Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 23 24 25 26 27 30 35 40 45 50 55 60 >>

15.03.2019

Nadszedł czas przedstawienia szczegółów dotyczących naszego spotkania regionalnego w Zakopanem. Tak jak już pisaliśmy wcześniej sobotni dzień rozpoczniemy wycieczką samochodowo-pieszą, której celem będzie poznanie historii Zakopanego, ważnych osobistości związanych z miastem, a także poznanie stylów architektonicznych charakterystycznych dla tego regionu. Oprowadzać nas będzie przewodnik tatrzański, autor kilku zakopiańskich publikacji pan Maciej Krupa.

Rozpoczynamy o godz. 10:00 w OW „Kabel”, stamtąd jedziemy samochodami do Jaszczurówki, zwiedzamy kaplicę w stylu zakopiańskim i wracamy do OW.

Więcej informacji

13.03.2019

781Pora na ostatnią w tym tygodniu znaczkową premierę i tym razem będzie to znaczek z północno-wschodniej Polski. W ubiegłym roku to właśnie tutaj, na Suwalszczyźnie powstało kilka pięknych znaczków, dzięki którym mogliście poznać niezwykłe miejsca i ludzi. 

Znaczkomaniakom jednak znaczków zawsze będzie za mało, w związku z tym dzisiejsza premiera to ukłon w kierunku tych z Was, którzy jeszcze nie odwiedzili tych rejonów. Będzie to kolejny pretekst do wizyty w tych rejonach, a jest tu co zwiedzać.

Znaczek, który właśnie prezentujemy przedstawia fragment dawnego Folwarku Hutta, a dokładnie odrestaurowaną bramę pochodzącą z czasów kamedulskich. Poniżej zamieściliśmy krótką charakterystykę folwarku, ale tak naprawdę historii tego obiektu nie da się dokładnie opisać w tysiącu znaków, dlatego tym bardziej zachęcamy do zdobycia tego znaczka i wsłuchanie się w nagranie audioprzewodnika, w którym o historii tego miejsca mogliśmy opowiedzieć znacznie więcej niż tutaj. A znaczek rzecz jasna już możecie zdobywać, gdyż właśnie trafił on do sprzedaży. Zapraszamy

FOLWARK HUTTA - SUWAŁKI  No. 781

Nieopodal Suwałk, nad brzegiem jeziora Koleśne znajdują się zabudowania osady Huta. Dawniej osada ta nosiła nazwę Hutta i była związana z hutą szkła, którą wigierscy kameduli założyli tutaj w XVIII wieku. Znajdował się tu również folwark, który rozpoczął działalność ok. 1765 roku. Pozostałością po dawnym folwarku i kamedulskiej działalności jest barokowa brama, którą dawniej poprzedzała fosa. Dziś zarówno brama jak i sąsiednie zabudowania to rekonstrukcja dawnego folwarku, przypominająca o historii tego miejsca, którą będąc w folwarku trzeba poznać. Obecnie Folwark Hutta to pensjonat oferujący swoim gościom nocleg i regionalne wyżywienie, ale przede wszystkim kontakt z naturą, ciszę i spokój. Folwark składa się z dwóch budynków: Spichlerza i Dwojaka, w ich piwnicach znajdują się odrestaurowane przestronne sale. Obiekt położony jest w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego, a dodatkowo w atrakcyjnej okolicy. Jest to zatem idealne miejsce do wypoczynku, ale i jako baza wypadowa do pobliskich Suwałk czy Wigier.12.03.2019

Kazimierz DolnyW tym roku marzec przynosi nam całą masę ciekawych znaczkowych premier. Dziś kolejna miejscowość pojawia się na znaczkowej mapie Polski i tym razem jest to Kazimierz Dolny.

