Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1163
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1163!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 51 52 53 >>

23.04.2013

SCHRONISKO PTTK NA STOGU IZERSKIM No. 8787

Po krótkiej wizycie w Małopolsce wracamy na Dolny Śląsk, a ściślej w Góry Izerskie gdzie lada dzień dostępny będzie znaczek w Schronisku Na Stogu Izerskim. Tradycyjnie zachęcamy do wizyty w tej uroczej części naszego kraju, bo znaczków do zdobycia jest tu coraz więcej, więc można już sobie zaplanować całkiem ciekawy urlop, a przy okazji solidnie wypocząć.

Schronisko Na Stogu Izerskim znajduje się na wysokości 1060 m n.p.m. Położone jest ok. 50 metrów poniżej szczytu Stóg Izerski. Budynek schroniska powstał w 1924 roku. Schronisko szybko stało się ulubionym celem wypraw kuracjuszy oraz znakiem rozpoznawczym Świeradowa Zdroju. Ze schroniska rozciąga się wspaniały widok na Świeradów Zdrój i Pogórze Izerskie oraz polską część Gór Izerskich i Karkonosze. W pobliżu schroniska znajduje się dawne polsko-czeskie turystyczne przejście graniczne Stóg Izerski - Smrk oraz wieża widokowa po czeskiej stronie. Schronisko dysponuje blisko 50-cioma miejscami noclegowymi.

GPS: 50.89228, 15.308729,  Miejsce sprzedaży: Schronisko22.04.2013

KOPIEC KOŚCIUSZKI W KRAKOWIE No. 301301

Ostatnio sporo znaczków pojawiło się na Dolnym Śląsku, ale nie znaczy to wcale że inne regiony naszego kraju znaczków nie wprowadzają. Dzisiaj zatem zapraszamy Was do Krakowa, a ściślej na Kopiec Kościuszki gdzie dzięki naszym kolekcjonerom Agacie i Henrykowi już wkrótce pojawi się Znaczek Turystyczny. Dziękujemy także Komitetowi Kopca Kościuszki wraz z panem Leszkiem.

Kopiec Kościuszki to jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym. Wybudowano go na najwyższym wzniesieniu Wzgórza św. Bronisławy. Uroczyste rozpoczęcie sypania kopca rozpoczęło się we wrześniu 1820 r. i stało się wielkim wydarzeniem, które przyciągnęło wielu Polaków, a także cudzoziemców przebywających w Krakowie. W trakcie trwającej trzy lata budowy znaczną część prac wykonali ochotnicy. Udział w sypaniu kopca był dla wielu z nich niemal patriotycznym obowiązkiem. Ostatecznie, mimo problemów technicznych i finansowych, budowę kopca zakończono w 1923 roku. Usypany kopiec miał 80 m średnicy podstawy, 8,5 m średnicy u wierzchołka i wysokość 34,1 m. Na przestrzeni dziesięcioleci kopiec opierał się zarówno niekorzystnym czynnikom atmosferycznym jak i politycznym. Podczas zaborów, a także w okresie wojen próbowano umniejszać jego znaczenie jako symbolu polskości, na szczęście bezskutecznie. Częściowo zniszczony przez ulewę w 1997 r. ponownie udostępniono zwiedzającym w roku 2002.

GPS: 50.05491, 19.893353,  Miejsce sprzedaży: Wystawa Kościuszkowska20.04.2013

SPOTKANIE Z CZŁONKAMI KOŁA PTTK ŚLĘŻANIE Z WROCŁAWIA

Tydzień temu, w sobotę 13.04.2013 roku, odbyło się w Złotym Stoku bardzo interesujące spotkanie z członkami Koła PTTK Ślężanie z Wrocławia. Inicjatorem spotkania był Marek Kublik prezes tego koła a jednocześnie kolekcjoner Znaczków Turystycznych. O znaczkowej idei możemy przeczytać na stronach internetowych Koła Ślężanie, gdzie ZT mają swoją specjalną zakładkę – bardzo dziękujemy. Poznaliśmy się korespondencyjnie, kiedy prosił w @ o brakujące ZT a potem „na żywo” na spotkaniu przewodników w Mokrzeszowie. Już wtedy zaprosił mnie z prelekcją do Złotego Stoku, gdzie członkowie i sympatycy Koła Ślężanie uroczyście rozpoczynali sezon turystyczny 2013. Prelekcja rozpoczęła się po godzinie 19.00 i chociaż turyści /około 40 osób/ mieli za sobą 17 km trudnej wędrówki w błocie i śniegu, to słuchali uważnie i z zainteresowaniem. Niektórzy już ZT znali, inni dopiero poznawali. W każdym razie odbiór był niezmiernie pozytywny, idea się podobała i z pewnością wielu słuchaczy zostanie zapalonymi kolekcjonerami znaczków. Niektórzy już znaczek widzieli w schroniskach czy innych atrakcjach turystycznych, ale nie bardzo wiedzieli co to jest i że to cała gra kolekcjonerska. Dopiero teraz, kiedy mieli okazję zapoznać się z ideą, zobaczyli w tym myśl, logikę i system – postanowili zbierać... Na koniec były pytania, turyści chętnie brali materiały propagujące ideę ZT i obiecali zapoznać się z naszymi stronami. Duże wrażenie zrobiła międzynarodowość idei oraz to, że jest rozpowszechniona w 15 krajach. Na koniec, ku mojemu zaskoczeniu, otrzymałem dyplom, koszulkę i odznakę Koła Ślężanie. Serdecznie dziękuję za zaproszenie i miłe chwile w turystycznym gronie. Wiem, że wśród Ślężan jest już kilka osób kolekcjonujących znaczki, ufam, że dzięki naszej współpracy będzie ich więcej, tym bardziej, że w dolnośląskim jest co zbierać. Więcej zdjęć na naszym profilu FB tutaj >>

