Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

Aktualności

<< 1 3 4 5 6 7 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

22.01.2023

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2022 ROKU

Dzisiejszy post miał się pojawić tydzień temu, ale internet rządzi się swoimi prawami i musieliśmy troszkę poczekać, aby móc wcisnąć konkretne guziki i opublikować Wam te treści. Jest to post, na który czekało wielu kolekcjonerów, a który od lat jest jednym z bardziej oczekiwanych postów, rozpoczynającym turystyczny sezon i niejako podsumowującym miniony rok..

Pora na głosowanie na "Najładniejszy znaczek turystyczny 2022 roku". Mamy nadzieję, że zwiększająca się po pandemii liczba znaczków w tym roku podniesie frekwencję głosujących osób. 

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 8 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.


Więcej informacji

12.01.2023

Dzisiaj będzie o nadgorliwości i kuponach gry kolekcjonerskiej. Temat ważny i przysparzający ostatnio pewnych kłopotów, w związku z czym zabraliśmy się za uporządkowanie treści z tym związanych. Jednak zanim to nastąpi, wyszła kwestia z klejeniem kuponów i dziś właśnie o tym, bo okazuje się, że wciąż trafiają do nas kupony naklejone na formularz w taki sposób, że otrzymujemy je luzem.

Pierwsze kupony gry kolekcjonerskiej drukowane były na zwykłej kartce i należało je potraktować klejem, aby trzymały się formularza. Potem karteczka na znaczkach ewoluowała i kupon, który należało wyciąć, wydrukowany był na kredowanym papierze. Dało się go przykleić do formularza klejem, ale najczęściej odpadał. Przytrzymany taśmą bezbarwną był nie do oderwania. Później karteczka na znaczku i kupony stały się samoprzylepne, a to jak sama nazwa wskazuje, sprawia, iż do przyklejenia takiego kuponu na formularz nie potrzeba kleju.

Okazuje się jednak, że część kolekcjonerów nie zauważyła tej zmiany i namiętnie kupony samoprzylepne smaruje klejem. Efekt jest taki, że spód kuponu krystalizuje i całość, zamiast trzymać się kartki, szczególnie ochoczo się odkleja. Ktoś chciał widocznie dobrze, a wyszło, jak wyszło.

Jak więc mocować kupony? Po wycięciu sprawdźcie, czy są to kupony starego typu, czy nowego. Z nowych wystarczy usunąć podlepkę chroniącą „klejącą część” i następnie nakleić to na formularz. A jeśli macie z tym problem, to nowe kupony także można chwycić taśmą samoklejącą.

I pewnie jak zwykle znajdą się tacy, co stwierdzą, że się czepiamy. Faktem jest natomiast, że wolimy dmuchać na zimne, bo przypadków odklejenia się kuponów jest mnóstwo, a ich zaginięcia podczas przesyłania coraz więcej, szczególnie jeśli koperta też nie do końca jest zaklejona.4.01.2023

Pamiętacie, jak w jednym z ostatnich postów, 30 grudnia wspominaliśmy o premierze, którą przełożyliśmy na początek stycznia? Dziś właśnie o tym będzie mowa i o dwóch znaczkach turystycznych, dzięki którym będziecie mieli pretekst, zwiedzić Sierpc i jego turystyczne atrakcje.

Tym razem na najnowszych znaczkach przedstawiono dwie budowle i są to w kolejności numerycznej: 

KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W SIERPCU No. 1207

RATUSZ W SIERPCU No. 1208

Większość szczegółów dotyczących prezentowanych dziś znaczków zostały już omówione, a znaczki właśnie trafiły do sprzedaży w Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc. W międzyczasie prowadzone będą rozmowy nad drugim miejscem sprzedaży, aby i weekendowi turyści mieli szansę na zakup znaczka. Jeśli tylko dowiemy się czegoś w tej sprawie, od razu Was poinformujemy.

A tymczasem zachęcamy do odwiedzania Sierpca, ale też strony internetowej Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, na której znajdziecie wiele ciekawych artykułów. Jak zwykle czekamy na Wasze relacje z terenu i wpisy na podstronach znaczków, kiedy tylko je zdobędziecie.30.12.2022

To już ostatnie dni 2022 roku i ostatnia premiera, jaką dla Was przygotowaliśmy. Wprawdzie mieliśmy jeszcze jedną premierę w zanadrzu, ale z racji pewnych komplikacji musimy ją przełożyć na początek 2023 roku. Dziś natomiast jako swego rodzaju rekompensatę i wprowadzenie do kolejnego roku, mamy dla Was trzy nowe znaczki kolekcjonera.  

Seria znaczków kolekcjonera Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” powstaje z udziałem samych kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to dzieło Małgorzaty ze Szczecina. Obie panie podeszły do tego projektu z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem, dlatego nie możemy skrywać ich dzieła przez kolejne miesiące.

