Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 33 34 35 36 37 40 45 50 55 60 >>

1.07.2017

NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Premiera ostatnich Znaczków Kolekcjonera (ZK) miała miejsce w ostatnich dniach 2016 roku. Od tego czasu dzielnie próbowaliście stać się ich posiadaczami. Kilka osób już zbliżyło się do liczby 58 ZK, w związku z czym właśnie teraz nadszedł czas, by pokazać Wam kolejne znaczki z tej serii. Dziś jednak jedynie dwa z nich, ale niebawem pojawią się kolejne. Grafiki już są wykonane i nawet znaczki mamy już w centrali.

ZK2017A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami zwierząt prezentowanych na znaczkach. Oczywiście to tylko podstawowe dane, dlatego zachęcamy, by szczegółowych informacji poszukać w internecie. Okazuje się bowiem, że mając w naszym kraju takie "perełki" nie zawsze dostatecznie wiemy na ich temat. Mamy jednak nadzieję, że dzięki Znaczkom Kolekcjonera i opisom, które dla Was tworzyliśmy przez ostatnie lata, Wasza wiedza o zagrożonych wyginięciem zwierzętach nie jest szczątkowa. A jeśli ktoś szczególnie mocno zapragnie stać się posiadaczem tych znaczków, to zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i kompletowania kuponów.

Przypominamy, że znaczki te nie są dostępne w sprzedaży, a są nagrodą w tej właśnie grze i jedyny sposób na ich zdobycie to wytrwałe zbieranie znaczków i kompletowanie kolejnych dziesiątek kuponów. Jak widać na liście zdobywców ZK jest to możliwe. Zapraszamy do zabawy.28.06.2017

PIECZĄTKI ZNACZKOMANIAKÓW

pieczatkaOd listopada 2015 roku wśród polskich kolekcjonerów Znaczków Turystycznych spotkać można podobne do widocznej obok pieczątki. To swego rodzaju wizytówki kolekcjonerów, którzy pieczątek używają nie tylko do zaznaczenia swojej obecności w miejscu turystycznym, ale także do innych celów.

Po ostatnich spotkaniach kolekcjonerów otrzymujemy zapytania w sprawie pieczątek dlatego w tym roku nie jesienią, a już w wakacje postanowiliśmy zebrać zamówienia na kolejną partię pieczątek.

Od razu jednak uprzedzimy tych z Was, którzy nie są w temacie, że robimy pieczątki jedynie w trzech wzorach w ramach których spersonalizowane mogą być jedynie nazwa właściciela i miejscowość. Pozostałe elementy graficzne nie podlegają zmianom.


Więcej informacji

26.06.2017

261Dobijamy do końca miesiąca, ale mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę. Tym razem po dłuższej przerwie wracamy do Wielkopolski i okolic Lwówka, gdzie w sąsiedztwie wsi Zgierzynka znajduje się "Zgierzynieckie Uroczysko" i przedstawiona na znaczku wieża widokowa. O walorach turystycznych dowiecie się z opisu miejsca, a my informujemy, że najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie od dnia 27 czerwca. Zapraszamy.

ZGIERZYNIECKIE UROCZYSKO - WIEŻA WIDOKOWA  No. 261

Zgierzynieckie Uroczysko, to obszar, który obejmuje nieckę Jeziora Zgierzynieckiego, w większości porośniętego szuwarami oraz otaczające je łąki, lasy łęgowe i grądy. Na obszar ten składają się dwa rezerwaty przyrody: "Rezerwat na Jeziorze Zgierzyniecki im. Bolesława Papi" (86,71 ha). Rezerwat został utworzony w 1974 roku, a zadaniem jego jest ochrona siedlisk ptaków wodno - błotnych. Drugi, to "Rezerwat przyrody Wielki Las" (78,96 ha), utworzony w 1959 roku, a do obecnych granic powiększony w 2003 roku. Rezerwat chroni kompleks lasów liściastych naturalnego pochodzenia, wraz z zachodzącymi procesami. Obszar ten został również objęty ochroną w ramach programu Natura 2000. Rezerwaty są bardzo sprzyjającym środowiskiem dla wielu gatunków ptaków. Zaobserwowano na tym terenie około 160 gatunków w tym ponad 100 lęgowych. W roku 2014, z myślą o miłośnikach przyrody i turystach, z inicjatywy sołectwa Zgierzynka, powstała wieża widokowa. Jest to idealne miejsce do obserwacji tego uroczego miejsca. We wsi Zgierzynka, u sołtysa, istnieje możliwość wypożyczenia lornetki.25.06.2017

KOMUNIKAT NA ROZPOCZĘCIE WAKACJI

Komunikat wakacyjnyDrodzy Znaczkomaniacy,

Nadeszły wakacje i zapewne niebawem wielu z was spakuje plecaki i ruszy w świat szlakiem znaczka turystycznego. Tradycyjnie lipiec i sierpień jest dla nas okresem wzmożonej pracy, dlatego w tym miejscu mamy dla Was niezwykle ważny komunikat, który wszystkim niewtajemniczonym pozwoli rozeznać się w sytuacji, a nam pomoże w organizacji pracy. Tekst podzieliliśmy na kilka ważnych części i bardzo prosimy o ich wnikliwą lekturę.

