Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!
1 2 3 5 10 15 20 25 30 >>

23.04.2024

Wielkimi krokami zbliża się majowy weekend i zapewne spora część turystów zechce spędzić ten czas aktywnie. Dziś mamy dla Was taką właśnie propozycję, czyli zwiedzanie Łodzi i tamtejszych atrakcji turystycznych np. poprzez wędrowanie szlakiem jaki wyznaczają znaczki turystyczne.

I tak się doskonale złożyło, że właśnie w Łodzi pojawiły się w tym tygodniu dwie znaczkowe nowości. A są to:

EC1 ŁÓDŹ - MIASTO KULTURY W ŁODZI No. 1272

ŁÓDZKIE LINIE TURYSTYCZNE No. 1273

Prezentowane powyżej znaczki to doskonała okazja do poznania dotychczas nieodkrytych walorów Łodzi. Część z nich zobaczyć można z pokładu zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej, a część podczas pieszych wycieczek po mieście. Plan zwiedzania musicie ustalić sobie sami. Odnośniki do ważnych stron jak zwykle zamieszczamy na podstronach dedykowanych konkretnym znaczkom. Zerknijcie jeszcze na naszą interaktywną mapę miejsc znaczkowych, bo w Łodzi jest ich już sporo.

Znaczki zakupicie w dobrze Wam znanym Centrum Informacji Turystycznej na ul. Piotrkowskiej i z tego, co nam przekazano, krążki już tam na Was czekają. My zaś czekamy na Wasze relacje z wycieczek i mamy nadzieję, że już wkrótce ktoś prześle nam relacje z Łodzi.

Łódźkie Linie Turystyczne ruszają w weekend majowy, a szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy znajdziecie na stronach Klubu Miłosników Starych Tramwajów w Łodzi i Centrum Informacji Turystycznej. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami najnowszych miejsc znaczkowych i do planowania kolejnych wycieczek znaczkowym szlakiem. 



9.04.2024

Tym razem mamy dla Was garść nowości z południa kraju i dwa jeszcze cieplutkie znaczki turystyczne z Rybnika. Miasto to do tej pory znajdowało się w sercu tzw.  białej plamy na znaczkowej mapie Polski, ale dziś to się zmieni i od teraz planując zwiedzanie tych rejonów kraju, będziecie mogli zatrzymywać się w Rybniku i zwiedzać jego atrakcje.

Na najnowszych znaczkach przedstawiono następujące obiekty:

BAZYLIKA ŚW. ANTONIEGO W RYBNIKU No. 1269

TEATR ZIEMI RYBNICKIEJ W RYBNIKU No. 1270

Dajemy Wam zatem szansę na poznanie kolejnego polskiego miasta. Zwiedzanie koniecznie rozpocznijcie od Punktu Informacji Miejskiej „Halo! Rybnik”, gdzie zdobędziecie znaczki i inne niezbędne materiały przydatne podczas poznawania Rybnika. A kiedy już dotrzecie do pokazanych na znaczkach miejsc, koniecznie zróbcie sobie na ich tle fotkę ze znaczkiem w dłoni i prześlijcie do nas. Chętnie udostępnimy takie zdjęcia w naszych mediach społecznościowych, aby dodatkowo promować odwiedzane przez Was atrakcje turystyczne.

Tradycyjnie opisy prezentowanych atrakcji oraz odnośniki do stron ułatwiających poszukiwanie szczegółowych danych znajdziecie na podstronach dedykowanych konkretnym znaczkom. Teraz jednak skupcie się na radości z nowych znaczków i planowaniu wycieczek z Rybnikiem w roli głównej.



8.04.2024

Rozpoczynając kolejny tydzień, chcemy Wam przekazać dobre wieści z Chojnic. Miasto to od dzisiaj może chwalić się pierwszym znaczkiem turystycznym, który powstał dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego.

Chojnice to miasto z ogromnym potencjałem i cieszy nas to, że od teraz znajduje się na znaczkowym szlaku turystycznym. Wspomniane Muzeum Historyczno-Etnograficzne to duża placówka dysponująca kilkoma obiektami. Chcąc poznać Chojnice po prostu trzeba zacząć zwiedzanie od wizyty w muzeum, które kompleksowo ukazuje historię miasta.

Warto już teraz pomyśleć o wizycie w Chojnicach, bo pokazany powyżej znaczek już od czwartku będzie dostępny w sprzedaży. Zarezerwujcie sobie trochę czasu na zwiedzanie, a że wiosna w pełni, to na pewno będzie to udana wycieczka. 

Wszelkie niezbędne dane dotyczące znaczka znajdziecie na jego podstronie, klikając poniższy link. Dla tych, którzy wstępnie chcą zapoznać się z chojnickim muzeum publikujemy poniższy opis, a więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej muzeum i muzealnym profilu FB. Zapraszamy.

BRAMA CZŁUCHOWSKA W CHOJNICACH No. 1268

Muzeum Regionalne w Chojnicach istnieje od 1932 r. Na początku jego siedziba mieściła się w prywatnym domu W.J. Schreibera, a pieczę nad zbiorami sprawował chojnicki regionalista Julian Rydzkowski. W takiej formie muzeum funkcjonowało do momentu wybuchu II wojny światowej. W 1960 r. reaktywowano muzeum, które miało siedzibę w chojnickim ratuszu, a następnie od 1962 r. zaczęło działać w Bramie Człuchowskiej, której wnętrze przebudowano i dostosowano do potrzeb muzeum, tworząc w niej sale wystawowe. W Bramie eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Na wystawach stałych prezentowane są zbiory historyczne, etnograficzne i archeologiczne. Na wystawach czasowych pokazywane są eksponaty o różnej tematyce, między innymi malarstwo, rzeźba itp. Na przełomie lat 70-80 XX w. do obiektów muzealnych dołączyły baszty: Baszta Wronia, Dom Szewski, Baszta Szewska, Baszta Kurza Stopa, Dom na Murach oraz Kolekcja regionalna Makowskich. W 1984 roku uległa zmianie nazwa instytucji na Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, a w 2012 roku muzeum przyjęło imię swojego założyciela Juliana Rydzkowskiego.



6.04.2024

Co jakiś czas pojawiają się zapytania o spotkania regionalne i dziś mamy dla Was komunikat w tej sprawie. Od Małgosi i Mariusza ze Szczecina dostaliśmy wiadomość o możliwości zorganizowania w maju spotkania regionalnego, dlatego poniżej wklejamy treść tego komunikatu abyście w pełni mogli poznać szczegóły tego przedsięwzięcia.

Ostatnie spotkanie w Szczecinie miało miejsce 6 lat temu i za każdym razem miło je wspominamy. Od tamtej pory powstało kilka nowych znaczków, więc i będzie co zdobywać podczas wycieczki. Tym razem spotkanie ma się odbyć w maju, a to dodatkowo rozbudza naszą wyobraźnię. Poznajcie więc szczegóły.


Więcej informacji

5.04.2024

To był bardzo intensywny tydzień i zakończymy go dość nietypowo premierą, a raczej przedpremierą nowego znaczka okolicznościowego. 

Od kilku lat w maju, we Wrocławiu odbywa się Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska. Znaczki okolicznościowe wydawane z tej okazji stanowią ciekawą serię, a sama wystawa jest okazją do poznania wielu kolekcjonerskich pasji.

O symbolice użytej na znaczku przeczytacie w poniższym opisie, natomiast więcej informacji o samej wystawie znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu. Odpowiedni link znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka, na którą dostaniecie się klikając w poniższą nazwę. Pamiętajcie jednak, że naczek do sprzedaży trafi dopiero 16 maja.

ZO - XXVI WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA

XXVI Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2024 „Sto lat złotego” odbędzie się w dniach 16-18 maja 2024 r. Tradycyjnie wystawa zaprezentowana zostanie w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na Placu Solidarności nr 1/3/5. Wystawa będzie upamiętnieniem setnej rocznicy wprowadzenia nazwy „złoty” jako waluty narodowej oraz setnej rocznicy wprowadzenia reformy walutowej przez Władysława Grabskiego. Nazwa „złoty” pojawiła się już podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. W tym roku przypada 230 rocznica tego wydarzenia, więc będzie to również okazja do upamiętnienia postaci Tadeusza Kościuszki. Motywem przewodnim tegorocznego ZO wrocławskiej wystawy jest budynek mieszczący oddział Narodowego Banku Polskiego we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie dla Wystawców i zaproszonych gości odbędzie się w dniu 16 maja(czwartek ) o godz. 12:00. Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów.



2.04.2024

Premierę nowego znaczka mieliśmy zamiar wstawić na stronie wczoraj, ale uznaliśmy, że nie uwierzycie w to ani przez chwilę, więc daliśmy inny materiał, który także sporo osób odebrało jako formę wkręcania. Prostujemy zatem, że to, co napisaliśmy wczoraj, jest najszczerszą prawdą. A dziś zgodnie z planem przechodzimy do newsa premierowego i tym razem zapraszamy Was na zwiedzanie Pomorza Zachodniego.

Dokładniej znaczkowy szlak zaprowadzi nas do Chociwla, gdzie oprócz pięknego jeziora znaleźć można kilka innych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest pokazany na znaczku pałac. Dziś mieści się w nim hotel, ale budowla ma dłuższą historię, która postaramy się opowiedzieć w audiobedekerze jaki stworzymy dla tego znaczka. Tymczasem zapoznajcie się z opisem pałacu, a przede wszystkim zaplanujcie wizytę w Chociwlu. Przyroda właśnie budzi się do życia, a w takich okolicznościach zwiedzanie tej miejscowości i pałacu, będzie czystą przyjemnością.

