Aktualności
29.10.2012
NIESPODZIANKA
Też często powtarzam, że nie lubię poniedziałków, bo to pierwszy roboczy dzień, najczęściej zagoniony, bo wiele spraw trzeba załatwić itd. Natomiast ten poniedziałek będzie z pewnością inny. Zapytacie dlaczego? Z powodu prezentu a zarazem ogromnej niespodzianki, którą otrzymaliśmy od ekipy AWteam z Krakowa. Jest to FILM dokumentujący nasze I Spotkanie Kolekcjonerów w Bile Vode w Czechach. Pewnie mało kto zauważył, że kamerzysta Wiesław przez całe spotkanie ciężko pracował. Ja na przykład myślałem, że robi fotografie... A tutaj Agata i Wiesław z Krakowa przygotowali nam taką niespodziankę – serdeczne dzięki!!! Zapraszamy więc do oglądnięcia tego filmu. Dla obecnych na spotkaniu niech będzie wspomnieniem przyjemnie spędzonych chwil, dla nieobecnych zachętą do wzięcia udziału w następnym spotkaniu, dla przypadkowych widzów możliwością dowiedzenia się czegoś nowego o idei kolekcjonowania Znaczków Turystycznych. Film znajduje się tutaj >>
28.10.2012
ZLOT SUDECKICH PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI GÓRSKIEJ
Dokładnie tydzień temu, w niedzielę 21.10.2012 roku zakończył się w Głuchołazach 51 Ogólnopolski Zlot Sudeckich Przodowników Turystyki Górskiej. Zlot został zorganizowany między innymi przez Klub Turystyki Górskiej „ŁAZEK” Oddział PTTK Wrocław Fabryczna. Członkowie tego klubu Wanda, Marek i Lechosław byli na naszym Spotkaniu Kolekcjonerów. To właśnie dzięki ich zaproszeniu miałem możliwość zaprezentować ideę Znaczka Turystycznego uczestnikom tego zlotu. Serdecznie dziękuję za zaproszenie. Uczestnicy spotkania mnie po prostu zaskoczyli, kiedy przekonałem się, że wielu z nich wie o znaczku a niektórzy mają nawet pokaźną kolekcję. Było to miłe zaskoczenie. Większość przodowników spotkała się z tą ideą w Czechach, natomiast w Polsce widzą olbrzymie możliwości i liczne miejsca, które zasługują na obecność ZT. Dlatego na zakończenie prezentacji poprosiłem wszystkich uczestników o pomoc w rozszerzaniu tej szczytnej idei. Ufam także, że Ci, którzy słyszeli o znaczku po raz pierwszy popatrzą przynajmniej na nasze strony, poczytają a może ulegną tej pasji i sami zaczną zbierać. Był to kolejny mały krok w szerzeniu znaczkomanii w Polsce. Więcej fotek na FB.
27.10.2012
NOWOŚCI NA NASZYCH STRONACH
Jednym z postulatów, który został wysunięty przez kolekcjonerów na Spotkaniu, było udostępnienie przy każdej zakładce poszczególnych ZT możliwości wpisu informacji na temat danego miejsca. Do tej pory była tylko możliwość wyrażania się na temat dostępności. Celem jest przede wszystkim uzyskanie informacji od kolekcjonerów, którzy w tym konkretnym miejscu byli czy w ogóle tam znaczek jest, a jeżeli jest to jak jest eksponowany, czy nie jest zbyt drogi, gdzie się da kupić itd. Dla nas to będzie podstawą do interweniowania w Znaczkowym Miejscu Turystycznym, natomiast dla kolekcjonerów dobrym źródłem informacji o konkretnym miejscu. Oczywiście dla tych, którzy nie mają czasu na dłuższe wyrażanie swojego zdania, pozostaje nadal możliwość krótkiej opinii o dostępności. Wszystkie Wasze opinie przyjdą nam na pocztę @ i w miarę czasowych możliwości będziemy na nie reagowali. I tutaj ogromna prośba, aby wpisywane informacje były prawdziwe, konstruktywne i w miarę obiektywne. Pamiętajmy, że będą służyły innym kolekcjonerom.
Ogrom pracy przy wpisywaniu Księgi Gości do tych 175 miejsc wykonał Michał z Poznania, któremu należą się wielkie dzięki. Była to z pewnością żmudna i nudna praca, ale z olbrzymią korzyścią dla kolekcjonerów.
