Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1019
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1019!

Lista znaczków


Sortuj według: data imprezynumernazwa
<< 1 2 3 4 >>


Łączna liczba znaczków: 96

No. 40061 - Rok 2018 w Kaliszu Rokiem Adama Asnyka
Okolicznościowe

Z okazji 180. rocznicy urodzin Adama Asnyka, oddając hołd  kaliszaninowi - jednemu z największych poetów polskich, bojownikowi o suwerenny byt Rzeczypospolitej, działaczowi społecznemu oraz popularyzatorowi idei Niepodległościowych, Rada Miejska ustanowiła  rok 2018 w Kaliszu Rokiem Adama Asnyka. Zaproszenie do współpracy w wykreowaniu godnego kalendarium wydarzeń okolicznościowych, entuzjastycznie przyjęły różnorodne środowiska w Kaliszu oraz osoby indywidualne, a  obchody zintegrowały i pobudziły twórczo instytucje kultury, placówki oświatowe i akademickie,  podmioty zajmujące się ochroną oraz popularyzacją dziedzictwa historyczno - kulturowego oraz stowarzyszenia. Całoroczny kalendarz, zawierający: wystawy, koncerty, spotkania, publikacje, akcje kulturalne dedykowane A. Asnykowi, jest zarówno świadectwem potrzeby wspólnego przeżywania istotnych dla mieszkańców wydarzeń, jak też wyrazem szacunku  dla jednego z najwybitniejszych Synów tej Ziemi. Mijające miesiące, to czas kiedy Adam Asnyk był prawdziwie obecny w życiu społecznym i w kulturze. Wzmocnieniem tego wrażenia i próbą integracji lokalnej społeczności wokół osoby A. Asnyka był konkurs, w ramach którego wyłoniono logo Roku Adama Asnyka w Kaliszu. Sprawiający wrażenie uśmiechniętego - Asnyk „z emblematu” opracowanego przez Joannę Michalską,  uczennicę Zespołu Szkół Techniczno – Elektronicznych w Kaliszu, ma z pewnością wiele radości z bogactwa - wielości i różnorodności projektów mu poświęconych.

Miejsca sprzedaży:
> Sprzedaż znaczka w Kaliszu zawieszona do czasu uruchomienia punktu sprzedaży w nowym miejscu. O szczegółach poinformujemy wkrótce.


No. 40021 - Partnerskie święto dzielnicy Nowe Miasto - 700 lat Raculi
Okolicznościowe

Racula - od 01.01.2015 r. część miasta Zielona Góra. Racula była przez okres przeszło 400 lat własnością jednej rodziny. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1315 roku. Pierwszym wymienionym w dokumentach właścicielem był Johann von Unruh. O historii Raculi świadczy gotycki kościół p.w. św. Mikołaja z przełomu XIV-XV wieku. Murowany z kamienia polnego z użyciem cegły. W latach 1525-1654 był we władaniu miejscowych protestantów. Od 1833 roku do 1945 był kościołem filialnym parafii p.w. św. Jadwigi w Zielonej Górze. Prezbiterium: ołtarz główny drewniany z obrazem Patrona parafii św. Mikołaja, dodatkowo dwie figury NMP i św. Józefa. Przy kościele dzwonnica zbudowana w II poł. XVIII w. na miejscu starej walącej się wieży przykościelnej pochodzącej z XV wieku. Na wieży wiszą 3 stare dzwony, które nie pochodzą z Raculi. Największy dzwon został przywieziony w II poł. XVIII wieku z Leśniowa Wielkiego, średni z zawalonego kościoła w Drzonkowie i najmniejszy z Milska.