Zbigniew Romankiewicz ZT Polska19.04.2013

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE - RATUSZ No. 134134

Pozostając przy Dolnym Śląsku, dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować znaczek przedstawiający budynek ratusza w Ząbkowicach Śląskich. Jest to tym samym drugi znaczek jaki można zdobyć przy okazji pobytu w Ząbkowicach.

Szczególne podziękowania kierujemy tym samym do pani Joli i pana Piotra, dzięki którym prezentowany znaczek istnieje.

Pierwsza wzmianka dotycząca ząbkowickiego ratusza pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Już wtedy był to budynek murowany i posiadał także wieżę, pod którą mieściło się wówczas więzienie. Na przestrzeni wieków, głównie za sprawą kilku pożarów i najazdu husytów ratusz kilkakrotnie był odbudowywany. Obecna budowla ratusza pochodzi z lat 1862 – 1864 i jest to szósty obiekt stojący w tym miejscu. Wieża ratuszowa ma 72 metry wysokości i wyraźnie góruje nad miastem będąc jednocześnie charakterystyczną jego budowlą. We wnętrzu wieży znajdują się dzwony wybijające kwadranse i godziny. Wnętrze ratusza wyróżnia się ciekawym układem przestrzennym i oryginalną klatką schodową, a także bogatym zdobieniem. Obecnie w Ratuszu mieści się Urząd Stanu Cywilnego i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy.

GPS: 50.58887, 16.811447,  Miejsce sprzedaży: Sklep wielobranżowy, ul. Rynek 33, czynny 5-20, w soboty 5-19, niedziele 8-1515.04.2013

ZAMEK W MIĘDZYLESIU No. 149149

Niemal w najdalej wysuniętej na południe części Dolnego Śląska znajduje się Miasto Międzylesie, które od lutego bieżącego roku posiada swój znaczek. Tym razem jednak zapraszamy do zamku w Międzylesiu, gdzie lada chwila pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny.

Pierwotny zamek w Międzylesiu powstał w XIV wieku w miejscu dawnego grodziska. Był siedzibą rycerskiego rodu Glaubitzów i został zniszczony w czasie wojen husyckich. W latach 1580-1590 na miejscu zamku wzniesiono renesansowy dwór. Do dwóch istniejących skrzydeł dobudowano następne dwa - południowe i wschodnie. Pod koniec XVII wieku dwór został powiększony o nową część barokową. Budowlę powiększono o nowe dwa skrzydła i mur, zamykający nowo powstały dziedziniec. W XIX wieku obiekt odrestaurowano. W 1945 roku zamek został opuszczony tuż przed nadciągającą Armią Czerwoną, a pozostawione przez byłych właścicieli wyposażenie zostało rozgrabione. W późniejszych latach wnętrza zamku adaptowano na cele kolonijno-wczasowe. W roku 1972 w wyniku pożaru miasta spłonęła część renesansowa zamku. Na początku bieżącego stulecia nowy właściciel zamku przeprowadził remont skrzydła barokowego, które zaadaptował na restaurację i pokoje hotelowe.

GPS: 50.14811, 16.666264,  Miejsce sprzedaży: Restauracja zamkowa14.04.2013

GÓRSKIE SCHRONISKO SZRENICA No. 8888

No i mamy dla wszystkich fantastyczną informację. Ukazał się kolejny na Dolnym Śląsku Znaczek Turystyczny. Tym razem do grona Znaczkowych Miejsc Turystycznych dołączyło Górskie Schronisko Szrenica. Znaczek w schronisku dostępny będzie już za kilka dni, ale już teraz zapraszamy do jego zdobycia.

Schronisko położone jest na wysokości 1362 m n.p.m. w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na szczycie Szrenicy, przy głównym karkonoskim szlaku turystycznym. Stanowi idealną bazę wypadową  i turystyczną zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Przez wiele lat schronisko na Szrenicy przeżywało swoje wzloty i upadki. W 1992 roku budynek kupili prywatni właściciele, którzy przeprowadzili w nim konieczne remonty. W grudniu tego samego roku schronisko ponownie otwarto dla turystów i od tego czasu funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Schronisko dysponuje 90-cioma miejscami noclegowymi przez co zaliczane jest do największych wysokogórskich schronisk w Karkonoszach. Schronisko czynne jest przez cały rok.