Zespół Znaczków Turystycznych
19.10.2012
RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW
Niestety nie miałem możliwości tego zrobić wcześniej, ale chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom Pierwszego Spotkania Kolekcjonerów TZ, które odbyło się w Bílé Vodě w Czechach. Dla niektórych to był rzeczywiście kawał drogi… ufam jednak, że warto było. Dziękuję także zaproszonym gościom, że znaleźli czas, dzięki Dawidzie i Jardo, Wasza obecność dodała nam wszystkim nowych sił i jeszcze bardziej rozpaliła pasję kolekcjonerską. Żywa relacja była na Facebooku, ale zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mają tam swój profil. Pozwólcie więc, że zamieszczę relację dwóch uczestniczek spotkania i zapraszam do pisania kolejnych… A z tego powodu, że spotkanie miało historyczny charakter, bo było pierwsze, został wydany Znaczek Okolicznościowy, tzw. Joker, który będzie do końca roku dostępny w sprzedaży korespondencyjnej. Nie mogę zapomnieć także o tych kolekcjonerach, którzy z niezależnych od siebie powodów nie mogli przyjechać, chociaż bardzo chcieli. Nawet na odległość odczuwaliśmy Waszą obecność razem z nami - dziękujemy!!!
Więcej informacji
10.10.2012
SCHRONISKO SZWAJCARKA, No. 34
W tym tygodniu będzie miała miejsce premiera Znaczka Turystycznego Schroniska Szwajcarka w Górach Sokolich (Rudawy Janowickie), w woj. dolnośląskim - serdecznie zapraszamy do odwiedzin tego miejsca.
Obiekt zbudowany został na wzór tyrolskiej bacówki w 1823 roku. Początkowo pełnił rolę leśniczówki, później był rezydencją właścicieli pobliskich Karpnik. Od roku 1950 funkcjonuje jako schronisko turystyczne. „Szwajcarka” położona jest na wysokości
GPS: 50.863252,15.872717, Miejsce sprzedaży: Schronisko
1.10.2012
SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW CZ. 2
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zgłosili swój udział w spotkaniu /17 osób/ i bardzo proszę niezdecydowanych, aby pojdęli decyzję najpóźniej DO CZWARTKU 4.10.2012, ponieważ po tym terminie chciałbym ustalić konkrety: ceny, program, miejsce, dojazd itd.
A na te informacje czekają z niecierpliwością wszyscy zgłoszeni. Dziękuję za zrozumienie i czekam do czwartku na zgłoszenia.
28.09.2012
ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY - ŚLĄSKIE SYMPOZJUM KRAJOZNAWCÓW - 2012
Znaczek Okolicznościowy jest wydawany ze względu na jakąś szczególną okazję, okoliczność. Ma na celu podkreślenie rangi wydarzenia, przyciągnięcie większej liczby uczestników danej akcji. Typowymi przykładami są organizowane rajdy, sympozja, jubileusze miast, festiwale folkowe. Znaczki Okolicznościowe są produkowane na zlecenie organizatora imprezy a ich sprzedaż odbywa się jedynie na konkretnej akcji. Za zgodą organizatora, sprzedaż może odbywać się również po zakończeniu imprezy, ale maksymalnie do końca roku kalendarzowego. Znaczki Okolicznościowe, ze względu na utrudnioną dostępność są dla kolekcjonerów niezmiernie atrakcyjne. Potrzeba przypomnieć, że każdy taki znaczek jest jednocześnie Jokerem, mogącym uzupełnić brakujący ZT w celu zyskania Znaczka Kolekcjonerskiego. W tym roku jest to pierwszy taki znaczek w Polsce, ogółem mamy, jak do tej pory 7 takich znaczków, patrz Znaczki Okolicznościowe .
A oto tekst Jacka z Opola - kolekcjonera ZT, jednego ze współorganizatorów sympozjum i inicjatora wydania Znaczka Okolicznościowego:
25/18 Śląskie Sympozjum Krajoznawców odbyło się w dniach 21-23.09.2012 w Opolu. Sympozja organizowane są już od 1977 roku. Na początku organizowane były przez Wojewódzką Komisję Krajoznawczą przy Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Opolu. Od 1995 roku do współpracy włączyli się turyści czescy przy współudziale Matice Slezská z Opawy. Sympozja na przemiennie organizowane są po Polskiej i Czeskiej stronie. Po przemianach organizacyjnych od 1999 roku organizatorem ze strony Polskiej jest Opolski Klub Krajoznawców. W 2011 roku po raz pierwszy ujrzał światło dzienne Znaczek Turystyczny wydany z okazji tej międzynarodowej imprezy. Dzięki przychylności ZT Polska w 2012 roku ponownie udało się wydać znaczek. Czy wpisze się On do tradycji imprezy ? Kto wie? Po więcej informacji na temat Sympozjum zapraszam na stronę http://orso.pttk.pl/sympozja/ lub do obejrzenia kilku fotek na stronie http://tnij.org/sympozja
25.09.2012
PAŁAC JEDLINKA, No. 125
W tym tydodniu ma swoją premierę Znaczek Turystyczny No. 125, Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka w Jedlinie Zdroju. Przepiękny obiekt z bardzo interesującą i niesamowitą historią. W tym miejscu chcieliśmy podziękować Panu Bogumiłowi za wyjątkową przychylność dla idei Znaczka Turystycznego. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tego miejsca.