Miejsca sprzedaży:
ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40042 - Otwarcie stałej wystawy - Stefanowo – 23.04.2017
Okolicznościowe

Marceli Salwowski, to urodzony w 2005 roku, młody miłośnik kolejnictwa, który od siódmego roku życia z pomocą taty, zaczął zbierać kolejowe pamiątki. Dziś jego kolekcja liczy kilkaset przedmiotów. Samych lamp i latarek kolejowych jest ponad pięćdziesiąt. W zbiorach znajdziemy też takie przedmioty, jak: czapki, mundury, szafa biletowa, kasowniki, miotacz ognia do rozmrażania zwrotnic, czy ponad stuletnie dokumenty. Marceli Salwowski zorganizował siedem wystaw, a największa z nich odbyła się w 2016 roku podczas Zlotu Kolejek Wąskotorowych w Białośliwiu. Kiedy jednak zbiory przestały mieścić się w domu, Marceli z tatą zaczęli rozglądać się za miejscem w którym ta bogata ekspozycja znajdzie swoje stałe miejsce i gdzie będzie ona dostępna dla innych miłośników kolejnictwa. W 2016 powstało Stowarzyszenie Stacja Stefanowo. Członkowie stowarzyszenia w odnowionej, przez PKP, poczekalni postanowili stworzyć kolejową izbę pamięci. Szukając eksponatów trafili między innymi na zbiory Marcelego. Izba pamięci Stacja Stefanowo została uroczyście otwarta 23 kwietnia 2017 roku.

Turyści chcący zwiedzić Kolejową Izbę Pamięci mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym pod nr 726 692 244 lub 506 590 668. 

Miejsca sprzedaży:
Kolejowa Izba Pamięci (po wcześniejszym umówieniu się)
Sklep Spożywczo – Przemysłowy, Stefanowo (pn. - pt. 5:30 – 20:00, sob. 5:30 – 19:00, niedz. 10:30 – 14:30)


No. 40011 - Opolski Klub Krajoznawców 2013
No. 40011 - Opolski Klub Krajoznawców 2013Okolicznościowe

W dniach 20 - 22.09.2013 na gościnnej czeskiej ziemi, a dokładnie w Zálužné – Mokřinky odbyło się XXVI/19 Międzynarodowe Śląskie Sympozjum Krajoznawców zorganizowane po polskiej stronie przez PTTK , a dokładnie przez Opolski Klub Krajoznawców. Tematem sympozjum był Łupek, jego występowanie, wydobycie oraz wykorzystanie. W imprezie wzięło udział ponad 100 osób. Uczestnicy sympozjum brali udział w wykładach, ale także zwiedzali okolicę, a wieczorem bawili się przy dzwiękach cimbalovki.

Miejsca sprzedaży:
ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40007 - Opolski Klub Krajoznawców - 2012
No. 40007 - Opolski Klub Krajoznawców - 2012Okolicznościowe

25/18 Śląskie Sympozjum Krajoznawców odbyło się w dniach 21-23.09.2012 w Opolu. Sympozja organizowane są już od 1977 roku. Na początku organizowane były przez Wojewódzką Komisję Krajoznawczą przy Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Opolu. Od 1995 roku do współpracy włączyli się turyści czescy przy współudziale Matice Slezská z Opawy. Sympozja na przemiennie organizowane są po Polskiej i Czeskiej stronie. Po przemianach organizacyjnych od 1999 roku organizatorem ze strony Polskiej jest Opolski Klub Krajoznawców. W 2011 roku po raz pierwszy ujrzał światło dzienne Znaczek Turystyczny wydany z okazji tej międzynarodowej imprezy. Dzięki przychylności ZT Polska w 2012 roku ponownie udało się wydać znaczek. Czy wpisze się On do tradycji imprezy ? Kto wie? Po więcej informacji na temat Sympozjum zapraszam na stronę http://orso.pttk.pl/sympozja/ lub do obejrzenia kilku fotek na stronie http://tnij.org/sympozja

Miejsca sprzedaży:
ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40006 - Opolski Klub Krajoznawców - 2011
No. 40006 - Opolski Klub Krajoznawców - 2011Okolicznościowe

24/17 Śląskie Sympozjum Krajoznawców odbyło się w dniach 30 IX - 02 X 2011 r.w Zlatych Horach. Organizatorami imprezy byli Klub Czeskich Turystów oraz Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego, Opolski Klub Krajoznawców.