E-mail to świętość

Podstawową formą kontaktu z nami jest poczta e-mail. W ostatnim czasie jesteśmy zasypywani różnymi wiadomościami i niestety okazuje się, że wysyłane są one gdziekolwiek. Pragniemy zatem przypomnieć, że do Waszej dyspozycji posiadamy następujące skrzynki e-mail i tylko na nie prosimy wysyłać wiadomości – każda skrzynka ma swoje przeznaczenie i o tym poniżej.


Więcej informacji

24.06.2017

RELACJA ZE SPOTKANIA W ŁĘKNICY

Targi Tour Salon w PoznaniuMijają dwa tygodnie od spotkania kolekcjonerów w Łęknicy i właśnie na dzisiaj zaplanowaliśmy publikację relacji z tego spotkania. Jak wspominaliśmy ostatnio, brakuje nam rąk, dlatego tym razem o napisanie kilku zdań podsumowujących poprosiliśmy Hanię.

Nie chcieliśmy wymuszać żadnego terminu (sami wiemy jak ciężko pisze się pod presją czasu), a sami zajęliśmy się zebraniem i obróbką zdjęć. Tymczasem po raptem dwóch dniach otrzymujemy e-maila z gotowym tekstem, co nas bardzo ucieszyło, bo dzięki temu, że Hania z Andrzejem zgodzili się opracować materiał z Łęknicy, przynajmniej tym razem możemy go opublikować w terminie.

Zapraszamy w związku z tym do przeczytania relacji z tego spotkania i gorąco zachęcamy do pisania własnych materiałów. Jest w naszym gronie conajmniej kilka talentów, więc trzeba je odkryć :-) 

Relacja z II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów w Łęknicy >>23.06.2017

181Właśnie rozpoczęły się wakacje i w takim dniu mamy dla Was wyjątkową znaczkową premierę. Oto światło dzienne ujrzał znaczek turystyczny przedstawiający trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech. Jest to tym samym kolejny dwustronny znaczek w Polsce i jednocześnie zapowiedź krótkiej serii "Trójstyki granic Polski". Mamy nadzieję, że ten pierwszy z serii znaczek zapoczątkuje jej kolejne części, a jak zapewne widzicie na załączonej grafice, miejsc takich mamy w Polsce sześć. Za pomysł graficzny rewersu znaczka serdecznie dziękujemy kolekcjonerowi Janowi z Krosna Odrzańskiego i mamy nadzieję, że zarówno awers jak i rewers znaczka bardzo Wam się spodobają. 

Zachęcamy Was zatem nie tylko do odwiedzenia Jaworzynki i tutejszego bardzo urokliwego trójstyku, ale także do przekonywania innych miejsc, trójstyków, by taki znaczek powstał. A jeśli w najbliższym czasie będziecie na jednym z pozostałych trójstyków, to bardzo prosimy o wykonanie i przesłanie nam aktualnych fotografii. Przedstawiony powyżej znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

TRÓJSTYK GRANIC POLSKA - SŁOWACJA - CZECHY  No. 181

Trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech znajduje się w miejscowości Jaworzynka w przysiółku Trzycatek w Beskidzie Śląskim. Miejsce zbiegu granic znajduje się w głębokim na 8 metrów i szerokim na 34 metry jarze, dnem którego płynie strumień o nazwie Wawrzaczowy Potok. Ze względu na trudno dostępne położenie miejsca styku granic na dnie potoku tylko zaznaczono ten punkt, natomiast w odległości kilkunastu metrów od niego, na terytorium każdego z krajów umieszczono granitowe obeliski z nazwą i herbem kraju. Same obeliski mają po 215 cm wysokości, a każdy z nich waży ok. 800 kg. Wyznaczają one wierzchołki trójkąta równoramiennego, na planie którego posadowiony jest okrąg wyznaczający w swoim środku punkt styku granic. Trójstyk w Jaworzynce powstał w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Dwa lata później pojawiły się w tym miejscu pierwsze dwa granitowe obeliski, a następnie dołączył do nich także ten po słowackiej stronie trójstyku. Lokalną ciekawostkę stanowi także przepływający dnem wąwozu strumień, który w zależności od państwa na terenie którego przepływa nosi nazwę Wawrzaczowy Potok (PL), Kubankowski Potok (CZ) lub Potok Gorylów  (SK).22.06.2017

184Do grona dolnośląskich znaczkowych miejsc turystycznych od dzisiaj dołączyła Piernikarnia Śląska w Niemczy. Tradycyjnie zapraszamy do odwiedzin tego miejsca i będziemy zadowoleni jeśli po swojej wizycie podzielicie się wrażeniami i fotkami. Znaczek już jest dostępny w sprzedaży  - wystarczy tylko zarezerwować sobie wolny czas i można odwiedzać to miasteczko i rzecz jasna piernikarnię.