PAŁAC NAD JEZIOREM W CHOCIWLU No. 1271

W południowej części miasta Chociwel niemal nad samym brzegiem jeziora Starzyc, znajduje się wybudowany na początku XX wieku pałac. Pierwotnie w budynku funkcjonował dom rekonwalescencyjny dla żołnierzy. Po II wojnie światowej w budynku umieszczono placówkę edukacyjną. W roku 2014 dobudowano do pałacu prawe skrzydło jako kolejny etap rozbudowy restauracji o nową salę bankietową oraz pokoje hotelowe. Szkoła działała w tym miejscu do 1997 roku. Nowy rozdział w historii pałacu rozpoczął się w 1999 r., kiedy budowla stała się własnością prywatną. Nowy właściciel przeprowadził niezbędne remonty i dzięki temu udało się pałac zabezpieczyć na kolejne lata. W tym czasie stopniowo przywracano budynek do stanu z początku XX w. Obecnie w Pałacu mieści się restauracja i hotel z salą konferencyjną. Z każdego pokoju rozciąga się wspaniały widok na jezioro Starzyc.



1.04.2024

XII OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Nieco ponad tydzień temu opublikowaliśmy zagadkę, dotyczącą miejsca spotkania ogólnopolskiego. Była to łatwa zagadka, a Góra Zborów była jedynie podpowiedzią, pozwalającą poznać przybliżone miejsce spotkania. Rzecz jasna spotkanie nie będzie miało miejsca na górze, a w pobliskiej miejscowości Podlesice.

Zaczniemy jednak od tego, co już wzbudziło Wasze zainteresowanie, czyli termin spotkania. Tym razem jest to pierwszy weekend października. Zmiana terminu nie jest przypadkowa, podobno właśnie wtedy pogoda ma być idealna na świętowanie dwudziestolecia znaczków turystycznych w Polsce? A tak na poważnie mamy nadzieję, że dzięki przesunięciu terminu o tydzień będziemy mieli większe szanse na złapanie ostatków letniej aury.

Jako miejsce zakwaterowania wybraliśmy Zajazd Jurajski https://zajazdjurajski.pl, gdzie prowadzić będziemy obrady i wypoczywać oraz skąd ruszymy na zwiedzanie okolic. A zwiedzania będzie sporo, bo i okolica jest bardzo rozległa. W planie jest m.in. wycieczka autokarowa z licencjonowanymi przewodnikami, zwiedzanie zamku Bonerów w Podzamczu, źródła Warty - trzeciej co do długości rzeki w Polce, spacer grzędą skalną pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach, błonia w Mirowie i Bobolicach, zwiedzanie Sanktuarium MB Leśniowskiej, w miedzyczasie obiad i czas wolny.


Więcej informacji

25.03.2024

Rano zapowiadaliśmy jeszcze jeden komunikat i właśnie przyszedł czas na publikację kolejnej znaczkowej premiery. Tym razem mamy dla Was znaczek na Dolnym Śląsku i zapewne części z Was obiekt widoczny na znaczku jest znany. Jeśli nie, to koniecznie musicie go poznać. 

Owiesno znajduje się w powiecie dzierżoniowskim, nieopodal drogi Wrocław-Kłodzko, którą często przejeżdżacie, zwiedzając ten region kraju. Teraz dajemy Wam kolejny pretekst, aby odwiedzić tę wieś i zobaczyć jakie turystyczne atrakcje skrywa.

W znaczek zaopatrzycie się w miejscowej Bibliotece Publicznej, ale pamiętajcie, by za każdym razem sprawdzić godziny, w jakich ta placówka jest czynna. 

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem zamku pokazanego na znaczku, a w dalszej kolejności do zaplanowania wizyty w Owieśnie. Na pewno macie w okolicy przynajmniej kilka niezdobytych znaczków, więc przy okazji można zaplanować zwiedzanie także innych miejscowości.

OWIESNO - WIEŚ OKRĄGŁEGO ZAMKU No. 1267

Ruiny zamku w Owieśnie są jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości. Według doniesień już na początku XIII w. miał tu powstać zameczek, zbudowany przez templariuszy. Około XIV w. zbudowano na jego miejscu zamek murowany z kamienia. Otaczał go mur obronny oraz fosa. Zamek zbudowano na planie koła o średnicy około 30 m. Zamek w Owieśnie był trzykrotnie przebudowywany. Każda epoka wnosiła nowe ślady w jego wygląd. Rozbudowywano budynki mieszkalne oraz kilkakrotnie restaurowano wieżę. Pierwotnie zamek miał charakter obronny, ale później czasy baroku wprowadziły wiele elementów dekoracyjnych. Założono wokół zamku park, powstała barokowa elewacja, ozdobne bramy, fontanna, a na moście stanęły mitologiczne posągi. Po wojnie pozbawiony użytkownika zamek szybko niszczał – rozkradziono stolarkę, zarysowały się mury. W 1964 r. runęła wieża. Obecnym właścicielem obiektu jest Fundacja Zamek Chudów.



21.03.2024

Dziś pierwszy dzień wiosny, a mu kontynuujemy zwiedzanie kraju ze znaczkami turystycznymi i w ramach turystycznych rekomendacji tym razem chcemy Wam polecić zwiedzanie Mielna i tamtejszych atrakcji.

Jak widzicie na miejscu czekają na Was dwa jeszcze cieplutkie znaczki turystyczne, na których przedstawiono odpowiednio:

POMNIK MORSA W MIELNIE No. 1265

PRZYSTAŃ RYBACKA W UNIEŚCIU No. 1266

Powyższe znaczki nabyć możecie w miejscowym Punkcie Informacji Turystycznej, od której zawsze warto rozpoczynać zwiedzanie. A zanim w ogóle wybierzecie się do Mielna, to poświęćcie chwilę na zapoznanie się z opisami prezentowanych na znaczkach miejsc. Z taką podstawą zwiedzanie na pewno będzie przyjemniejsze. Nie zapomnijcie i o nas i tradycyjnie udokumentujcie zwiedzanie Mielna. Chętnie opublikujemy każdą relację. Być może dzięki Wam grono znaczkowych miejsc jeszcze bardziej się powiększy i będziecie mogli odwiedzać kolejne ciekawe miejsca. Zachęcamy do zwiedzania i do zobaczenia na znaczkowym szlaku.



20.03.2024

Do trzech razy sztuka, jak to napisał jeden z turystów pod naszą wczorajszą premierą. Dziś środa i trzecia premiera tygodnia, a więc zaczynamy...

Tym razem chcemy Was zaprosić do Oświęcimia. W mieście tym bowiem, oprócz znanych wszystkim turystycznych celów, znaleźć można też takie, o których być może dotąd nie słyszeliście. Zerknijcie zatem na naszą propozycję obiektów, które warto odwiedzić podczas wizyty w Oświęcimiu. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni, zwiedzając te miejsca, a radość na pewno spotęgują prezentowane znaczki, które zdobędziecie przy okazji.

O widocznych na znaczkach obiektach turystycznych przeczytacie, klikając w powyższe linki. Tam też oprócz samych opisów znajdziecie odnośniki do stron poświęconych danym miejscom i inne dane pomocne w planowaniu zwiedzania.

KOMPLEKS SALEZJAŃSKI W OŚWIĘCIMIU No. 1263

MUZEUM ZAMEK W OŚWIĘCIMIU No. 1264

Prezentowane dziś znaczki są już na miejscu i od dzisiaj powinny być dostępne w sprzedaży. Zwróćcie jednak uwagę, że krążki zdobędziecie w dwóch różnych miejscach. Na podstronie znaczków tradycyjnie podaliśmy adresy tych miejsc, ale także dokładniejszą instrukcję jak trafić do celu.

Zarezerwujcie sobie czas na zwiedzanie obu obiektów. A kiedy już będziecie po zwiedzaniu, nie zapomnijcie o dokonaniu wpisów na podstronach prezentowanych znaczków i koniecznie prześlijcie nam choćby krótką relację z tej wycieczki. Zapraszamy do zwiedzania.



19.03.2024

Chciałoby się powiedzieć, że po wczorajszej gorącej premierze przydałaby się mała ochłoda. Znaczek, który dzisiaj prezentujemy, świetnie by do tego pasował, tym bardziej że w miejscu, którego dotyczy znaczek, można się nieźle ochłodzić.

Niestety na razie prezentowany znaczek dajemy jedynie jako zapowiedź. W kwietniu i ogólnie poza sezonem zwiedzanie muzeum możliwe będzie jedynie z grupami zorganizowanymi, pod warunkiem, że zadzwonicie wcześniej i umówicie się na odpowiedni termin (numer telefonu podany jest na podstronie z opisem znaczka). Dla turystów indywidualnych muzeum bez żadnych przeszkód dostępne będzie od maja.

To, co jeszcze jest istotne, jeśli chodzi o muzeum to fakt, że zdobędziecie tutaj inne miejscowe znaczki turystyczne, których od dłuższego czasu nie można było zakupić w dotychczasowych miejscach sprzedaży. 

Tymczasem dodajcie Piotrków Trybunalski i Muzeum Lodów Kamieni Pingwin do listy miejsc do odwiedzenia, bo to jedyne takie muzeum w Polsce, niezwykła historia i lody, których nie da się zapomnieć. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i już w kwietniu pojawią się liczne grupy zorganizowane, z którymi będziecie mogli zwiedzić ten obiekt. Zachęcamy też do zapoznania się z poniższym opisem. Być może podniesie on apetyt na lody, ale też pozwoli poznać historię lodów kamieniaków, a to będzie dobry wstęp do przyszłego zwiedzania.

MUZEUM LODÓW KAMIENI PINGWIN W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM No. 1261

Muzeum Lodów Kamieni Pingwin mieści się w jednej z kamienic rynku w Piotrkowie Trybunalskim i jest jedynym tego typu muzeum w Polsce. Powstało na bazie rodzinnej lodziarni, która działa nieprzerwanie od niemal 100 lat. Pomysł stworzenia muzeum narodził się podczas wycieczki do Włoch i wizyty w tamtejszym muzeum lodów, ale dopiero odnalezienie dokumentów na temat produkcji lodów było bezpośrednim bodźcem to uruchomienia placówki muzealnej. Najstarsze eksponaty zgromadzone w muzeum mają niemal 100 lat i pochodzą z rodzinnej wytwórni. Zobaczyć tu można m.in. stare maszynki i gałkownice z okresu międzywojennego, a także liczne dokumenty potwierdzające historię rodzinnej produkcji. Uzupełnieniem zwiedzania jest projekcja filmu, a niewątpliwą atrakcją możliwość przygotowania lodów pod okiem przewodnika i oczywiście ich degustacja. Lody Kamienie Pingwin zwane kamieniakami, kamborkami, granatami, lodami z kartką, odpustowymi, są produktem regionalnym, znanym od kilkudziesięciu lat. Produkowane z najwyższej jakości składników i w sposób tradycyjny. To produkt rozpoznawalny i tym samym promujący Piotrków Trybunalski, Powiat Piotrkowski i Dolinę Pilicy.