W źródłach historycznych pierwsze wzmianki o Tannhausen (Jedlince) pochodzą z XIII w., kiedy to wchodziła w skład posiadłości Bolka I, księcia jaworsko – świdnickiego. Przez cały XIV wiek z zamkiem w Tannhausen związane były dobra, w skład których wchodziły młyny, tartaki, folusze i folwarki. Dobra te należące do Grodna, były zarządzane przez następujących po sobie właścicieli. Większa przebudowa obiektu miała miejsce w 1862 r. W 1944 r. pałac staje się siedzibą Organizacji Todt. Stąd bezpośrednio kierowane są prace techniczne obieku Riese w Górach Sowich. Po wojnie został przekazany do tak zwanych PGR'ów, składowano tam siano oraz inne rzeczy. W 2003 r. kupił go wraz z terenem prywatny przedsiębiorca z Górnego Śląska. Do dnia dzisiajszego udało się odrestaurować kilka sal. Obecnie obiekt stanowi Zespół Pałacowo-Hotelowy, znajduje się w nim XIX-wieczny pałac udostępniony zwiedzającym i trzygwiazdkowy hotel.
GPS: 50.712344 16.359253, Miejsce sprzedaży: Recepcja pałacu
18.09.2012
TRZY NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE !!!
Od soboty 15 września istnieją trzy nowe Znaczki Turystyczne. Wszystkie pochodzą z tego samego regionu Góry Sowie i Nowa Ruda. Jak zawsze zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc, szczególnie do podziwiania pięknej panoramy ze szczytu wieży widokowej na Wielkiej Sowie. Niebawem do rodziny znaczów z tego regionu dołączy Pałac w Jedlince, ale o tym w następnych aktualnościach.
Schronisko Górskie Orzeł, No. 123
Schronisko turystyczne położone na wysokości
GPS: 50.664207,16.473189, Miejsce sprzedaży: Schronisko
Nowa Ruda – Ratusz, No. 124
Pierwszy obiekt w tym miejscu wzniesiono po 1442 r., następnie odbudowano go w 1577 r. Zniszczony podczas wojny 30-letniej, odbudowany został w 1650 r. Rozebrany w XIX w. ze względu na zły stan techniczny. Na jego miejscu w 1884 r. zbudowano nowy wg projektu Bergera i Seifferta. Okazały budynek, trzykondygnacyjny o rozczłonkowanej bryle nawiązuje do form renesansu i baroku. Okna w opaskach kamiennych posiadają różne kształty i wielkość. Część okien umieszczono w ozdobnych wykuszach lub loggiach, szczyty o swobodnym wykroju, obrzeżone kamiennymi profilami. W północnym narożniku ratusza wmurowana jest kamienna figura św. Floriana z 1756 r. ratusz wraz z całym Rynkiem został w ostatnich latach rewitalizowany.
GPS: 50.579268,16.501666, Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna - Rynek 2
Wielka Sowa – Wieża Widokowa, No. 130
Wielka Sowa,
GPS: 50.680321,16.485683, Miejsce sprzedaży: Sklepik w wieży
Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych
17.09.2012
Drodzy Kolekcjonerzy!
Gdzieś w połowie maja w czasie naszych rozmów lub w Księdze Gości padł pomysł wspólnego spotkania.Sami wiecie jak dużo pracy potrzeba było włożyć w odnowienie Znaczka Turystycznego w Polsce, w nową stronę wraz z mapą, FB, archiwum brakujących ZT, kontakty, nowe ZT itd. Wczoraj zakończyliśmy udział w Targach, których przygotowanie zabrało również mnóstwo czasu i energii. Ciągle coś, a czas ucieka... Mamy już wrzesień, a nie chciałbym być gołosłowny. Nie ma czasu na odpoczynek – organizujemy:
Więcej informacji
10.09.2012
ZNACZKI TURYSTYCZNE WEZMĄ UDZIAŁ W PREZENTACJACH GOSPODARCZYCH !!!
