Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1262
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1262!

Aktualności

<< 1 5 10 15 18 19 20 21 22 25 30 35 40 45 50 55 >>

7.10.2019

Po znaczkowych premierach w Praszce i Oleśnie przyszła też pora na znaczki turystyczne w Kluczborku. Oczywiście to tylko drobna zachęta do tego, aby swe turystyczne kroki skierować na teren województwa opolskiego, ale mamy nadzieję, że pretekstem do tych wycieczek będą m.in. nowe znaczki.

A tymczasem przedstawiamy dwa historyczne i turystyczne obiekty z Kluczborka, którymi są:

RATUSZ W KLUCZBORKU  No. 879

MUZEUM IM. JANA DZIERŻONA W KLUCZBORKU  No. 880

Zainteresowanych historią obiektów oraz ich opisami zachęcamy do kliknięcia powyższych linków. Na stronie z opisem znaczków znajdziecie kolejne linki, m.in. do strony muzeum, które jest kopalnią wiedzy o mieście i regionie. A gdy już zapoznacie się z wszystkimi informacjami nt. muzeum i ratusza, pora ruszyć w teren. Znaczki w sprzedaży pojawią się jutro tj. 8 października. Zachęcamy do odwiedzania Kluczborka i będzie nam bardzo miło jeśli po wizycie i zdobyciu znaczków, podzielicie się z nami materiałami z tej wycieczki. Kto wie, może dzięki nim uda się do znaczkowej idei zapalić kolejne ciekawe miejscowości, obiekty oraz ludzi.



3.10.2019

Dzisiejszy temat to coś, co siedzi nam w głowach od bardzo dawna, a co niestety z braku czasu zawsze odkładaliśmy na później. Przez przypadek wpadła nam informacja, że ostatnia premiera znaczków kolekcjonera miała miejsce w grudniu 2018 roku, więc czas zakasać rękawy i pokazać kolejne znaczki z tej serii.

Abyście nie doznali zbyt dużego szoku i oby grafikowi nie zapalił się ołówek, narazie wykonaliśmy pięć znaczków kolekcjonera. Musicie przyznać, że kolejny raz wyszły one wyśmienicie i trzeba to przyznać grafikowi - ma chłop talent :-).

Zdajemy sobie sprawę, że zapewne najnowsze, jak i poprzednie znaczki z tej serii przypadną do gustu wielu kolekcjonerom. Przypominamy jednak, że aby wejść w ich posiadanie konieczny jest udział w grze kolekcjonerskiej i zdobywanie znaczków kolekcjonera po kolei. Nie ma więc możliwości, by prezentowane wyżej znaczki uzyskać w jakikolwiek inny sposób, albo by zdobyć je pomijając wcześniejszą serię związaną ze zwierzętami zagrożonymi wyginięciem. I tyle w ramach przypomnienia krótkich zasad gry kolekcjonerskiej. 

A wracając do znaczków, to mamy nadzieję, że przygotujecie dla nich zaszczytne miejsce w swoich kolekcjach. Liczymy też na to, że nie będą one tylko ozdobą, ale również pretekstem do przypomnienia sobie historii naszego kraju, która bądź co bądź wiąże się z historią Czech, Węgier czy Litwy. 

Tymczasem zachęcamy do dalszej zabawy i uczestnictwa w grze kolekcjonerskiej. Pamiętajcie - to tylko zabawa, a ilość znaczków kolekcjonera, w żaden sposób nie podnosi niczyjej wartości ani statusu. Życzymy każdemu dotarcie do tego etapu swojej kolekcjonerskiej pasji i jesteśmy przekonani, że kolejne znaczki sprawią Wam ogromną radość, nawet, jeśli na ich zdobycie przyjdzie jeszcze odrobinę poczekać.



28.09.2019

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że czas na nic nie czeka i pędzi jak oszalały. Dopiero była wiosna, później lato, a teraz mamy już jesień. Ani się obejrzeliśmy, a nieco ponad tydzień temu, w czwartek 19 września, świętowano kolejne już urodziny Klubu Kolekcjonera Znaczków Turystycznych w Komornikach....

Tak dla uściślenia podpowiemy tylko, że to już trzecie urodziny jakie świętowano w sali GOK. Jak zwykle z życzeniami przybyli goście z różnych okolic, a do tego przedstawiciele lokalnej władzy. Ale o tym wszystkim przeczytacie w relacji, którą dziś dla Was mamy. Niech więc będzie ona kolejnym zapisem klubowej historii i pamiątką działalności znaczkomaniaków z Komornik. Zapraszamy do lektury.

Więcej informacji >>



25.09.2019

Miejsce i znaczek, które dziś prezentujemy chcieliśmy Wam pokazać w ubiegłym roku, ale jak to zwykle bywa nie zawsze chcieć to móc. Na szczęście dzięki pomocy Dyrektora Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, dziś możemy Was zaprosić do tego niezwykle ciekawego muzeum położonego w niewielkiej miejscowości na zachód od Poznania.

O muzeum rzecz jasna przeczytacie na karcie znaczka, gdzie standardowo umieściliśmy odnośniki do stron oraz dane miejsca sprzedaży. A na samym znaczku znajdziecie kilka symboli związanych z Powstaniem Wielkopolskim i powstańczymi wojskami. O nich dowiecie się już na miejscu w Lusowie, a później także z audioprzewodnika powiązanego ze znaczkiem. 