18.03.2024

Nowy tydzień rozpoczynamy inaczej niż przez ostatnie dwa miesiące, w sposób, który na pewno przypadnie Wam do gustu. Tak więc zaczynamy.

Jak zapewne zauważyliście, mamy dla Was drugą w tym roku znaczkową premierę i kolejny znaczek, który ma sprawić, że jeszcze liczniej będziecie odwiedzać Gdynię i poznawać miejscowe atrakcje turystyczne, których jak widać, nie brakuje.

Znaczek już znajduje się w Miejskiej Informacji Turystycznej, więc śmiało możecie zdobywać go choćby od zaraz. Oczywiście będzie nam miło, jeśli prześlecie nam relację z takiej wycieczki wraz ze zdjęciem obiektu turystycznego oraz zdobytego znaczka. Nie zapomnijcie oznaczać w swoich relacjach miejsc sprzedaży znaczków i dodawać hasztagów promujących odwiedzane miejsce, jak i znaczki turystyczne. I koniecznie pamiętajcie o komentarzach na stronie danego znaczka.

A tymczasem zapoznajcie się z opisem miejsca przedstawionego na znaczku i zajrzyjcie do nas koniecznie jutro o tej samej godzinie.

PARA KASZUBÓW NA ŁAWCE W GDYNI No. 1262

Para Kaszubów na ławce to rzeźba, która znajduje się na Placu Kaszubskim w Gdyni. Jej autorem jest rzeźbiarz i malarz Adam Dawczak-Dębicki, a została odsłonięta 30 września 2006. Rzeźba przedstawia parę zakochanych Kaszubów. Pogodni staruszkowie trzymają się za ręce. Mężczyzna wskazuje palcem na pobliski budynek, a z jego kieszeni wystaje list o treści: „Jakubie, Jeśli na ostatnim piętrze zbudujesz dla mnie pokoik, będę widziała, kiedy wracasz z morza – Elżbieta”. Rzeźba nawiązuje do kamienicy przy ul. Jana z Kolna 2 i jej prawdziwych mieszkańców - Jakuba i Elżbiety Scheibe. Jakub Scheibe dorobił się na emigracji, wrócił do Gdyni i wybudował w 1928 r. pierwszy gdyński „drapacz chmur”. Na prośbę żony, na ostatniej kondygnacji dobudował pomieszczenie, tzw. belwederek, z którego Elżbieta mogła wypatrywać powracającego z połowów męża. Modernistyczna kamienica zachowała się do dzisiaj i jest to obecny Hotel Jakubowy.



17.02.2024

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023 ROKU - WYNIKI

W czwartek zakończyło się głosowanie w ramach konkursu na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2023 roku". Dziś zatem pora na ogłoszenie wyników.

Tegoroczne głosowanie, z uwagi na mniejszą niż w poprzednich latach liczbę wydanych znaczków, postanowiliśmy nieco skrócić w każdym z etapów. Zamiast 14 dni, na etap przeznaczyliśmy 10 dni głosowania.  Pierwsza tura głosowania rozpoczęła się 26 stycznia, a zakończyła 4 lutego. W pierwszej turze, spośród wszystkich znaczków wydanych w poprzednim roku, wyłoniono 11, na które oddano najwięcej głosów. Znaczki, które w ten sposób zakwalifikowały się do głosowania, w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na "Liście zdobywców ZK". 


Więcej informacji

6.02.2024

znaczek rokuW minioną niedzielę zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2023 roku i tak jak pisaliśmy na początku plebiscytu dziś mamy informacje dotyczące dalszego głosowania w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Jednak uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali, znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie, jak w latach ubiegłych w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK. Wszelkie głosy przesłane przez osoby spoza listy, będą ignorowane.

Głosowanie tak samo, jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.


Więcej informacji

26.01.2024

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023 ROKU

Od kilkunastu dni otrzymujemy zapytania w sprawie kolejnego plebiscytu na najładniejszy znaczek roku. To internetowe głosowanie od lat rozpoczyna turystyczny rok i jest swego rodzaju rozrywką dla turystów przygotowujących się do kolejnego sezonu. 

W tym roku postanowiliśmy nieco zmienić zasady głosowania, ale nie będzie to zmiana drastyczna, a jedynie drobne skrócenie czasu poszczególnych etapów. Przez lata każdy z etapów trwał dwa tygodnie, przy czym głosy spływały przeważnie w pierwszych i ostatnich dwóch dniach głosowania lub w dniu, w którym publikowaliśmy przypomnienia. A jako że znaczków w minionym roku ukazało się mniej niż w latach ubiegłych, uznaliśmy, że nie potrzebujecie aż tyle czasu na zastanowienie i wybranie tego najładniejszego znaczka. I to jest jedyna zmiana jeśli chodzi o zasady.

To już dziewiąta edycja głosowania, w której wraz z rozpoczęciem nowego roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.


Więcej informacji

23.01.2024

W ramach realizacji noworocznych postanowień i urozmaicania treści publikowanych na stronie, mamy tym razem temat okołoznaczkowy, bo dotyczący pieczątek. A jako że pieczątki są chętnie zbierane przez znaczkomaniaków, to myślimy, iż temat ten Was zainteresuje. 

Dziś jednak tylko wstęp i jeden rodzaj pieczątek, ale w planie jest rozwinięcie tego cyklu i kolejne części publikowane co kilka miesięcy. 

Mamy też nadzieję, że współautorami kolejnych części będziecie także Wy - kolekcjonerzy, bo jak zaznaczyliśmy w tekście, wiemy o wielu pieczątkach, ale zapewne nie o wszystkich i nie wszystkie grafiki posiadamy. 

Zapraszamy zatem do lektury, a jeśli macie jakieś pytania odnośnie tematu pieczątek, to zadawajcie je w komentarzach do dzisiejszego newsa na facebooku lub zadawajcie je drogą mailową pisząc na adres admina. Przeczytaj artykuł >>



KUBEK TURYSTYCZNY

Elementem wyposażenia każdego turysty, szczególnie takiego lubiącego piesze wędrówki, jest kubek, w którym w każdych warunkach można przygotować ciepły napój rozgrzewający podczas wędrówek w niesprzyjających warunkach pogodowych. W warunkach schroniskowych wystarczy kubek termiczny lub porcelitowy, ale już na szlaku, sprawdzi się rozwiązanie sprzed lat, czyli metalowy kubek emaliowany. Do niego właśnie możemy wlać gorący napój i ogrzać przy tym dłonie, ale też taki kubek spokojnie możemy postawić na turystycznej kuchence i przygotować napój, zupę nawet w ciężkich warunkach terenowych.

Z myślą o takich turystach, jesienią 2023 roku, przygotowaliśmy nasz własny kubek emaliowany. Powstał on we współpracy z firmą Olkuskie Wyroby Emaliowane i już od razu zyskał grono wiernych fanów, którym spodobał się nie tylko wygląd kubka, ale też jego funkcjonalność. 

Dziś przypominamy o kubkach, a niniejszą treść wstawiamy do działu "sklepik", abyście w każdej chwili mogli znaleźć potrzebne informacje i jeśli zajdzie taka potrzeba zakupić kubek. 


Więcej informacji

15.01.2024

Witamy wszystkich w nowym tygodniu i od razu spieszymy z najnowszymi wiadomościami znaczkowymi. Tym razem zapewne wywołamy ogromną radość wśród wielu turystów, bo oto pierwsza w tym roku premiera i znaczek, na który zapewne każdy z Was czekał.

Przenosimy się zatem na Dolny Śląsk, do miejscowości Sobótka, gdzie u stóp Wieżycy i Ślęży zresztą także, znajduje się Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”. To tutaj właśnie swoje miejsce znalazł najnowszy znaczek, który mamy nadzieję, że już niebawem znajdzie się w Waszych kolekcjach.

Numer tego znaczka jest nieprzypadkowy. Zapewne pamiętacie poprzedni znaczek o tym numerze i obiekt, którego przez lata nie dało się zwiedzać, a który znajduje się dosłownie kilkadziesiąt metrów od miejsca, o którym właśnie piszemy. Uznaliśmy, że czas na drobne porządki i tym samym uporządkowaliśmy sprawę tamtego znaczka, który zniknął z mapy na rzecz obiektu typowo turystycznego, któremu znacznie bliżej do znaczkowej idei. O wspomnianym obiekcie przeczytacie w poniższym opisie, a na podstronie znaczka znajdziecie dodatkowo przydatne linki do stron internetowych. Znaczek od wtorku dostępny będzie w sprzedaży, więc śmiało możecie planować zimowe wyprawy w okolicy Sobótki. Stara wersja znaczka nr 43 jak zwykle do wyczerpania zapasu dostępna jest w centrali.   

DOM TURYSTY PTTK POD WIEŻYCĄ - SOBÓTKA No. 43

Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą” znajduje się w miejscowości Sobótka, w północnej części masywu Ślęży, na Przełęczy pod Wieżycą. Historia Domu Turysty „Pod Wieżycą” rozpoczyna się na początku XX wieku. Wtedy to w obliczu masowego ruchu turystycznego i braku miejsc noclegowych w schroniskach na Ślęży, podjęto decyzję o budowie nowego schroniska u stóp Wieżycy. Nowe schronisko było budynkiem parterowym na kamiennej podmurówce. Od samego początku istnienia było bardzo popularne i stanowiło doskonały punkt wypadowy wycieczek na Ślężę. Po II wojnie światowej schronisko przejął Wrocławski Oddział PTTK, nadając mu za patrona podróżnika i pisarza – Macieja Stęczyńskiego. Przez lata obiekt ten był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Dziś do dyspozycji turystów jest 50 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4-osobowych, a także 2 sale restauracyjne. Mimo upływu lat schronisko nadal cieszy się dużą popularnością turystów spędzających czas na zboczach Ślęży, a także tych zdobywających inne pobliskie szczyty.



