Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1292
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1292!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 33 34 35 36 37 40 45 50 55 >>

13.06.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - KOMUNIKAT SZCZEGÓŁOWY

Drodzy turyści i pasjonaci Znaczków Turystycznych. Mamy już niemal połowę czerwca i lada chwila dla wielu z Was rozpoczną się wakacje i upragniony czas odpoczynku. Tuż po wakacjach nadejdzie jesień i jak to zwykle bywa odbędzie się kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych

Po ostatnich spotkaniach, w których uczestniczyło rekordowo wielu turystów, jesteśmy mile zaskoczeni Waszym turystycznym entuzjazmem i chęcią do kolejnych spotkań w kolekcjonerskim gronie. Nie zawsze każdy z Was może uczestniczyć w spotkaniach regionalnych, dlatego będzie nam bardzo przyjemnie spotkać się z Wami podczas dorocznego święta kolekcjonerów ZT, które w tym roku będzie miało miejsce w Międzybrodziu Żywieckim w dniach 5-8.10.2017.

Rezerwujcie zatem swój czas, planujcie pod tym kątem ewentualne podróże i koniecznie zapoznajcie się z poniższym komunikatem, gdzie oprócz ramowego planu spotkania podaliśmy szczegóły dotyczące cen wyżywienia i noclegów, a także zwiedzania poszczególnych obiektów. Wszelkie informacje znajdują się poniżej.


Więcej informacji

12.06.2017

708Jest nam niezmiernie miło poinformować wszystkich sympatyków znaczków turystycznych o nowych krążkach jakie za kilka tygodni pojawią się w Helu. Już 29 czerwca podczas Święta Miasta nastąpi uroczysta inauguracja pierwszego helskiego ZT, a dzień później czyli 30 czerwca znaczek będzie dostępny w sprzedaży w Informacji Turystycznej przy ul. Kuracyjnej 26. Zapraszamy do odwiedzania tego urokliwego zakątka Polski i liczymy na wakacyjne pocztówki z Helu. 

HEL - POCZĄTEK POLSKI  No. 708

Hel to miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej, znane jako ośrodek turystyczny oraz ośrodek rybołówstwa. Niemal ze wszystkich stron miasto otoczone jest rzez wody Morza Bałtyckiego, a tylko od północno-zachodniej strony wąskim fragmentem lądu połączone jest z Jastarnią i dalej Władysławowem. Znaczenie nazwy Hel nie zostało do końca wyjaśnione, ale jednym z nich jest tłumaczenie jakoby nazwa ta oznaczała „wydmę, pustkowie, cypel”. Pierwsze wzmianki o Helu pochodzą z 1198 r. W XIII w. ówczesna wieś stała się jednym z najważniejszych centrów handlowych regionu. Prawa miejskie otrzymał już przed 1266 rokiem. Na przestrzeni lat Hel intensywnie się rozwijał, ale ostatecznie ustąpił pobliskiemu Gdańskowi. Prawa miejskie stracił w roku 1872. W 1893 r., kiedy we wsi został zbudowany port rybacki powstrzymano upadek Helu. Stał się on wtedy schronieniem dla statków rybackich, ale także popularnym celem wycieczek dla mieszkańców Gdańska i Sopotu, a później także miejscowością uzdrowiskową. Prawa miejskie odzyskał po 1945 roku.



8.06.2017

412Dokładnie 399 dni temu swoją premierę miał 444 ZT w Polsce. Dziś pora na 555 znaczek w kolejności, który tym razem przedstawia znany Wam już rawicki ratusz, a nosi numer 412. Pozostając w tematyce znaczków i magii liczb dzisiejszy krążek to 25 w tym roku znaczek z Wielkopolski, a 45 w skali całego kraju. Najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się od poniedziałku 12 czerwca, ale jak zwykle zachęcamy by wcześniej upewnić się telefonicznie czy przypadkiem nie nastąpiły jakieś nieprzewidziane opóźnienia bądź przyspieszenia.

Mamy nadzieję, że podobnie jak inne znaczki, także ten zachwyci Was szczegółami, a jeśli chodzi o szczegóły architektoniczne obiektu, to najlepiej będzie jeśli zapoznacie się z poniższym opisem. 

RATUSZ W RAWICZU  No. 412

Pierwszy drewniany ratusz w Rawiczu został wybudowany krótko po tym, jak w 1638 r. król Władysław IV wydał akt lokacyjny Rawicza, który wybudowany został przez Adama Olbrachta Przyjemskiego na tzw. surowym korzeniu. Ratusz spłonął jednak podczas potopu szwedzkiego. Fundamenty pod nowy ratusz położono w roku 1683, ale dalsze prace budowlane rozpoczęto dopiero po roku 1753. W 1783 na ratuszu dzięki burmistrzowi Krystianowi Styeglerowi zainstalowano pierwszy w Polsce piorunochron. Początkowo w budynku ratusza oprócz magistratu znajdowała się także komora celna z wagą miejską, a także posterunek straży oraz areszt. Władze miejskie urzędowały w ratuszu do lat 70. XX wieku, kiedy to w 1974 roku w budynku urządzono Muzeum Ziemi Rawickiej. Budynek ratusza został wybudowany w stylu barokowym, na planie prostokąta. Pokryty jest mansardowym dachem z lukarnami doświetlającymi poddasze. Po środku dachu znajduje się czworoboczna wieżyczka z zegarem, zwieńczona blaszanym hełmem. Wewnątrz ratusza zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami, natomiast na zewnątrz nad portalem wejściowym umieszczono kartusz z herbami właścicieli Rawicza, a po przeciwnej stronie budynku kartusz z herbem Rawicza.



