Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1371
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1371!
1 2 3 5 10 15 20 25 30 >>

7.07.2025

Rozpoczynamy kolejny tydzień wakacji i od razu mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy na wypoczynek wybrali sobie Dolny Śląsk. W Lubaniu pojawił się niedawno znaczek okolicznościowy, a dzisiaj dochodzi do tego jeszcze znaczek numeryczny, który pozwoli Wam poznać kolejną atrakcję turystyczną tego miasta, czyli bazaltowe słupy na Kamiennej Górze.  

Mamy nadzieję, że nowy znaczek jeszcze bardziej zmotywuje Was do wizyty w Lubaniu i do dokładnego poznania walorów tego miasteczka. Znaczek w piątek dotarł do celu, więc już dzisiaj możecie go zdobywać, zaglądając do Informacji Turystycznej na rynku.

Nie zapomnijcie też o tym, że my cały czas czekamy na Wasze relacje z wycieczek znaczkowym szlakiem i na zdjęcia zdobytych znaczków, na tle obiektów, które przedstawiają. Mamy nadzieję, że na fotki z Lubania nie dacie nam długo czekać. 

SŁUPY BAZALTOWE NA KAMIENNEJ GÓRZE W LUBANIU No. 1367

Słupy bazaltowe na Kamiennej Górze w Lubaniu to nietuzinkowe odsłonięcie bazaltów nefelinowych, które tworzą pokrywę lawową o grubości do 100 m. Odsłonięte przez człowieka w toku kilkusetletniego wydobycia kamienia, są nie lada atrakcją nie tylko dla geologów. Ściany wysokie na 13-18 m rozciągają się na 150 m. W najniższym miejscu dawnego wyrobiska wytworzył się niewielki staw. Dawny kamieniołom przypomina amfiteatr albo kalderę wulkanu. Wietrzenie odkrytych skał spowodowało, że ulegają one zaokrągleniu i pod ścianą, w rumowisku, wiele głazów ma kształt kulisty. Ciemna powierzchnia bazaltowa łatwo się nagrzewa, wskutek czego się łuszczy. Miejsce to od 1994 r. jest chronione jako pomnik przyrody nieożywionej i jest wypełnione zielenią parkową oraz dostojnymi drzewami pełniąc funkcję rekreacyjną. Park ten zajmuje powierzchnię 13,6 ha.



4.07.2025

Tuż przed weekendem mamy jeszcze jedną niespodziankę w postaci znaczka okolicznościowego. Pięć lat temu wydaliśmy pierwszy znaczek upamiętniający rocznicę utworzenia przystanku kolejowego w Bardzie i jak widać, czas ten upłynął bardzo szybko. Z inicjatywy o. Leszka powstał więc kolejny znaczek okolicznościowy, na którym tym razem pokazano niezwykle popularny w tych okolicach spalinowy zespół trakcyjny, czyli SD85.

Można więc powiedzieć, że tworzy nam się kolejna seria znaczków okolicznościowych, a sam znaczek zachwyci nie tylko miłośników kolejnictwa, ale wszystkich kolekcjonerów. Najnowszy krążek właśnie dociera do miejsca przeznaczenia, więc prawdopodobnie od soboty będzie dostępny w sklepiku klasztornym w Bardzie razem z innymi znaczkami. Zachęcamy zatem, abyście w swych wakacyjnych podróżach na Dolny Śląsk robili sobie przystanek w Bardzie. Odwiedzajcie kolejowy przystanek i inne znaczkowe miejsca, którymi może poszczycić się Bardo.

ZO 120 LAT PRZYSTANKU KOLEJOWEGO BARDO ŚLĄSKIE

Przystanek kolejowy Bardo Śląskie leży na linii kolejowej nr 276 Wrocław – Międzylesie. Linię tę budowano etapami w latach 1871 – 1875. Początkowo był tylko jeden przystanek Bardo Przyłęk (do 1945 r. nazwa Wartha Frankenberg). Ponieważ stacja kolejowa Bardo Przyłęk jest znacznie oddalona od centrum Barda, dla wygody mieszkańców, turystów i pielgrzymów przybywających do sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej w 1905 roku wybudowano przystanek kolejowy Bardo Śląskie. Duży wkład, również finansowy w budowę tego przystanku mieli kustosze sanktuarium czyli zgromadzenie redemptorystów. Do dziś zachowały się przedwojenne drewniane wiaty, zabytkowa kładka nad torami oraz budynki stacyjne. W roku 2020, w 115. rocznicę powstania tego przystanku wykonano gruntowny remont zabytkowych wiat peronowych. W budynku stacyjnym od paru lat znajduje się bar „Stacja Smaku”, gdzie można zjeść pyszne dania. Warto wspomnieć, że to właśnie na tym przystanku kręcono sceny do filmu Radosława Piwowarskiego z roku 1989 „Marcowe migdały”.



2.07.2025

W ostatnim czasie zrobiliśmy akcję wyprzedażową starszych wersji niektórych znaczków turystycznych. Akcja ta odbywa się co jakiś czas i jest związana z powstaniem nowych wersji grafik, które wchodzą na rynek. W związku z tym stare wersje znaczków wyprzedajemy i tym samym dajemy Wam możliwość włączenia ich do zbioru. Taka akcja ma pewne prawa, ale i ograniczenia i za każdym razem o tym wspominaliśmy. Chodzi mianowicie o to, że taki archiwalny znaczek turystyczny można zakupić bez potwierdzenia pobytu w danym miejscu, ale wówczas kupon gry kolekcjonerskiej traci ważność – zostaje przedziurkowany i nie może brać udziału w grze kolekcjonerskiej.

A dlaczego o tym piszemy? Z prostego powodu – dla przypomnienia, ponieważ mieliśmy sytuację, że zamawiający twierdził, że o niczym nie wiedział, a nie chcielibyśmy aby taka sytuacja się powtórzyła, w związku z tym dzisiejsza przypominajka. Mamy nadzieję, że tym razem informacja o starszych wersjach znaczków i nieważnych kuponach dotrze do wszystkich zainteresowanych.

A jeśli w sprawie kuponów i gry kolekcjonerskiej macie jeszcze jakieś pytania, to piszcie śmiało na nasz adres e-mail lub zadajcie pytanie pod dzisiejszym postem na FB. Pracujemy aktualnie nad czwartą częścią artykułu w dziale „Pomoc” i chętnie dowiemy się co jeszcze, jeśli chodzi o kupony, stanowi dla kolekcjonerów zagwozdkę. Może więc wspólnymi siłami dopracujemy kolejny temat i wszystkim będzie łatwiej.



1.07.2025

W kalendarzu nastapiła zmiana miesiąca, a u nas zmieniamy news na stronie głównej i pokazujemy kolejny znaczek turystyczny jaki już wkrótce pozwoli Wam jeszcze lepiej poznać turystyczne atrakcje Dolnego Śląska. Zapraszamy dzisiaj do zwiedzania Lądka-Zdroju, gdzie wśród wielu atrakcji na uwagę zasługuje wyjątkowy pomnik. 

Przeczytacie o nim w poniższym opisie, a niebawem także usłyszycie nieco więcej w przygotowywanym nagraniu. My natomiast zachęcamy, by zobaczyć to dzieło osobiście i szczególnie teraz, po ubiegłorocznej powodzi wesprzeć lokalną turystykę.

Znaczek dzisiaj dotrze do celu, więc w sprzedaży możecie się go spodziewać lada dzień. Zachęcamy zatem do wizyty w Lądku-Zdroju i czekamy na pierwsze relacje i zdjęcia zdobytego znaczka na tle kolumny. 

KOLUMNA WOTYWNA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ W LĄDKU-ZDROJU No. 1374

Kolumna wotywna Trójcy Przenajświętszej w Lądku-Zdroju to barokowa figura znajdująca się w zachodniej części rynku. Powstała w latach 1739–1741 według projektu wybitnego śląskiego rzeźbiarza Michała Klahra Starszego, a ufundowana przez Johanna Antona Reichela, rajcy miejskiego, radcy prawnego i notariusza, jako podziękowanie za uratowanie części Lądka od gwałtownego pożaru, który nawiedził miasto w nocy z 7 na 8 marca 1739 r. Siedmiometrowej wysokości pomnik wykonany z piaskowca ma formę trójbocznej kolumny ustawionej na bogato zdobionej balustradzie. Na pierwszym poziomie umieszczono figury ewangelistów: św. Łukasza, św. Jana, oraz św. Antoniego z Padwy. Poziom drugi to postacie św. Joachima, św. Anna i św. Józefa oraz Maryi Niepokalanej w scenie koronacji. Poziom trzeci symbolizuje niebo i zajmują go Bóg Ojciec oraz Jezus Chrystus. Dopełnieniem jest znak Ducha Świętego w postaci gołębicy znajdujący się nieco poniżej.



27.06.2025

Na koniec obfitującego w znaczkowe premiery tygodnia mamy jeszcze jedną znaczkową nowość i tym samym zaproszenie do udziału w bardzo ciekawym wydarzeniu, które odbędzie się niebawem w Lubaniu. Wydarzeniu temu towarzyszyć będzie znaczek okolicznościowy, a także wiele innych atrakcji, o których dowiecie się, odwiedzając stronę Sudeckiego Festiwalu Minerałów w Lubaniu.

Wszelkie odnośniki do stron i dane miejsca sprzedaży znaczka znajdziecie na dedykowanej podstronie. My natomiast podpowiemy, że znaczek dostępny będzie w sprzedaży od poniedziałku, więc jeśli tylko będziecie w Lubaniu uważnie rozglądajcie się za tym znaczkiem.

ZO SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW W LUBANIU 2025

Sudecki Festiwal Minerałów jest jedyną okazją, by zobaczyć cuda Ziemi, których nikt inny w Polsce nie wystawia. Mineralogiczne i geologiczne miasteczko, przez 3 dni w sercu Lubania, oferuje to, co w Sudetach i na Dolnym Śląsku jest na wyciągnięcie ręki — niezwykłe kamienie z wnętrza Ziemi. Co roku do Lubania zjeżdżają się kolekcjonerzy z Polski, Europy, a nawet z innych kontynentów, by się spotkać, wymienić doświadczeniami, a także okazami z kolekcji. Każdego też roku SFM zaskakuje nowościami. Tegoroczna edycja to dwie nowe strefy: ASTRO i REGIO prezentujące geologię kosmiczną oraz to, co w szerokiej okolicy możemy zwiedzać, poznawać i przeżywać. Przez 3 dni lipca Lubań staje się mineralogicznym El Dorado, a jak na każde wydarzenie przyciągające tłumy, nie brakuje rozrywek takich jak: muzyka, wesołe miasteczko dla najmłodszych, uliczne jedzenie i przemiła atmosfera pikniku. Festiwalowi towarzyszą: Giełda biżuterii z kamieni (pół)szlachetnych i kruszców, giełda okazów mineralogicznych dla kolekcjonerów i początkujących amatorów, miasteczko popularnonaukowe oraz wystawy mineralogiczne z unikatowymi eksponatami.



26.06.2025

We wterek w tej części kraju rozpoczynaliśmy premierę znaczków turystycznych i w tym też rejonie dzisiaj premiery zakończymy. Zachęcamy zatem, by spojrzeć na Bieszczady z ich przedpola, z Soliny oraz by lepiej poznać jedną z tamtejszych atrakcji turystycznych czyli zaporę wodną. 

Poniżej pokrótce opisaliśmy tę budowlę, a nieco dłuższy opis przewidzieliśmy do nagrania audio, które niebawem powstanie. 

Znaczek wczoraj dotarł do celu, więc już możecie go zdobywać. Zwróćcie jednak szczególną uwagę na wpis dotyczący miejsca sprzedaży znaczka, bo wśród licznych stoisk cieżko będzie odnaleźć to właściwe. Kierujcie się zatem na koniec rzędu stoisk, tuż przy zaporze znajdziecie miejsce sprzedaży. Obiecano nam, że będzie ono oznaczone i nikt nie powinien zabłądzić, szukając znaczków. Zapraszamy zatem do zwiedzania zapory w Solinie i czekamy na Wasze relacje z tego miejsca.