GPS: 50.792162, 15.513863,  Miejsce sprzedaży: Schronisko6.04.2013

V MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE WE WROCŁAWIU

5 kwietnia 2013 roku w Hali Ludowej we Wrocławiu rozpoczęła się piąta edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych. Impreza potrwa do niedzieli. Od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Kilkudziesięciu wystawców prezentuje na targach swoje pomysły na wakacyjny wyjazd. Organizatorzy chcą również pokazać, że udane wakacje można spędzić w Polsce. Dlatego wiele stanowisk zostało zajętych przez przedstawicieli dolnośląskich gmin (m. in. Bardo, Bystrzyca Kłodzka, Milicz). Do wycieczek zachęcać będą też przedstawiciele województw łódzkiego, lubelskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Wrocławskie targi zyskują coraz większy prestiż. W zeszłym roku wystawcy zajęli łącznie 1746 m2 a ich liczba wyniosła 254, na targach były 172 stoiska, a liczba odwiedzających targi to blisko 10 000 osób. Dla Znaczków Turystycznych to wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z potencjalnymi miejscami instalacji znaczków, dać sygnał, że istniejemy i zachęcić do popularyzacji tej idei. Sam udział w trzydniowych targach byłby zbyt kosztowny, więc spróbowaliśmy inaczej. Z inicjatywy Marty z Poznania spotkaliśmy się we Wrocławiu na targach i podzieliliśmy zadania. Lista wystawców była długa – 208 stoisk, oczywiście nie wszystkie kwalifikowały się do znaczkowej rozmowy, dlatego wiele z nich wykreśliliśmy na samym początku z naszej listy. Marta ze swoim narzeczonym Michałem wzięli na siebie połowę hali Ludowej, ja drugą. Nie było łatwo... kilka godzin na nogach i cały czas mówienie o znaczkach. Spotkaliśmy wielu znajomych, zaprzyjaźnionych przewodników turystycznych, którzy również zachwalali naszą ideę, odwiedziliśmy liczne miejsca, które już posiadają ZT oraz prowadziliśmy niekończące się rozmowy z nowymi, potencjalnymi miejscami. Reakcje były różne od obojętności po żywe i bardzo aktywne zainteresowanie. Rozdaliśmy ulotki, wizytówki i przykładowe znaczki. Pod koniec byliśmy dosyć zmęczeni i każdy z nas czuł się jak siewca, który nigdy nie wie ile z zasianych ziaren wykiełkuje i przyniesie plon. Zobaczymy, czas pokaże. Zachęcam wszystkich kolekcjonerów do różnego rodzaju form propagacji idei znaczkowej w Polsce, tylko dzięki Wam będzie więcej miejsc uhonorowanych znaczkiem. Marcie i Michałowi serdecznie dziękuję za poświęcony czas i trudy podróży z Poznania.

Z turystycznym pozdrowieniem

Zbigniew Romankiewicz ZT Polska4.04.2013

PREZENTACJA ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W ŁĘKNICY

Kiedy przed miesiącem otrzymałem telefon z zaproszeniem do Łęknicy na prezentację trzech ZT byłem mile zaskoczony, ale przekonany, że cała akcja będzie przy okazji np. otwarcia sezonu turystycznego w tym miejscu. Łęknica bowiem, mała miejscowość w województwie lubuskim, ma się czym pochwalić. Na jej terenie znajduje się Park Mużakowski, rozciągający się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Przepiękne miejsce wpisane w 2004 roku na listę UNESCO. Właściwie nie zastanawiałem się ani chwili - jadę. Miałem olbrzymi dług wdzięczności wobec osób zaangażowanych w powstanie trzech znaczków oraz władz Łęknicy. W środę 27 marca wsiadłem do samochodu i po przejechaniu 260 km byłem na miejscu. Miejscem spotkania był zespół pałacowy „Belweder”, obecnie Miejski Ośrodek Kultury. Przyjechałem godzinę wcześniej, a wszystko już było świetnie przygotowane. Były tablice przedstawiające wszystkie trzy miejsca, gdzie został zainstalowany znaczek, wydrukowana specjalnie na tę okazję mapa polskich ZT, prywatna zbiórka znaczków kolekcjonera Romana oraz ciasto, kawa i herbata. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 15.00 i wzięły w nim udział osoby reprezentujące różne grupy społeczności lokalnej. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że spotkanie dotyczy właściwie instalacji znaczków oraz promocji Łęknicy dzięki idei Znaczków Turystycznych. Dla podkreślenia rangi spotkania pozwolę sobie wymienić niektóre osoby biorące udział w prezentacji ZT: pełniący funkcję Burmistrza Łęknicy - Piotr Kuliniak, Prezes Oddziału PTTK Powiatu Żarskiego - Jerzy Grzech, Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Łęknicy i jednocześnie Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa - Janusz Beger, Pracownia Terenowa Park Mużakowski w Łęknicy - Katarzyna Jagiełło, Fundacja Księcia Pucklera w Bad Muskau - Ewa Johna, Prezes Oddziału PTTK w Opolu - Henryk Adamski, który przyjechał na to spotkanie specjalnie z Opola, młodzież licealna, Przewodnicy Mużakowscy oraz Roman Sobera, inicjator całego spotkania. Łącznie było około 20 osób. Na początku zabrał głos Pan Burmistrz, wskazując na szanse promocji atrakcji Łęknicy dzięki idei kolekcjonerskiej Znaczków Turystycznych. Następnie Pan Burmistrz osobiście rozdał obecnym znaczki, aby wszyscy mieli możliwość przekonać się z jaką precyzją i starannością zostały wykonane. Potem przemówił Pan Roman, który dzieląc się swoją znaczkową pasją wyjaśnił dlaczego te trzy miejsca zasługują na posiadanie ZT. Następnie miałem okazję przedstawić ideę ZT w Polsce jako narzędzie promocji nie tylko w naszym kraju, ale także w pozostałych 14 państwach, gdzie znaczek jest obecny. Odpowiadałem także na liczne pytania uczestników. Bardzo mnie ucieszyła obecność młodzieży oraz przewodników i osób zaangażowanych w turystykę i krajoznawstwo, zwłaszcza Pani Elżbiety z Żar. O godzinie 17.00 byliśmy już w Bad Muskau po niemieckiej stronie w przepięknym Nowym Zamku, który został przedstawiony na rewersie ZT No. 78. Odbywał się tam wernisaż wystawy malarskiej. Miałem okazję zobaczyć piękne, nowocześnie zaaranżowane wnętrza pałacu, które zostały przystosowane do pokazania historii współczesnemu człowiekowi. Wieczorem była okazja do spotkań nieformalnych, wymiany poglądów na temat turystyki i nie tylko. Jeszcze raz chciałbym podziękować Panu Romanowi, Pani Katarzynie, Panu Jackowi i Damianowi za wyjątkowe zaangażowanie w powstanie tych znaczków i wszystkim organizatorom oraz uczestnikom za niezwykłe spotkanie. Ufam, że ZT zainstalowane w Łęknicy pomogą w promocji tych wyjątkowych atrakcji, znajdujących się na terenie gminy. Ufam także, że te same atrakcje pomogą w rozwoju idei Znaczków Turystycznych w Polsce i zachęcą inne miejsca naszej Ojczyzny do tej formy promocji. Idea ZT rozwijałaby się niezmiernie szybko, gdyby trafiała na takich ludzi jak w Łęknicy – serdeczne dzięki!!! Natomiast wszystkich kolekcjonerów, turystów zachęcam do zobaczenia tego pięknego miejsca. Więcej fotografii na naszym profilu FB tutaj >>