7.06.2017

440Już niebawem, dosłownie za dwa dni rozpocznie się spotkanie kolekcjonerów w Łęknicy. Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów pojawi się taki oto znaczek turystyczny promujący miasto. Uczestnicy spotkania rzecz jasna jako jedni z pierwszych będą mieli okazjię nabyć ów znaczek, natomiast wszystkich innych turystów, którzy jeszcze nie zwiedzali tej części Polski, zachęcamy do odwiedzin tego urokliwego miasteczka. 

MIASTO ŁĘKNICA  No. 440

Łęknica to najmniejsza gmina miejska woj. lubuskiego, liczy 2600 mieszkańców. Położona jest na wysokości 155 m n.p.m. nad graniczną Nysą Łużycką, na terenie historycznych Łużyc. Miejscowość utworzona została po II wojnie światowej z prawobrzeżnego Bad Muskau (łuż. Mużaków) oraz dawnej wsi Lugknitz. W 1956 r. stała się osiedlem, a w 1969 r. uzyskała prawa miejskie. Miasto było ośrodkiem przemysłowego przetwarzania miejscowych surowców: węgla brunatnego, glin i iłów ceramicznych oraz piasków szklarskich. Po przemianach społeczno-ustrojowych cały przemysł w Łęknicy upadł. Na terenach przy moście granicznym powstał największy na zachodniej granicy Polski bazar tzw. Manhattan. Miasto powoli zmieniało swój charakter na handlowo-usługowo-turystyczny. Łęknica stanowi ważny euroregionalny węzeł ścieżek rowerowych, leży na początku drogi krajowej nr 12 oraz posiada pięć mostów granicznych na Nysie Łużyckiej. Jako miejscowość o znaczących nie tylko w Polsce walorach turystycznych, Łęknica „odkryta” została dopiero po 1990 roku. W tym czasie udokumentowano istnienie Parku Mużakowskiego również po wschodniej stronie Nysy Łużyckiej oraz osobliwości geologiczno-górnicze na tzw. Łuku Mużakowa. Park Mużakowski został wpisany w 2004 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a atrakcje geologiczno-górnicze uzyskały status Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa. To właśnie tymi walorami i różnorodnymi krajobrazami Łęknica zachwyca i przyciąga liczne rzesze turystów.



5.06.2017

ZT GołańczWielkopolska to bardzo cenny historycznie region naszego kraju o czym z pewnością nie raz mieliście okazję się przekonać. Kolejnym pretekstem do historycznych wędrówek w tej części Polski mogą być prezentowane dzisiaj znaczki z Gołańczy. To jednak nie jedyne obiekty w mieście, na które warto zwrócić uwagę, a zwiedzając okolicę podobnych perełek znajdziecie zapewne więcej.

ZAMEK PAŁUKÓW W GOŁAŃCZY  No. 272

BRAMA I KOŚCIÓŁ POBERNARDYŃSKI W GOŁAŃCZY  No. 273

To co w tej chwili warto zapamiętać to fakt, iż prezentowane powyżej znaczki pojawią się w sprzedaży w okolicach 16 czerwca. Planując odwiedziny Gołańczy w tym terminie warto skontaktować się z punktem sprzedaży i upewnić się, czy znaczki są już dostępne. Zapraszamy.



3.06.2017

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

cz2Ostatnio coraz częściej otrzymujemy Wasze relacje z wycieczek znaczkowym szlakiem i oczywiście bardzo nas to cieszy.

Dziś chcemy Wam przedstawić kolejny materiał napisany przez Bobika, a tym znaczkomaniakom, którzy tego nie pamiętają przypomnimy tylko, że to właśnie Bobik rozpoczął na łamach naszego portalu opisywać nieco szerzej wycieczki znaczkowym szlakiem.

Jak widać, naśladowców jest coraz więcej i mamy nadzieję, że to dopiero początek. Piszcie więc, wspominajcie, pokazujcie innym miejsca, które warto odwiedzić, a teraz już usiądźcie wygodnie w fotelu i poczytajcie gdzie tym razem znaczek turystyczny zaprowadził Bobika :-)
Z pamiętnika Bobika - cz. 5 >>



1.06.2017

183Wczoraj kończyliśmy maj znaczkową premierą z Dolnego Śląska, a dziś pozostając w tym samym regionie rozpoczynamy czerwiec premierą znaczka z Ząbkowic Śląskich. Tym razem swojego znaczka doczekał się ząbkowicki zamek, który zapewne mieliście okazję już poznać, a jeśli nie to tym bardziej zapraszamy do jego zwiedzania. Znaczek powstał z inicjatywy pani Joli, której w tym miejscu serdecznie dziękujemy. Drewniany krążek jest już dostępny w sprzedaży, także korzystajcie z okazji i przybywajcie do Ząbkowic Śląskich. 