ZAPORA WODNA W SOLINIE No. 1373

Pierwszy projekt zapory wodnej opracował w 1921 r. prof. Karol Pomianowski. Projektantem późniejszego kompleksu był inż. Feliks Niczkie, z którym współpracowali liczni projektanci i inżynierowie. Budowę zapory rozpoczęto w 1960 r., a na miejsce wzniesienia wybrano przewężenie doliny Sanu poniżej ujścia Solinki, między górami Plasza i Jawor przy wsi Solina. Główne prace ziemne i fundamentowe zakończono w 1964 r. i od razu rozpoczęto wznoszenie korpusu zapory. Po 9 latach od rozpoczęcia budowy 20 lipca 1968 r. oficjalnie oddano kompleks do eksploatacji. Zapora w Solinie to najwyższa elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce. Jej konstrukcja wznosi się na wysokość 82 metrów przy szerokości 664 metrów. Gabaryty tej konstrukcji pozwalają na uzyskanie 60. metrowego spadu wody. Prawdziwe wrażenie robi natomiast pojemność sztucznego zbiornika powstałego na Sanie, którego objętość to 500 mld metrów sześciennych wody. Tuż przy zaporze w 2021 r. rozpoczęto budowę linowej kolei gondolowej, a jej oficjalne otwarcie odbyło się 1 lipca 2022 r.



26.06.2025

Z samego rana spieszymy z kolejną znaczkową nowością i tym razem przenosimy się na Dolny Śląsk, by po wielu latach starań zaprezentować Wam znaczek wyczekiwany przez wielu kolekcjonerów. 

Tym samym zapraszamy Was do zwiedzania Opactwa w Krzeszowie i podziwiania tego dzieła europejskiego baroku. Jesteśmy przekonani, że długo zapamiętacie tę wizytę.

Poniżej znajdziecie encyklopedyczny opis samego znaczka i obiektu na nim wyróżnionego. Jeśli chcecie pogłębić swoją wiedzę na temat historii obiektu, koniecznie zajrzyjcie na stronę internetową sanktuarium. Tam też znajdziecie informacje niezbędne do zorganizowania zwiedzania tej turystycznej atrakcji. 

Znaczek już na Was czeka w Krzeszowie, więc nie pozostaje nic innego jak zaplanować wycieczkę i zdobyć kolejny krążek do kolekcji.

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ W KRZESZOWIE No. 1366

Pierwsza fundacja klasztorna w Krzeszowie związana jest z Anną Przemyślidką, wdową po Henryku II Pobożnym, która w 1242 r. sprowadziła benedyktynów z czeskich Opatowic. W sierpniu 1292 r. książę Bolko I Surowy sprowadził do Krzeszowa zakonników cysterskich. Z cysterskim zakonem i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej związany jest wizerunek Bogurodzicy umieszczony w ołtarzu głównym krzeszowskiej Bazyliki. Obraz ten datowany na XIII stulecie, uznawany jest za najstarszą ikonę w Polsce i w Europie Środkowej. W czasie wojen husyckich klasztor splądrowano, a obraz ukryto. Przez prawie dwa stulecia nieznane było miejsce jego przechowywania, po czym 18 grudnia 1622 r. podczas prac renowacyjnych zakrystii smuga światła oświetliła pękniętą posadzkę, pod którą spoczywała skrzynia z wizerunkiem MB Łaskawej. Dzień 18 grudnia ustanowiono w Krzeszowie Świętem Światła. Za sprawą Cudownego Obrazu doszło do wielu cudów i uzdrowień, co spotęgowało ruch pielgrzymkowy. Po wielu stuleciach w połowie XVIII w. zakazano urządzania pielgrzymek. Dopiero na początku XIX w. kult maryjny rozkwitł na nowo. W 1992 r. Krzeszów stał się najważniejszym sanktuarium maryjnym nowopowstałej diecezji legnickiej.



25.06.2025

Znaczki wczoraj wysłane do miejsc przeznaczenia powoli docierają do celu, a my podkręcamy tempo, aby z informacjami o nowościach tego tygodnia zdążyć przed nadchodzącym weekendem.

Prezentujemy zatem kolejną znaczkową nowość i tym razem zachęcamy do odkrywania turystycznych atrakcji Mielna. Być może niewielu z Was miało pojęcie o tym, co tuż przed II wojną światową działo się w tym mieście, ale jesteśmy pewni, że zapoznając się z krótkim opisem znaczka, posiądziecie przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat. Po szczegóły zapraszamy do dawnej fabryki samolotów, gdzie oprócz eksponatów, na zwiedzających czeka prezentowany właśnie znaczek turystyczny.

Mamy nadzieję, że spodoba Wam się to miejsce i prześlecie nam pamiątkowe zdjęcie ze zdobyczą w postaci tegoż znaczka. Zapraszamy do zwiedzania.

ARCHE FABRYKA SAMOLOTÓW MIELNO No. 1372

Zabytkowy hangar w Arche Fabryka Samolotów powstał między 1936 a 1939 rokiem w Unieściu dawniej Nest, gdzie był jednym z około 30 obiektów wojskowych. Podczas II wojny światowej stacjonowały tu wodnoloty, a miejsce służyło jako punkt obserwacyjny. Krótki epizod miały tu też samoloty zwiadowcze. Ich głównym zadaniem był wywiad terenu oraz wspomaganie akcji ratunkowych na Bałtyku. Po wojnie teren przejęła Armia Czerwona, która po 2 latach przekazała go Ludowemu Wojsku Polskiemu, które stacjonowało tutaj do lat 90. XX wieku. W 2020 roku budynki dawnej fabryki kupiła Grupa ARCHE, która nadała im nowe turystyczne życie. Ratując zabytkową strukturę obiektów, zachowano wszystkie pamiątki wojskowej historii tego miejsca, by wspólnie opowiadać ją kolejnym pokoleniom odwiedzających.



25.06.2025

Za sprawą drugiej w tym tygodniu znaczkowej premiery przeniesiemy się do Brennej i zaproponujemy zwiedzanie "Bajkowego Szlaku Utopca", dzięki któremu jeszcze bardziej poznacie tę miejscowość i postacie inspirowane mitologią słowiańską. Wędrówka tym szlakiem to ponadto świetna zabawa i kolejna możliwość spędzenia czasu podczas pobytu w Brennej.

Prezentowany znaczek już niebawem trafi do Informacji Turystycznej w Brennej.  Dziś natomiast jest jeszcze w transporci, więc podobnie jak znaczek z wczoraj powinien się pojawić w sprzedaży w okolicach weekendu. 

Zapraszamy zatem do Brennej i do zdobywania kolejnych znaczków turystycznych.

BAJKOWY SZLAK UTOPCA W BRENNEJ No. 1371

Bajkowy Szlak Utopca to wyjątkowa gra terenowa i szlak turystyczny w Brennej, który przenosi uczestników w świat dawnych słowiańskich wierzeń. Łączy on aktywną turystykę z zabawą, edukacją i lokalnym dziedzictwem kulturowym. Trasa prowadzi z centrum Brennej przez dolinę Hołcyny aż do Chaty Grabowej, gdzie mieści się Ogród Bajek – przestrzeń inspirowana słowiańską mitologią. Na szlaku rozmieszczono drewniane rzeźby przedstawiające postacie (m.in. Strzygoń, Rusałka, Czarownica, Nocnica, Południca), które nie tylko przyciągają wzrok, ale także stanowią ważne punkty gry terenowej. Na uczestników czeka: mapa i karty z zadaniami do odbioru w Informacji Turystycznej w Brennej, poszukiwanie pieczątek na szlaku oraz odpowiedzi. Po ukończeniu gry i zebraniu wszystkich pieczątek uczestnicy otrzymają pamiątkowy magnes z bohaterami szlaku. Cyklicznie na szlaku odbywają się spotkania z maskotką Utopca i animacje dla dzieci przy Chacie Grabowej.



24.06.2025

Publikujemy dzisiaj pierwszy ze znaczków, które chcemy Wam zaprezentować w tym tygodniu i zaczynamy od tematyki górskiej. Znaczek z pewnością ucieszy wszystkich wielbicieli górskich wedrówek, ale i dla osób, które wolą bardziej płaskie trasy spacerowe, również będzie dostępny.

O obiekcie, który pokazano na znaczku napisaliśmy krótko w poniższym opisie. Jeśli jednak chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, użyjcie linków jakie zamieścilismy na podstronie znaczka. 

Sam znaczek dzisiaj wyrusza w trasę do miejsca przeznaczenia, więc na miejscu należy się go spodziewać raczej pod koniec tygodnia. Jeśli zatem planujecie rozpocząć wakacje od tej miejscówki, koniecznie zadzwońcie wcześniej do bacówki i upewnijcie się, że znaczek już na Was czeka. A gdy już zdobędziecie to trofeum, to nie zapomnijcie zrobić sobie z nim zdjęcie na tle bacówki i bieszczadzkiego krajobrazu.  

BACÓWKA POD MAŁĄ RAWKĄ - BIESZCZADY No. 1370

Bacówka Pod Małą Rawką znajduje się u podnóża Małej Rawki na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Charakterystyczny, drewniany, piętrowy budynek usytuowany jest przy zielonym szlaku z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą i Wielką Rawkę na wysokości 930 m n.p.m. Do budynku nie ma dojazdu drogami publicznymi, a sam obiekt położony jest blisko kilometr od głównej drogi łączącej Brzegi Górne z Ustrzykami Górnymi. Bacówka Pod Małą Rawką powstała w 1979 roku. Obiekt dysponuje 27 miejscami noclegowymi w pokojach 2/3- i wieloosobowych. Ponadto istnieje możliwość podjęcia noclegu zastępczego (na glebie) oraz rozbicia namiotu przy bacówce. Budynek posiada zaplecze sanitarne wyposażone w toalety i prysznice, a także jadalnię z tarasem oraz bufet turystyczny. Bacówka jest doskonałym punktem wypadowym na Małą i Wielką Rawkę, trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji i wiele innych turystycznych celów w tej części Bieszczadów.



19.06.2025

Nawiązując do ogłoszeń ze stycznia i marca dotyczących wyprzedaży znaczków ZO, mamy dla Was aktualizację tej informacji - rozszerzamy ofertę o wyprzedaż starszych wersji ZT.

W sprzedaży dostępne są obecnie następujące numery poprzednich wersji ZT (pierwsza wersja): 43, 140, 215, 246, 280, 350, 367, 385, 396, 522, 602, 612, 717, 1010, 1243. Uwaga: liczba sztuk jest ograniczona, a dostępność dotyczy stanu na moment publikacji – znaczki będą sukcesywnie otrzymywać status "niedostępny" przez odpowiedni zapis na podstronie danego znaczka.

Jeśli chodzi o ZO, przypominamy, że w wyprzedaży dostępne są numery od 1 do 100, z wyłączeniem numeru 13, który był edycją limitowaną i nie jest dostępny. Aktualny stan dostępności ZO należy sprawdzać na naszej www. Numery od 101 są w normalnej sprzedaży z ciągłością dostępności.

Cena każdego znaczka archiwalnego - 7 zł Jest to okazja, by uzupełnić swoją kolekcję o egzemplarze z wcześniejszych wydań, a które to, w przypadku ZT, już nigdy nie wrócą do sprzedaży.

Jak to mówią - kto pierwszy, ten...ma znaczek archiwalny.



17.06.2025

Jeszcze jedna nowość tego tygodnia czyli znaczek turystyczny promujący Osadę Sławutowo poleca się Waszej uwadze. Zapoznajcie się z poniższym opisem, a poznacie atrakcje czekające w tym miejscu na turystów.

Znaczki już na Was czekają na miejscu, więc jeśli tylko wybieracie się w najbliższym czasie w okolice Pucka lub Redy, to Sławutowo jest bardzo blisko tych miast. Wystarczy wbić współrzędne GPS w nawigację i kolejne znaczkowe miejsce będziecie mieli jak na wyciągnięcie dłoni. Mamy nadzieję, że po wizycie zrobicie nam relację z tej wycieczki i dodatkowo wypromujecie tę atrakcję turystyczną i najnowszy znaczek.