PIERNIKARNIA ŚLĄSKA W NIEMCZY  No. 184

Piernikarnia Śląska w Niemczy to „żywe muzeum” tradycji regionu oraz manufaktura historycznych pierników. Tradycje piernikarskie są jednymi z najstarszych elementów kultury Śląska, a ich korzenie sięgają czasów pogańskich. Zwyczaj wypiekania pierników ma swe potwierdzenie źródłowe już w 1293 r. w Świdnicy, stanowiąc najstarszą wzmiankę o piernikarzach w Europie Środkowej. Od średniowiecza, aż po początki XX w. na terenie całego historycznego Śląska piernikarze wyrabiali niezwykłe przysmaki jakimi są pierniki. Tradycja ta była obecna w niemal każdym mieście regionu. Największy rozkwit piernikarstwa na Śląsku przypada na XVII i XVIII w., a jego głównymi ośrodkami były Wrocław, Nysa i Świdnica. Szczególnie piękne są misternie rzeźbione formy piernikarskie z tego czasu. W Piernikarni w Niemczy można poznać tajniki tego współcześnie zapomnianego rzemiosła. Przygotowana ekspozycja przybliża historię, bogatą symbolikę oraz znaczenie pierników w kulturze regionalnej. Dzięki pracowni piernikarskiej można obejrzeć zwyczajowe, drewniane formy, dotknąć tradycyjnych składników, a także poczuć ich niezrównany zapach.20.06.2017

180Tak dobrze rozpoczęty tydzień trzeba zacnie kontynuować, w związku z tym dzisiaj kolejna znaczkowa premiera. Tym razem znaczek turystyczny pojawił się w Beskidzie Śląskim, a dokładnie w Schronisku "Soszów". Przedstawiony w dzisiejszym komunikacie znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 21 czerwca. Zachęcamy zatem, by skierować swe wędrówki właśnie w te strony.

SCHRONISKO "SOSZÓW" - WISŁA  No. 180

Schronisko „Soszów” położone jest tuż przy granicy polsko – czeskiej na zachód od Wisły w siodle pomiędzy Wielkim i Małym Soszowem, bezpośrednio przy szlaku turystycznym Czantoria-Stożek . Powstało w 1932 roku, a wybudował je Paweł Polok, który w tym czasie prowadził tutaj prywatne schronisko. W późniejszych latach obiekt prowadziła córka Poloka, Anna wraz z mężem Janem Gajdzicą. Na początku II wojny światowej Gajdzica został wywieziony na przymusowe roboty, a w 1944 roku powołano go do niemieckiej armii, skąd zdezerterował, by do końca wojny pozostawać w ukryciu. Wykorzystując nieobecność gospodarza zabrzański Beskiden-Verein wymusił na żonie Gajdzicy dzierżawę obiektu, który później próbowano także bezskutecznie przejąć i pozbyć się dotychczasowych właścicieli. Po wojnie schronisko rozbudowano, natomiast w 1947 roku utworzono w nim stację turystyczną Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Cieszynie. W 1979 roku obiekt ponownie przeszedł w prywatne ręce. Obecnie Schronisko posiada 33 miejsca noclegowe. W jego pobliżu znajduje się górna stacja kolejki linowej i narciarskie szlaki zjazdowe.19.06.2017

ZT KościerzynaWczoraj obiecaliśmy atrakcyjny poniedziałek i aby nie być gołosłownym czas wcielić nasze słowa w czyn. Rzecz jasna pisząc o atrakcjach mieliśmy na myśli kolejną znaczkową premierę, ale tym razem potrójną i przez to właśnie bardzo atrakcyjną. Pomijamy już fakt, że to kolejne w ostatnim czasie znaczki z województwa pomorskiego, znak, że także tutaj znaczkowa idea znalazła zrozumienie.

Tym razem chcielibyśmy Was zaprosić do Kościerzyny, gdzie wśród wielu atrakcji na uwagę zasługuje Muzeum Ziemi Kościerskiej ze swoimi oddziałami. Na pewno każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, dlatego polecamy zwiedzanie tego miasteczka i placówek muzealnych właśnie teraz, kiedy zaczynacie planować wakacyjne wycieczki. 

Przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży dostępne będą od 20 czerwca.  

MUZEUM ZIEMI KOŚCIERSKIEJ W KOŚCIERZYNIE  No. 712

MUZEUM AKORDEONU W KOŚCIERZYNIE  No. 713

MUZEUM KOLEJNICTWA W KOŚCIERZYNIE  No. 714

A jeśli już dotrzecie do Kościerzyny, to bardzo Was prosimy byście oprócz relacji z odwiedzonych miejsc podsyłali nam także fotografie ukazujące te obiekty, ich wnętrza i eksponaty. Na pewno wzbogacą one znaczkową galerię i pozwolą innym turystom zapoznać się wstępnie z danym miejscem.18.06.2017

413Czasem nasze plany weryfikuje życie i tak też się stało tym razem. Premiera tego znaczka była przewidziana dopiero za kilka dni, a tymczasem proboszcz miejscowej parafii zrobił wszystkim niespodziankę i znaczek już od kilku dni jest dostępny w sprzedaży. Przedstawiamy zatem najnowszy krążek z województwa dolnośląskiego (dosłownie rzut beretem od granicy z  woj. wielkopolskim). Piękna architektura i podobno równie ciekawy wystrój. Znaczek powstał z okazji jubileuszu 400-lecia kościoła w Sułowie Wielkim i już stał się hitem wśród parafian. Liczymy zatem, że i Wam się spodoba, a tymczasem zachęcamy do planowania wizyt w tym miejscu i nie zapomnijcie podesłać nam fotek do znaczkowej galerii.