Miejsca sprzedaży:
ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40058 - Od Muzeum Starożytności do Muzeum Porcelany - Wałbrzych 1908 - 2018
Okolicznościowe

Znaczek okolicznościowy wydany z okazji upamiętnienia 110. rocznicy istnienia Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Bieżący rok jest dla wałbrzyskiego Muzeum Porcelany rokiem wyjątkowym, z racji jubileuszu 110-lecia powstania tej instytucji. W 1908 roku z inicjatywy Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Miłośników Starożytności założono muzeum regionalne, które gromadziło pamiątki związane z historią miasta i regionu. W 1926 roku muzeum przeniosło się do reprezentacyjnego Pałacu Albertich, w którym ma swoją siedzibę do dziś.

Miejsca sprzedaży:
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu ul. 1 Maja 9, Wałbrzych


No. 40032 - Most Tczewski – Ratowanie Technicznego Dziedzictwa Zjednoczonej Europy
No. 40032 - Most Tczewski – Ratowanie Technicznego Dziedzictwa Zjednoczonej EuropyOkolicznościowe

Znaczek wydany w ramach międzynarodowych spotkań technicznych „Most Tczewski – Ratowanie Technicznego Dziedzictwa Zjednoczonej Europy” organizowanego przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. oraz Starostwo Powiatowe w Tczewie, w dniach 30 czerwca do 1 lipca 2016 roku.

W 2016 roku przypada 165 rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tczewskiego mostu. Aktu wmurowania kamienia dokonał król pruski Fryderyk Wilhelm IV w dniu 27 lipca 1851 roku. Prace fundamentowe; rozpoczęto jednak już w roku 1850, natomiast budowę całego mostu zakończono w roku 1857 i wtedy też 12 października Most Tczewski został oddany do użytku umożliwiając bezpośrednie połączenie między Berlinem, a Królewcem.

Miejsca sprzedaży:
ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40004 - Maraton Rowerowy Pętla Beskidzka-Istebna 2009
Okolicznościowe

Szosowy Maraton Rowerowy „Pętla Beskidzka– Istebna 2009” o Puchar Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko. Dystans Długość MINIMARATON 75 km MEGAMARATON 150 km GIGAMARATON 225 km

Miejsca sprzedaży:
ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40003 - Maraton Rowerowy Pętla Beskidzka-Istebna 2008
Okolicznościowe

 

"Pętla Beskidzka – Istebna 2008" o Puchar Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těśínské Slezsko, która odbyła się 28 czerwca 2008. Na linii startu wspólnego w amfiteatrze "Pod Skocznią" stanęło 300 zawodników z różnych stron kraju. W Istebnej po raz pierwszy w historii Pucharu Polski peleton ruszył na trasę ze startu wspólnego po przejechaniu do centrum Istebnej rundy honorowej. Po raz pierwszy także osiągnięty został pełny limit uczestników na tydzień przed startem. Do pokonania były 3 dystanse: mini 86 km, mega 150 km i giga 225 km. Trasa maratonu była wyjątkowo trudna i wymagająca, gdyż prowadziła przez najwyższe dostępne rowerem szosowym góry i przełęcze Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego: Ochodzitą, przełęcz Rychwałdzką, Kocierską, Targanicką, Salmopolską, Kubalonkę-Zameczek. Meta zawodów zlokalizowana była przy karczmie Ochodzitej. Tam też usytuowano linię premii górskiej, którą zawodnicy zdobywali zaraz po starcie.Maraton trudny, wymagający i niezwykle malowniczy. Wszyscy uczestnicy zgodnie potwierdzali wysoki poziom sportowy zawodów, świetną organizację i bardzo ciekawą konfigurację trasy.