OSADA SŁAWUTOWO No. 1369

W samym sercu Pomorza, przy trasie na Władysławowo i w niedalekiej odległości od Trójmiasta, leży miejsce wyjątkowe – Osada Sławutowo. Na skraju Puszczy Darżlubskiej, tuż obok Pucka, powstał żywy skansen, który przenosi odwiedzających w czasie o ponad tysiąc lat, do świata naszych słowiańskich i wikińskich przodków. Drewniane chaty, palisady, repliki narzędzi i stroje tworzą wyjątkowy klimat dawnych wieków, a każdy gość może tu nie tylko zwiedzać, ale i aktywnie uczestniczyć w życiu osady. Zwiedzający mają okazję wziąć udział w warsztatach rzemiosła – garncarstwa, bursztynnictwa, pisania na skórze czy tkactwa – prowadzonych przez pasjonatów i rekonstruktorów. To nie jest zwykła atrakcja turystyczna – to żywe muzeum, które uczy, bawi i wzrusza. Przyjedź i poczuj ducha dawnych Pomorzan – w miejscu, gdzie tradycja łączy się z pasją.



16.06.2025

Już za kilka dni kolejny długi weekend w tym roku i możliwość zorganizowania jakiegoś dłuższego wyjazdu. W związku z tym już od poniedziałku pokazujemy Wam znaczkowe nowości, abyście wiedzieli, gdzie w najbliższych dniach warto się wybrać na zwiedzanie lub nieco dłuższą wędrówkę znaczkowym szlakiem.

Dzisiejsza premiera ucieszy szczególnie turystów, którzy w najbliższym czasie zaplanowali sobie wypad na Babią Górę. Chwila przerwy na Sokolicy będzie więc obowiązkowym punktem wycieczki. Zresztą na podziwianie widoków z tego punktu widokowego zapraszamy wszystkich, bo widoki są zacne.

Znaczków już możecie wypatrywać w Informacji Turystycznej na przełęczy Krowiarki, skąd zapewne jak większość turystów ruszycie na podbój Babiogórskiego Parku Narodowego.

PUNKT WIDOKOWY NA SOKOLICY - BESKID ŻYWIECKI No. 1368

Punkt widokowy na Sokolicy- znajduje się na wysokości 1367 m n.p.m, na północno-wschodniej grani masywu Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Można dotrzeć do niego najpopularniejszym szlakiem czerwonym, prowadzącym na Babią Górę z Przełęczy Lipnickiej zwanej Krowiarkami. Sokolica to punkt widokowy, który tworzy skalna ściana nad urwiskiem porośniętym lasem i kosodrzewiną. Z platformy widokowej ogrodzonej i wyłożonej kamieniami rozciąga się znakomity widok na grzbiet Babiej Góry i m.in. Zawoję, Skrzyczne, Pasmo Jałowieckie, Pasmo Polic, Beskid Mały i Beskid Makowski. Miejscami, zbocze Sokolicy porasta okrzyn jeleni, roślina, która jest symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego. Nazwa Sokolica pochodzi od orłów, które w XIX wieku gnieździły się na stokach zbocza, pierwotnie mylnie uznawane za sokoły. Punkt znajduje się również na trasie czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego.



14.06.2025

Wiemy, że czekacie z niecierpliwością na komunikat nr 3, dotyczący XIII Spotkania Kolekcjonerów ZT, który miał być wcześniej, ale jak zazwyczaj bywa, przy organizacji naszych spotkań, niektóre zgłoszenia wpłynęły do nas po czasie, więc planowane terminy się poprzesuwały, ale już Was informujemy co dalej…

Dzisiejszy komunikat, zgodnie z zapowiedzią, dotyczy między innymi kwestii finansowych. Jak zaznaczyliśmy w komunikacie nr 2, koszty uczestnictwa w spotkaniu (zgodnie z Waszym zadeklarowanym zgłoszeniem) należy uregulować z góry. Dla ułatwienia, wpłaty będzie można dokonać w dwóch ratach, pierwszą w wysokości 75% całości kosztów należy wpłacić do 15 lipca br., drugą tj. pozostałe 25% do 15 września 2025 r. Oczywiście, jeśli ktoś woli, można od razu wpłacić całą sumę, dotyczy to w szczególności osób, które będą uczestniczyć tylko w wybranych imprezach, zaplanowanych w ramach spotkania. Wpłat należy dokonywać na konto nr 42 1050 1559 1000 0090 7224 4693 (ING Bank Śląski S.A.). W polu odbiorca należy wpisać Mariusz Raczyński, natomiast w polu adres wystarczy podać Szczecin. Dane do przelewów zagranicznych są następujące: IBAN - PL 42 1050 1559 1000 0090 7224 4693, Kod BIC SWIF-INGBPLPW).

Podane konto będzie wykorzystywane wyłącznie w celu organizacji spotkania, ale dla porządku, przy wpłacie, w tytule przelewu, proszę podać następującą informację: Spotkanie ZT – nazwisko/nazwiska uczestników, których dotyczy przedmiotowa wpłata.


Więcej informacji

13.06.2025

Jutro w Skrzynkach w gminie Stęszew odbędzie się spotkanie, na którym zaprezentowana zostanie działalność Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych z Komornik. Wydarzeniu temu towarzyszyć będzie inauguracja nowego znaczka turystycznego, który pozwoli Wam poznać kolejne interesujące miejsce, czyli Dwór Skrzynki w Skrzynkach.

Jeśli więc chcecie wziąć udział w tym spotkaniu, to przypominamy, że rozpoczyna się ono o godzinie 15:00. Najnowszy znaczek dostępny natomiast będzie po spotkaniu od godziny 16:30. Jeśli zatem nie macie żadnych planów na sobotę, to warto rozważyć udział w tym wydarzeniu. Przy okazji można odwiedzić inne miejsca w powiecie poznańskim, a tu możliwości macie mnóstwo. Specjalnie dla osób, które wybierają się do Skrzynek, w sobotę od godziny 9:00 do 14:00 będzie czynna Biblioteka w Komornikach, w której na turystów czekają miejscowe znaczki. Można także odwiedzić Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie lub znaczkowe obiekty w Buku. Możecie więc połączyć zwiedzanie okolic z ciekawym spotkaniem i zdobyć kolejne znaczki do kolekcji.

Zapraszamy zatem do udziału w spotkaniu w Skrzynkach oraz do zwiedzania wielkopolskich atrakcji turystycznych.

DWÓR SKRZYNKI W SKRZYNKACH No. 1364

Wieś Skrzynki została założona na prawie niemieckim przed 1357 r. Przez stulecia majątek w Skrzynkach wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w latach 70. XIX w. stał się własnością Gustava Bertholda Ifflanda, który wkrótce rozpoczął budowę eklektycznego dworu. Rodzina Ifflandów gospodarowała w Skrzynkach do 1945 r., po czym wyjechała do Niemiec. Po wojnie wojska Armii Czerwonej zrabowały pozostały majtek. Dwór przeszedł w ręce Skarbu Państwa i przez lata użytkowania stopniowo popadał w ruinę. Po przebudowie w 1985 r. funkcjonował w nim ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy  Rejonu Dróg Publicznych w Puszczykowie. W 2015 r. właścicielem dworu i parku w Skrzynkach został powiat poznański. Dwór poddano  remontowi, powiększając jego powierzchnię. W budynku znalazło się miejsce na 3 sale konferencyjne, restaurację, bar, saunę, pokoje noclegowe oraz galerię fotografii i Salę Pamięci i Tradycji, w której eksponowane są zbiory kolekcjonerów, a także pamiątki  przekazane przez rodzinę Iffland. 10 czerwca 2020 r. powołano Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Dwór Skrzynki stał się siedzibą tej samorządowej instytucji kultury.



12.06.2025

Tylko pozornie dzisiejszy news wygląda jak znaczkowa premiera, a właściwie jest to jedynie komunikat o zmianie nazwy dwóch placówek muzealnych w Poznaniu. Zmiana ta wymusiła jednak zmianę matryc znaczków i dzisiaj prezentujemy Wam ich wizerunki.

Dodatkowo, jeśli spojrzycie na podstrony tychże znaczków, zauważycie, że wprowadziliśmy pewne zmiany w prezentowaniu grafik ZT. Stare, już niestosowane wersje, oznaczamy wyraźnym napisem ver. 1 - archiwalna. Dzięki temu od razu będziecie wiedzieli, która grafika znaczka jest starsza, a która obecnie stosowana (ta bez napisu).

I teraz informacje najważniejsze. Wprowadziliśmy drobne udogodnienie. Starą wersję znaczka, aż do wyczerpania zapasów, jak zawsze możecie zdobyć w centrali. Jednak kupony tych znaczków nie biorą udziału w grze kolekcjonerskiej, dlatego zostały przedziurkowane i można je zakupić bez dowodów pobytu. Cena znaczków archiwalnych to 7 zł. Przy zamawianiu wersji archiwalnych musicie jednak wyraźnie oznaczyć, o którą wersję chodzi. Nowe wersje znaczków (na podstawie dowodu pobytu w obu placówkach) również możecie u nas zamówić, ale rekomendujemy byście jednak udali się po nie do widocznych wyżej oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu i zakupili je podczas zwiedzania. W ostatnim czasie w obu placówkach miały miejsce zmiany ekspozycji, więc nawet jeśli zwiedzaliście te obiekty niedawno, będziecie mieli okazję zobaczyć coś nowego.



11.06.2025

Po premierach znaczków okolicznościowych na południu kraju czas na zmianę regionu. Wracamy zatem do nowości wśród znaczków turystycznych i tym razem meldujemy się na dalekiej północy Polski.

Tym razem Waszej uwadze pozostawiamy niewielki, ale jakże interesujący oddział Muzeum Ziemi Puckiej, czyli Zagrodę Kaszubską w Ostrowie, która właśnie doczekała się własnego znaczka turystycznego.

Zerknijcie zatem na prezentowany znaczek, zapoznajcie się z opisem nowego miejsca i koniecznie zajrzyjcie na internetowe strony muzeum, aby jeszcze lepiej poznać ten obiekt. Z takim przygotowaniem zwiedzanie muzeum będzie czystą przyjemnością.

Jeśli natomiast chodzi o prezentowany znaczek, to do sprzedaży trafi on od czwartku 12 czerwca. Miejcie więc tę informację na uwadze, planując wycieczkę i wybierając się na zwiedzanie Zagrody. 

ZAGRODA KASZUBSKA W OSTROWIE No. 1365

Nazwa wsi Ostrowo, w języku kaszubskim Òstrowò, co po polsku znaczy wyspa. Wieś położona jest niczym wyspa pośród bagien i torfowisk, stanowiących dzisiaj rezerwat Bielawa. Według legend, niegdyś w okolicy, żył groźny smok, który zginął w pożarze lasu. Pamiątką po nim jest brunatna gleba Bielawskich Błot. Ostrowo było dawniej miejscowością rolniczą i rybacką, współcześnie przede wszystkim letniskową. We wsi, przy ulicy Zabytkowej, znajduje się „Zagroda Kaszubska” – oddział Muzeum Ziemi Puckiej. W skład „Zagrody” wchodzą dziewiętnastowieczna chëcz kaszubskiego rolnika – gbùra (w trakcie odtwarzania), oraz budynek dawnej wozowni, w którym znajduje się wystawa „Pszczelarstwo Pomorskie”. Na terenie kompleksu zapoznać się można z wystawą plenerową – „Bielawa”, która opowiada o pobliskim rezerwacie przyrody.



10.06.2025

Zapewne jeszcze myślicie o wczorajszej premierze znaczka okolicznościowego w Jarosławiu, a tu już kolejny znaczek tego typu pojawia się na horyzoncie i to w dodatku w tym samym rejonie.

Tym razem, w związku z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą urodzin, pragniemy przybliżyć Wam nieco sylwetkę Włodzimierza Dzieduszyckiego. Poniższy opis pozwoli Wam zorientować się w sprawie, ale aby dowiedzieć się o tej postaci czegoś więcej, musicie już sami się zaangażować, choćby poszukując informacji w internecie czy odwiedzając Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, które opowiada m.in. historię rodu Dzieduszyckich. 

To właśnie w tym muzeum, jak również w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu już za kilka dni dostępny będzie prezentowany dzisiaj znaczek. 