O znaczki w tym mieście pytaliście od dawna, ale jak wielokrotnie podkreślaliśmy, to czy gdzieś pojawi się znaczek nie zawsze zależy tylko od nas. Na szczęście w Kazimierzu Dolnym znalazły się osoby popierające znaczkową ideę, a efektem tego poparcia są widoczne powyżej znaczki, które przedstawiają odpowiednio następujące atrakcje turystyczne:

BASZTA W KAZIMIERZU DOLNYM  No. 777

KOŚCIÓŁ FARNY W KAZIMIERZU DOLNYM  No. 778

Oczywiście jak zwykle do opisów poszczególnych miejsc dostaniecie się klikając w powyższe linki. To właśnie tam, na podstronach poświęconym poszczególnym znaczkom znajdziecie informacje o miejscu sprzedaży, a na samym dole strony formularz, dzięki któremu po wizycie będziecie mogli dodać swój komentarz.

Prezentowane dzisiaj znaczki są już dostępne w sprzedaży, dlatego jeśli tylko macie czas i ochotę, możecie wybrać się na zwiedzanie Kazimierza Dolnego. Zapraszamy.11.03.2019

782Dziś przedstawiamy Wam znaczek, którego głównym bohaterem jest Skopiec - szczyt znajdujący się w Górach Kaczawskich, będący w dodatku jednym ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Polskich. 

Zaprojektowanie tego znaczka nie było łatwą sprawą, zresztą nigdy nie jest gdy chodzi o mało charakterystyczne szczyty. Na szczęście charakterystyczne elementy tego miejsca zostały zachowane i jeśli tylko dotrzecie na sam szczyt Skopca, to na pewno się o tym przekonacie. Polecamy Wam właśnie osobistą wizytę na Skopcu. Nie jest to trudny do zdobycia szczyt, a podczas krótkiej wycieczki można odpocząć, zobaczyć ciekawe krajobrazy i równie ciekawe obiekty w okolicy. Zresztą na różnych blogach o Skopcu kilka wpisów znajdziecie, a tam już jak na dłoni podane są inne atrakcje w okolicy.

Jeśli zaś chodzi o prezentowany właśnie krążek, to jest on już w miejscu swojego przeznaczenia. Od 12 marca znaczek trafi do sprzedaży, a można go zakupić w sklepie znajdującym się w miejscowości Komarno, skąd właśnie prowadzi szlak na szczyt Skopca. Dokładny adres sprzedaży znajdziecie klikając na poniższy link, poniżej którego znajdziecie opis Skopca. 

SKOPIEC - SZCZYT GÓR KACZAWSKICH  No. 782

Skopiec to szczyt Gór Kaczawskich znajdujący się w południowo- zachodniej Polsce, w paśmie Sudetów Zachodnich. Tabliczka na szczycie Skopca informuje, że góra wznosi się na wysokość 724 m n.p.m. jednak po ostatnim pomiarze okazało się, że wierzchołek Skopca zlokalizowany jest nieco niżej bo na wysokości 718,6 metra n.p.m. W związku z tym, iż w chwili ustalania wysokości Skopiec był uważany za najwyższe wzniesienie Gór Kaczawskich został zaliczony do Korony Gór Polski, a także Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich. Pod względem geologicznym Skopiec zbudowany jest z łupków, marmurów i zieleńców o charakterystycznej zielonej barwie z niebieskim odcieniem. Skały te, silnie pofałdowane i poprzecinane uskokami oraz żyłami kwarcu, są pozostałością przeobrażeń po wylewach wulkanicznych na dnie dawnego morza oraz po morskich osadach. Szczyt Skopca w całości porośnięty jest lasem mieszanym, z domieszką świerka. Zbocze południowe zajmuje las świerkowy, który częściowo porasta również zbocze wschodnie i zachodnie, gdzie oprócz lasów występują również łąki i pola uprawne. Na wierzchołku Skopca zlokalizowany jest geodezyjny znak pomiarowy, a na niewielkim rumowisku znajduje się tablica z nazwą szczytu.6.03.2019

JaworW tym tygodniu udało nam się  opublikować dwa nowe znaczki turystyczne. Nie jest to ani mało, ani dużo, ale na pewno pewien znak, że najwyższa pora zbudzić się z zimowego snu i ruszyć w teren, by zwiedzać kolejne ciekawe miejsca.