ZAMEK W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH  No. 183

Najstarsze zapiski na temat ząbkowickiego zamku pochodzą z 1321 roku. Pierwotny zamek w Ząbkowicach Śląskich został zbudowany w XIV wieku, w stylu gotyckim. Założony został na planie kwadratu i od samego początku miał charakter twierdzy warownej, co umożliwiały m.in. rozmieszczone po przekątnej basteje. Mury zamku zakończone zostały ozdobnymi attykami osłaniającymi stanowiska strzelnicze. Nad wjazdem na dziedziniec umieszczona była wysoka wieża zaopatrzona w dodatkowe stanowiska strzelnicze. Zamek przetrwał oblężenie czeskich wojsk, ale uległ zniszczeniu podczas wojen husyckich. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci był kilkakrotnie uszkadzany i przebudowywany, a także kilka razy zmieniał swoich właścicieli. Za rządów księcia ziębickiego Karola I, został częściowo wyburzony i odbudowany w latach 1522 – 1532, w ten sposób zyskując styl renesansowy. Zamek został ostatecznie opuszczony w 1728 roku, a w roku 1748 stan jego degradacji powiększył ówczesny pożar. W okresie międzywojennym na zamku działało muzeum regionalne i schronisko turystyczne oraz jak podają inne źródła był to poligon ćwiczebny dla straży pożarnej. W 2013 roku, podczas częściowej rewitalizacji obiektu, zabezpieczono korony południowych i wschodnich murów oraz południowo-wschodnią basteję. Obecnie zamek znajduje się w stanie tzw. „trwałej ruiny”.



31.05.2017

182W ostatni dzień maja chcielibyśmy się z Wami podzielić kolejną dobrą wiadomością. Otóż już od dzisiaj w znanym większości znaczkomaniaków Bardzie, dostępny jest kolejny znaczek turystyczny, tym razem przedstawiający budynek zabytkowej remizy strażackiej. Jak większość tutejszych znaczków, także i ten dostępny będzie w sklepiku klasztornym, także gorąco zachęcamy do ponownej wizyty w Bardzie i zwiedzanie tego urokliwego miasteczka.

REMIZA STRAŻACKA W BARDZIE  No. 182

Do grona wielu atrakcji turystycznych oraz zabytków w Bardzie należy zaliczyć zabytkową remizę strażacką. Początki straży pożarnej w Bardzie wiążą się z zakonem cystersów i sięgają XVIII wieku. Zanim powstała obecna remiza, to najpierw była remiza drewniana, która stała w miejscu, gdzie obecnie jest parking przy budynku Urzędu Miasta i Gminy. Początki nieistniejącej już remizy sięgają sierpnia 1850 roku, gdy ówczesny burmistrz Gierasch pochodzący ze Świdnicy kupił za 150 talarów od właściciela gospody pod „Złotym Słońcem” Jospha Rupprechta  15 mórg i 87 łokci kwadratowych ziemi jako własność miasta. Następnie na zakupionej działce burmistrz polecił budowę majstrowi Lauterbachowi z Wojborza remizy strażackiej z wieżą. Była to remiza drewniana, szybko uległa zniszczeniu. W 1916 roku wybudowano nową, miejscu, gdzie idzie się na dróżki różańcowe. Jest to obecna remiza, posiada ona drewnianą wieżę. Służy do dziś Ochotniczej Straży Pożarnej w Bardzie.



31.05.2017

WKRÓTCE SPOTKANIE W ŁĘKNICY

Już za kilka dni będzie miało miejsce kolejne spotkanie kolekcjonerów ZT. Tym razem miłośnicy drewnianych krążków spotkają się w Łęknicy w dniach 9 - 11.06.2017.

Jak podają organizatorzy wszystkie miejsca od dawna są już obsadzone, ale chętni kolekcjonerzy mogą indywidualnie uczestniczyć w sobotnim spotkaniu, którego program publikujemy poniżej. 

Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika też, że zostały pojedyncze miejsca na spływie pontonowym po Nysie Łużyckiej. Wszystkie osoby zainteresowane udziałęm w sobotnich wydarzeniach proszone są o kontakt z Jarosławem Bębenkiem tel. 504154980 mail.: jarek@znaczki-turystyczne.pl

10.06.2017 – SOBOTA ŁUŻYCE – pogranicze polsko-niemieckie

- godz.8.30 – śniadanie

- godz. 10.00 – uroczyste otwarcie II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Łęknicy

- godz. 10.15 – wystąpienie Prezesa ZT Polska i wygłoszenie prelekcji na temat kierunków rozwoju idei ZT w Polsce w roku 2017

- godz. 11.00 – dyskusja przy kawie i małym słodkim „conieco”.

- godz.12.00 – prelekcja turystyczno-krajoznawcza na temat: „Światowy Geopark UNESCO ŁUK MUŻAKOWA – tam gdzie lodowiec zostawił ślad”.

- godz.12.30 – test krajoznawczy z nagrodami „Znam Dolne Łużyce i miejsca wyróżnione ZT”.

- godz. 14.00 – obiad (koszt dla osób nie korzystających z noclegów – 12 zł)

- godz 15.00 – uczestnictwo w imprezie turystycznej. Dwie opcje do wyboru:

  • spływ kajakowo – pontonowy po Nysie Łużyckiej, ( Przesieka – Łęknica ) - koszt: 40 zł,

  • spacer po Parku Mużakowskim z przewodnikiem - największym w środkowej Europie krajobrazowym parku stylu angielskiego

- godz. 18.00 – uroczyste ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i degustacją regionalnego piwa,

- godz. 21.30 – nocny spacer z czołówką po Parku Mużakowskim.



29.05.2017

ZT Wolsztyn, ObraWiemy, że nie zawsze chcecie wiedzieć o znaczkach z dużym wyprzedzeniem, ale te, które chcemy Wam zaprezentować dzisiaj mogą mieć kluczowy związek z wyprawami, które planujecie. W  związku z powyższym właśnie dzisiaj zdecydowaliśmy się na ich premiery. 