ZO 200-LECIE URODZIN WŁODZIMIERZA DZIEDUSZYCKIEGO

Włodzimierz Dzieduszycki urodził się 22 czerwca 1825 r. w Jaryszowie na Podolu. Był znanym ornitologiem i autorem dzieła „Spis ptaków okolicy Krystynopola i Sokala nad Bugiem” (1853). Utworzył przyrodnicze Muzeum im. Dzieduszyckich we Lwowie, pierwszą tego typu placówkę na ziemiach polskich, które ofiarował na cele publiczne (1880), oraz pierwszy na ziemiach polskich rezerwat przyrody – „Pamiątkę Pieniacką" (1886). Angażował się w ochronę dziedzictwa kulturowego – wspierał rozwój rzemiosła, zakładał szkoły (m.in. garncarskie), organizował wystawy promujące sztukę ludową. Jako mecenas wspierał twórców takich jak Artur Grottger, Juliusz Kossak, Adam Chmielowski. Był posłem i marszałkiem galicyjskiego Sejmu Krajowego, a także członkiem Izby Panów w Wiedniu. Podczas powstania styczniowego wspierał działania konspiracyjne. Zmarł 18 września 1899 roku w Poturzycy. Został pochowany w rodzinnej krypcie pod kościołem pw. św. Michała Archanioła w Zarzeczu.



9.06.2025

Ostatnio pojawiło się kilka znaczków okolicznościowych i także ten tydzień rozpoczniemy od premiery takiego właśnie znaczka. Tym razem to Jarosław i jubileusz 650-lecia nadania praw miejskich stały się pretekstem do wydania znaczka okolicznościowego.

Jak zapewne większość kolekcjonerów wie, znaczki okolicznościowe są uzupełnieniem gry kolekcjonerskiej i posiadają kupon typu „JOKER”, przez co, szczególnie przez osoby grające w grę kolekcjonerską, są poszukiwane do kolekcji. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na prezentowany dziś znaczek i rozważyć wycieczkę w ten region kraju.

Znaczek jest już dostępny w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, więc jak tylko znajdziecie okazję do podróży, koniecznie z niej skorzystajcie i zdobądźcie najnowszy znaczek.

ZO 650-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH JAROSŁAW 1375 - 2025

Jarosław otrzymał prawa miejskie 7 grudnia 1375 r. z rąk księcia Władysław Opolczyka, zarządzającego Rusią z ramienia króla Ludwika Węgierskiego. Książę wydał dokument potwierdzający status miasta, określił jego wielkość i ustalił nowe zasady funkcjonowania. Przeniesiono Jarosław ze wzgórza św. Mikołaja na nowe miejsce – teren dzisiejszego rynku – na którym wytyczono place, ulice i prostokątne działki, a przywileje gwarantowane przez prawo magdeburskie umożliwiły stworzenie nowoczesnych instytucji miejskich. Wszystko to przyczyniło się do przeobrażenia Jarosławia, który zyskał większą autonomię oraz możliwość rozwoju, stając się w konsekwencji ważnym ośrodkiem handlowym na skrzyżowaniu szlaków kupieckich. 650-lecie otrzymania przez Jarosław praw, które zapewniły miastu liczne korzyści, były podstawą jego rozwoju i fundamentem sukcesów gospodarczych, zasługuje na upamiętnienie okolicznościowym Znaczkiem Turystycznym.



2.06.2025

Nowy tydzień przynosi nowe możliwości i rzecz jasna to, co lubicie najbardziej - nowe znaczki turystyczne. Dziś kolejny raz zapraszamy do zwiedzania Strzelna. Nawet jeśli ktoś już zwiedził to miasteczko, z pewnością znajdzie tu coś nowego, co go zainteresuje. Być może to właśnie któryś z dzisiejszych znaczków wskaże ten turystyczny cel.

Mamy nadzieję, że prezentowane dziś znaczki skłonią Was do zapoznania się z opisami poszczególnych obiektów i dzięki temu dowiecie się nie tylko jakie skarby skrywa muzeum w Strzelnie, ale też kim był Albert Michelson.

MUZEUM -  ROMAŃSKI OŚRODEK KULTURY W STRZELNIE IM. OTTONA I BOLESŁAWA No. 1362

ALBERT A. MICHELSON 1852 - 1931  FIZYK I NOBLISTA - STRZELNO No. 1363

Znaczki dziś wyruszyły do punktu przeznaczenia i myślimy, że od 4 lub 5 czerwca powinny być dostępne w sprzedaży. Na wszelki wypadek przed wizytą zerknijcie na facebookowy profil Muzeum w Strzelnie, a na pewno zauważycie czy znaczki już są dostępne dla kolekcjonerów. Zapraszamy zatem do zwiedzania Strzelna i odkrywania kolejnych atrakcji turystycznych. 



27.05.2025

Tym razem nieco wybiegniemy w przyszłość i przedstawimy Wam znaczek, który do obiegu trafi w połowie lipca. Być może właśnie układacie swoje wakacyjne plany, więc informacja ta pozwoli Wam lepiej zaplanować ewentualne zwiedzanie i położyć nacisk na jedno z miejsc, które w tym czasie warto odwiedzić. 

Polecamy także zainteresować się poniższym opisem przygotowanym do znaczka. Z niego to dowiecie się wszystkiego na temat Jeziora Szmaragdo, natomiast najważniejsze informacje dotyczące dostępności znaczka oznaczyliśmy pogrubioną czcionką.

UWAGA! Znaczek dostępny od 13 lipca 2025 r. W tym dniu znaczki przewidziano dla pierwszych 30 osób biorących udział w obchodach 100-lecia Jeziora Szmaragdowego, które zgłoszą się do stoiska Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Po 13 lipca znaczki dostępne od pon.-pt. w godz. 10:00-12:00 w siedzibie ZPKWZ, ul. Kopalniana 2. W weekendy – po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem 91 333 80 07.

ZO 100-LECIE JEZIORA SZMARAGDOWEGO 1925 - 2025

Jezioro Szmaragdowe jest sztucznym zbiornikiem wodnym położonym na obszarze Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, który swój wyjątkowy kolor zawdzięcza zawartości węglanu wapnia. Jezioro powstało 100 lat temu w wyrobisku dawnej kopalni kredy, którą wykorzystywała pobliska fabryka cementu portlandzkiego „Stern”. 16 lipca 1925 r. podczas prac kopalnianych odsłonięto warstwę wodonośną, a woda zalała kopalnię wraz ze znajdującym się w niej sprzętem i uniemożliwiła jej dalsze funkcjonowanie. Nieopodal brzegu jeziora wznosi się betonowy mostek, który jest pozostałością po torowisku kolejki wywożącej urobek z kopalni do pobliskiej cementowni. Z historią tego miejsca wiąże się legenda o duchu zwanym Skarbkiem, który nagromadził pod ziemią ogromne bogactwa, a jego kryjówka znajdowała się u podnóża urwiska. W najgłębszym miejscu jeziora woda sięga około 18 metrów głębokości. W jego okolicy żyje wiele chronionych gatunków zwierząt. Jezioro Szmaragdowe z charakterystycznym mostkiem i trasami turystycznymi jest jednym z ulubionych miejsc do spacerowania dla mieszkańców Szczecina.



26.05.2024

Rozpoczynamy nowy tydzień i od razu mamy dla Was znaczkową premierę. Tym razem przedstawiamy znaczek okolicznościowy, który poświęcony jest św. Gerardowi Majella. Z pewnością pamiętacie tę postać z wcześniejszego znaczka okolicznościowego, a jeśli nie, to dziś właśnie jest doskonała okazja, aby tę wiedzę uzupełnić.

Inicjatywa powstania tego znaczka przyszła od ojca Leszka, więc standardowo znaczek ten zdobyć można w sklepiku przyklasztornym w Bardzie. Jednak jest to jedno z wielu miejsc sprzedaży tego znaczka. Jeśli klikniecie poniższy link, zauważycie, że znaczek dostępny jest także w Toruniu, Tuchowie i Warszawie, a za kolejnych kilka dni pojawi się on również w Zamościu i Gliwicach.

Macie więc kilka miejsc w całej Polsce, gdzie można ten znaczek zakupić. Być może podczas swoich turystycznych eskapad będziecie akurat gdzieś w pobliżu i zechcecie i ten znaczek włączyć do swojej kolekcji. Przypominamy, że znaczek okolicznościowy posiada naklejkę z kuponem „Joker”, którym w grze kolekcjonerskiej możecie zastąpić numer innego brakującego znaczka. Po szczegóły odsyłamy do zasad gry kolekcjonerskiej, a tymczasem raz jeszcze zachęcamy do odwiedzania wyżej wymienionych miejscowości, zwiedzania ich atrakcji i zakupu najnowszego znaczka.

ZO - ŚW. GERARD MAJELLA - REDEMPTORYSTA  300-LECIE URODZIN

Postać św. Gerarda Majelli – redemptorysty, zapewne kolekcjonerom znaczków turystycznych jest już znana za sprawą znaczka okolicznościowego wydanego w 2019 r. Natomiast z okazji 300. rocznicy urodzin tego świętego (1726-2026) przełożony generalny Zgromadzenia Redemptorystów ogłosił obchody Roku Jubileuszowego św. Gerarda na cały świecie (2025-2026). Z tej okazji powstał kolejny znaczek okolicznościowy ze św. Gerardem. Św. Gerard Majella był włoskim bratem zakonnym w Zgromadzeniu Redemptorystów. Przeżył tylko 29 lat (1726-1755). Z zawodu był krawcem. Odchodząc w tajemnicy z domu rodzinnego, aby zostać redemptorystą, zostawił matce tylko kilka słów: „Idę, by zostać świętym". Przyjęty do Zgromadzenia spełniał proste zadania klasztorne, wyróżniając się miłością i poświęceniem. Św. Gerard czczony jest jako patron dobrej spowiedzi oraz opiekun matek w stanie błogosławionym i orędownik małżeństw proszących o dar potomstwa. Jego główne sanktuarium w Materdomini na południu Włoch jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez włoskich pielgrzymów.



15.05.2025

Już za kilka dni w Górach Sowich będzie miało miejsce świętowanie 119. urodzin wieży widokowej na Wielkiej Sowie. Ta cykliczna impreza turystyczna w tym roku przypadła na dzień 24 maja i rozpocznie się o godzinie 19:00.

Jak co roku urodziny wieży są okazją do tego by spotkać się w gronie pasjonatów turystyki, przy ognisku i wspólnie biesiadować, podziwiając przy tym dostojną jubilatkę oraz nocne widoki z jej szczytu.

Prezentowany znaczek turystyczny jest dziesiątym z serii i jak co roku dostępny będzie w sprzedaży podczas urodzin wieży (dla pierwszych 100 osób za darmo). Po urodzinach znaczek aż do wyczerpania zapasów dostępny będzie w Schronisku Orzeł. 

Zachęcamy zatem do udziału w spotkaniu, które od wielu lat przyciąga rzesze turystów. 

ZO - 119. URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

24 maja 2025 roku o godzinie 19:00, na szczycie Wielkiej Sowy odbędzie się świętowanie 119. urodzin tamtejszej wieży widokowej. Impreza urodzinowa ma charakter cykliczny i z trzyletnią przerwą, organizowana jest od 2013 roku. Kolejny raz towarzyszyć jej będzie znaczek okolicznościowy, który tworzy już pewnego rodzaju serię szczególnie cenioną przez kolekcjonerów. Organizatorzy urodzin jak co roku dla uczestników spotkania przygotowali wiele atrakcji. Dla pierwszych 100 osób przewidziano znaczek turystyczny, a oprócz tego dla wszystkich uczestników przygotowano ognisko z kiełbaskami, konkursy i turystyczną muzykę. Gmina Pieszyce zaoferowała natomiast bezpłatne wejście na szczyt wieży, dzięki czemu każdy uczestnik będzie miał możliwość podziwiania widoków w niecodziennej atmosferze, także o zmroku.



14.05.2025

Nadszedł kolejny dzień tygodnia, a my mamy kolejną - tym razem podwójną znaczkową premierę.  Dziś chcemy zwrócić Waszą uwagę na Muzeum Historyczne Skierniewic, które razem ze swoim oddziałem właśnie doczekało się własnych znaczków turystycznych.

Skrócone opisy obu obiektów znajdziecie na podstronach dedykowanym znaczkom. Oba obiekty łączy bogata historia, którą zapewne wielu z Was niebawem pozna. A okazji ku temu w najbliższym czasie będzie wiele, bowiem już niebawem rusza kolejna odsłona Nocy Muzeów, a to zaledwie jedna z wielu propozycji kulturalnych przewidziana w najbliższym czasie. Jeśli chcecie być na bieżąco z kalendarium wydarzeń, koniecznie polubcie profil FB Muzeum i śledźcie jego strony, a na pewno nic Wam nie umknie i znajdziecie niejedną okazję, aby odwiedzić Skierniewice.