Chcieliśmy z radością poinformować wszystkich kolekcjonerów Znaczka Turystycznego, że zostaliśmy zaproszeni do udziału w VI Prezentacjach Gospodarczych Ziemi Ząbkowickiej, organizowanych w dniach 15 - 16 września 2012 r. przez Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich. Jest to dwudniowa impreza, na której ponad 50 wystawców będzie prezentowało swoje firmy i przedsiębiorstwa. Oczywiście poczuliśmy się zaszczyceni możliwością prezentacji Znaczka Turystycznego i przyjęliśmy zaproszenie. Jest to dobra okazja do szerzenia tej idei, tym bardziej, że w okolicach Kotliny Kłodzkiej znaczki spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem.
Natomist kilka dni temu dowiedzieliśmy się o wyjątkowym prezencie otrzymanym od organizatorów, tutaj cytujemy mail:
Szanowni Państwo, zostaliście "obdarzeni" przez organizatorów dodatkową promocją swojej działalności poprzez możliwość wejścia na żywo w Radiu Wrocław. Otóż.... 15 września w pierwszym dniu Prezentacji Gospodarczych będzie z nami Radio Wrocław. Zaproponowaliśmy właśnie Państwa, żebyście powiedzieli o sobie, o tym co robicie w Waszych firmach itd. Wejścia będą kilkuminutowe i biorąc pod uwagę ubiegły rok słuchało nas trochę ludzi, którzy w niedzielę przyjechali na prezentacje gospodarcze. Bardzo proszę o wyrażenie zgody. Zaraz po godzinie 12.00 w pierwszym dniu imprezy będę wołać każdego z Państwa na bieżąco.
Drodzy kolekcjonerzy, jeżeli możecie w najbliższy weekend przyjechać do Ząbkowic Śląskich to serdecznie zapraszamy. Będzie okazja do osobistego spotkania, wymiany doświadczeń, pytań itd. Prezentacje Gospodarcze są w sobotę 15 i w niedzielę 16 września od 12.00 do 18.00 w Hali Słonecznej. Wstęp wolny.
Zespół Znaczków Turystycznych
4.09.2012
W pierwszy weekend września zainaugurował swoje istnienie Znaczek Turystyczny No. 133. Serdecznie polecamy to miejsce, bo warto...
Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, No. 133
Sztandarowy zabytek miasta, duma, wizytówka i chluba Ząbkowic Śląskich, druga krzywa wieża w Europie, zaraz po włoskiej Pizie. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce (34 m.), a jej odchylenie od pionu wynosi 2,14 metra. Obecnie pełni ona funkcję punktu widokowego. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża ani w jakim celu ją zbudowano. Najbardziej prawdopodobna wersja podaje, że wieża została zbudowana jako miejska dzwonnica. Nie wiadomo też dokładnie, dlaczego uległa przechyleniu. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano 15 września 1590 roku. Nie wyklucza się również, że przyczyną pochylenia było rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu. Pokonując 139 stopni można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony – panorama jest niezapomniana! Ale wieża to nie tylko powód do dumy ze względu na jej niezwykłe walory architektoniczne. To też świadek bogatej historii Ząbkowic Śląskich i ludzi tu żyjących – pod jej nazwą organizowana jest cyklicznie w miesiącu lipcu impreza: „Dni i Noce Krzywej Wieży”. Przybiera wtedy niecodzienne oblicza i można ją podziwiać w różnych okolicznościach (happeningi przy wieży, wystawy, koncerty muzyczne). Przy okazji ważnych wydarzeń w mieście udostępniania jest do zwiedzania także w nocy – z lampionami. W sezonie turystycznym czynna jest codziennie od godz. 09.00 do 18.00. Bilet ulgowy w cenie 2,00 zł, bilet normalny: 4,00 zł. Więcej informacji na stronie internetowej: http://zabkowiceslaskie.pl/pl/strony/zab/
GPS: 50.588829,16.80964 Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa wieży, Izba Pamiątek Regionalnych
31.08.2012
MAPA SŁOWACKICH ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH
Na początku sierpnia ukazał się Atlas Znaczków Turystycznych znajdujących się na Słowacji. Z tego powodu, że wielu polskich kolekcjonerów zbiera słowackie znaczki jest możliwość zakupienia tego atlasu. Jest to 24-stronicowa broszura pokazująca mapę występowania Znaczków Turystycznych na Słowacji oraz zawierająca spis wszystkich znaczków aktualizowany w dniu 1.05.2012 roku. Otrzymaliśmy 10 sztuk tego atlasu, więc jeżeli ktoś z polskich kolekcjonerów chciałby go nabyć, jest okazja. Na Słowacji atlas kosztuje 3,5 EUR plus wysyłka, patrz http://turisticke-znamky.sk/info/objednavka_mapa czyli 15 zł wraz z wysyłką. Przypominamy, że na dzień dzisiejszy Słowacja posiada 592 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym, zajmując tym samym drugie miejsce wśród 15 krajów Europy. Chętnych prosimy o kontakt @ pod adresem info@znaczki-turystyczne.pl
Dzisiaj ostatni dzień wakacji - szkoda..., ale przed nami jeszcze wrzesień a potem złota polska jesień. Warto więc wybrać się na wędrówkę szlakiem Znaczka Turystycznego, podziwiając piękno naszej Ojczyzny. Pozdrawiamy serdecznie wszystkich kolekcjonerów, tych, którzy są z nami już kilka lat oraz grono nowych, które się z każdym dniem powiększa.