13.01.2024

logoApAndroidPoczątek roku jak zwykle przynosi zmiany i tym razem zmuszeni jesteśmy zmodyfikować dotychczasowo stosowane sposoby wysyłki zamówionych przez Was towarów. Nie będzie to jednak zmiana kosmetyczna, a dość radykalna, likwidująca jedną z opcji i wprowadzająca na jej miejsce kilka innych – zgodnie z sugestiami zamawiających. Tym właśnie zmianom poświęcimy dzisiejszy news, abyście w jednym miejscu mogli się z nimi zapoznać.

 

Zmiana formy wysyłki i operatorów

Od początku roku podrożały przesyłki Poczty Polskiej i znacząco spadła jakość obsługi, w związku z tym rezygnujemy z wysyłania przesyłek listowych, a towary wysyłać będziemy jedynie paczkami. Oprócz Poczty Polskiej usługi kurierskie będą dla nas realizować dwie inne firmy, czyli Inpost oraz Orlen Paczka. Tak więc spośród trzech operatorów każdy będzie miał możliwość wyboru pięciu sposobów dostarczenia paczek, a te doręczane będą zarówno na adres zamieszkania, jak i do wskazanego punktu odbioru np. paczkomat.

Niezbędne dane i ich aktualizacja

To, co dla Was i dla nas jest najważniejsze, to prawidłowe poinformowanie nas o rodzaju wybranej przesyłki oraz podanie wszelkich niezbędnych danych. Osoby, które do tej pory uchylały się od podawania numeru telefonu kontaktowego, bezwzględnie będą musiały go podawać, ponieważ w procesie nadawania przesyłki pole „telefon kontaktowy” mamy zaznaczone jako pole obowiązkowe, jak również wszelkie informacje od przewoźnika odbywają się drogą elektroniczną, nie ma już papierowego awiza. Także w przypadku nieobecności, kurier nie będzie miał możliwości skontaktowania się z odbiorcą. W związku z wprowadzanymi zmianami rozpoczęliśmy działanie na nowej platformie. Musimy zatem stworzyć całkiem nową bazę danych i dlatego prosimy, aby każda osoba realizująca pierwsze w tym roku zamówienie zaktualizowała swoje dane adresowe. Mamy natomiast nadzieję, że podawanie danych będzie towarzyszyło każdemu następnemu zamówieniu, dzięki czemu będziemy w stanie wyłapać ewentualne zmiany, o których zamawiający czasem zapomni nas poinformować.

Zmiana cennika

Wspomniana zmiana operatorów wiąże się także ze zmianą cenników wysyłkowych. Dla każdego z operatorów cennik ten jest inny i szczegółowo przedstawiliśmy to w tabeli „Koszty wysyłki” klik >> W związku z tym, że wszystkie przesyłki realizowane będą jako paczki, znika z naszej oferty podział na ilość wysyłanych znaczków. Jednocześnie zachowujemy darmową przesyłkę dla zamówień 41 i większej ilości znaczków w jednej przesyłce.

Płatna wysyłka Znaczków Kolekcjonera

Wraz ze zmianą kwestii wysyłek zmuszeni zostaliśmy do zaniechania darmowej wysyłki ZK. Mimo wielokrotnych próśb często nadużywano tej formy, a dla nas był to corocznie ogromny koszt. Przez 12 lat jako jedyni mieliśmy całkowicie darmowe weryfikacje, a do tego również wysyłkę zweryfikowanych ZK. Od teraz to turysta będzie opłacał koszty wysyłki, weryfikacja nadal pozostaje bezpłatna, jak również darmowy pozostaje przyznany Znaczek Kolekcjonera.

Pomoc w sprawie wysyłek

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszelkie wprowadzone zmiany mogą być dla Was z początku uciążliwe. Także my musimy się przestawić na nowy sposób nadawania i zapewne przez pewien czas wszyscy będziemy się docierać w kwestiach wysyłek. Pamiętajcie jednak, że w dziale „Pomoc” znajduje się temat „Przesyłki bez tajemnic”, w którym szczegółowo omawiamy poszczególne kwestie związane z wysyłką Waszych zamówień. Jeśli odwiedzicie tę stronę, przeczytacie ją od góry do dołu i krok po kroku zrealizujecie wszystkie punkty, to nikt nie powinien mieć problemów ani z wyborem odpowiedniej opcji, ani ze znalezieniem niezbędnych danych. Gdyby jednak jakieś czynności nastręczały szczególnych trudności, dajcie nam o tym znać, a będziemy zgłębiali temat i udzielali stosownych porad.

Termin wprowadzenia zmian

Wyżej opisane zmiany wprowadzamy w życie z dniem 15 stycznia 2024 roku. Zamówienia złożone do tego dnia, realizowane są wg dotychczasowych zasad.



30.12.2023

W przedostatni dzień 2023 roku mamy dla Was małą niespodziankę w postaci kolejnych trzech znaczków kolekcjonera z serii Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce”. Tym razem nie ociągaliśmy się z projektowaniem i prace nad tymi znaczkami podjęliśmy zaraz po ostatniej premierze ZK, która miała miejsce w połowie października.

Niestety proces weryfikacji i wyboru obiektów, które znajdą się na tych znaczkach, z roku na rok jest coraz trudniejszy. Mimo iż chcielibyśmy, by w tej serii ukazały się zamki i pałace z całego kraju, często nie jest to możliwe. Główną przeszkodą jest brak materiałów graficznych, na podstawie których moglibyśmy wykonać projekt. Absolutnie nie zadowala nas widok sterty gruzu pozostałej po danym obiekcie, bo od początku zakładaliśmy pokazanie Wam obiektów w stanie ich świetności. Z tego też względu wielu wspaniałych i historycznych zamków nie uda nam się pokazać, choć i tu zawsze jest pewna nadzieja na zmianę. Jeszcze rok temu nieznany był wygląd jednego z obiektu, a wiemy, że aktualnie grupa naukowców pracuje nad jego cyfrową rekonstrukcją. Może więc niebawem uda się uzupełnić wiedzę dla innych obiektów, a może powrócimy do nich za kolejnych parę lat. Część obiektów niestety nie doczeka się swoich wizerunków, a pamięć o nich pozostanie jedynie w archiwach.

Obecna seria tworzona jest przez Was - kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, admin je weryfikuje i poszukuje materiałów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to niezmiennie dzieło Małgorzaty ze Szczecina, która niejedno opracowanie musi przeczytać, aby wydobyć to, co dla danego miejsca jest najbardziej istotne. 

Tym razem nowe znaczki kolekcjonera prezentują się następująco:

Seria jeszcze się nie kończy,choć niełatwo będzie tworzyć kolejne znaczki. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy kolejnych materiałów. Tymczasem zachęcamy do poznania historii tych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.



20.12.2023

logoApAndroidNa środę przygotowaliśmy materiał o aplikacji Znaczki Turystyczne, w sprawie której co pewien czas otrzymujemy zapytania. Jednak zanim zaczniesz czytać ten tekst, chcielibyśmy jasno dać do zrozumienia, że nie będzie to tekst ani o zapowiadanej od dawna nowej apce na Androida, ani o lepszej wersji aplikacji na urządzenia z systemem iOS. Skupimy się wyłącznie na dobrze Wam znanej aplikacji androidowej, która swego czasu miała pewne kłopoty ze stabilnym działaniem, ale dzięki samemu twórcy i grupie, nazwijmy to „przychylnych osób”, wróciła na właściwe tory.

Przeszło rok temu aplikacja, o której mowa, utraciła stabilność i przez długi czas w ogóle nie była aktualizowana, szczególnie jeśli chodzi o dane dotyczące nowych znaczków. Wcześniej w aplikacji pojawiły się różne błędy danych, a dodatkowo życie utrudniał użytkownikom sam mechanizm, który lubił się zawiesić.


Więcej informacji

18.12.2023

Dzisiaj komunikat dotyczący znaczkowych zamówień realizowanych przez obiekty turystyczne. W związku z tym, iż w okresie świąteczno-noworocznym nastąpi przerwa w produkcji znaczków, wszystkie zamówienia złożone do końca grudnia będą realizowane w pierwszych dniach stycznia 2024 roku.

 



13.12.2023

W zeszłym tygodniu wspominaliśmy o tym, że w przygotowaniu mamy noworoczny znaczek turystyczny, o którym niebawem poinformujemy. I dziś właśnie nadszedł ten dzień.  

Rozwijając więc temat, standardowo przypomnimy, że od wielu lat motywem przewodnim Noworocznych Znaczków Turystycznych jest ustanawiany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronat nad rokiem. Stanowią go zwykle ważne historyczne wydarzenia i zasłużeni ludzie. Spośród kilku propozycji wybieramy taką, która naszym zdaniem, w konkretnym roku, zasługuje na szczególną uwagę. Nie chcemy w żaden sposób umniejszać zasług i ważności innych tematów i osób, a jedynie przybliżyć konkretną postać/wydarzenie, zmobilizować turystów do zapoznania się z dodatkowymi materiałami na ten temat i zachęcić do refleksji.

Tym razem doszliśmy do wniosku, że bohaterem noworocznego znaczka turystycznego w roku 2024 powinien być Zygmunt Fortunat Miłkowski, którego sylwetkę przedstawiamy nieco szerzej na podstronie poświęconej znaczkowi.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2024

Zachęcamy do tego, by zapoznać się z treścią, którą tam publikujemy, jak również do poszerzania we własnym zakresie wiedzy na temat wybranego patrona. Prezentowany dziś znaczek do sprzedaży trafi w pierwszych dniach stycznia 2024 roku i tradycyjnie dostępny będzie drogą korespondencyjną podobnie jak inne znaczki noworoczne z lat ubiegłych. 



