Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

Lista znaczków


Sortuj według: data imprezynumernazwa
<< 1 4 5 6


Łączna liczba znaczków: 131

No. 40014 - 108 urodziny wieży widokowej na Wielkiej Sowie
Okolicznościowe

24 maja 2014 r. zapraszamy wszystkich miłośników Znaczków Turystycznych i turystyki na 108 urodziny wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy – najwyższego wzniesienia Gór Sowich 1015 m n.p.m. Impreza ma charakter rajdu pieszego. Wśród atrakcji na miejscu przewidziane są konkursy i śpiew piosenek turystycznych, a także nocne wejście na wieżę widokową oraz pokaz sztucznych ogni. Z okazji urodzin wieży na Wielkiej Sowie wydano Znaczek Okolicznościowy, który dostępny będzie w dniu imprezy dla wszystkich jej uczestników.

Miejsca sprzedaży:
> ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40010 - 107 urodziny wieży widokowej na Wielkiej Sowie
Okolicznościowe

Znaczek Wydany z okazji 107 urodzin wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy. Z tej okazji 24 maja 2013 zorganizowano specjalny rajd pieszy połączony ze wspólnym świętowaniem przy ognisku z kiełbaskami w wieczorowej oprawie. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się liczne konkursy, śpiew piosenek i nocne wejście na wieżę widokową zakończone pokazem sztucznych ogni.

Miejsca sprzedaży:
> ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40083 - 100-lecie Zaślubin Polski z morzem w Pucku
Okolicznościowe

18 stycznia 1920 roku rozpoczęło się przejmowanie ziem pomorskich odebranych Polsce podczas rozbiorów. Poszczególne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich aż do 11 lutego 1920. 10 lutego do Pucka przybył generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego. Dokonano wtedy symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Najważniejszym punktem uroczystości była msza dziękczynna, podczas której dokonano poświęcenia bandery polskiej jako znaku objęcia przez Marynarkę Wojenną Polski wachty na Bałtyku. Akt zaślubin odbył się poprzez wrzucenie do morza pierścienia. Dwa takie platynowe pierścienie sfinansowane zostały przez polskich gdańszczan. Jedynymi żołnierzami, którzy podczas ceremonii wjechali konno z brzegu do wody byli Józef Haller i Władysław Zakrzewski. Jako upamiętnienie zaślubin, na brzegu odsłonięto i poświęcono pamiątkowy słup, z wizerunkiem orła Jagiellonów, datą wydarzenia oraz napisem: "Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze." 16 października 2019 roku, uchwałą Sejmu RP, rok 2020 został ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.

Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy Oddział "Szpitalik", ul. Wałowa 11, Puck


No. 40097 - 100-Lecie Cudu nad Wisłą 1920-2020
Okolicznościowe

W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w swojej historii. Było to decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. i nazywane jest często Cudem nad Wisłą, za sprawą licznych modlitw, mszy i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, której święto przypada właśnie 15 sierpnia. Plan bitwy opracowanej przez Naczelne Dowództwo dopracowany został przez Piłsudskiego z gen. T. Rozwadowskim. 13 sierpnia rozpoczęła się Bitwa Warszawska, która składała się z trzech faz: walk obronnych na przedmościu warszawskim w okolicach Radzymina, bitwy obronnej i manewrów zaczepnych nad Wkrą oraz uderzenia i pościgu. Ważnym fragmentem Bitwy Warszawskiej było zdobycie sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie wraz z kancelarią, magazynami i radiostacją co uniemożliwiło łączność z dowództwem w Mińsku. Nie bez znaczenia było też złamanie w 1919 roku szyfrów Armii Czerwonej, co pozwoliło poznać plany i rozkazy strony rosyjskiej. Ostatecznie w wyniku działań Wojska Polskiego zaatakowane tyły wojsk bolszewickich nacierające na Warszawę musiały wycofać się nad Niemen. Mimo zdecydowanej przewagi wojsk bolszewickich straty rosyjskie były pięć razy większe niż polskie. Bitwa Warszawska była 18. decydującą bitwą świata i bitwą, która zdecydowała zachowaniu niepodległości Polski, ale też o zatrzymaniu rewolucji bolszewickiej i o losach całej Europy.

Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Historii Włocławka we Włocławku - kasa biletowa, ul. Szpichlerna 19, Włocławek
> Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich ul. W. Nałkowskiego 17, Wołomin
> ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TAKŻE DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ
> Sklepik klasztorny, Plac Wolności 5, Bardo (pn. -sob. od 9.00-17.00, niedz. 10.30-15.30)
> Centrum Informacji Turystycznej Al. Królewska 4, Puławy


No. 40054 - 100 - lecie udziału mieszkańców Gminy Kuślin w Powstaniu Wielkopolskim
Okolicznościowe

Niełatwo żyło się Polakom zamieszkującym tereny obecnej gminy Kuślin podczas pruskiego zaboru. Polityka zniemczania prowadzona była przez zaborców w wielu obszarach życia, obejmując  oświatę, kulturę, gospodarkę i życie codzienne. Polacy jednak nie poddawali się, stawiając zdecydowany opór przed zniemczeniem. Podstawową metodą walki o polskość było krzewienie  znajomości dziejów ojczystych, rozwój świadomości narodowej oraz wychowywanie młodego pokolenia w duchu narodowym. Jednak kiedy 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, mieszkańcy gminy Kuślin czynnie zaangażowali się w walkę z zaborcą. W nowy rok- 1 stycznia 1919 roku powstańcy wyzwolili Kuślin, zajmując miejscowy urząd i zdobywając 25 karabinów. To ważne wydarzenie dziejach mieszkańców tego terenu, Urząd Gminy Kuślin postanowił uczcić znaczkiem okolicznościowym. Tym lepsza to okazja, że w ten sposób można  przedstawić nowy herb gminy Kuślin.  Symbolika projektu herbu gminy Kuślin odnosi do tradycji własnościowych tych terenów, czyli godła szlacheckiego Łodzia pierwotnych właścicieli i godła szlacheckiego Osoria rodziny Sczanieckich. 

Miejsca sprzedaży:
> Gminna Biblioteka Publiczna w Kuślinie, ul. Leśna 13, Kuślin (czynna pn.- pt od 11:00 do 18:00)


No. 40037 - 10. rocznica ponownego otwarcia kolejowego przejścia granicznego w Głuchołazach
No. 40037 - 10. rocznica ponownego otwarcia kolejowego przejścia granicznego w GłuchołazachOkolicznościowe

Głuchołazy to miasto położone u podnóża Gór Opawskich. Zasługują na uwagę również poprzez ciekawe linie kolejowe przechodzące przez miasto. To tutaj zbiegają się trzy linie: Nysa – Głuchołazy, Krnov (Czechy) – Głuchołazy oraz Hanusovice (Czechy) – Głuchołazy. Głuchołazy stały się stacją transgranicznej linii kolejowej jeszcze w czasach austro-węgierskich. Budowa linii kolejowej w tak górzystym terenie nie jest łatwą sprawą, początkowo rozważano przebicie dwóch tuneli jednak ostatecznie zbudowano tzw. pętle kolejową z Opawy do Jesenika przez Głuchołazy. Linia ta powstała po dwóch stronach granicy austriackiej i pruskiej. Najpierw w 1875 r. z Krnova do Głuchołaz, a w 1888 r. z Głuchołaz do Hanusovic przez przełęcz Ramzova – najwyżej położony odcinek kolei w Czechach. Niemcy w 1875 r. połączyli Głuchołazy z linią kolejową tzw. podsudecką. Dzięki temu z Głuchołaz kolej kursowała bezpośrednio do Berlina, Wrocławia, Wiednia, Pragi, Brna czy Opola. Po wojnie Głuchołazy były terenem spornym właśnie ze względu na istnienie transgranicznej linii kolejowej jednak w 1948 roku podpisano konwencję o tranzycie kolejowym przez Głuchołazy. Czeskie pociągi ruszyły wtedy tranzytem pod specjalnym nadzorem. Zatrzymywały się w Głuchołazach, ale tylko dla zmiany kierunku jazdy. Nie wolno było wówczas wysiadać ani wsiadać do pociągu, a przejazd na terytorium Polski do lat 80-tych konwojowali żołnierze WOP. 9 grudnia 2006 roku, po długiej przerwie ponownie otwarto kolejowe przejście graniczne w Głuchołazach, a odprawa odbywała się na peronie dworca. 21 grudnia 2007 roku z chwilą wejścia Polski do strefy Schengen, już bez odprawy można wsiadać i wysiadać na stacji Głuchołazy i podróżować w głąb Czech lub Polski.

Miejsca sprzedaży:
> Księgarnia, ul. Rynek 25, Głuchołazy


<< 1 4 5 6