KOŚCIÓŁ ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA W SUŁOWIE WIELKIM  No. 413

Kościół w Sułowie Wielkim został wzniesiony w 1617 roku na miejscu dawnego XV wiecznego kościoła. W latach 1656-1673 w miejsce katolickiego kościoła wybudowano nowy, protestancki, zostawiając wcześniejszą wieżę. Kolejne modernizacje kościoła miały miejsce w XIX i XX wieku, a w latach 1911-1913 odbudowano wieżę. Budowla o konstrukcji szkieletowej została wzniesiona na planie krzyża greckiego. Otwory okienne niewielkie, w kształcie kwadratów, zarówno w dolnej jak i górnej kondygnacji. Część okien w górnej kondygnacji o wydłużonym kształcie i ściętych narożnikach. Dachy kryte są gontem. We wnętrzach zachowały się m.in. prospekt organowy oraz XVII wieczne ławki. W ołtarzu znajdują się rzeźby Marii z Dzieciątkiem, św. Barbary i św. Katarzyny, a jego część stanowi pejzaż architektoniczny, z dominującym nad nim zamkiem z wieżą obronną. Barokowa ambona z 1674 roku w części centralnej posiada obraz przedstawiający św. Jana Ewangelistę, Chrystusa nauczającego w łodzi, św. Łukasza, św. Marka i św. Mateusza. Warta uwagi jest także loża kolatorska z malowanym orłem Piastów śląskich. Kościół od 1961 roku jest wpisany do rejestru zabytków.17.06.2017

RELACJA ZE SPOTKANIA W KALISZU

Targi Tour Salon w PoznaniuWiemy, że spotkanie w Kaliszu to dla Was już prehistoria. Wiemy, że to nie jedyna zaległość jaką mamy, ale zrozumcie naszą sytuację, w której mając tylko dwie dłonie trudno ogarnąć aktualne sprawy, a co dopiero historyczne :-).

O swoich zaległościach jednak pamiętamy, spać przez nie nie możemy i w każdej wolnej chwili staramy się je zniwelować, czego przykładem jest ta oto zaległa relacja ze spotkania kolekcjonerów, które pod koniec kwietnia miało miejsce w Kaliszu.

Oddajemy więc w Wasze ręce, jeszcze ciepły tekst i nieco przestygłe już fotki z tegoż spotkania. Może nic nowego i odkrywczego nie napisaliśmy, ale pewnie miło Wam będzie powrócić do tych chwil, a nieobecnym na spotkaniu wreszcie z pierwszej ręki dowiedzieć się czegoś więcej niż to co napisano w prasie

Relacja z Regionalnego Spotkania w Kaliszu >>13.06.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - KOMUNIKAT SZCZEGÓŁOWY

Drodzy turyści i pasjonaci Znaczków Turystycznych. Mamy już niemal połowę czerwca i lada chwila dla wielu z Was rozpoczną się wakacje i upragniony czas odpoczynku. Tuż po wakacjach nadejdzie jesień i jak to zwykle bywa odbędzie się kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych

Po ostatnich spotkaniach, w których uczestniczyło rekordowo wielu turystów, jesteśmy mile zaskoczeni Waszym turystycznym entuzjazmem i chęcią do kolejnych spotkań w kolekcjonerskim gronie. Nie zawsze każdy z Was może uczestniczyć w spotkaniach regionalnych, dlatego będzie nam bardzo przyjemnie spotkać się z Wami podczas dorocznego święta kolekcjonerów ZT, które w tym roku będzie miało miejsce w Międzybrodziu Żywieckim w dniach 5-8.10.2017.

Rezerwujcie zatem swój czas, planujcie pod tym kątem ewentualne podróże i koniecznie zapoznajcie się z poniższym komunikatem, gdzie oprócz ramowego planu spotkania podaliśmy szczegóły dotyczące cen wyżywienia i noclegów, a także zwiedzania poszczególnych obiektów. Wszelkie informacje znajdują się poniżej.


Więcej informacji

12.06.2017

708Jest nam niezmiernie miło poinformować wszystkich sympatyków znaczków turystycznych o nowych krążkach jakie za kilka tygodni pojawią się w Helu. Już 29 czerwca podczas Święta Miasta nastąpi uroczysta inauguracja pierwszego helskiego ZT, a dzień później czyli 30 czerwca znaczek będzie dostępny w sprzedaży w Informacji Turystycznej przy ul. Kuracyjnej 26. Zapraszamy do odwiedzania tego urokliwego zakątka Polski i liczymy na wakacyjne pocztówki z Helu. 

HEL - POCZĄTEK POLSKI  No. 708

Hel to miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej, znane jako ośrodek turystyczny oraz ośrodek rybołówstwa. Niemal ze wszystkich stron miasto otoczone jest rzez wody Morza Bałtyckiego, a tylko od północno-zachodniej strony wąskim fragmentem lądu połączone jest z Jastarnią i dalej Władysławowem. Znaczenie nazwy Hel nie zostało do końca wyjaśnione, ale jednym z nich jest tłumaczenie jakoby nazwa ta oznaczała „wydmę, pustkowie, cypel”. Pierwsze wzmianki o Helu pochodzą z 1198 r. W XIII w. ówczesna wieś stała się jednym z najważniejszych centrów handlowych regionu. Prawa miejskie otrzymał już przed 1266 rokiem. Na przestrzeni lat Hel intensywnie się rozwijał, ale ostatecznie ustąpił pobliskiemu Gdańskowi. Prawa miejskie stracił w roku 1872. W 1893 r., kiedy we wsi został zbudowany port rybacki powstrzymano upadek Helu. Stał się on wtedy schronieniem dla statków rybackich, ale także popularnym celem wycieczek dla mieszkańców Gdańska i Sopotu, a później także miejscowością uzdrowiskową. Prawa miejskie odzyskał po 1945 roku.8.06.2017

