Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

Idea Znaczka Turystycznego

Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie, wyznaczania szlaków dla turystów oraz swego rodzaju gry dla kolekcjonerów zrodził się w Czechach i w niedługim czasie Znaczek Turystyczny na stałe zagościł również w takich krajach jak: Słowacja, Niemcy, Ukraina, Austria, Węgry, Słowenia, Rumunia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Australia, Francja, Norwegia, Hiszpania, Chorwacja, USA oraz oczywiście w Polsce. Tak więc jest to inicjatywa ogólnoeuropejska i włączają się do niej kraje spoza Europy. Na dzień dzisiejszy /dane z 7 czerwca 2024 r./ istnieje w całej Europie, USA i Rosji ponad 6851 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym, a ich liczba z każdym dniem wzrasta. Tak jak wspominaliśmy cała idea kolekcjonowania Znaczka Turystycznego zrodziła się w Czechach. Wszystko zaczęło się w 1998 roku w Rymarowie, kiedy dwóch instruktorów skautingu chcąc zachęcić swoich podopiecznych do wędrowania po górach wypaliło lutownicą na drewnianych krążkach 10 celów turystycznych. Za każdy zdobyty cel skauci otrzymywali jeden krążek, a po zdobyciu wszystkich dziesięciu nagrodę specjalną. W tak niepozorny sposób rozpoczęła się gra kolekcjonerska, która z 10 sztuk rozwinęła się do obecnych 2917 sztuk w całych Czechach.

Proszę zobaczyć jak wygląda aktualna mapa obecności ZT w Czechach:

 

image009

Prawda, że jest to imponujące...

Oczywiście kolekcjonowanie ZT w Czechach rozszerzyło się na tyle, że dzisiaj wcale nie jest łatwo oznaczyć konkretne miejsce znaczkiem. Dzisiaj decydują o tym sami turyści. Jeżeli jakieś miejsce chce być wyróżnione znaczkiem to zgłasza ten fakt do centrali w Czechach a potem przez dwa tygodnie sami turyści głosują czy miejsce to jest na tyle atrakcyjne, aby zasłużyło na znaczek. Jeżeli głosowanie zakończy się pozytywnie jest opracowywany projekt graficzny i produkowany ZT, jeżeli negatywnie trzeba poczekać na lepsze oceny turystów.

Ponadto turyści wymieniają się na czacie poglądami na temat atrakcyjności już istniejących miejsc posiadających ZT, możliwości kupna, itd. Istnieje tzw. złota i czarna lista ZT.

Wszystko jest na stronach internetowych: www.turisticke-znamky.cz

Wraz z upływem czasu i zyskaniem popularności wśród turystów Znaczek Turystyczny rozpowszechnił się w Europie.

Otwierając zakładkę ZT W INNYCH PAŃSTWACH wyświetli się mapa, gdzie można kliknąć na poszczególne państwa i przeglądnąć ich strony dotyczące ZT.

A tak wyglądają Znaczki Turystyczne w różnych krajach Europy:

Znaczki Turystyczne w różnych krajach Europy