Seria „Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” nie jest jeszcze zamknięta, choć nie ukrywamy, że tworzenie kolejnych znaczków będzie mocno utrudnione z racji tego, że materiałów, na podstawie których można zrobić ciekawy projekt, jest niewiele. Chcieliśmy, aby w serii tej wzięły udział obiekty z całego kraju, ale już widzimy, że niektórych zwyczajnie nie da się zwizualizować, a nie zawsze współczesne wyobrażenia tych budowli są zgodne ze stanem faktycznym. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy dalszych materiałów i mamy nadzieję, że w odpowiednim momencie będziemy mogli liczyć na Waszą pomoc. Tymczasem zachęcamy do poznania kolejnych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.28.12.2022

Już tylko kilka dni pozostało do końca 2022 roku i w związku z tym mamy dla Was znaczkową ciekawostkę. Otóż w roku 2023 w Będzinie świętowane będzie 665-lecie nadania praw miejskich. Z tej właśnie okazji został wydany znaczek okolicznościowy i mamy nadzieję, że zechcecie zdobyć go do swojej kolekcji. Nie jest to jednak pierwszy znaczek z „serii”, bo dokładnie 5 lat temu również został wydany podobny znaczek okolicznościowy.

Przedstawiona dzisiaj nowość do obiegu wejdzie z dniem 4 stycznia. Już teraz jednak możecie zaplanować sobie przyszły wypad do Będzina, bo jak znamy życie, obchodom na pewno będą towarzyszyły różne ciekawe wydarzenia, w których warto będzie wziąć udział. 

ZO - 665-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH BĘDZIN 1358 - 2023

W 2023 roku Będzin świętuje 665 rocznicę lokacji miasta. To doniosłe wydarzenie miało miejsce 5 sierpnia 1358 roku. Lokacja na prawie magdeburskim (niemieckim) nastąpiła z woli króla Kazimierza Wielkiego i dawała miastu i jego mieszkańcom liczne przywileje. Wpłynęły one na rozwój osady targowej, która istniała nad Czarną Przemszą już w I poł. XIV w. Pierwszym wójtem Będzina został wymieniony w akcie lokacyjnym Hinko Ethiopus. Budowa zamku (przed rokiem 1349) strzegącego zachodniej granicy Królestwa Polskiego uczyniła z Będzina ważny punkt na średniowiecznej mapie fortyfikacji Małopolski Zachodniej. Rozwijające się u podnóża królewskiej warowni miasto zostało otoczone murami obronnymi, wzniesiono także wiodące do niego kamienne bramy. Za sprawą decyzji jednego z najwybitniejszych polskich władców Będzin stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym, miejscem, gdzie szczególnego znaczenia nabierają słowa: zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną.22.12.2022

Zanim złożymy Wam życzenia, mamy jeszcze jeden post techniczny. Zbliża się rok 2023 i najwyższy czas pomyśleć o kalendarzu. 

W tym roku nie będzie żadnego kalendarza drukowanego, a jedynie kalendarium do naszego małego kalendarza drewnianego. Wydaliśmy go w 2019 roku, a jego wersja startowa posiadała gotowe kalendarium. Jednak rosnące koszty druku i dystrybucji takich kalendariów skłoniły nas do tego, by zaprzestać ich drukowania. O wiele tańsze okazało się indywidualne drukowanie kalendarium przez posiadaczy kalendarzy. Pomysł ten się sprawdził i już 4 lata kalendarze służą swoim właścicielom.

W tym roku postanowiliśmy przygotować hurtowy projekt kalendariów. Być może dzięki temu jeszcze bardziej ograniczycie koszty wydruku, a jeśli nie, to przynajmniej w przyszłym roku nie będziecie musieli czekać na stosowny plik do ostatniej chwili. 

Plik kalendarium wystarczy wydrukować, wyciąć wzdłuż zaznaczonych linii i skleić lub zszyć górną krawędź, a pod kalendarium podkleić taśmę magnetyczną. Zdecydowana większość posiadaczy kalendarzy poradziła sobie z wydrukiem i złożeniem kalendarium, co nas bardzo cieszy. Nie mogło zatem zabraknąć tego kalendarza i w tym roku, w końcu z założenia miał on być "wieczny". 

Kalendaria zostały sprawdzone i teoretycznie nie zawierają błędów, co nie oznacza, że ich nie ma. Gotowe pliki umieściliśmy w naszej pobieralni >> jednak zanim zdecydujecie się na ich wydrukowanie, zerknijcie na poszczególne strony. Może ktoś z Was dostrzeże jakiś drobny błąd, wówczas bardzo prosimy o zgłoszenie tego faktu adminowi, który poprawi i podmieni pliki na serwerze. 

Jeśli natomiast ktoś chciałby mieć u siebie taki kalendarz, to mamy jeszcze kilka egzemplarzy w zapasie (końcówka serii). Jedyne co trzeba zrobić to wydrukować kalendarium i podmienić je z tym dołączonym do kalendarza. Wszystkie informacje nt. drewnianych kalendarzy znajdziecie w zakładce "Sklepik ZT" w lewym menu. Zapraszamy do lektury.19.12.2022

Do końca roku zostało już niewiele, a mimo wszystko mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Tym razem nowy znaczek ucieszy zapewne wszystkich kolekcjonerów z Wielkopolski, którzy od wielu lat czekali, aż w Kościanie pojawi się pierwszy znaczek turystyczny. 