412Dokładnie 399 dni temu swoją premierę miał 444 ZT w Polsce. Dziś pora na 555 znaczek w kolejności, który tym razem przedstawia znany Wam już rawicki ratusz, a nosi numer 412. Pozostając w tematyce znaczków i magii liczb dzisiejszy krążek to 25 w tym roku znaczek z Wielkopolski, a 45 w skali całego kraju. Najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się od poniedziałku 12 czerwca, ale jak zwykle zachęcamy by wcześniej upewnić się telefonicznie czy przypadkiem nie nastąpiły jakieś nieprzewidziane opóźnienia bądź przyspieszenia.

Mamy nadzieję, że podobnie jak inne znaczki, także ten zachwyci Was szczegółami, a jeśli chodzi o szczegóły architektoniczne obiektu, to najlepiej będzie jeśli zapoznacie się z poniższym opisem. 

RATUSZ W RAWICZU  No. 412

Pierwszy drewniany ratusz w Rawiczu został wybudowany krótko po tym, jak w 1638 r. król Władysław IV wydał akt lokacyjny Rawicza, który wybudowany został przez Adama Olbrachta Przyjemskiego na tzw. surowym korzeniu. Ratusz spłonął jednak podczas potopu szwedzkiego. Fundamenty pod nowy ratusz położono w roku 1683, ale dalsze prace budowlane rozpoczęto dopiero po roku 1753. W 1783 na ratuszu dzięki burmistrzowi Krystianowi Styeglerowi zainstalowano pierwszy w Polsce piorunochron. Początkowo w budynku ratusza oprócz magistratu znajdowała się także komora celna z wagą miejską, a także posterunek straży oraz areszt. Władze miejskie urzędowały w ratuszu do lat 70. XX wieku, kiedy to w 1974 roku w budynku urządzono Muzeum Ziemi Rawickiej. Budynek ratusza został wybudowany w stylu barokowym, na planie prostokąta. Pokryty jest mansardowym dachem z lukarnami doświetlającymi poddasze. Po środku dachu znajduje się czworoboczna wieżyczka z zegarem, zwieńczona blaszanym hełmem. Wewnątrz ratusza zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami, natomiast na zewnątrz nad portalem wejściowym umieszczono kartusz z herbami właścicieli Rawicza, a po przeciwnej stronie budynku kartusz z herbem Rawicza.7.06.2017

440Już niebawem, dosłownie za dwa dni rozpocznie się spotkanie kolekcjonerów w Łęknicy. Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów pojawi się taki oto znaczek turystyczny promujący miasto. Uczestnicy spotkania rzecz jasna jako jedni z pierwszych będą mieli okazjię nabyć ów znaczek, natomiast wszystkich innych turystów, którzy jeszcze nie zwiedzali tej części Polski, zachęcamy do odwiedzin tego urokliwego miasteczka. 

MIASTO ŁĘKNICA  No. 440

Łęknica to najmniejsza gmina miejska woj. lubuskiego, liczy 2600 mieszkańców. Położona jest na wysokości 155 m n.p.m. nad graniczną Nysą Łużycką, na terenie historycznych Łużyc. Miejscowość utworzona została po II wojnie światowej z prawobrzeżnego Bad Muskau (łuż. Mużaków) oraz dawnej wsi Lugknitz. W 1956 r. stała się osiedlem, a w 1969 r. uzyskała prawa miejskie. Miasto było ośrodkiem przemysłowego przetwarzania miejscowych surowców: węgla brunatnego, glin i iłów ceramicznych oraz piasków szklarskich. Po przemianach społeczno-ustrojowych cały przemysł w Łęknicy upadł. Na terenach przy moście granicznym powstał największy na zachodniej granicy Polski bazar tzw. Manhattan. Miasto powoli zmieniało swój charakter na handlowo-usługowo-turystyczny. Łęknica stanowi ważny euroregionalny węzeł ścieżek rowerowych, leży na początku drogi krajowej nr 12 oraz posiada pięć mostów granicznych na Nysie Łużyckiej. Jako miejscowość o znaczących nie tylko w Polsce walorach turystycznych, Łęknica „odkryta” została dopiero po 1990 roku. W tym czasie udokumentowano istnienie Parku Mużakowskiego również po wschodniej stronie Nysy Łużyckiej oraz osobliwości geologiczno-górnicze na tzw. Łuku Mużakowa. Park Mużakowski został wpisany w 2004 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a atrakcje geologiczno-górnicze uzyskały status Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa. To właśnie tymi walorami i różnorodnymi krajobrazami Łęknica zachwyca i przyciąga liczne rzesze turystów.5.06.2017

ZT GołańczWielkopolska to bardzo cenny historycznie region naszego kraju o czym z pewnością nie raz mieliście okazję się przekonać. Kolejnym pretekstem do historycznych wędrówek w tej części Polski mogą być prezentowane dzisiaj znaczki z Gołańczy. To jednak nie jedyne obiekty w mieście, na które warto zwrócić uwagę, a zwiedzając okolicę podobnych perełek znajdziecie zapewne więcej.