UWAGA ! - Znaczek nie posiada kuponu gry kolekcjonerskiej

Miejsca sprzedaży:
ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40002 - Maraton Rowerowy - Pętla Beskidzka - Istebna 2007
Okolicznościowe

Dystanse 92 km, 185 km i aż 277 km mieli do pokonania uczestnicy szosowego maratonu rowerowego "Pętla Beskidzka", który odbył się 7 lipca 2007 r. w Istebnej i na drogach okolic Beskidu Śląskiego. Trasa maratonu rozgrywanego w ramach Pucharu Polski była trudna, ale niezwykle malownicza. Prowadziła przez Istebną-Zaolzie, Kubalonkę, Wisłę, Salmopol, Szczyrk, Godziszkę, Radziechowy, Węgierską Górkę, Milówkę, Ochodzitą i Jaworzynkę. Metę jednej pętli w przemyślany sposób umieszczono w centrum Istebnej, na końcu podjazdu z Glinianego, aby finiszujący zawodnicy nie uzyskiwali zbyt dużych prędkości. Ze 166 zawodników startujących w sumie w 13 kategoriach wiekowych najkrótszy dystans (1 pętlę) wybrało 6 kobiet i 60 mężczyzn. Dystans Maraton (185 km, 2 pętle) pokonało 54 zawodników, w tym 3 kobiety. Tylko, lub "aż" 34 mężczyzn zdecydowało się ukończyć dystans Supermaraton, który liczył aż 277 km i ponad 5000m przewyższeń

Miejsca sprzedaży:
ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40079 - Kolejowe Perły Architektury 2019 - Łódź
Okolicznościowe

Główna stacja kolejowa w Łodzi, to właśnie Łódź Fabryczna. Jeden szlak kolejowy prowadzący do Koluszek powstał w 1866, z inicjatywy Karola Schreiblera. W 1865 roku rozpoczęto (zgodnie z zezwoleniem cara Aleksandra II) budowę pierwszej linii kolejowej w Łodzi, która łączyła miasto z Koluszkami, a tym samym z Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską zbudowaną w 1848 roku. W listopadzie 1865 roku został uruchomiony przewóz towarów, a w czerwcu 1866 roku przewozy pasażerskie. W 1868 roku z projektu warszawskiego architekta Adolfa Schimmelpfenninga został zbudowany nowy budynek dworca, w 1930 roku był zmodernizowany i istniał do 2012 roku. W 2016 roku ukończono trwającą 5 lat gruntowną modernizację, przebudowę dworca. Jeszcze przez 2 lata będą trwały prace nad przepustowością tunelu średnicowego prowadzącego w stronę dworca Łódź Kaliska.

Miejsca sprzedaży:
Siedziba Fundacji Grupy PKP, ul. Szczęśliwicka 62, Warszawa (za darowiznę wg uznania)


No. 40080 - Kolejowe Perły Architektury 2019 - Wrocław
Okolicznościowe

Dworzec we Wrocławiu powstał w 1855 roku według projektu Wilhelma Grapowa, Królewskiego architekta Kolei Górnośląskich.  Jego budowę zakończono w 1857 r. Budynek stworzony jest w stylu gotyku angielskiego Tudorów. W tamtym okresie była to największa budowla tej klasy w Europie. Dworzec ten stanowił węzeł przesiadkowy dla Kolei Górnośląskiej i Wrocławsko-Poznańsko-Głogowskiej. Niegdyś na jego terenie znajdowało się kino dworcowe, do którego uczęszczał m.in. Zbigniew Cybulski, który zginął 20 lat później na tym właśnie dworcu, wpadając pod ruszający pociąg. Budynek był tłem w wielu polskich filmach, m.in. „Stawka Większa, niż życie”, „Mniejsze Niebo” czy „Ajlawju”. Budynek dworca został wyremontowany gruntownie w latach 2010-2012, wielu uznaje go za najpiękniejszy obiekt kolejowy w Polsce. 

