Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!
<< 1 2 3 4 5 10 15 20 25 30 >>

30.06.2023

Przypominamy, że znaczki turystyczne z Muzeum Okręgowego w Pile oraz Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią będą dostępne od 7 lipca, o czym wyraźnie napisaliśmy w komunikacie z dnia 28 czerwca. Prosimy zatem nie nękać pracowników muzeum i nie wymuszać wcześniejszej sprzedaży znaczków. Równocześnie tzw. "zbieraczy drewna" kupujących po 7 czy 10 znaczków prosimy nie psuć opinii o grze kolekcjonerskiej i kolekcjonerach. To, co w tej chwili niektóre osoby praktykują, jest nie tyle smutne, ile po prostu żałosne. Natomiast wszystkim, którzy rozumieją i szanują ideę kolekcjonerską oraz z ciekawością poznają nowe miejsca, serdecznie dziękujemy.



28.06.2023

Czas na pierwszą wakacyjną premierę znaczków turystycznych. Za pośrednictwem znaczków, które właśnie prezentujemy, chcemy raz jeszcze zachęcić Was do zwiedzania północnej części Wielkopolski i Krajny.

W ostatnim czasie w tej części kraju sporo znaczków przybyło, więc dwa kolejne jeszcze bardziej zmotywują Was do podróży i poznawania nowych miejsc. Dziś prezentowane znaczki poświęcone są następującym placówkom muzealnym. 

MUZEUM OKRĘGOWE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE No. 1246

MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W OSIEKU NAD NOTECIĄ No. 1247

W opisach przeczytacie o tym, jaką działalność prowadzi się w obu placówkach, ale opis to tylko kilka zdań, w których nie dało się zawrzeć wszystkiego co najważniejsze. Dalsze informacje znajdziecie więc w przygotowywanym audiobedekerze oraz rzecz jasna na stronie internetowej muzeum i oczywiście na miejscu.

Z ważnych rzeczy, o których dziś jeszcze musicie wiedzieć, to termin dostępności znaczków. Te, jak nas poinformowano, wejdą do sprzedaży w piątek 7 lipca i od tego dnia będziecie mogli je zdobywać. Nie pozostaje zatem nic innego jak zaprosić Was do Piły oraz do Osieka nad Notecią, raz jeszcze przypominając, że jest to idealne miejsce, które można połączyć ze zwiedzaniem Chodzieży, Łobżenicy czy Górki Klasztornej.



20.06.2023

Do napisania dzisiejszego posta skłoniły nas sytuacje, jakie wynikają z codziennych kontaktów z Wami. Jak zauważyliście, w e-mailach prosimy Was o numer kontaktowy, który służy Wam/nam w dwóch sytuacjach.

Jak zapewne wiecie, przesyłki kurierskie nie stosują już „papierologii”, a wszelkie informacje typu awizo, powiadomienie o przesyłce czy inne, są przekazywane elektronicznie, zazwyczaj za pomocą SMS. W przypadku braku numeru telefonu takie informacje nie są przekazane do odbiorcy. Zdarzają się przypadki, kiedy paczka wraca do nas, ponieważ odbiorca nie otrzymał awiza — nie mógł go otrzymać, z powodu braku wpisu numeru telefonu na adresatce.

Druga sytuacja dotyczy naszego kontaktu z Wami. Wszelkie niejasności dotyczące zamówienia staramy się wyjaśniać od razu, kontaktując się telefonicznie. W przypadku braku numeru kontaktowego pozostaje nam wyjaśnienie sprawy drogą e-mailową. Zamawiający nie wiedząc o wysłanym zapytaniu, czeka na przesyłkę, a my czekamy na odpowiedź. Takim sposobem możemy się nie doczekać. Skrajnym przypadkiem są sytuacje, kiedy dostajemy zamówienie drogą pocztową, gdzie nie ma ani kontaktu telefonicznego, ani e-mailowego.

Nr telefonu jest uważany za dane osobowe i jest objęty przepisami RODO. Nie mamy prawa wymagać podawania go i nikt nie ma obowiązku posiadania takiego środka komunikacji. Dysponowanie i przekazywanie numeru jest całkowicie dobrowolne. Jeżeli ktoś wyraźnie nie chce ułatwiać sobie i innym komunikacji, prosilibyśmy o wyraźne zaznaczenie, że nie wyraża zgody na udostępnienie numeru, a my ze swojej strony nie będziemy o niego prosić.



19.06.2023

Różne przeciwności losu nie pozwoliły nam na publikację tego newsa w piątek, w związku z czym to dziś kolejny tydzień rozpoczynamy od bardzo ciekawej premiery znaczków turystycznych i znaczka okolicznościowego w Gogolinie. 

Okazja do wydania tych znaczków jest szczególna, albowiem w tym roku Gogolin obchodzi rocznicę 800-lecia. Jest to więc doskonały moment, aby nie tylko lepiej poznać samo miasto, ale i jego turystyczne atrakcje.

Nie będziemy się jednak rozpysywali na ich temat. Wszelkie niezbędne dane znajdziecie na podstronach prezentowanych znaczków, na które dostaniecie się z ogólnego katalogu, albo poprzez zamieszczone poniżej linki. 

POMNIK KAROLINKI I KARLIKA W GOGOLINIE No. 1244

PIECE WAPIENNICZE DOMBROVSKY'EGO W GOGOLINIE No. 1245

ZO - 800-LECIE GOGOLINA

Prezentowane znaczki już od dzisiaj powinny czekać na Was w wyznaczonym punkcie sprzedaży. Jesteśmy przekonani, że zarówno znaczki jak i przedstawione na nich atrakcje spotkają się z Waszym uznaniem. Gogolin to piękne miasto i na pewno zobaczycie tam wiele interesujących obiektów. Zatem zapraszamy do zwiedzania Gogolina i jak zwykle czekamy na Wasze relacje.



16.06.2023

Piątek zaczniemy może nie od premiery, ale od informacji, która zapewne też Was zainteresuje, a związana jest ona z nową wersją graficzną znaczka poświęconego Wyrzyskiej Kolejce Powiatowej w Białośliwiu. 

Nową grafikę znaczka zdobi parowóz wąskotorowy LOWA, który w Białosliwiu został wyremontowany i przywrócony do działania. Oczywiście wraz ze znaczkiem zmieniła się także naklejka, na której również pokazano ww. parowóz.

Okazji do zdobycia tego krążka w najbliższym czasie będzie wiele. Trwają weekendowe jazdy kolejki, a już w pierwszych dniach lipca w Białośliwiu odbędzie się XI Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych, podczas którego przewidziano mnóstwo atrakcji.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest w Białośliwiu. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do odwiedzania Białosliwia i skorzystania z przejazdów Wyrzyską Kolejką Wąskotorową. To właśnie pieniądze uzyskane z takich przejazdów przyczyniają się do rozwoju kolejki i pozwalają na dalsze renowacje zabytkowych pojazdów.



15.06.2023

Śledzący znaczkowe wieści w internecie zapewne już widzieli znaczek, który dziś oficjalnie prezentujemy. Dla wszystkich innych będzie to kolejna niespodzianka i okazja do ponownego odwiedzenia Kalisza. 

Tym razem na znaczku okolicznościowym promującym patronom roku w Kaliszu przedstawiono trzech braci z rodziny Kościelniaków. Każdy z braci był inny, ale łączyła ich pasja do sztuki oraz lokalny patriotyzm. Warto poznać te postaci bliżej i właśnie do tego choćby przez publikację najnowszego znaczka zachęcamy.

Szczegółowe informacje na temat braci i ich twórczości oraz zasług znajdziecie w internecie. O patronów roku możecie też pytać w kaliskiej Informacji Turystycznej, gdzie znaczek jest już dostępny w sprzedaży od dwóch dni. Przybywajcie zatem do Kalisza, zdobywajcie najnowszy znaczek okolicznościowy i poznawajcie inne znaczkowe miejsca, których w mieście nad Prosną nie brakuje.

ZO - 2023 - ROK BRACI KOŚCIELNIAKÓW W KALISZU

Radni Miasta Kalisza uchwalili Rok 2023 Rokiem Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława. Inicjatywa ta zrodziła się w związku z przypadającą w bieżącym roku 30. rocznicą śmierci Mieczysława Kościelniaka, a także w uznaniu dokonań twórczych utalentowanych plastycznie braci: Tadeusza Kościelniaka (ur. 11.07.1910 w Kaliszu, zm. 14.01.1996 w Kaliszu), Mieczysława Kościelniaka (ur. 29.01.1912, zm. 5.03.1993 w Słupsku) oraz Władysława Kościelniaka (ur. 21.09.1916, zm. 13.11.2015 w Kaliszu). To 3 artyści plastycy, którzy przysłużyli się Kaliszowi i znani są nie tylko w kraju, ale też za granicą. Byli wszechstronnie utalentowanymi artystami plastykami, historykami, a także popularyzatorami wiedzy historycznej, dotyczącej nie tylko Kalisza. Szczególnie ostatni z braci poświęcił całe swoje życie dokumentowaniu, opisywaniu i promocji Kalisza oraz regionu, a także innych zakątków świata, po którym chętnie podróżował.



14.06.2023

Jak zapowiadaliśmy, tak też robimy i środowy poranek rozpoczynamy od kolejnej znaczkowej premiery, która tym razem promuje obiekt położony na terenie województwa dolnośląskiego. Jeśli już spojrzeliście na załączoną grafikę, to zapewne rozpoznajecie ten charakterystyczny widok i sylwetkę wieży wyciągowej w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Tak, to właśnie ten obiekt, po wielu latach marzeń i oczekiwania znalazł się na znaczku turystycznym. Nawet nie jesteśmy w stanie zliczyć ilości zapytań w tej sprawie, jakie spływały do nas co roku. A teraz jest nowy znaczek i są nowe, wprost nieograniczone możliwości poznania obiektu na nim przedstawionego.

Ten kompleks to nie tylko kopalnia, ale wiele innych interesujących obiektów, w których każdy znajdzie coś na miarę swoich zainteresowań. Zapraszamy Was zatem do zwiedzania Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia i jesteśmy pewni tego, że ze zwiedzania będziecie zadowoleni. Jeśli zaś chodzi o znaczki, to one już na Was czekają, także wystarczy zakupić bilet, przekroczyć kopalnianą bramę i cieszyć się kolejnym poznanym miejscem i znaczkiem, jaki uda się zdobyć.

