Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 28 29 30 31 32 35 40 45 50 55 >>

28.02.2018

689Pisaliśmy kiedyś, że u nas sytuacja jest bardzo dynamiczna i właśnie będziecie mieli okazję się o tym przekonać. Jeszcze wczoraj wszystko wydawało się oczywiste, a tu dzisiaj cały plan legł w gruzach, wszystko zaczęło wirować i lecimy z kolejną premierą.

Tym razem zapowiadany już dwa miesiące temu kolejny znaczek z Tczewa, który ukazuje zabytkowe kamienice staromiejskie. Prezentowany znaczek pojawi się w sprzedaży w najbliższy piątek - 2 marca, także miejcie to na uwadze planując swoje najbliższe wycieczki. Zapraszamy zatem do Tczewa i nie zapomnijcie pochwalić się znaczkowymi zdobyczami :-)

TCZEW - STARE MIASTO  No. 689

Tczewska starówka obejmuje swym zasięgiem rynek wraz z przyległymi ulicami, dwa kościoły: Farny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz pw. Św. Stanisława Kostki z pozostałością zabudowań podominikańskich, oraz zachowanymi fragmentami murów obronnych pochodzącymi z XIV wieku. Do najstarszych ulic w grodzie Sambora zaliczamy ul. A. Mickiewicza. W średniowieczu trakt ten prowadził do najważniejszej bramy miejskiej prowadzącej do Gdańska. O randze tej ulicy świadczą relikty, nie zachowanych niestety już dziś przedproży. Dziś wizytówką tej ulicy są zabytkowe kamieniczki. Ich średniowieczny charakter zachował się po dzień dzisiejszy w piwnicach. Kamienica znajdująca się obecnie pod numerem 8 została zakupiona w 1667 roku prze protoplastę tczewskiego odłamu rodu Forsterów - Adama Simona Ferstera, który cieszył się dużym szacunkiem wśród mieszkańców oraz piastował urząd burmistrza. Zabytkowy charakter ma także odrestaurowana niedawno kamienica o numerze 9. Dziś mieści się w niej nowoczesna drukarnia. Dla turysty zwiedzającego miasto zapewne ciekawe będą zaznaczone w poziomie ulic specjalnymi mosiężnymi znakami piesze szlaki turystyczne: forteczny, spacerowy i widokowy z zaznaczonym mostem zwodzonym i bramą wjazdową. Również na rynku w układzie poziomym zaznaczono zarys nieistniejącego ratusza, który spłonął w maju 1916 roku i nie został nigdy odbudowany.27.02.2018

463Po kolejnym tygodniu przygotowań dziś mamy dla Was kolejną znaczkową premierę z Dolnego Śląska. Tym razem przeniesiemy się do znanej Wam zapewne Sobótki, w której znajduje się dawna gazownia obecnie mieszcząca winiarnię. I to właśnie dzięki powstaniu w tym miejscu winiarni, obiekt został odrestaurowany wraz z zachowanymi dawnymi urządzeniami służącymi do produkcji gazu.

Prezentowany właśnie znaczek do sprzedaży trafi 28 lutego. Pamiętajcie jednak, że obiekt udostępniony jest do zwiedzania po uprzednim kontakcie telefonicznym w weekendy lub popołudniami. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie w linkach na podstronie dotyczącej znaczka, a już teraz zapraszamy do wizyty w Sobótce i poznawania tajemnic tego pięknego i bogatego historycznie regionu.

ZABYTKOWA GAZOWNIA MIEJSKA W SOBÓTCE  No. 463

Zabytkowa Gazownia Miejska w Sobótce została oddana do użytku w 1902 roku. Budowę obiektu rozpoczęto jednak wcześniej bo ok. 1899 roku. Kompleks działał do 1984 roku, przez wiele dziesięcioleci dostarczając gaz świetlny mieszkańcom Sobótki. Produkcja gazu odbywała się tutaj poprzez suchą destylację węgla kamiennego, a gazownia w ciągu doby produkowała ok. 2200 metrów sześciennych gazu. We wnętrzach zachował się piec z osiemnastoma retortami, kocioł parowy, a także odsmalacze i wanny do odsiarczania. Na narożniku budynku znaleźć można natomiast oryginalną lampę gazową, a w sąsiedztwie kompleksu ogromny zbiornik do przechowywania gazu. Pomimo zaprzestania produkcji gazowej w tym miejscu, jeszcze w latach 90-tych część socjalna używana była jako hotel dla sportowców Nowej Gazowni. W 2012 roku obiekt przeszedł w ręce nowych właścicieli, którzy po częściowym remoncie obiektu, łącząc historię gazownictwa ze swoją pasją utworzyli w nim winiarnię. Nowi właściciele postanowili zachować wszystkie ważne elementy procesu technologicznego gazowni i wkomponować w to winiarnię i mały hotelik. Winiarnia powstała we wnętrzu, które w czasach świetności gazowni służyło jako magazyn węgla. To właśnie dlatego w tych pomieszczeniach poczuć można unoszącą się woń koksu, siarki i smoły. Dzięki temu, można dziś napić się lokalnego wina w iście unikatowej scenerii i klimacie starej fabryki gazu.24.02.2018

KOLEKCJONERZY Z KOMORNIK NA TARGACH "TOUR SALON"

Opłatek w KomornikachDokładnie dwa tygodnie temu ekipa znaczkomaniaków z Komornik wybrała się na targi turystyczne "Tour salon", które corocznie mają miejsce w Poznaniu.

Targi są swego rodzaju drogowskazem dla osób czynnie uprawiających turystykę i mogą dostarczyć nowych pomysłów na wypady turystyczne. Są też miejscem, gdzie można znaleźć innych fascynatów turystyki i... znaczków turystycznych.

Dziś przygotowaliśmy krótką relację z tego wypadu, którą przygotowali członkowie Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach. Zapraszamy zatem do lektury.

Relacja z wizyty na targach "Tour Salon" w Poznaniu >>20.02.2018

Spotkanie w Czechach

Od pewnego czasu dopytujecie nas o szczegóły zbliżającego się czeskiego spotkania kolekcjonerów.

Kilka dni temu otrzymaliśmy obszerny komunikat w tej sprawie, ale że był on w języku czeskim, postanowiliśmy go przetłumaczyć, by uniknąć dalszych pytań i nieporozumień.

Dziś posiadamy już gotowy komunikat w tej sprawie i  wszystkim osobom, które wybierają się na kwietniowe spotkanie kolekcjonerów znaczków turystycznych w Czechach udostępniamy go na naszej stronie. 

Pobierzcie zatem z pobieralni lub poniżej wszystkie niezbędne pliki i zapoznajcie się z treściami jakie w nich zawarto.

Program spotkania z wszystkimi danymi oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie klikając w poniższe ikony.

Formularz zgłoszeniowy Program Spotkania
pdf pdf

UWAGA!!! Organizatorami spotkania są czescy kolekcjonerzy ZT. W razie pytań prosimy o kontaktowanie się bezpośrednio z organizatorami.18.02.2018

znaczek rokuZgodnie z obietnicą publikujemy dzisiaj zasady II tury głosowania na najładniejszy znaczek 2017 roku.

Drugą turę głosowania podobnie jak w roku ubiegłym w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.

Głosowanie tak samo jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.

Wszelkie głosy wysyłamy na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg poniższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2017", a pod oddanymi głosami prosimy wpisać imię i nazwisko głosującej osoby i numer pod którym dana osoba widnieje na "Liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera"

Głosowanie trwa od dzisiaj tj. 18 lutego do 4 marcaW przeciwieństwie do pierwszej tury, tym razem wybieramy 3 najładniejsze znaczki stosując następujące kryterium:

  1. (ZT nr...) - 5 pkt
  2. (ZT nr...) - 3 pkt
  3. (ZT nr...) - 1 pkt

Imię i nazwisko - nr na liście


Więcej informacji

15.02.2018

Wigierski Park NarodowyW tym tygodniu postanowiliśmy nieco przypomnieć Wam grudzień i po wtorkowej podwójnej premierze znaczków z Wigier dziś mamy kolejne dwa znaczki ze Szczecina. 

Tym razem na krążkach uwieczniono dwa charakterystyczne dla Szczecina obiekty, które przedstawiają kolejno:

BRAMA KRÓLEWSKA W SZCZECINIE  No. 686

BRAMA PORTOWA W SZCZECINIE  No. 687

O szczegółach architektonicznych i historii obu budowli napisaliśmy więcej na podstronach poświęconych tym znaczkom, natomiast na żywo obie bramy zobaczycie na żywo odwiedzając Szczecin. Wielu szczęśliwcom zapewne uda się tego dokonać w najbliższych dniach, natomiast innych już teraz zapraszamy do planowania wizyt w Szczecinie, tym bardziej, że jest tu do zdobycia już 7 ZT. Prezentowane znaczki w sprzedaży pojawią się od 17 lutego15.02.2018

znaczek rokuWczoraj zakończyła się I tura głosowania na najładniejszy znaczek 2017 roku i w związku z tym dzisiaj mamy dla Was krótki komunikat w tej sprawie.

Okazało się, że rywalizacja była zażarta i w zasadzie w obrębie pierwszej piętnastki znaczków, punktacja również była bardzo zbliżona do siebie. Mimo to udało się wyłonić dziesięć "naj" znaczków i dosłownie za chwilę będziecie mogli je poznać. 

Zanim jednak przejdziemy do konkretów mamy ważny komunikat. 

Otóż pierwotnie zakładaliśmy, że głosowanie w drugiej turze będzie miało miejsce od dzisiaj. Niestety różne czynniki, w tym planowane na sobotę spotkanie w Szczecinie uniemożliwiają nam należyte przygotowaniem materiałów, dlatego podjęliśmy decyzję, że głosowanie w ramach II tury rozpocznie się 18 lutego i potrwa do 4 marca. Komunikat nt. zasad głosowania w II turze przedstawimy w niedzielę rano, natomiast już dzisiaj  pokażemy wizerunki zwycięskich znaczków.

Na dzień dzisiejszy, aby nikt się niczym nie sugerował, postanowiliśmy też nie ujawniać ilości punktów jakie zdobyły poszczególne znaczki. Całościowa punktacja zarówno dla I jak i II tury głosowania zostanie przedstawiona po zakończeniu głosowania, czyli 5 marca. 

Do II tury, którą w całości rozstrzygną zdobywcy Znaczków Kolekcjonera, zakwalifikowały się następujące znaczki:

Rzecz jasna powyższe znaczki ustawiliśmy zgodnie z ich numeracją (rosnąco). Kolejność ułożenia nie ma nic wspólnego z ilością głosów jakie uzyskały konkretne znaczki. Do głosowania w drugiej turze zostały 3 dni, dlatego już dzisiaj wszystkich uprawnionych zachęcamy do przyjrzenia się kandydatom, a już w niedzielę ogłosimy dalsze zasady głosowania.13.02.2018

Wigierski Park NarodowyPo ostatniej premierze na zachodzie Polski, pora przenieść się na północny - wschód kraju. 

Dziś przedstawiamy Wam najnowsze znaczki turystyczne, które związane są ściśle z Wigierskim Parkiem Narodowym i przedstawiają kolejno:

WIGIERSKI PARK NARODOWY - KRZYWE  No. 478

MUZEUM WIGIER W STARYM FOLWARKU  No. 479

Przypominamy, że klikając w powyższe linki, można przejść do stron z opisami znaczków, gdzie oprócz informacji o miejscach sprzedaży, znajdzicie przydatne linki i z czasem niezwykle przydatne komentarze innych turystów. 

Prezentowane znaczki w sprzedaży pojawią się od 15 lutego. My zaś możemy jeszcze zdradzić, że to nie koniec znaczkowych nowości w tej części Polski. Szczegóły podamy niebawem, a już teraz zapraszamy do Wigierskiego Parku Narodowego.7.02.2018

685Wiemy, że z niecierpliwością oczekujecie kolejnych znaczkowych nowości. Przepraszamy, że do tej pory milczeliśmy w tej sprawie, ale po grudniowym szaleństwie musieliśmy dać Wam trochę odpocząć i zregenerować zszargane nerwy :-).

Dziś pierwsza w tym roku premiera związana bezpośrednio ze zbliżającym się "Regionalnym Spotkaniem w Szczecinie", które zresztą było przyczynkiem do powstania niniejszego znaczka.

Prezentowany właśnie krążek do sprzedaży trafi od jutra czyli 8 lutego, a już dzisiaj wszystkich turystów zapraszamy do zwiedzania Podziemnych Tras Szczecina. Do zobaczenia na znaczkowym szlaku.

PODZIEMNE TRASY SZCZECINA  No. 685

Pod dworcem kolejowym w Szczecinie jak również w przydworcowej skarpie znajduje się schron z okresu II wojny światowej. Zbudowali go Niemcy wykorzystując osiemnastowieczne fortyfikacje podziemne, a ukończyli w 1941 roku. Schron schodzi pod ziemię na głębokość pięciu kondygnacji. Tworzą go żelbetowe ściany i stropy niemal trzymetrowej grubości. Ogólna powierzchnia schronu to blisko 3 tys. metrów kwadratowych. Do końca wojny schron służył do ochrony ludności cywilnej miasta. Po wojnie i przekazaniu Szczecina Polsce, schron przebudowano na schron przeciwatomowy, mogący pomieścić nawet 5 tys. osób. Do lat 90. XX wieku odbywały się w nim ćwiczenia obrony cywilnej. W 2014 roku podziemia stały się scenografią do filmu „Wielka ucieczka na północ” ukazującego dalsze losy bohaterów filmu „Wielka ucieczka” z 1963 roku. Obecnie podziemny schron funkcjonuje jako obiekt turystyczny mieszczący „Podziemne Trasy Szczecina”. Na dwóch udostępnionych trasach przedstawiono m.in. historię miasta podczas II wojny światowej i w czasach PRL-u, dzieje szczecińskich fortyfikacji jak również eksponaty związane z systemem schronów i obroną cywilną. W 2008 roku obiekt otrzymał tytuł „Turystycznego Produktu Polski” Polskiej Organizacji Turystycznej.3.02.2018

podsumowanie2015Za dokładnie 14 dni spotykamy się na pierwszym w tym roku regionalnym spotkaniu kolekcjonerów ZT w Szczecinie.

W ostatnim czasie organizatorzy zasypali Was prawdziwą lawiną informacji i danych dotyczących tego wydarzenia, a dziś w nocy w Waszych skrzynkach pocztowych pojawił się kolejny komunikat.

Na prośbę organizatorów spotkania publikujemy tu najważniejsze jego fragmenty z prośbą o uregulowanie wszelkich zobowiązań i dostarczenie niezbędnych informacji. 

Przede wszystkim zachęcamy do zapoznania się szczegółowo z treścią otrzymanego e-maila, w którym organizatorzy proszą m.in o podanie informacji o zniżkach jakie posiadacie. 

Spotykamy się w holu dworca głównego PKP w Szczecinie. Stąd do podziemi schodzimy całą grupą, a w tym czasie organizatorzy dokonają zakupu biletów (dlatego też potrzebna jest informacja kto i jakie zniżki posiada). 

Prawo do ulgi na bilety posiadają: uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne oraz dzieci od 6 roku życia. Dzieci poniżej 5 roku życia mają wstęp darmowy.  

Prosimy o niezwłoczne podanie tych informacji organizatorom, gdyż znacznie usprawni to zakup biletów i dalsze zwiedzanie obiektu. 

Nie jest też tajemnicą, że w czasie spotkania pojawi się nowy ZT i tu także organizatorzy proszą o podanie informacji, kto i ile znaczków będzie kupował. Znaczki zostaną kupione hurtem, a następnie każdy swoje egzemplarze odbierze od organizatorów i ureguluje płatności. 

Wszelkie informacje dotyczące spotkania podane macie w e-mailach jakie rozsyłali organizatorzy. Plik ze szczegółowymi wyjaśnieniami z podaniem miejsca spotkania i wielu innych istotnych spraw znajdziecie poniżej.

Komunikat nt. spotkania

Spotkanie tuż, tuż, więc zachęcamy do szybkiego uporania się z wszystkimi wymaganymi zgłoszeniami i już bezstresowe oczekiwanie na spotkanie.31.01.2018

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2017 ROKU

podsumowanie2015Dokładnie 31 dni temu zaczęliśmy rozmyślać nt. tegorocznego plebiscytu na "znaczek roku". Po drodze mieliśmy jednak kilka innych ważnych spraw, dlatego tegoroczne głosowanie postanowiliśmy w całości przeprowadzić w lutym.

Dziś zatem ogłaszamy zasady głosowania, podajemy wszelkie terminy, które warto poznać przed oddaniem głosu.

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 4 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich ZT, które ukazały się w minionym roku.

Podobnie jak w roku ubiegłym, także teraz osoby oddające głos na wybrane znaczki, swoje głosy będą przesyłały za pośrednictwem wiadomości e-mail. Sposób ten sprawdził się ostatnio, więc i tym razem nie powinno być z tym problemów.

Głosowanie na znaczek roku 2017 podzielone zostało na dwie tury.

  • I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 1 do 14 lutego
  • II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 18 lutego do 4 marca

W pierwszej turze głos na, swoim zdaniem 5 najładniejszych ZT minionego roku może oddać kolekcjoner, czyli posiadacz przynajmniej 1 Znaczka Turystycznego. Wystarczy zastosować się do wytycznych zawartych poniżej i zapoznać z grafikami znaczków z 2017 roku. Lista znaczków wydanych w 2017 roku znajduje się tutaj >>.

Spośród wszystkich nadesłanych głosów wybranych zostanie 10 znaczków z największą ilością głosów i to te znaczki wezmą udział w drugiej turze plebiscytu, którą w całości rozstrzygną kolekcjonerzy ujęci na Liście polskich zdobywców ZK. Więcej o warunkach głosowania w drugiej turze napiszemy w dniu jej rozpoczęcia. Dzisiaj przedstawiamy garść informacji przydatnych podczas I tury.

W pierwszej turze głosujemy na 5 najładniejszych znaczków stosując następujące kryterium:

  1. (ZT nr...) - 5 pkt
  2. (ZT nr...) - 4 pkt
  3. (ZT nr...) - 3 pkt
  4. (ZT nr...) - 2 pkt
  5. (ZT nr...) - 1 pkt

.... imię i nazwisko oddającego głos....

(wystarczy skopiować powyższe zestawienie i wkleić do tekstu @, a zamiast kropek wstawić numer wybranego przez siebie znaczka, zajmie to ok. 30 sekund)

Wszelkie głosy wysyłamy wyłącznie w dniach 1 - 14 lutego na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg powyższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2017". 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybranie tego najładniejszego znaczka, spośród 132 wydanych w 2017 roku to niełatwa sprawa. Mamy nadzieję, że mimo dużej konkurencji uda Wam się wybrać ten najładniejszy znaczek. Pamiętajcie, że jest to zabawa, w której największe znaczenie ma Wasz gust, grafika przedstawiona na krążku, a nie pochodzenie znaczka. Zachęcamy zatem do głosowania i życzymy miłej zabawy.13.01.2018

PODSUMOWANIE 2017 ROKU

Podsumowanie rokuOd kilku lat zawsze w styczniu, zawsze w pierwszych tygodniach roku publikujemy podsumowanie tego, co wspólnymi siłami udało się zrobić w minionych dwunastu miesiącach. I tak też miało być tym razem, tyle tylko, że jak zwykle początek roku wiązał się z brakiem czasu. Na szczęście szybko się pozbieraliśmy i oto możecie przeczytać kolejne sprawozdanie z naszej działalności w minionym roku. Zapraszamy!

Zaczniemy od tego, że styczeń 2017 roku troszkę nas zaskoczył prawie całkowitym brakiem znaczków. Gdyby nie to, że śląscy kolekcjonerzy zorganizowali spotkanie regionalne, to chyba nie mielibyśmy o czym pisać. Na szczęście tuż przed końcem stycznia pojawił się ten pierwszy znaczek turystyczny i chyba od niego wszystko się zaczęło. Luty jeszcze jakoś szczególnie ilością znaczków nikogo nie przytłoczył, natomiast w marcu wszystko zaczęło wracać do normy. W kolejnych miesiącach pojawiały się kolejne krążki i tylko czasem dało się słyszeć głosy kolekcjonerów „znów wielkopolskie, znów dolnośląskie”. I tak właśnie minęło 11 miesięcy, ale prawdziwą niespodziankę nam wszystkim sprawił grudzień, kiedy to swoją premierę miało aż 29 znaczków rozsianych niemal po całym kraju. To oczywiście tylko ogóły, jeśli o same znaczki chodzi. W trakcie minionego roku pojawiały się też znaczki okolicznościowe czy kolekcjonera, ale jednak to znaczki turystyczne przynosiły najwięcej emocji wśród licznego grona kolekcjonerów.


Więcej informacji

11.01.2018

Komunikat nt. Spotkania w Szczecinie

Drodzy kolekcjonerzy znaczków turystycznych,

Niniejszym zapraszamy na 1. Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych na Słowacji. Spotkanie odbędzie się w dniach 31. 5. 2018 – 3. 6. 2018 w Pensjonacie Makov. Dla tych, którzy mogą wziąć jeden dzień wolny istnieje możliwość przyjazdu 31. 5. 2018 od 15:00. W piątek planowana jest wycieczka – Vychylovka, a główny program spotkania będzie realizowany w sobotę, wtedy będzie miejsce do dyskusji nie tylko z innymi kolekcjonerami, ale także z pomysłodawcami idei Znaczków Turystycznych – Ladislavem Šínem i Davidem Holubem.

Mocno wierzymy, że to spotkanie będzie wspierane przez naszych kolegów – przyjaciół z zagranicy – Czech, Polski, Węgier i będziecie mieli okazję spojrzeć za kulisy, w jaki sposób Znaczki Turystyczne ekspandują poza granice ojczyzny, Czech. Jeśli ktoś ma obawy dotyczące bariery językowej, zapewiamy, że nie ma się czego obawiać i na pewno wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać.

Ważna informacja!!!

Zakwaterowanie musi zostać opłacone do 31.01.2018 przelewem na konto SK2709000000005114286396 banku Słowackiego w €, lub można przelać pieniądze na konto 000000-2155671043/0800 banku Czeskiego w CZK (340 Kč / 1 osoba / 1 noc – uwaga, kurs orientacyjny, nadpłaty/niedopłaty będą rozpatrywane w danym dniu w odniesieniu do kursu €/CZK).

A teraz o samym spotkaniu:


Więcej informacji

9.01.2018

Cz. 4 - Kod QR na naklejce i co to jest Audiobedeker

Zapewne wielu z Was rzuciły się w oczy tajemnicze kody QR przymocowane do najnowszych znaczków turystycznych. Kody te znajdują się na naklejce dołączonej do karteczki jaka przymocowana jest do znaczka. Dziś napiszemy pokrótce czym jest ten kod i w jaki sposób go odczytać oraz jakie informacje za nim się skrywają.

Zaczniemy jednak od tego, że wspomniane wyżej kody QR na naszych znaczkach zaczęły się pojawiać od maja 2017 roku i znajdowały się na 6 ZT. Wcześniej pilotażowo taki kod funkcjonował tylko na Znaczku Okolicznościowym No. 40035 Od listopada 2017 roku w kody wyposażonych jest większość najnowszych znaczków.

Sam kod QR umieszczony na naklejce przy znaczku to element systemu o nazwie Audiobedeker. Za pomocą takiego kodu/obrazka przekazywana jest informacja z adresem strony internetowej, która przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania umożliwia dostęp do dodatkowej funkcji jaką jest możliwość odczytania powiązanego z danym kodem nagrania audio. W skrócie można więc powiedzieć, że QR kod ze znaczka prowadzi nas do nagrania z dodatkowymi informacjami nt. danego znaczkowego miejsca turystycznego.


Więcej informacji

6.01.2018

RELACJA ZE SPOTKANIA OPŁATKOWEGO W KOMORNIKACH

Opłatek w KomornikachMinęły święta, przyszedł Nowy Rok i wszystko na powrót zaczęło się toczyć swoim własnym rytmem. A jeszcze dwa tygodnie temu wszyscy oczekiwali pierwszej gwiazdki, chwili spokoju i relaksu, aby wreszcie odpocząć i zresetować się.

W oczekiwaniu na święta w Klubie Kolekcjonerów ZT w Komornikach zorganizowano tradycyjne już spotkanie opłatkowe, na które oprócz lokalnych kolekcjonerów przybyli goście z bardziej odległych cześci kraju. 

Nie uprzedzając jednak faktów zachęcamy do dalszej lektury. Kliknijcie zatem na poniższy link i zapoznajcie się z pełną relacją ze spotkania. Zapraszamy !

Relacja ze spotkania opłatkowego w Komornikach >>1.01.2018

40049Witamy w Nowym Roku, który razem z Wami postanowiliśmy przywitać najnowszym Znaczkiem Okolicznościowym. 

Tym razem znany chyba wszystkim Będzin, który w bieżącym roku obchodzi  660 - lecie nadania praw miejskich. O szczegółach jak zwykle przeczytacie w notce z opisem znaczka/wydarzenia.

Warto natomiast zapamiętać, że prezentowany powyżej znaczek w sprzedaży pojawi się od jutra, także zachęcamy wszystkich do wizyty w Będzinie i odwiedzin Muzeum Zagłębia, w którym to znaczek jest do zdobycia.

ZO - 660-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH, BĘDZIN 1358 - 2018

5 sierpnia 2018 roku przypada 660. rocznica nadania Będzinowi praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Władca ten w 1358 roku podniósł do rangi miasta na prawie magdeburskim (niemieckim) dotychczasową osadę targową. Będzin wcześniej, prawdopodobnie od lat czterdziestych XIV wieku, był miastem lokowanym na prawie polskim, gdyż najstarsza wzmianka o nim jako mieście pochodzi z 1349 roku. Natomiast lokowanie Będzina na wzór niemieckiego Magdeburga, jak w przypadku wielu środkowoeuropejskich ośrodków, wiązało się ze wzrostem przywilejów posiadanych przez miasto. Ponadto nadanie w 1358 roku Będzinowi praw miejskich związane było z budową w tym miejscu kamiennej warowni, która miała strzec polskiej granicy z państwem czeskim, a przebiegała przez linię Czarnej Przemszy. Przywilej lokacyjny zawierał nawet słowa mówiące, iż miasto lokowane jest „pod zamkiem naszym”. Również w tamtym czasie rozpoczęto tu budowę murów okalających miasto oraz prowadzących do niego bram. Pierwszym wzmiankowanym w źródłach historycznych wójtem miasta był Hinko Ethiopus. Dzięki uzyskaniu lokacji na prawie magdeburskim oraz dzięki późniejszym przywilejom Będzin mógł się rozwinąć jako prężny ośrodek gospodarczy i administracyjny w ówczesnej Rzeczypospolitej.31.12.2017

Chyba nie sądziliście, że w ostatnim dniu tego roku nic dla Was nie będziemy mieli. Pracujemy do końca i do końca dostarczamy radość (przynajmniej taką mamy nadzieję).

ZK

Grudzień był dla nas bardzo pracowity, sami wiecie ile powstało nowych znaczków. Czasu było niewiele, jednak coraz częściej otrzymywaliśmy od Was kupony na nowe Znaczki Kolekcjonera, ale tych znaczków po prostu nie mieliśmy. Wynikało to z ciągle toczącej się dyskusji na temat tego, co powinno znaleźć się w nowej serii, jaki temat jest warty pokazania, o czym powinniśmy przypomnieć, co podkreślić. Po licznych konsultacjach, rozmowach, rozważaniach „za“ i „przeciw“, w końcu udało się nam stworzyć nową serię Znaczków Kolekcjonera. Będzie to Poczet królów i książąt polskich według Jana Matejki. Biorąc pod uwagę nadchodzący rok 2018, rok jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę, warto przypomnieć sobie historię naszej Ojczyzny i ważne postacie, które miały wpływ na jej dzieje. Jest ich 44 i chociaż wielu z Was już je zna, ale jak mówi łacińska maksyma: „Repetitio est mater studiorum“, warto raz na jakiś czas przypomieć i odświeżyć sobie tę wiedzę. Mamy nadzieję, że ten pomysł będzie przez Was życzliwie przyjęty i wzmocni w nas wszystkich dumę, że jesteśmy Polakami. Dziękujemy osobom, które nas wsparły w tym pełnym pracy okresie. To dzieki zaangażowaniu Marty, Pawła i Roberta udało się na czas przygotować opisy wszystkich postaci. Serdecznie im dziękujemy za pomoc i przypominamy, że seria liczy 44 znaczki, więc każda chętna osoba może włączyć się w prace nad powstawaniem kolejnych Znaczków Kolekcjonera.

A tymczasem raz jeszcze życzymy wszystkim pomyślności w Nowym Roku, cieszcie się znaczkami, planujcie wycieczki i pamiętajcie, że to tylko zabawa :-)30.12.2017

GłubczyceWczoraj pisaliśmy o znaczkowym zakończeniu roku, ale tak naprawdę to właśnie dzisiaj nadszedł czas na ostatnią w tym roku premierę znaczków turystycznych. Tym razem za pośrednictwem drewnianych krążków chcemy Was zaprosić ponownie na opolszczyznę - do Głubczyc, gdzie na pewno znajdziecie wiele ciekawych zakątków i historii. 

A tymczasem zachęcamy do wstępnego zapoznania się z obiektami, które zaprezentowaliśmy na przedstawionych obok znaczkach. To tylko część niezwykłej historii tych ziem.

RATUSZ MIEJSKI W GŁUBCZYCACH  No. 457

KOŚCIÓŁ NARODZENIA NMP W GŁUBCZYCACH  No. 458

MURY OBRONNE W GŁUBCZYCACH  No. 459

PARK MIEJSKI - PROMENADA W GŁUBCZYCACH  No. 460

Prezentowane powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się w połowie stycznia, podobnie jak prezentowane wczoraj krążki. W chwili otrzymania informacji o ich dostępności opublikujemy stosowny komunikat i zaktualizujemy wszelkie dane. A póki co do zobaczenia w Głubczycach.  29.12.2017

ObornikiW ostatni piątek tego roku chcielibyśmy Wam przedstawić kolejne trzy znaczki turystyczne. Tym razem wracamy do Wielkopolski, do Obornik, gdzie dzięki władzom miejskim i zrozumieniu znaczkowej idei udało się doprowadzić do powstania trzech znaczków turystycznych. 

Jeśli ktoś był kiedyś w Obornikach to być może wie, że jest to typowe miasteczko raczej o sportowym charakterze, które jednak poza utartymi szlakami może niejednego turystę zaskoczyć. Na znaczkach pokazujemy zatem dwa najstarsze zabytki w mieście czyli kościoły oraz miejsce, o istnieniu którego nie każdy wie, a mianowicie położone w pobliskich lasach mogiły ofiar hitlerowskiego mordu.

KOŚCIÓŁ NMP WNIEBOWZIĘTEJ W OBORNIKACH  No. 249

MOGIŁY W LASACH ROŻNOWICKICH KOŁO OBORNIK  No. 250

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA W OBORNIKACH  No. 251

Wymienione powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się w połowie stycznia, w chwili obecnej ustalane są miejsca sprzedaży znaczków, tak by były dostępne dla każdego turysty zarówno w tygodniu jak i podczas weekendów. W chwili otrzymania informacji o ich dostępności na pewno opublikujemy stosowny komunikat i zaktualizujemy wszelkie dane. A już teraz zachęcamy do wpisania Obornik do swoich zimowych, wiosennych, a także wakacyjnych planów wyjazdowych.  28.12.2017

447Wygląda na to, że oto mamy do czynienia z 22 znaczkiem numerycznym wydanym w grudniu i 24 znaczkiem jaki w ogóle prezentujemy w tym miesiącu. Na szczęście miesiąc się kończy, a znaczki razem z nim :-). 

Dzisiaj mimo jesienno-zimowej aury chcemy Was zaprosić do Owczar. Miejsce to zapewne wielu z Was jest już doskonale znane, ale nic nie zaszkodzi jak odwiedzicie je raz jeszcze, tym bardziej, że to miejsce idealne na odpoczynek, oaza spokoju i wymarzona miejscówka dla miłośników natury i przyrody. Pora zatem poznać murawy kserotermiczne w Owczarach.

Prezentowany dziś znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Na pewno warto się tutaj wybrać wiosną i w pełni lata choć i zima zapewne jest tu bardzo interesująca.

MURAWY KSEROTERMICZNE W OWCZARACH  No. 447

Murawy kserotermiczne są nieleśnymi zbiorowiskami roślinnymi. Rozpowszechnione są przede wszystkim w południowej i południowo-wschodniej Europie. W Polsce można je najczęściej spotkać na nasłonecznionych zboczach o suchym i zasadowym podłożu. Rośliny tworzące tego typu ekosystemy są światłolubne i wapieniolubne. Przystosowały się do życia na suchym podłożu o odczynie zasadowym lub obojętnym, bogatym w węglan wapnia, a ubogim w związki organiczne i wodę. W Polsce murawy są najczęściej siedliskami półnaturalnymi, tzn. powstały dzięki ekstensywnej gospodarce rolnej – głównie wypasowi zwierząt. Murawy kserotermiczne w Owczarach należą do jednych z najlepiej zachowanych w Polsce. Położone są na krawędzi doliny Odry poprzecinanej licznymi wąwozami, których zbocza mają nachylenie od 5° do 90°, co czyni je niezwykle malowniczymi. Występuje tu wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin : m.in. pajęcznica liliowata, ostnica Jana, ostnica włosowata, wężymord stepowy i wiele innych. Oprócz roślin na murawach występują również rzadkie i chronione gatunki zwierząt, zwłaszcza bezkręgowce przystosowane do tych ekstremalnych warunków życia. Wytyczona jest tu ścieżka edukacyjna (ok. 2 km), na której znajdują się tablice edukacyjne i miejsca postojowe.Trasa jest dostępna bezpłatnie przez cały rok.28.12.2017

40050W ramach grudniowych premier pora na taką, która w pewnym stopniu zrównoważy ilość ostatnio wydanych znaczków numerycznych, a przynajmniej wprowadzi pewne urozmaicenie.

Mowa oczywiście o znaczku okolicznościowym, który tym razem został wydany z okazji 30. Sylwestrowej Pielgrzymki "Ludzi Gór" na Jaworzynę Krynicką.

Wszelkie dane dotyczące znaczka jak i miejsca, w którym będzie dostępny zarówno podczas imprezy jak i bezpośrednio po niej znajdziecie na stronie poświęconej znaczkowi - wystarczy kliknąć link poniżej.

ZO - XXX SYLWESTROWA PIELGRZYMKA LUDZI GÓR 1988 - 2018

Znaczek wydany z okazji 30. Sylwestrowej Pielgrzymki "Ludzi Gór" na Jaworzynę Krynicką. Idea pielgrzymowania w "Sylwestra" na Jaworzynę Krynicką zrodziła się w środowisku turystycznym PTTK Krynica - Zdrój. Pomysłodawcą był przewodnik beskidzki i duszpasterz przewodników turystycznych ks. Józef Drabik. Organizatorem Oddział PTTK w Krynicy - Zdroju przy współpracy z Krynicką Grupą GOPR, Ośrodkiem KTG oraz parafiami NSPJ i Wniebowzięcia NMP w Krynicy - Zdroju. Pierwsze wyjście miało miejsce na przełomie 1988/1989 roku. Msze św. "pod niebem", które gromadzą od kilkuset do tysiąca miłośników turystyki górskiej z całej Polski, odbywają się poniżej szczytu Jaworzyny obok Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej i Schroniska na Jaworzynie Krynickiej.27.12.2017

288Mamy nadzieję, że kilka dni świątecznego leniuchowania wzmocniło Was na tyle, by przyjąć informację o kolejnej znaczkowej nowości.

Tym razem przenosimy się do Warszawy i mieszczącego się tutaj Muzeum Sportu i Turystyki, które jest tym samym najnowszym znaczkowym miejscem turystycznym. Prezentowany dziś znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 5 stycznia, natomiast już dzisiaj zachęcamy, by planować zwiedzanie tego muzeum i wybrać się tam kiedy tylko znaczek będzie dostępny. Oczywiście jak zwykle mile widziane wszelkie relacje z wycieczek :-)

MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI W WARSZAWIE  No. 288

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie od 65 lat dumnie stoi na straży pamięci Polskiego dziedzictwa sportowego i olimpijskiego. Przechowuje i udostępnia pamiątki związane z największymi osobistościami. Wśród nich jest wyjątkowe miejsce dla Jana Pawła II, Janusza Kusocińskiego, Generała Mariusza Zaruskiego, Wandy Rutkiewicz i wielu, wielu innych bohaterów polskiego sportu. Oprócz działalności wystawienniczej Muzeum prowadzi szeroką działalność edukacyjną (lekcje muzealne, cykle edukacyjne, konkursy) skierowaną głównie do dzieci i młodzieży. Ze względu na swoje zasługi Muzeum zostało włączone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski do elitarnego programu Olympic Museums Network, skupiającego jedynie 22 placówki z całego świata (m.in. z Rio de Janeiro, Kolonii, Barcelony, Seulu, Amsterdamu, Helsinek, Pekinu, Tartu).26.12.2017

Mikrus 2018Święta, święta i po świętach..... Kilka dni temu pisaliśmy, że mamy jeszcze jakąś niespodziankę i właśnie dzisiaj przyszła pora na jej ujawnienie.

Zapewne pamiętacie jak w listopadzie na łamach naszego profilu w serwisie facebook zadaliśmy pytanie, kto byłby zainteresowany naszym mini kalendarzem. Zgłosiło się jak zwykle sporo osób i jak zwykle sporo poza facebookiem. 

Postanowiliśmy zatem raz jeszcze wykonać te kalendarze i oto na obrazku obok możecie zobaczyć naszego "mikrusa" w pełnej okazałości. 

Tym, którzy tego produktu nie mieli jeszcze okazji poznać podpowiemy, że kalendarz jest naprawdę mikrusem. Jego wymiary to 110x238 mm, ale dzięki temu miejsce na taki kalendarz znajdzie się wszędzie. Dodatkowo wyposażyliśmy go w trzy rodzaje mocowania. Można go zawiesić standardowo na haczyku, ale można też przykleić na taśmę dwustronną. Jeśli natomiast ktoś znajdzie na naszego mikrusa miejsce na lodówce lub innym metalowym sprzęcie to bez problemu można go tam zawiesić wykorzystując dołączoną taśmę magnetyczną. 

Cena kalendarza oczywiście jest niezmienna i tak jak w poprzednich latach wynosi 5 zł./szt. Pamiętajcie jednak, że do ceny kalendarza trzeba doliczyć koszty wysyłki, które znajdziecie tutaj >> 

Zamówienia na kalendarze należy składać nie wcześniej niż od 2 stycznia 2018 roku wyłącznie poprzez e-mail info@znaczki-turystyczne.pl  Zamówienia inną drogą nie będą przyjmowane.

Z ważnych informacji istotna jest jeszcze ta, że ilość kalendarzy jak co roku jest ograniczona. Teoretycznie nie powinno ich zabraknąć, ale miejcie też na uwadze fakt, że nasza społeczność się rozrasta. 

Tymczasem życzymy udanej końcówki roku i mamy nadzieję, że nasz "mikrus" będzie Wam towarzyszył także w 2018 roku.22.12.2017

253Przypomniało nam się, że jednak mamy dla Was coś jeszcze w tym przedświątecznym czasie. Tak sobie myślimy, że ta informacja powinna Was ucieszyć, tym bardziej, że prezentowany obok znaczek już dzisiaj trafił do sprzedaży.

Jeśli będziecie w okolicach to nie zapomnijcie o Wąsowie. To drugi znaczek w tej miejscowości, ale uwaga - dostępny w pałacu. Przy okazji zachęcamy do spacerów po pobliskim parku - wrażenia gwarantowane. 

PAŁAC HARDTA W WĄSOWIE  No. 253

Sylwester Sczaniecki, starosta średzki i poseł na sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów w latach 1781 – 1786 wzniósł w Wąsowie barokowo-klasycystyczny pałac - siedzibę rodową Sczanieckich, będącą typową rezydencją, jakie powstawały w Wielkopolsce u schyłku XVIII wieku. Dziejowe zawirowania spowodowały zubożenie wielu polskich rodów, w tym również Sczanieckich. Nowy właściciel - berliński bankier Richard von Hardt wychowany na romantycznych legendach średniowiecza wzniósł tutaj w latach 1870-72 okazałą budowlę nawiązującą stylem do zamków z tej epoki. Projektantem pałacu był znany berliński architekt - Gustaw Erdmann. Oba pałace otoczone są malowniczym parkiem, gdzie wspomnienia szepczą 300-letnie dęby i buki. Podczas spaceru parkowymi alejkami można napotkać ptactwo ozdobne i odwiedzić zabytkowy cmentarz rodu Hardtów. Od 1995 roku Pałac w Wąsowie znajduje się w rękach prywatnych. Został pieczołowicie odrestaurowany i zamieniony na centrum hotelowo-restauracyjne. Stylowe wnętrza pałaców, znakomita kuchnia i płonące zimą kominki pozwalają zapomnieć o codzienności.<< 1 5 10 15 20 25 28 29 30 31 32 35 40 45 50 55 >>