Wspominaliśmy już wcześniej, że w okolicach Wolsztyna pojawią się inne znaczki turystyczne i oto dzisiaj możemy zdradzić więcej szczegółów na ten temat. Dzięki Gminie Wolsztyn, która jako kolejna w okolicy przyjęła znaczkową ideę i w ten sposób postanowiła promować lokalne zabytki i atrakcje turystyczne, już od przyszłego tygodnia, od 6 czerwca w obiegu pojawią się następujące znaczki:  

KOŚCIÓŁ FARNY NMP NIEPOKALANIE POCZĘTEJ W WOLSZTYNIE  No. 388

PARK MIEJSKI W WOLSZTYNIE - DĄB MARCINA ROŻKA  No. 389

POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNY W OBRZE  No. 390

Gorąco zatem zachęcamy do zapoznania się z nowymi Znaczkowymi Miejscami Turystycznymi i do uwzględnienia ich w swoich najbliższych wyprawach znaczkowym szlakiem. Mamy nadzieję, że zechcecie podzielić się z nami relacjami z tych wycieczek, do czego równie mocno zachęcamy. Czekamy także na Wasze fotki obiektów, które chętnie umieścimy w galeriach danych znaczków.



25.05.2017

271Po kilku dniach przerwy wracamy do województwa wielkopolskiego, a dokładniej w jego północne regiony. Tam też w Zakrzewie położonym kilka kilometrów od Złotowa już niebawem pojawi się najnowszy znaczek turystyczny. Wszystkim zainteresowanym podpowiemy jedynie, że znaczek dostępny będzie od dnia 3 czerwca, kiedy to w miejscowej parafii będzie miał miejsce jubileusz 175-lecia poświęcenia kościoła. Zapraszamy.

KOŚCIÓŁ ŚW. MARII MAGDALENY W ZAKRZEWIE  No. 271

Zakrzewo to duża wieś położona w północnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie złotowskim. Pierwszy zakrzewski kościół powstał już w 1491 roku, a kiedy po niespełna 180 latach uległ zniszczeniu, ponownie w tym miejscu zbudowano kościół w roku 1710. Świątynia ta przetrwała do 1839 roku i w tym samym czasie rozpoczęła się budowa kolejnego kościoła w tym miejscu, trwająca do 1841 roku. Nowa świątynia została konsekrowana 5.06.1842 roku. Została zbudowana w stylu neoromańskim z kamieni polnych z inicjatywy ks. Jana Cichockiego. W 1911 roku, za czasów ks. dr Bolesława Domańskiego, dobudowano wieżę, a także powstały nowe neobarokowe ołtarze, witraże i organy. Kościół posiada ponadto bogate polichromie z wizerunkami świętych na ścianach i suficie. Zabytkowy wystrój stanowią: rokokowa ambona z II połowy XVIII wieku i barokowa chrzcielnica oraz ludowa rzeźba Chrystusa na krzyżu.



23.05.2017

265Kolejny znaczek turystyczny właśnie doczekał się premiery. Tym razem zachęcamy, by swoje turystyczne eskapady poprowadzić do wschodnich części województwa lubuskiego. Tam też, wśród pól, lasów i jezior znajduje się niewielka miejscowość Kolesin, a w niej malowniczo położony Dwór Kolesin mieszczący m.in restaurację, hotel i centrum rekreacji. Dziś prezentowany znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

DWÓR KOLESIN  No. 265

Dwór Kolesin to dawny kompleks dworsko-parkowo-folwarczny, który ma rodowód barokowy. Pierwsze wzmianki o dobrach w Kolesinie pochodzą z 1582 roku. Przez wieki, aż do zakończenia II wojny światowej, tutejsze ziemie należały do państwa niemieckiego, a sam Kolesin nosił nazwę Goltzen. Pierwszym udokumentowanym właścicielem była rodzina von Kalckreuth. Następnie w 1725 roku majątkiem zarządzał ród von Stosch, a od 1870 roku rodzina Fuchs. Natomiast w 1929 stał się własnością Ignatzego Savrazina. Po II wojnie światowej stał się częścią majątku Skarbu Państwa. Do 1998 roku, kiedy stał się własnością prywatną, funkcjonował tutaj PGR. Dwór w Kolesinie powstał pod koniec XVIII wieku prawdopodobnie na miejscu starszej zabudowy. Na przestrzeni lat był wielokrotnie remontowany. Budynek jest murowany, osadzony na planie prostokąta, parterowy z użytecznym poddaszem, w części podpiwniczonym, z dachem mansardowym z wolim okiem w połaci. W starych zabudowaniach folwarcznych, obecnie odrestaurowanych, znajduje się hotel wraz z restauracją. Malowniczy krajobraz Dworu Kolesin to także prastary park i zatopione w zieleni Jezioro Wojnowskie. Pomiędzy drzewami, których wiek sięga 250 lat, płyną urokliwe strumienie. Wśród drzewostanu dominują lipy. Dwór Kolesin to miejsce, w którym piękno tradycji łączy się z nowoczesną wygodą. To wyjątkowy punkt na mapie Ziemi Lubuskiej, który intryguje poszukiwaczy śladów przeszłości i zachwyca miłośników przyrody!