Zbigniew Romankiewicz  - Znaczki Turystyczne Polska3.04.2013

KONKURSkonkurs

Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie, w którym by wygrać trzeba się wykazać wiedzą na temat Znaczków Turystycznych.

Szczegóły konkursu zawarto w regulaminie, który znajduje się tutaj >>

W przypadku niejasności prosimy o kontakt pod adresem: agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl

Zapraszamy do zabawy !

 

 29.03.2013

SCHRONISKO PTTK PERŁA ZACHODU- SIEDLĘCIN No. 89

Po kilkudniowej przerwie, w czasie której nie publikowaliśmy informacji o znaczkowych nowościach wracamy z ostatnią w tym miesiącu znaczkową premierą. Tym razem przenosimy się na Dolny Śląsk, a ściślej kilka kilometrów od Jeleniej Góry gdzie już po weekendzie premiera Znaczka Turystycznego w Schronisku Perła Zachodu w Siedlęcinie.

Perła Zachodu to – schronisko turystyczne PTTK położone w Siedlęcinie nad Jeziorem Modrym, u stóp Wieżycy. Schronisko powstało w 1950 roku na miejscu zbudowanej w 1927 roku gospody. Samo schronisko sprawia wrażenie jakby zawieszonego nad wodami Bobru. Poniżej schroniska "Perła Zachodu", znajduje się malowniczo położona kładka przecinająca rzekę Bóbr. Przy schronisku znajduje się kamienna wieża. Na jej szczycie usytuowany jest taras widokowy, z którego rozciąga się ujmująca panorama Jeziora Modrego z kładką i wyrastającymi w sąsiedztwie skałami. Obiekt ten znajduje się na szlaku, biegnącym doliną Bobru, z Jeleniej Góry przez Siedlęcin do Jeziora Pilchowickiego. Schronisko dysponuje bazą noclegową, restauracją, świetlicą oraz bezpłatnym parkingiem. Czynne jest cały rok. Organizowane są również imprezy okolicznościowe.

GPS: 50.922701 , 15.69605,  Miejsce sprzedaży:  Schronisko22.03.2013

NOWE FUNKCJE NA STRONIEmapy

Od pewnego czasu zamieszczamy na naszej stronie coraz więcej doniesień o nowych Znaczkach Turystycznych, ale nie tylko nad tym pracowaliśmy w ostatnim czasie. Dzięki zaangażowaniu wielu wielbicieli Znaczków Turystycznych, waszym sugestiom i pracy, przy wsparciu polskiej Centrali Znaczków Turystycznych, udało się uruchomić na naszej stronie dwie nowe funkcje.

Pierwszą nowością są mapy kolekcjonerów, gdzie każdy zalogowany na stronie użytkownik, o ile posiada na swoim koncie dodane Znaczki Turystyczne, może zobaczyć na mapie posiadane, brakujące lub wszystkie łącznie ZT. Wspomniane powyżej mapy można zobaczyć w lewym menu strony, zaraz pod panelem logowania, gdzie znajduje się zakładka „Mapa”. Kliknięcie w ten odnośnik spowoduje rozwinięcie się listy, w której do wyboru będziemy mieli trzy mapy.