Miejsca sprzedaży:
Siedziba Fundacji Grupy PKP, ul. Szczęśliwicka 62, Warszawa (za darowiznę wg uznania)


No. 40076 - Kolejowe Perły Architektury 2019 - Warszawa
Okolicznościowe

W latach 70-tych budowa tak wielkiego obiektu była ogromnym wyzwaniem architektonicznym. Do budowy Dworca Centralnego zużyto ponad 12,5 tys. ton stali, 80 tys. m2 szkła oraz 100 tys. m3 betonu. W trakcie jego budowy wykopano 90 tys. m3 ziemi. 2/3 powierzchni dworca Warszawa Centralna znajduje się pod ziemią. A jego całkowita powierzchnia wynosi około 5 ha, co można przyrównać do powierzchni 5 boisk piłkarskich. Sama hala mierzy 120 m długości i 84 m szerokości, a więc jest większa niż Rynek Starego Miasta. Jego głównymi architektami był Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. Dworzec Centralny był wielokrotnie pokazywany w filmach m.in. 07 Zgłoś się, 40 – latku, Brunecie Wieczorową Porą czy Wesołych Świąt, Niewinni Czarodzieje (w czasie budowy), Szczur (Jana Łomnickiego), czy Dekalog Trzy (Kieślowskiego).

Miejsca sprzedaży:
Siedziba Fundacji Grupy PKP, ul. Szczęśliwicka 62, Warszawa (za darowiznę wg uznania)


No. 40078 - Kolejowe Perły Architektury 2019 - Przemyśl
Okolicznościowe

Budynek dworca kolejowego w Przemyślu wzniesiono w 1860 roku. Równocześnie w tym okresie budowano linię kolejową prowadzącą z Krakowa do Lwowa. W 1872 roku rozbudowano trasę o połączenie z Węgrami przez Karpaty. Ponad 20 lat później dworzec został zmodernizowany w stylu neobarokowym. Budynek dworca charakteryzuje się pięknym, neorenesansowym wnętrzem, niezwykłymi plafonami Feliksa Wygrzywalskiego oraz Jana Talagi. Budynek był tłem w wielu filmach, m.in. w ekranizacji Andrzeja Wajdy „Kronika wypadków miłosnych”. Dworzec w Przemyślu zachwyca pięknem, bogatą dekoracją wnętrz, ale też formą architektoniczną. Ciekawostką jest fakt, że z Przemyśla pociągi wyruszają w najdłuższą trasę po Polsce, pokonując tym samym prawie 1000 km.

Miejsca sprzedaży:
Siedziba Fundacji Grupy PKP, ul. Szczęśliwicka 62, Warszawa (za darowiznę wg uznania)


No. 40077 - Kolejowe Perły Architektury 2019 - Gdynia
Okolicznościowe

Dworzec kolejowy w Gdyni został otwarty na początku stycznia w 1894 roku. Początkowo przypominał przystanek z małą, drewnianą poczekalnią. W związku z rozwijaniem się nadmorskich miejscowości w latach 1923-1926 powstał nowy budynek zaprojektowany przez Romualda Millera, w stylu narodowo-dworkowym. W budynku znajdowały się kasy, poczekalnia, przechowalnia bagażu, restauracja, księgarnia, toalety, a nawet zakład fryzjerski. W 1938 roku budynek uległ modernizacji i powiększeniu. W 1946 roku został prowizorycznie odbudowany po zniszczeniach wojennych. Autorem projektu nowego dworca w latach 50-tych był prof. Wacław Tomaszewski. Obok Dworca Centralnego w Warszawie był to najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Polsce. W sierpniu 2008 roku dworzec został wpisany do rejestru zabytków. Dworzec kolejowy był pokazany w filmach, m.in. „Stawka większa niż życie”, „Czarny czwartek”. 

