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie.19.09.2016

337Po wczorajszej znaczkowej premierze w Poznaniu chcielibyśmy Was zaprosić do zachodniej Polski, a ściślej na tereny zajmowane przez Park Krajobrazowy "Łuk Mużakowa". To tutaj nieopodal miejscowości Trzebiel znajduje się tajemniczy głaz narzutowy lokalnie nazywany "diabelskim kamieniem". Głaz ten od dzisiaj uwidoczniony jest na najnowszym Znaczku Turystycznym, który z kolei już jest dostępny w sprzedaży. Zapraszamy

DIABELSKI KAMIEŃ - GŁAZ KRABATA K. TRZEBIELA  No. 437

W północnej części Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”, pomiędzy miejscowościami Trzebiel i Kamienica, leży pomnik przyrody nieożywionej „Diabelski Kamień” - granitowy głaz narzutowy o obwodzie 1350 cm przy wysokości 225 cm oraz wadze 25 ton. Obiekt znany jest również pod nazwą „Głaz Krabata”. Aby trafić do głazu, należy w miejscowości Trzebiel , przed cmentarzem skręcić w lewo w asfaltową, a potem brukowaną drogę w kierunku miejscowości Kamienica nad Nysą Łużycką, po której biegnie znakowany na niebiesko szlak turystyczny. Po ok. 300 m. od ostatnich zabudowań, po lewej stronie, na łące pod laskiem, kilka metrów od potoku Lanka, leży oznaczony tablicami olbrzymi głaz. Z nim też związana jest ciekawa legenda o diable, który chciał się zemścić na rodzinie młynarza, za to że przegnała go z młyna i nie pozwoliła ożenić się z ich córką. Gdy już chciał zrzucić ten ogromny głaz na młyn, usłyszał dzwony dobywające się z pobliskiego kościoła. Nie mogąc znieść tego dźwięku zatkał sobie uszy i głaz w ten sposób upadł w pobliżu rzeki zamiast na młyn. Na kamieniu znajdują się widoczne zagłębienia i jak mówią miejscowi są to ślady pazurów diabła. Możliwe, że w epoce przedchrześcijańskiej, kamień stanowił miejsce kultu okolicznych plemion.18.09.2016

337Niedziela to idealny dzień na premierę tego znaczka. Oto bowiem na znaczkowym szlaku po raz kolejny pojawia się Poznań promując tym razem za pośrednictwem ZT tutejszą Bazylikę Archikatedralną. Tym samym jest to ósmy Znaczek Turystyczny dostępny w Poznaniu i mamy nadzieję, że nie ostatni. Wszystkich zainteresowanych znaczkiem informujemy, że w sprzedaży dostępny będzie od 20 września, w sklepie Paramentum mieszczącym się na Ostrowie Tumskim.

BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA W POZNANIU  No. 386

Poznańska Bazylika Archikatedralna, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski otoczona jest korytem Warty i Cybiny. Pierwszy kościół katedralny zbudowano w tym miejscu w roku 968, a badania archeologiczne ujawniły, że posiadał on atrium, w którym odkryto tzw. misę chrzcielną i krypty grobowe, identyfikowane jako prawdopodobne groby księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. W latach 1034-1038 w wyniku zniszczenia świątyni powstaje w jej miejscu nowy kościół katedralny murowany z kostki granitowej i wykończony elementami z piaskowca. Katedra ta została następnie w XIII wieku przebudowana, a na przełomie wieku XIV i XV zastąpiona budowlą gotycką. Po pożarze w roku 1772 katedra otrzymała nowy wystrój wnętrza i elewację w stylu neoklasycznym. W tym stanie przetrwała do II wojny światowej. 15 lutego 1945 roku podczas walk o Ostrów Tumski kolejny pożar niszczy katedrę niemal w 65%. Odbudowana po wojnie katedra otrzymuje główne cechy gotyckiej budowli z I połowy XV wieku. Podziemia Katedry Poznańskiej udostępnione są zwiedzającym. Można tam zobaczyć fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców pierwszych władców Polski. Najstarsza w Polsce katedra jest milenijnym pomnikiem kultury chrześcijańskiej.17.09.2016