PARK WIELOKULTUROWY STARA KOPALNIA W WAŁBRZYCHU No. 1243

Na przestrzeni 4.5 ha wyremontowano i zrewitalizowano autentyczną kopalnię węgla kamiennego, z której stworzono Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, działającą od 2014 roku. Obiekt został wpisany na szlak Europejskiego Dziedzictwa Przemysłowego i stał się również obowiązkowym punktem odwiedzin na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. To jedyne miejsce w kraju, gdzie można zobaczyć kompletny model kopalni przełomu XIX i XX wieku. Niewątpliwym atutem jest możliwość zwiedzania kopalni z byłymi górnikami, którzy dziś są przewodnikami po obiekcie. Zwiedzanie trwa ok. 2 godz., a w ich trakcie poznajemy bogatą część naziemną i podziemną kopalni. Na trasie zwiedzający zobaczą: łaźnię, lampownię, kotłownie, budynki maszyn wyciągowych, nadszybie, wieże szybowe, a także podziemny tunel odstawy kamienia. Na koniec panorama z wieży widokowej i plac z maszynami. Stara Kopalnia oprócz standardowego zwiedzania proponuje atrakcje w postaci m.in. Nocnej Szychty z pracami górniczymi, a w grudniu Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka".



13.06.2023

Znaczkowych niespodzianek ciąg dalszy i dzisiaj kolejna premiera - tym razem ze znaczkiem z Krakowa. Tym razem chcemy Wam przedstawić Ogród Doświadczeń będący oddziałem Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

Opis ogrodu znajdziecie jednak nieco niżej, a tymczasem ważna kwestia dotycząca dostępności znaczka. Ustaliliśmy, że ten pojawi się w sprzedaży w najbliższy piątek i będzie dostępny w kasie biletowej Ogrodu Doświadczeń. Miejcie więc to na uwadze planując wizytę w ogrodzie i koniecznie odwiedźcie to miejsce, aby doświadczyć przeróżnych zjawisk fizycznych i zdobyć kolejny znaczek do kolekcji. 

OGRÓD DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA W KRAKOWIE No. 1242

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii i Techniki. Powstał we wrześniu 2007 roku jako pierwszy park edukacyjny w Polsce mający na celu popularyzację fizyki. Na ponad 6 hektarach znajduje się ponad 100 stanowisk do wykonywania eksperymentów fizycznych z dziedziny akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki. Ogród działa sezonowo. Jego zwiedzanie polega na samodzielnym doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Do głównych atrakcji ogrodu należy sześciometrowa rakieta, z której wypuszczone są dwie zjeżdżalnie. Jedna z nich ma kształt fragmentu cykloidy, czyli krzywej najszybszego spadku. Zjeżdżalnia obok jest prosta, dzięki czemu łatwo można się przekonać, na której szybciej się zjeżdża. Wielką popularnością cieszy się także jedyny w Polsce rower jeżdżący po linie, tor saneczkowy czy żyroskop. W Ogrodzie działa również Planetarium.



12.06.2023

Ten tydzień będzie wyjątkowy i już dzisiaj zaczynamy z grubej rury od podwójnej premiery znaczków w Trzebiatowie.

Znaczki, które widzicie na załączonym obrazku lada chwila dotrą do miejsca przeznaczenia, ale zapewne jak zwykle potrzeba będzie, dwóch lub trzech dni, by trafiły do oficjalnej sprzedaży. Jeśli więc chcecie dokładnie wiedzieć kiedy prezentowane krążki będą dostępne dla turystów, śledźcie facebookowy profil  Centrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie, bo tam znajdziecie konkretne info o wprowadzeniu znaczków do sprzedaży. 

A tymczasem przedstawiamy miejsca, które znalazły się na powyższych znaczkach.

RYNEK STAROMIEJSKI Z RATUSZEM W TRZEBIATOWIE No. 1238

KOŚCIÓŁ MACIERZYŃSTWA NMP W TRZEBIATOWIE No. 1239

Tradycyjnie pod powyższymi linkami znajdują się krótkie opisy atrakcji przedstawionych na znaczkach. Jeśli klikniecie w te linki, przeniesiecie się na podstrony naszego katalogu, poświęcone tym konkretnym znaczkom. Tam też znajdziecie odnośniki do stron internetowych, które pomogą Wam lepiej poznać ww. obiekty, ale także zaplanować podróż czy odnaleźć punkt sprzedaży znaczków, a w tym przypadku Centrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie.

Może właśnie od niego warto rozpocząć zwiedzanie Trzebiatowa. Gorąco Was do tego zachęcamy i jak zwykle czekamy na relacje ze znaczkowych podróży, które nie tylko informują innych jakie miejsca aktualnie zwiedzacie, ale i inspirują do poznawania piękna naszego kraju.



1.06.2023

Znaczkową premierą zakończyliśmy maj i w ten sam sposób rozpoczynamy czerwiec. Dziś jednak proponujemy Wam wycieczkę w zupełnie inny region kraju, w okolice Suwałk, a dokładnie do Starego Folwarku, gdzie kilkaset metrów od Muzeum Wigier znajduje się najnowszy znaczkowy obiekt.

Jednak nie tylko o schronisku będzie to opowieść. Znaczek ma również za zadanie przybliżyć Wam sylwetkę Kazimierza Kulwiecia, który m.in. był pomysłodawcą powstania tego schroniska. 

W opisie znaczka jest tylko wzmianka o tym wybitnym działaczu, ale za to w audiobedekerze profesorowi Kulwieciowi poświęcimy zdecydowanie większą uwagę.

A jeśli o znaczki chodzi, to cóż..., czekają na Was, zatem pakujcie plecaki, planujcie wyprawy i ruszajcie eksplorować okolice jeziora Wigry, gdzie poza dzisiejszą nowością, czeka na Was kilka innych, wcześniej wydanych znaczków.

DAWNE SCHRONISKO PTTK W STARYM FOLWARKU No. 1237

Drewniany budynek dawnego schroniska PTTK zlokalizowano nad północnym brzegiem jeziora, na kilku hektarowej działce z tzw. Łysą Górą. Zaprojektowała go studentka Politechniki Warszawskiej Natalia Hiszpańska. Uroczyste poświęcenie i nadanie schronisku PTK „Nad Wigrami” imienia Kazimierz Kulwiecia odbyło się 28 września 1929 roku. W tym samych roku obok schroniska zbudowano przystań wioślarską i magazyn na sprzęt Wojskowego Klubu Żeglarskiego. Patron schroniska Kazimierz Jakub Kulwieć to polski przyrodnik i krajoznawca, nauczyciel biologii i geografii, redaktor i wydawca pism. Profesor Kulwieć prowadził badania naukowe flory i fauny rozległego obszaru (od Morza Śródziemnego aż po Archangielsk, w tym również badania naukowe nad jeziorem Wigry). Prowadził wykłady, pogadanki i wycieczki, popularyzował krajoznawstwo, zabiegając o budowę schroniska turystycznego nad jeziorem Wigry. Kazimierz Kulwieć zmarł 14 lutego 1943 r. w czasie sowieckiego wysiedlenia w rejon Archangielska, pozostawiając bogaty dorobek naukowy.



31.05.2023

W ostatnim dniu maja mamy dla Was dwa nowe znaczki turystyczne i kolejne obiekty, które dzięki temu możecie poznać.

Do tego, że Gniezno jest miastem szczególnym, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Bogata historia, mnóstwo zabytków i niesamowita atmosfera sprawiają, że to idealny punkt na mapie turystycznych wypraw. A jeśli na tym szlaku są znaczki turystyczne, to tym bardziej warto do Gniezna przyjechać. 

Dziś przedstawiamy znaczki o następującej tematyce:

POMNIK BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE No. 1240

BUDYNEK STAREGO RATUSZA W GNIEŹNIE No. 1241

Dzięki przedstawionym powyżej znaczkom poznacie nie tylko dokładniej postać Bolesława Chrobrego, ale także inne atrakcje Traktu Królewskiego. W dawnym budynku ratusza mieści się dziś m.in. Informacja Turystyczna, która jest idealnym miejscem do rozpoczęcia wędrówki po Gnieźnie. Tam też już od dzisiaj zdobyć możecie przedstawione wyżej znaczki i całe mnóstwo innych turystycznych pamiątek.

Zapraszamy zatem do Gniezna. Będzie nam bardzo miło, jeśli swoimi wycieczkami i znaczkowymi zdobyczami pochwalicie się w mediach społecznościowych.



25.05.2023

W tym tygodniu przewidzieliśmy tylko jeden znaczkowy komunikat, ale jest to wiadomość o charakterze nieco innym niż zwykle. 

Od pewnego czasu zauważyliście zapewne problemy z dostępnością znaczka turystycznego nr 538. Jego brak związany był z restrukturyzacją placówki, w ramach której zmianie uległa m.in. nazwa muzeum. Dotychczasowe Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zmieniło nazwę na Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

A skoro zmienia się nazwa, to siłą rzeczy prędzej czy później zmieni się szata graficzna znaczka turystycznego i właśnie dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam najnowszą wersję tego znaczka.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do zwiedzania Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie i do zdobywania najnowszej wersji znaczka, który zgodnie z tym co ustaliliśmy w sprzedaży pojawi się od 30 maja. Jak zwykle liczymy na Wasze relacje.



22.05.2023

W sierpniu 2022 roku odświeżyliśmy temat zaznaczeniówek, ponieważ co jakiś czas pytacie nas w jaki sposób wejść w ich posiadanie i do czego służą te kartoniki.

Dziś w ramach przypomnienia wracamy do tematu i przy okazji ogłaszamy pewną akcję. 

Przechodząc do sedna sprawy, zaczniemy od tego, czym są owe kartoniki mylone z zakładkami. To zaznaczeniówki, czyli takie wizytówki, za pomocą których możecie poprosić zarządcę danego miejsca turystycznego o wprowadzenie znaczka (można do tego dołączyć naszą ulotkę).

Jedna strona zaznaczeniówki jest zadrukowana, na drugiej możecie napisać krótki tekst, a nawet przybić swoją turystyczną pieczątkę.

W czasach kiedy znaczki w Polsce się rozkręcały, zaznaczeniówki masowo doręczano do turystycznych atrakcji i jeszcze teraz zdarza się, że ktoś nam o nich wspomina przy okazji wprowadzania nowego znaczka. Na zaznaczeniówkach najczęściej wpisywało się prośbę o wdrożenie znaczka, ale równie często były tam też podziękowania. Turyści pisali m.in. tak:


Więcej informacji

16.05.2023

Wczorajsza znaczkowa premiera wyzwoliła z Was pokłady energii, którą spożytkowaliście na piękną promocję newsa premierowego. Tak jak obiecaliśmy, mamy dla Was coś szczególnego i jest to kolejna premiera, ale tym razem znaczka okolicznościowego. 

Nie jest to jednak byle jaki znaczek, a jeden z tych, który lata temu zapoczątkował serie wydawnicze znaczków okolicznościowych. To bowiem urodziny wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy były w 2013 roku pretekstem do wydania pierwszego znaczka z tej serii, a potem były kolejne. Dziś seria ta liczy sobie 8 znaczków, a z uwagi na formę graficzną, należy do prawdziwych perełek w turystycznych kolekcjach.

117. urodziny wieży na Wielkiej Sowie odbędą się 27 maja od godziny 19:00, o czym szczegółowo przeczytacie w poniższym opisie znaczka. Organizatorzy przewidzieli rozmaite atrakcje, ale każdego z przybyłych proszą o wyśmienite humory i mnóstwo energii. Zabawa, jak co roku, zapowiada się wyśmienita.