Druga nowość to forum dyskusyjne. Do tej pory na stronie działała z różnym skutkiem Księga Gości, a dużym utrudnieniem, ale koniecznym jako antyspamowe zabezpieczenie, było wpisywanie literek przed opublikowaniem treści. Teraz zamiast Księgi Gości będzie funkcjonowało forum. Nie musimy chyba opisywać do czego służy to narzędzie, ważne jest natomiast to, że nasze forum mogą przeglądać wszyscy użytkownicy, jednak z powodów bezpieczeństwa strony możliwość uczestniczenia w dyskusjach mają tylko użytkownicy zalogowani, a więc posiadający swoje własne konto na stronie.

Zapraszamy do dyskusji na forum oraz do organizowania swoich znaczkowych kolekcji i przeglądania wspomnianych powyżej map. Zachęcamy także do rejestrowania się i logowania na naszej stronie, bo tylko dzięki temu będziecie mieli możliwość korzystania z dodatkowych funkcji dostępnych na stronie.21.03.2013

ŚCIEŻKA GEOTURYSTYCZNA DAWNA KOPALNIA BABINA

Miło nam poinformować, że już wkrótce pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny. Po nieco ponad dwóch tygodniach od „premiery” znaczków z Łęknicy dołączy do nich Znaczek Turystyczny No. 77 – Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina. I choć oficjalny debiut wszystkich znaczków przewidziany jest na 1 kwietnia, to już teraz zapraszamy do zaplanowania swoich wypraw w to miejsce.

Ścieżka Geoturystyczna - Dawna Kopalnia Babina położona jest w obszarze dawnej podziemnej i odkrywkowej kopalni węgla brunatnego oraz iłów ceramicznych. Wydobycie na skalę przemysłową prowadzone była tutaj w latach 1920-1973. Ścieżka Geoturystyczna Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Łęknicy, w południowej części Geoparku Łuk Mużakowa. Ścieżka ma długość około 5 km i przebiega przez fragment obszaru należącego do przedwojennej kopalni Babina oraz powojennej kopalni Przyjaźń Narodów – Szyb Babina. Trasa ścieżki prowadzi przez miejsca, gdzie znajdowały się szyby kopalni podziemnej, następnie odgałęzia się w stronę źródła kwaśnych wód żelazistych, przechodzi przez zapadliska kopalni podziemnej, dalej przebiega przez rejon wydobywania iłów ceramicznych oraz przecina bardzo ładnie wykształconą morenę polodowcową. Ścieżka Geoturystyczna - Dawna Kopalnia Babina jest obszarem unikatowym w skali całego kraju. Obszar pokopalniany znajduje się obecnie pod ochroną i jest miejscem wielu obserwacji badawczych.

Znaczek dostępny w sprzedaży od 1 kwietnia.

GPS: 51.540063, 14.768965,  Miejsce sprzedaży:  Punkt informacyjny Pracowni Terenowej Park Mużakowski19.03.2013

KOLEJNY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Jak widać za oknami zima nie odpuszcza krzyżując plany nie jednemu kolekcjonerowi Znaczków Turystycznych. W ramach poprawienia Wam humorów przygotowaliśmy niespodziankę w postaci kolejnego Znaczka Kolekcjonera. Tym razem prezentowanym zwierzęciem z listy zwierząt zagrożonych wyginięciem w Polsce jest karliczka.

Znaczek Kolekcjonera No. 4 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Karliczka

Karliczka (Porzana pusilla) to gatunek małego ptaka wodnego z rodziny chruścieli. W Polsce ptak ten jest bardzo rzadko spotykany, przy czym osobniki spotykane w naszym kraju najprawdopodobniej do Polski zalatują. Niegdyś karliczka gnieździła się na Śląsku. Prawdopodobnie ostatnie widziane u nas osobniki obserwowano pod Janowem Lubelskim, jednak nie są to informacje potwierdzone naukowo stąd właśnie przyjmuje się, że gatunek ten do Polski sporadycznie zalatuje. Karliczka jest ptakiem średniej wielkości. Jej długość to ok. 15-20 cm, a rozpiętość skrzydeł od 20 do 35 cm., przy wadze w granicach ok. 55 g. Jest to gatunek żyjący wyłącznie na leżących w pobliżu wody okresowo zalewanych łąkach porośniętych turzycami. Pożywieniem karliczki są głównie owady, a w niewielkim stopniu także zielone części roślin. W Polsce karliczka objęta jest ochroną gatunkową.16.03.2013

ZAZNACZENIÓWKI

Niniejszy news jest odpowiedzią na wiadomość, która pojawiła się dzisiaj na naszym profilu w serwisie Facebook i publikujemy ją także po to by poinformować o tym zdarzeniu tych zbieraczy Znaczków Turystycznych, którzy nie mają konta na FB.

Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu polskich kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, pojawiły się właśnie tzw. „zaznaczeniówki” czyli kartoniki wymiarami zbliżone do wizytówki. Ich przeznaczeniem jest pozostać w miejscu ciekawym turystycznie by wzbudzić zainteresowanie zarządcy obiektu ideą Znaczków Turystycznych. Na „zaznaczeniówkach” można więc z założenia wpisać prośbę o zainstalowanie ZT lub po prostu pozdrowienia, a nawet podziękowania. Główny przekaz zaznaczeniówki to: „Byliśmy tu... w poszukiwaniu Znaczka Turystycznego. Zaznacz się, a na pewno tu wrócimy”, pozostałe formy przekazu zależą już od inwencji turysty/kolekcjonera.