Wszelkie dane, odnośniki do stron i adresy miejsc sprzedaży znaczków znajdziecie, klikając poniższe linki.

MUZEUM HISTORYCZNE SKIERNIEWIC No. 1359

DWOREK KONSTANCJI GŁADKOWSKIEJ W SKIERNIEWICACH No. 1360

Na sam koniec chyba najważniejsza dla turystów informacja. Znaczki do sprzedaży trafią w najbliższy czwartek i będą czekały na pierwszych zwiedzających. Jeśli natomiast zamierzacie wybrać się na zwiedzanie w nietypowych terminach (np. wspomniana wcześniej Noc Muzeów), koniecznie zorientujcie się, czy dostępność znaczków nie będzie utrudniona. A po zwiedzaniu jak zwykle pamiętajcie o pozostawieniu komentarza na podstronie danego znaczka i o przesłaniu nam relacji, abyśmy również innym turystom i kolekcjonerom znaczków mogli pokazać prezentowane dziś na znaczkach placówki muzealne.



12.05.2024

Początek tygodnia zarezerwowaliśmy na premierę znaczka ookolicznościowego, który został wydany w związku z kolejnym już Maratonem Pieszym „Nad Kamienną”. 

W dzisiejszym zabieganym świecie niewiele osób chodzi pieszo. Dla każdego liczy się czas i wygoda. Wielu osobom wydaje się też, że chodzenie nie daje zbyt wiele, jednak jest inaczej. Jeżeli chcemy być skuteczniejsi, szybciej i efektywniej myśleć, pracować, rozwijać swoje kompetencje i zdrowiej żyć, powinniśmy codziennie chodzić na własnych nogach. Dla niektórych jednak sam spacer, to za mało, dla pełniejszego relaksu potrzebują większego wysiłku i zmęczenia fizycznego. Dla innych chodzenie pieszo jest życiową pasją. Wędrując mamy szansę przeżywać wspaniałe przygody, poznawać uroki naszego kraju, ciekawe miejsca i ludzi, podziwiać piękno przyrody. Długie spacery i piesze wędrówki wracają do łask. Coraz więcej pieszych szlaków turystycznych kusi, by z nich skorzystać. Potrzeba korzystania z różnych form aktywności w dobie internetu, a w szczególności sportu i turystyki zwiększa naszą szansę na wartościowe, ciekawe życie i dobrą kondycję nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną.

Jak co roku prezentowany znaczek trafi do uczestników maratonu, a następnie aż do wyczerpania nakładu dostępny będzie w siedzibie PTTK w Skarżysku-Kamiennej. 

ZO - IX SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ”

Po raz dziewiąty Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej zachęca piechurów do pokonania 50 kilometrów. IX Skarżyski Maraton Pieszy „Nad Kamienną” wystartuje w sobotę 17 maja z Bodzentyna. Na pokonanie dystansu obowiązywać będzie limit 13 godzin. Trasa przebiegać będzie oznakowanymi szlakami pieszymi oraz wytyczonymi przez organizatora na odcinku: Bodzentyn – Łączna – Góra Osieczyńska – Skarżysko-Kamienna (Rejów). Oddział PTTK w Skarżysku-Kamiennej od lat realizuje różne formy sportu, turystyki i krajoznawstwa, których odbiorcami są dzieci, młodzież i dorośli, a także seniorzy. Uczestniczą oni w rajdach, wycieczkach niedzielnych, imprezach wielodniowych, wycieczkach autokarowych, zdobywają odznaki turystyki kwalifikowanej i odznaki regionalne. Do tej bogatej oferty dołączył maraton jako impreza cykliczna, która została wpisana na listę długodystansowych imprez turystyczno – rekreacyjnych regionu świętokrzyskiego „Superpiechur Świętokrzyski”.



9.05.2025

Dokładnie osiem dni, tyle czasu zostało na zgłoszenie chęci uczestniczenia w Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Przez ostatnie tygodnie wielu kolekcjonerów wysłało swoje zgłoszenie, ale wciąż dowiadujemy się o osobach, które jeszcze się nie zapisały na listę uczestników. Ilość wolnych miejsc zmniejsza się z dnia na dzień, dlatego sugerujemy, by nie czekać na ostatnią chwilę i wypełnić formularz, nawet jeśli zamierzacie wpaść tylko na jeden dzień. Szczegóły dotyczące spotkania znajdziecie w komunikatach na naszej stronie www.znaczki-turystyczne.pl/spotkanie2025.html Jeśli zaś macie jakieś pytania dotyczące spotkania, to do Waszej dyspozycji są organizatorzy spotkania - Małgorzata i Mariusz. Ich dane kontaktowe znajdziecie w formularzu i planie spotkania.

Przypominamy zatem, że graniczną datą jest dzień 16 maja, do którego przyjmowane są zgłoszenia. Liczymy na Wasze zrozumienie i mamy nadzieję, że jak co roku spotkamy się w licznym gronie znaczkomaniaków.



8.05.2025

Z południa Polski przenosimy się dzisiaj na północ kraju i tym razem chcielibyśmy Was zachęcić do zwiedania miasta Ryn, a dokładniej tamtejszego zamku. 

W zamku mieści się obecnie hotel oraz centrum kongresowo-wypooczynkowe, ale obiekt ma bogatą historię, którą postaramy się choć w części przytoczyć za pośrednictwem tworzonego właśnie audiobedekera. O historii zamku dowiecie się także z poniższego skróconego opisu oraz ze strony internetowej hotelu.

Prezentowany obok znaczek do sprzedaży powinien trafić od 9 maja, także śmiało możemy stwierdzić, że najbliższy weekend będzie wręcz idealny do tego, aby wybrać się na wycieczkę i przy okazji zwiedzić zamek oraz całe miasteczko. Mamy nadzieję, że nie zapomnicie o nas i udokumentujecie tę wizytę, abyśmy mogli pokazać kilka zdjęć na naszym profilu FB. Zappraszamy zatem do zwiedzania.

ZAMEK W RYNIE No. 1361

Budowę zamku w Rynie rozpoczęto około 1377 r. na miejscu wcześniejszej warowni. Pierwotnie zamek miał mieć dwa skrzydła jednak po zbudowaniu pierwszego budynku i rozpoczęciu prac przy drugim, prace budowlane przerwano. Wznowiono je około 1393 r. i wtedy też podniesiono parterowe skrzydło południowo-wschodnie budując nad nim kaplicę i inne pomieszczenia. Po sekularyzacji w 1525 r. zakon krzyżacki przestał istnieć. W Rynie utworzono Starostwo Prus Książęcych z siedzibą w ryńskim zamku, który znacznie rozbudowano. Podczas potopu szwedzkiego w 1657 r. zamek spłonął. W 1794 r. władze pruskie wystawiły go na sprzedaż. W kolejnych latach zamku dwukrotnie mieściły się więzienie, a w czasie II wojny światowej obóz dla Belgów, Czechów, Francuzów i Norwegów. Po wojnie zamek kilka razy zmieniał właścicieli, w tym czasie będąc siedzibą różnych instytucji. Pod koniec XX w. zamek wystawiono na sprzedaż, a od 2001 r. jest własnością prywatną. Z czasów średniowiecznych zachowało się jedno skrzydło, a trzy pozostałe zbudowane zostały w czasach nowożytnych. Dziś ryński zamek mieści m.in. hotel wraz z restauracją.



7.05.2025

Miło nam zakomunikować, że na horyzoncie pojawił się kolejny znaczek turystyczny. Tym razem dzięki obecności znaczka chcemy Was zainteresować ofertą Muzeum Miejskiego w Żorach i jesteśmy przekonani, że już poniższy opis muzeum sprawi, że wielu z Was zechce je zwiedzić.

W najbliższy weekend rozpocznie się w muzeum wystawa masek koreańskich, a jeśli przyjrzymy się dalszemu kalendarium wydarzeń, to z pewnością znajdziecie niejeden pretekst do odwiedzenia Muzeum Miejskiego w Żorach.

Ustaliliśmy, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie od piątku, zatem śmiało możecie planować wycieczkę do Żor i zdobycie najnowszego krążka. 

MUZEUM MIEJSKIE W ŻORACH No. 1357

Muzeum Miejskie w Żorach powstało w 2000 roku. Od 2014 roku placówkę przeniesiono w nowe miejsce i obecnie funkcjonuje w odrestaurowanej willi Haeringa z początku XX w. oraz w dobudowanej części wystawienniczo-magazynowej i konferencyjnej. Mimo młodego wieku znane jest w całej Polsce i poza jej granicami. Placówka jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, na które wpływ miały bardzo ciekawe wystawy, które można oglądać w muzeum, jak i projekty naukowe i edukacyjne tworzone wokół nich. Na wystawie stałej „Polskie poznawanie świata” zobaczyć można eksponaty niemal ze wszystkich kontynentów, z miejsc, gdzie dotarli polscy naukowcy i podróżnicy. Instrumenty, stroje, przedmioty codziennego użytku i związane z lokalnymi kultami, pokazywane w kolejnych gablotach tworzą opowieść o odległych, egzotycznych dla Europejczyka ludach. Drugą wystawą stałą jest „Nasza Tożsamość”. Zebrane na niej eksponaty opowiadają o historii i zwyczajach mieszkańców Żor i Górnego Śląska w okresie ostatnich stu pięćdziesięciu lat. Muzealną ekspozycję urozmaicają wystawy czasowe oraz odrębne wydarzenia kulturalne.



30.04.2025

Zanim na dobre rozpoczniemy majowy weekend mamy jeszcze jedną znaczkową premierę. Dziś jest ona zaproszeniem do zwiedzania Muzeum Ziemi Leżajskiej i mamy nadzieję, że wkrótce z tej propozycji skorzystacie.

O muzeum przeczytacie w poniższym opisie, ale zachęcamy także do odwiedzenia strony internetowej tej placówki oraz profilu FB muzeum i jego polubienie by był na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami. 

Znaczek już dzisiaj powinien się pojawić w sprzedaży, także śmiało możecie sprawdzić dostępność muzeum w czasie majowego weekendu i zaplanować zwiedzanie. 

MUZEUM ZIEMI LEŻAJSKIEJ No. 1356

Muzeum Ziemi Leżajskiej to instytucja kultury Powiatu Leżajskiego. Mieści się w zabytkowym kompleksie dworskim w centrum Leżajska. Kompleks ten wybudowany został w latach 1760 – 1770 dla ostatniego starosty leżajskiego Józefa Potockiego. Zajął on miejsce drewnianych dworów istniejących w tym miejscu od 1524 r. W epoce rozbiorowej był kolejno własnością Skarbu Kameralnego Cesarstwa Austrii, hr. Wojciecha Miera i ordynatów Potockich z Łańcuta. W XX w. był siedzibą placówek oświatowych: gimnazjum, liceum, a także szkoły podstawowej. Muzeum jest miejscem pielęgnowania lokalnej historii i tradycji poprzez wystawy stałe i czasowe. Mieszczą się w nim: wystawa Historii Miasta i Regionu, Wystawa Etnograficzno – Zabawkarska, Wystawa Browarnictwa Leżajskiego oraz wystawa „Archeologia i dzieje staropolskie Ziemi Leżajskiej”, która w szczegółowy sposób przedstawia okres do 1772 r. W Muzeum odbywają się także wykłady i spotkania historyczne, a także organizowane są tu lekcje i zajęcia muzealne dla dzieci, i młodzieży.



29.04.2025

Zbliża się majowy weekend, a wraz z nim niemal nieograniczone możliwości zwiedzania. W związku z tym chcielibyśmy pokazać Wam kolejne miejsce, które warto odwiedzić i poznać, gdzie przy okazji można zdobyć znaczek turystyczny. 

Zapraszamy Was zatem do zwiedzania Parowozowni Gniezno. To bardzo interesujący obiekt, kryjący liczne skarby techniczne, a jeden z nich znalazł się na prezentowanym obok znaczku. O żurawiu węglowym przeczytacie w poniższym opisie i mamy nadzieję, że już na tym etapie zapragniecie wybrać się do parowozowni. Warto to uczynić już w najbliższych dniach, albowiem w weekend majowy Parowozownia Gniezno otwarta będzie codziennie. Jeśli zaś zachcecie zwiedzić ten obiekt w późniejszym terminie, koniecznie śledźcie komunikaty nt. zwiedzania ze strony internetowej i profilu FB Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno. Na miejscu często organizowane są specjalne imprezy, na których oprócz możliwości zwiedzania, pojawiają się także inne atrakcje.