Znaczki dostępne będą tradycyjnie podczas urodzin na szczycie Wielkiej Sowy, a po urodzinach w barze Schroniska Orzeł aż do wyczerpania nakładu. 

ZO - 117. URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

Znaczek Okolicznościowy wydany w ramach corocznych obchodów urodzin wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy. To już dwunasta odsłona imprezy, której od 2013 roku (z trzyletnią przerwą) towarzyszy wydanie specjalnego znaczka okolicznościowego. W tym roku świętowanie 117. urodzin wieży na szczycie Wielkiej Sowie odbędzie się w sobotę 27 maja od godziny 19:00. Na miejscu przewidziano tradycyjny poczęstunek, drobne pamiątki, a dla pierwszych gości prezentowany właśnie znaczek upamiętniający wyżej opisane wydarzenie. Przewidziane jest także ognisko, śpiew turystycznych pieśni i doskonała atmosfera. Wyjątkowo w tym roku, z powodu trwającego remontu wieży, nie będzie możliwe nocne podziwianie widoków z jej szczytu. Dojście na szczyt Wielkiej Sowy możliwe jest wszystkimi wyznaczonymi szlakami turystycznymi.



15.05.2023

Nadszedł nowy tydzień, a wraz z nim do punktu docelowego trafia najnowszy znaczek turystyczny, który niniejszym chcemy Wam przedstawić.

Znaczek ma za zadanie pokazanie Wam miejsca, o którym zapewne nie mieliście pojęcia, a które po wielu latach, pod koniec ubiegłego roku, zostało odrestaurowane i oddane w użytkowanie. Chodzi oczywiście o zabytkową altanę w Parku Młodzieżowym w Świdnicy, która jest odtąd nową wizytówką miasta, a ponadto obiektem chętnie odwiedzanym przez miejscowych oraz turystów.

O historii altany przeczytacie w opisie. My nadmienimy jedynie, że znaczek dziś trafi do punktu IT, więc zapewne od jutra będziecie mogli stać się jego posiadaczami. Nie zapomnijcie jednak odwiedzić altany i zrobić sobie na jej tle zdjęcie ze znaczkiem oraz przysłać nam tego jako materiał z terenu. Fotki opublikujemy w naszych mediach społecznościowych i tym samym zachęcimy innych turystów do odwiedzania kolejnego interesującego miejsca w Świdnicy, do zwiedzania której kolejny raz zachęcamy.

ALTANA W PARKU MŁODZIEŻOWYM W ŚWIDNICY No. 1236

W zachodniej części Parku Młodzieżowego w Świdnicy znajduje się okazała drewniana altana. Wybudowano ją w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej na kamienno-ziemnym podwyższeniu. Wówczas to,  z inicjatywy podpułkownika Riebla - radnego miejskiego, na terenach fryderycjańskich fortyfikacji powstał pas zieleni, otaczający centrum Świdnicy. W bezpośrednim sąsiedztwie altany, w 1905 r. zbudowano fontannę. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta, a urokliwości temu miejscu dodawały nasadzenia rzadkich drzew i krzewów. Wieżyczka drewnianej konstrukcji przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono altanę wysokim płotem, a kilka lat później rozebrano. Prace związane z odbudową altany trwały rok, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło 9 listopada 2022 roku.



12.05.2023

Na koniec tygodnia mamy jeszcze dla Was podwójną premierę. Tym razem najnowsze znaczki pozwolą poznać osobę Heleny Kowalskiej, znaną bardziej jako siostra Faustyna, która w 2000 roku została uznana za świętą Kościoła Katolickiego.

Znaczki turystyczne, które dziś prezentujemy, zaprowadzą Was do rodzinnego domu św. Faustyny, a także do miejsca związanego z jej życiem duchowym, które po latach stało się Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny.

SANKTUARIUM URODZIN I CHRZTU ŚW. FAUSTYNY - ŚWINICE WARCKIE No. 1234

DOM RODZINNY ŚW. FAUSTYNY W GŁOGOWCU No. 1235

Mamy nadzieję, że dzisiejsza premiera będzie nie tylko pretekstem do samych odwiedzin tego miejsca, ale także okazją do poznania życia Heleny Kowalskiej i jej rodziny. Być może wizyta w tych obiektach skłoni kogoś do refleksji, a na pewno dzięki znaczkom będziecie mieli okazję poznać kolejne miejsca, o których nie zawsze rozpisują się turystyczne przewodniki.

Znaczki wkrótce powinny być dostępne w sprzedaży. Korzystając z okazji, zachęcamy do zwiedzania naszego kraju i odwiedzania kolejnych znaczkowych miejsc. Być może właśnie Świnice Warckie i Głogowiec pojawią się na trasie zwiedzania, do czego jak zwykle zachęcamy.



10.05.2023

Czas jakoś szybciej płynie w tym tygodniu i oto okazało się, że mamy już środę. Jest to doskonały moment, aby poinformować Was o nowym znaczku okolicznościowym, jaki pojawi się już niebawem w Skarżysku-Kamiennej. 

Jak widzicie na załączonym obrazku, jest to znaczek powstały z okazji cyklicznie organizowanego Skarżyskiego Maratonu Pieszego Nad Kamienną. U nas to szóste wydanie, więc można powiedzieć, że jest to swego rodzaju seria.

Maraton rusza za 10 dni. Znaczki do nabycia podczas trwania maratonu, a jeśli coś zostanie, to zapewne tradycyjnie jak co roku podczas spotkania kolekcjonerów.

Opis maratonu znajdziecie poniżej. Miejsc na tę edycję zapewne już nie ma, ale jeśli ktoś czuje się na siłach, może rozważyć udział w maratonie za rok. Niejeden znaczkomaniak brał udział w tej imprezie, a to dowód, że spróbować może każdy. My ciekawi jesteśmy, kto z kolekcjonerów w tym roku weźmie udział w maratonie i po cichu liczymy na jakąś grupową fotkę ze zdobytymi znaczkami w dłoniach.

ZO - VII SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ”

Celem maratonu pieszego jest propagowanie sportowego trybu życia, aktywnego odpoczynku oraz umożliwienie uczestnikom z terenu całej Polski wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania walorów i piękna ziemi świętokrzyskiej, a zwłaszcza okolic naszego miasta. W tym roku Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej organizuje Maraton Pieszy „Nad Kamienną” po raz siódmy. Będzie to impreza jednodniowa planowana na 20 maja 2023 r. Uczestnicy muszą pokonać dystans 50 km w czasie 13 godzin. Na mecie, po posileniu się gorącą zupą, zostaną udekorowani medalami, dyplomami i otrzymają upominki. Trasa przebiegać będzie wyznakowanymi szlakami pieszymi wytyczonymi przez organizatora na odcinku: Skarżysko-Kamienna (Rejów) – Mostki – Starachowice (Zalew Lubianka) – Podradkowice – Suchedniów – Skarżysko- Kamienna (Rejów). Na trasie będą przygotowane 4 punkty kontrolne, na których uczestnicy muszą zarejestrować się, otrzymają wodę mineralną i słodycze. Bazą dla Maratonu jest Ośrodek Wypoczynkowy w Rejowie. W imprezie będzie uczestniczyć blisko 200 osób.



5.05.2023

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że znaczki turystyczne powstają głównie dzięki turystom, zapaleńcom, miłośnikom, jak również wielu przychylnym ludziom, którzy rozumieją znaczkową ideę i chcą poprzez znaczki zainteresować innych atrakcjami, o których być może nie zawsze wspominają turystyczne przewodniki. I tak też jest ze znaczkami, które chcemy dziś przedstawić.

Dotyczą one turystycznych atrakcji Chodzieży i przedstawiają odpowiednio:

WYSTAWA STAŁA CERAMIKI CHODZIESKIEJ W CHODZIEŻY No. 1228

GONTYNIEC - NAJWYŻSZE WZNIESIENIE POJEZIERZA WIELKOPOLSKIEGO No. 1229

Większość turystów zapewne słyszała o chodzieskiej porcelanie, ale czy ktoś wiedział o wystawie jej poświęconej? Podobnie jest z Gontyńcem - założymy się, że tylko część z Was kojarzy to wzniesienie z Chodzieżą, dla większości pierwszą myślą jaka się nasuwa to dawna nazwa lokalnego Browaru. Dziś macie okazję poznać dokładniej Chodzież, historię tutejszej porcelany oraz atrakcje turystyczne i przyrodnicze Gontyńca.

Zachęcamy do zwiedzania, mieszczącej się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, izby muzealnej, która oprócz zbiorów chodzieskiej porcelany przybliży nieco historię regionu. Tam też dostępne będą oba znaczki, które do sprzedaży trafią w najbliższą sobotę i dostępne będą od poniedziałku do soboty w godzinach urzędowania biblioteki.

A po zwiedzaniu zobaczcie jeszcze miasto, domki tkaczy, kościół i miejscowe jezioro. Jeśli będziecie żądni zwiedzania, na pewno znajdziecie jeszcze niejedną atrakcję w samym mieście lub niedalekiej okolicy. Zapraszamy do zwiedzania i zachęcamy do opisywania swoich wycieczek na naszym znaczkowym profilu FB.



4.05.2023

Weekend majowy już za nami, choć pewnie są i takie osoby, które kończą go dopiero za 4 dni. Dla wszystkich turystów, bez względu na to, jak długo jeszcze będą wypoczywać mamy dziś znaczkową premierę, która przenosi nas do Białegostoku.

Tym razem chcemy Wam pokazać Park Militarny Muzeum Wojska w Białymstoku. Zlokalizowano w nim wiele interesujących eksponatów, o czym przeczytacie w poniższym opisie. W parku w spokoju zapoznacie się z zabytkowym uzbrojeniem, ale też możecie wziąć udział w wielu dodatkowych atrakcjach. 

Park czynny jest od maja do września w weekendy z piątkiem włącznie, więc jest to idealne miejsce do zwiedzania nie tylko przez weekendowych turystów. Dodatkowo prezentowany znaczek będzie dostępny w dwóch lokalizacjach, więc na pewno będzie możliwość, aby każdy mógł go zdobyć. W sprzedaży znaczek pojawi się od piątku 5 maja, także weźcie to pod uwagę i planujcie wycieczki do Muzeum Wojska w Białymstoku. Zapraszamy.