22.05.2017

724Kolejny majowy poniedziałek, a wraz z nim pora na kolejną znaczkową premierę. Tym razem na prezentowanej obok grafice pojawił się wizerunek Zamku Czorsztyn i jemu też poświęcony jest ten znaczek. Informujemy też, że ów znaczek na miejscu dostępny będzie już od wtorku czyli od 23 maja. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tych rejonów kraju i nadsyłanie swoich relacji z wycieczek.

ZAMEK CZORSZTYN  No. 724

Zamek Czorsztyn położony jest na skale, ok. 50 m nad taflą Zbiornika Czorsztyńskiego. Początki zamku sięgają XIII wieku i związane są z działalnością św. Kingi jako Pani Sądeckiej. Ówczesny gród warowny identyfikowany jako Wronin w czasach Kazimierza Wielkiego stał się jednym z ważniejszych założeń obronnych kraju umacniając jego południową granicę. Na przestrzeni stuleci zamek ten był kilkakrotnie przebudowywany i oprócz funkcji obronnych używany był także jako komora celna, a później także jako siedziba starostów. Upadek zamku rozpoczął się w latach 1734-1735 od dewastacji przez wojska kozackie. 55 lat później od uderzenia pioruna spaliły się dachy zamku i to ostatecznie przyspieszyło proces niszczenia warowni. W 1819 roku dobra czorsztyńskie wraz z ruinami zamku zakupiła rodzina Drohojowskich. W latach 1951-1957 rozpoczęto pierwsze prace zabezpieczające na zamku, a gruntowną konserwację rozpoczęto dopiero w 1992 roku, od 1996 roku udostępniając zamek zwiedzającym.



18.05.2017

NOWA WERSJA ZNACZKA

Po bardzo intensywnych w znaczkowe premiery dniach pora na kolejną nowość, czyli odświeżony projekt graficzny Znaczka Turystycznego 525.

W ramach przekształceń jakie miały miejsce w ostatnim czasie dotychczasowe Muzeum Regionalne w Wiślicy, od 1 stycznia 2017 roku stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach i od tej chwili kontynuuje działalność jako Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. W związku z tym koniecznością była zmiana napisów na znaczku. To jednak nie koniec przeobrażeń, bowiem wraz ze zmianą grafiki znaczka, odświeżony został opis miejsca oraz linki prowadzące do stron internetowych muzeum.

Najnowsza wersja znaczka, jak się dzisiaj dowiedzieliśmy, jest już dostępna w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Wszystkich turystów, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzać tego obiektu, ale także tych, którzy już kiedyś to zrobili gorąco zachęcamy do wizyty w tym miejscu. 

 



17.05.2017

ZT Brody, Bukowiec, ŁomnicaDostaliśmy już wszystkie niezbędne informacje dlatego dzisiaj mamy dla Was bardzo ciekawą bo potrójną premierę znaczków dotyczących drewnianych kościołów znajdujących się na terenie Powiatu Nowotomyskiego. 

Oczywiście nie byłoby tych znaczków gdyby nie kolekcjoner Robert i władze Powiatu Nowotomyskiego. Serdeczne podziękowania kierujemy do Starosty Nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego, dziękując za podjęcie inicjatywy i propagowanie idei znaczka turystycznego i proowanie w ten sposób lokalnych atrakcji turystycznych. Za ten ukłon w stronę kolekcjonerów serdecznie dziękujemy.

Prezentowane dzisiaj znaczki przedstawiają kolejno:  

DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA W ŁOMNICY  No. 266

DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW. MARCINA W BUKOWCU  No. 267

DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA W BRODACH  No. 268

Przy okazji tej premiery chcielibyśmy wszystkim kolekcjonerom zwrócić szczególną uwagę na jedną kwestię. Otóż to, że gdzieś pojawi się info o nowych znaczkach, nie zawsze oznacza, że są one już w sprzedaży. Dziś pojawił się komunikat na jednej ze stron i od razu rozdzwoniły się telefony. Cieszymy się, że znaczki są tak popularne, ale prosimy czekajcie na oficjalną premierę i czytajcie komunikaty, które przy tej okazji piszemy. Niestety często widzicie obrazek i jedziecie w teren, po czym okazuje się, że znaczek dostępny będzie za kilka dni. Po to podczas premiery wstawiamy odnośnik do opisu znaczka, byście szybko mogli znaleźć wszystkie informacje na jego temat, a te dostępne są tylko na karcie z opisem miejsca znaczkowego. Czytajcie więc wszystko co do Was piszemy i pamiętajcie dziś prezentowane znaczki w sprzedaży pojawią się od poniedziałku 22 maja. A piszemy to wszystko dla Waszego dobra, abyście nie byli zawiedzeni, gdy po takim działaniu nie zastaniecie znaczka w miejscu sprzedaży.

 



16.05.2017

40044To już 111 rok istnienia wieży widokowej stojącej na szczycie Wielkiej Sowy. W tym roku po raz piąty urodzinom wieży towarzyszy Znaczek Okolicznościowy, ale także cała masa atrakcji przewidzianych przez organizatorów. To już piąty ZO tworzący bardzo udaną graficznie serię urodzinową.