Jak już zapewne zauważyliście, na znaczku znalazła się kościańska wieża ciśnień. Nie jest to jednak byle jaka wieża i na pewno dowiecie się tego, czytając poniższy opis. W budowli dziś mieści się ścianka wspinaczkowa oraz obserwatorium astronomiczne, ale ciekawostek na temat tego obiektu jest więcej. Warto więc odwiedzić Kościan, poznać nie tylko wieżę, ale i inne zabytkowe budynki, których tutaj nie brakuje.

Znaczek do obiegu trafi w najbliższą środę po godzinie 14:00, kiedy to będzie czynna wieża ciśnień. Mamy nadzieję, że jeszcze przed świętami odwiedzicie wieżę i zdacie nam z tego relację na naszych mediach społecznościowych. Zapraszamy do zwiedzania.

WIEŻA CIŚNIEŃ W KOŚCIANIE No. 1205

Wieżę ciśnień w Kościanie zaprojektował inż. Xaver Geisler, a powstała ona w 1908 r. jako element systemu wodociągowego miasta. Bazuje ona na motywie londyńskiego Tower Bridge. Jej wysokość to 40 m. W czasie działań wojennych w 1945 r. w kościańskiej wieży ciśnień bronili się Niemcy. W rezultacie doszło do jej ostrzelania pociskami czołgowymi, a budowla doznała poważnych uszkodzeń dachu oraz głowicy. Zbiornik na wodę został podziurawiony niczym sito. Wieża eksploatowana była do końca pierwszej dekady XXI w. Dziś jest to wyjątkowy obiekt w skali kraju mieszczący ściany wspinaczkowe i prawdopodobnie jedyne na świecie, tak wyjątkowe, obserwatorium astronomiczne. Kościańska ściana wspinaczkowa to jeden z najciekawszych obiektów tego typu w Polsce. Można tu korzystać ze ścian wspinaczkowych o łącznej powierzchni 345 m2 i sięgających wysokości ponad 18 metrów. Na szczycie wieży znajduje się jedyne na świecie obserwatorium astronomiczne, którego obrotowy dach nie jest kopułą, lecz pokrytym dachówką czteropołaciowym dachem namiotowym. Obserwatorium wyposażone jest w teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem do obserwacji nieba.15.12.2022

Mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę i tym razem przenosimy się na terytorium województwa lubelskiego, a dokładnie 20 kilometrów na południe od Biłgoraja, do miasta Tarnogród. 

Jak już zauważyliście w tytule widniejącym na znaczku, Tarnogród to stolica wiejskich teatrów, ale też miejscowość słynąca z sejmików teatralnych. Ich historia jest długa i niezwykle ciekawa, a przy okazji można się dowiedzieć interesujących faktów o samym Tarnogrodzie. Miasto to ma bowiem wiele do zaoferowania i na pewno się o tym przekonacie, gdy tylko je odwiedzicie. A taką możliwość pojawi się już w najbliższy weekend. Jeśli zerkniecie na stronę internetową Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, to zobaczycie, że w niedzielę odbywać się będą uroczystości związane z 41. rocznicą  wprowadzenia stanu wojennego i wtedy właśnie, czyli 18 grudnia, znaczek zostanie wprowadzony do obiegu. Zapraszamy zatem do Tarnogrodu i jak zwykle czekamy na relacje ze znaczkowego szlaku.

TARNOGRÓD - STOLICA TEATRU WIEJSKIEGO No. 1206

Tarnogród to urokliwe miasteczko na Płaskowyżu Tarnogrodzkim. Miasto pogranicza kultur i religii, krzyżujących się szlaków wędrownych, ciągle przyciągające turystów swoją niezwykłością. Wśród miejsc, które można polecić turystom, na uwagę zasługuje Tarnogrodzki Ośrodek Kultury będący tętniącą życiem wizytówką miasta. Miejsce to od wielu lat przyciąga mieszkańców oraz miłośników teatru z całego kraju. Obiekt powstał przez pomyłkę, z czasem przeobrażając się w Wiejski Dom Kultury. Tarnogrodzki ośrodek stał się znany w kraju. W 1967 r. został założony Amatorski Zespół Teatralny, a w roku 1964 Tarnogród staje się stolicą Teatru Wiejskiego. Tu od 1975 r. odbywają się Międzywojewódzkie Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych, a od 1984 r. Ogólnopolskie Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej. Czym są sejmiki? Sejmiki to unikatowe przedstawienia ilustrujące zwyczaje, obrzędy doroczne, rodzinne, prace polowe i domowe. Podczas sejmików widz ma możliwość poznania tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. Sejmik ma na celu ocalenie od zapomnienia obrzędy i zwyczaje.14.12.2022

Znaczek z numerem 1200 nie był ostatnim, jaki planowaliśmy wydać w tym roku. Pojawiły się jeszcze 4 inne, które chcemy Wam dziś zaprezentować i tym samym zaprosić do odwiedzania i poznawania miejsc, jakie pokazano na znaczkach.