PARK MILITARNY MUZEUM WOJSKA W BIAŁYMSTOKU No. 1230

Park Militarny gromadzi pojazdy, jednostki artylerii i inne eksponaty, ze zbiorów Muzeum Wojska, których gabaryty nie pozwalały na prezentowanie w siedzibie głównej muzeum. Znajdują się tu tak popularne sprzęty, jak czołg T-34/85, działo samobieżne ASU-85 czy artyleryjska wyrzutnia rakietowa BM-13, następca słynnej „Katiuszy”. W centralnej części parku zgromadzono eksponaty najcenniejsze jak polska taczanka piechoty wz. 36 – jeden z dwóch oryginalnych egzemplarzy tego pojazdu w zbiorach polskich muzeów, 37 mm. armata przeciwpancerna wz. 36 produkowana w Pruszkowie i Rzeszowie na licencji szwedzkiego Boforsa, czy biedka amunicyjna wz. 33 – lekki jednokonny wóz do transportu amunicji do karabinu maszynowego i przodek – czyli część, do której zaprzęgano konie oraz na której siedział woźnica – polskiej kuchni polowej wz. 31. Dodatkowe eksponaty to transzeja, samolot myśliwski LIM-5 czy odnowione trzy lufy rosyjskich 122. mm armat fortecznych. Park Militarny to też duży teren zielony z licznymi atrakcjami: piaskownicą wykorzystywaną do zabawy wykrywaczami metalu, miejscami do wypoczynku oraz licznymi imprezami plenerowymi organizowanymi przez pracowników Muzeum Wojska.



2.05.2023

W drugim dniu maja mamy dla Was kolejne dwie znaczkowe nowości i tym samym zaproszenie do odwiedzenia Zagórza Śląskiego i jego atrakcji turystycznych.

Poza miejscami pokazanymi na znaczkach jest tu kilka innych atrakcji jak zamek, tama oraz kilka punktów widokowych. Warto tak zaplanować czas i trasę zwiedzania, aby odwiedzić je wszystkie. A zwiedzanie proponujemy rozpocząć od Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, któremu poświęcony jest pierwszy z przedstawionych znaczków.

CORT „AKWARIUM” W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM No. 1232

KŁADKA NAD JEZIOREM BYSTRZYCKIM W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM No. 1233

Prezentowane znaczki już w piątek dotarły do celu i są dostępne w sprzedaży. Warto więc wpisać Zagórze Śląskie na listę miejsc do odwiedzenia, bo Góry Sowie o tej porze roku są równie piękne, jak jesienią.

A gdy już zdobędziecie znaczek, nie zapomnijcie o komentarzu na odpowiedniej podstronie naszego katalogu i rzecz jasna o relacji, którą jak zawsze chętnie umieścimy na naszym profilu FB. Tymczasem życzymy udanego weekendowania i widzimy się wkrótce... 



1.05.2023

Weekend trwa, a my nie próżnujemy i od samego rana mamy dla Was porcję dobrych wiadomości. A są one naprawdę dobre i uradują niejednego znaczkowego kolekcjonera, bo dotyczą premiery znaczka w województwie kujawsko-pomorskim.

Jak wiemy muzyka łączy pokolenia, łagodzi obyczaje, jest ponadczasowa. To wszystko sprawia, że jest wyjątkowa podobnie jak obiekt, który chcemy dziś zaprezentować, a który łączy nie tylko muzycznych koneserów, ale zapewniamy, że także wielbicieli architektury, historii czy turystyki oraz znaczków turystycznych.

Zapraszamy Was zatem do Bydgoszczy, do poznania Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego i oczywiście do udziału w odbywających się w jej wnętrzach koncertów. Jesteśmy przekonani, że miejsce to bardzo Wam się spodoba i pozwoli poszerzyć zakres znaczków turystycznych związanych z muzyką. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i ciekawie spędzi czas na zwiedzaniu i obcowaniu z muzyką.

O Filharmonii Pomorskiej przeczytacie pokrótce poniżej, ale my zachęcamy także do lektury strony internetowej ww. miejsca, gdzie znajdziecie więcej interesujących informacji. Znaczek już jest na miejscu, ale z racji trwającego długiego weekendu dostępny będzie dopiero od 4 maja i nabędziecie go w kasie biletowej, w godzinach jej urzędowania. Wszystkie odnośniki do niezbędnych stron znajdziecie na podstronie najnowszego znaczka lub po kliknięciu poniższego linku/tytułu. 

Życzymy zatem przyjemnego zwiedzania Bydgoszczy umilonego muzycznymi akcentami i mamy nadzieję, że po zwiedzaniu prześlecie nam fotkę z filharmonią i zdobytym znaczkiem turystycznym na jej tle.

FILHARMONIA POMORSKA W BYDGOSZCZY No. 1231

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy słynie z fenomenalnej akustyki. Inauguracyjny koncert w neoklasycystycznym gmachu odbył się 16 listopada 1958 roku. Koncertował tu m.in. Artur Rubinstein, Luciano Pavarotti, Krystian Zimerman, Ivo Pogorelić, Krzysztof Penderecki, a także Mischa Maisky, Aleksandra Kurzak, Jakub Józef Orliński, Leszek Możdżer i wielu innych wybitnych artystów światowych estrad. Filharmonia Pomorska posiada dwa znakomite zespoły artystyczne: Orkiestrę Symfoniczną i Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis. W kalendarium koncertowym znaleźć można wydarzenia dla wszystkich pokoleń odbiorców: wieczory symfoniczne i kameralne, a także koncerty dla rodzin z niemowlętami, przedszkolakami, szkolne oraz poranki muzyczne dla seniorów, podczas których prezentowana jest muzyka kompozytorów różnych epok i stylów. Od 1963 roku Filharmonia Pomorska organizuje Bydgoski Festiwal Muzyczny, na który zaprasza wybitnych solistów, zespoły i orkiestry z całego świata.



27.04.2023

ZMIANY W ZAMÓWIENIACH CZESKICH PRODUKTÓW

Co jakiś czas spływają do nas zapytania w sprawie możliwości zamawiania towarów bezpośrednio z czeskiego e-shopu. Do tej pory takie zamówienia realizowane były za naszym pośrednictwem, ale od kiedy wprowadzono zmiany w sklepie, każdy może sam dokonać zakupu i my już w takich zakupach nie pośredniczymy. Dlatego też dziś mamy kilka ważnych informacji, które należy wziąć pod uwagę, dokonując zakupów w czeskim sklepie internetowym.

Najważniejszą informacją jest, że czeski e-shop realizuje wysyłki do Polski i odbywa się to za pośrednictwem przesyłek kurierskich.


Więcej informacji

25.04.2023

Z południowych krańców województwa mazowieckiego dziś przenosimy się do Małopolski. Tam bowiem, w miejscowości o nazwie Krzęcin znajduje się niezwykle ciekawy kościół, który za pośrednictwem najnowszego znaczka turystycznego chcielibyśmy Wam pokazać i przybliżyć jego historię.

Publikujemy zatem niezbędne informacje o kościele wraz z linkami do stron, na których dowiecie się o tej budowli wielu ciekawych faktów. Kolejne już niebawem czekać będą na zdobywców znaczka, ukryte pod postacią kodu QR. 

A jeśli już teraz macie ochotę na wizytę w Krzęcinie i wprost ciągnie Was do zwiedzania, to jeszcze przez kilka dni musicie uzbroić się w cierpliwość. Znaczek w sprzedaży pojawi się bowiem od soboty 29 kwietnia i dostępny będzie w godzinach otwarcia kościoła dla wiernych. 

Planować wycieczki możecie jednak już teraz i układać trasę zwiedzania w taki sposób, aby odwiedzić Krzęcin i zdobyć znaczek. Nie zapominajcie przy tym o pozostawieniu komentarza na podstronie znaczka i o tym, aby przesłać nam relację.

KOŚCIÓŁ NARODZENIA NMP W KRZĘCINIE No. 1227

Kościół pod pierwotnym wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej w Krzęcinie to najstarszy i najciekawszy obiekt w tej miejscowości. Wzniesiony został w 1589 r., chociaż sama parafia powstała już w 1325 r. Pierwszy kościół powstał jednak dużo wcześniej o czym świadczą dostępne źródła historyczne. Na jego miejsce w 1700 r. staraniem ksieni klasztoru Norbertanek - Zofii Urbańskiej wzniesiono nową świątynię z wykorzystaniem niektórych fragmentów starego kościoła. W 1886 r. kościół powiększono niemal dwukrotnie. Dwie, tak charakterystyczne dla tej budowli wieże, dobudowano w latach 1886-1887. Są one wyjątkowo interesujące ze względu na to, że niezmiernie rzadko można takie spotkać w drewnianych kościołach. Górne ich partie posiadają otwarte, nadwieszone izbice, ozdobione ażurowymi gankami, które całej świątyni nadają niezwykle malowniczy wygląd. Dachy kościoła w całości pokryte są gontami. Ze starego kościoła pozostały ołtarze, konfesjonały i chrzcielnica. Świątynię znów konsekrowano, zmieniając jej wezwanie, ze względu na błędnie podaną nazwę do kurii, które od tej pory brzmi Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a dokonał tego biskup krakowski Albin Dunajewski.



24.04.2023

Powoli kończy się kolejny miesiąc i zbliża upragniona przez wielu majówka. W ramach długiego weekendu czekać na Was będzie mnóstwo turystycznych obiektów, a w wielu z nich znaczki turystyczne.

Nowy znaczek także się pojawi i właśnie tego dotyczyć będzie dzisiejsza premiera. Zapewne rzuciliście już okiem na sąsiednią grafikę, ale gdyby komuś umknęła nazwa znaczka, to przypomnimy, że promuje on Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży. 

Jak zwykle opis miejsca znajdziecie na podstronie znaczka. Zwiedzanie Iłży proponujemy rozpocząć od Informacji Turystycznej, gdzie właśnie w ten znaczek się zaopatrzycie. Tam też dowiecie się o innych atrakcjach, które warto odwiedzić. 

Zwiedzajcie więc i koniecznie róbcie zdjęcia, aby móc nam przesłać relację z wycieczki. W majowy weekend zaplanowano tutaj turniej rycerski, a jeśli się pospieszycie, to może jeszcze dziś uda Wam się zakupić bilet w promocyjnej cenie. Szczegóły znajdziecie na zamkowym profilu facebook. Zapraszamy zatem do Iłży. Znaczki pojawią się w sprzedaży od wtorku, także bądźcie w gotowości.

ZAMEK BISKUPÓW KRAKOWSKICH W IŁŻY No. 1226

Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży to perła architektury średniowiecza i renesansu. Jego budowa rozpoczęła się najprawdopodobniej już pod koniec XIII w. Zamek był kilkukrotnie rozbudowywany – m.in. w wieku XIV, zniszczony m.in. przez Szwedów w 1656 r., odbudowany w poł. XVII i XVIII w., a po pożarze na początku XIX w. popadł w ruinę. Zabudowania zamkowe składały się z zamku dolnego oraz zamku górnego. Budowla powstała głównie z łamanego wpienia, łączonego zaprawą wapienno-piaskową. Posiada charakterystyczną murowaną wieżą górującą nad miastem. Mury zamku miejscami mają grubość 3 metrów. Na zamku górnym zachowały się m.in. sklepione piwnice zamkowe oraz murowana i częściowo kuta w skale, studnia zamkowa. W przeszłości zamek był siedzibą biskupów krakowskich – obiektem obronnym, rezydencjonalnym, oraz centrum gospodarczo-administracyjnym. W 2021 r. ruina zamku górnego przeszła pierwszy etap prac konserwatorskich. Obiekt niemalże w całości udostępniony jest dla turystów, którzy mogą m.in. wejść na wieżę zamkową oraz zajrzeć w głąb studni zamkowej. Na zamku organizowane są wystawy oraz liczne atrakcje i imprezy, wraz z niezwykle widowiskowym turniejem rycerskim.