11.12.2023

Już w najbliższą środę, 13 grudnia, w rawickim Ratuszu odbędzie się uroczystość jubileuszowa z okazji 50-lecia rozpoczęcia działalności przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Okazji tej towarzyszyć będzie wystawa poświęcona historii muzeum, ale też prezentowany poniżej znaczek okolicznościowy. Dziś jest więc doskonała okazja, aby Was o tym poinformować i tym samym zaprosić do zwiedzania muzeum.

To jednak nie koniec niespodzianek jakie przygotowali pracownicy muzeum. Śledźcie więc jego stronę internetową i profil FB, a najlepiej zaplanujcie wizytę w Rawiczu i wspólne świętowanie. I pamiętajcie, że prezentowany właśnie znaczek do sprzedaży trafi dopiero 13 grudnia.

Tymczasem zerknijcie na poniższy opis i poznajcie skróconą historię Muzeum Ziemi Rawickiej.

ZO - 50 LAT MUZEUM ZIEMI RAWICKIEJ W RAWICZU 1973 - 2023

Muzeum Ziemi Rawickiej powstało w 1973 r., uroczysta inauguracja jego działalności nastąpiła 13 grudnia 1973 r. Decyzję o utworzeniu muzeum podjęto w 1971 r., lecz jego uruchomienie nastąpiło po kilku latach, m.in. z powodu konieczności adaptacji pomieszczeń w zabytkowym Ratuszu. Przez 50 lat zbiory poszerzały się i obecnie w muzeum znajdują się następujące pomieszczenia ekspozycyjne: Sala Etnograficzna, Sala Dawnych Rzemiosł, Sala Bracka im. Romana Rybackiego, Sala Kadecka, Sala Portretowa, Historyczny Gabinet Burmistrza, Sala im. Stanisława Kukli, galeria wystaw czasowych. Do sal, umieszczonych na parterze budynku, prowadzi ozdobna kuta brama z motywami herbowymi miast powiatu rawickiego. Wyjątkowy projekt stworzony przez rawickiego artystę Zbigniewa Łukowiaka został zrealizowany przez Warsztaty Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod przewodnictwem Cyryla Hamielca – ówczesnego kierownika warsztatów. Do dnia dzisiejszego brama budzi podziw, stała się symbolem i znakiem rozpoznawczym placówki. Z okazji 50-lecia rozpoczęcia działalności przez muzeum 13 grudnia 2023 r. w rawickim Ratuszu odbędzie się uroczystość jubileuszowa, podczas której zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona historii muzeum, wystawa czasowa litografii Marca Chagalla, a także kolekcja muzealiów będących nawiązaniem do początków działalności MZR.



23.11.2023

Nadchodzi koniec roku, a wraz z nim czas świąt. Oprócz podsumowań mijającego sezonu turystycznego, to także czas, w którym warto pomyśleć o upominkach dla najbliższych. Jak co roku, w tym okresie, przypominamy o naszej ofercie i zachęcamy do zakupów, tak aby paczki ze znaczkowymi akcesoriami zdążyły do każdego trafić na czas.

W tym roku oprócz standardowo dostępnych naszywek, breloków, dzienników turystycznych, skarpetek, mamy dla Was także niewielką partię metalowych kubków, które rozeszły się w ekspresowym tempie w październiku.

Jest to więc najlepszy moment, aby taki kubek zamówić, szczególnie, jeśli z różnych powodów wcześniej nie udało się tego zrobić. Kubki posiadamy w następujących kolorach:

pomarańczowy, pistacjowy, błękitny i biały

 

Dostępne gadżety wraz z cenami:

  • Dziennik Kolekcjonera – 38 zł/grawer 44 zł
  • Naszywka – 15 zł
  • Brelok – 12 zł
  • Kompas – 25 zł
  • Kubek – 46 zł (należy podać wybrany kolor)   

           UWAGA! Ilość kubków jest ograniczona. Decyduje kolejność zamówień.

Dokładne opisy poszczególnych przedmiotów znajdziecie na naszej stronie w zakładce "Sklepik ZT". Tam też podane są koszty przesyłki pojedynczych towarów. Opis kubka znajdziecie w materiale znajdującym się pod tym linkiem >> Jeśli zamówionych będzie kilka różnych przedmiotów, koszt wysyłki oszacujemy dla każdego zamówienia indywidualnie. Do każdego zamówienia złożonego do 6 grudnia dodajemy losową niespodziankę. Maksymalny termin realizacji przedświątecznych wysyłek to 18 grudnia.

Złóż zamówienia już teraz i rozpocznij świąteczną magię wcześniej niż kiedykolwiek. A może chcesz sprawić komuś świąteczną niespodziankę? Skorzystaj z naszych propozycji - daj innym i sobie odrobinę radości.



15.11.2023

Pod koniec roku czas pędzi jak szalony i właśnie dobiliśmy do połowy listopada. Tuż przed połową tego tygodnia przygotowaliśmy dla Was kolejną znaczkową premierę. Dziś premiera podwójna pokazująca dwa znaczki i dwa niezwykle ciekawe miejsca w Białymstoku, czyli:

MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W BIAŁYMSTOKU No. 1259

PAŁAC BRANICKICH W BIAŁYMSTOKU No. 1260

O wspomnianych atrakcjach turystycznych przeczytacie, klikając w powyższe linki. Jeśli natomiast chcecie o poszczególnych obiektach dowiedzieć się więcej, koniecznie musicie je odwiedzić. Zresztą taka jest idea znaczków turystycznych, aby odkrywać świat, podążając znaczkowym szlakiem. Prędzej czy później przyjdzie Wam odwiedzić Białystok, a my mamy nadzieję, że wykorzystacie ten czas należycie, poznając proponowane dziś atrakcje turystyczne.

Znaczki, które właśnie prezentujemy, są już na miejscu i nie powinniście mieć żadnych problemów z ich zdobyciem, nawet dzisiaj. Zarezerwujcie sobie troszkę czasu i zwiedzajcie do woli. A kiedy już będziecie po zwiedzaniu, nie zapomnijcie o dokonaniu wpisów na podstronach  prezentowanych znaczków i koniecznie prześlijcie nam choćby krótką relację z tej wycieczki. Jesienią i zimą równie chętnie publikujemy Wasze wspomnienia i jak zawsze czekamy na nie z niecierpliwością.



8.11.2023

Świat się zmienia i także w turystyce dochodzi do ciągłych zmian. Zmiany dosięgają także placówek muzealnych, a wraz z nimi pośrednio również znaczków turystycznych. Nie inaczej jest w przypadku znaczka, który mamy okazję dziś pokazać. W budynku dawnej synagogi wcześniej funkcjonowała Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie, a dziś znajdują się wystawy stałe i czasowe. 

Dla turystów jednak, prócz grafiki i tytułu na znaczku, nic się nie zmienia. Budynek nadal jest obiektem muzealnym i warto odwiedzić to miejsce ponownie, aby obejrzeć miejscowe wystawy w nowej odsłonie. 

Nowa wersja znaczka standardowo dostępna jest w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Zachęcamy zatem do odwiedzania Muzeum Okręgowego w Lesznie i zdobywania nowej wersji znaczka. Opis na podstronie tego znaczka już został zaktualizowany, a niebawem dojdzie do tego jeszcze audiobedeker, abyście także po zwiedzaniu mogli przypomnieć sobie niektóre fakty dotyczące tego miejsca.



29.10.2023

Trzy tygodnie od spotkania ogólnopolskiego, to czas, po którym wypadałoby opublikować jakąś relację. W zeszłym roku udało nam się to zrobić po dwóch miesiącach od spotkania w Krakowie, dlatego w tym roku postanowiliśmy nie powielać tego schematu.  

I stało się, relacja została napisana, fotki obrobione i wrzucone na dysk, a ostatnia niedziela października wybrana na dzień, w którym relacja zostanie opublikowana. Fakt, troszkę sami nas do tego zmobilizowaliście przesyłając swoje relacje na facebooka, bo gdyby nie to, pewnie jeszcze kilka dni byśmy zwlekali.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszą relacją, a materiały kolekcjonerów opublikujemy na FB już w kolejnych dniach. Będziecie więc mieli pełen obraz tego co działo się w Nysie i mamy nadzieję, zmobilizuje Was to do udziału w spotkaniu w przyszłym roku.

Przeczytaj relację >>



24.10.2023

Dziś też mamy dla Was niespodziankę w postaci znaczkowej premiery, ale tym razem kierujemy się na południe kraju, do Katowic. W tym właśnie mieście, w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla, znajduje się wyjątkowa wystawa, do której zwiedzania pragniemy Was zachęcić.

Znaczek już został doręczony do swojego docelowego punktu i do obiegu powinien trafić jutro czyli w środę 25 października. Jednak na wszelki wypadek przyjmijcie jeszcze jeden dzień jako margines bezpieczeństwa, gdyby pojawiły się jakieś nieoczekiwane problemy z wprowadzeniem znaczka. 

Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zachęcić Was do lektury poniższego opisu. Więcej danych znajdziecie w audiobedekerze, który przygotowujemy oraz na stronie Panteonu Górnośląskiego w Katowicach. Linki jak zwykle znajdziecie na podstronie poświęconej znaczkowi lub klikając w poniższy odnośnik. 

PANTEON GÓRNOŚLĄSKI W KATOWICACH No. 1257

Panteon Górnośląski w Katowicach to miejsce, które opowiada historię Górnego Śląska poprzez przybliżenie życia i osiągnięć najważniejszych postaci "stąd" – powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, ludzi Kościoła oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sportu. Wystawa Panteonu, zlokalizowana w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla składa się z kilku przestrzeni ekspozycyjnych, w których zostały zaprezentowane sylwetki wybitnych mieszkańców Górnego Śląska. Zwiedzając Panteon Górnośląski można zapoznać się z życiorysami ponad 150 bohaterów, wśród których znajdują się m.in. kompozytor Wojciech Kilar, aktorka Aleksandra Śląska, himalaista Jerzy Kukuczka, Wojciech Korfanty polski przywódca narodowy na Górnym Śląsku, ksiądz Franciszek Blachnicki twórca ruchu Światło-Życie oraz z dziesiątkami innych fascynujących biogramów, które opowiadają historię ostatnich stu lat Górnego Śląska. To właśnie wyjątkowe osoby, a nie węgiel ani stal, są największą wartością tej ziemi.