Zespół Znaczków Turystycznych
16.08.2012
CZTERY NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE !!!
Z nieukrywaną dumą i radością informujemy, że cztery nowe miejsca mają swój Znaczek Turystyczny. Tak się składa, że wszystkie znajdują się w Kotlinie Kłodzkiej. Natomiast ich różnorodność jest dodatkowym atutem dla kolekcjonerów, zachęcającym do zobaczenia tych ciekawych i wyjątkowych miejsc turystycznych. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania atrakcji Kotliny Kłodzkiej!
Wodospad Wilczki w Międzygórzu, No. 145
Znajduje się na rzece Wilczka w Masywie Śnieżnika, w pobliżu Międzygórza. Wysokość wodospadu wynosi
GPS: 50.229168 16.760808 Miejsce sprzedaży: Recepcja hotelu Dom Nad Wodospadem, www.miedzygorze.net
Sanktuarium Matki Bożej w Bardzie, No 137
Kościół pocysterski nad Nysą Kłodzką wzniesiony w latach 1686-1704 wg projektu Michała Kleina. Od XIII w. Bardo stało się ośrodkiem kultu maryjnego. Pielgrzymi przybywali do słynącej z cudów figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem – Strażniczki Wiary. W późnobarokowym zespole ciekawa jest świątynia z kształcie trójnawowej, emporowej bazyliki bez transeptu. Organy stworzył F. J. Eberhardt. Obok kościoła postawiono budynki klasztorne, gdzie do 1810 r. przebywali cystersi. Na początku XX w. straż przy cudownej figurze objęli Redemptoryści. Obecnie w klasztorze istnieje małe muzeum związane z historia kultu maryjnego w Bardzie. 4 lipca 2009 kościół podniesiono do godności bazylikimniejszej oraz przyłączono obiekt do Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna.
GPS: 50.505682 16.740417 Miejsce sprzedaży: Sklepik klasztorny
Lądek Zdrój – Najstarsze Uzdrowisko, No. 143
Zasoby wód termalnych bijących w Lądku Zdroju wykorzystywane są w leczeniu już od XIII w. Tak długa historia kuracji uzdrowiskowej upoważnia Lądek Zdrój do określenia miasta jako najstarszego uzdrowiska w Polsce. Liczne lądeckie źródła, potrafią ukoić zmęczone ciało, a także dostarczyć organizmowi energii i sił witalnych. Ponadto Lądek kusi swym malowniczym położeniem. Miasteczko otoczone jest bogatymi i urokliwymi kompleksami leśnymi, okolone łagodnymi wzgórzami oraz rozległymi łąkami. Tak korzystne ukształtowanie terenu oraz wdzięczny charakter miasta sprzyjają wypoczynkowi i zapraszają do odwiedzin.
GPS: 50.343855 16.888433 Miejsce sprzedaży: Zdrój Wojciech, zakład przyrodoleczniczy „Jerzy“, sanatorium „Jubilat“
Uzdrowisko Długopole Zdrój, No. 141
Długopole Zdrój to niewielkie, położone z dala od miejskiego zgiełku, urocze sudeckie uzdrowisko. Miejscowość położona jest w zacisznej i malowniczej dolinie o zalesionych zboczach u stóp Gór Bystrzyckich nad Nysą Kłodzką. Panujący tu łagodny klimat śródgórski, wiele słonecznych dni, zmienność ciśnienia cząstkowego tlenu i czystość górskiego powietrza wpływają korzystnie na czynność układu krążenia, układu oddechowego i czynność krwiotwórczą. Przebywający tu Goście, w ciszy spokojnej doliny i w miłej, rodzinnej atmosferze odzyskują zdrowie i siły, a także chętnie wracają do Długopola, i często – jak mówią - we wdzięcznej pamięci zachowują to niezwykłe miejsce. Warto spróbować...