Miejsca sprzedaży:
Siedziba Fundacji Grupy PKP, ul. Szczęśliwicka 62, Warszawa (za darowiznę wg uznania)


No. 40065 - Jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich Łęknica 1969 - 2019
Okolicznościowe

Łęknica to położone nad Nysą Łużycką miasto graniczące z niemieckim Bad Muskau. Powojennej Łęknicy dała początek łużycka osada na prawym brzegu Nysy Łużyckiej o nazwie Wendyjska Wieska.  W swej historii Łęknica nazywana była Lubanicą, Łuknicą, Łęknice, by od 1956 roku nosić nazwę Łęknica. Od 1955 roku miejscowość funkcjonowała jako gromada, od 1956 roku jako osiedle, a od 1.01.1969 roku otrzymała prawa miejskie. Łęknica to dawny ośrodek przemysłowy z nieistniejącymi już zakładami przemysłowymi: Kopalnią Węgla Brunatnego – Szyb Babina, Hutą Szkła oraz Lubuskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych. Dzisiaj Łęknica liczy 2600 mieszkańców i jest najmniejszą gminą miejską w woj. lubuskim. Miasto stawia na turystykę i usługi na bazie przygranicznego bazaru ”Manhattan”, Parku Mużakowskiego wpisanego na Listę UNESCO oraz Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa. Herb Łęknicy, ustanowiony w 1990 roku, przedstawia w jednej połowie godło Polski, a w drugiej słup graniczny posadowiony na brązowym brzegu oraz błękitne wody Nysy Łużyckiej na zielonym tle. Symboliczne kolory nawiązują do: niebieski – Nysa Łużycka, brązowy – węgiel brunatny, zielony – Park Mużakowski. Świętowanie jubileuszu 50-lecia miasta Łęknica przewidziane jest w kilku terminach w ciągu roku 2019.

Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa, ul. Hutnicza 25, Łęknica (znaczek dostępny po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 530 365 800)


No. 40045 - Jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich Kuźni Raciborskiej
No. 40045 - Jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich Kuźni RaciborskiejOkolicznościowe

Z okazji 50. rocznicy nadania praw miejskich Kuźni Raciborskiej, w konkursie wyłoniono logo pięćdziesięciolecia. Okolicznościowy znaczek turystyczne zawiera jubileuszowe logo wraz z herbem Gminy Kuźnia Raciborska oraz daty 1967-2017. Zapraszamy do odwiedzenia miasta i gminy, gdzie można zobaczyć piękny Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy, przejechać się Koleją Wąskotorową, a rzeką Rudą możemy popływać na kajaku. Gmina Kuźnia Raciborska organizuje również wiele cyklicznych imprez, m.in. Bieg Niepodległości, Rajd Rowerowy Szlakiem Pożaru z 1992 r., Amatorski Rajd Samochodowy, kończący wakacje festyn Pożegnanie Lata oraz… mistrzostwa świata gry w kapsle. Rokrocznie Turze gości uczestników znanej imprezy wodniackiej na rzece Odrze o nazwie Pływadło – Odra rzeką Integracji Europejskiej.

Miejsca sprzedaży:
> Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach, ul. Szkolna 1, Rudy


No. 40052 - Jubileusz 350 – lecia przybycia Kamedułów na Wigry
Okolicznościowe

Znaczek wydany z okazji przypadającej w tym roku 350. rocznicy przybycia Kamedułów na Wigry. To dokładnie wtedy w 1668 roku Kameduli przybyli do Wigier i założyli swoją siedzibę. Na samym początku pobudowali kaplicę, kościół i potrzebne zabudowania gospodarcze. Niestety drewniane zabudowania w 1671 roku strawił ogromny pożar, w związku z czym w 1694 roku rozpoczęto budowę dużego zespołu klasztornego z cegły.  W 1715 roku Kameduli założyli Suwałki. Oprócz tego zakładali też wsie, folwarki, budowali drogi, a także pomagali innym klasztorom oraz utrzymywali szkołę w Suwałkach. Mówi się, że to właśnie Kameduli ucywilizowali Suwalszczyznę, a wszystko to miało miejsce dokładnie 350 lat temu. 