23.10.2023

Kolejny tydzień przed nami i aby od razu zacząć go z przytupem, przygotowaliśmy znaczkową premierę. Tym razem wspólnie z Fundacją Trefl, chcemy Was zaprosić na północ kraju, do Gdyni, gdzie znajduje się bardzo ciekawe muzeum, o którego istnieniu zapewne nie każdy miał pojęcie, a na pewno każdy z ciekawością je zwiedzi.

Nie będziemy jednak w tym miejscu opisywali tej placówki, bo opis wraz z linkami do stron muzeum standardowo znajdziecie na końcu tego newsa. Jeśli poszperacie w sieci, znajdziecie wiele informacji o tym muzeum, a i tak najwięcej dowiecie się odwiedzając je osobiście.

Najnowszy znaczek już dociera do celu i jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, w sprzedaży pojawi się 24 października. Miejcie więc to na uwadze planując swoje znaczkowe wyprawy. Po wizycie nie zapomnijcie dokonać wpisu na podstronie znaczka i pamiętajcie, że wszelkie relacje ze zwiedzania także są przez nas mile widziane. Zapraszamy zatem do zwiedzania, a poniżej zamieszczamy obiecany opis i odnośnik do podstrony prezentowanego powyżej znaczka, gdzie znajdziecie pozostałe informacje pomocne w zwiedzaniu.

ULICA BRYDŻOWA - MUZEUM KART DO GRY W GDYNI No. 1258

Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” znajduje się w budynku dawnej szkoły w pobliżu gdyńskiego portu. Placówka  zachwyca bogactwem zbiorów, ale też odkrywa zaczarowany świat, który może zaskoczyć różnorodnością form, kolorów i przepięknych grafik. Centrum muzeum zajmuje stylizowana uliczka, prowadząca do kilku sal tematycznych, takich jak Warsztat Kartownika, Komnata Stańczyka czy Pokój Piotrusia. Prezentowane w Gdyni talie kart do gry to kolekcjonerski skarb, który warto odkryć. Zobaczyć można też rzadkie karciane akcesoria, takie jak jeden z kilku zachowanych na świecie przyrządów do rozdawania kart, a także pocztówki, obrazy, etykiety, znaczki pocztowe i przedmioty codziennego użytku – wszystkie połączone tematem kart do gry. Prześledzić można również, jak wątki karciane przenikały do literatury czy sztuki teatralnej, operowej i filmowej. Na ekspozycji znajduje się również eksponat, od którego pochodzi nazwa muzeum, a jest nim pochodząca z lat 50. ubiegłego wieku tabliczka z autentycznej Ulicy Brydżowej w Łodzi.



20.10.2023

Mamy wrażenie, że ostatnio czas biegnie jakoś szybciej niż zwykle. Dopiero co był lipiec, a już za chwilę przywitamy listopad. To właśnie na początku lipca rozpoczęliśmy projektowanie kolejnych trzech znaczków kolekcjonera i ani się obejrzeliśmy, a już minęło kilka miesięcy. Nadszedł więc najwyższy czas na pokazanie Wam kolejnych krążków z tej serii.

Zanim jednak zobaczycie grafiki znaczków, przypomnimy, że seria Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” tworzona jest przez Was - kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to niezmiennie dzieło Małgorzaty ze Szczecina. Czasem swoje trzy grosze wciśnie admin, ale to nadal jest projekt kolekcjonerów, którzy swego czasu skrzyknęli się na facebookowej grupie, by tam zebrać propozycje miejsc do tej serii.

Tym razem nowe znaczki kolekcjonera prezentują się następująco:

Seria jeszcze się nie kończy, bo cały czas mamy kilka pomysłów na kolejne znaczki. Niestety ta pula jest ograniczona i nie ukrywamy, że coraz częściej mamy problemy ze znalezieniem odpowiedniej dokumentacji do opracowania projektów. Wiele zamków godnych umieszczenia na tych znaczkach nie posiada w ogóle grafik, a obecna wiedza na ich temat pozwala jedynie na szczątkowe przedstawienie wyglądu tych budowli. My na znaczku musimy pokazać coś więcej niż kupkę gruzu czy zarys fundamentów, bo od początku takie było nasze założenie. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy kolejnych materiałów. Tymczasem zachęcamy do poznania kolejnych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.



16.10.2023

Pierwotne plany zakładały powstanie tego znaczka przed naszym spotkaniem ogólnopolskim, ale z różnych powodów nie udało się tego osiągnąć i dziś, tydzień po naszym pobycie w Nysie przedstawiamy Wam najnowszy znaczek z Ozimka, promujący Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi, które mieści się w sąsiedztwie znanego Wam mostu wiszącego.

Na grafice najnowszego znaczka przedstawiliśmy sylwetkę hutnika oraz herb dawnej huty. Mamy nadzieję, że te graficzne znaki zachęcą Was do szukania dalszych informacji o historii hutnictwa w tym regionie i jesteśmy przekonani, że znajdziecie je w muzeum. A jeśli będziecie uważni, to i hutnika ze znaczka spotkacie podczas zwiedzania. 

Znaczki zapewne jutro trafią do miejsca przeznaczenia, ale zdobyć je będziecie mogli dopiero w najbliższy weekend, bo tylko w weekendy czynne jest muzeum. To placówka prowadzona przez wolontariuszy, więc dostępna jedynie dwa dni w tygodniu. Dostaliśmy jednak informację, że jeśli będziecie mieli problem, aby odwiedzić to miejsce podczas weekendu, a będziecie zwiedzali Ozimek w kilka osób, wówczas po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, będzie możliwość zorganizowania zwiedzania. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie na stronie muzeum.

Zachęcamy zatem, aby jeszcze tej jesieni odwiedzić Ozimek i muzeum i poprzez zwiedzanie oraz zakup najnowszego znaczka wspomów jego działalność.

MUZEUM HUTNICTWA DOLINY MAŁEJ PANWI W OZIMKU No. 1256

Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie żelaznego mostu wiszącego na rzece Małej Panwi, w budynku dawnej dyrekcji Huty Małapanew. Ekspozycja stała muzeum prezentuje dzieje hutnictwa w dolinie Małej Panwi od średniowiecza do czasów nowożytnych. Zgromadzono na niej zachowane eksponaty, obrazujące dorobek licznych na tym terenie w XVIII i XIX wieku zakładów hutniczych - przede wszystkim tradycje Pruskiej Królewskiej Huty Malapane. Muzeum prezentuje między innymi doświadczenia w zakresie produkcji maszyn parowych i żelaznych mostów z końca XVIII i początku XIX wieku oraz pozwala poznać obraz hutnictwa doliny Małej Panwi w tym okresie. W muzeum zgromadzono m.in. zabytkowe wyroby, bogatą kolekcję żeliwa artystycznego, ikonografię i dokumenty kartograficzne dotyczące historii hut. Miejsce to ma za zadanie budowanie świadomości lokalnej społeczności przez krzewienie wiedzy na temat zabytków oraz historii Ozimka i Śląska.



9.10.2023

Mimo intensywnego w doznania turystyczne weekendu nie zwalniamy i dzisiaj mamy dla Was kolejną ciekawostkę w postaci znaczkowej premiery.

Tym razem wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych zapraszamy do wizyty w Nowej Soli, która w tym roku obchodzi rocznicę 280. lat uzyskania praw miejskich. Z tej właśnie okazji wydano niniejszy znaczek okolicznościowy, który ma za zadanie nie tylko rozszerzyć Waszą wiedzę o historii tego miasta, ale także skłonić do jego odwiedzenia i poznania lokalnych atrakcji turystycznych. Znaczek zaś będzie kolejnym eksponatem do kolekcji i pamiątką przypominającą o Nowej Soli.

Zerknijcie zatem na poniższy opis, a po zwiedzaniu Nowej Soli znaczki nabędziecie w muzeum, które również posiada swój drewniany krążek.

ZO - NOWA SÓL - 280 LAT UZYSKANIA PRAW MIEJSKICH

W roku 1563 komisarz cesarski Hans von Braun otrzymał zadanie zorganizowania nowej warzelni soli nad Odrą na podstawie przywileju nadanego dziesięć lat wcześniej przez króla Czech Ferdynanda I Habsburga. Początkowo nosiła ona nazwę „Zum Neuen Saltze bei Moderitz”, z czasem skrócono ją do „Neusalz”. Mimo wielu początkowych trudności, z jakimi borykała się osada warzelników, następował jej powolny rozwój i na trwale wrosła w nadodrzański krajobraz. Jej potencjał docenił król Prus Fryderyk II, który po I wojnie śląskiej włączył większość Śląska do swojej domeny. Dnia 8 października 1743 roku wydał przywilej lokacyjny i nadał miastu herb. Od tego czasu Neusalz wraz z jego 800 mieszkańcami stał się miastem królewskim, co doprowadziło do jego dynamicznego rozwoju. W 1945 roku wraz ze zmianą przynależności państwowej miasto zmieniło nazwę na Nowa Sól. Jednak obecny herb został nadany dopiero w 1962 roku i jest wyrazem śląskiej historii, nadodrzańskiego położenia i warzelniczych tradycji.



7.10.2023

Po jedenastu latach każdy już wie, że jeśli ma miejsce Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, to wiąże się to z wydaniem specjalnego znaczka okolicznościowego. Jest to tym samym największa/najdłuższa seria znaczków okolicznościowych, jakie wydaliśmy.

Również dziś takowego znaczka nie mogło zabraknąć, a wszyscy uczestnicy otrzymali go w ramach podziękowania za udział w spotkaniu. 

Kończąc ten krótki news, zachęcamy do przyjrzenia się znaczkowi, zapoznania z poniższym opisem i wspólnego świętowania kolejnego spotkania kolekcjonerów znaczków turystycznych.