Zaznaczeniówki przekazano do centrali ZT w Złotym Stoku. Będą dodawane do korespondencji wysyłanej do kolekcjonerów, ale przewidziano także możliwość zamówienia zaznaczeniówek.13.03.2013

ZNACZEK TURYSTYCZNY NA WIKIPEDII

Mamy przyjemność poinformować o wprowadzeniu do Wikipedii hasła "Znaczek Turystyczny". Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. Hasło to jest kompendium wiedzy dotyczącej Znaczka Turystycznego, jego idei, historii, rodzajach, a także regułach gry kolekcjonerskiej. Warto zwrócić uwagę na rozdział dotyczący Znaczka Turystycznego w Polsce, w którym dowiecie się o pierwszym polskim wydanym znaczku oraz o ilości miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w naszym kraju w podziale na kategorie. Zapraszamy również do zapoznania się z tym jak Znaczek Turystyczny prezentuje się w mediach w rozdziale "Linki zewnętrzne". Zachęcamy zatem do zapoznania się z treściami udostępnionymi w Wikipedii.12.03.2013

SYMPOZJUM SUDECKIE - GÓRY SOWIE I NIE TYLKO

W ostatnią sobotę 9.03.2013 r. w Mokrzeszowie koło Świdnicy odbyło się Sympozjum sudeckie na temat "Góry Sowie i nie tylko" Sympozjum zorganizował Klub Turystyki Górskiej „Łazek” z Oddziału PTTK Wrocław Fabryczna. Uczestnikami były osoby najbliżej związane z turystyką i krajoznawstwem, a więc Przodownicy Turystyki Górskiej, Znakarze Szlaków Górskich i Przewodnicy Turystyczni. W programie znalazło się sześć wykładów o niezwykle ciekawych tematach: Górnictwo w Górach Sowich, Turystyczne odkrycie Gór Sowich, Sudeckie panoramy, Przyroda Gór Sowich. Na samym końcu przed obiadem odbył się wykład prezentujący ideę Znaczków Turystycznych. Słuchacze byli bardzo uważni i wykazywali sympatyczne zainteresowanie. Z grona 35 uczestników sympozjum, 8 osób już zbiera ZT, co po raz kolejny było miłym zaskoczeniem. Niektórzy z przewodników zaczęli zbierać ZT po ostatniej prezentacji znaczka w Głuchołazach, niektórzy obiecali pomoc z instalacją następnych ZT. Serdecznie dziękuję organizatorom sympozjum za zaproszenie. Ufam, że dzięki temu spotkaniu nawiąże się współpraca z przodownikami i przewodnikami, która zaowocuje rozszerzeniem idei Znaczków Turystycznych w całej Polsce. Więcej fotografii na naszym profilu FB.10.03.2013

SKANSEN MINIATUR W POBIEDZISKACH No. 357

Z przyjemnością informujemy że do grona miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym dołączył Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Jest to tym samym 12 Znaczek Turystyczny z Wielkopolski i pierwszy położony na Szlaku Piastowskim. Zapraszamy zatem do zdobywania najnowszego znaczka jak i innych położonych w pobliżu i w całym kraju.

Skansen w Pobiedziskach należy do najstarszych parków miniatur w Polsce. Uroczyste otwarcie nastąpiło w maju 1998 roku i uświetniło obchody 950-lecia Pobiedzisk. Budowa pierwszych miniatur rozpoczęła się jednak już znacznie wcześniej bo w roku 1991. Park położony jest przy historycznym Szlaku Piastowskim w połowie drogi między Poznaniem, a Gnieznem, 1,5 km od Pobiedzisk. Podstawową funkcją skansenu jest ukazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie. Makiety przedstawiają: ratusze, pałace, kościoły, grody itp. i są wierną kopia oryginałów z zachowaniem wszelkich detali. Wszystkie budowle wykonane są w skali 1:20. Teren skansenu to nie tylko miejsce dla pasjonatów historii, to również miejsce wspaniałego wypoczynku wśród otaczającej przyrody.

GPS: 52.475952, 17.248941,  Miejsce sprzedaży:  Kasa biletowa skansenu8.03.2013

XVI ZIMOWY BIWAK - ŚNIEŻNIK 2013 NA ZNACZKU OKOLICZNOŚCIOWYM

Raz na jakiś czas prezentujemy na naszych stronach Znaczki Okolicznościowe, wydawane ze względu na jakąś szczególną okazję, okoliczność. Mają one na celu podkreślenie rangi wydarzenia, przyciągnięcie większej liczby uczestników danej akcji. Produkowane są na zlecenie organizatora imprezy a ze względu na utrudnioną dostępność są dla kolekcjonerów niezmiernie atrakcyjne. Każdy taki znaczek posiada kupon - Joker, którym można uzupełnić brakujący ZT w celu zyskania Znaczka Kolekcjonerskiego. W tym przypadku Znaczek Okolicznościowy został wydany z okazji organizowanego już po raz szesnasty Zimowego biwaku. Tak mówi o tym wydarzeniu Marek Szot, współorganizator całej imprezy z wrocławskiego Klubu Łazek:

"Zimowe biwaki górskie czyli po prostu rzecz nazywając spanie na śniegu pod namiotem to forma uprawiania turystyki górskiej, która zawędrowała do nas od przyjaciół z Czech. Zimowe biwakowanie związane jest z wędrowaniem po śniegu pieszo, na nartach lub rakietach śnieżnych (te dwa sposoby są godne polecenia!) i powoli wrasta w polski krajobraz turystyczny. XVI z kolei spotkanie zimowych biwakowiczów na Hali pod Śnieżnikiem jest cykliczną imprezą organizowaną na zmianę (po 5 kolejnych lat) przez Oddział „Horal” Klubu Czeskich Turystów z Usti nad Orlicą i Klubu Turystyki Górskiej „Łazek” z Oddziału PTTK Wrocław Fabryczna.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na Śnieżnik do wspólnego biwakowania lub przynajmniej do spojrzenia na tych co zimy się nie boją."