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Was o planowanym na poniedziałek 12 września otwarciu wystawy odznak turystycznych i Znaczków Turystycznych ze zbiorów Bugusława Monczyńskiego z Kalisza. Zgodnie z planem w miniony poniedziałek wystawa została oficjalnie otwarta, a podczas uroczystej inauguracji właściciel prezentowanych zbiorów mógł osobiście podzielić się z przybyłymi gośćmi swoją turystyczną i kolekcjonerską pasją.

Specjalnie dla Was Boguś napisał krótką relację z tego spotkania. My rzecz jasna publikujemy ten materiał i gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem ekspozycji, by udali się do Starostwa Powiatowego w Kaliszu, gdzie eksponaty oglądać będzie można do połowy listopada.

Więcej informacji15.09.2016

337Po wczorajszej znaczkowej premierze w Poznaniu przenosimy się na północne krańce Polski, a ściślej do Władysławowa. Tu w Centrum Promocji i Edukacji MERK mieści się wystawa poświęcona pracy rybaka i tutaj też od 15 września można zakupić najnowszy Znaczek Turystyczny. Zapraszamy i liczymy na Wasze relacje ze zwiedzania.

WYSTAWA RYBACKA - CENTRUM MERK - WŁADYSŁAWOWO  No. 732

Wystawa "Praca Rybaka: jak, gdzie, czym" to jedna z najciekawszych wystaw na Pomorzu. Wystawa w niezwykle ciekawy i interaktywny sposób przedstawia problematykę pracy rybaka (poczynając od zagadnień związanych z budową kutra i łodzi rybackich (szkutnictwo), przez techniki połowów i rodzaje sieci, pracę rybaka na morzu i zatoce, proces rozładunku oraz wstępnego przetwarzania ryb w porcie). To tutaj m.in. można wcielić się w rolę szypra podczas kierowania kutrem rybackim na multimedialnym symulatorze. Znaleźć tu można modele kutrów i łodzi wykonywane przez rybaków. Zwiedzanie wystawy dostarczy zarówno dzieciom jak i dorosłym niezapomnianych wrażeń oraz w ciekawy sposób przedstawia jeden z najstarszych zawodów na stałe wpisanych w kulturę i tradycję regionu Kaszub Północnych jakim jest zawód rybaka.14.09.2016

337W 2012 roku, kiedy w Poznaniu powstawały pierwsze Znaczki Turystyczne, tutejsze Muzeum Narodowe, które wprowadziło znaczki, zadeklarowało chęć posiadania znaczków w swoich pozostałych placówkach. Jedną z nich jest Muzeum Sztuk Użytkowych, które po 5 latach budowy Zamku Przemysła oraz remontu budynku Raczyńskiego, placówka w końcu została udostępniona zwiedzającym i tym samym możliwe jest wprowadzenie znaczka w tym miejscu. W związku z powyższym informujemy, że najnowszy Znaczek Turystyczny w Poznaniu w sprzedaży dostępny będzie od 15 września. Liczymy także na Wasze relacje z tego miejsca i gorąco zachęcamy do zwiedzania.

MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W POZNANIU  No. 385

Muzeum Sztuk Użytkowych, dawniej Muzeum Rzemiosł Artystycznych udostępniono publiczności 23 lutego 1965 roku. Jako oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu miało siedzibę w części dawnej zabudowy Wzgórza Przemysła, zwanej budynkiem Raczyńskiego, odbudowanej po zniszczeniach wojennych. Muzeum powstało w oparciu o zbiory rzemiosła artystycznego, których historia kolekcjonowania w Poznaniu sięga połowy XIX stulecia. Gromadzone były w ramach działających w naszym mieście instytucji polskich i niemieckich. Od tamtego czasu zbiory są systematycznie rozbudowywane. W latach 2011 – 2016 trwała budowa Zamku Przemysła oraz remont budynku Raczyńskiego. W obu połączonych ze sobą przestrzeniach, na powierzchni ok. 4.000 m2, utworzono nowoczesne muzeum ze studyjnymi magazynami i nową ekspozycją. 26 czerwca 2016 roku, w 721 rocznicę koronacji Przemysła na króla Polski udostępniono publiczności Salę Przemysła i dwa tarasy widokowe na zamkowej wieży. Sala Przemysła poświęcona jest księciu Wielopolski Przemysłowi II, który w 1295 roku został wyniesiony do godności króla Polski. W aranżacji sali zaakcentowano cztery wątki tematyczne związane z Przemysłem i zamkiem: postać Przemysła II, Orzeł Biały jako znak heraldyczny rozpoczynający historię herbu państwowego, historia zamku poznańskiego od XIII w. do 1945 r., powojenne koncepcje restytucji dawnego zamku królewskiego.13.09.2016

CZY JUŻ ZGŁOSIŁEŚ UDZIAŁ W SPOTKANIU ?

Coraz większymi krokami zbliża się termin V Ogólnopolskiego Spotkania Kolejkcjonerów Znaczków Turystycznych. Przypominamy, że jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać chęć uczestniczenia w tym spotkaniu. Podstawowe dane dotyczące spotkania, ceny i formularze znajdują się na stronie (link). Zachęcamy by zgłoszeń nie odkładać na ostatnią chwilę i niezwłocznie wysłać swój formularz zgłoszeniowyPamiętajcie, że jesteście mile widziani nawet na jeden dzień, kiedy nie pasuje Wam inaczej.

Przy okazji możemy zdradzić, że oczekiwana przez wszystkich piątkowa wycieczka planowana jest po jednym z piotrkowskich browarów oraz wraz z przewodnikiem po Piotrkowie Trybunalskim. Zdradzimy także, że w związku ze spotkaniem w Piotrkowie Trybunalskim powstaną kolejne znaczki i te będzie można zdobyć m.in podczas wspomnianej wycieczki.


Więcej informacji

13.09.2016

Dokładnie dwa tygodnie temu gościliśmy w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, gdzie odbyło się spotkanie w ramach inauguracji dwóch Znaczków Turystycznych dotyczących Kopalni Wujek.

Dzisiaj przedstawiamy relację z tego spotkania i tym samym gorąco zachęcamy internautów i kolekcjonerów Znaczków Turystycznych odwiedzających naszą stronę by zapoznać się z przebiegiem i tematyką tego spotkania.

Opis spotkania znaleźć można w dziale "Targi, wystawy, prelekcje" lub bezpośrednio klikając w poniższy link. Zapraszamy.

Więcej informacji10.09.2016

Prezentacje2014Tradycyjnie już, jak co roku we wrześniu, serdecznie zapraszamy na Prezentacje Gospodarcze w Ząbkowicach Śląskich. Po raz kolejny miejscem skupiającym wystawców będzie Hala Słoneczna, a impreza odbędzie się w dniach od 17 do 18 września.

Kolejny raz w ramach Prezentacji Gospodarczych także Znaczki Turystyczne będą miały możliwość zaprezentowania znaczkowej idei.  Jeśli zatem macie ochotę aby się z nami spotkać lub przez przypadek będziecie w okolicy to pamiętajcie, że zawsze jesteście mile widziani.

Organizatorzy targów czyli Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich oraz Gmina Ząbkowice Śląskie przygotowały szereg atrakcji towarzyszących wystawom m. in. koncerty i zabawy. Wstęp na teren Hali Słonecznej jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie !!!