ZO - XI SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - NYSA

Znaczek wydany z okazji XI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które tym razem odbyło się w Nysie. Od 2012 roku z wyjątkiem w 2022 r., spotykamy się zawsze w październiku i w roku 2023 powróciliśmy do tej tradycji. Spotkanie jak zwykle jest okazją do wspólnego zwiedzania wybranego regionu, ale też do wymiany turystycznych doświadczeń, zawarcia nowych znajomości. To także chwila odpoczynku od codzienności i czas na naładowanie baterii po intensywnym sezonie turystycznym. Ogólnopolskie Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to coroczna impreza skupiająca turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych z całej Polski. Jednym ze stałych elementów spotkania jest znaczek okolicznościowy, na którym w tym roku umieszczono wizerunek Domu Misyjnego Dobrego Pasterza prowadzonego przez księży werbistów, w którym mieliśmy okazję spotkać się kolejny raz.



6.10.2023

Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych trwa, a my zwiedzamy Nysę. W ramach poznawania lokalnych atrakcji turystycznych odwiedzamy różne miejsca, a część z nich ma swoje znaczki turystyczne. Trzy miejsca właśnie dołączyły do znaczkowego szlaku. Najnowsze znaczki prezentują się następująco: 

Oczywiście znaczki są kolejnym pretekstem do ponownego odwiedzenia Nysy, poznania historii miasta i licznych atrakcji turystycznych. Tym razem na znaczkach przedstawiono: 

DOM WAGI MIEJSKIEJ W NYSIE No. 1253

JEZIORO NYSKIE No. 1254

SANKTUARIUM ŚW. RITY W GŁĘBINOWIE No. 1255

Wszelkie informacje o dostępności znaczków i miejscach ich sprzedaży znajdziecie na podstronach powyższych znaczków. My zaś zachęcamy do wizyty w Nysie, ale i pobliskich miejscowościach, które jak widać, także mają sporo do zaoferowania. Jesień zapowiada się pogodnie, więc okazji do wycieczek znaczkowym szlakiem zapewne nie zabraknie.



29.09.2023

Drodzy kolekcjonerzy znaczków turystycznych,

organizacja Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych jest już na finiszu. Już za tydzień spotkamy się w Nysie jednak ostatnie dni, to dla nas dalsza wytężona praca i za każdym razem nowe wyzwania. W związku z tym, że pochłonięci jesteśmy sprawami spotkaniowymi, chcielibyśmy prosić o wyrozumiałość w związku z ewentualnymi opóźnieniami w realizacji bieżących zamówień czy wydłużoną reakcją na Wasze e-maile. Jak zwykle staramy się wszystko ogarnąć jak najszybciej, ale czasem po prostu się nie da. Dlatego też raz jeszcze prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość i obiecujemy, że do pionu postawimy się już po spotkaniu, kiedy wszystko zostanie zamknięte i rozliczone. A tymczasem wszystkim życzymy udanego weekendu. Jak zwykle liczymy na Wasze relacje ze znaczkowych szlaków i niecierpliwie oczekujemy spotkania w Nysie.



20.09.2023

UWAGA!

Przypominamy, że dziś tj. 20 września, mija ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń dla chcących wziąć udział w XI Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Mamy już prawie komplet miejsc, ale zostały jeszcze miejsca w dwóch pokojach 5-osobowych. Jest więc ostatnia pora, aby zastanowić się i przesłać formularz uczestnictwa.

Podkreślamy raz jeszcze, że wypełnienie formularza zgłoszeniowego dotyczy wszystkich uczestników spotkania bez względu na to, czy korzystać będą jedynie z posiłków, wycieczki, czy samego rejsu. Dane z formularza są podstawą do zamówienia odpowiedniej ilości posiłków, miejsc w sali posiedzeń, miejsc na wycieczce czy dokonania podziału na grupy podczas zwiedzania.

Wszelkie materiały na temat spotkania znajdziecie w zakładce "Spotkanie Ogólnopolskie 2023"

Czekamy zatem na ostatnie zgłoszenia i powoli odliczamy czas do spotkania w Nysie, a to już za 16 dni...



12.09.2023

W ostatnim czasie sporo się działo jeśli chodzi o towarzyskie spotkania kolekcjonerów. Było spotkanie na Węgrzech, później na Słowacji. Już po wakacjach miały miejsce Dni Otwartych Drzwi w Centrali ZT w Rýmařově, a w miniony weekend odbyło się Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Ústí nad Orlicí. 

Nie wszystkie wydarzenia mamy już zrelacjonowane, ale dosłownie dzisiaj z rana pojawił się tekst z ostatniego spotkania w Czechach i póki jeszcze jest ciepły, publikujemy go abyście mogli poczuć ten turystyczny klimat i zobaczyć jakie atrakcje przygotowali organizatorzy.

Przeczytaj relację >>



8.09.2023

Uwaga Znaczkomaniacy!

Mamy krótki, ale ważny komunikat dotyczący spotkania i zgłaszania w nim swojego udziału.

Jak co roku pojawia się pytanie, czy osoby, które nie korzystają z noclegów, również muszą przesyłać formularz? Odpowiadamy po raz kolejny – tak muszą. Jeśli ktoś nie korzysta z noclegu i wyżywienia, a chce uczestniczyć w spotkaniu, wycieczce, czy innych punktach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, to także wypełnia formularz, abyśmy wiedzieli, ile osób weźmie udział w wycieczce, ile obiadów musimy zarezerwować czy też na ilu gości przygotować miejsce podczas spotkania. Podczas spotkania funkcjonuje również coś takiego jak serwis kawowy i on również przygotowywany jest pod konkretną ilość uczestników.

Ponadto informujemy, że nie ma już miejsc w pokojach jednoosobowych, ale to zapewne dla prawdziwych turystów nie będzie problemem i pozwoli lepiej poznać innych uczestników spotkania. Jeśli sami uczestnicy nie zgłoszą chęci dzielenia pokoju z konkretnymi osobami, wówczas podziału dokonamy losowo.

Pojawiają się także pytania o miejsca parkingowe i tu zgodnie z danymi, które posiadamy, możemy stwierdzić, że na terenie obu obiektów, w których będziemy przebywać, znajduje się ok. 30-35 miejsc parkingowych. Niestety nie możemy zagwarantować, że dokładnie taka ilość miejsc parkingowych będzie wolna, ale z uwagi na fakt, iż Nysa jest miastem, z pewnością takie miejsca znaleźć będzie można w pobliżu.

Jeśli zaś chodzi o czwartkowe zakwaterowanie, to dla osób przybywających do Nysy w tym dniu, będzie ono możliwe od godziny 16:00

Mamy nadzieję, że tym samym rozwialiśmy Wasze wątpliwości w powyższych kwestiach. Gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania, to zgłaszajcie je do nas a udzielimy dalszych wyjaśnień.



5.09.2023

W ten pierwszy tydzień września i aby choć trochę umilić Wam powakacyjny czas, mamy niespodziankę w postaci kolejnego znaczka turystycznego. 

Kolejny raz zapraszamy Was do zwiedzania Wielkopolski, a dokładniej miasta Buk. Wiemy, że spora grupa turystów już odwiedziła to miasta, ale jest jeszcze wielu znaczkomaniaków, którzy Buk dopiero mają na liście miejsc do odwiedzenia. Jednym i drugim dedykowano najnowszy znaczek, który pozwoli poznać kolejny ciekawy obiekt na terenie miasta.

Buk już na Was czeka.  Znaczek dostępny będzie od środy 6 września w kilku punktach sprzedaży, których wykaz znajdziecie na podstronie poświęconej nowemu znaczkowi. Zapraszamy do zwiedzania!

RATUSZ W BUKU No. 1252

W południowo-wschodnim narożniku rynku, w miejscu, w którym rozpoczyna się ul. Poznańska, stoi ratusz z 1897 r. Wybudowany z czerwonej cegły, eklektyczny, dwupiętrowy budynek z trzema trójkątnymi zwieńczeniami. Jak podaje w swoich wspomnieniach dr Kazimierz Wróblewski, ówcześni mieszkańcy nazwali je „oślimi uszami członków magistratu”. We wschodnim zwieńczeniu okrągły kartusz z XIX-wiecznym herbem miasta. Na tympanonie centralnego ryzalitu widoczna data budowy gmachu – 1897 r., poniżej zegar. W wejściu od ul. Poznańskiej zabytkowe drzwi drewniane, z kutą kratą w kształcie stylizowanego herbu miasta. We wnętrzach nowszej części ratusza pochodzącej z lat 70. XX w. znajduje się obraz przedstawiający rynek widziany z ratusza w latach okupacji niemieckiej 1939-1945. Twórca obrazu zostawił po sobie także zachowane do dziś płótna, na których uwiecznił wieżę wodociągową oraz kościół św. Krzyża. Są one doskonałą dokumentacją miasta z czasów II wojny światowej.



4.09.2023

Spotkania zawsze są okazją, aby odkrywać nowe regiony, cieszyć się atrakcjami oraz poznać innych pasjonatów turystyki i …znaczków turystycznych. Dzisiaj mamy dla Was garść istotnych informacji dotyczących nadchodzącego spotkania.

Nocleg, jak pisaliśmy w poprzednim komunikacie, mamy zarezerwowany w Domu Misyjnym Dobrego Pasterza oraz w budynku naprzeciwko, w Domu Sióstr Służebnic. Rezerwacja obejmuje 70 miejsc noclegowych, pokoje są 1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6-osobowe. O wyborze pokoju będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, prosilibyśmy o rozsądny wybór pokoi jedno- czy dwuosobowych i nieblokowania ich dla uczestników „rodzinnych”. Prosimy o zapoznanie się z informacją i podjęcie przemyślanej decyzji, z uwagi na to, iż tegoroczne zapisy są bez tradycyjnych zaliczek.

Przesłanie formularza zgłoszeniowego będzie wiążące co do uczestnictwa w spotkaniu. Wasza decyzja/zgłoszenie ma wpływ na organizację oraz planowanie wycieczki, w związku z tym wpływa na koszty związane ze spotkaniem. Nieprzemyślane zgłoszenia będą skutkować pokryciem ewentualnych kosztów związanych z rezygnacją. Liczymy na Wasze zrozumienie.