14.04.2023

DLACZEGO APKA NIE DZIAŁA JAK POWINNA?

W ostatnim czasie pojawia się sporo zapytań w sprawie aplikacji na telefony z systemem Android i aby nie odpisywać każdemu z osobna, postanowiliśmy wydać komunikat, który pozwoli Wam rozeznać się w sytuacji.

Zaczniemy od tego, że aplikacja, którą znacie i której używacie od lat, w połowie zeszłego roku przestała działać prawidłowo. Najpierw pojawiły się błędy w nazwach znaczków, potem przestały być aktualizowane punkty sprzedaży a z początkiem tego roku nastąpiła kolejna awaria i m.in. nie jest aktualizowana lista znaczków.

Zaznaczamy, że aplikacja nie jest tworem firmy Znaczki Turystyczne, gdyż została stworzona przez osobę prywatną, której pomagała w organizacji kolekcji. Zasięgnęliśmy języka u twórcy apki i okazuje się, że ma ona problem z pobieraniem danych z naszego serwera i bazy danych. Sam twórca nie ma możliwości, aby wklepywać znaczki ręcznie, stąd brak nowych znaczków w apce.

Nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie zmianie, ale jest pewne światełko w tunelu. Okazuje się, że wraz z przebudową naszych stron internetowych jest wdrażane nowe oprogramowanie, które docelowo ma zastąpić znaną Wam aplikację. Nowe oprogramowanie ma się opierać na tych samych zbiorach danych i ma posiadać funkcjonalności znane z używanej dotąd aplikacji. Z tego, co się dowiedzieliśmy, ma być ułatwiony proces synchronizacji kolekcji, a całe oprogramowanie prawdopodobnie będzie działało na wielu systemach operacyjnych. Na razie jednak jest ono w fazie tworzenia, więc na finalny produkt przyjdzie jeszcze poczekać. Pamiętajcie jednak, że aplikacja nadal działa i znajduje się w niej lista wszystkich polskich znaczków turystycznych do numeru 1209, znaczków okolicznościowych do numeru 123 i noworocznych do 2023 r. Dla tych znaczków nadal można wykonywać wszelkie działania (dodawać do kolekcji, potwierdzać pobyt, tworzyć dziesiątki itd.) Funkcji tej nie będzie dla nowych znaczków, które wprowadziliśmy w tym roku, bo po prostu znaczków tych nie ma w aplikacji.


Więcej informacji

13.04.2023

Czas na małe urozmaicenie w znaczkowych premierach i na informację o nowym znaczku okolicznościowym. Już niedługo we Wrocławiu pojawi się kolejny znaczek wydany przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu. Znaczek ten towarzyszyć będzie XXV Jubileuszowej Wrocławskiej Krajowej Wystawie Kolekcjonerskiej, która w tym roku odbędzie się w dniach od 18 do 20 maja.

W sprzedaży znaczki pojawią się podczas wystawy, a później standardowo dostępne będą także w każdą niedzielę w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku – Wrocław, pl. Solidarności 1/3/5, IV piętro. Szczegóły dotyczące miejsc sprzedaży standardowo znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka.

Organizatorzy przygotowali także inne wydawnictwa, o których więcej informacji znajdziecie na stronie stowarzyszenia. Zachęcamy zatem do odwiedzenia wystawy i zdobycia niniejszego krążka, który jest szóstym znaczkiem z serii, poświęconej corocznym edycjom wystawy i nie lada gratką dla wszystkich kolekcjonerów. 

ZO - XXV JUBILEUSZOWA WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA

XXV Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2023 „Co nam w duszy gra” odbędzie się w dniach 18-20 maja 2023 r. Wystawa zaprezentowana zostanie w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na Placu Solidarności nr 1/3/5. Uroczyste otwarcie nastąpi w dniu 18 maja o godz. 12:00. Celem wystawy jest promowanie ruchu kolekcjonerskiego oraz ukazanie dotychczasowego dorobku członków Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu z okazji jubileuszu 25-lecia organizacji wystaw. Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów. Motywem przewodnim tegorocznego ZO wrocławskiej wystawy jest historyczny widok zabudowy Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu – pozostałości po dawnym Bastionie Sakwowym, który towarzyszy również wydawnictwom wystawy.



11.04.2023

Święta mamy już za sobą i pora powrócić do rzeczywistości. Ta za sprawą rozkwitającej wokół wiosny jest nawet wyjątkowo kolorowa i pachnąca, więc warto każdą wolną chwilę spędzić na łonie natury i rozwijać swoje turystyczne pasje.

My natomiast postaramy się urozmaicić Wam to zwiedzanie i dostarczyć kolejnych pretekstów do wędrówek znaczkowym szlakiem.

Tym razem przenosimy się na Dolny Śląsk, do znanego już chyba wszystkim Chełmska Śląskiego. W centrum tamtejszego rynku znajduje się zabytkowa figura św. Jana Nepomucena i to właśnie jej poznanie Wam rekomendujemy za sprawą najnowszego znaczka turystycznego.

Nie musimy chyba nikomu przypominać, że w Chełmsku Śląskim wszystkie znaczki zdobędziecie u Apostoła w Lnianej Chacie i tam też trafi najnowszy krążek, który prawdopodobnie dziś dotrze do celu. Zachęcamy więc do odwiedzin tej ciekawej miejscowości i poznawania jej kolejnych zabytków.

FIGURA ŚW. JANA NEPOMUCENA W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM No. 1225

Figura św. Jana Nepomucena w Chełmsku Śląskim znajduje się w południowej części rynku. Powstała pod koniec drugiego dziesięciolecia XVIII wieku, prawdopodobnie w roku 1717, w tym samym czasie co studnia posadowiona za figurą. Ustawienie figury stało się miejscem pielgrzymowania okolicznej ludności rozpropagowanym za rządów krzeszowskiego opata Innocentego Fritscha. Kamienną postać Jana Nepomucena z Chełmska Śląskiego stworzył śląski rzeźbiarz Georg Leohnard Weber. Święty stoi na kłębowisku chmurek, a za jego prawym ramieniem znajduje się anioł wskazujący krucyfiks do adoracji. Figura ma 173 cm wysokości, natomiast cały dwukondygnacyjny pomnik ma prawie 3,5 metra wysokości. Na dolnym kartuszu poniżej figury widnieje data 1855, wskazująca rok renowacji rzeźby. Ciekawostką może być fakt, że niemal bliźniacza rzeźba tego samego autora znajduje się w Lewinie Kłodzkim.



7.04.2023

Spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych miłości, rodzinnego ciepła i szczerego uśmiechu,

życzy Zespół Znaczków Turystycznych



5.04.2023

Jeśli po wczorajszej premierze myśleliście, że to koniec w tym tygodniu, to byliście rzecz jasna w błędzie.

Pozostajemy w dalszym ciągu na północy kraju i tym razem, za sprawą dwóch nowych znaczków, przenosimy się do Gdyni, gdzie na poznanie czekają kolejne turystyczne atrakcje. 

Tym razem na mapie znaczkowych miejsc pojawiły się następujące obiekty:

BULWAR NADMORSKI W GDYNI No. 1223

TORPEDOWNIA - GDYNIA-BABIE DOŁY No. 1224

Powyższe linki tradycyjnie przeniosą Was na podstrony prezentowanych znaczków, gdzie znajdziecie opisy przedstawionych atrakcji, linki do stron, współrzędne obiektów oraz wszelkie niezbędne dane adresowe punktów sprzedaży. 

Znaczki dziś jeszcze są w fazie doręczania, ale jutro powinny dotrzeć do celu, więc najpewniej w czwartek będziecie już mogli je zdobywać. Nie zapomnijcie przy tym o wykonaniu stosownych fotografii i przesłaniu ich razem z krótką informacją na nasz adres e-mail jako relację ze znaczkowego szlaku. Chętnie opublikujemy takie materiały i będzie nam miło, jeśli oprócz samych znaczków i znaczkowych obiektów pokażecie też siebie. Czekamy zatem na pierwsze relacje i zachęcamy do zwiedzania mniej lub bardziej znanych atrakcji w Gdyni.



4.04.2023

Od kilku dni mamy kwiecień i najwyższy czas na pierwszą znaczkową nowość tego miesiąca. Tym razem nowy znaczek pojawi się na północnym zachodzie kraju, a dokładniej w Koszalinie, gdzie swój początek ma trasa kolei wąskotorowej, istniejącej od 125 lat.

O historii Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, której ten znaczek dotyczy, przeczytacie w poniższym opisie. Dziś natomiast mamy dla Was garść innych niezwykle cennych danych, dzięki którym przyjemniejsze stanie się zdobywanie prezentowanego znaczka.

Najważniejsza informacja jest taka, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie od wtorku 11 kwietnia. Sezon turystyczny i ruch kolejki rozpocznie się w czerwcu i potrwa do września. Znaczki zdobędziecie w dniach kursowania pociągów w  kasie biletowej kolejki wąskotorowej, a poza sezonem także w biurze mieszczącym się w budynku lokomotywowni. UWAGA! W drugim przypadku wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny z obsługą biura (tel. 601 154 937).

Wyżej wymienione punkty sprzedaży znaczków znajdziecie na podstronie poświęconej nowemu znaczkowi. Tam też znajdziecie linki do stron internetowych, na których sprawdzicie rozkład jazdy kolejki i wiele innych przydatnych informacji.

Zachęcamy zatem do odwiedzania Koszalina i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, szczególnie w sezonie, kiedy będziecie mogli zwiedzić okolicę z pokładu wąskotorowego taboru. Czekamy na Wasze relacje i zdjęcia kolejki wraz ze zdobytym znaczkiem.

KOSZALIŃSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA No. 1222

Pierwszy pociąg wąskotorowy wyruszył z Koszalina 1 listopada 1898 r. W kolejnych latach kolej przeżywała gwałtowny rozwój, przerwany przez działania wojenne i rozkradzenie torowiska wraz z taborem przez Armię Czerwoną. Po wojnie odbudowano Koszalińską Kolej Wąskotorową, którą można było dojechać do Kołobrzegu, Rewala lub nad Zalew Szczeciński. Od lat 80` XX w. ruch kolejowy malał i ostatecznie Koszalińska Kolej Wąskotorowa została zamknięta 1 października 2001 r. Nowy rozdział w funkcjonowaniu kolei rozpoczyna się 7 listopada 2005 r. kiedy zostało powołane Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, którego celem jest odbudowa i przekształcenie wąskotorówki w atrakcję turystyczną regionu. Po odbudowie torów i transporcie taboru uruchomiono regularny ruch turystyczny do Manowa, zarazem rozpoczynając odbudowę rozkradzionego odcinka leśnego do Rosnowa. Od 2016 r. pociągi docierają niemal na plażę nad jezioro w Rosnowie. W 2021 r. została ukończona naprawa parowozu Px48-3901, który po naprawie otrzymał imię Zosia i kursuje w sezonie letnim.