Pamiętajcie jednak, że znaczkowa idea związana jest ze zwiedzaniem, zakupem biletu, zdobyciem wiedzy. Jesteśmy przekonani, że większość z Was tak właśnie zrobi, dziękując tym samym za kolejny znaczek i możliwość dokładniejszego poznania naszej historii. Muzeum stale się rozwija, więc nawet jeśli byliście w nim rok temu, na pewno odnajdziecie coś nowego. Pamiątką z tej wizyty będzie znaczek turystyczny, który w sprzedaży dostępny będzie od 27 września. Zapraszamy zatem do Lusowa i czekamy na Wasze relacje z wizyty w tym miejscu.

MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W LUSOWIE  No. 877

Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie gromadzi dokumenty, mapy, zdjęcia, sztandary, mundury, militaria, modele i inne pamiątki dotyczące Powstania Wielkopolskiego, Powstańców oraz żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. Szczególny zbiór stanowią eksponaty związane z osobą gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, który mieszkał w Lusowie w latach 1919-1937. Muzeum kultywuje także pamięć córek Generała: Janiny Lewandowskiej (z domu Dowbor Muśnickiej), jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu oraz Agnieszki Dowbor Muśnickiej, zamordowanej przez Niemców w Palmirach. Na pobliskim cmentarzu znajduje się grób, w którym pochowano gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, jego żonę oraz czaszkę Janiny. W innej części wsi znajduje się zabytkowy kościół i pałac, w którym mieszkał Generał i jego rodzina.



22.09.2019

Wczoraj słowami Bobika zrelacjonowaliśmy Wam przebieg wystawy znaczków turystycznych w Warszawie, a dzisiaj przeniesiemy się do Pruszkowa, gdzie w ubiegłą niedzielę kolejny raz swoją znaczkową kolekcję pokazywał Andrzej.

Musicie wiedzieć, że to nie pierwsze kroki Andrzeja jeśli chodzi o wystawiennictwo znaczków turystycznych. Jeśli dobrze policzyliśmy to już czwarta wystawa w tym roku, podczas której Andrzej zaraża znaczkozą, objaśniając przybyłym zasady gry kolekcjonerskiej i snując znaczkowe opowieści. Zresztą robi to ciągle - taki już jest. No ale nie czas na to, zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją Andrzeja, a jeśli i Wy braliście udział w opisanej imprezie i macie jakieś fotki, to podeślijcie je do nas, aby wzbogacić galerię. 

Więcej informacji >>



21.09.2019

Minął już tydzień od wydarzeń jakie miały ostatnio miejsce w Warszawie i w Pruszkowie, dlatego właśnie dzisiaj postanowiliśmy opublikować relację z pierwszej znaczkowej wystawy we wrześniu. A wszystko odbyło się na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie pojawiło się całe mnóstwo turystów.

To oczywiście jedynie krótki zapis tego co działo się w Warszawie w ubiegłym tygodniu. Zapewne z tekstu dowiecie się wiele więcej, a dalszym uzupełnieniem tej relacji będzie zgromadzona dokumentacja fotograficzna. Zachęcamy zatem do lektury oraz do zapoznania się ze zdjęciami. Są one świetnym uzupełnieniem relacji, a wiadomo, że obraz wart jest tysiąca słów. Oglądajcie zatem i czytajcie.

Więcej informacji >>



19.09.2019

Jak wiadomo ciekawych miejsc turystycznych mamy w naszym kraju wiele i niekiedy nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że pewne turystyczne perełki znajdują się tak blisko nas, w zasięgu ręki.

Dziś taki właśnie przykład z Milicza - miasta, które wielu z Was zapewne już poznało, gdzie znajduje się kilka bardzo ciekawych i historycznych budynków. Ale czy wiedzieliście, że w Miliczu znajduje się Muzeum Bombki lub Galeria Druha Bolka ?   

MUZEUM BOMBKI W MILICZU  No. 875

GALERIA DRUHA BOLKA W MILICZU  No. 876

Jaka by nie była Wasza odpowiedź warto raz jeszcze odwiedzić to miasto i zwiedzić te ciekawe miejsca. Wszak nie ma nic przyjemniejszego jak zdobycie znaczka na żywo, w miejscu, którego dotyczy. Prezentowane powyżej znaczki już są dostępne w sprzedaży. Pamiętajcie jednak, by przed wizytą w Miliczu dokładnie sprawdzić godziny dostępności obiektów. Zapraszamy do zwiedzania.



13.09.2019

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Dziesiątą część "Pamiętnika Bobika" otrzymaliśmy dobre 2-3 tygodnie temu, ale przez wiele pilniejszych spraw, które mieliśmy do ogarnięcia ten felieton zostawiliśmy na później.

W tym tygodniu udało się opublikować większość ważnych komunikatów, zatem przyszedł i czas, aby nieco urozmaicić Wam nadchodzący weekend, tym bardziej, że nie będzie to typowy felieton z serii, co być może już widzicie spoglądając na powyższą grafikę.

Zapraszamy zatem do lektury i jak zapowiada autor artykułu to dopiero początek.