Dziś pora zwiększyć emocje i pokazać kolejne dwie nowości, które tym razem będą na Was czekały na południowych krańcach województwa mazowieckiego. Jak zapewne widzicie tym razem proponujemy Wam wycieczki do dwóch obiektów muzealnych, którymi są odpowiednio: 

MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO W RADOMIU  No. 779

MUZEUM JANA KOCHANOWSKIEGO W CZARNOLESIE  No. 780

Oczywiście jak zwykle w przypadku łączonych premier nie podajemy tutaj opisu miejsc. Opisy, wraz z innymi niezbędnymi informacjami, znajdziecie klikając w linki powyżej. Jeśli zaś chodzi o znaczki, które właśnie widzicie to informujemy, że w obu placówkach znaczki są już dostępne w sprzedaży. Już dzisiaj możecie odwiedzać te muzea lub planować swoje najbliższe wypady znaczkowym szlakiem. Zapraszamy.5.03.2019

767Nasze znaczkowe premiery to oficjalna informacja o istnieniu danego znaczka, ale też swego rodzaju zaproszenie do miejsc, które  każdy turysta, a już na pewno łowca znaczków turystycznych, powinien odwiedzić. W ostatnim czasie w naszym wykazie znaczków powstała drobna luka, którą dzisiaj zapełniamy i ucinamy wszelkie spekulacje co do obiektu/znaczka który się w niej znajdzie.

Zapraszamy zatem do Zabrza do Szybu "Maciej", który rzecz jasna można zwiedzić. Po zwiedzaniu również na miejscu można się posilić, a później ruszyć do kolejnych miejsc na znaczkowym szlaku. Swoim pobytem w Zabrzu koniecznie pochwalcie się na naszym facebooku, a znaczek możecie zdobywać już od dzisiaj, bowiem jeszcze ciepły czeka na Was w wyznaczonym miejscu. Wszelkie dane adresowe obiektu, linki do stron itp. przydatne informacje znajdziecie klikając w poniższy link.

SZYB MACIEJ W ZABRZU  No. 767

Szyb „Maciej” w Zabrzu to zespół obiektów i urządzeń dawnej kopalni Concordia. Początki wydobycia węgla w tym miejscu sięgają połowy XIX wieku kiedy to rozpoczęto eksploatację złoża. Wydrążony na głębokość niemal 200 metrów szyb spełniał głównie rolę szybu wentylacyjnego i odwadniającego. Obecna zabudowa szybu powstała w latach 20. XX wieku. Po II wojnie światowej obiekt ten wchodził w skład kolejnych kopalni m.in. „Ludwik”, „Rokitnica” oraz „Pstrowski”. Złoża węgla wyczerpały się w 1992 roku i wtedy zapadła decyzja o likwidacji całego rejonu Szybu „Maciej”. Ostatecznie jednak szyb przekształcono w głębinowe ujęcie wody. Zespół zabudowań wpisany został do rejestru zabytków, odrestaurowany i przystosowany do celów turystycznych. Największą atrakcją Szybu „Maciej” jest kompleks dawnej zabudowy, ze stalową wieżą wyciągową, na szczycie której znajduje się punkt widokowy. W maszynowni z kolei znajduje się elektryczna, dwubębnowa maszyna wyciągowa, a podobnych elementów wyposażenia w całym obiekcie można znaleźć znacznie więcej. W 2005 roku Szyb „Maciej” znalazł się na Szlaku Zabytków Techniki łącząc historię z nowoczesnością urozmaiconą ekspozycją muzealną. Śląskie obyczaje i tradycje wzbogacają działające na terenie obiektu bistro oraz restauracja serwująca charakterystyczne dla tego regionu dania.4.03.2019

774Tym razem mamy premierę troszkę przesuniętą w czasie, ale znamy już wszystkie szczegóły związane z wprowadzeniem znaczka do obiegu, dlatego informujemy Was o tym, byście i Wy, jeśli tylko znajdziecie czas mogli pojawić się w Świdnicy gdzie 18 marca będzie miało miejsce oficjalne odsłonięcie repliki samolotu Fokker Dr 1 i otwarcie wystawy poświęconej Czerwonemu Baronowi. 