28.03.2023

Co jakiś czas, a ostatnio jakoś cześciej, pojawiają się pytania o możliwość wysyłki znaczków z opcją odbioru w wybranym punkcie. Informujemy więc, że jest taka opcja i wszystko już jakiś czas temu opisaliśmy w naszym dziale pomocowym, w artykule „Przesyłki bez tajemnic”, do którego link załączamy jako przypomnienie.

Dzięki opcji odbioru w punkcie nie musicie czekać na listonosza, a przesyłkę ze znaczkami odbierzecie w jednym z kilkunastu tysięcy miejsc w całej Polsce. Są wśród nich punkty handlowe o wydłużonych godzinach otwarcia, ale także automaty paczkowe, z których paczki można odbierać praktycznie 24 godziny na dobę. Sieć cały czas się rozrasta, a lokalizacja punktów odbioru w lokalach handlowych pozwala niejako odbierać przesyłki przy okazji zakupów. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wydłużony okres odbioru przesyłek w punktach handlowych oraz atrakcyjna cena.

Więcej informacji na temat przesyłek z odbiorem w punkcie, jak również instrukcję jak taki punkt odnaleźć i wybrać, znajdzie we wspomnianym wyżej artykule (link >>). 



24.03.2023

Nawiązując do pytań, jakie od Was otrzymujemy, chcielibyśmy dzisiaj zająć się kwestią Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Informacja taka wprawdzie pojawiła się podczas zeszłorocznego spotkania w Krakowie, ale jest już czas, w którym zaczynacie planować różne wyjazdy i warto znać dokładny termin.

Po zeszłorocznej zmianie terminu, wynikającej z przyczyn „pandemicznych”, wracamy do spotkania w porze jesiennej. Tak jak podczas wcześniejszych zlotów, spotykamy się w drugi weekend października. W tym roku wypada to na 6-8 dzień tegoż miesiąca.

Na tę chwilę nie znamy szczegółów dotyczących miejsca spotkania, ale termin jest już zaklepany i możecie zaznaczyć go w swoich kalendarzach. Co do dalszych konkretów, to standardowo będziemy je podawali w kolejnych komunikatach.

Harmonogram spotkań kolekcjonerów ZT możecie znaleźć na naszej stronie w zakładce „Spotkania kolekcjonerów”. Zwróćcie uwagę, że są tam także terminy spotkań w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Jeśli w międzyczasie urodzi się jakieś nowe spotkanie, to również zostanie tam dodane.



21.03.2023

Po kilku miesiącach szarości, zimna i wilgoci nadeszła długo oczekiwana wiosna, a wraz z nią więcej kolorów, słońca, ciepła i nowych turystycznych możliwości.

Już dziś przedstawiamy Wam propozycję na wycieczkę do Żywca i zwiedzanie tamtejszych atrakcji turystycznych, do których należy m.in. żywiecka fara wraz z usytuowanym na jej wieży tarasem widokowym. 

To właśnie te dwie atrakcje widnieją na najnowszych znaczkach turystycznych, których wizerunki przedstawiamy jako załącznik do dzisiejszego newsa.

KONKATEDRA NARODZENIA NMP W ŻYWCU No. 1220

TARAS WIDOKOWY KONKATEDRY ŻYWIECKIEJ No. 1221

Opisy przedstawionych atrakcji znajdziecie jak zawsze, klikając w powyższe linki. My zaś zabieramy się za tworzenie audiobedekera, za którego pośrednictwem postaramy się jeszcze dokładniej przybliżyć Wam wszelkie fakty dotyczące zarówno konkatedry, jak i tarasu widokowego.

Was natomiast zachęcamy do wpisania Żywca do swoich wycieczkowych planów. Warto wybrać się w te okolice np. podczas wakacyjnych podróży i uzupełnić znaczkowe braki. Ciekawych miejsc w Żywcu i okolicach nie brakuje, więc na nudę nie ma  szans. Znaczki już na Was czekają w Kawiarni Przystań, także zapraszamy do Żywca.



16.03.2023

W związku z pytaniami o zasady gry kolekcjonerskiej i niemożność zdobycia znaczków turystycznych nr 236, 237, 238, które zostały wycofane ze sprzedaży, informujemy, że w ramach gry kolekcjonerskiej numery te tymczasowo nie są brane pod uwagę.

Jeśli więc nie posiadacie kuponów od ww. znaczków, nie bierzecie ich pod uwagę przy kompletowaniu dziesiątki na formularzu.

Jako przykład przedstawimy taką sytuację. Do planowanych dziesiątek kuponów turysta posiada następujące kupony 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, brak 236, brak 237, brak 238, 239, 240, 241, 242. 

W związku z powyższym, pomijając numerację 236, 237, 238 na formularz ZK naklejamy 10 następujących kuponów:

227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 239, lub 230, 231, 232, 233, 234, 235, 239, 240, 241, 242. 

Oczywiście zgodnie z zasadami gry kolekcjonerskiej, w każdej dziesiątce może znajdować się jeden numer zastąpiony kuponem JOKER.

Przypominamy również, że kupony przesyłane elektronicznie są tylko do sprawdzenia poprawności i nadal obowiązuje ich przesłanie w wersji papierowej.



13.03.2023

Kolejny tydzień za nami i coraz bliżej wiosny. Czas oczekiwania na jej przyjście postaramy się wypełnić ciekawymi materiałami dotyczącymi znaczków turystycznych i dziś właśnie jeden z nich, czyli znaczkowa premiera.

Wielu turystów już odwiedziło Piotrkowice w poprzednich latach. Dla sporej grupy wizyta w tej miejscowości to wciąż kwestia planów. Mamy nadzieję, że dzięki najnowszemu znaczkowi te plany się zmienią, a i dawnych odwiedzających uda się raz jeszcze przyciągnąć w te strony.

Zaproszeniem do wizyty w Piotrkowicach niech będzie najnowszy znaczek turystyczny, który prezentujemy w dzisiejszym newsie. A jeśli o obiekcie ze znaczka i o relikwiach św. Tekli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytajcie poniższy opis. Więcej informacji otrzymacie wraz ze zdobyciem znaczka, gdy odczytacie QR umieszczony na naklejce.

Znaczki w Piotrkowicach powinny być dostępne mniej więcej od najbliższej środy. Dziś jeszcze są w trasie, ale jak znamy księdza Mariusza, na pewno pochwali się ich otrzymaniem i wtedy wszystko będzie jasne. Śledźcie więc nasze kolejne newsy w mediach społecznościowych i oczywiście wpisujcie w plany wizytę w piotrkowickiej parafii, nie zapominając o relacjach z wycieczek znaczkowym szlakiem i zdjęciach ze zdobytym znaczkiem.

KAPLICA I RELIKWIE ŚW. TEKLI W PIOTRKOWICACH No. 1219

Parafia Piotrkowice w diecezji kieleckiej, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Wodzisław jest jedną z trzech parafii w Polsce, w których znajdują się relikwie św. Tekli. Parafia posiada późnobarokowy relikwiarz z 2 połowy XVIII w. w kształcie rocaillowego kartusza z owalną, przeszkloną puszką na relikwie w centrum z relikwiami św. Tekli. Staraniem ks. proboszcza Mariusza Chmury przy parafii została wybudowana także Kapliczka św. Tekli z figurą Świętej wykonaną przez rzeźbiarza Ryszarda Wojdę. W parafii Piotrkowice każdego 23. dnia miesiąca odbywa się Nabożeństwo do św. Tekli z intencjami proszącymi przede wszystkim o uzdrowienie, szczególnie z chorób oczu. Od roku 2023 drugi odpust parafialny ku czci św. Tekli jest obchodzony uroczyście w sam dzień wspomnienia świętej Tekli – 23 września.



6.03.2023

Rozpoczynamy kolejny tydzień i tym razem mamy dla Was nowy znaczek i kolejną propozycję wycieczki do miejscowości Jeruzal.

Wiele razy w ostatnim czasie słyszeliśmy od Was, że warto by było wprowadzić znaczek w "Sklepie u Krysi". W końcu to najbardziej znane miejsce w filmowych Wilkowyjach, przy którym najcześciej fotografują się turyści.

I oto przyszedł czas na powstanie takiego znaczka. Ten jeszcze jest w drodze do miejsca przeznaczenia, ale myślimy, że od jutra, a najdalej od środy będzie dostępny w Jeruzalu, we wspomnianym wyżej sklepie.

Tak więc od dzisiaj, siedząc na ławeczce przed sklepem, obowiązkowe jest zdjęcie nie tylko ze słynnym "Mamrotem", ale i ze znaczkiem turystycznym. Liczymy na takie właśnie fotki z Waszych wypadów do tej miejscowości. Zapraszamy do zwiedzania.

JERUZAL - FILMOWE WILKOWYJE No. 1218

Jeruzal – miejscowość w woj. mazowieckim, w gminie Mrozy. To właśnie tutaj, w Jeruzalu, kręcono popularny polski serial pt. Ranczo w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Jeruzal czyli filmowe Wilkowyje stały się jednym z atrakcji dla zwiedzających te okolice. Najsłynniejszym miejscem czy – można by powiedzieć – obiektem miejscowości jest…ławeczka. Miejsce spotkań miejscowej czwórki bohaterów serialu. Kolejnymi serialowymi obiektami są, kościół wraz z dzwonnicą, budynek plebani, apteka, przystanek autobusowy czy stary dom Więcławskich, serialowych właścicieli wspomnianego sklepu przy ławeczce z szyldem „U Krysi”. Większość obiektów biorących udział w serialu znajdowała się w Jeruzalu, jednak jest wiele, które w filmie były częścią miejscowości, ale w rzeczywistości znajdowały się w kilkudziesięciu pobliskich miejscowościach, do których to również warto się wybrać.



28.02.2023

Od wielu lat dostajemy od turystów zapytania o znaczki turystyczne w Łodzi. Jeszcze w 2016 roku miasto miało jeden znaczek turystyczny, ale od tego czasu sytuacja się zmieniła i działania wielu kolekcjonerów powoli przyczyniały się do tego, że zaczęły powstawać kolejne znaczki. 

Oczywiście nie byłoby ich, gdyby nie zrozumienie znaczkowej idei przez pracowników Łódzkiej Informacji Turystycznej, którzy wdrożyli kolejne znaczki i tym samym pozwolili turystom na poznanie kolejnych ciekawych obiektów w mieście.

Łódź obfituje w turystyczne atrakcje i zapewne każdy chciałby, aby wszystkie one posiadały własne znaczki. Wiecie jednak, że nie jest to proste i często małymi kroczkami można dojść do celu. W ten oto sposób chcemy Wam dzisiaj pokazać kolejne dwie znaczkowe nowości z Łodzi.  