Z pamiętnika Bobika - cz. 10 >>



12.09.2019

Jak wiecie im więcej znaczków w danym rejonie, tym wieksze szanse na kolejne znaczkowe miejsca, do których wkrótce powrócicie. I tak jest też dzisiaj, choć tu sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana i historyczna.

Pozostajemy zatem na południu Polski i dzisiaj mamy dla Was dla odmiany dwa nowe znaczki, które z pewnością przyjmiecie równie dobrze jak wczorajsze nowości.  

DAWNA CERKIEW ŚW. KOSMY I DAMIANA W KAMIANNEJ  No. 873

SKANSEN ULI PASIEKI "BARĆ" W KAMIANNEJ  No. 874

Prezentowane powyżej znaczki są już dostępne w sprzedaży w miejscu, które wskazaliśmy na powyższych podstronach. Zachęcamy do oglądania i zwiedzania powyższych obiektów i nie zapomnijcie o miodzie, a w zasadzie różnorodnych miodach i produktach pszczelarskich z jakich słynie KamiannaJesteśmy pewni, że będziecie tu mieli co robić, a zwiedzanie Kamiannej będzie "miodem na Wasze serce". Nie zapomnijcie pochwalić się swoimi wrażeniami z tych miejsc czy to w formie komentarza czy relacji. Będzie nam bardzo miło, a tymczasem zapraszamy do Kamiannej.



11.09.2019

Oto mamy dla Was kolejną znaczkową ucztę i  zaproszenie do miejsc, które być może mieliście okazję odwiedzić podczas swoich znaczkowych wypraw, a jeśli nie to tym bardziej warto to zrobić właśnie teraz. 

Tym razem przenosimy się do Wisły, gdzie znajduje się kilka ciekawych obiektów przedstawionych na prezentowanych obok znaczkach.

Krążki, których premierę właśnie macie przed oczami do sprzedaży trafią w czwartek 12 września, dlatego jeśli nie macie w najbliższym czasie pomysłu  na wycieczkę, to śmiało możecie wybrać się właśnie do Wisły. 

KOMPLEKS SKOCZNI NARCIARSKICH W WIŚLE  No. 868

KOŚCIÓŁ EWANGELICKO - AUGSBURSKI W WIŚLE  No. 869

DWORZEC KOLEJOWY W WIŚLE  No. 870

WIADUKT KOLEJOWY W WIŚLE - ŁABAJOWIE  No. 871

Jak zwykle wszelkie opisy przedstawionych miejsc znajdziecie klikając w linki powyżej. Linki te kierują do katalogu znaczków, gdzie zawsze po wizycie w danym miejscu możecie pozostawić komentarz, dzieląc się wrażeniami z pozostałymi turystami. Można tam także wpisać wskazówki dla kolejnych odwiedzających lub po prostu podziękować za znaczek. Oprócz tego na tych właśnie stronach znajdziecie wszelkie niezbędne informacje o miejscach sprzedaży znaczków. Warto zatem odwiedzać te strony planując swoje wyprawy do miejsc jakie Wam rekomendujemy, tym bardziej, że często błądzicie w poszukiwaniu punktów sprzedaży. Do zobaczenia zatem na szlaku, a kto wie, może spotkamy się w Wiśle ?



9.09.2019

Od czasu ostatniego komunikatu minęły nieco ponad dwa tygodnie, w czasie których udało nam się ustalić dalsze szczegóły związane z tegorocznym Ogólnopolskim Spotkaniem Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Chcieliśmy od razu dopiąć wszystko na przedostatni guzik i  w dużej mierze udało się to osiągnąć. Zostały nam już tylko drobnostki plus oczywiście kwestie, których nie przewidzieliśmy, choć wydaje nam się, że takich nie ma.

Poniżej przedstawiamy szczegóły jeśli chodzi o spotkanie, zakwaterowanie i wyżywienie podczas OSKZT oraz orientacyjny rozkład wszystkich zajęć. Prosimy o dokładne zapoznanie się z treścią, a w przypadku zgłoszeń o stosowanie się do podanych poniżej zaleceń. 

Tym razem wszyscy uczestnicy spotkania zakwaterowani zostaną w dwóch położonych w sąsiedztwie obiektach /odległość między nimi to ok. 150 m/:

Ośrodek Kolonijno - Wypoczynkowy "Syrenka", ul. Grunwaldzka 13, Stegna (GPS: 54.330855, 19.114419)

Ośrodek Kolonijno - Wypoczynkowy "Baltika", ul. Powstańców Warszawy 9B, Stegna (GPS: 54.329880, 19.116294)

Dalsze informacje poniżej....


Więcej informacji

3.09.2019

Skończyły się co prawda wakacje, ale to nie oznacza końca znaczkowych wycieczek i poznawania nowych oraz interesujących obiektów na terenie naszego kraju. 

Dziś chcemy Was zachęcić do wędrówek w północnych ostępach Gór Stołowych, a dokładniej do wizyty w miejscowości Gorzeszów, w której znajdziecie przedstawioną na znaczku Diabelską Maczugę.

Znaczek zakupicie w Lnianej Chacie w Chełmsku Śląskim prawdopodobnie od 4, a na pewno od 5 września. Raz jeszcze zapraszamy do poznania tej ciekawej formy skalnej z Gorzeszowa i liczymy na Wasze fotki z wycieczek w te rejony. O Diabelskiej Maczudze nieco więcej przeczytacie w tekście poniżej, a już niebawem posłuchacie w nagraniu, które właśnie przygotowujemy.