GPS: 50.245311 16.631777 Miejsce sprzedaży: Pijalnia wód mineralnych
Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych
4.08.2012
WIEŻA DZWONNICA PRZY KOŚCIELE FARNYM W KROŚNIE - No.105
Z radością informujemy, że Krosno nad Wisłokiem ma swój Znaczek Turystyczny. Dzięki życzliwości i przychylności dla idei kolekcjonerskiej Dyrekcji Muzeum Rzemiosła w Krośnie, znaczek został wprowadzony szybko i z przekonaniem. Na znaczku widnieje wieża kościoła Trójcy Świętej, która jest uznawana dzisiaj za symbol miasta Krosna. Jest to wczesnobarokowa dzwonnica wzniesiona w XVII w. Wewnątrz znajdują się trzy dzwony z 1639 roku. Największy dzwon Urban – mierzący
Serdecznie zapraszamy do wędrówek Podkarpaciem, są tutaj miejsca warte zobaczenia jak Zamek Odrzykoń, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Rezerwat Prządki, Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, nowoczesne Centrum Dziedzictwa Szkła i wiele innych. Wierzymy, że także tutaj idea kolekcjonowania Znaczka Turystycznego spotka się z życzliwym przyjęciem.
GPS: 49.694316 21.764237
27.07.2012
NOWOŚCI NA STRONACH ZNACZKOWYCH !!!
Drodzy Kolekcjonerzy,
po długiej i żmudnej pracy uruchamiamy dzisiaj nowe, bardzo ważne dla nas wszystkich zakładki: ZNACZKOWE MIEJSCA TURYSTYCZNE, gdzie znajduje się spis wszystkich znaczków oraz MAPA ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH, gdzie można na mapie zobaczyć, w którym miejscu naszej Ojczyzny znajduje się znaczek. I jeszcze trzecia nowość, którą jest możliwość założenia znaczkowego konta kolekcjonera. Parę zdań na temat każdej z nich.
Więcej informacji
20.07.2012
SCHRONISKO PTTK NA ŚNIEŻNIKU – No. 148
Z radością informujemy, że Schronisko PTTK Na Śnieżniku zostało wyróżnione Znaczkiem Turystycznym No. 148. Już dłuższy czas obecny opiekun schroniska p. Jacek Fastnacht interesował się znaczkiem, o którym mu powiedzieli czescy turyści odwiedzający Śnieżnik i jego schronisko. Nie tylko powiedzieli, ale zapalony turysta p. Oldřich nawiązał kontakt z centralą w Polsce i bardzo pomógł w powstaniu znaczka.
Samo miejsce jest fantastyczne. Położone we Wschodnich Sudetach w masywie Śnieżnika na wysokości 1218 m n.p.m. Jego początki związane są z Marianną Orańską - córką króla holenderskiego i żoną księcia pruskiego - mieszkającą w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. To ona 1869 roku sprowadziła górala ze Szwajcarii i kazała mu wybudować "szwajcarkę", do której sama chętnie przybywała powozem na wypoczynek. I tak oto powstało urokliwe schronisko "Na Śnieżniku", jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Okolice schroniska są najlepszym punktem widokowym w całych Sudetach. Przy sprzyjającej pogodzie w promieniu 100 kilometrów można dostrzec Śnieżkę, wieże Wrocławia, Ołomuńca itp. W 1950 r. budynek stał się własnością PTTK. Schronisko dysponowało wtedy 63 miejscami. W latach osiemdziesiątych schronisko gruntownie zmodernizowano i wyremontowano dzięki uporowi Zbigniewa Fastnachta. Był on dzierżawcą schroniska od 1982 roku, zapisał się w historii tego regionu jako prawdziwy miłośnik gór i przyjaciel ludzi. Zmarł 16 maja 2001 r. W uznaniu jego zasług schronisku nadano jego imię.
Serdecznie zapraszamy do wędrówek masywem Śnieżnika, do odpoczynku w gościnnym schronisku, no i oczywiście do zdobywania znaczków.