ZO - 600-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH ŁODZI 1423-2023 

BIAŁA FABRYKA LUDWIKA GEYERA W ŁODZI No. 1215

Jest to premiera łącząca znaczek turystyczny z okolicznościowym, albowiem w 2023 roku Łódź obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich. Drugi ze znaczków - turystyczny, to Biała Fabryka Ludwika Geyera, czyli kolejny interesujący obiekt położony przy ulicy Piotrkowskiej. Opisy obu znaczków znajdziecie po kliknięciu powyższych odnośników, a o Białej Fabryce nieco więcej ciekawostek znajdziecie niebawem w audioprzewodniku, jaki właśnie przygotowujemy.

Oba prezentowane powyżej znaczki już czekają na swoich pierwszych zdobywców w Łódzkiej Informacji. Nam nie pozostaje już nic innego, jak zaprosić Was do zwiedzania Łodzi i do wycieczki szlakiem, jaki wyznaczają w nim znaczki turystyczne. Zbaczajcie jednak ze szlaku, odwiedzajcie też inne obiekty i rozsiewajcie znaczkową ideę w kolejnych interesujących obiektach.



25.02.2023

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2022 ROKU - WYNIKI

Wyjątkowo po kilkudniowej przerwie przeznaczonej na znaczkowe premiery, wracamy do tematu konkursu na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2022 roku". Dziś pora na ogłoszenie wyników.

Tegoroczne głosowanie rozpoczęło się 22 stycznia, a zakończyło w poniedziałek 20 lutego. Jak co roku głosowanie podzielone było na dwie tury. Nasze głosowanie to swego rodzaju zabawa dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach wybieramy najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie projekty graficzne najbardziej podobają się turystom i kolekcjonerom. 


Więcej informacji

24.02.2023

Dokładnie rok temu - 24 lutego - wrogi reżim zaatakował naszych sąsiadów na Ukrainie. To, co widzieliśmy przez kolejne miesiące, przechodziło ludzkie pojęcie. Zbrodnie ludobójstwa, gwałty, kłamliwa propaganda i brak jakichkolwiek zasad, jakich dopuścił się agresor, zasługuje na pełne potępienie. Jednak naród ukraiński dzielnie stawił czoła reżimowi i przy wsparciu sojuszników walczy z wrogą armią, chroniąc swoją tożsamość i dziedzictwo.

Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje wsparcia i my z Waszą pomocą również w minionym roku takiego wsparcia udzieliliśmy. W marcu, razem z Centralą Znaczków Turystycznych w Czechach, wydaliśmy Charytatywny Znaczek Turystyczny „Niech żyje Ukraina”. Dochód z jego sprzedaży w całości przekazaliśmy na konto zbiórki POMOC DLA UKRAINY, prowadzonej przez Caritas Polska, zresztą w ciągu minionego roku kilka razy Was o tym informowaliśmy.

Charytatywny Znaczek Turystyczny spotkał się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko kolekcjonerów z Polski, ale i z innych krajów. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tym, jak Wy kolekcjonerzy podeszliście do tego tematu. Dziękujemy Wam bardzo za pomoc, jakiej udzieliliście poszkodowanym w tym brutalnym konflikcie oraz za to, że zechcieliście połączyć swoją pasję z chęcią niesienia pomocy bliźniemu. 30 stycznia tego roku wydaliśmy drugi Charytatywny Znaczek Turystyczny „Niech żyje Ukraina” i mamy nadzieję, że i on spotka się z Waszym zainteresowaniem.

W ubiegłym roku na konto pomocowe dokonaliśmy pięciu wpłat, a kolejna w wysokości 1866 zł została wykonana dzisiaj. Łącznie od początku akcji na pomoc poszkodowanym przekazaliśmy wspólnie 11569,50 zł i ogromnie dziękujemy Wam za wpłaty i zaangażowanie w akcję.

Oba znaczki to swego rodzaju ukłon w stronę Ukrainy, która broni nie tylko siebie, ale i całej Europy. A że Ukraina nadal potrzebuje Waszego wsparcia, gorąco zachęcamy także do nabywania tegorocznego Znaczka Charytatywnego lub obu, jeśli jeszcze nie macie ich w kolekcji.

Koszt jednego znaczka to minimum 20 zł, jeżeli ktoś ma potrzebę kupić go za większą kwotę, nie stawiamy przeszkód. Znaczek ten można zamówić w naszej centrali przy uzupełnianiu kolekcji lub osobno, ale wtedy musimy naliczyć opłatę za przesyłkę. Przy zamówieniu koniecznie trzeba zaznaczyć, jaki Charytatywny Znaczek jest zamawiany (z 2022 czy 2023 roku). Brak takiej informacji traktujemy jako znaczek z 2023 r.

Zachęcamy do wsparcia tego projektu, dzięki czemu i Wy możecie mieć realny wpływ na pomoc Ukrainie. Niniejszy Znaczek Charytatywny będzie nie tylko cegiełką i elementem uzupełniającym Wasze kolekcje, ale i przypomnieniem, jak ulotna jest wolność i pokój oraz jak ważne są przyjaźń i braterstwo.

Bądźmy solidarni – Niech żyje Ukraina!



23.02.2023

Bieżący tydzień przyniósł niejedną znaczkową premierę, ale to nie koniec niespodzianek, bo mamy dla Was jeszcze trzy propozycje wycieczek znaczkowym szlakiem. Tym razem zapraszamy na Podkarpacie do zwiedzania obiektów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Są to niesamowite obiekty, które na pewno przypadną Wam do gustu. Zwiedzicie tu muzeum, ale także dwa przepiękne zespoły cerkiewne.  

Krótkie notki na temat prezentowanych miejsc znajdziecie klikając w poniższe odnośniki. 

ZESPÓŁ CERKIEWNY W RADRUŻU No. 1212

ZESPÓŁ CERKIEWNY W NOWYM BRUŚNIE No. 1213

MUZEUM KRESÓW W LUBACZOWIE No. 1214

Na podstronach, które się pojawią, widnieją również adresy miejsc sprzedaży znaczków i oczywiście odnośniki do stron internetowych, które pomogą w planowaniu podróży i lepszym poznaniu prezentowanych dziś obiektów.

Prezentowane dziś znaczki do sprzedaży trafią od 24 lutego. Miejcie to na uwadze, planując swoje wyprawy. My natomiast jak zwykle zachęcamy do dobrego dokumentowania wycieczki, gdyż jak zwykle liczymy na relacje z takiego wyjazdu. Chętnie więc udostępnimy je w naszych mediach społecznościowych. A już teraz zapraszamy do odwiedzania Lubaczowa i oddziałów tutejszego muzeum.



22.02.2023

Po poniedziałkowej premierze zrobiła się mała luka numeryczna w spisie znaczków i jak zwykle do admina zaczęły napływać pytania z tym związane. Dziś tę lukę częściowo załatamy i wskażemy Wam kolejne miejsca, które warto odwiedzić.

Jeśli byliście kiedyś w Puławach i okolicach, to być może już znacie miejsca, które promuje się na najnowszych znaczkach. A jeśli ich nie znacie, to tym bardziej musicie poznać, zdobyć znaczki i zrobić sobie z nimi zdjęcie na Górze Trzech Krzyży i przy Pałacu.

A gdy już będziecie na miejscu, koniecznie odwiedzajcie Informację Turystyczną w Puławach, gdzie prezentowane dziś znaczki będą w sprzedaży od poniedziałku 27 lutego.

PIESZY SZLAK PUŁAWY - PARCHATKA IM. RYSZARDA BAŁABUCHA No. 1210

PAŁAC CZARTORYSKICH W PUŁAWACH No. 1216

Okazji do zdobycia tych oraz innych miejscowych znaczków nie zabraknie. Mamy informacje o planowanych w tym rejonie kraju wycieczkach, a jedna z nich będzie miała miejsce już w najbliższą niedzielę. Wtedy to można wybrać się na bezpłatny rajd pieszy żółtym szlakiem z Puław do Parchatki, dotrzeć na Górę Trzech Krzyży i oglądać malowniczy Małopolski Przełom Wisły, miasto Kazimierz Dolny i Puławy oraz ruiny zamku Firlejów w Bochotnicy. Szczegóły wydarzenia są podane na Facebooku: >> link. Chętnych oczywiście zachęcamy do udziału, a jeśli wolicie zwiedzać indywidualnie, to wybierzcie inny dogodny termin i ruszajcie ku przygodzie na znaczkowym szlaku.



21.02.2023

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ustanowiony został przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Także w Polsce obchodzony jest ten dzień i ma on na celu m.in. podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę, szczególnie w czasach, w których pisze się byle jak, z pominięciem zasad, bez polskich znaków diakrytycznych.

A co to ma wspólnego ze znaczkami turystycznymi? Wystarczy spojrzeć na grafiki dwóch przedstawionych na obrazku znaczków i dokładnie przeczytać ich tytuły, by zobaczyć, że zawierają one błędy.

I niestety nam także się takie błędy przytrafiają. Kiedyś mieliśmy znaczek „Śnieżka – królowa Karonoszy”, później pojawił się widoczny tutaj znaczek „Ząbkowiece Śląskie – Ratusz”, a w 2019 roku sami nie mogliśmy uwierzyć, gdy po spotkaniu ogólnopolskim jeden z kolekcjonerów zwrócił uwagę na błąd w znaczku „Park Krajborazowy Mierzeja Wiślana”.

Błędnego znaczka ze Śnieżką już nie mamy, ale dwa kolejne owszem i dziś przy okazji wspomnianego wyżej święta językowego mamy dla Was akcję, w ramach której możecie stać się posiadaczami obu znaczków.

Znaczek nr 892 sprzedajemy za 10 zł, a dodatkowo w gratisie dokładamy błędny znaczek z Ząbkowic Śląskich oraz losową kartę pocztową widoczną na obrazku. Liczba takich kompletów jest ograniczona, dlatego jak zwykle przy tego typu okazjach decyduje kolejność zamówień.

Nadmieniamy, że matryce tych znaczków zaraz po wykryciu błędów zostały zniszczone, więc znaczki są tzw. białymi krukami. Oba znaczki można zamówić bez potwierdzeń pobytów, a ich kupony zostaną przedziurkowane.



20.02.2023

Tydzień minął błyskawicznie i właśnie mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Tym razem znaczek z województwa wielkopolskiego, z jego północnych krańców nazywanych Krajną. 

Tytuł widoczny na znaczków mówi zapewne wiele, ale jeszcze więcej dowiecie się o nowym znaczkowym miejscu, jeśli przeczytacie poniższy opis.

Znaczki aktualnie znajdują się w drodze do miejsca przeznaczenia, ale lada dzień powinny dojść do celu, więc myślimy że w sprzedaży będą dostępne od czwartku 23 lutego.