Jak już wyżej wspomnieliśmy prezentowany znaczek będzie dostępny od 18 marca w świdnickiej Informacji Turystycznej. Z ważnych rzeczy koniecznie trzeba wspomnieć o tym, iż jest to znaczek z dwoma różnymi grafikami, więc jego cena będzie o kilka złotych wyższa niż normalnego znaczka turystycznego.

Rezerwujcie zatem czas i dokładnie za dwa tygodnie pojawiajcie się w Świdnicy, gdzie na turystów będzie czekało jeszcze więcej atrakcji.

ŚWIDNICA - MIASTO CZERWONEGO BARONA  No. 774

Świdnica znana jest nie tylko z imponujących zabytków, ciekawych wydarzeń, ale także z mieszkańców, o których głośno w świecie. To właśnie tutaj swój rodzinny dom miał słynny as myśliwski I wojny światowej Manfred von Richthofen zwany „Czerwonym Baronem” od czerwonego koloru samolotów, na których latał. Był najskuteczniejszym pilotem myśliwskim I wojny światowej odnosząc 80 zwycięstw powietrznych. Najbardziej charakterystyczną maszyną, którą pilotował był trójpłatowy Fokker Dr. I. Jednak 21 kwietnia 1918 r. sam został zestrzelony nad przełęczą Morlancourt niedaleko Sommy we Francji. W uznaniu dla Richthofena jako lotnika, został on pochowany w Bertangles pod Amiens następnego dnia po śmierci z pełnymi honorami wojskowymi przez 3. dywizjon australijskich sił powietrznych. W Świdnicy ten as myślistwa zamieszkał w 1901 roku z rodziną, która przeniosła się tu z Wrocławia. Mieszkali przy dzisiejszej ul. Sikorskiego 19, gdzie nadal stoi ich okazała willa. Budynek z charakterystyczną wieżyczką został wybudowany w II połowie XIX wieku. W latach 1933 – 45 w willi istniało muzeum poświęcone Richthofenowi gdzie można było podziwiać m.in.: ordery, części samolotów alianckich, broń oraz trofea myśliwskie. Po zakończeniu wojny eksponaty zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Obecnie willa służy jako dom mieszkalny, a w ogrodzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pilotowi oraz kamień upamiętniający jego śmierć, ufundowany przez mieszkańców Świdnicy w 1918 roku.2.03.2019

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2018 ROKU - WYNIKI GŁOSOWANIA

Minął luty, a jego ostatniego dnia zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2018 roku". Dziś poznamy wyniki tego plebiscytu i ten najpiękniejszy znaczek minionego roku. 

Zanim jednak przejdziemy do części szczegółowej kilka informacji tytułem wstępu.

Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku organizujemy głosowanie, swego rodzaju zabawę dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach głosowania typowane są najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie znaczki (projekty graficzne) najbardziej podobają się turystom.


Więcej informacji

1.03.2019

Ostatnio często wspominaliśmy o różnych wydarzeniach związanych z Kaliszem. Raz były to znaczkowe premiery, innym razem komunikaty o prelekcji, na którą zaproszono przedstawicieli Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaków, a jeszcze innym razem publikowaliśmy relacje miejscowych turystów odwiedzających znaczkowe miejsca w okolicy.

Wszystkie te relacje i posty złożyły się na to, że o Kaliszu w ostatnim czasie było bardzo głośno. 

Dziś natomiast mamy dla Was krótką relację podsumowującą prelekcję, na której o "magii zbierania" znaczków turystycznych opowiadali kaliscy kolekcjonerzy. Zobaczcie jak niewiele trzeba, by znaczkowym wirusem "zarazić" kolejne rzesze turystów i nie tylko ..... Zapraszamy do lektury.

Więcej informacji >>21.02.2019

770Po wczorajszej premierze znaczka w Kaliszu pora na kolejną nowość, tym razem z Nowych Skalmierzyc.

Kto był w tym mieście, ten zapewne widział monumentalny budynek dworca kolejowego, który nieco ponad sto lat temu był dworcem granicznym i jednym z najokazalszych dworców ówczesnej Europy. Kto tego obiektu jeszcze nie miał okazji zobaczyć, właśnie ma ku temu kolejny pretekst.

Znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy do zwiedzania Nowych Sklamierzyc, a jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o dworcu to zachęcamy do lektury poniższego opisu.