ZAMEK PAŁUKÓW W GOŁAŃCZY  No. 272

BRAMA I KOŚCIÓŁ POBERNARDYŃSKI W GOŁAŃCZY  No. 273

To co w tej chwili warto zapamiętać to fakt, iż prezentowane powyżej znaczki pojawią się w sprzedaży w okolicach 16 czerwca. Planując odwiedziny Gołańczy w tym terminie warto skontaktować się z punktem sprzedaży i upewnić się, czy znaczki są już dostępne. Zapraszamy.3.06.2017

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

cz2Ostatnio coraz częściej otrzymujemy Wasze relacje z wycieczek znaczkowym szlakiem i oczywiście bardzo nas to cieszy.

Dziś chcemy Wam przedstawić kolejny materiał napisany przez Bobika, a tym znaczkomaniakom, którzy tego nie pamiętają przypomnimy tylko, że to właśnie Bobik rozpoczął na łamach naszego portalu opisywać nieco szerzej wycieczki znaczkowym szlakiem.

Jak widać, naśladowców jest coraz więcej i mamy nadzieję, że to dopiero początek. Piszcie więc, wspominajcie, pokazujcie innym miejsca, które warto odwiedzić, a teraz już usiądźcie wygodnie w fotelu i poczytajcie gdzie tym razem znaczek turystyczny zaprowadził Bobika :-)
Z pamiętnika Bobika - cz. 5 >>1.06.2017

183Wczoraj kończyliśmy maj znaczkową premierą z Dolnego Śląska, a dziś pozostając w tym samym regionie rozpoczynamy czerwiec premierą znaczka z Ząbkowic Śląskich. Tym razem swojego znaczka doczekał się ząbkowicki zamek, który zapewne mieliście okazję już poznać, a jeśli nie to tym bardziej zapraszamy do jego zwiedzania. Znaczek powstał z inicjatywy pani Joli, której w tym miejscu serdecznie dziękujemy. Drewniany krążek jest już dostępny w sprzedaży, także korzystajcie z okazji i przybywajcie do Ząbkowic Śląskich. 

ZAMEK W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH  No. 183

Najstarsze zapiski na temat ząbkowickiego zamku pochodzą z 1321 roku. Pierwotny zamek w Ząbkowicach Śląskich został zbudowany w XIV wieku, w stylu gotyckim. Założony został na planie kwadratu i od samego początku miał charakter twierdzy warownej, co umożliwiały m.in. rozmieszczone po przekątnej basteje. Mury zamku zakończone zostały ozdobnymi attykami osłaniającymi stanowiska strzelnicze. Nad wjazdem na dziedziniec umieszczona była wysoka wieża zaopatrzona w dodatkowe stanowiska strzelnicze. Zamek przetrwał oblężenie czeskich wojsk, ale uległ zniszczeniu podczas wojen husyckich. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci był kilkakrotnie uszkadzany i przebudowywany, a także kilka razy zmieniał swoich właścicieli. Za rządów księcia ziębickiego Karola I, został częściowo wyburzony i odbudowany w latach 1522 – 1532, w ten sposób zyskując styl renesansowy. Zamek został ostatecznie opuszczony w 1728 roku, a w roku 1748 stan jego degradacji powiększył ówczesny pożar. W okresie międzywojennym na zamku działało muzeum regionalne i schronisko turystyczne oraz jak podają inne źródła był to poligon ćwiczebny dla straży pożarnej. W 2013 roku, podczas częściowej rewitalizacji obiektu, zabezpieczono korony południowych i wschodnich murów oraz południowo-wschodnią basteję. Obecnie zamek znajduje się w stanie tzw. „trwałej ruiny”.31.05.2017

182W ostatni dzień maja chcielibyśmy się z Wami podzielić kolejną dobrą wiadomością. Otóż już od dzisiaj w znanym większości znaczkomaniaków Bardzie, dostępny jest kolejny znaczek turystyczny, tym razem przedstawiający budynek zabytkowej remizy strażackiej. Jak większość tutejszych znaczków, także i ten dostępny będzie w sklepiku klasztornym, także gorąco zachęcamy do ponownej wizyty w Bardzie i zwiedzanie tego urokliwego miasteczka.

REMIZA STRAŻACKA W BARDZIE  No. 182

Do grona wielu atrakcji turystycznych oraz zabytków w Bardzie należy zaliczyć zabytkową remizę strażacką. Początki straży pożarnej w Bardzie wiążą się z zakonem cystersów i sięgają XVIII wieku. Zanim powstała obecna remiza, to najpierw była remiza drewniana, która stała w miejscu, gdzie obecnie jest parking przy budynku Urzędu Miasta i Gminy. Początki nieistniejącej już remizy sięgają sierpnia 1850 roku, gdy ówczesny burmistrz Gierasch pochodzący ze Świdnicy kupił za 150 talarów od właściciela gospody pod „Złotym Słońcem” Jospha Rupprechta  15 mórg i 87 łokci kwadratowych ziemi jako własność miasta. Następnie na zakupionej działce burmistrz polecił budowę majstrowi Lauterbachowi z Wojborza remizy strażackiej z wieżą. Była to remiza drewniana, szybko uległa zniszczeniu. W 1916 roku wybudowano nową, miejscu, gdzie idzie się na dróżki różańcowe. Jest to obecna remiza, posiada ona drewnianą wieżę. Służy do dziś Ochotniczej Straży Pożarnej w Bardzie.31.05.2017

WKRÓTCE SPOTKANIE W ŁĘKNICY

Już za kilka dni będzie miało miejsce kolejne spotkanie kolekcjonerów ZT. Tym razem miłośnicy drewnianych krążków spotkają się w Łęknicy w dniach 9 - 11.06.2017.