Jednak nie tylko miejsca pokazane na znaczkach polecamy Wam do zwiedzania. Jeśli przeczytacie opisy nowych znaczków, to zauważycie, że godnych uwagi obiektów w Gminie Latowicz jest więcej.

KAPLICA ZJAWIENIA W WIELGOLESIE No. 1201

MIASTO LATOWICZ No. 1202

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ W WIELGOLESIE No. 1203

KOŚCIÓŁ ŚW. WALENTEGO W LATOWICZU No. 1204

Zwiedzanie tych okolic warto połączyć z innymi znaczkowymi eskapadami, a w okolicy jest co zwiedzać i można przy okazji zdobyć kilkanaście znaczków, w wielu interesujących miejscach. W Gminie Latowicz znaczki już na Was czekają, więc jeśli tylko macie ochotę, możecie ruszać w trasę i poznawać kolejne obiekty. Przypomnimy również, że chętnie ujrzymy Wasze relacje z wycieczek znaczkowym szlakiem i byłoby dobrze, gdybyście za każdym razem odpowiednio oznaczali w tych relacjach zarówno znaczki turystyczne, jak i odwiedzane miejsca. A teraz już nie przeszkadzamy i zostawiamy Was samych z najnowszymi znaczkami i z ich opisami. 12.12.2022

Poniedziałek rozpoczęliśmy porannym zaproszeniem do Szreniawy, ale na główny punkt programu przewidzieliśmy inną atrakcję, czyli tak lubianą przez turystów znaczkową premierę. Za sprawą najnowszego znaczka raz jeszcze chcemy skierować Wasze kroki do Szczecina, byście jeszcze dokładniej poznali jego zabytki i historię. 

Jak widzicie, najnowszy znaczek jest nie byle jaki i nosi bardzo ładny numer 1200. Mamy nadzieję, że podobnie jak poprzednie „okrągłe numery” także ten będzie się cieszył dużym zainteresowaniem i wkrótce stanie się ozdobą niejednej kolekcji. Znaczek dziś lub we wtorek powinien trafić do punktu sprzedaży, więc zapewne od środy będziecie mogli zdobyć go na miejscu. A kiedy to już zrobicie, przejdźcie na drugą stronę ulicy, zróbcie sobie zdjęcie z Aniołem Wolności i prześlijcie nam jako relację z kolejnej wyprawy po znaczki. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem najnowszego znaczkowego miejsca turystycznego i zapraszamy do śledzenia newsów na naszej stronie w kolejnych dniach.

POMNIK OFIAR GRUDNIA 1970 W SZCZECINIE No. 1200

Pomnik Ofiar Grudnia 1970 w Szczecinie znajduje się na placu Solidarności, w pobliżu szczecińskiej filharmonii. Potocznie nazywany jest też Aniołem Wolności, ponieważ przedstawia postać 11-metrowej wysokości anioła z pionowo uniesionymi skrzydłami. W dłoniach anioł trzyma koronę cierniową, składającą się z liter tworzących stylizowany napis Grudzień 1970. Anioł posadowiony jest na wyłaniającej się z ziemi łódce. Wokół pomnika znajdują się 4 płyty granitowe z pamiątkowymi inskrypcjami i nazwiskami poległych w grudniu 1970 roku. Autorem tego odlanego z brązu pomnika jest Czesław Dźwigaj, a inicjatorem powstania Stowarzyszenie Grudzień ’70–Styczeń ’71 oraz miejscy radni. Kamień węgielny pod budowę pomnika położono 17 grudnia 2003 r. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 28 sierpnia 2005 roku, podczas obchodów 25. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.8.12.2022

W tym roku wyjątkowo nikt nie pytał o Noworoczny Znaczek Turystyczny. Może to właśnie dlatego zapomnieliśmy o nim i jeszcze 2 tygodnie temu nie wiedzieliśmy, jaki tym razem przedstawimy na znaczku motyw. Na szczęście wyskoczyło coroczne przypomnienie i rozpoczęły się prace nad znaczkiem. Wybór postaci wcale nie był prosty i zdania w zespole były podzielone. Padły różne argumenty, ale koniec końców na naszego patrona roku wybrany został Paweł Edmund Strzelecki.

Zapytacie zapewne co to za postać i jeśli taki mieliście zamiar, to dobrze, że taką właśnie osobę wybraliśmy tym razem. Paweł Edmund Strzelecki to jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, eksploratorów i osoba, którą koniecznie trzeba poznać bliżej, tym bardziej że w większości sami również jesteśmy podróżnikami. Temat powinien Was zainteresować i jesteśmy przekonani, że dowiecie się przy tym wielu ciekawych faktów.