Prezentowany dziś znaczek do sprzedaży trafi 1 maja i dostępny będzie w wewnętrznym sklepiku zlokalizowanym w hali wachlarzowej Parowozowni Gniezno. 

PAROWOZOWNIA GNIEZNO - ŻURAW WĘGLOWY No. 1358

Parowozownia w Gnieźnie zlokalizowana jest po południowej stronie gnieźnieńskiej stacji kolejowej i przykuwa wzrok charakterystyczną zabudową. Na szczególną uwagę zasługuje tu jednak kolejowy żuraw węglowy, który pod koniec 2024 roku został wpisany do Rejestru Zabytków. Żuraw ten powstał w latach 1941-1942 w Maschinenfabrik Deutschland w Dortmundzie i posiada napęd elektryczny wykonany w Berlinie przez firmę Siemens-Schuckertwerke. Żuraw oparty jest na metalowej ramie, w górnej części znajduje się obudowana drewnem budka sterownicza. Maszyna zachowała się w całości - wewnątrz znajdują się oryginalne silniki. Jeden z nich obraca bęben z liną podnoszącą szczęki chwytaka unoszącego węgiel, drugi z silników swoją moc przekazuje do przekładni napędzającej układ jezdny, poruszający się po dwóch szynach o rozstawie 5 m. Szyny te umożliwiają przejazd żurawia na odcinku 300 metrów. Oryginalnie żuraw posiadał czterokomorowy zasobnik węglowy i użytkowany był przy obsłudze parowozów aż do lat 90. XX wieku. Obecnie jest to jedyny tego typu żuraw zachowany w Polsce i jeden z dwóch na całym świecie co czyni to urządzenie jednym z najważniejszych zabytków technicznych w Polsce.



18.04.2025

Na zakończenie tygodnia przygotowaliśmy jeszcze jedną znaczkową premierę. Mamy nadzieję, że tym samym uspokoiliśmy wszystkich, którzy mnożyli domysły co też znajduje się pod tą pozycją i kiedy wreszcie zostanie ów znaczek opublikowany. 

Jak co roku zbliża się Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska i z tej okazji wydano znaczek okolicznościowy, którego wizerunek widzicie obok.

Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 15 maja, czyli w dniu otwarcia wystawy i później dostępny będzie, podobnie jak pozostałe znaczki z tej serii, w każdą niedzielę. Jeśli więc planujecie w tym roku wizytę we Wrocławiu, to weźcie to pod uwagę. Zachęcamy także do odwiedzenia wystawy w dniach od 15 do 17 maja, bo jesteśmy pewnie, że wielu z Was ciekawie spędzi tam czas i zobaczy mnóstwo ciekawych eksponatów.

ZO - XXVII WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA

Znaczek okolicznościowy wydany z okazji XXVII Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej w 2025 roku. Hasłem przewodnim tegorocznej wystawy jest: „Dolny Śląsk wczoraj i dziś”. Wystawa odbędzie się w dniach od 15 do 17 maja 2025 r. w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku we Wrocławiu. Celem wystawy jest popularyzacja historii Dolnego Śląska oraz  promowanie ruchu kolekcjonerskiego. Uroczyste otwarcie dla wystawców i zaproszonych gości odbędzie się w dniu 15 maja (czwartek) o godz. 12:00. Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów. Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu zarejestrowane zostało w kwietniu 1997 r. Stowarzyszenie propaguje wszelkie formy kolekcjonowania różnych przedmiotów i walorów. Początkowo członkami stowarzyszenia byli wyłącznie kolekcjonerzy kart telefonicznych jednak z czasem grono członków powiększyło się o kolekcjonerów znaków pocztowych, pocztówek, numizmatów, banknotów, biletów komunikacji miejskiej, a także znaczków turystycznych.



17.04.2025

Dawno, dawno temu, średnio dwa razy do roku, realizowaliśmy zamówienia na kolekcjonersko - turystyczne pieczątki, które podczas swoich podróży często odciskacie w księgach gości, przybijacie innym kolekcjonerom oraz którymi „podpisujecie się" podczas spotkań kolekcjonerów na terenie całej Polski, a także w innych krajach. Od czterech lat, kiedy ceny wszystkiego poszybowały w górę i kiedy skończył nam się zapas owych pieczątek, nie sprzedajemy ich, chociaż często o nie pytacie.

W dzisiejszym komunikacie przedstawimy Wam, zapowiadaną jesienią 2024 roku, alternatywę i mamy nadzieję, że z radością przyjmiecie powstałą właśnie możliwość, tym bardziej, że wymagało to wielu tygodni poszukiwań, szacunków i rozmów. 

Okazało się, że zmieniający się rynek nie daje nam już tak wielu możliwości jak dawniej i nawet najprostsze rodzaje pieczęci wcale nie są tymi najtańszymi, a nam zależy na tym, aby finalny produkt był w przystępnej cenie i przede wszystkim trwały oraz czytelny po odbiciu. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na ofertę pieczątki flashowej, której cena jest niemal identyczna co pieczątek jakie do tej pory robiliśmy. 

W celu minimalizacji kosztów postanowiliśmy, że tym razem nie będziemy pośredniczyli w zakupie pieczątek, a każdy zainteresowany turysta sam wybierze odpowiedni wzór i dopełni formalności, aby stać się posiadaczem własnej pieczęci. Nie martwcie się jednak, opiszemy wszystko od początku do końca, a nawet zaprojektujemy Wam taką pieczątkę.


Więcej informacji

16.04.2025

Małopolska to kolejny region, do którego zwiedzania chcemy Was zaprosić przy okazji znaczkowej premiery. Tym razem skupiamy się na Tarnowie i tamtejszym Szlaku Maszkaronów, który doczekał się właśnie swojego znaczka turystycznego. 

Znaczek już czeka na swoich zdobywców w Centrum Informacji Turystycznej, od której warto rozpocząć zwiedzanie miasta. To właśnie tam zaopatrzycie się w mapę szlaku aby łatwiej odnaleźć wszystkie figury. Z bachusem koniecznie zróbcie sobie zdjęcie i prześlijcie nam w relacji, a my chętnie ją udostępnimy.

Poniżej znajdziecie krótki opis szlaku, a nieco więcej opowiemy Wam już wkrótce w audiobedekerze dedykowanym temu znaczkowi. Przybywajcie zatem do Tarnowa i wypatrujcie na ulicach kolejnych maszkaronów.

SZLAK MASZKARONOW W TARNOWIE No. 1354

Szlak Maszkaronów aktualnie łączy 17 miejsc na mapie Tarnowa, które w zabytkowych przestrzeniach skrywają figurki maszkaronów. Nawiązują one od rzeźb, które w XVI-wieku osadzone zostały przez włoskiego artystę Santi Gucciego na attyce tarnowskiego ratusza i odstraszają złe moce, tym samym chroniąc miasto. Współczesne maszkarony stworzone przez tarnowskich artystów również czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i gości, ale przede wszystkim wywołują pozytywne emocje (bawią, rozśmieszają, edukują, prowokują miłe gesty). Niedawno szlak maszkaronów w Tarnowie wzbogacił się w kolejną rzeźbę. Jest to figurka „Bachusa” autorstwa artysty-rzeźbiarza Mateusza Kijaka.  Znajdziecie ją na Placu Kazimierza Wielkiego, tuż obok dawnego składu win węgierskich Norberta Lippóczego. Prezentowany na znaczku maszkaron to Bachus siedzący na rowerze, z wieńcem winorośli na głowie oraz kiścią winogron w ręce, ma przypominać turystom o bogatej ofercie tras rowerowych oraz tradycjach enoturystycznych. Poznanie szlaku maszkaronów ułatwi mapa z oznaczeniem ich lokalizacji, w której po odnalezieniu danego maszkarona zdobywca wkleja odpowiednią naklejkę.



15.04.2025

Majówka zbliża się wielkimi krokami, ale kwiecień również w pełni i warto pomyśleć o kierunkach turystycznych wycieczek. Dziś przedstawiamy najnowszy, 180. znaczek turystyczny z Wielkopolski i wskazujemy miasto oraz obiekt, które warto odwiedzić w najbliższym czasie.

Prezentowany znaczek już od wczoraj dostępny jest w Centrum Informacji Turystycznej, zatem śmiało możemy powiedzieć, że już czeka na swoich pierwszych zdobywców. My zaś czekamy na Wasze relacje ze zwiedzania Leszna i na selfie fotki z ratuszem w tle i znaczkiem w ręce. Zapraszamy zatem do zwiedzania Leszna i do dalszych wędrówek znaczkowym szlakiem..

RATUSZ W LESZNIE No. 1353

Barokowo-klasycystyczny budynek Ratusza w Lesznie to historycznie siedziba władz miejskich, sądu, a nawet areszt i magazyn sprzętu strażackiego. Dziś to reprezentacyjna budowla o funkcjach kulturalnych i urzędowych. W swojej historii Ratusz płonął aż czterokrotnie, za każdym razem przy odbudowie zmieniając swój wystrój. Po pierwszym pożarze, w 1656 r., budynek odbudowano według projektu Martina Woydy. Po pożarze w 1707 r. za wystrój odpowiadał prawdopodobnie włoski architekt Pompeo Ferrarii. Przebudowa z lat 1786-1789 przypisywana jest królewskiemu architektowi Dominikowi Merliniemu, autora projektu pałacu na wodzie w warszawskich Łazienkach. Ratusz spłonął całkowicie w 1790 r. Odbudowano go po wojnach napoleońskich w 1817 r. Nie odtworzono jednak wysokiego dachu, a wykonano jedynie dach płaski zasłonięty attyką. Od tego czasu budynek w całości pokryty był tynkiem piaskowo wapiennym. Dopiero w latach 60 XX w. zaczęto mu nadawać nowe kolory, najpierw brązowe, a później różowe lub pomarańczowe. Przy ostatnim remoncie elewacji, wykonanym w latach 2019-2020 odtworzono na podstawie badań architektonicznych kolorystykę budowli z przełomu XIX i XX w.



14.04.2025

Podczas gdy w całym kraju coraz częściej i w różnych kontekstach mówi się o 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, my skupiamy się na patriotycznych działaniach oraz na faktach. Dokładnie trzy tygodnie temu przygotowaliśmy dla Was znaczek okolicznościowy, który pozwoli przypomnieć wiadomości dotyczące koronacji pierwszego polskiego króla, ale też pokaże, jak wielkie znaczenie miało to wydarzenie dla umocnienia pozycji Polski i suwerenności na arenie europejskiej.

Sprzedaż znaczka będzie miała miejsce w Poznaniu, w Bramie Poznania. To właśnie tam, kilkadziesiąt metrów od poznańskiej katedry, w której spoczywają doczesne szczątki Bolesława Chrobrego, będziecie mogli zdobyć ów znaczek okolicznościowy i przy okazji, podczas zwiedzania, przyswoicie kolejne fakty dotyczące koronacji sprzed tysiąca lat.

Znaczek, który oddajemy w Wasze ręce, przedstawia najważniejsze polskie insygnium koronacyjne, czyli koronę Chrobrego. Z kolei na kuponie-naklejce, dołączonych do znaczka, umieszczone zostało zdjęcie autorstwa Łukasza Gdaka, przedstawiające pomnik Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy Bazyliki Archikatedralnej pw. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 18 kwietnia, a więc dokładnie w dniu jubileuszu. Zapraszamy zatem do zwiedzania i włączenia się w świętowanie obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

ZO - 1000-LECIE KORONACJI BOLESŁAWA CHROBREGO 1025 - 2025

W roku 2025 mija 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego z dynastii Piastów na pierwszego króla Polski. Przyjmuje się, że – z dużym prawdopodobieństwem – miało to miejsce 18 kwietnia 1025 r. w katedrze gnieźnieńskiej i było zwieńczeniem wieloletnich, żmudnych starań władcy, których początku upatruje się w geście nałożenia diademu na jego skronie przez cesarza Ottona III podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r. Moment koronacji, opóźniony przez splot niekorzystnych okoliczności – przedwczesną śmierć Ottona III oraz długotrwałą wojnę Bolesława z następcą zaprzyjaźnionego cesarza, Henrykiem II – był początkiem tradycji, do której następcy polskiego władcy odwoływali się przez kolejne stulecia, ale oznaczał także manifestację suwerenności i niepodległości młodego państwa. Wydarzenie to miało znaczący wpływ na rozwój państwowości, a sama postać pierwszego króla i jego dokonania – identyfikacji i tożsamości narodowej w kolejnym tysiącleciu. Bolesław Chrobry zmarł zaledwie dwa miesiące po koronacji i najprawdopodobniej został pochowany w katedrze poznańskiej. Dziś za miejsce spoczynku króla uznaje się Kaplicę Królów Polskich – tzw. „Złotą Kaplicę” – nekropolię pierwszych polskich władców, ufundowaną i wybudowaną w XIX w. w osi katedry z inicjatywy ks. Teofila Wolickiego i hr. Edwarda Raczyńskiego. W Kaplicy znajduje się pomnik Bolesława Chrobrego o rysach twarzy księcia Józefa Poniatowskiego.