GPS: 50.207952 16.832385 www.schroniskonasniezniku.pl Miejsce sprzedaży: Schronisko
18.07.2012
535
Szanowni kolekcjonerzy i nie tylko; informujemy, że w dniu 22 lipca 2012 r. w Skansenie w Olsztynku odbędzie się impreza "Tajemnice ciesiołki",podczas której zwiedzający dowiedzą się o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii i Mazurach, poznają przykłady rozwiązań konstrukcyjnych budynków, zobaczą tarcie drewna na traku ręcznym. Dzieci będą mogły poukładać architektoniczne puzzle oraz drewniane klocki. Ponadto w niedzielę 5 sierpnia 2012 r. zapraszamy do kreatywnego wypoczynku dla całej rodziny na łonie przyrody w Skansenie. Wspólna zabawa, poszukiwanie i rozpoznawanie rodzimych gatunków roślin i zwierząt, konkursy rodzinne. Więcej informacji na stronie:www.muzeumolsztynek.com.pl
204
Zapraszamy wszystkich z bliska i z daleka na Zamek Grodziec, gdzie 22 lipca 2012 roku będzie hucznie obchodzone Święto Kwitnącej Lipy. W programie prezentacja wystawców miodów lipowych i nie tylko, a także występy zespołów folklorystycznych. Zapowiada się wspaniała zabawa. Przybywajcie! Wiecej informacji :www.grodziec.com
053
Informujemy, że w dniach 21-22.07.2012 r. na Hali Miziowej i w jej okolicach odbędzie się impreza "Festiwal Biegów Górskich w Korbielowie". Więcej informacji na stronie www.halamiziowa.pl/news.php?id=32. Zapraszamy do aktywnego spędzenia czasu.
538
W dniach 21-22 lipca 2012 r. zapraszamy do Muzem Inżynierii Miejskiej w Krakowie na pokazy zestawów robotów LEGO Mindstorms. W takcie pokazów można będzie uczestniczyć w mini warsztatach, w których uczestnicy będą mogli sami zbudować i zaprogramować robota. Z okazji 85 rocznicy uruchomienia pierwszej regularnej linii komunikacyjnej w Krakowie, 21 lipca 2012 r. zostanie otwarta wystawa planszowa, prezentująca archiwalne fotografie autobusów używanych w krakowskiej komunikacji miejskiej. Ekspozycja umieszczona będzie na ogrodzeniu od strony ul. św. Wawrzyńca. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja zabytkowego taboru z kolekcji MPK S.A. w Krakowie, w tym świeżo wyremontowanego, jedynego zachowanego egzemplarza autobusu Jelcz 021. W niedzielę,zabytkowe autobusy wyjadą na linię 132, gdzie obsługiwać będą wybrane rozkładowe kursy. Warto skorzystać i powspominać.
021
Informujemy zainteresowanych, że w schronisku PTTK na Luboniu Wielkim (Znaczek Turystyczny nr 021) w dniu 29 lipca 2012 r. (niedziela), odbędą się uroczystości związane z 80-leciem schroniska. W programie Msza św, a następnie uroczystości jubileuszowe i poczęstunek turystyczny. Gościom będzie przygrywała orkiestra. Więcej informacji na stronie http://lubon.pttk.pl/ w zakładce aktualności. Serdecznie zapraszamy na szlaki Lubonia Wielkiego.
Zespół Znaczków Turystycznych
16.07.2012
Drodzy Kolekcjonerzy, poniżej publikujemy teksty długoletniej kolekcjonerki Znaczka Turystycznego, która pragnie się dzielić swoją pasją oraz informuje o aktualnych imprezach w miejscach, gdzie już znaczek występuje. Zachęcamy, zwłaszcza teraz w sezonie turystycznym, do dzielenia się swoimi wrażeniami z poznawanych miejsc a także do robienia fotografii, które potem będziemy mogli zamieszczać na naszych stronach internetowych.
Więcej informacji
2.07.2012
Drodzy Kolekcjonerzy!
Wspominaliśmy już w Księdze Gości o wydaniu przez czeską centralę Atlasu Turystycznych Miejsc Znaczkowych na lata 2012-2014 http://www.turisticke-znamky.cz Tym z was, którzy zamówili sobie Atlas serdecznie dziękujemy i ufamy, że będzie dobrze służył na turystycznych szlakach. Z tego względu, we fragmencie czeskiego Atlasu obejmującym Polskę, na 147 stronie umieściliśmy już obecne i 46 planowanych nowych miejsc znaczkowych, zamieszczamy skan tytułowej strony Atlasu oraz spis obecnych i planowanych miejsc obecności ZT na terenie pokazywanym przez Atlas. Jeżeli ktoś jeszcze chciałby zamówić taki Atlas, jest możliwość. Otrzymaliśmy z Rymařova większą ilość tej publikacji. Cena po przeliczeniu koron wynosi wraz z wysyłką 23 zł. Chętnych proszę o informację na info@znaczki-turystyczne.pl z podaniem adresu wysyłki. Ufamy również, że uda się nam wydać na wiosnę przyszłego roku zaktualizowaną mapę polskich ZT, oczywiście w skromniejszej wersji.