Informacje na temat biwaku: 

  • MIEJSCE BIWAKU: Hala Pod Śnieżnikiem (obok Schroniska PTTK im. Z. Fastnachta)
  • TERMIN BIWAKU: 15 – 17 marca 2013 roku.
  • PROGRAM BIWAKU: 15.03.2013 – piątek: od godz. 15.00 przyjmowanie uczestników, rozbijanie namiotów, przygotowanie obozowiska, zajęcia własne; 16.03.2013 – sobota: wejście na Śnieżnik (szczegóły na miejscu), spotkanie towarzyskie przy ognisku lub w schronisku (zależnie od pogody); 17.03.2013 – niedziela: likwidacja obozowiska, wyjazd uczestników.
  • Uczestnicy Biwaku korzystają z własnego sprzętu biwakowego.
  • Uczestnicy Biwaku należący do PTTK i KČT są ubezpieczeni, pozostali ubezpieczają się we własnym zakresie.
  • Udział w Biwaku jest nieodpłatny.

Znaczek Okolicznościowy będzie sprzedawany na Biwaku, a później w Klubie. Kontakt do Klubu: lazek.wroclaw@op.pl lub skarbnik Klubu marekszot@plusnet.pl6.03.2013

NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE Z ŁĘKNICY

Tym razem prezentujemy dwa nowe Znaczki Turystyczne z województwa lubuskiego z niewielkiej miejscowości Łęknica, leżącej blisko granicy z Niemcami. Na terenie tej gminy i poza nią znajduje się Park Mużakowski, rozciągający się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Przepiękne miejsce zasługujące na znaczek, którego walory dostrzegli także inni wpisując go w 2004 roku na listę UNESCO. A jeżeli miejsce wyjątkowe, to i znaczek wyjątkowy. Ze względu na transgraniczny charakter parku powstał dwustronny znaczek. Jego awers przedstawia charakterystyczny obiekt polskiej strony, natomiast rewers zamek w niemieckiej miejscowości Bad Muskau. Jest to pierwszy dwustronny ZT w całej polskiej kolekcji, który został włączony do gry kolekcjonerskiej.

Drugi znaczek przedstawia także niezmiernie ciekawe miejsce, jest to Geopark Łuk Mużakowa. Pierwszy w Polsce geopark, który został przyjęty do Światowej Sieci Geoparków. Również w tym miejscu transgraniczność jest jedną z ważniejszych cech obszaru. Tutaj cytat projektanta tego znaczka: „Z uwagi na brak jednoznacznego obiektu, zdecydowaliśmy użyć znanej nam symboliki. Dlatego na znaczku jest kształt łuku, odzwierciedlający ułożenie moreny lodowcowej, linia rzeki Nysy Łużyckiej dzieląca (tylko geograficznie) obszar na część polską i niemiecka (stąd nazwy państw) oraz symbol dawnego wózka górniczego (używanego przy eksploatacji złóż węgli brunatnych) z opuszczonymi w dół młotkami co oznacza dawne górnictwo, którego ślady w geoparku widoczne są głównie w formie antropogenicznych jezior wypełnionych kwaśnymi wodami.”

Znaczki te nie powstałyby bez pomocy i zaangażowania ludzi dobrej woli, którzy będąc przekonani o wartościach idei Znaczka Turystycznego zrobili wszystko aby zaistniały w tym miejscu. Cały zespół ZT w Polsce pragnie szczerze podziękować Gminie Łęknica, Panu Romanowi, Pani Katarzynie i Panu Jackowi. Uroczysta prezentacja znaczków nastąpi 27 marca, natomiast w sprzedaży będą od 1 kwietnia tego roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich kolekcjonerów, turystów do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Szczegółowe informacje o miejscach oznaczonych powyższymi Znaczkami Turystycznymi znajdują się w zakładce "Znaczkowe Miejsca Turystyczne".2.03.2013

ZABYTKOWA KOPALNIA WEGLA KAMIENNEGO GUIDO W ZABRZU No. 601

W powietrzu wyraźnie zapachniało wiosną. Wielu z was już pewnie planuje najbliższe wycieczki szlakiem Znaczka Turystycznego, toteż spieszymy z informacją, że już w przyszłym tygodniu w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu będzie do zdobycia Znaczek Turystyczny No. 601. Zapraszamy zatem do znaczkowych wędrówek i dzielenia się na łamach naszego portalu wszelkimi spostrzeżeniami.

Zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu istnieje od 1855 roku. Jej nazwa pochodzi od magnata przemysłowego i doradcy króla Prus, księcia Guido Henkla von Donnersmarcka. Kopalnia to unikat, a zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym. Na poziomie 170 prezentowane są metody wydobycia węgla i praca górnika z przełomu XIX i XX wieku oraz historia górnictwa na obszarze Śląska. Poziom ten charakteryzuje interaktywna formuła zwiedzania, uzupełniona efektami światła i dźwięku. Poziom 320 z kolei utrzymany jest w stanie zbliżonym do pierwotnego i można tu poczuć klimat prawdziwej kopalni, dotknąć węgla, usłyszeć i zobaczyć działający sprzęt. Na poziomie tym mieści się najgłębiej położona trasa turystyczna w kopalni węgla kamiennego w Europie oraz najgłębiej położony pocztowy punkt nadawczy.

GPS: 50.289137, 18.791803,  Miejsce sprzedaży:  Kasa biletowa kopalni28.02.2013

MIASTO MIĘDZYLESIE No. 150

Po zimowym okresie pozornego uśpienia prezentujemy pierwszy w tym roku Znaczek Turystyczny. Jest on efektem pracy wielu osób, a w szczególności Burmistrza Międzylesia. Można także powiedzieć, że inspiracją do powstania tego znaczka były Międzynarodowe Targi Regionów Turystycznych REGIONTOUR w Brnie, gdzie wszystko się zaczęło. Zapraszamy zatem do wędrówek znaczkowym szlakiem i do odwiedzin Międzylesia gdzie prezentowany Znaczek Turystyczny będzie można zdobyć w Punktach Informacji Turystycznej na Pl. Wolności 1 i Pl. Wolności 15.

Międzylesie – stare sudeckie miasteczko, przez które w I i II wieku n.e. wiódł słynny szlak bursztynowy, położone w południowym krańcu Rowu Górnej Nysy, pomiędzy Masywem Śnieżnika od wschodu a Górami Bystrzyckimi od zachodu. W 1315 r. miasto wraz z okolicznymi wsiami przeszło we władanie rodziny Globosów, którzy przyczynili się do jego rozkwitu, budując potężny zamek z masywną Czarną Wieżą. Okres wojen husyckich doprowadził do poważnych zniszczeń, jednak mimo licznych kataklizmów Międzylesie ciągle się odbudowywało. W XIX w. miasto wzbogaciło się o szpital, szkołę, połączenie kolejowe. Istniała tu główna komora celna hrabstwa kłodzkiego, trak, 7 wytwórni tabaki, fabryka betonów, dachówek i firan.

 GPS: 50.148312, 16.666964,  Miejsce sprzedaży:  Punkt Informacji Turystycznej na Pl. Wolności 1 i Pl. Wolności 1527.02.2013

Drodzy Kolekcjonerzy! Ogłaszamy konkurs! mapa3

Ruszamy z konkursem fotograficznym na okładkę „Mapy Znaczków Turystycznych w Polsce”. Co trzeba zrobić, aby wziąć udział? To proste!

Krok 1: Wyślij zdjęcie!

Krok 2: Zagłosuj!

Krok 3: Czekaj niecierpliwie na wyniki!

Szczegóły konkursu w regulaminie, który znajduje się tutaj >>

W przypadku niejasności służymy pomocą pod adresem: zdjecia@znaczki-turystyczne.pl

Powodzenia! 

 23.02.2013

ANKIETA KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH

Zapraszamy do wypełnienia ankiety na temat kolekcjonerów polskich Znaczków Turystycznych. Celem ankiety jest pozyskiwanie wiedzyscherlock dotyczącej liczby kolekcjonerów w naszym kraju z podziałem na województwa, miasta, przedziały wiekowe i ilość posiadanych Znaczków Turystycznych (bez okolicznościowych, komercyjnych, specjalnych). Ankieta jest całkowicie anonimowa. Wyniki przedstawimy w postaci graficznej na naszej stronie www, a także na profilu FB. Z góry dziękujemy za udział w tym badaniu - każda wypełniona ankieta jest dla nas bardzo cenna. Prosimy, aby w ankiecie wpisał się tylko jeden przedstawiciel rodzinnego/wspólnego zbioru Znaczków Turystycznych.

Zdajemy sobie sprawę, iż polskie ZT zbierają także kolekcjonerzy z innych państw, dlatego ankieta jest w 4 językach.23.01.2013

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT Z TERENU WOJ. ŚLĄSKIEGO W CZELADZI

czeladz20012013Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacją Agaty, która wzięła udział w spotkaniu kolekcjonerów ZT z terenu woj. śląskiego, które odbyło się 20 stycznia w Czeladzi. Spotkanie miało na celu integrację środowiska lokalnych kolekcjonerów Znaczków Turystycznych poprzez rozmowy na temat przyszłości ZT w Polsce, wymianę doświadczeń związanych ze zdobywaniem znaczków i wreszcie próbę odpowiedzi na pytania nurtujące przybyłych na spotkanie kolekcjonerów.  Zapraszamy zatem do zapoznania się ze szczegółową relacją ze spotkania tutaj >>.  Korzystając z okazji informujemy, że w związku z rosnącą ilością spotkań kolekcjonerów dodaliśmy w bocznym menu zakładkę "Spotkania kolekcjonerów ZT" gdzie docelowo zbierzemy relacje z wszystkich tego typu spotkań o charakterze krajowym jak i regionalnym<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 51 52 53 >>