Od wielu lat motywem przewodnim Noworocznych Znaczków Turystycznych jest ustanawiany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronat nad rokiem. Stanowią go zwykle ważne historyczne wydarzenia i zasłużeni ludzie. Spośród kilku propozycji wybieramy taką, która naszym zdaniem, w konkretnym roku, zasługuje na szczególną uwagę. Nie chcemy w żaden sposób umniejszać zasług i ważności innych tematów i osób, a jedynie przybliżyć konkretną postać/wydarzenie, zmobilizować turystów do zapoznania się z dodatkowymi materiałami na ten temat i zachęcić do refleksji.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023

Odsyłamy zatem do podstrony poświęconej temu znaczków. Jak zawsze zachęcamy do tego, by zapoznać się z treścią, którą tam publikujemy. Sam znaczek, tradycyjnie dostępny jest w sprzedaży drogą korespondencyjną, wraz z innymi wcześniejszymi znaczkami noworocznymi, które mamy nadzieję, już znalazły się w Waszych kolekcjach. Nadmienimy tylko, że aby zakupić Noworoczne Znaczki Turystyczne, podobnie jak w przypadku Znaczków Okolicznościowych nie musicie niczego udowadniać (nie są potrzebne żadne potwierdzenia pobytu). Zachęcamy zatem do włączenia tego znaczka do swojej kolekcji oraz do poznania jednego z patronów roku 2023.7.12.2022

KOMUNIKAT PRZEDŚWIĄTECZNY

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia informujemy, że tegoroczne wysyłki domówionych znaczków i towarów z naszego sklepiku, będą się odbywały wyłącznie do 16 grudnia (chodzi o zamówienia realizowane dla kolekcjonerów).

Prosimy wziąć to pod uwagę i odliczyć dodatkowo odpowiedni czas na realizację przelewu oraz złożenie zamówienia. Czasu pozostało niewiele, a sami wiecie, że późniejsze zamówienia prawie na pewno do świąt nie dotrą i będą zrealizowane dopiero w Nowym Roku.

Zapraszamy więc już teraz do składania ostatnich w tym roku zamówień i mamy nadzieję, że wśród naszych sklepikowych propozycji znajdziecie także coś, co można położyć pod choinką. Link do sklepiku znajdziecie w lewym menu oraz tutaj >>

 5.12.2022

Znaczki, które dzisiaj prezentujemy to marzenie wielu kolekcjonerów, którzy w ostatnich latach odwiedzali Bystrzycę Kłodzką i Góry Bystrzyckie. Ile razy namawiano nas na to, aby na znaczku znalazł się Strażnik Wieczności, a kiedy powstała wieża widokowa na Jagodnej, wpłynęło kilkadziesiąt propozycji, aby i ją pokazać na znaczku.

Dziś marzenia wielu osób właśnie się spełniają i mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku sporej grupie kolekcjonerów uda się zdobyć te znaczki. Tu jednak przechodzimy do bardzo istotnej informacji, czyli do planowanego terminu sprzedaży, który został ustalony na 15 grudnia. Od tego dnia znaczki będzie można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie dodatkowo możecie zasięgnąć informacji o innych miejscowych atrakcjach turystycznych.

STRAŻNIK WIECZNOŚCI W GÓRACH BYSTRZYCKICH No. 1198

WIEŻA WIDOKOWA NA JAGODNEJ No. 1199

Powyższe linki tradycyjnie przekierują Was do podstron danych znaczków, na których znajdziecie opisy nowych znaczkowych miejsc, ich współrzędne GPS oraz wiele innych przydatnych informacji. Pomogą one w planowaniu podróży do tych miejsc. Być może w ciągu tygodnia spadnie śnieg, a wtedy zdobycie tych miejsc stanie się dodatkowym wyzwaniem. Liczymy jednak na to, że prędko uraczycie nas relacjami z Gór Bystrzyckich i pokażecie innym turystom te piękne zakątki. Tymczasem zapraszamy do zwiedzania i przypominamy, że znaczki do obiegu wejdą za tydzień 15 grudnia.30.11.2022

Po wczorajszej premierze powstała mała luka w numeracji i już rozpoczęły się kuluarowe spekulacje. Nas zawsze to interesuje, bo widać jak wiele miejsc jeszcze znaczków nie ma, a może je mieć. 

Tymczasem dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości, albowiem jak już zauważyliście, brakujące znaczki pojawiły się w Sławkowie. Na kolejnych krążkach przedstawiono tym razem:

KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W SŁAWKOWIE No. 1194

DOLINA BIAŁEJ PRZEMSZY W SŁAWKOWIE No. 1195

Jak widać, nie brakuje turystycznych perełek w Sławkowie, a kto śledzi historyczne newsy, ten wie, że niedawno w mieście tym dokonano kolejnych odkryć. Kto wie, może to pretekst do powstania kolejnych znaczków? Tymczasem zachęcamy do zwiedzania Sławkowa i odkrywania jego historii. Prezentowane powyżej znaczki do sprzedaży trafią od 1 grudnia, więc już dziś możecie wpisać sobie Sławków na listę miejsc do odwiedzenia i planować zdobycie kolejnych znaczków turystycznych.29.11.2022

Nadszedł nowy tydzień a wraz z nim premiera, na którą długo czekaliście. Ile to bowiem razy pytaliście nas o znaczki w Gdyni? A teraz już są i jak nas poinformowano drewienka oczekują na swoich zdobywców i przyszłych właścicieli. 