Macie zatem świetną okazję, aby w najbliższym czasie wyruszyć na wycieczkę w te rejony i przy okazji zdobyć brakujący znaczek z pobliskiej Łobżenicy. A gdy już będziecie na miejscu, koniecznie zróbcie troszkę fotek ze znaczkiem w roli głównej i prześlijcie nam jako materiał do mediów społecznościowych. Nie zapomnijcie też o wpisaniu komentarza na podstronie znaczka, link do niej tradycyjnie znajdziecie poniżej. 

SANKTUARIUM MARYJNE W GÓRCE KLASZTORNEJ No. 1217

Górka Klasztorna położona jest na Krajnie, miejscu między Bydgoszczą a Piłą, wśród pięknych lasów, jezior i łąk. Matka Boża objawiła się w tym miejscu na dębie pasterzowi w roku 1079. Pozostałością starodawnej puszczy jest Gaj Górecki dębowo — grabowy. Dzisiaj miejsce to jest znane z Cudownego Obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda, z chwilą ukazania się Maryi, nabrała cudownych właściwości. Od XVII wieku opiekunami tego miejsca byli Ojcowie Bernardyni, a po ich kasacie kustoszami są od 1923 roku Misjonarze Świętej Rodziny. Na miejscu znajduje się kościół i klasztor z XVII wieku, Studzienka ze źródełkiem z cudowną wodą, Dom Pielgrzyma, Gaj Górecki i piękny teren spacerowy. Na przestrzeni dziejów naszej Ojczyzny, przeciwnicy Boga i kultu maryjnego wielokrotnie starali się wymazać to miejsce z kart historii, wymazać pierwsze ślady kultu Maryi i wiary Polaków. Tak było w okresie protestantyzmu, w czasie najazdu Szwedów, w czasach zaborów, czy też podczas II wojny światowej, kiedy to w Górce stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich. Wielokrotnie skazywano tu Boga i Jego wyznawców, wielokrotnie doświadczano to miejsce cierpieniem i krzyżem. Dziś miejsce to znane jest zwłaszcza z odgrywania w Wielkim Poście, przez okolicznych mieszkańców, Misterium Męki Pańskiej.



13.02.2023

Dla tych co jeszcze mają ferie zimowe, ale i dla tych co już myślą o wakacjach albo o weekendowych wypadach, mamy jeszcze cieplutki znaczek, który lada chwila pojawi się Kowarach. Na znaczkowej mapie pojawiło się właśnie Muzeum Sentymentów zlokalizowane w dawnej fabryce dywanów i tego właśnie miejsca dotyczy dzisiejsza premiera.

O muzeum przeczytacie pokrótce w poniższym opisie, ale jeśli wejdziecie na jego stronę internetową czy profil fb, zobaczycie dziesiątki zdjęć potwierdzające wyjątkowość tego miejsca. Oj niejeden turysta odbędzie w Kowarach podróż w czasie i jesteśmy przekonani, że wizyta w tym muzeum bardzo Wam się spodoba.

A jeśli chodzi o znaczek, to pędzi on właśnie do miejsca przeznaczenia. Szacujemy, że dzisiaj dotrze na miejsce, ale w sprzedaży pojawi się od 15 lutego. Gdyby jednak coś się w tej kwestii zmieniło, będziemy Was informować.  

Tymczasem zachęcamy do zaplanowania wizyty w Muzeum Sentymentów i jak zwykle liczymy na Wasze relacje ze zwiedzania i na zdjęcie ze znaczkiem w dłoni. 

MUZEUM SENTYMENTÓW W KOWARACH No. 1211

Muzeum Sentymentów to jedyna okazja w regionie, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć powiew minionych czasów PRL-u. Nazwa jest nieprzypadkowa bo, pomimo że nawiązuje klimatem do lat PRL-u, to nie ma tego skrótu w nazwie. Kowarska atrakcja turystyczna wystartowała w czerwcu 2018 roku na terenie dawnej Fabryki Dywanów. Inicjatorem tej wyjątkowej wystawy jest Andrzej Olszewski, który od wielu lat zbiera różnego rodzaju przedmioty, które w jednej chwili potrafią otworzyć dawno zamknięte szufladki w naszej pamięci. Sentymentalną wystawę wzbogacają m.in. oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” podczas wizytacji zakładu w 1978 roku, a także oryginalne jej laboratorium, w którym powstaje izba pamięci tej kultowej dla regionu, nieistniejącej już fabryki. Udało się też zgromadzić prawdopodobnie największą w Polsce kolekcję kowarskich makatek dywanowych — niegdyś bardzo popularnego elementu wystroju polskich mieszkań. W 2019 r. do zwiedzania udostępniono Pokój Prezesa i sekretariat, w których to okazjonalnie można się spotkać z sekretarką Dorotą Przybyłą i Panem Prezesem! Znajduje się tu także gabinet lekarski wielu specjalizacji, a także „Pokój tylko dla dorosłych”. W planach są kolejne ekspozycje.



7.02.2023

znaczek rokuW minioną niedzielę zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2022 roku i tak jak pisaliśmy przed dwoma tygodniami dziś mamy informacje dotyczące dalszego głosowania w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Jednak uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali, znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie, jak w latach ubiegłych w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.

Głosowanie tak samo, jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.


Więcej informacji

31.01.2023

ZIMOWA WYPRZEDAŻ ARTYKUŁÓW

Dawno nie przypominaliśmy  o możliwości zamawiania różnych towarów z naszego sklepiku i być może nowi kolekcjonerzy nie wiedzą, że oprócz samych znaczków można się u nas zaopatrzyć w inne ciekawe produkty. Przez lata takich towarów i wydawnictw troszkę się uzbierało, a niektóre z nich mają już w zasadzie wartość archiwalną lub pamiątkową. Są tam nie tylko przedmioty, które stale sprzedajemy, ale też towary, które robiliśmy na specjalne zamówienie z niewielkim zapasem i ich ostatnie egzemplarze także posiadamy. 

Dzisiejsza wyprzedaż nie jest może jakaś obszerna, ale z pewnością da Wam okazję na zaopatrzenia się w gadżety, o których nie wiedzieliście. 


Więcej informacji

30.01.2023

CHARYTATYWNY ZNACZEK TURYSTYCZNY – NIECH ŻYJE UKRAINA!

Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych.

Pod koniec lutego ubiegłego roku Ukraina i cała Europa stanęły przed koniecznością stawienia czoła wojnie i nienawiści. Duchem i sercem jesteśmy z ukraińskimi sąsiadami, i chcemy wspierać działania, prowadzące do uzyskania pokoju, jak również niosące pomoc poszkodowanym w tym konflikcie.

W marcu ubiegłego roku, na wzór naszych czeskich kolegów, wydaliśmy specjalny Znaczek Charytatywny „Niech żyje Ukraina”. Sprzedaż tego znaczka cieszyła się dużym powodzeniem i dała niemałe środki, które przeznaczyliśmy na pomoc Ukrainie. Wojna trwa już niemal rok i w związku z tym chcemy kontynuować działalność charytatywną i również w tym roku nieść pomoc. Właśnie dlatego postanowiliśmy wydać kolejny Znaczek Charytatywny.

Jego koszt to minimum 20 zł, jeżeli ktoś ma potrzebę kupić go za większą kwotę, nie stawiamy przeszkód. Znaczek ten można zamówić w naszej centrali przy uzupełnianiu kolekcji lub osobno, ale wtedy musimy naliczyć opłatę za przesyłkę. Dochód ze sprzedaży Charytatywnego Znaczka Turystycznego przekażemy w całości na konto zbiórki POMOC DLA UKRAINY, prowadzonej przez Caritas Polska. Wypis z takiej zbiorowej wpłaty będziemy upubliczniać raz na kilka tygodni.

Zachęcamy do wsparcia tego projektu, dzięki czemu i Wy możecie mieć realny wpływ na pomoc Ukrainie. Niniejszy Znaczek Charytatywny będzie nie tylko cegiełką i elementem uzupełniającym Wasze kolekcje, ale i przypomnieniem, jak ulotna jest wolność, pokój i braterstwo. Warto zjednoczyć swoje siły, aby przeciwstawić się tyranii. Pomagając Ukrainie, bronimy nie tylko naszych sąsiadów, ale także działamy na rzecz pokoju w pozostałej części Europy.

Zespół Znaczków Turystycznych Polska

UWAGA! Charytatywny Znaczek Turystyczny można zamówić wyłącznie wysyłając e-mail na adres info@znaczki-turystyczne.pl. Prosimy nie wpłacać z góry pieniędzy na nasze konto firmowe, tylko oczekiwać na wiadomość zwrotną z fakturą, w której podamy wszelkie niezbędne dane. Składając zamówienie podajemy dane osoby zamawiającej wraz z adresem oraz deklarujemy kwotę jaką chcemy wpłacić. Po otrzymaniu faktury wpłacamy dokładnie taką kwotę jak na fakturze.

Przy zamówieniu koniecznie trzeba zaznaczyć, który Charytatywny Znaczek jest zamawiany (z 2022 czy 2023 roku). Brak takiej informacji traktujemy jako znaczek z 2023 r.



27.01.2023

Widoczność na liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera

W ostatnim czasie sporo zapytań, jakie od Was otrzymujemy, dotyczy widoczności na liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera. Postaramy się zatem, w tym krótkim artykule, wyjaśnić wszystko na ten temat. Zatem do rzeczy.

Jeśli do celów rankingu konto użytkownika tworzone jest przez nas, wówczas automatycznie każde ma włączoną widoczność na liście oraz nazwę, pod jaką użytkownik na niej figuruje (zwykle imię i miejscowość, jaka jest podana na formularzu ZK). Ci z Was, którzy sami założyli sobie konto na naszej stronie, czy to dawniej, czy obecnie i nie zahaczyli odpowiedniej zgody, nie są widoczni w rankingu. Jeżeli użytkownik ma być widoczny, każdy sam musi odwiedzić swój panel użytkownika na stronie i włączyć tę funkcję, a my poniżej podpowiadamy jak to zrobić.


Więcej informacji

24.01.2023

Dziś kolejny znaczek turystyczny, ale komunikat trochę innego typu.

Wraz z początkiem 2023 roku zmianie uległa dotychczasowa nazwa Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, które stało się Muzeum Domu Ślaskiego w Ziębicach. Jedna zmiana pociągnęła za sobą kolejną i oto dzisiaj możemy Wam pokazać dotychczasowy znaczek muzeum w nowej formie graficznej.

Jakby nie było, jest to swego rodzaju premiera i ponowne zaproszenie do Ziębic oraz do zwiedzania muzeum, które oprócz nazwy przez lata zmieniało się także od wewnątrz. Warto więc wrócić do tego miejsca i raz jeszcze zapoznać się z ekspozycjami, a jeśli interesuje Was mebel widoczny na grafice znaczka, koniecznie zapytajcie obsługi muzeum. Jesteśmy przekonani, że otrzymacie ciekawą odpowiedź.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach i do zdobywania najnowszej wersji znaczka. 



<< 1 2 3 4 5 10 15 20 25 30 >>