BUDYNEK DWORCA CELNEGO W NOWYCH SKALMIERZYCACH  No. 770

Dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach jest jego wizytówką i perłą architektoniczną. Zaliczany do grona najpiękniejszych dworców w Polsce zachwyca ilością detali i kunsztem wykonania. Monumentalny dworzec w neogotyckim stylu zaprojektowany został przez Fridricha Bluncka jako dworzec graniczny, symbol pruskiej potęgi, wzniesiony w ciągu zaledwie 11 miesięcy. Uruchomiono go w 1906 roku, dziesięć lat po otwarciu pierwszego skalmierzyckiego dworca. Perony po jego jednej stronie przeznaczone były do obsługi pociągów niemieckich, po drugiej – do rosyjskich. Na dworcu mieściły się m.in. restauracja, dwie poczekalnie, jedna dla pasażerów I i II klasy oraz druga dla podróżnych III i IV klasy, sala odpraw celnych, kasy biletowe, pokoje gościnne i apartamenty książęce. Podwójny dworzec funkcjonował bardzo krótko, swe strategiczne znaczenie zaczął tracić z chwilą wybuchu I wojny światowej. W okresie międzywojennym wnętrze dworca przebudowano urządzając w nim przestrzeń biurową i hale fabryczno-magazynowe. W latach 50. pomieszczenia górnych kondygnacji zaadaptowano na świetlicę oraz siedzibę licznych organizacji. W latach 90., w związku z upadkiem transportu kolejowego, dworzec obsługiwał coraz mniejszą ilość pociągów i zaczął niszczeć. Ratunkiem dla powstrzymania tego procesu stało się przejęcie obiektu w 2015 roku przez samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, który czyni starania, by przywrócić mu dawny blask.20.02.2019

769Kilkadziesiąt minut temu rozpoczęło się w Kaliszu spotkanie, na którym o swojej  znaczkowej pasji opowiada Boguś - znany chyba wszystkim miejscowy kolekcjoner  znaczków turystycznych.

Ale okazuje się, że dzisiejszy dzień to nie tylko prelekcja Bogusia. Dziś bowiem, właśnie na wspomnianym wyżej spotkaniu, ma swoją premierę kolejny kaliski znaczek, na którym przedstawiono budynek teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.

Znaczek który właśnie widzicie do sprzedaży trafi jutro czyli 21 lutego. A w oczekiwaniu na możliwość zdobycia tego krążka zachęcamy wszystkich do zapoznania się z przedstawionym na znaczku obiektem, obejrzenia pięknych zdjęć z teatrem w roli głównej i przeczytaniu krótkiej historii tego miejsca zawartej w poniższym opisie. Zapraszamy.

TEATR IM. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO W KALISZU  No. 769

Pierwszy, drewniany teatr w Kaliszu wybudowano z inicjatywy Wojciecha Bogusławskiego w 1801 roku.  Po 16 latach pozostający w opłakanym stanie budynek rozebrano. W latach 30. XIX wieku nad brzegiem Prosny stworzono scenę letnią, którą następnie władze okupiły i poddały remontowi tworząc nowoczesną salę teatralną.  W  1858 roku również i to miejsce zostało zniszczone, a bezpośrednią tego przyczyną był pożar, który doszczętnie strawił budynek. Starania o reaktywację teatru w Kaliszu trwały jednak nadal i ostatecznie 100 lat po powstaniu pierwszego teatru Bogusławskiego, w 1900 roku powstał okazały,  neorenesansowym budynek. Nie przetrwał on jednak I wojny światowej zostając zniszczonym przez wojska pruskie. W 1920 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę obecnego teatru, zaprojektowanego przez Czesława Przybylskiego. Do użytku budynek oddano w 1936 roku i wtedy też patronem  ówczesnego Teatru Miejskiego został Wojciech Bogusławski. W 1979 roku budynek teatru został wpisany do rejestru zabytków, a dziś jest jednym z bardziej rozpoznawalnych budynków Kalisza. 15.02.2019

znaczek rokuZgodnie z obietnicą publikujemy dzisiaj zasady II tury głosowania na najładniejszy znaczek 2018 roku oraz wizerunki 10 znaczków, ktróre w I turze uzyskały największą ilość  punktów.