Mamy nadzieję, że to dopiero początek znaczków w tej części kraju. Miejsc, do których warto dotrzeć i je poznać, jest tu sporo. Tymczasem na dziś prezentowanych znaczkach przedstawiono następujące atrakcje turystyczne:

KLIF ORŁOWSKI W GDYNI No. 1196

GDYŃSKI SZLAK MODERNIZMU No. 1197

Przybywajcie zatem do Gdyni i zwiedzajcie miejsca pokazane na znaczkach. Nie ograniczajcie się jednak tylko do tych atrakcji, bo Gdynia ma sporo do zaoferowania turystom i na pewno przekonacie się o tym odwiedzając tutejszą informację turystyczną. Przypominamy też, że standardowo czekamy na Wasze relacje ze znaczkowych szlaków. Pokażcie Gdyńskie atrakcje innym turystom i zaproście na znaczkowy szlak. Pogoda jeszcze nie najgorsza, a więc można zwiedzać. Zapraszamy do Gdyni. 24.11.2022

Przez cały sezon zbieramy wszelkie pytania, jakie do nas nadsyłacie, analizujemy problemy, by jesienną i zimową porą stworzyć materiał, na którym będziecie mogli polegać w kolejnych latach. Na początku roku uruchomiliśmy nowy dział pomocowy na naszej stronie, który ma za zadanie przyspieszyć wyszukiwanie informacji, głównie na temat spraw związanych z zamówieniami, wysyłkami i kuponami. Okazuje się jednak, że dużym problemem dla kolekcjonerów są kwestie związane z komunikacją, w tym z wiadomościami e-mail, które miewają wiele, czasem bardzo zaskakujących, obliczy. Postanowiliśmy więc wstępnie usystematyzować zbiór danych na temat kontaktów pocztowych, aby nikt nie błądził i nie zadawał po raz n-ty tego samego pytania. Przy okazji wyjaśnimy, że od pewnego czasu osoby pytające, zamiast typowej odpowiedzi, otrzymują od nas link do konkretnego rozdziału pomocy. Okazało się, że taka forma spotkała się z Waszą aprobatą, a my mamy nieco więcej czasu na inną korespondencję i robienie nowych znaczków. To jednak nie koniec przemian na stronie internetowej i niebawem będziemy informowali o kolejnych zmianach, jakie zamierzamy wprowadzić, by wszystkim żyło się lepiej. A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z treściami dotyczącymi e-maili. Na stałe artykuł znajdziecie w zakładce „Pomoc” w lewym menu strony.

Przeczytaj artykuł >>16.11.2022

Prognozy pogody na zbliżający się weekend nie są zbyt optymistyczne, ale my postaramy się wyciągnąć Was z domów i zachęcić do wędrówek znaczkowymi szlakami. Tym razem pretekstem do wycieczki niech będzie najnowszy znaczek turystyczny przedstawiający Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. 

Pisaliście nam o tym miejscu od wiosny, kiedy powstał znaczek w Osadzie Neolitycznej w Kopcu i oto dziś marzenie wielu turystów się ziściło. Mamy więc nadzieję, że wykorzystacie ostatnie chwile jesieni na zdobycie tego znaczka i poznanie obiektu na nim pokazanego.

Znaczek w Ujeździe powinien być dostępny od czwartku 17 listopada, ale jak zwykle planując wizytę, warto pozostawić jeszcze ten jeden dzień marginesu. Nam nie pozostaje zatem nic innego jak raz jeszcze zaprosić Was do zwiedzania Zamku Krzyżtopór, dzielenia się z nami wrażeniami z tej wizyty w mediach społecznościowych, a po wizycie zostawienia komentarza na podstronie znaczka. 

ZAMEK KRZYŻTOPÓR W UJEŹDZIE No. 1193

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to obecnie jedna z największych budowli w Polsce, zachowanych w stanie trwałej ruiny. Został wybudowany w latach 1621 – 1644 jako rezydencja magnacka wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego w stylu palazzo in fortezza. Przez lata obrósł w legendy, które echem rozchodzą się po świecie i przyciągają do Ujazdu tysiące turystów. Najpopularniejsza z nich mówi jakoby plan budowli miał odpowiadać kalendarzowi - znajdowały się w nim 4 wieże (cztery pory roku), 12 sal wielkich (miesiące), 52 pokoje (tygodnie) i 365 okien (ilość odpowiadająca dniom roku). Obecnie, mimo, że już jako ruina, Zamek Krzyżtopór nadal zachwyca każdego odwiedzającego. Od końca lat dziewięćdziesiątych obiekt jest udostępniony do zwiedzania, a w 2018 roku uzyskał status Pomnika Historii. Instytucja Kultury powołana do opieki nad obiektem, dba by zamek nie popadł w zapomnienie. W sezonie turystycznym organizowanych jest wiele wydarzeń mających na celu popularyzowanie historii i promowanie regionu.11.11.2022

To był obfitujący w premiery tydzień i jako jego zakończenie mamy dziś dla Was najnowszy znaczek okolicznościowy poświęcony Oddziałowi PTTK Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku i 75. rocznicy jego działalności. O samej działalności tego oddziału PTTK i o jego historii przeczytacie na stronie internetowej >> link >> Nieco krótszą wersję tekstu zamieściliśmy poniżej i warto poświęcić chwilę, aby ją przeczytać. Zobaczycie dzięki temu, komu m.in. zawdzięczacie to, jak dzisiaj wygląda sieć szlaków na ziemi kłodzkiej i że to, z czego dziś możemy korzystać, zawdzięczamy wieloletniemu poświęceniu i pracy wielu ludzi. 