ZO - 111 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

27 maja o godzinie 19:00 u stóp sędziwej jubilatki zapłonie tradycyjne już ognisko, podczas którego będzie można usmażyć kiełbaski, porozmawiać, a całkiem możliwe, że także pośpiewać. Przewidziane są także inne atrakcje, w tym najważniejsza dla znaczkomaniaków - czyli znaczek widoczny na załączonej grafice. Zachęcamy gorąco do udziału w urodzinowych obchodach. Skądinąd wiemy, że kilku znaczkomaniaków już planuje udział w imprezie, więc na pewno będzie to dodatkowa okazja, by się spotkać i wspólnie uczestniczyć w urodzinach wieży. Liczymy na to, że uczestniczący w imprezie "znaczkomaniacy" zechcą podzielić się z nami wrażeniami z tego spotkania w postaci choćby którkiej relacji. Wypatrujcie zatem naszych znaczkowych naszywek i pozdrawiajcie od nas jubilatkę :-). Więcej informacji nt. imprezy znajdziecie na stronie >>



15.05.2017

40043W związku z przypadającą w tym roku rocznicą 150-lecia istnienia pałacu w Przytoku, w najbliższy czwartek odbędzie się konferencja naukowa pt. "Przytok - tam, gdzie przeszłość nigdy nie milknie". Na spotkaniu przypomniane zostaną dzieje pałacu, historia samego Przytoku oraz ludzi z nim związanych. Zaprezentowany także zostanie najnowszy Znaczek Okolicznościowy, który w tym miejscu prezentujemy. Znaczek dostępny będzie w dniu 18 maja podczas wyżej wspomnianego spotkania, natomiast po tym terminie poinformujemy Was o docelowym miejscu dostępności.

ZO - 150 - LECIE ISTNIENIA PAŁACU W PRZYTOKU

Pałac wzniesiony z inicjatywy majora Emila Krackera von Schwarzenfelda w latach 1864-1867 ukształtowany został w stylu neorenesansu. Architektura 150-letnie­go dziś pałacu nie uległa zmianom od czasu jego budowy. Niewielkich przekształceń do­konano wewnątrz rezydencji po 1945 roku, wprowadzając wtórny podział pomieszczeń. Budowla założona jest na rzucie wydłużonego prostokąta z licznymi przyległościami. Bry­ła rozczłonkowana, w partii korpusu dwukondygnacyjna, na wysokim podpiwniczeniu, nakryta jest czterospadowym dachem, nad którym wznoszą się smukłe kominy z dekora­cyjnie wykonanymi koronami. Przyległe do krótszych boków aneksy, piętrowy i partero­wy, zakończone są tarasami. Wewnątrz zachowały się elementy zabytkowego wystroju – sztukaterie, stolarka i balustrada klatki schodowej. Na uwagę zasługuje również wieża z tzw. latarnią. Okolicznościowy znaczek wydany został z okazji obchodów 150-lecie istnienia pałacu w Przytoku, a przedstawia widok pałacu od strony parku, który założony został w 1792 r. Wydanie ZO jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach realizacji zadania publicznego pt. "Promowanie turystyki i krajoznawstwa w woj. lubuskim poprzez realizację celów Programu Rozwoju Lubuskiej Turystyki do 2020 r.". Projekt został napisany przez  członków Stowarzyszenia Miłośników Przytoku.



12.05.2017

ZT RakoniewiceWspominaliśmy jakiś czas temu, że maj będzie miesiącem wielu znaczków w Wielkopolsce i oto kolejna część znaczkowych premier w tym regionie Polski. Dzisiaj chcielibyśmy Was zaprosić do Rakoniewic i położonego kilka kilometrów dalej Rostarzewa. Rakoniewice wielu z Was zna za sprawą słynnego wozu Drzymały i Muzeum Pożarnictwa, gdzie już od pewnego czasu znajduje się ZT. Kto jechał z Rakoniewic do Wolsztyna, z pewnością przypomni sobie ratusz w Rostarzewie stojący na placu, dosłownie pośrodku drogi. I właśnie dzisiaj wspomniane wyżej obiekty doczekały się własnych znaczków turystycznych.

GMINA RAKONIEWICE - ZIEMIA MICHAŁA DRZYMAŁY  No. 263 

BAROKOWY RATUSZ W ROSTARZEWIE  No. 264 

Warto przy okazji wspomnieć, że rok 2017 jest w Gminie Rakoniewice "Rokiem Michała Drzymały", a przypadająca w tym roku 160. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Drzymały może być doskonałą okazją do poznania zarówno sylwetki M. Drzymały jak i historii Rakoniewic oraz związanych z nimi miejscowości. Zachęcamy zatem do planowania wycieczek w te miejsca i nadsyłania nam swoich relacji. Znaczki w sprzedaży pojawią się od poniedziałku 15 maja. Zapraszamy.



11.05.2017

Komorniki ZO i ZT 392Wielkimi krokami zbliżają się kolejne ważne wydarzenia, w związku z którymi pojawią się kolejne znaczki, dlatego dzisiaj krótka informacja o znaczkowych nowościach, jakie już niebawem bo 28 maja pojawią się w Komornikach.

ZO - 720. ROCZNICA LOKACJI KOMORNIK

CEGLANY MOST ŁUKOWY W WIRACH  No. 392 

Przedstawione powyżej znaczki, jak już wspominaliśmy, swoją premierę będą miały 28 maja podczas trwania XXIV Dni Gminy Komorniki. Tego też dnia na Stadionie Sportowym w Komornikach, przy ul. Jeziornej swoje stoisko będzie miał Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach, gdzie będzie prowadzona sprzedaż obu znaczków. Po premierze znaczki dostępne będą w swoich stałych punktach sprzedaży (patrz miejsce sprzedaży pod opisem znaczków). Zapraszamy serdecznie do Komornik, do udziału w imprezie, ale także do osobistych odwiedzin w miejscach, które przedstawiają znaczki. Mamy nadzieję, że pochwalicie się nam swoimi fotkami z tych miejsc. I na zakończenie jeszcze drobna informacja. Otóż Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach, spotyka się w sali "PIWNICA" przy ul. Stawnej 7/11,  w każdy IV czwartek miesiąca o godz. 18.00. O szczegółach można poczytać na internetowej stronie KKZT.