DIABELSKA MACZUGA W GORZESZOWIE  No. 872

W północnej części Gór Stołowych, w niewielkiej wsi Gorzeszów, położonej na południowy wschód od Krzeszowa, znajduje się interesujący ostaniec skalny nazywany Diabelską Maczugą. Formacja ta znajduje się po  lewej stronie drogi Krzeszów – Mieroszów i wyrasta samotnie pośrodku łąki. Diabelska maczuga powstała wskutek długiego procesu wietrzenia skały, a zbudowana jest z górnokredowych piaskowców. Pośrodku tej formy skalnej w 1913 roku umieszczono tablicę upamiętniającą tzw. Bitwę Narodów pod Lipskiem w 1813 roku. Maczuga ma wysokość ok. 7,5 metra i jest uznana za pomnik przyrody nieożywionej. Niegdyś uważano ją za stół ofiarny, a miejscowe legendy jej istnienie wiążą właśnie z działalnością diabła, który chcąc zniszczyć powstające w Krzeszowie opactwo cystersów znalazł w pobliskim paśmie górskim ogromny kamień, by nim zniszczyć budujący się kościół. Niestety diabeł przeliczył się z czasem i pozbawiony mocy, wraz z pierwszymi promieniami słońca upuścił kamień, który spadł na łąkę, na której pozostał do dziś.



29.08.2019

Oto ostatnia w tym miesiącu znaczkowa premiera, tym razem z Warszawy i znaczek, który będziecie mogli zdobywać od 1 września

Zanim jednak ruszycie w teren, warto choćby symbolicznie zapoznać się z obiektem, który za pośrednictwem tego znaczka jest przez nas promowany. Zachęcamy zatem do przeczytania poniższego opisu, a więcej informacji na temat muzeum znajdziecie klikając w poniższy link. Opisy poszczególnych wystaw, zdjęcia i wiele innych cennych informacji znajdziecie na stronie internetowej i profilu Muzeum Geologicznego PIG-PIB. Na pewno na zwiedzanie trzeba przeznaczyć więcej czasu, ale jesteśmy przekonani, że z tej wycieczki będziecie bardzo zadowoleni. No i koniecznie dajcie nam znać jak było.

MUZEUM GEOLOGICZNE PIG-PIB W WARSZAWIE  No. 861

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) to jedna z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Utworzony został 7 maja 1919r., stając się największą w naszym kraju instytucją zajmującą się badaniami budowy geologicznej Polski. Wraz z rozpoczęciem działalności, do życia powołane zostało Muzeum Geologiczne. Od samego początku miało gromadzić i przechowywać jak najbardziej kompletny zbiór okazów kopalnych ukazujących budowę geologiczną Polski. Budynek Muzeum, zaprojektowany przez Mariana Lalewicza, oddany został do użytku w roku 1930. Pod koniec lat 30-ych XX wieku w Muzeum uruchomiono nowe pracownie oraz wystawy. Rozwój wstrzymał wybuch II Wojny Światowej kiedy to liczne okazy uległy znacznym zniszczeniom. Po zakończeniu wojny przystąpiono do odbudowy placówki, a dzięki intensywnym badaniom geologicznym Muzeum zyskało wiele nowych okazów. Obecnie oglądać tu można bogatą kolekcję skał, minerałów i skamieniałości obrazujących geologię Polski oraz historię życia na Ziemi.



27.08.2019

Kolejne znaczkowe nowości, które chcielibyśmy Wam dziś pokazać prezentują się jak na obrazku z prawej strony, a powstały dzięki staraniom miejscowego Centrum Informacji Turystycznej, Fundacji Partnerstwo Dorzecze Słupi oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.  

Jeszcze ciepłe i pachnące świeżością znaczki właśnie podróżują do miejsca przeznaczenia i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to od najbliższego czwartku tj. 29 sierpnia, będą dostępne w sprzedaży

RATUSZ W SŁUPSKU  No. 866

BIAŁY SPICHLERZ MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO W SŁUPSKU  No. 867

Tymczasem w oczekiwaniu na dotarcie przesyłki na miejsce zachęcamy do zapoznania się z opisami przedstawionych na znaczkach obiektów. Przypominamy, że wszelkie informacje  obiektach, miejscach sprzedaży, odnośniki, znajdziecie na podstronie danego znaczka (wystarczy kliknąć w wybrany link powyżej).

Gorąco zachęcamy do oglądania i zwiedzania powyższych obiektów, a z tego co wiemy będziecie tu mieli co robić. Mamy nadzieję, że pochwalicie się swoimi wrażeniami z tych miejsc czy to w formie komentarza czy jako relacji. Czekamy na wieści i zapraszamy do zwiedzania Słupska.



26.08.2019

Nowy tydzień, a wraz z nim mamy dla Was kolejny - nowy znaczek turystyczny. Tym razem wracamy na Dolny Śląsk, a dokładniej na teren Gminy Czarny Bór, gdzie znajduje się Trójgarb wraz z wieżą widokową widoczną na prezentowanym znaczku. 