Więcej informacji

2.09.2023

 

Od kilku lat rozglądaliśmy się za jakimś wyjątkowym gadżetem, który nie tylko będzie stanowił ciekawy artefakt kolekcjonerski, ile będzie pełnił funkcję użytecznego gadżetu. Myśleliśmy o kubkach i tu w zasadzie były dwie możliwości – porcelana i blacha stalowa. Pierwsze z rozwiązań można powiedzieć ekskluzywne, ale ma jedną wadę, kubki się tłuką, szczególnie w transporcie, a to dla nas ogromny minus. Ponadto ich pojemność jest niewielka 0,25 -0,3 l. Rozglądaliśmy się także za kubkami emaliowanymi, które są trwałe, niemal niezniszczalne, ale które mają pewne ograniczone możliwości zdobienia. Tu okazało się, że większość firm swoje wyroby i tak sprowadza z Azji. Ich jakość jest niska, a do tego wysoki koszt znakowania (także wysokie nakłady). Przez przypadek jednak wpadliśmy na trop pewnej polskiej firmy, która z wielką starannością emaliowane kubki robi od A do Z u siebie. Zebraliśmy informacje, opinie i tak doszło do pierwszego kontaktu z Panem Krzysztofem, który wyciągnął pomocną dłoń, a swoim podejściem do tematu całkowicie nas zauroczył. Padło więc na kubek emaliowany o pojemności 0,5 l.

Czasu było niewiele na działanie. Chcieliśmy wiedzieć, jak będzie wyglądał taki kubek, dlatego błyskawicznie powstał projekt kalki, a po miesiącu kubek już mieliśmy u siebie i mógł trafić do testowania podczas górskich wypadów admina :-) co mieliście okazję zobaczyć w jednym z lipcowych postów na naszym profilu FB.

Pojawiły się osoby, które chciałyby mieć takie kubki. Pojawili się też tacy, którym nie pasował nasz firmowy pomarańczowy kolor i w związku z tym, po konsultacji z producentem, uznaliśmy, że możemy wykonać kubki w 4 wersjach. Z góry jednak wyjaśniamy, że główny rysunek kubka, na którym przedstawiono turystę na tle górskiego krajobrazu, ze słońcem w postaci znaczkowego logo, wykonany jest w kolorze czarnym. Technicznie więc ten kolor najlepiej będzie wyglądał na jasnych kubkach. Odrzuciliśmy kolory ciemne, ponieważ dla nich grafika musiałaby być wykonana na nowej kalce, a to znacznie podniesie cenę kubka. Z tych samych względów zrezygnowaliśmy z logo ZT na spodzie kubka. Podpytaliśmy zatem samych kolekcjonerów, jakie kolory kubków by preferowali i po naradzie postanowiliśmy zaoferować 5 barw kubków do wyboru. 


Więcej informacji

24.08.2023

XI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Od pewnego czasu męczycie nas pytaniami o tegoroczne miejsce Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Rozmowy prowadzimy od dłuższego czasu, ale dopiero kilka dni temu zapadły wiążące decyzje, dlatego dziś możemy ogłosić, że w tym roku uczestnicy naszego zlotu będą mieli okazję spotkać się w Nysie.

Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to doroczne święto wszystkich zaangażowanych w znaczkową ideę. Organizujemy je od 11 lat, aby poznać środowisko kolekcjonerów, wymienić turystyczne poglądy, zobaczyć kolejne ciekawe miejsca i poznać się nawzajem. Minione lata pokazały, że społeczeństwo kolekcjonerów znaczków turystycznych to prężna grupa, w której zawiązało się mnóstwo znajomości, a nawet przyjaźni. Zapraszamy do udziału w spotkaniu nie tylko stałych bywalców, ale i nowych kolekcjonerów i mamy nadzieję, że kolejny raz zapadnie ono w pamięci uczestników.


Więcej informacji

21.08.2023

Niemal u schyłku wakacji mamy dla Was jeszcze jedną nowość w postaci zmienionego wizerunku znaczka. Tym razem nowej grafiki doczekał się znaczek z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Dzisiejszy komunikat ma jednak nie tylko za zadanie pokazać Wam nową wersję znaczka, ale przede wszystkim zachęcić do wizyty w Biskupinie. Wakacje nadal trwają, więc warto spożytkować ten czas na odwiedziny biskupińskich obiektów muzealnych. A jeśli ktoś jest rządny dodatkowych wrażeń, to już niebawem, bo za około miesiąc, właśnie w Biskupinie odbędzie się 28. edycja Festynu Archeologicznego, w ramach którego przewidziano dodatkowe atrakcje dla zwiedzających (link >>). 

Nowa wersja znaczka standardowo dostępna będzie w muzeum zapewne już za kilka dni, jak wyczerpaniu ulegnie dotychczasowy nakład. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Zrewidujcie zatem swoje turystyczne plany i zaplanujcie wizytę w Biskupinie, a na pewno nie pożałujecie. A może przy okazji odwiedzicie inne znaczkowe obiekty w okolicy?



9.08.2023

Dziś mamy dla Was małe urozmaicenie i choć pora na znaczkową premierę jest późna, to myślimy, że nowy znaczek zainteresuje każdego.

Spieszymy zatem z informacją, że w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu jest już dostępny najnowszy znaczek turystyczny, który pozwoli Wam poznać kolejny zabytek, jakim jest Kolegiata Bożego Ciała.

O kolegiacie przeczytacie w poniższej notce, natomiast więcej danych o tym miejscu znajdziecie w audiobedekerze, nad którym prace właśnie rozpoczęliśmy. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, byście już dziś zaplanowali swoją wizytę w Jarosławiu i zdobyli najnowszy znaczek. Zapraszamy do Jarosławia i czekamy na Wasze relacje.

KOLEGIATA BOŻEGO CIAŁA W JAROSŁAWIU No. 1251

Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu jest najstarszym pojezuickim kościołem w Polsce. Powstała w latach 1580-1594 z fundacji Zofii ze Sprowy. Za sprowadzeniem do miasta jezuitów i powstaniem kolegium jezuickiego orędował ks. Piotr Skarga. Budowa kolegium rozpoczęła się w 1580 r. Poświęcenie świątyni miało miejsce w 1594 r. W roku 1600 i 1625 r. w mieście wybuchły pożary, na skutek których ucierpiało kolegium i kościół, którym w póxniejszym czasie udało się przywrócić dawny blask. W 1773 r. nastąpiła kasata klasztoru. Kolegium zamieniono na koszary wojskowe, a majątek sprzedano na licytacji. Kolejny pożar, podczas którego świątynia uległa niemal całkowitemu spaleniu wybuchł w 1862 r. Po odbudowie i ponownej konsekracji otrzymała wezwanie Bożego Ciała. Z dawnego wystroju kościoła zachowały się m.in krzyż z XVII wieku oraz późnogotycka figura Matki Boskiej z dawnej Kolegiaty, a także ocalały obraz Matki Boskiej Śnieżnej Królowej Rodzin. W roku 2023 świątynia obchodzi jubileusz 700-lecia pierwszej parafii w Jarosławiu.



24.07.2023

Dawno nie mieliśmy dla Was nowości, dlatego postanowiliśmy nieco przed czasem poinformować o nowej wersji graficznej znaczka, którego zdobędziecie w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Po dwuletnim remoncie przywrócono dworowi szlacheckiemu z XVIII wieku jego dawny wygląd z drewnianymi ścianami tynkowanymi i bielonymi od zewnątrz. To nie koniec zmian, albowiem odnowieniu uległy także wnętrza dworu oraz inne budynki towarzyszące.

Postanowiono też odświeżyć wizerunek dworu na naszym znaczku i oto przed Wami jego najnowsza wersja.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna będzie w muzeum, ale to dopiero za około tydzień, kiedy znaczek fizycznie dotrze na miejsce. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Mamy nadzieję, że oddanie dworku w Ożarowie do użytku, zachęci kolekcjonerów znaczków turystycznych do wizyty w tym miejscu. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni i podczas zwiedzania cofniecie się w czasie, zapomnicie o pędzącym wokół świecie i świetnie się zrelaksujecie. Zapraszamy zatem do odwiedzania muzeum w Ożarowie. 



12.07.2023

Po krótkiej przerwie czas na premierę i tym razem za sprawą najnowszych znaczków turystycznych, zaprosimy was do Płocka i w okolice tego miasta. W Płocku mieści się bowiem Muzeum Mazowieckie z kilkoma oddziałami. W części z nich znaczki turystyczne są obecne od dawna, a kolejne do znaczkowej idei właśnie przystąpiły.

Dzisiejsza premiera jest więc znakomitą okazją do tego, aby raz jeszcze odwiedzić Płock i dokładnie zwiedzić to miasto. Zresztą dwa z miejsc znajdują się poza Płockiem, więc ta wycieczka  pozwoli też poznać dwie inne miejscowości.

Tym razem na znaczkach przedstawiono odpowiednio: 

ART DÉCO W PŁOCKU No. 1248

MUZEUM WISŁY ŚRODKOWEJ I ZIEMI WYSZOGRODZKIEJ No. 1249

SKANSEN OSADNICTWA NADWIŚLAŃSKIEGO W WIĄCZEMINIE POLSKIM No. 1250

Jeśli chodzi o dostępność prezentowanych dziś znaczków, to znaczek w Muzeum Wisły Środkowej w Wyszogrodzie dostępny będzie od czwartku 20 lipca, natomiast dwa pozostałe znaczki już czekają na pierwszych zdobywców.

Zachęcamy zatem do zaplanowania swoich wakacyjnych podróży tak, aby znaczkowy szlak poprowadził Was przez Wyszogród, Płock i Wiączemin Polski. Jesteśmy przekonani, że będzie to ciekawa wycieczka zwieńczona zdobyciem kolejnych trofeów do Waszych kolekcji.



1 2 3 5 10 15 20 25 30 >>