Jak podają organizatorzy wszystkie miejsca od dawna są już obsadzone, ale chętni kolekcjonerzy mogą indywidualnie uczestniczyć w sobotnim spotkaniu, którego program publikujemy poniżej. 

Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika też, że zostały pojedyncze miejsca na spływie pontonowym po Nysie Łużyckiej. Wszystkie osoby zainteresowane udziałęm w sobotnich wydarzeniach proszone są o kontakt z Jarosławem Bębenkiem tel. 504154980 mail.: jarek@znaczki-turystyczne.pl

10.06.2017 – SOBOTA ŁUŻYCE – pogranicze polsko-niemieckie

- godz.8.30 – śniadanie

- godz. 10.00 – uroczyste otwarcie II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Łęknicy

- godz. 10.15 – wystąpienie Prezesa ZT Polska i wygłoszenie prelekcji na temat kierunków rozwoju idei ZT w Polsce w roku 2017

- godz. 11.00 – dyskusja przy kawie i małym słodkim „conieco”.

- godz.12.00 – prelekcja turystyczno-krajoznawcza na temat: „Światowy Geopark UNESCO ŁUK MUŻAKOWA – tam gdzie lodowiec zostawił ślad”.

- godz.12.30 – test krajoznawczy z nagrodami „Znam Dolne Łużyce i miejsca wyróżnione ZT”.

- godz. 14.00 – obiad (koszt dla osób nie korzystających z noclegów – 12 zł)

- godz 15.00 – uczestnictwo w imprezie turystycznej. Dwie opcje do wyboru:

  • spływ kajakowo – pontonowy po Nysie Łużyckiej, ( Przesieka – Łęknica ) - koszt: 40 zł,

  • spacer po Parku Mużakowskim z przewodnikiem - największym w środkowej Europie krajobrazowym parku stylu angielskiego

- godz. 18.00 – uroczyste ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i degustacją regionalnego piwa,

- godz. 21.30 – nocny spacer z czołówką po Parku Mużakowskim.29.05.2017

ZT Wolsztyn, ObraWiemy, że nie zawsze chcecie wiedzieć o znaczkach z dużym wyprzedzeniem, ale te, które chcemy Wam zaprezentować dzisiaj mogą mieć kluczowy związek z wyprawami, które planujecie. W  związku z powyższym właśnie dzisiaj zdecydowaliśmy się na ich premiery. 

Wspominaliśmy już wcześniej, że w okolicach Wolsztyna pojawią się inne znaczki turystyczne i oto dzisiaj możemy zdradzić więcej szczegółów na ten temat. Dzięki Gminie Wolsztyn, która jako kolejna w okolicy przyjęła znaczkową ideę i w ten sposób postanowiła promować lokalne zabytki i atrakcje turystyczne, już od przyszłego tygodnia, od 6 czerwca w obiegu pojawią się następujące znaczki:  

KOŚCIÓŁ FARNY NMP NIEPOKALANIE POCZĘTEJ W WOLSZTYNIE  No. 388

PARK MIEJSKI W WOLSZTYNIE - DĄB MARCINA ROŻKA  No. 389

POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNY W OBRZE  No. 390

Gorąco zatem zachęcamy do zapoznania się z nowymi Znaczkowymi Miejscami Turystycznymi i do uwzględnienia ich w swoich najbliższych wyprawach znaczkowym szlakiem. Mamy nadzieję, że zechcecie podzielić się z nami relacjami z tych wycieczek, do czego równie mocno zachęcamy. Czekamy także na Wasze fotki obiektów, które chętnie umieścimy w galeriach danych znaczków.25.05.2017

271Po kilku dniach przerwy wracamy do województwa wielkopolskiego, a dokładniej w jego północne regiony. Tam też w Zakrzewie położonym kilka kilometrów od Złotowa już niebawem pojawi się najnowszy znaczek turystyczny. Wszystkim zainteresowanym podpowiemy jedynie, że znaczek dostępny będzie od dnia 3 czerwca, kiedy to w miejscowej parafii będzie miał miejsce jubileusz 175-lecia poświęcenia kościoła. Zapraszamy.

KOŚCIÓŁ ŚW. MARII MAGDALENY W ZAKRZEWIE  No. 271

Zakrzewo to duża wieś położona w północnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie złotowskim. Pierwszy zakrzewski kościół powstał już w 1491 roku, a kiedy po niespełna 180 latach uległ zniszczeniu, ponownie w tym miejscu zbudowano kościół w roku 1710. Świątynia ta przetrwała do 1839 roku i w tym samym czasie rozpoczęła się budowa kolejnego kościoła w tym miejscu, trwająca do 1841 roku. Nowa świątynia została konsekrowana 5.06.1842 roku. Została zbudowana w stylu neoromańskim z kamieni polnych z inicjatywy ks. Jana Cichockiego. W 1911 roku, za czasów ks. dr Bolesława Domańskiego, dobudowano wieżę, a także powstały nowe neobarokowe ołtarze, witraże i organy. Kościół posiada ponadto bogate polichromie z wizerunkami świętych na ścianach i suficie. Zabytkowy wystrój stanowią: rokokowa ambona z II połowy XVIII wieku i barokowa chrzcielnica oraz ludowa rzeźba Chrystusa na krzyżu.23.05.2017