Znaczek od dzisiaj jest dostępny w sprzedaży, w miejscu podanym na podstronie tego krążka. Niech ta dzisiejsza premiera będzie dla Was pretekstem do wyprawy na Trójgarb w ten ostatni wakacyjny tydzień. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobyć ten szczyt także jesienią, w każdym razie liczymy na Wasze relacje z wizyty na Trójgarbie i fotki okolic widocznych ze szczytu wieży. 

WIEŻA WIDOKOWA NA GÓRZE TRÓJGARB  No. 865

Na szczycie Trójgarbu położonego w północnej części Gór Wałbrzyskich, znajduje się wieża widokowa, której oficjalnego otwarcia dokonano 29 grudnia 2018 roku. Stalowa budowla z drewnianymi wstawkami w postaci podestów i stopni, powstała przy współudziale trzech gmin Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno – Zdrój oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a wybudowano ją kosztem 1,79 mln zł. Wieża na szczycie Trójgarbu ma wysokość 27,5 m i podstawę w kształcie trójkąta. Na jej szczycie posadowionych jest pięć tarasów widokowych w kształcie trójkątów symbolizujących trzy gminy, dzięki którym powstała wieża. Tarasy te znajdują się na wysokości od 17 do 23 metrów ponad poziomem gruntu i zajmują trzy ostatnie kondygnacje wieży. Z jej szczytu przy sprzyjających warunkach atmosferycznych dostrzeżemy nie tylko wzniesienia tej części Gór Wałbrzyskich, ale także Góry Kamienne, Ślężę, zabudowania Wrocławia, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie oraz widoczną w oddali Śnieżkę.



22.08.2019

VIII OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Nadeszła pora, aby przedstawić miejsce tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Jak już zauważyliście na załączonej grafice odbędzie się ono na północy naszego kraju na obszarze Mierzei Wiślanej

Tak więc ósmy raz w gronie znaczkomaniaków, spotykamy się w ramach OSKZT w dniach od 10 do 13 października, a miejscem naszego spotkania będzie Ośrodek Kolonijno - Wypoczynkowy "Syrenka" w miejscowości Stegna.

O wszelkich szczegółach związanych ze spotkaniem (ceny, noclegi, menu itp.) napiszemy  już w komunikacie szczegółowym, który opublikujemy za kilka dni, kiedy już wszystko ustalimy, a to jak wiecie także wymaga czasu, skupienia i negocjacji. Ponadto pracujemy nad tym, abyśmy wspólnie mogli zwiedzić Gdańsk, a to wymaga kolejnych rozmów i ustaleń. Dziś chcieliśmy tylko przedstawić ogólne informacje o miejscu spotkania oraz o terminie.


Więcej informacji

21.08.2019

Turystyka to nie tylko miejsca znane i oblegane przez tłumy ludzi, ale również atrakcje mniej znane, pokazujące piękno naszego kraju, narodowe dziedzictwo oraz kulturę. 

I dzisiaj właśnie takie miejsce i znaczek turystyczny, dzięki któremu będziecie mogli dowiedzieć się nieco więcej nt. rolnictwa, produktu lokalnego, ale też wsi Rzuchowa, w której działa Centrum Produktu Lokalnego. 

Znaczek jest już dostępny w sprzedaży, dlatego jeśli tylko dysponujecie chęciami i wolnym czasem to zapraszamy do Rzuchowej. 

CENTRUM PRODUKTU LOKALNEGO W RZUCHOWEJ  No. 863

Centrum Produktu Lokalnego zlokalizowane jest w samym środku zespołu dworsko-parkowego we wsi Rzuchowa, położonej nieopodal Tarnowa. Centrum jest jedną z atrakcji regionu, którą tworzy część zabytkowego parku dworskiego, budynek centrum oraz ogródek edukacyjny. Podstawowym celem działalności Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej jest promocja zdrowia i zdrowego sposobu odżywiania, promocja produktów lokalnych, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich, zachowanie starych ras zwierząt, odmian roślin i ochrona środowiska. W Centrum Produktu Lokalnego zlokalizowano zarówno sale edukacyjne jak i pracownie tematyczne, a także ogródek, w którym zamontowano drewniane korytka czy szklarnię na potrzeby prowadzonych zajęć edukacyjnych. W Centrum organizowane są wystawy stałe i czasowe ukazujące m.in. ludowe rękodzieło czy tradycje upraw roślin. Ponadto odbywają się tutaj degustacje, prelekcje, festiwale i projekcje filmów oraz kursy zdrowego gotowania, żywienia i uprawy roślin.



20.08.2019

Zapewne zadziwia Was tempo tegotygodniowych publikacji? Cóż czasem tak jest, a że wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, spieszymy z kolejnymi nowościami byście jeszcze mogli zmodyfikować swoje plany turystyczne. 

Tym razem zapraszamy w Góry Świętokrzyskie, a właściwie do ich wnętrza, do jednej z najpiękniejszych polskich jaskiń, o której chyba każdy miał okazję słyszeć. A jeśli nie to tym bardziej zachęcamy do lektury poniższego opisu i wizyty na stronie internetowej jaskini, gdzie znajdziecie więcej informacji na jej temat. 

A jeśli chcecie przeżyć kolejną niesamowitą turystyczną przygodę to zapraszamy do osobistego zwiedzania. Nie zapomnijcie o krótkiej relacji z tego miejsca, z której na pewno się ucieszymy. Znaczki już od 21 sierpnia będą dostępne na miejscu.