Prezentowany znaczek będzie świetnym uzupełnieniem Waszych górskich i nie tylko kolekcji i już czeka na swoich zdobywców w siedzibie Oddziału PTTK Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Kliknijcie zatem w poniższy link, sprawdźcie godziny otwarcia biura PTTK i przy okazji ruszajcie na zwiedzanie Kłodzka, które kryje jeszcze niejedną atrakcję.

ZO - 75 LAT  ODDZIAŁU PTTK „ZIEMI KŁODZKIEJ” W KŁODZKU

Historia kłodzkiego oddziału PTTK rozpoczyna się w 1947 r., kiedy to za sprawą 22 działaczy powołano Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Zalegalizowano go 23.05.1947 r. i otrzymał wówczas nazwę: PTT Oddział „Ziemi Kłodzkiej”, obejmując swym zasięgiem działania 3 powiaty tj. Kłodzki z Nową Rudą, Bystrzycki i Ząbkowicki. W 1947 r. powołano podkomisję Komisji Nomenklatury Sudetów, dla obszaru Ziemi Kłodzkiej, która ustaliła nazwy pasm i szczytów górskich oraz zapór wodnych na terenie ziemi kłodzkiej. W tym samym roku na wniosek M. Orłowicza wytyczono Główny Szlak Turystyczny w Sudetach z Paczkowa do Świeradowa, którego przebieg nie wiele się różni od obecnego, a z okazji 100-lecia turystyki w Polsce, w 1973 r. nadano mu im. Mieczysława Orłowicza. Po połączeniu się PTT i PTK, w 1950 r., w jedną organizację o nazwie Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, już 18.03.1951 r. został powołany we Wrocławiu Zarząd Okręgu PTTK. Oddział rozpoczął działalność mając 327 członków oraz 570 km szlaków turystycznych, które powierzono mu w zarządzanie. W 1958 r. Koło Terenowe w Lądku i Nowej Rudzie przekształciły się w samodzielne Oddziały PTTK. Kolejne lata to ciągły rozwój Oddziału. Do 1985 r. przy Oddziale działały 44 koła zrzeszające 2153 członków PTTK. Od 1989 r. następuje spadek członków PTTK i działających kół. W roku jubileuszowym 2022 Oddział PTTK Ziemi Kłodzkiej liczy 6 Kół terenowych, 2 Kluby Przewodnickie oraz 2 Szkolne Koła i Kluby Turystyczne zrzeszające 350-ciu członków. Oddział posiada pod opieką ok. 300 km szlaków pieszych górskich, a za zasługi został wyróżniony „Złotą Honorową Odznaką PTTK”i medalem „Za Zasługi dla Miasta Kłodzka”.10.11.2022

Powoli kończymy  premiery jakie mieliśmy dla Was przygotowane w tym tygodniu i raz jeszcze przenosimy się na teren województwa dolnośląskiego. 

Większość znaczkowych turystów już dawo temu odwiedziła Lubań i zdobyła wydany w 2016 roku znaczek z wizerunkiem Wieży Brackiej. Najwyższy czas ponownie odwiedzić to piękne miasto i wzbogacić swoją kolekcję o kolejne dwa znaczki turystyczne. Tym razem zaprezentowano na nich następujące motywy:

RATUSZ W LUBANIU No. 1189

MIASTO LUBAŃ No. 1190

Oba znaczki już dotarły do Informacji Turystycznej w Lubaniu i to tam czekają na swoich pierwszych zdobywców. Nie musimy chyba nikomu przypominać, że standardowo czekamy na Wasze relacje z Lubania. Możecie je przesyłać na nasz webowy adres web@znaczki-turystyczne.pl lub jeśli publikujecie je w swoich mediach społecznościowych, prześlijcie nam link do danego wpisu, abyśmy mogli go udostępnić. Nie zapominajcie o zostawieniu komentarzy na podstronach odwiedzonych obiektów i ogólnie bawcie się dobrze odwiedzając i poznając kolejne ciekawe miejsca w naszym kraju. Do zobaczenia na szlaku.9.11.2022

Przedwczorajsza premiera bardzo ucieszyła turystów, ale musimy ostrzec, że to nie jedyna znaczkowa nowość, jaką przygotowaliśmy w tym tygodniu. Dziś kolejne dwa znaczki i zupełnie inny region kraju. 

Przenosimy się zatem na wschodnie krańce województwa mazowieckiego, do miejscowości Borowie w powiecie garwolińskim, w którym na poznanie czekają następujące atrakcje turystyczne:

ZESPÓŁ DWORSKO-PARKOWY W BOROWIU No. 1182

ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ Z DZWONNICA W BOROWIU No. 1183

O obiektach pokazanych na znaczkach przeczytacie, klikając w powyższe odnośniki. Na stronie, którą ujrzycie, znajdziecie również inne bardzo istotne dane, które z pewnością pomogą Wam zaplanować zwiedzanie prezentowanych miejsc. Wszystkie inne dane uzyskacie ze stron konkretnych znaczkowych miejsc, bo właśnie po to zawsze je dodajemy.