265Kolejny znaczek turystyczny właśnie doczekał się premiery. Tym razem zachęcamy, by swoje turystyczne eskapady poprowadzić do wschodnich części województwa lubuskiego. Tam też, wśród pól, lasów i jezior znajduje się niewielka miejscowość Kolesin, a w niej malowniczo położony Dwór Kolesin mieszczący m.in restaurację, hotel i centrum rekreacji. Dziś prezentowany znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

DWÓR KOLESIN  No. 265

Dwór Kolesin to dawny kompleks dworsko-parkowo-folwarczny, który ma rodowód barokowy. Pierwsze wzmianki o dobrach w Kolesinie pochodzą z 1582 roku. Przez wieki, aż do zakończenia II wojny światowej, tutejsze ziemie należały do państwa niemieckiego, a sam Kolesin nosił nazwę Goltzen. Pierwszym udokumentowanym właścicielem była rodzina von Kalckreuth. Następnie w 1725 roku majątkiem zarządzał ród von Stosch, a od 1870 roku rodzina Fuchs. Natomiast w 1929 stał się własnością Ignatzego Savrazina. Po II wojnie światowej stał się częścią majątku Skarbu Państwa. Do 1998 roku, kiedy stał się własnością prywatną, funkcjonował tutaj PGR. Dwór w Kolesinie powstał pod koniec XVIII wieku prawdopodobnie na miejscu starszej zabudowy. Na przestrzeni lat był wielokrotnie remontowany. Budynek jest murowany, osadzony na planie prostokąta, parterowy z użytecznym poddaszem, w części podpiwniczonym, z dachem mansardowym z wolim okiem w połaci. W starych zabudowaniach folwarcznych, obecnie odrestaurowanych, znajduje się hotel wraz z restauracją. Malowniczy krajobraz Dworu Kolesin to także prastary park i zatopione w zieleni Jezioro Wojnowskie. Pomiędzy drzewami, których wiek sięga 250 lat, płyną urokliwe strumienie. Wśród drzewostanu dominują lipy. Dwór Kolesin to miejsce, w którym piękno tradycji łączy się z nowoczesną wygodą. To wyjątkowy punkt na mapie Ziemi Lubuskiej, który intryguje poszukiwaczy śladów przeszłości i zachwyca miłośników przyrody!22.05.2017

724Kolejny majowy poniedziałek, a wraz z nim pora na kolejną znaczkową premierę. Tym razem na prezentowanej obok grafice pojawił się wizerunek Zamku Czorsztyn i jemu też poświęcony jest ten znaczek. Informujemy też, że ów znaczek na miejscu dostępny będzie już od wtorku czyli od 23 maja. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tych rejonów kraju i nadsyłanie swoich relacji z wycieczek.

ZAMEK CZORSZTYN  No. 724

Zamek Czorsztyn położony jest na skale, ok. 50 m nad taflą Zbiornika Czorsztyńskiego. Początki zamku sięgają XIII wieku i związane są z działalnością św. Kingi jako Pani Sądeckiej. Ówczesny gród warowny identyfikowany jako Wronin w czasach Kazimierza Wielkiego stał się jednym z ważniejszych założeń obronnych kraju umacniając jego południową granicę. Na przestrzeni stuleci zamek ten był kilkakrotnie przebudowywany i oprócz funkcji obronnych używany był także jako komora celna, a później także jako siedziba starostów. Upadek zamku rozpoczął się w latach 1734-1735 od dewastacji przez wojska kozackie. 55 lat później od uderzenia pioruna spaliły się dachy zamku i to ostatecznie przyspieszyło proces niszczenia warowni. W 1819 roku dobra czorsztyńskie wraz z ruinami zamku zakupiła rodzina Drohojowskich. W latach 1951-1957 rozpoczęto pierwsze prace zabezpieczające na zamku, a gruntowną konserwację rozpoczęto dopiero w 1992 roku, od 1996 roku udostępniając zamek zwiedzającym.18.05.2017

NOWA WERSJA ZNACZKA

Po bardzo intensywnych w znaczkowe premiery dniach pora na kolejną nowość, czyli odświeżony projekt graficzny Znaczka Turystycznego 525.

W ramach przekształceń jakie miały miejsce w ostatnim czasie dotychczasowe Muzeum Regionalne w Wiślicy, od 1 stycznia 2017 roku stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach i od tej chwili kontynuuje działalność jako Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. W związku z tym koniecznością była zmiana napisów na znaczku. To jednak nie koniec przeobrażeń, bowiem wraz ze zmianą grafiki znaczka, odświeżony został opis miejsca oraz linki prowadzące do stron internetowych muzeum.

Najnowsza wersja znaczka, jak się dzisiaj dowiedzieliśmy, jest już dostępna w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Wszystkich turystów, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzać tego obiektu, ale także tych, którzy już kiedyś to zrobili gorąco zachęcamy do wizyty w tym miejscu. 

 << 1 5 10 15 20 25 30 33 34 35 36 37 40 45 50 55 60 >>