Miejsca sprzedaży:
Punkt Informacyjny/Recepcja Klasztoru w Wigrach, ul. Wigry 11, Suwałki


No. 40034 - Jubileusz 230-lecia Nowego Tomyśla (1786 - 2016)
Okolicznościowe

Znaczek wydany z okazji obchodów 230-lecia nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi. Okolicznościowy znaczek przedstawia herb szlachecki Feliksa Szołdrskiego – założyciela Nowego Tomyśla oraz rok nadania praw miejskich – 1786. Jubileuszowy Znaczek Turystyczny będzie można zakupić w czasie trwania Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w dniach od 19 – 21 sierpnia br. na stoisku promocyjnym gminy Nowy Tomyśl. Stoisko będzie czynne w Parku im. Feliksa Szołdrskiego (ul. Topolowa 11 - patrz godziny poniżej) 

Miejsca sprzedaży:
Jarmark Chmielo-Wikliniarskiego w dniach od 19 – 21 sierpnia, stoisko promocyjne gminy Nowy Tomyśl -w Parku im. Feliksa Szołdrskiego (ul. Topolowa 11) w godzinach: 16:00 – 19:00 (19.08), 12:00 – 18:00 (20.08), 12:00 – 17:00 (21.08)


No. 40025 - Jubileusz 150-lecia przekazania Redemptorystom ikony MBNP przez Piusa IX
Okolicznościowe

Najbardziej znanym na świecie obrazem Maryi jest Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ikona przedstawia cztery święte postacie: Dziewicę Maryję, Dzieciątko Jezus oraz świętych archaniołów Michała i Gabriela. Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy została uroczyście koronowana 23 czerwca 1867 roku przez dziekana Kapituły Watykańskiej, będąc tym samym aktem uznania dla maryjnej ikony, czczonej od kilku już wieków W roku 1876 ustanowiono święto Błogosławionej Dziewicy Maryi pod wezwaniem Nieustającej Pomocy, z własnym oficjum, modlitwami i czytaniami mszalnymi. Celebrację tego święta ustalono ostatecznie na 27 czerwca, jako dzień poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy. 27 czerwca 2015 r. rozpoczął się Jubileusz 150-lecia przywrócenia jej do kultu publicznego. Redemptoryści spełnili prośbę bł. Piusa IX i zanieśli ten wizerunek na cały świat. W święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy Redemptoryści na całym świecie rozpoczęli świętowanie Jubileuszu 150-lecia powierzenia im przez bł. Piusa IX Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obchody pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości” zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017). Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do MBNP i dalszy jego rozwój. Rok Jubileuszowy rozpoczął się 27 czerwca 2015 roku i zakończy dokładnie rok później. Centralne obchody będą miały miejsce w kościele Św. Alfonsa w Rzymie, w którym znajduje się oryginał ikony.

Miejsca sprzedaży:
Warszawa, ul. Karolkowa 49 - furta klasztorna kościoła Redemptorystów św. Klemensa
Zamość, Furta klasztorna, ul. Kościuszki 1, do godz 15:00 W zakrystii przed i po liturgii.
> Sklepik klasztorny, Plac Wolności 5, Bardo (pn. -sob. od 9.00-17.00, niedz. 10.30-15.30)


No. 40028 - Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski
Okolicznościowe