10.05.2017

40041Spacer to jedna z form aktywności. W dzisiejszym świecie niewiele osób chodzi pieszo, a wielu z nich wydaje się też, że chodzenie nie daje zbyt wiele. Jeżeli chcemy być skuteczniejsi, szybciej i efektywniej myśleć, pracować oraz zdrowiej żyć, powinniśmy codziennie chodzić. Dla niektórych jednak sam spacer, to za mało, dla pełniejszego relaksu potrzebują większego wysiłku i zmęczenia fizycznego. Dla innych chodzenie pieszo jest życiową pasją. Wędrując mamy szansę przeżywać wspaniałe przygody, poznawać uroki naszego kraju, ciekawe miejsca i ludzi. Pasje te łączy w sobie Skarżyski Maraton Pieszy „Nad Kamienną”, który już w ten weekend zjednoczy piechurów, ale także klekcjonerów znaczków turystycznych. Prezentowany znaczek okolicznościowy dostępny będzie podczas maratonu, a po jego zakończeniu także na spotkaniu kolekcjonerów w Łęknicy. O szczegółach nt. imprezy i dostępności znaczka przeczytacie klikając w poniższy link. Zapraszamy.

ZO - SKARŻYSKI MARATON PIESZY "NAD KAMIENNĄ"

Skarżyski Maraton Pieszy „Nad Kamienną” na dystansie 50 kilometrów realizowany jest przez Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Skarżysku-Kamiennej. Celem maratonu pieszego jest propagowanie sportowego trybu życia, aktywnego odpoczynku oraz umożliwienie uczestnikom z terenu całej Polski wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania walorów i piękna ziemi świętokrzyskiej. Jest to impreza dwudniowa. Pierwszy dzień przeznaczony jest na pokonanie dystansu oraz wieczorne opowieści przy ognisku, natomiast drugi – rozpoczyna się śniadaniem, po którym następuje uroczyste wręczenie medali, dyplomów i upominków. Trasa maratonu przebiega na odcinku: Wąchock – Pomnik Sołtysa w Alei Humoru szlakiem czerwonym do Skarżyska-Kamiennej i dalej szlakiem żółtym wokół Skarżyska i jeszcze kółko wokół zalewu. Pamiątkowe medale zastąpiono znaczkiem okolicznościowym, na którym przedstawiono pomnik słynnego sołtysa z Wąchocka oraz związaną z kolejową historią Skarżyska lokomotywą parową.



8.05.2017

345Po nieco ponad dwóch tygodniach przerwy w premierach znaczków, powracamy do Wielkopolski, gdzie już od dzisiaj w miejscowości Kuślin dostępny jest znaczek poświęcony osobie Emilii Sczanieckiej, działaczce społecznej i narodowej. Znaczek i osoba Emilii Sczanieckiej ściśle związane są z Gminą Kuślin o czym możecie przeczytać w poniższym opisie. My zaś gorąco zachęcamy do wizyty w Kuślinie i do nadsyłania licznych relacji z Waszych wycieczek.

KUŚLIN - GMINA EMILII SCZANIECKIEJ 1804 - 1896  No. 269 

Emilia Sczaniecka urodziła się 20 maja 1804 r. w Brodach w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Pobierała nauki najpierw na pensji w Poznaniu, a później w Dreźnie. Po powrocie z Drezna związała się z tajnymi organizacjami spiskowymi na terenie kraju. Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 r. wspólnie z Klaudyną Potocką, utworzyła pułk jazdy poznańskiej. Udała się też do Warszawy, gdzie w tamtejszych lazaretach opatrywała rannych i chorych na cholerę żołnierzy. Za udział w powstaniu władze pruskie obłożyły jej majątek sekwestrem i wytoczyły proces, skazujący ją na konfiskatę mienia. Mając rozległe stosunki na emigracji była pośredniczką między emigrantami, a krajem, gdzie rozpowszechniała znane książki i pisma, wspomagała instytucje, zakłady i stowarzyszenia naukowe powstające na terenie Księstwa Poznańskiego. Przyczyniła się do założenia bazaru w Poznaniu oraz Towarzystwa Pomocy Naukowej dla ubogiej młodzieży rycerskiej. Po roku 1863 r. zawiązała patriotyczne Stowarzyszenie Kobiet, które miało na celu udzielenie pomocy emigrantom polskim. Brała czynny udział w urządzaniu lazaretów, w których z poświęceniem opiekowała się rannymi. Była założycielką i członkiem dyrekcji Towarzystwa Naukowej Pomocy dla ubogich dziewcząt Poznańskich i w Prusach Wschodnich. W Pakosławiu, gdzie zmarła w 1896 roku, wybudowała i finansowała szkołę dla dzieci wiejskich. Do ostatniej chwili życia otaczała opieką rodziny, po poległych uczestnikach powstań narodowo – wyzwoleńczych 1830, 1848 i 1864 roku.



5.05.2017

UWAGA !!!

Informujemy, że w ostatnim czasie zwolniło się kilka miejsc w ramach spotkania kolekcjonerów w Karlovych Varach.