JASKINIA RAJ - GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE  No. 864

Jaskinia Raj to jedna z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w naszym kraju, zachwycając różnorodnością oraz bogactwem kalcytowych form naciekowych. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody. To tutaj znajdują się unikatowe w światowej skali skupiska stalaktytów, a cała jaskinia stanowi ponadto za niezwykle ciekawe stanowisko archeologiczne. Jaskinię Raj dla ruchu turystycznego udostępniono w 1972 roku. Jej zwiedzanie możliwe jest wyłącznie pod opieką przewodnika. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów. Rozpoczyna się ona w pawilonie ekspozycyjnym, gdzie turysta wprowadzany jest w tematykę krasu. Ponadto może tu poznać narzędzia człowieka neandertalskiego zamieszkującego jaskinię oraz szczątki prehistorycznych zwierząt. Następnie poprzez śluzę zabezpieczającą mikroklimat jaskini trafia się do właściwej jaskini gdzie oprócz Komory Złomisk możemy podziwiać kolumny naciekowe w Sali Kolumnowej czy gromady stalaktytów w Sali Stalaktytowej. Cała trasa turystyczna jest oświetlona przez co jej zwiedzanie należy do bardzo komfortowych.



20.08.2019

Czasem musimy troszkę podkręcić tempo i dziś właśnie taki dzień. Po wczorajszej szybkiej premierze pora na jeszcze szybszy komunikat nt. najnowszego znaczka w Pszczewie. 

Najnowszy znaczek przedstawia zabytkowy "Dom Szewca", w którym mieści się pszczewskie muzeum. W placówce w chwili obecnej kończy się generalny remont i już wkrótce obiekt udostępniony będzie dla zwiedzających. To wyjątkowa sytuacja, a że w Pszczewie remont w muzeum odbywa się raz na 300 lat, to mamy nadzieję, że podejdziecie do tematu ze zrozumieniem i za kilka tygodni z większą radością przybędziecie w to miejsce. 

A tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie aby już teraz odwiedzić miasteczko i poznać jego historię. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży i do czasu uruchomienia ekspozycji muzealnych będzie dostępny w Bibliotece Publicznej. Zapraszamy zatem do Pszczewa i na znaczkowy szlak, a informacje o obiekcie znajdziecie poniżej.

MUZEUM "DOM SZEWCA" W PSZCZEWIE  No. 860

Muzeum w Pszczewie zostało otwarte we wrześniu 1984 roku. To przede wszystkim zabytkowy budynek mieszkalny z II połowy XVIII wieku zbudowany z drewna na wysokiej kamiennej podmurówce. Dom Szewca wyróżnia się spośród innych budynków na pszczewskim rynku kształtem i proporcjami, wyznaczonymi przez kryty gontem wysmukły dach, stanowiący 2/3 wysokości budowli. Zamieszkiwany był niegdyś przez znaną w Pszczewie rodzinę Paździorków. Część powierzchni ekspozycyjnej muzeum przeznaczona została na odtworzenie warsztatu i sklepu szewca Feliksa Paździorka znanego działacza polonijnego. Ciekawostką Muzeum jest zachowana tzw. „czarna kuchnia” z połowy XVII w. Ponadto zobaczyć można znaleziska z wykopalisk archeologicznych, a także wystawę pt. „Dawny Pszczew na fotografii i pocztówce”. Obecnie, poza funkcjami muzealnymi, obiekt spełnia również rolę sklepu z pamiątkami oraz centrum informacji turystycznej.



19.08.2019

Jesteście gotowi na kolejną porcję znaczkowych nowości? Jeśli tak to zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami. 

Dzisiaj zapraszamy Was w okolice Siedlec, do miejscowości Mościbrody, gdzie tuż przy kompleksie tamtejszych stawów hodowlanych znajduje się zabytkowy dwór widoczny na prezentowanym znaczku. 

Informacje o dworze i jego historii znajdziecie poniżej, ale także na stronie internetowej obiektu (link na podstronie dotyczącej danego znaczka). My zaś dopełniając wszelkich formalności informujemy, że prezentowany dzisiaj znaczek już jutro tj. 20 sierpnia, trafi do sprzedaży. Zapraszamy do wizyty w tym miejscu. 

DWÓR MOŚCIBRODY  No. 862

Mościbrodzki folwark powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX w., gdy właścicielem był Józef Jarząb. Wzniesiono wtedy dwór, budynki gospodarcze i czworaki. Zabudowania otaczał kompleks hodowlanych stawów oraz park krajobrazowy. Właściciel poległ podczas powstania styczniowego, a Mościbrody zostały skonfiskowane na rzecz zaborcy. Jeszcze W 20-leciu międzywojennym posiadłość rozwijała się i była prężnie działającym gospodarstwem, za sprawą dzierżawcy Stanisława Glogera. Dwór nie został zniszczony podczas II wojny światowej, ponieważ stacjonował tu oddział niemieckiej policji. W czasach PRL, folwark został upaństwowiony i przekazany w zarządzanie Państwowemu Gospodarstwu Rybackiemu. Losy dworu w Mościbrodach uległy odmianie, gdy w 2001 r. trafił on w ręce prywatnych właścicieli, których ambicją było odtworzenie majątku zgodnie z jego oryginalnym wyglądem. Dbałości o detale architektoniczne towarzyszyła troska o odrodzenie w tym miejscu dawnego ducha ziemiańskiego. Dziś mieści się tu dostępna dla wszystkich restauracja oraz pokoje gościnne.