Zespół Znaczków Turystycznych6.09.2016

Tym razem chcielibyśmy zaprosić Was do wspólnej zabawy. Tak się złożyło, że jakiś czas temu Zamek Joannitów w Łagowie w ramach promocji swojego Znaczka Turystycznego podarował nam kilka koszulek z okolicznościową grafiką przedstawiającą zamek. Postanowiliśmy rozdać Wam te koszulki, byście podczas swoich podróży mogli promować także ZMT, ale żeby nie było tak łatwo, oczekujemy pewnej aktywności na łamach naszego profilu na FB.

Promocję kierujemy do wszystkich fanów naszego profilu na facebooku, więc aby wziąć udział w losowaniu koszulek trzeba lubić nasz profil na FB. Dlatego też w losowaniu wezmą udział tylko osoby, które polubią nasz dzisiejszy post "promocyjny" (link) i jednocześnie lubią nasz profil. Klikać "lubię to" można do najbliższej soboty do godziny 20:00. Wszystkie lajki z tej godziny zostaną zapisane i w niedzielę ok. godziny 18 przedstawimy Wam relację z losowania koszulek i listę szczęśliwców.

Posiadamy 5 koszulek: 3 męskie w kolorze czarnym i 2 damskie w kolorze białym. W niedzielnym losowaniu rozdamy jednak tylko 3 koszulki (2 męskie i 1 damską), a kolejne dwie rozdamy przy kolejnej okazji (bliżej zimy).

 

Wszystkie koszulki, które posiadamy występują w rozmiarze L i mają następujące wymiary:

damskie (białe) A: 48 cm, B: 64 cm,

męskie (czarne) A: 57 cm, B: 74 cm,

 

Także zapraszamy Was do sprawdzenia swoich wymiarów, a później do zabawy. Oczywiście nie wymagamy pod dzisiejszym postem na FB komentarzy, ale jak zwykle będą one mile widziane, podobnie jak udostępnienia. Życzymy miłej zabawy.1.09.2016

337To już swego rodzaju tradycja, że wraz z nadejściem pierwszego dnia miesiąca na naszej stronie pojawia się premiera kolejnego Znaczka Turystycznego. Tym razem gratka dla miłośników zamków i wszelkiego rodzaju warowni. Oczywiście tradycyjnie przypominamy, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 2 września, aczkolwiek planując wizytę w tym miejscu warto w pierwszych dniach po premierze skontaktować się z Punktem Informacji Turystycznej, w której znaczek będzie sprzedawany. ("OL-TUR-2", ul. Zamkowa 13)

ZAMEK KRÓLEWSKI W OLSZTYNIE K. CZĘSTOCHOWY  No. 580

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy powstał w systemie tzw. Orlich Gniazd. Składał się z zamku górnego, z wysoką na 20 metrów wieżą głodową. Wewnątrz ulokowane były także domy mieszkalne, pomieszczenia magazynu żywności i amunicji oraz kaplice i skarbiec. Poniżej zamku górnego usytuowano zamek dolny mieszczący wewnątrz grubych na 2 m. murów budynki gospodarcze oraz mieszkania dla pozostałej części czeladzi. Do dnia dzisiejszego zachowały się obszerne fragmenty zamku górnego z wieżą cylindryczną i kwadratową oraz z murami domów mieszkalnych. Widoczne są także zarysy murów zamku dolnego i podzamczy. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1306 roku, jednak wiadomo, że budowla powstała nieco wcześniej. W późniejszych latach zamek został rozbudowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, który uczynił z niego jeden z najbardziej warownych zamków na pograniczu śląsko-małopolskim. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie przebudowywano. W pierwszej połowie XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę, a ostatecznie został zniszczony w 1656 r. kiedy to podczas potopu Szwedzi zrujnowali zamek i spalili miasto, któremu w późniejszych latach odebrano prawa miejskie.<< 1 5 10 15 20 25 30 31 32 33 34 35 40 45 50 >>