Z racji rozpoczynających się wakacji życzymy wszystkim odwiedzającym te strony wielu wrażeń na szlakach turystycznych, udanego odpoczynku i znacznego powiększenia kolekcji Znaczków Turystycznych.
Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych
8.06.2012
Drodzy Kolekcjonerzy,
Poniżej lista nowych miejsc znaczkowych, które otrzymały znaczek w ostatnich tygodniach.
Trwają rozmowy z nowymi miejscami, będziemy na bieżąco informować o efektach tych rozmów. Zachęcamy do odwiedzania nowych miejsc.
Zespół Znaczków Turystycznych
Więcej informacji
14.05.2012
W najbliższych dniach będziemy się starali uruchomić nowe strony internetowe, dające więcej informacji i możliwości kontaktu z miejscami turystycznymi oraz z kolekcjonerami.
Pragniemy także w celu wymiany informacji uruchomić Księgę Gości, o co prosiło nas wielu kolekcjonerów. Jest to bardzo ważne, aby poszczególni kolekcjonerzy nie czuli się jak samotne wyspy rozsiane po całej Polsce, ale aby wiedzieli że takich „pozytywnie szalonych“ ludzi jest więcej. Nie wszystkie działy będą aktywne od zaraz, dlatego prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Stopniowo będziemy to uzupełniać i udoskonalać. Prosimy także o uwagi, sugestie oraz propozycje, co jeszcze powinno się pojawić na naszych stronach.
Reagując na liczne pytania chcemy zapewnić, że sprawa zeszłorocznego Konkursu wraz z ogłoszeniem zwycięzców będzie w najbliższym czasie rozwiązana, chociaż z pewnością będzie przedmiotem żywej dyskusji między nami.
Wszystkim turystom, przyjaciołom, kolekcjonerom życzymy wspaniałych wrażeń z wiosennych, zielonych i pachnących szlaków. Jak najwięcej zdobytych celów turystycznych, pogody ducha i bogatej kolekcji znaczków. Zapraszamy także do nowych Znaczkowych Miejsc Turystycznych.
Zespół Znaczków Turystycznych
8.05.2012
Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych, z radością informujemy do dnia 8.05.2012 r. zostały wyróżnione obecnością znaczka następujące miejsca turystyczne:
Więcej informacji
21.03.2012
Wiosna Znaczka Turystycznego!!
Po jesienno-zimowym śnie Znaczek Turystyczny budzi się do życia i planuje nie tylko w tym sezonie, ale także w wielu następnych szerzyć ideę turystyki oraz poznawania piękna naszej Ojczyzny przy pomocy drewnianych krążków i gry kolekcjonerskiej.
W czasie wspomnianej przerwy tylko pozornie nic się nie działo, firma przeszła gruntowną transformację. Dotychczasowemu zespołowi Znaczka Turystycznego serdecznie dziękujemy za trud i zaangażowanie w pionierskiej pracy popularyzacji ZT w Polsce. Trzy tygodnie temu /24 lutego/ została założona spółka z o.o. o nazwie Znaczki Turystyczne z siedzibą w Złotym Stoku /dolnośląskie/. Jedynym udziałowcem nowej spółki jest pomysłodawca całej idei, firma Turistické známky z Czech. Znajdujemy się na etapie gromadzenia potrzebnych informacji, docierania do posłanej przez Was poczty elektronicznej, listów czy nieodebranych telefonów. Za wszystkie utrudnienia w kontakcie przez ostatnich kilka miesięcy przepraszamy i prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości. Wiosna już za progiem, więc ufamy, że zdążymy z wszystkim zanim wyruszycie na szlaki turystyczne. Bardzo nam zależy na kontakcie z obecnymi i przyszłymi kolekcjonerami Znaczka Turystycznego oraz osobami i instytucjami, które wspierają tę ideę w Polsce. Dlatego podajemy nowe kanały kontaktowe:
- Znaczki Turystyczne
- skr. poczt. nr 38
- 57-250 Złoty Stok
- info@znaczki-turystyczne.pl
- tel. +48 660 730 242
- Gadu-Gadu: 42153285
- Skype: znaczki.turystyczne
Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych