Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1304
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1304!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 28 29 30 31 32 35 40 45 50 55 60 >>

18.06.2018

632Kolejne znaczki pojawiają się na znaczkowej mapie Polski i tym razem nowy znaczek już wkrótce dostępny będzie w Zabrzu.

To własnie w tym miejscu znajduje się trasa turystyczna pn. "Sztolnia Królowa Luiza", która łączy w sobie elementy muzeum techniki z ośrodkiem edukacyjnym i punktem rozrywkowym. A wszystko po to, by pokazać górniczą tradycję regionu i zachowane do dzisiaj relikty dawnej inżynierii. 

O miejscu, które dzisiaj prezentujemy, przeczytacie więcej w krótkim opisie jaki załączamy poniżej, a spragnionych bardziej obszernych informacji jak zwykle zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej obiektu.

Najnowszy znaczek już jest na miejscu i w sprzedaży powinien być dostępny od 25 czerwca. Niemniej jednak, jeśli będziecie po tym terminie wybierali się na zwiedzanie, upewnijcie się, czy znaczek rzeczywiście jest już w dostępny. Zapraszamy do Zabrza i czekamy na Wasze relacjie po zwiedzaniu tego miejsca.

SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA W ZABRZU  No. 632

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to kompleks turystyczny obejmujący część założonej w 1791 roku Kopalni „Królowa Luiza” oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Kompleks ten obejmuje także zabytkową łaźnię łańcuszkową, a zwiedzający mogą ponadto zobaczyć wyciągową maszynę parową, salę sprężarek czy akumulatorownię. To co jednak najważniejsze to podziemna trasa turystyczna wiodąca od szybu „Carnall” i prowadząca aż do szybu „Wilhelmina”. Trasa ma około 1,5 kilometra długości. Jest jedyną taką trasą turystyczną w Europie i swoistą podróżą w czasie, prezentując losy największej ze śląskich kopalń oraz rozwój górnictwa na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Obejmuje chodniki z różnymi rodzajami obudów, mijanki dla łodzi, a także miejsca dawnych portów czy chodnik wykuty w węglu. To miejsce, w którym poznamy historię górnictwa, ale też trud wiążący się z tą pracą. Obecnie kompleks tworzy jeden z najważniejszych elementów śląskiego dziedzictwa przemysłowego.13.06.2018

LublinDzisiaj zostajemy na wschodzie Polski i przenosimy się z premierami do Lublina, w którym o znaczki zabiegaliśmy już od bardzo dawna. Na ten temat przy różnych okazjach rozmawiali również kolekcjonerzy, ale ostatecznie to Grzegorzowi udało się przekonać do idei kogo trzeba i dziś możemy Wam pokazać efekty tych rozmów.

Grzegorzowi rzecz jasna, w imieniu wszystkich kolekcjonerów, za  wprowadzenie znaczków serdecznie dziękujemy. Wszystkich Was natomiast gorąco zachęcamy do zwiedzania Lublina, bo poza miejscami przedstawionymi na znaczkach, jest tu jeszcze całkiem sporo obiektów godnych uwagi. A tymczasem znaczki przedstawiają. 

MIASTO LUBLIN  No. 629

BRAMA KRAKOWSKA W LUBLINIE  No. 630

KOŚCIÓŁ NAWRÓCENIA ŚW. PAWŁA W LUBLINIE  No. 631

I na koniec bardzo ważna informacja dotycząca wprowadzonych właśnie znaczków. O ile dwa pierwsze są już dostępne w sprzedaży, o tyle znaczek No. 631 do obiegu trafi dopiero 20 czerwca. Na wszelki wypadek zaznaczyliśmy to podwójnie, aby rzuciło się w oczy także tym, co zamiast czytać, oglądają tylko obrazki. Uwzględnijcie tę drobną różnicę w dostępności planując swoje wyprawy do Lublina, a jak tylko tam dotrzecie, to koniecznie nas o tym poinformujcie np. w relacji.11.06.2018

285Ubiegły tydzień kończyliśmy znaczkową premierą, a dla odmiany ten premierą rozpoczniemy.

Dzisiaj za pośrednictwem znaczka, chcielibyśmy Was zaprosić na znaczkowy szlak w okolice znanej wieu z Was Orli. Tam też, w miejscowości Szczyty - Dzięciołowo, w sąsiedztwie zabytkowej cerkwii znajduje się również zabytkowa i bardzo ciekawa rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena. 

Z figurą i jej pochodzeniem związnych jest wiele niejasności. Opisaliśmy je w poniższym tekście, ale mamy nadzieję, że dzięki postępowi technologicznemu wkrótce stanie się możliwe zarówno poznanie daty jej powstania jak i stuprocentowe potwierdzenie autora dzieła.

Do tego czasu pozostaje nam czekać i zapraszać wszystkich do obejrzenia tej unikatowej figury. Znaczek w sprzedaży pojawi się  najprawdopodobniej we wtorek 12 czerwca.

SZCZYTY - DZIĘCIOŁOWO  No. 285

Barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z ok. 1750 roku ustawiona jest na wysokim postumencie, po zewnętrznej stronie muru okalającego cenną XVIII-wieczną cerkiew. Figura została sprowadzona do Szczytów - Dzięciołowa przez ówczesnego właściciela wsi Jana Walentego Węgierskiego. Autorstwo rzeźby przypisywano pierwotnie Janowi Chryzostomowi Redlerowi, który był artystą pracującym na potrzeby dworu Branickich w Białymstoku, jednak w świetle ostatnich badań wynika, że jej twórcą mógł być wybitny lwowski rzeźbiarz Sebastian Fesinger, na co wskazuje zarówno forma rzeźby jak i wiele detali. Figura wykonana jest z wapienia i uznawana jest za zabytek najwyższej klasy artystycznej. Jest przez to jednym z najcenniejszych zabytków tego typu na Podlasiu. Jak podają źródła jest to również najdalej na północ wysunięty przykład dzieła lwowskiej rzeźby rokokowej. Ze względu na zły stan zachowania, figura w 2016 roku została przewieziona do pracowni konserwatorskiej gdzie została poddana renowacji. W jej trakcie rekonstruowano również brakujące elementy rzeźby czyli prawą dłoń, nos i krzyż z palmą. Inicjatorem i koordynatorem wszystkich działań była Fundacja im. Jana Walentego Węgierskiego.8.06.2018

279Na zakończenie tygodnia mamy jeszcze jedną znaczkową premierę, ale tym razem będzie nieco inaczej.

Otóż jak widzicie, znaczek przedstawia Kościół św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu, a więc jedno z miejsc związanych z początkami naszej państwowości. Kościół ten znajduje się na oficjalnym Szlaku Piastowskim, dlatego też sam znaczek zyskał dodatkowy element jakim jest inny rewers w postaci logotypu Szlaku Piastowskiego. 

Jest to zatem element pewnej szerszej serii, czegoś, czego w Polsce jeszcze nie robiliśmy, ale co pozwoli wyróżnić jeden z najstarszych w Polsce szlaków turystycznych. Pełen wygląd znaczka znajdziecie na dedykowanej jemu stronie (link poniżej), a o kolejnych nowościach będziemy informowali na naszej stronie i profilu FB.

Zapraszamy zatem po raz kolejny do Poznania i odwiedzania kolejnych ciekawych obiektów. Znaczek w sprzedaży pojawi się w przyszłym tygodniu - najprawdopodobniej we wtorek 12 czerwca.

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA JEROZOLIMSKIEGO ZA MURAMI W POZNANIU  No. 279

Kościół św. Jana Jerozolimskiego za murami stoi dziś na miejscu dawnego kościoła pod wezwaniem Michała Archanioła, zbudowanego już pod koniec XI w. W 1187 roku kościół wraz z istniejącym tu hospicjum Mieszko III Stary przekazał zakonowi joannitów, którzy zajmowali się pomocą podróżnym. Na przełomie XII i XIII w. zakon ten rozpoczął budowę nowego kościoła, który po licznych przebudowach przetrwał do dziś, będąc jednocześnie jednym z pierwszych kościołów w Polsce zbudowanym z cegły. Kościół św. Jana Jerozolimskiego to konstrukcja dwunawowa, przykryta spadzistym dachem. Od południa do świątyni przylega barokowa kaplica Świętego Krzyża przykryta kopułą z latarnią, natomiast od północy w 1512 roku dobudowano nawę boczną i wieżę. Wejście do kościoła ozdabia romański portal z unikatową lewą kolumną. Wnętrze świątyni ozdabiają natomiast sklepienia gwiaździste oraz krzyżowe. W prezbiterium na uwagę zasługuje późnogotycki tryptyk z 1520 roku, a w kaplicy św. Krzyża barokowy ołtarz z 1737 roku z zabytkowym krucyfiksem. Uzupełnieniem wystroju jest chrzcielnica z 1522 roku, oraz datowany na 1615 rok obraz przedstawiający chrzest w Jordanie.7.06.2018

280Młodzież szkolna już odlicza czas do wakacji, a znaczkomaniacy zaczynają tworzyć swoje plany wakacyjnych wędrówek, także znaczkowymi szlakami.

I właśnie teraz mamy dla Was wiadomość, która choć jest niezwykle pozytywną wiadomością, to z pewnością wielu z Was troszkę pogmatwa plany urlopowe.

Informujemy zatem, że już od jutra tj. 8 czerwca w Biskupinie w tutejszym Muzeum Archeologicznym pojawi się nowy znaczek turystyczny

Zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca, ale pamiętajcie, że jest to obiekt wyjątkowy, którego nie da się scharakteryzować w krótkiej, encyklopedycznej notce. Niech więc sam opis będzie tylko zachętą do osobistej wizyty w Biskupinie. Zapraszamy.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W BISKUPINIE  No. 280

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie powstało na terenie dawnego grodu, położonego na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Biskupińskie. Ślady prehistorycznego grodu odkryto w tym miejscu przypadkowo w latach 30. XX wieku, kiedy to na skutek obniżenia się poziomu wód z jeziora zaczęły wystawać fragmenty umocnień starożytnej osady. W międzyczasie zaczęto odnajdywać różne zabytkowe przedmioty, a sprawę znaleziska nagłośnił miejscowy nauczyciel, którego o znaleziskach poinformowały dzieci uczęszczające do szkoły. Jeszcze przed wojną rozpoczęto prace archeologiczne, które kontynuowano jeszcze po wojnie. W 1950 roku teren wykopalisk uznano za muzeum. Obecnie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to wyjątkowe miejsce zarówno dla pasjonatów historii jak i zwykłych turystów. Cztery rekonstrukcje przedstawiają obozowisko łowców i zbieraczy epoki kamienia, osadę pierwszych rolników i osadę obronną ludności kultury łużyckiej, a także wioskę wczesnopiastowską. W pawilonie muzealnym prezentowana jest wystawa stałą pt. „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim” oraz wystawy czasowe. W rezerwacie znajduje się też „Zwierzyniec”, a od maja do września, na terenie wszystkich rekonstrukcji, można spotkać odtwórców dawnych rzemiosł.3.06.2018

PREMIERA ZNACZKA OKOLICZNOŚCIOWEGO W KOMORNIKACH

ZO w KomornikachMaj zapisał się w Gminie Komorniki premierami dwóch znaczków. Najpierw na rozpoczęcie miesiąca, podczas Eko Majówki promowano, znaczek turystyczny z wizerunkiem kościoła w Wirach, natomiast tuż przed końcem miesiąca, podczas Dni Gminy Komorniki, zaprazentowano znaczek okolicznościowy przedstawiający Ogród Pamięci.

I właśnie dzisiaj przyszedł czas, by pokrótce opisać to, co 27 maja działo się na stadionie w Komornikach. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie imprezy, podczas której po raz kolejny promowano znaczki turystyczne. Zapraszamy w związku z tym do lektury.

Relacja - Premiera ZO w Komornikach >>29.05.2018

SopotKończy się miesiąc i jakby nie patrzeć coraz mniej czasu dzieli nas od wakacji. Zapewne jak co roku wielu z Was ruszy w góry, ale równie duża ilość osób odwiedzi nadmorskie miejscowości. 

W tym roku miastem, którego żaden znaczkomaniak nie będzie mógł pominąć w swych urlopowych planach będzie Sopot, w którym już wkrótce pojawią się prezentowane właśnie znaczki turystyczne.

Tym razem do obiegu wchodzą jednocześnie 4 znaczki. Inauguracja najnowszych znaczków będzie miała miejsce 8 czerwca o godzinie 17:00 na plebani Parafii św. Jerzego w Sopocie (ul. T. Kościuszki 1). Na inaugurację serdecznie zapraszamy turystów zarówno z okolic jak i całej Polski.

W kolejnych dniach znaczki będą już sprzedawane w swoim docelowym miejscu, którym będzie Informacja Turystyczna na Placu Zdrojowym. 

A wracając do znaczków to przedstawiają one kolejno:

MOLO IM. JANA PAWŁA II W SOPOCIE  No. 690

DWOREK SIERAKOWSKICH W SOPOCIE  No. 691

SOPOCKIE SZLAKI SPACEROWE  No. 692

KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO W SOPOCIE  No. 693

Jak zapewne zauważyliście znaczki stanowią różny przekrój tematyczny, więc każdy turysta niezależnie od zainteresowań znajdzie w Sopocie coś dla siebie. W oczekiwaniu na znaczki zachęcamy do zapoznania się z charakterystykami w.w. miejsc i jeśli jeszcze nie mieliście Sopotu w swoich planach urlopowych, to miejcie to miasto na uwadze. Kto wie, może do wakacji pojawią się kolejne znaczki w okolicy :-)28.05.2018

286Rozpoczął się kolejny tydzień, więc najwyższy czas podzielić się pierwszą dobrą wiadomością w postaci premiery nowego znaczka.

Tym razem przenosimy się do wschodniej części kraju, a dokładniej do Okrzei. Co prawda nowy znaczek dla wielu z Was nie będzie wielkim zaskoczeniem, bo już kiedyś pisaliśmy, że jest on w planach, ale mamy nadzieję, że mimo wszystko przyjmiecie go z wielką radością. 

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca, który wyjaśnia dlaczego właśnie ten obiekt znalazł się na znaczku turystycznym. A kiedy już wszystko na temat znaczka przeczytacie to wpiszcie sobie Okrzeję do swoich planów podróżowych, bo znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W OKRZEI  No. 286

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei ufundowany został przez prababkę Henryka Sienkiewicza - Teresę z Lelewelów Cieciszowską w latach 1790-1793. Kamień węgielny poświęcił oraz konsekracji świątyni dokonał Kazimierz Kasper Cieciszowski, biskup kijowski. Po ukończeniu budowy na wieży kościoła Jan Chryzostom Cieciszowski złożył dokumenty opisujące budowę kościoła na tle wydarzeń historycznych "Późna Potomności", dopisane następnie przez ojca chrzestnego Henryka Sienkiewicza - Adama Cieciszowskiego. W 1843 roku w rodzinnej świątyni ślub wzięli rodzice przyszłego Noblisty - Stefania z Cieciszowskich oraz Józef Sienkiewicz. Dnia 7 maja 1846 roku, dwa dni po urodzeniu, w świątyni ochrzczony został Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, wybitny pisarz i publicysta, laureat nagrody Nobla. W kryptach kościoła spoczywają pradziadowie, dziadowie i wujostwo Henryka Sienkiewicza. W świątyni na szczególną uwagę zasługują obrazy Franciszka Smuglewicza, Józefa Buchbindera, zabytkowy ołtarz i chrzcielnica, epitafia poświęcone dziadom pisarza oraz tablica upamiętniająca chrzest Henryka Sienkiewicza. W plafonach na sklepieniu kościoła namalowano sceny z powieści "Potop" i "Quo vadis" według autorstwa Jana Molgi.25.05.2018

KomunikatW związku z pracami modernizacyjnymi na naszej stronie informujemy, że od dzisiaj przez okres około tygodnia mogą wystąpić problemy z logowaniem.  

Jednocześnie apelujemy, by nie zakładać nowych kont i jeśli to nie jest konieczne ograniczyć logowanie do własnego panelu. 

Pracujemy nad tym, aby nasza strona była coraz lepsza i chcemy ją przebudować dodając nowe mechanizmy. Niestety nie możemy jej całkowicie zamknąć, stąd zmuszeni jesteśmy pewne wdrożenia wykonywać na żywo, ograniczając przy tym niektóre funkcje strony. Będziemy wdzięczni za respektowanie powyższego apelu i mamy nadzieję, że zrozumiecie te chwilowe niedogodności.24.05.2018

ZO KomornikiZbliża się weekend, a wraz z nim premiera kolejnego znaczka okolicznościowego, o którym dzisiaj chcielibyśmy nieco opowiedzieć.  

27 maja na stadionie sportowym w Komornikach odbędzie się festyn z okazji Dni Komornik. Zabawa rozpocznie się od godziny 15:00 i wtedy też na miejscu będzie można zakupić prezentowany dziś znaczek. 

ZO - CHWAŁA POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM - OGRÓD PAMIĘCI W KOMORNIKACH

Po festynie od 28 maja znaczek trafi już do swojego docelowego miejsca sprzedaży, które znajdziecie wyszczególnione na stronie z jego opisem. 

Kto jeszcze nie miał okazji być w Komornikach, lub bywał tam wielokrotnie, ale nie zwiedzał miejscowości, temu polecamy właśnie wizytę w Ogrodzie Pamięci. Jest to nie tylko okazja, by poznać kolejne miejsce pamięci, ale by osobiście zobaczyć obiekty przedstawione na komornickich znaczkach okolicznościowych. Będzie to też okazja do złożenia hołdu mieszkańcom Gminy Komorniki, którzy udziałem w Powstaniu Wielkopolskim przyczynili się do powstania Niepodległej Polski.24.05.2018

RELACJA Z OTWARCIA PUNKTU INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W ZŁOTYM STOKU

Spotkanie w SzczecinieTak jak pisaliśmy rano, mamy wiele materiałów do opublikowania i dzisiaj częścią z nich się z Wami podzielimy.

Wiecie już co na początku maja działo się w Komornikach, a teraz nadszedł czas, by  zapoznać Was z wydarzeniami jakie kilka dni temu miały miejsce w Złotym Stoku.

Oczywiście nie zabrakło tam znaczków turystycznych, a szczególnie jednego, który swoją urodą i wielkością powala na kolana :-) 

Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji opisującej uroczystość otwarcia Informacji Turystycznej w Złotym Stoku.

Relacja - Otwarcie Punktu IT w Złotym Stoku >>24.05.2018

KRÓTKA RELACJA Z EKO MAJÓWKI W KOMORNIKACH

Spotkanie w SzczecinieOstatnio sporo się dzieje jeśli chodzi o znaczki turystyczne w Polsce. I choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, to jednak pracy mamy z tym sporo. Z tego też powodu spiętrzyły się stosy zaległych relacji, a jedną z nich jest krótkie podsumowanie pierwszomajowej "Eko Majówki" w Komornikach, podczas której promowano, wydany kilka dni wcześniej znaczek turystyczny z wizerunkiem kościoła w Wirach..

Zapraszamy zatem do zapoznania się ze wspomnianą wcześniej relacją. Pokazuje ona jak lokalnie można promować ideę znaczków turystycznych i przy okazji  promować atrakcyjne miejsca. A jeśli chodzi o Komorniki, to już wkrótce  kolejna impreza promocyjna, na którą zaprosimy Was jeszcze dzisiaj. 

Relacja - Eko Majówka i ZT w Komornikach >>23.05.2018

ElblągDzisiejsza premiera na pewno ucieszy wszystkich fanów turystyki w północnych częściach kraju. Mamy jednak nadzieję, że radość z powstania kolejnych znaczków będzie towarzyszyła wszystkim kolekcjonerom, także tym, którzy zamieszkują południowe krańce Polski. 

Niech więc prezentowane dzisiaj znaczki będą dla wszystkich pretekstem do obywania kolejnych krajoznawczych wycieczek do miejsc wyznaczonych przez znaczkki turystyczne. Tym razem do znaczkowego szlaku dołączyły następujące obiekty:

ELBLĄG - STARE MIASTO  No. 683

KANAŁ ELBLĄSKI - POMNIK HISTORII  No. 684

Prezentowane krążki w sprzedaży pojawią się od  24 maja, ale pamiętajcie, że zwykle w pierwszych dniach sprzedaży warto skontaktować się z miejscem sprzedaży i upewnić co do dostępności znaczków. Prosimy też, by w tym szczególnym przypadku zwrócić uwagę na miejsca sprzedaży, ponieważ po raz pierwszy w historii jeden z prezentowanych obiektów znajduje się w znacznej odległości od Elbląga, a miejsca sprzedaży w centrum miasta. Mimo wszystko gorąco wszystkich zachęcamy do odwiedzin zabytkowych miejsc i pochwalenia się tym faktem na łamach naszego profilu facebook.22.05.2018

627Dziś chcemy Wam pokazać znaczek z miejsca, o którym wiele razy nam wspominaliście w kontekście powstania nowych znaczków. Mowa oczywiście o Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy.

Tym razem to charakterystyczna wieża widokowa i przyległy do niej ogród wraz z labiryntem są elementami przedstawionymi na znaczku. Mamy nadzieję, że znaczek kolejny raz zaprowadzi Was do magicznej krainy ogrodów.  

Znaczek, który właśnie prezentujemy w sprzedaży pojawi się w ostatnich dniach maja, ale gdyby pojawił się wcześniej, to na pewno Was o tym poinformujemy.  Tymczasem już teraz możecie planować swoje majowe i czerwcowe wycieczki, biorąc pod uwagę nowy punkt na znaczkowej mapie Polski. Zapraszamy do Dobrzycy.

OGRODY HORTULUS SPECTABILIS W DOBRZYCY  No. 735

Ogrody Hortulus Spectabilis udostępniono do zwiedzania w czerwcu 2014 roku. Ogród wchodzi w skład zespołu ogrodów o różnej tematyce i stylistyce mających pełnić rolę oryginalnego miejsca rekreacji i wypoczynku. Centralną część ogrodu stanowi największy na świecie labirynt grabowy. Zajmuje on powierzchnię jednego hektara, a ściany żywopłotu wznoszą się na wysokość 2 metrów. W sercu labiryntu znajduje się oryginalna wieża widokowa, której konstrukcja nawiązuje do podwójnej nici DNA. Wieża ma 20 metrów wysokości, a z jej tarasu widokowego rozpościerają się malownicze widoki na otaczające ją ogrody, ale także na sąsiednie miejscowości, a przy dobrej pogodzie także Morze Bałtyckie. Wokół labiryntu i wieży znajdują się inne tematyczne ogrody jak: magii, energii, czasu i przestrzeni. Znajdziemy w nich m.in. kamienny krąg, a także ogród zegarów, ogród „4 Pory Roku” oraz mieniące się kolorami angielskie rabaty bylinowe i rosarium. Ogrody Hortulus Spectabilis to nie tylko rośliny i ich kompozycje, ale także wkomponowane w całość elementy architektury i sztuki ogrodowej. Dzięki nim ogrody są doskonałym miejscem zabawy, rekreacji i wypoczynku dla osób w każdym wieku.15.05.2018

627Po ostatnich premierach znaczków okolicznościowych konieczne stało się zrównoważenie sytuacji, poprzez wydanie znaczka turystycznego. I właśnie dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować najnowszy znaczek z województwa podkarpackiego, który już wkrótce pojawi się w sprzedaży w Muzeum Regionalnym w Dębicy.

Tutaj jednak musimy zatrzymać się na dłużej, by zaznaczyć pewien bardzo ważny szczegół. Otóż prezentowany znaczek swoją inaugurację w Dębicy będzie miał 18 maja, podczas Nocy Muzeów. W sprzedaży będzie dostępny od godziny 16:30, a w późniejszych dniach już zgodnie z godzinami pracy placówki. Weźcie to koniecznie pod uwagę wybierając się do Dębicy. 

Mamy nadzieję, że dla wielu z Was zarówno znaczek, jak i zapowiadana Noc Muzeów będą pretekstem do odwiedzin Muzeum Regionalnego w Dębicy, o którym tradycyjnie możecie przeczytać w załączonym opisie. Szczegółowe dane odnośnie godzin pracy muzeum znajdziecie na jego stronie internetowej i profilu w serwisie facebook. Zapraszamy. 

MUZEUM REGIONALNE W DĘBICY  No. 627

Początki Muzeum Regionalnego w Dębicy sięgają lat 60 XX wieku, kiedy to Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Dębicy wystąpiło do ówczesnych władz z inicjatywą utworzenia muzeum. Postulat ten doczekał się jednak realizacji dopiero w 2003 roku. Pierwszym dyrektorem placówki został Janusz Ożóg i jemu też powierzono organizację muzeum, którego siedzibą został dziewiętnastowieczny budynek po byłych koszarach kawalerii. Pierwsze prezentowane w nowym muzeum zbiory pochodziły głównie z Izby Regionalnej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej, ale także z zakładowych Sal Tradycji niektórych dębickich firm oraz od osób prywatnych. W 2007 roku w związku z akcją rewitalizacji terenów byłej jednostki wojskowej muzeum wzbogaciło się o dwa budynki, z których jeden został przeznaczony na stałą wystawę dotyczącą historii dębickiego garnizonu wojskowego, drugi zaś na archiwum i bibliotekę muzealną. Muzeum Regionalne w Dębicy posiada pięć działów: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy, a także sześć wystaw stałych ukazujących historię miasta i okolic od czasów najdawniejszych do 1944 roku. Placówka prowadzi ponadto lekcje muzealne oraz warsztaty dotyczące historii kultury i sztuki.11.05.2018

II Skarżyski Maraton Pieszy To ostatnia w tym tygodniu znaczkowa premiera. Musimy przyznać, że był to prawdziwy wysyp znaczków okolicznościowych, ale też maj to jeden z najbardziej aktywnych miesięcy, więc nie ma się czemu dziwić.  

A jeśli już o aktywności mówimy, to tego właśnie dotyczy dzisiaj prezentowany znaczek.

ZO - II SKARŻYSKI MARATON PIESZY "NAD KAMIENNĄ"

Przypomnimy tylko, że pierwszy maraton odbył się w ubiegłym roku i o ile pamiętamy wzięli w nim udział także znaczkomaniacy. Uczestnicy pozytywnie przyjęli tę imprezę i w związku z tym doczekała się ona kontynuacji także w tym roku. 

Pieszy maraton na dystansie 50 km to nie mały wyczyn, ale jak mawiają niektórzy turyści, tylko wtedy człowiek czuje, że wypoczywa, a przy okazji może poznawać piękne zakątki naszego kraju.

Wracając natomiast do znaczka, to będzie on dostępny podczas maratonu i bezpośrednio po nim. Szczegóły na ten temat zawsze znajdziecie na podstronie poświęconej danemu znaczkowi. 

A tymczasem zapraszamy do Skarżyska - Kamiennej, a także do aktywnego spędzenia nadchodzącego weekendu.10.05.2018

Urodziny wieży na Wielkiej SowieDzisiaj krótka i szybka premiera kolejnego znaczka okolicznościowego. 

Od 2013 roku urodzinom wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy towarzyszy specjalny znaczek okolicznościowy. Jest to więc już jego szósta edycja, która jak zwykle odbierana jest przez kolekcjonerów w sposób szczególny. Zabawna  i jak zwykle atrakcyjna grafika przyciąga do niego wzrok, a wszystko to stanowi, że znaczek jest świetną pamiątką i częścią pewnej serii.

ZO - 112 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

Wieża obchodzi swe urodziny 24 maja, ale impreza dla turystów odbędzie się tradycyjnie w weekend czyli 26 maja. Tego też dnia od godziny 19:00 na polanie pod wieżą zapłonie ognisko, przy którym każdy turysta będzie mógł upiec kiełbaskę, posiedzieć w gronie turystów, a także w blasku gwiazd rozkoszować się widokiem wieży nocną porą.

Zachęcamy zatem do udziału w urodzinach. Może jak w roku ubiegłym pod wieżą spotka się grono znaczkomaniaków :-) Jeśli tak będzie nie zapomnijcie nas o tym poinformować, choćby poprzez przesłanie pamiątkowych fotografii z wiekową jubilatką. 8.05.2018

WKWKPo majowym weekendzie podczas którego informowaliśmy głównie o poczynaniach kolekcjonerów, czas na garść znaczkowych nowości. 

I tutaj pojawia się temat także kolekcjonerski,  ściśle związany z XX Wrocławską Krajową Wystawą Kolekcjonerską, która rozpocznie się 17 maja i potrwa 3 dni. To właśnie z okazji jubileuszowej wystawy został wydany niniejszy znaczek okolicznościowy.

ZO - XX JUBILEUSZOWA WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w dniu 17 maja o godzinie 12:00 we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego (sala 210), pl. Dominikański 6. W kolejnych dniach wystawa czynna będzie w następujących godzinach: 18.05 (piątek): 9:00 – 18:00, 19.05 (sobota): 9:00 – 23:00.

Tegoroczna wystawa prezentować będzie eksponaty nawiązujące do 40 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II i 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Nie zabraknie tam także innych ciekawych zbiorów, do których oglądania już dzisiaj wszystkich zachęcamy. Warto także przypomnieć, że tradycyjnie już wystawa bierze udział we Wrocławskiej Nocy Muzeów (w sobotę 19.05). 

Zachęcamy zatem do udziału w wystawie, tym bardziej, że prezentuje ona bliskie nam kolekcjonerom tematy i skupia ludzi o podobnych zainteresowaniach. 

UWAGA ! Po wystawie znaczek możliwy do zdobycia  w każdą niedzielę w godz. 8.30 -11.00 – pl. Dominikański 6, (sala 210 - II piętro)26.04.2018

OjcówJak zapewne wszyscy zauważyli, mijający tydzień obfitował w znaczkowe atrakcje. Udało się wprowadzić kilka nowych znaczków, a i kilka innych prac wykonaliśmy, by nasza zabawa była jeszcze ciekawsza.

Dzisiaj ostatnia w tym tygodniu premiera, ale za to potrójna, bo nie ma się co oszukiwać, że ładnie pomagaliście nam promować ostatnie znaczki. Dzięki temu docieramy do kolejnych miejsc, a jak wiecie to przynosi kolejne rezultaty w postaci ZT.

Prezentujemy dzisiaj trzy znaczki turystyczne z okolic Ojcowa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wyczerpuje to tematu atrakcji turystycznych Ojcowskiego Parku Narodowego, ale kto wie, może te znaczki będą zaczątkiem kolejnych.

Na znaczkach przedstawiono najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne obiekty, którymi są kolejno:

RUINY ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO W OJCOWIE  No. 624

JASKINIA ŁOKIETKA W OJCOWIE  No. 625

MACZUGA HERKULESA W PIESKOWEJ SKALE  No. 626

Powyższe znaczki już pojawiły się w sprzedaży, a my już teraz zachęcamy do wizyty w tym urokliwym miejscu. Nie zapomnijcie nadsyłać swoich relacji z wycieczek i mamy nadzieję, że uzupełnicie galerię fotek dla wszystkich prezentowanych dziś znaczkowych obiektów..25.04.2018

278Przyczynkiem do powstania prezentowanego dzisiaj znaczka był powstały rok temu znaczek z mostem kolejowym w Wirach. To właśnie wtedy padła propozycja, by swojego krążka doczekał się tutejszy kościół. W międzyczasie znaczek z mostem kolejowym uzyskał tytuł "Najładniejszego znaczka turystycznego 2017 roku" i to tylko pomogło w podjęciu ostatecznej decyzji co do wdrożenia nowego znaczka z wizerunkiem kościoła w Wirach.

Prezentowany dzisiaj znaczek swoją premierę będzie miał w dniu 1 maja na stadionie sportowym w Komornikach podczas Eko Majówki. Tam też będzie można zakupić ów znaczek, a dodatkowo spotkać się z kolekcjonerami zrzeszonymi w komornickim Klubie Kolekcjonerów ZT. Od 2 maja znaczek trafi do docelowych punktów sprzedaży.

Zachęcamy zatem, by nie tylko Eko Majówkę, ale i znajdujący się na znaczku kościół odwiedzić osobiście, bo tylko wtedy będziecie mogli zobaczyć wszystko na własne oczy. Pamiętajcie, że w znaczkowej idei nie chodzi o to, by mieć jak najwięcej znaczków, ale żeby odwiedzać miejsca, do których te znaczki prowadzą. Zapraszamy do Wir. 

KOŚCIÓŁ ŚW. FLORIANA W WIRACH  No. 278

Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Wirach został założony prawdopodobnie już w XIII wieku, po sprowadzeniu do Polski relikwii św. Floriana.  Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele pochodzi z roku 1510.  W początkach XVII wieku kościół groził upadkiem. Po roku 1663 przeprowadzono naprawę kościoła, a duszpasterstwo powierzono ojcom karmelitom z Poznania. W 1737 r. kościół wirowski runął ze starości. W miejsce zawalonego kościoła w 1748 roku wzniesiono nową, także drewnianą świątynię. Do parafii już wtedy należały Wiry, Łęczyca, Luboń, Żabikowo i Puszczykowo.  Pod koniec XIX wieku na miejscu drewnianego kościoła wybudowano  nowy,  murowany, który przetrwał do obecnych czasów. Pieniądze na budowę pochodziły od Witolda i Jadwigi z Dzieduszyckich Czartoryskich oraz od miejscowych parafian. Budowę kościoła rozpoczęto i ukończono w roku 1900 i w tym samym roku nastąpiła jego konsekracja. Kościół zbudowano w stylu neoromańskim. Jest to świątynia trzynawowa z transeptem na którego ścianach znajdują się dwie ozdobne rozety. We wnętrzu na uwagę zasługują ambona i ołtarz oraz dwa obrazy: Matka Boska Apokaliptyczna oraz św. Agnieszka, których pochodzenie datuje się na XVII wiek. W latach 90. XX wieku w kościele rozpoczyna się remont, następuje całkowita wymiana dachu i wieży, a także wymiana elewacji.  Zostają poddane konserwacji ławki kościelne, a remont obejmuje także plebanię z 1870 roku, która jest najstarszym budynkiem w Wirach. Do roku 2000 w prezbiterium posadowiono nowy ołtarz „soborowy”. Poddano renowacji zabytkowe obrazy i wnętrze kościoła, w tym organy, a następnie ołtarz główny i boczny poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej.24.04.2018

Kuślin - TrzciankaZbliża się weekend majowy, a wraz z nim inauguracja najnowszych znaczków w Gminie Kuślin.

Dzisiaj prezentujemy dwa znaczki, które swoją premierę będą miały podczas piętnastej – jubileuszowej odsłony Targów Ogrodniczo  - Działkowych, które od lat organizują wspólnie Powiat Nowotomyski wraz z Gminą Kuślin i Zespołem Szkół Rolniczych w Trzciance

Chcemy przy tym zaznaczyć, że pierwszy ze znaczków to znaczek okolicznościowy - upamiętniający udział mieszkańców Gminy Kuślin w Powstaniu Wielkopolskim.

ZO - 100 - LECIE UDZIAŁU MIESZKAŃCÓW GMINY KUŚLIN W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

Drugi z krążków to oczywiście znaczek turystyczny - numeryczny, który przedstawia:

ZESPÓŁ PAŁACOWO - PARKOWY W TRZCIANCE  No. 277

Znaczki te trafią do sprzedaży w dniu 29 kwietnia, i będą dostępne na targach , do udziału w których oczywiście zachęcamy. W kolejnych dniach będą już dostępne w swoich macierzystych punktach sprzedaży. Przy okazji zapraszamy do zwiedzania okolic, które posiadają wiele ciekawych obiektów turystycznych. Mamy nadzieję, że podzielicie się wrażeniami zachęcając tym samym innych turystów do wizyty w Kuślinie i Trzciance.23.04.2018

688Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy w weekend na naszym facebookowym profilu, mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Zbliża się majówka, więc warto jakoś ten czas zaplanować, a w tym na pewno pomogą znaczki turystyczne.

Jeśli więc jeszcze nie macie konkretnych planów, to warto pomyśleć o Rewalu i tutejszych atrakcjach. Już za kilka dni rusza kolejny sezon Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, która właśnie doczekała się swojego znaczka turystycznego.

Znaczek dostępny będzie dla turystów od 28 kwietnia, podczas inauguracji tegorocznego sezonu przewozowego. Krążek kupicie w kilku miejscach, które znajdziecie na stronie znaczka, ale pamiętajcie, że część z tych punktów sprzedaży działa tylko sezonowo, dlatego nie ma co zwlekać z wizytą w Rewalu i trzeba odwiedzić tutejsze atrakcje oraz przejechać się kolejką kiedy jeszcze będzie ciepło. 

A zanim znaczek na dobre pojawi się w sprzedaży polecamy lekturę poniższego opisu, w którym pokrótce przedstawiono historię tutejszej kolei. Klikając w link przejdziecie do strony znaczka, gdzie oprócz opisu znajdziecie także wykaz miejsc sprzedaży i linki do stron związanych z kolejką Zapraszamy.

NADMORSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA GMINY REWAL  No. 688

Historia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej rozpoczęła się 1 lipca 1896 r., kiedy kolejka  po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Początkowo wąskotorówka poruszała się po torach o rozstawie 750 mm, dopiero w 1912 r. poszerzono rozstaw szyn do 1000 mm. Jeszcze w latach 90-tych XX w. trasa wąskotorówki  liczyła 61 km długości. Dziś ciuchcia kursuje na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą, na trasie o długości 39,5 km., której pokonanie zabiera prawie 2 godziny. W sezonie przewozowym, który trwa od początku maja do końca września, kolej wyjeżdża codziennie z zajezdni w Gryficach, a po dotarciu do Trzęsacza kursuje wahadłowo na trasie pomiędzy Trzęsaczem i Pogorzelicą. Na malowniczym szlaku nadmorskiej kolejki znajduje się wiele znanych zabytków architektury, takich jak latarnia morska w Niechorzu, czy ruiny kościoła na klifie w Trzęsaczu.20.04.2018

WigryMinął właśnie miesiąc od ostatniej znaczkowej premiery w związku z czym najwyższa pora poinformować wszystkich o nowych znaczkach turystycznych, które lada dzień pojawią się w sprzedaży.

Tym razem na znaczkowej mapie Polski zaistniała Iława, która to wdrożyła od razu dwa znaczki turystyczne z wizerunkami odpowiednio przedstawiającymi:

RATUSZ MIEJSKI W IŁAWIE  No. 475

KOŚCIÓŁ PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO W IŁAWIE  No. 476

Zachęcamy zatem do zwiedzania Iławy i tutejszych atrakcji. Wizytę w tym mieście proponujemy zacząć od Informacji Turystycznej, w której oprócz znaczków czeka na Was odpowiednio przygotowany personel, który na pewno doradzi gdzie i co jeszcze w Iławie warto zobaczyć. 

Prezentowane powyżej znaczki w sprzedaży powinny pojawić się 24 kwietnia, ale gdybyście miasto to zamierzali odwiedzić właśnie tego dnia, lepiej upewnić się czy rzeczywiście znaczki już są na miejscu. Zapraszamy do Iławy !17.04.2018

Tym razem news będzie krótki, bo to w zasadzie komunikat dla tych wszystkich, którzy z różnych względów spóźnili się ze zgłoszeniami podczas wiosennych zapisów na nasze pieczątki.

Dostaliśmy kilka zapytań w tej sprawie i po usilnych namowach postanowiliśmy raz jeszcze dać Wam szansę zamówienia pieczątek. Przy okazji właśnie o pieczątki wzbogaciliśmy nasz sklepik, ale tu uwaga - jest to tylko oferta sezonowa, a termin poszczególnych realizacji będziemy podawali właśnie w sklepiku i na dedykowanej pieczątkom stronie.

Jeśli zatem ktoś jeszcze nie ma naszych pieczątek, to właśnie teraz jest okazja, by jeszcze przed wakacjami stać się ich posiadaczem. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 maja, tak by na początku czerwca i przed wakacjami każdy zainteresowany mógł już pieczątki posiadać u siebie.

Szczegóły nt. pieczątek znajdziecie w naszym sklepiku >>. Tam też możecie trafić na inne ciekawe gadżety znaczkomaniaków jak naszywki, breloki czy dzienniki kolekcjonera. Zapraszamy !BRELOK ZNACZKOMANIAKA

BRELOK ZNACZKOMANIAKA

W zamierzchłej przeszłości, zdaje się w 2012 roku, stworzyliśmy taki oto brelok, który pojawił się na chwilę i tak szybko jak się pojawił, tak równie szybko zniknął. 

Później na dobrą sprawę nie było okazji, by wznowić jego produkcję i dopiero miniona zima pomogła nam wskrzesić ten projekt.

Brelok jaki jest każdy widzi. My dodamy, że jest on niewielki i poręczny. Jego długość to 90 mm, a średnica elementu z grafiką wynosi równe 30 mm.

Posiada dwie strony przy czym na obu, z racji że jest to brelok kolekcjonerów ZT, widnieje logo znaczków. Składa się on z niklowanego szkieletu i wklejonych weń odpowiednio oprawionych wydruków. 

Jak pokazało życie breloki, które zrobiliśmy w 2012 roku wielu z Was posiada do dnia dzisiejszego, mimo że posiadały podatną na rozciąganie sprężynkę. Jesteśmy przekonani, że obecny wzór, pozbawiony tej sprężynki będzie służył równie długo


Więcej informacji

<< 1 5 10 15 20 25 28 29 30 31 32 35 40 45 50 55 60 >>