Znaczki, które właśnie prezentujemy, w sprzedaży pojawią się po najbliższym weekendzie. Macie zatem odrobinę czasu na to, aby zaplanować wycieczkę do Borowia. Zachęcamy wobec tego do zwiedzania i jak zwykle czekamy na Wasze relacje z podróży znaczkowym szlakiem.7.11.2022

Nowy tydzień przynosi nowe możliwości, nowe znaczki i propozycje miejsc, które trzeba odwiedzić.  

Tym razem chcemy Was zaprosić do ponownej wizyty w województwie opolskim, a dokładniej do zwiedzania gmin zrzeszonych wokół Lokalnej Grupy Działania "Kraina Dinozaurów". Znajdziecie tutaj mnóstwo turystycznych atrakcji, a dwie z nich zostały wyróżnione na prezentowanych właśnie znaczkach turystycznych i są to:

ŻELAZNY MOST WISZĄCY W OZIMKU No. 1191

RZEKA MAŁA PANEW - SPŁYWY KAJAKOWE No. 1192

Znaczki właśnie docierają do celu i jak ustaliliśmy, już we wtorek powinny być dostępne w sprzedaży. Jeśli więc będziecie w najbliższych dniach w Ozimku, to koniecznie musicie zobaczyć przedstawione miejsca. Okazją do wyprawy może być także najbliższy długi weekend. Zwiedzać region możecie na różne sposoby, a jednym z nich jest spływ kajakiem, choć to może propozycja na cieplejszą porę roku. Wybór czasu i sposobu zwiedzania należy już do Was, ale jesteśmy pewni, że wrócicie z Ozimka zadowoleni.4.11.2022

Ostatni raz potrójna premiera miała miejsce na początku czerwca, więc najwyższy czas powtórzyć ten wyczyn i zaprezentować nowe znaczki z województwa dolnośląskiego. Tym razem zapraszamy do Wałbrzycha oraz Rybnicy Leśnej. W Wałbrzychu chcemy zwrócić uwagę na zabytkowy wiadukt kolejowy oraz kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, natomiast w Rybnicy Leśnej koniecznie musicie odwiedzić drewniany kościół św. Jadwigi, który zresztą jest kościołem filialnym kościoła św. Franciszka z Asyżu.

A tak prezentują się znaczkowe nowości.

Odnośniki do podstron poszczególnych znaczków wklejamy poniżej:

WIADUKT KOLEJOWY W WAŁBRZYCHU-PODGÓRZU No. 1186

KOŚCIÓŁ ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ W RYBNICY LEŚNEJ No. 1187

KOŚCIÓŁ ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W WAŁBRZYCHU No. 1188

Wszystkie znaczki zdobędziecie w biurze parafialnym w Wałbrzychu i w zasadzie bez znaczenia jest czy zwiedzanie zaczniecie od Wałbrzycha, czy od Rybnicy Leśnej. Najważniejsze, że jeszcze ciepłe krążki już od jutra będą czekały na swoich zdobywców. 

Korzystając z pięknej jesieni, odwiedzajcie najnowsze znaczkowe miejsca i nie zapomnijcie wykonać fotek z tej wycieczki i pochwalić się tym faktem. Relacje chętnie opublikujemy na naszym profilu FB, polecając odwiedzane miejsca innym kolekcjonerom. Także zapraszamy do zwiedzania Wałbrzycha i okolic oraz wszystkim życzymy udanego weekendu.3.11.2022

Listopad rozpędził się już na dobre i czuć w powietrzu zbliżającą się zimę. Nie oznacza to jednak, byście siedzieli w domach. Wręcz przeciwnie, trzeba zwiedzać i poznawać kolejne zakątki kraju i dziś mamy dla Was kolejny pretekst, aby ruszyć na znaczkowy szlak. 

Tym razem dwa nowe znaczki turystyczne promują obiekty zlokalizowane w Olecku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i są to odpowiednio:

ZABYTKOWE MOLO I KĄPIELISKO „SKOCZNIA” W OLECKU No. 1184

POMNIK POLEGŁYCH W I WOJNIE ŚWIATOWEJ - OLECKO No. 1185

Dla wielu turystów szczególnie interesującym obiektem okaże się z pewnością molo ze skocznią, gdyż tego typu obiektów jest w naszym kraju niezwykłą rzadkością. Warto więc kliknąć powyższe odnośniki i zapoznać się z charakterystyką pokazanych na znaczkach obiektów.

Prezentowane powyżej znaczki wkrótce dotrą do celu, ale w sprzedaży dostępne będą od wtorku 8 listopada. Macie więc kilka dni więcej na zaplanowanie jesiennej wycieczki w ten rejon kraju. Zapraszamy do zwiedzania.<< 1 3 4 5 6 7 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>