10.04.2025

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią mamy kolejne znaczkowe nowości i miejsca/obiekty, które wielu z Was zechce odwiedzić. Dziś zapraszamy do wędrówki po bajkowej i niezwykle pysznej krainie izerskich pierników w Świeradowie-Zdroju. 

Na miejscu nie tylko weżmiecie udziałw w warsztatach, zakupicie wyborne pierniki, ale też poznacie legendę, która wyjaśni Wam moc jaka drzemie w tych wyjątkowych słodkościach.

Znaczki już wkrótce będą na miejscu, więc jeśli tylko macie ochotę, to przybywajcie do Pracowni Pierników Isabell, gdzie oprócz nowych znaczków czeka także kilka innych miejscowych krążków. 

PRACOWNIA PIERNIKOWA ISABELL - ŚWIERADÓW-ZDRÓJ No. 1351

PIERNIKOWE DRZEWO SPEŁNIONYCH ŻYCZEŃ - ŚWIERADÓW-ZDRÓJ No. 1352

Opisy poszczególnych znaczków jak zwykle znajdziecie na stronach im poświęconych i tam też znajdują się odnośniki do stron, które z pewnością pomogą w organizacji zwiedzania. 

My zaś tradycyjnie zachęcamy do zwiedzania i mamy nadzieję, że już niebawem uraczycie nas słodkimi relacjami z wizyty w Pracowni Piernikowej. Nie zapomnijcie zrobić sobie pamiątkowych zdjęć, ale pamiętajcie także, by zbytnio nie przesadzić z ilością spożytych pierników - później trzeba to będzie jakoś spalić.



09.04.2025

Nieco zmieniliśmy harmonogram publikacji nowych znaczków w tym tygodniu, ale tradycyjnie środę poświęcamy na znaczkową premierę, abyście nie odwykli zbytnio od tego rytuału. Prezentujemy Wam zatem najnowszy znaczek i tym samym wskazujemy miejsce, które w najbliższym czasie warto wziąć pod uwagę podczas planowania swoich turystycznych wypadów.

W Rabkolandzie każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli jeszcze nie wiecie jakie atrakcje czekają w tym miejscu na turystów, to koniecznie zapoznajcie się z poniższym opisem, który pozwoli zorientować się w sytuacji. 

Aktualnie park jeszcze znajduje się w zimowym letargu, ale już 26 kwietnia rusza w nim nowy sezon turystyczny i od tego dnia znaczek będzie dostępny w sprzedaży. Miejcie więc to na uwadze, planując wycieczki w ten rejon kraju. Tymczasem zachęcamy do wpisania Rabkolandu do swojego tegorocznego planu podróży i tradycyjnie liczymy na relacje z wizyty w tym miejscu.

PARK ROZRYWKI RABKOLAND W RABCE-ZDROJU No. 1350

Rabkoland to rodzinny Park Rozrywki położony w malowniczej Rabce-Zdroju na Podhalu. Znaleźć tu można blisko 50 atrakcji w 6 strefach tematycznych, otoczonych bujną zielenią i licznymi drewnianymi atrakcjami, które nadają temu miejscu wyjątkowy, naturalny klimat. Machinarium to kraina niezwykłych urządzeń i wynalazków, z kultowym Wielkim Zaginaczem Czasoprzestrzeni królującym nad dachami Rabki. W strefie cyrkowej pełnej śmiechu, znajduje się dom klauna Mareczka i krzywe lustra, które dostarczą niezapomnianych wrażeń. W Wiosce Wikingów czeka tajemnicza przygoda  z Wiking Coaster i Łodzią Wikinga na czele. Dolina Trzmiela to z kolei kolorowa przestrzeń dla najmłodszych, usłana kwiatami i karuzelami, natomiast w Farmie Cioci Maryni spotkacie olbrzymie pomidory, rzodkiewki, czy papryki. Dzięki różnorodnym atrakcjom, malowniczemu otoczeniu i przyjaznej atmosferze, każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku. To miejsce dla energicznych maluchów, ciekawych świata starszaków oraz dorosłych, którzy wciąż mają w sobie dziecięcą radość i chęć do zabawy.



4.04.2025

Zbliża się weekend i powoli czas zakończyć ciąg znaczkowych premier przewidzianych na ten tydzień. Dziś zaprosimy Was do centralnej Polski i przedstawimy znaczek, który niejeden raz pojawiał się wśród propozycji jakie od Was otrzymywaliśmy. I jak to zwykle bywa, ów pomysł wreszcie się zmaterializował pod postacią jaką widzicie na załączonym obrazku.

Kolejny raz zapraszamy Was do zwiedzania Łodzi - miasta, w którym nie brakuje atrakcji i znaczków turystycznych. Tym razem wspólnie z Łódzką Informacją Turystyczną chcemy zwrócić Waszą uwagę na zabytkowy zespół fabryczno-mieszkalny Księży Młyn. 

Zapoznajcie się zatem z poniższym opisem Księżego Młyna, a następnie ruszcie na znaczkowy szlak, bo znaczek, który właśnie prezentujemy już czeka na swoich zdobywców. My zaś czekamy na Wasze relacje z tego miejsca i chętnie je udostępnimy w naszych mediach społecznościowych. Zachęcamy zatem do zwiedzania i wszystkim życzymy udanego weekendu.

ZESPÓŁ FABRYCZNO-MIESZKALNY KSIĘŻY MŁYN W ŁODZI No. 1349

Księży Młyn to zabytkowy kompleks fabryczny, który powstał w XIX wieku z inicjatywy Karola Scheiblera – jednego z najważniejszych łódzkich przemysłowców. Przez lata był sercem tekstylnej Łodzi, a dziś jest jednym z najbardziej klimatycznych i historycznych zakątków miasta. Kompleks Księży Młyn obejmuje dawną fabrykę, osiedle robotnicze, rezydencję rodziny Scheiblerów oraz budynki użyteczności publicznej, które razem tworzyły samowystarczalne miasto w mieście. Jego nazwa pochodzi od młyna wodnego, który działał tu już w XVIII wieku i był własnością duchowieństwa. Scheibler przekształcił to miejsce w nowoczesne centrum przemysłowe, budując potężne zakłady włókiennicze i osiedle dla robotników, które zapewniało im mieszkania, szkołę, szpital, a nawet straż pożarną. Dziś Księży Młyn to miejsce, które łączy historię z nowoczesnością. W odrestaurowanych budynkach znajdują się mieszkania, pracownie artystyczne, kawiarnie oraz galerie sztuki.



3.04.2025

Czwartego dnia tygodnia ze znaczkową premierą przenosimy się na teren województwa warmińsko-mazurskiego i  z pewnością wiadomość ta zainteresuje wszytkich miłośników transportu szynowego. 

Dzięki właśnie wprowadzonym znaczkom będziecie mieli możliwość nie tylko zapoznania się z historyczną miejscowością kolejarzy, ale także poznania ich pracy z nieco innej strony. Jesteśmy więc przekonani, że prezentowane właśnie znaczki staną się istotnym elementem na znaczkoej mapie kraju.

IZBA PAMIĘCI - STRAŻNICA DRÓŻNIKA PRZEJAZDOWEGO W IŁOWIE No. 1347

IŁOWO-OSADA - MIEJSCOWOŚĆ KOLEJARZY No. 1348

Opisy poszczególnych znaczków, tym razem znajdziecie bezpośrednio na stronie im poświęconej i tam też wklajamy odnośniki do stron, które mogą Wam pomóc w organizacji wycieczki i zwiedzania. Zwróćcie też szczególną uwagę na dopiski przy miejscach sprzedaży, gdyż tam podane są namiary na stowarzyszenie, które opiekuje się Izbą Pamięci. Znaczki dostępne będą w kilku miejscach, aby możliwy był ich zakup niemal przez cały tydzień. 

Zachęcamy zatem do zwiedzania wszystkich znaczkowych miejsc i przypominamy, że częścią turystycznej promocji obiektów są relacje, na które zawsze czekamy. Premiery kiedyś się skończą, więc materiałów nigdy za wiele. A tymczasem proponujemy zaplanowanie wizyty w Iłowie i zdobycie kolejnych znaczków, któe już na Was czekają.



2.04.2025

Dziś doskonała okazja, aby pomyśleć o turystycznym wypadzie na północny-zachód naszego kraju. Tym razem w ramach wycieczki znaczkowym szlakiem proponujemy zwiedzanie Świdwina i jego atrakcji turystycznych, w tym oczywiście miejscowego zamku, który właśnie doczekał się własnego znaczka turystycznego.

To drugi znaczek w województwie zachodniopomorskim w tym roku i zapewne nie ostatni, zważywszy na fakt, że to właśnie w tym województwie odbędzie się tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. My jednak już teraz zachęcamy do poznawania walorów turystycznych regionu i zdobywania kolejnych znaczków. Ten prezentowany powyżej już od dzisiaj powinien być dostępny w sprzedaży w Centrum Informacji Turystycznej, od której proponujemy rozpocząć zwiedzanie Świdwina. 

Życzymy Wam zatem niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania i zapraszamy do Świdwina.

ZAMEK W ŚWIDWINIE No. 1346

Zamek w Świdwinie powstał pod koniec XIII w. na piaszczystej łasze rzeki Regi. Posiadał fosę, most zwodzony, parkan i czworoboczną wieżę. W 1384 r. Świdwin kupili Krzyżacy i nadbudowali okrągłą część wieży. W północnym skrzydle powstał refektarz i kaplica. Uruchomiono także mennicę, w której bite były srebrne denary. Następnymi zarządcami zamku byli Joannici. W czasie wojny 30. letniej zamek zdobyli Szwedzi. W ręce zakonu zamek wrócił dopiero po pokoju westfalskim. Wkrótce zamek został pozbawiony cech i funkcji obronnych, i przekształcony w reprezentacyjną rezydencję. W XIX w. stał się siedzibą państwowych instytucji, a od połowy lat 30. do 1945 r. mieściła się w nim szkoła  dla żeńskiej sekcji nazistowskiej organizacji RAD. Obecnie zamek jest siedzibą Świdwińskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.



1.04.2025

To mógłby być piękny dzień, aby zrobić Wam znaczkowego psikusa, ale przecież my jesteśmy poważnymi ludźmi i takich rzeczy nie robimy. Od niemal dwóch tygodni za to wdrażamy znaczkowe nowości i dziś kolejne z nich.

Miejsca, które dziś chcemy przedstawić, być może wielu z Was są już znane, ale czy to  fakt, który wyklucza ich ponowne odwiedzenie. My twierdzimy, że to właśnie okazja, aby obiekty poznać jeszcze lepiej, nawet jeśli już kiedyś to zrobiliśmy. Zapraszamy Was dzisiaj do Frysztaka i do pobliskiej Stępiny.

GMINA FRYSZTAK No. 1344

SCHRON KOLEJOWY W STĘPINIE No. 1345

Jak zwykle szczegółowe opisy obiektów czy miejsc przedstawionych na znaczkach znajdziecie w naszym katalogu znaczków. Znaczki już zmierzają do miejsca przeznaczenia i podobnie jak w przypadku wczorajszych nowości, pojawią się w sprzedaży w ciągu 2-3 dni. Zachęcamy wszystkich aby czas oczekiwania na znaczki spędzić na odpowiednim ich promowaniu w mediach społecznościowych i na planowaniu przyszłych wycieczek. Możliwości w ostatnim czasie daliśmy wiele, więc zapewne każdy z turystów i kolekcjonerów znajdzie wśród nich coś dla siebie. 



31.03.2025

Rozpoczynając nowy tydzień, kończymy marzec i w jego ostatnim dniu mamy dla Was jeszcze jedną niespodziankę. Tym razem przyszła kolej na znaczki w Małopolsce, więc nie przedłużając zbytnio, prezentujemy znaczkowe nowości z Ciężkowic.

Na powyższych znaczkach przedstawiono odpowiednio: 

MAŁOPOLSKIE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ - CIĘŻKOWICE No. 1337

ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW - CIĘŻKOWICE No. 1338

Szczegółowe opisy obiektów przedstawionych na znaczkach znajdziecie w naszym katalogu znaczków. Kliknijcie więc powyższe linki, a traficie na podstronę każdego ze znaczków, a tam łatwo odnajdziecie linki do stron oraz adres punktu sprzedaży znaczków. Jednak z wycieczką i zakupem na razie jeszcze się wstrzymajcie. Znaczki dopiero dzisiaj wyruszyły w drogę, więc na miejsce dotrą z pewnością pod koniec tygodnia. Tymczasem możecie poświęcić chwilę na promowanie najnowszych krążków oraz na zaplanowanie przyszłej wycieczki do Ciężkowic. Cieszcie się znaczkami i zapraszamy do poznawania najnowszych znaczkowych miejsc. 



29.03.2025

Dziś przedstawiamy kolejne szczegóły dotyczące XIII Spotkania Kolekcjonerów ZT wraz z niezbędnymi plikami. Tym razem spotykamy się w dniach 9-12 października w Zajeździe Saga, w miejscowości Pniewo koło Gryfina pod Szczecinem (woj. zachodniopomorskie). Na miejscu do naszej dyspozycji będzie duży parking, a tuż obok znajduje się całodobowa stacja benzynowa. Dojazd do Pniewa, oczywiście oprócz własnego automobilu, możliwy jest środkami komunikacji publicznej (do Gryfina kursują pociągi i autobusy, natomiast od Gryfina do Pniewa możliwy jest przejazd komunikacją autobusową i trwa około 10 minut spod dworca PKP w Gryfinie). Jednakże nie martwcie się, jeżeli natraficie na jakąś duża dziurę czasową w kursowaniu autobusów z Gryfina, to organizatorzy obiecują wtedy pomóc w dostaniu się na miejsce Spotkania.


Więcej informacji

28.03.2025

Ostatnio wiele czasu poświęciliśmy na relacje z Wielkopolski, w tym z Poznania. Nie mogło więc tego miasta zabraknąć wśród premierowych komunikatów tego tygodnia. Przedstawiamy zatem kolejny - trzynasty już znaczek z Poznania i wierzymy, że to nie koniec znaczkowych miejsc na mapie tego miasta.

Zapraszamy Was do zwiedzania obiektu pokazanego na znaczku i do poznawania historii Poznania. Dostępność tego znaczka jest w pewien sposób ograniczona harmonogramem zwiedzania, który znajdziecie na stronie Stowarzyszenia "Pododcinek Północ", które opiekuje się schronem, ale wierzymy, że wszyscy zainteresowani zwiedzaniem, znajdą do tego idealną okazję.

Udało nam się natomiast ustalić, że jutro tj. 29 marca w schronie będą prowadzone prace porządkowe, więc osoby chętne mogą skorzystać z okazji i umówić się na zwiedzanie. Dalsze terminy wykazane są już w kalendarium zwiedzania i gwarantujemy Wam, że atrakcji wtedy nie zabraknie.

Krótką charakterystykę schronu znajdziecie poniżej, a my tradycyjnie zapraszamy do jego zwiedzania, publikowania relacji i promowania obiektów wyróżnionych znaczkiem turystycznym. 

PRUSKI SCHRON PIECHOTY I2 IVA W POZNANIU No. 1340

Pruski schron Piechoty I2IVa zbudowany został w latach 80. XIX wieku. Schron był częścią pruskiego systemu obronnego, mającego na celu ochronę granic i utrzymanie kontroli nad terytorium. Jego konstrukcja była typowa dla tego okresu, z 6 kazamatami zaprojektowanymi do zapewnienia maksymalnej ochrony żołnierzom. Modernizacja schronu przed I wojną światową była odpowiedzią na zmieniające się potrzeby militarne, a jego zajęcie przez powstańców w 1918 roku podkreślało rolę obiektu w lokalnych zmaganiach o niepodległość. W dwudziestoleciu międzywojennym schron zyskał nowe znaczenie, stając się miejscem schronienia dla najuboższych mieszkańców Poznania. W sierpniu 1939 r. dobudowano do niego schron obserwacyjno-bojowy, który pomieścił jeden ciężki karabin maszynowy wz. 30. W czasie II wojny światowej obiekt wykorzystywany był jako magazyn przez armię niemiecką, a podczas bitwy o Poznań w 1945 r. stał się jednym z kluczowych punktów oporu na północnym odcinku.



27.03.2025

Rozkręciliśmy się z premierami, ale chyba nie macie nic przeciwko temu, aby premiery ukazywały się codziennie. Dziś mamy świetną wiadomośc z Zarzecza, bowiem to właśnie pałac z tej miejscowości dołączył do znaczkowej idei. Pałac jest rzecz jasna obiektem zarządzanym przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, a w jego wnętrzach mieści się muzeum. Pałac okala zabytkowy park, w którym na pewno doznacie wytchnienia podczas podróży znaczkowym szlakiem. 

Prezentowany tutaj znaczek już powinien być na miejscu, ale ustaliliśmy, że na spokojnie zdobyć możecie go od piątku. Macie więc dodatkowy dzień na szczegółowe zaplanowanie wycieczki do Zarzecza, a nam będzie bardzo miło, jeśli zechcecie podzielić się z nami materiałami zebranymi podczas tej wyprawy. Zapraszamy zatem do zwiedzania i do dalszego propagowania znaczkowej idei.

PAŁAC DZIEDUSZYCKICH W ZARZECZU No. 1341

Muzeum Dzieduszyckich jest zamiejscowym oddziałem Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Placówka ma charakter edukacyjny, a jej celem jest m.in. pokazanie fragmentu dziejów ojczystych poprzez pryzmat losów ludzi, ich dokonań i powiązań z regionem, który stanowi dzisiejsze polsko-ukraińskie pogranicze. Wielu przedstawicieli rodziny Dzieduszyckich wykazało się wspaniałą postawą obywatelską i patriotyczną (udział w powstaniach narodowych), a także zapisało się w relacjach wyznaniowych oraz narodowościowych pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Zarzecki pałac pełni funkcję Ośrodka Spotkań Międzynarodowych i Krajowych realizującego m.in. ideę pojednania obu narodów. Muzeum dzięki oryginalnemu wyposażeniu, które prezentowane jest w przywróconych do dawnej świetności wnętrzach zabytkowego pałacu, otoczonego zrewitalizowanym, romantycznym parkiem. Po ponad siedemdziesięciu latach miejsce to ponownie budzi podziw odwiedzających go gości, którzy mają okazję poznać fragment dziejów tej części polskiego ziemiaństwa, któremu absolutnie nie można zarzucić „próżniaczego trybu życia”.



26.03.2025

Zapewne zauważyliście już, że ten tydzień jest wyjątkowy. Oto trzecia wiosenna premiera i dwa kolejne, także wyjątkowe znaczki, które polecają się Waszej uwadze. Pamiętajcie jednak, że znaczki to pamiątka, dodatek i najbardziej liczy się turystyczny cel, jego zwiedzenie i poznanie, a dopiero później trofeum w postaci znaczka.

Na powyższych znaczkach przedstawiono: 

RATUSZ W STRZELINIE No. 1342

ROTUNDA ŚWIĘTEGO GOTARDA W STRZELINIE No. 1343

Szczegółowe dane opisowe tych obiektów znajdziecie w naszym katalogu znaczków (wystarczy kliknąć powyższe linki). Znaczki natomiast zakupicie w Centrum Informacji Turystycznej i właśnie od tego miejsca polecamy rozpocząć wizytę w Strzelinie jeśli chcecie wiedzieć jakie obiekty najlepiej zobaczyć i na co szczególnie warto zwrócić uwagę. A jeśli rozpoczniecie zwiedzanie miasta w innym punkcie, to i tak finalnie traficie do CIT. Nie zapomnijcie zrobić sobie zdjęć ze znaczkami i koniecznie pochwalcie się relacją z wycieczki do Strzelina w naszych mediach społecznościowych. Tymczasem zapraszamy do zwiedzania, bo znaczki już na Was czekają.



25.03.2025

Dzisiaj przenosimy się do południowo-wschodniej części kraju, na obrzeża Ostrowca Świętokrzyskiego - do Częstocic gdzie znajduje się Pałac Wielopolskich mieszczący jeden z oddziałów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

To właśnie w tym miejscu już niebawem będziecie mogli zdobyć najnowszy znaczek turystyczny i przy okazji, a może przede wszystkim poznać dokładnie ten piękny budynek, jego historię i interesujące zbiory muzealne zgromadzone w pałacowych wnętrzach. Godny uwagi jest także przypałacowy park, który już wkrótce zazieleni się i da wytchnienie zwiedzającym.

Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi w czwartek lub piątek, dlatego, jeśli już stoicie w blokach startowych, wytrzymajcie jeszcze chwilę, przejrzyjcie internet, poczytajcie o prezentowanym dzisiaj obiekcie i włączcie się w promocję nowego znaczka w naszych mediach społecznościowych.

PAŁAC WIELOPOLSKICH W CZĘSTOCICACH No. 1339

Zabytkowy Pałac Wielopolskich w Częstocicach powstał pod koniec XIX w. dla Marii i Zygmunta Wielopolskich, ówczesnych właścicieli dóbr ostrowieckich. Po śmierci męża Maria Wielopolska sprzedała pałac Zakładom Ostrowieckim, które urządziły w nim resursę i hotel dla akcjonariuszy.  W czasie II wojny światowej funkcjonował tutaj szpital dla rannych żołnierzy niemieckich, po wojnie pałac służył jako budynek szkoły, a od lat 60. XX w. jako siedziba muzeum. Od 2022 r., we wnętrzach z epoki oglądać można ekspozycje stałe i czasowe – między innymi wystawę porcelany z Fabryki Porcelany w Ćmielowie. Dwukondygnacyjny budynek z okazałym portykiem kolumnowym zaprojektowany został w stylu eklektycznym. Jego front zdobią herby właścicieli pałacu – po lewej Wielopolskich i po prawej Laskich. Mimo długiej historii bryła pałacu nie została zmieniona i nadal wygląda tak, jak za czasów Wielopolskich. Pałac Wielopolskich otoczony jest zabytkowym parkiem z licznymi drzewami pomnikowymi.



24.03.2025

Wiosna w miniony weekend dała o sobie znać ze zdwojoną siłą, a to zawsze cieszy i pozwala naładować akumulatory. Z nowymi pokładami energii wkraczamy więc w nowy tydzień i na samym początku prezentujemy 3 znaczki turystyczne, które pozwolą Wam poznać miejscowość Pokój, a dokładniej tamtejszy zabytkowy park i jego historię oraz atrakcje. Nowe znaczki prezentują się następująco:

 

POMNIK ŚPIĄCEGO LWA - POKÓJ No. 1333

SALON WODNY/HERBACIARNIA - POKÓJ No. 1334

ŚWIĄTYNIA MATYLDY - POKÓJ No. 1335

Klikając powyższe linki, traficie na podstrony poszczególnych znaczków, a tam czekają na Was opisy pokazanych na znaczkach obiektów. Więcej dowiecie się na miejscu podczas zwiedzania i gorąco do tego zachęcamy, tym bardziej że pogoda sprzyja spacerom i ruchowi na świeżym powietrzu. 

Znaczki natomiast już docierają do miejsca przeznaczenia i myślimy, że od środy/czwartku będą dostępne w sprzedaży. Jak zwykle zachęcamy wszystkich do zwiedzania, do udokumentowania swojego pobytu w Pokoju i do podzielenia się z innymi turystami relacją z tej wycieczki (np. w mediach społecznościowych lub przesyłając materiały na adres web@znaczki-turystyczne.pl). Niech to będzie nową tradycją i sposobem na promowanie atrakcyjnych turystycznie miejsc i znaczków turystycznych. Tymczasem wszystkim życzymy udanego tygodnia, a zwiedzającym park w Pokoju niezapomnianych wrażeń i przepięknych wiosennych widoków.



1 2 3 5 10 15 20 25 30 >>