W roku 2016 mija 1050 rocznica Chrztu Polski, jak tradycyjnie określa się chrzest księcia Polan Mieszka I. Pomimo tego, że źródła historyczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak i podają różne daty i miejsca tego wydarzenia, przyjmuje się, że miał on miejsce w roku 966. Pewne natomiast jest to, że zapoczątkował on proces chrystianizacji ziem polskich i był symbolicznym wydarzeniem, które zapoczątkowało państwo polskie i chrześcijaństwo w Polsce.. Na postawie źródeł historycznych przyjmuje się, że chociaż decyzja o przyjęciu chrztu była osobistym wyborem Mieszka I, bardzo ważną rolę w jej podjęciu odegrała Dobrawa, czeska księżniczka, która została jego żoną. W celu upamiętnienia tego jakże ważnego wydarzenia w dziejach Państwa Polskiego, wydany został Znaczek Okolicznościowy. Przedstawia on scenę chrztu Mieszka I uwidocznioną na współczesnym fresku w Gnieźnie, znajdującym się niedaleko od katedry, koło pomnika Bolesława Chrobrego. Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się w Gnieźnie i Poznaniu w dniach od 14 do 16 kwietnia.

Miejsca sprzedaży:
Kasa biletowa ICHOT, ul. Gdańska 2, Poznań
Sklep z pamiątkami lub plebania, ul. Kapłańska 16, Szamotuły (można też pytać w biurze parafialnym)
Parafia rzymskokatolicka p.w. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie


No. 40067 - Jubileusz 100-lecia Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce
Okolicznościowe

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce należy do jednych z najstarszych na polskiej kolei. Wyłonił się z pierwszego po odzyskaniu niepodległości Związku Zawodowego Kolejarzy Rzeczypospolitej Polskiej  utworzonego w grudniu 1918 roku w Warszawie. 31.10.1919 r. decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  otrzymuje osobowość prawną, a od daty tej liczone jest powstanie ZZM. W okresie międzywojennym ZZM zorganizował 14 Walnych Zjazdów. 1.09.1939 r. działalność ZZM została zawieszona, a po zakończeniu wojny polski ruch związkowy został całkowicie zdominowany przez ideologię komunistyczną i stał się częścią systemu totalitarnego. Na mocy decyzji politycznych w 1947 r. Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce formalnie rozwiązano. Fala protestów robotniczych i strajków w sierpniu 1980 r., spowodowała, że zapaliła się iskierka nadziei na odrodzenie ZZM. Dopiero po zniesieniu stanu wojennego i obradach „Okrągłego Stołu” w kwietniu 1989 roku maszyniści postanawiają reaktywować przedwojenny Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce. Jego formalna rejestracja w sądzie nastąpiła 13.10.1989 roku.  ZZM w czasie swojej działalności wielokrotnie podejmował  działania w obronie miejsc pracy oraz praw pracowników, jak również w obronie całego PKP. Manifestacje, pikiety, protesty głodowe, strajki to tylko niektóre formy nacisku na pracodawcę czy rządzących. Działania te były nie tylko walką o miejsca pracy, świadczenia zdrowotne, zabezpieczenia społeczne, ale także obrona przed wyprzedażą majątku polskich kolei, a obecnie także zwiększenie bezpieczeństwa ruchu, powierzonego życia ludzkiego i mienia.

Miejsca sprzedaży:
> GTC GROUP, ul. Mickiewicza 9, Tczew, (lokal nr 1 na parterze, czynny pn., - pt., w godz. od 8.00 do 16.00)


No. 40024 - IV Spotkanie Kolekcjonerów - Góry Opawskie
Okolicznościowe

Znaczek wydany z okazji IV Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które miało miejsce 10 października 2015 roku w Ośrodku Wypoczynkowym "Czerwony Kozioł" w Głuchołazach.

Miejsca sprzedaży:
ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


No. 40016 - III Spotkanie Kolekcjonerów - Jura Krakowsko - Częstochowska
Okolicznościowe

Znaczek wydany z okazji III Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które odbyło się w dniu 11.10.2014 roku w Stacji Turystycznej Jurajska w Domaniewicach.

Miejsca sprzedaży:
ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!!


<< 1 2 3 4 >>