Na chwilę obecną organizator dysponuje 9-cioma miejscami (pokój 3-osobowy, pokój 4-osobowy i 2 miejsca współdzielone z czeskimi uczestnikami w pokoju o obsadzie męskiej). Chęć uczestnictwa można zgłosić na info@znaczki-turystyczne.pl lub pod pod nr tel. 602-469-629

O programie spotkania pisaliśmy szerzej w materiale z 1.04.2017 r., dlatego wszystkich zainteresowanych udziałem zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. Zapraszamy !!!



30.04.2017

616W piątek pisaliśmy o jednym z miejsc, które zostały odrestaurowane dzięki uporowi ludzi i pomocy innych, a dzisiaj przy okazji znaczkowej premiery chcemy opowiedzieć o kolejnym takim obiekcie powstałym dzięki pasjonatom. Przedstawiamy zatem pierwszy znaczek w Pucku, za sprawą którego proponujemy Wam poznanie historii Morskiego Dywizjonu Lotniczego. A znaczek w sprzedaży pojawi się już jutro czyli 1 maja. Zapraszamy do Pucka i nie zapomnijcie wykonać fotek, którymi wypełnimy naszą galerię na stronie :-)

MUZEUM MORSKIEGO DYWIZJONU LOTNICZEGO W PUCKU  No. 707

Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku powstało w siedemdziesiątą piątą rocznicę wybuchu II wojny światowej - 1 września 2014 z inicjatywy działaczy Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Jego członkowie od wielu lat gromadzili pamiątki związane z działalnością tej niezwykłej jednostki, by w końcu w odpowiednim miejscu móc je pokazać szerszemu gronu osób zainteresowanych historią lotnictwa i Pucka. Muzeum mieści się w budynku dawnej radiostacji MDLot zajmowanych przez tę jednostkę jeszcze w czasach międzywojennych. W jego wnętrzach można się przenieść do zapomnianego świata puckich hydroplanów. Zaczątek prezentowanej kolekcji to zbiory p. Tadeusza Stankiewicza, a także innych miłośników historii. Twórcy placówki są jednak przekonani, że już wkrótce zbiory się rozrosną.



29.04.2017

616Po wczorajszej znaczkowej premierze otrzymaliśmy telefon z zapytaniem, dlaczego w numeracji znaczków jest dziura między znaczkami 612, a 616?

W związku z tym dzisiaj informujemy, że dziura owszem była, ale się ... wypełniła. Właśnie w tej chwili chcemy Wam przedstawić trzy jeszcze ciepłe znaczki z województwa śląskiego. Najnowsze znaczki to kolejno:

BAZYLIKA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W PIEKARACH ŚLĄSKICH  No. 613

KALWARIA W PIEKARACH ŚLĄSKICH  No. 614

KOPIEC WYZWOLENIA W PIEKARACH ŚLĄSKICH  No. 615

Wszystkie znaczki w sprzedaży pojawią się zaraz po majowym weekendzie. Gorąco zachęcamy do odwiedzania nowych miejsc, do nadsyłania swoich fotografii przedstawionych dane atrakcje turystyczne oraz do publikowania na naszym profilu FB swoich relacji ze zwiedzania wyżej wymienionych obiektów. 



28.04.2017

616Wszystkie osoby zmęczone znaczkowymi premierami w północno-zachodniej Polsce dziś chcemy pocieszyć znaczkiem, który od 18 maja dostępny będzie w Mysłowicach. O miejscu, którego znaczek dotyczy przeczytacie w poniższym opisie. My zasygnalizujemy tylko, że to nie koniec atrakcji z tym znaczkiem związanych. Śledźcie więc uważnie nasz profil w serwisie facebook, a wkrótce dowiecie się więcej na ten temat. I pamiętajcie, znaczek dostępny dopiero od 18 maja.

SZYB BOŃCZYK W MYSŁOWICACH  No. 616

Szyb Bończyk rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu, pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczenia materiałów i wentylator. Maszyna o mocy 160 KM, wyposażona w tarcze Koepego była jedną z najnowocześniejszych w tamtym czasie. Szyb Bończyk został zlikwidowany w 1984 r. i powoli podupadał w ruinę. Jeszcze przez 10 lat po zamknięciu, utrzymywany był przez macierzystą kopalnię i pilnował go portier. W 1994 roku przejęła go pierwsza spółka i rozpoczęła się pełna degradacja terenu. Zostały stamtąd wywiezione urządzenia m.in. oryginalna nitowana maszyna wyciągowa, a wieża szybowa pocięta na kawałki i rozebrana. Ostatecznej egzekucji budowli dokonali złomiarze, wyciągając z niej ostatnie okna i elementy metalowe. Nikt nie przypuszczał, że po okresie przemysłowym,Szyb Bończyk stanie się perłą w gastronomicznej koronie regionu. Tego niełatwego zadania podjęli się państwo Aneta i Maciej Sikora, którzy na górniczych ruinach angażując swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe odratowali zabytkowe budynku tworząc z nich kompleks bankietowo-konferencyjny. Dzięki współpracy z firmą projektową S.C. Decorum 3 Jan Dybała z Mysłowic osiągnęli wspaniałe rezultaty. Trzy lata trwało porządkowanie terenu i opracowanie projektu utworzenia w budynkach szybu kompleksu bankietowo-konferencyjnego. Pozwolenie na budowę uzyskano w 2009 roku. Trzy lata później pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.



<< 1 5 10 15 20 25 30 33 34 35 36 37 40 45 50 55 >>