13.08.2019

Nie tylko znaczki turystyczne są pretekstem do odwiedzania ciekawych miejsc. Dziś pokażemy Wam, że czasem także za sprawą znaczków okolicznościowych możemy wrócić do interesujących nas obiektów i przy okazji zdobyć znaczek wraz z bardzo pożądanym kuponem "JOKER". 

Zapraszamy Was zatem do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie już niebawem rozpoczną się obchody związane z 500-leciem istnienia tamtejszego zamku królewskiego. 

Prezentowany znaczek dostępny będzie od 19 sierpnia, dlatego już dziś zachęcamy do wizyty w Piotrkowie Trybunalskim i zwiedzania tutejszego muzeum, którego siedziba mieści się właśnie w zamku.

ZO - 500 - LECIE ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

W 2019 roku Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim obchodzi 500-lecie oddania go do użytku. Rezydencja królewska Zygmunta Starego wzniesiona została przez architekta Benedykta – autora prac kamieniarskich na Wawelu oraz w Sandomierzu. Piotrkowską wieżę zbudowano na sztucznym nasypie, otoczonym fosą, do którego wchodziło się przez mostek wiodący do głównych drzwi. Trzykondygnacyjną bryłę budynku zbudowano na planie zbliżonym do kwadratu. Parter budynku był przeznaczony dla dworzan, na pierwszym piętrze znajdowały się zaś prywatne komnaty królewskie. Drugie piętro pełniło funkcję komnat reprezentacyjnych – odbywały się tu spotkania z senatorami oraz innymi dostojnikami. Dach budynku pierwotnie był dwuspadowy, a jego obecny kształt jest wynikiem późniejszych zmian. Piotrkowski zamek był oficjalną rezydencją monarszą do końca panowania Zygmunta Augusta. 500-letni zabytek był świadkiem wielu znaczących wydarzeń w historii Polski: w nim odbywały się obrady izby senackiej za czasów ostatnich Jagiellonów oraz posiedzenia Trybunału Koronnego w końcu XVI wieku. W sierpniu 1918 roku budynek przekazano Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu, a cztery lata później otwarto w nim Muzeum Krajoznawcze Ziemi Piotrkowskiej. Główne obchody 500-lecia ukończenia prac budowlanych na Zamku Królewskim Zygmunta I Starego w Piotrkowie Trybunalskim zaplanowano na 21 września 2019 roku.



12.08.2019

Nadszedł czas na kolejną znaczkową premierę i dzisiaj chcemy gorąco zaprosić Was do Muzeum Wojska w Białymstoku. 

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się od 15 sierpnia. To dzień Święta Wojska Polskiego, podczas którego w muzeum przygotowano specjalne atrakcje i wydarzenia, a dodatkowo darmowy wstęp dla zwiedzających muzealne ekspozycje. Liczymy na Wasz udział w tych wydarzeniach i czekamy na facebookowe relacje, a teraz już zapraszamy do wizyty w Białymstoku. 

MUZEUM WOJSKA W BIAŁYMSTOKU  No. 859

Muzeum Wojska w Białymstoku jest miejską instytucją kultury, działającą już ponad pięćdziesiąt lat. W swoich zbiorach posiada broń białą od czasów średniowiecza po szable ułanów, broń palną z niemal wszystkich krajów Europy, a także elementy wyposażenia i umundurowania (przede wszystkim polskie, niemieckie i rosyjskie). Oddzielny zbiór stanowi wielotysięczna kolekcja zdjęć i dokumentów historycznych. Najistotniejszą częścią oferty wystawienniczej Muzeum Wojska w Białymstoku są ekspozycje stałe. Pokazujemy na nich pełen przekrój historii Polski północno-wschodniej w XX wieku, eksponując wątki wojskowe na tle wydarzeń społecznych, kulturalnych i obyczajowych tego okresu. Muzeum jest placówką nowoczesną, zapewniającą zwiedzającym zarówno narrację w tradycyjnym stylu, jak też przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych, stacji odsłuchowych, materiałów wideo, systemu zdjęć 3D czy audioprzewodników.



4.08.2019

Tym razem troszkę nietypowo premiera w niedzielę. Nie jest to jednak przypadek. W końcu są wakacje i zapewne ktoś z Was znajduje się w pobliżu miasta, do którego chcemy Was zaprosić tym razem. A że znaczki w Oleśnie dostępne będą od 5 sierpnia, to nie ma lepszej pory na premierę niż właśnie dziś - w niedzielę.  

Tradycyjnie w tym miejscu zamieszczamy dwa linki będące odnośnikami do podstron z opisami dziś prezentowanych obiektów. Na tych podstronach znajdziecie inne przydatne treści (miejsce sprzedaży, GPS, linki do stron). 

KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY W OLEŚNIE - POMNIK HISTORII  No. 857

OLESKIE MUZEUM REGIONALNE W OLEŚNIE  No. 858

Nie pozostaje nam zatem nic innego jak tylko zaprosić Was do Olesna. Jesteśmy przekonani, że nowe znaczki i miejsca jakie na nich przedstawiono przypadną Wam do gustu, ale zachęcamy także do dalszego zwiedzania miasta i jego okolic. Liczymy też na to, że podzielicie się z nami materiałami z tej wycieczki. 



29.07.2019

Jeśli tegoroczne wakacje spędzacie gdzieś w okolicach Kłodzka, to zapewne ucieszy Was informacja, że wyjeżdżając na wypoczynek lub z niego wracając, być może będziecie mieli okazję zdobyć prezentowany dzisiaj znaczek okolicznościowy. 

Jest on nie tylko okazją, by poznać postać św. Gerarda Mejelli, ale także pretekstem do kolejnej wizyty w Bardzie, gdzie znaczek ten jest dostępny w sprzedaży. 

Przy okazji polecamy wizytę w innych znaczkowych miejscach w Bardzie. Okazuje się, że np. do Kaplicy Górskiej na Górze Kalwarii dociera niewielu znaczkomaniaków, a naprawdę warto się tam wdrapać, tym bardziej, że przy okazji można spojrzeć na Bardo z punktu widokowego zlokalizowanego ponad skalnym obrywem. Zresztą miejsc, które trzeba w Bardzie odwiedzić jest więcej, dlatego zapraszamy do zwiedzania tego miasteczka, a znaczek okolicznościowy na pewno będzie miłym kolekcjonerskim uzupełnieniem tej wizyty.

ZO - 2019 - ROK ŚW. GERARDA MAJELLI

Św. Gerard Majella, włoski redemptorysta (1726-1755) to charyzmatyczny brat zakonny. Jego pełne wiary życie obfitowało w wiele cudów i nadzwyczajnych wydarzeń. Matki, zwłaszcza w stanie błogosławionym, doświadczają mocy św. Gerarda. Dlatego też, włoskie matki podjęły starania, by ogłosić go ich patronem. Nazywany jest też „świętym od szczęśliwych porodów”. Wiele szpitali włoskich swoje oddziały porodowe poświęca św. Gerardowi. Św. Gerard jest też patronem dobrej spowiedzi. Jako brat zakonny nie mógł spowiadać, lecz potrafił jak nikt inny przygotowywać do godnego i owocnego przeżycia spowiedzi. Wspaniale potrafił dodać odwagi do przezwyciężenia wstydu i lęku przed spowiednikiem. Miejscem kultu św. Gerda jest Materdomini na południu Włoch, natomiast w Polsce w kościołach redemptorystów: w Krakowie, Lubaszowej, Tuchowie, Szczecinie, Szczecinku, Toruniu, Skarżysku-Kamiennej, Zamościu i Bardzie, a poza kościołami redemptorystów w Gliwicach i Rzeszowie. Aby jeszcze bardziej przybliżyć postać tego świętego i jednocześnie uczcić jego życie i działalność, w Warszawskiej Prowincji Redemptorystów od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku we wszystkich kościołach, wspólnotach i instytucjach redemptorystów przeżywany jest Rok św. Gerarda Majelli.



26.07.2019

Kończymy tydzień informacją o najnowszym znaczku okolicznościowym, który już za kilka dni pojawi się podczas rajdu "Tour de Calisia - XI Setka Cyklisty" w Kaliszu. 

O samym rajdzie, jego historii i celach napisaliśmy krótko w poniższym opisie. Zachęcamy jednak do odwiedzenia strony internetowej Klubu Turystyki Rowerowej „Cyklista” w Kaliszu, gdzie o rajdzie i jego poprzednich edycjach napisano obszerniej.

Zachęcamy do udziału w rajdzie, także jako doping lub jak kto woli widownia. Z pewnością będzie to okazja do poznania wielu ciekawych ludzi, wymiany turystycznych doświadczeń i uzupełnienia kolekcji o ten okolicznościowy znaczek. Zapraszamy do Kalisza. 

ZO - TOUR DE CALISIA - XI SETKA CYKLISTY

Niniejszy znaczek okolicznościowy został wydany w ramach XI edycji Rajdu Rowerowego "Tour de Calisia" - Setka Cyklisty” jako pamiątka dla uczestników imprezy. XI Setka Cyklisty odbędzie się 3 sierpnia 2019 roku. Organizatorem rajdu jest Klub Turystyki Rowerowej „ Cyklista” w Kaliszu, Urząd Miejski oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kaliszu, a także Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego. Cykliści na 100. kilometrową trasę wyruszą z samego rana z Głównego Rynku w Kaliszu, by poprzez Godziesze, Iwanowice, Błaszki, Tubądzin i Staw po kilku godzinach rekreacyjnej jazdy dotrzeć z powrotem do Kalisza, gdzie przewidziano zakończenie rajdu. Rajd "Tour de Calisia" organizowany jest od 2008 roku. Początkowo brało w nim udział kilkunastu lokalnych rowerzystów, ale po kilku latach liczba uczestników przekroczyła 350 osób. Rajd jest okazją do spotkania się i integracji cyklistów z całego kraju, ale też ma na celu popularyzację i rozwój turystyki rowerowej oraz prezentację i promocję walorów krajoznawczych regionu ziemi kaliskiej.



<< 1 5 10 15 18 19 20 21 22 25 30 35 40 45 50 55 >>