Drugą turę głosowania podobnie jak w roku ubiegłym w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.

Głosowanie tak samo jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.

Wszelkie głosy wysyłamy na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg poniższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2018", a pod oddanymi głosami prosimy wpisać imię i nazwisko głosującej osoby i numer pod którym dana osoba widnieje na "Liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera"

Głosowanie trwa od dzisiaj tj. 15 lutego do 28 lutegoW przeciwieństwie do pierwszej tury, tym razem wybieramy 3 najładniejsze znaczki stosując następujące kryterium:


Więcej informacji

13.02.019

765Musicie przyznać, że ten tydzień bardzo Wam się podoba, ale niestety zmartwimy Was - to ostatnia premiera jaką przygotowaliśmy, choć nie ukrywamy, że dobrych wieści do weekendu jeszcze kilka będzie.

A tymczasem przedstawiamy najnowszy znaczek turystyczny z Wisły. Zachęcamy przy tym, by wczytać się w historię ukazanego na znaczku obiektu, bo pewnie nie każdy wie, że niegdyś znajdował się on w zupełnie innym miejscu. Zresztą przeczytacie o tym w opisie poniżej oraz na miejscu, gdy już wybierzecie się do Wisły.

Znaczek który właśnie widzicie jest już dostępny w sprzedaży, zatem jeśli tylko macie odrobinę wolnego czasu i ochotę na zwiedzanie kolejnych ciekawych miejsc, to zapraszamy do Wisły. I nie zapomnijcie o relacji z wycieczki :-) 

ZAMECZEK MYŚLIWSKI HABSBURGÓW W WIŚLE  No. 765

Powstanie zameczku myśliwskiego w Wiśle związane jest z istniejącą wówczas na polanie Przysłop pod Baranią Górą leśniczówką. W 1853 roku podczas polowania w lasach książęcych ustrzelono w tym rejonie dwa głuszce, co doprowadziło do intensywnego rozwoju łowiectwa. W związku z rozwojem hodowli głuszca wybudowano tu niewielki domek myśliwski. Niestety okazał się on za mały, dlatego wkrótce rozpoczęto budowę nowego obiektu zwanego „zameczkiem myśliwskim” od niemieckiej nazwy Jagdschlossel. Nowy obiekt w tyrolskim stylu wybudowano z drewna jako budynek jednokondygnacyjny. Przez lata służył on rodzinie Habsburgów jednak w 1918 roku przeszedł na własność Skarbu Państwa. Od 1925 roku aż do lat 70. XX wieku funkcjonowało w nim schronisko Przysłop pod Baranią Górą, które wkrótce doczekało się nowej siedziby. Zamknięty zameczek myśliwski zaczął niszczeć, jednak w 1985 roku został zdemontowany i przeniesiony do centrum Wisły i od 1987 roku służy jako siedziba wiślańskiego oddziału PTTK oraz informacji turystycznej.12.02.2019

766Pora na kolejną znaczkową nowość z Wielkopolski i tym razem będzie to Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Soli w Kłodawie.

Miejsce zapewne wielu turystom jest znane, jeśli nie z wizyty osobistej to na pewno ze słyszenia. Dzięki znaczkowi turystycznemu będziecie mieli okazję poznać to niezwykłe miejsce, zjechać windą 600 metrów pod ziemię i zobaczyć wiele ciekawych zakątków, o których nie pisze się w przewodnikach turystycznych.

Znaczek w sprzedaży dostępny będzie już od 13 lutego, także jeśli tylko zapragniecie zwiedzić kłodawską kopalnię to koniecznie odwiedźcie stronę internetową tej atrakcji i umawiajcie zwiedzanie. Znaczek już na Was czeka. 

KŁODAWSKA PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA  No. 766

Badania opłacalności wydobycia soli na tym terenie prowadzone były już przed II wojną światową, przez profesora Edwarda Janczewskiego. Próbne wiercenia wykonano podczas wojny i zaraz po niej, co potwierdziło, że w okolicach Kłodawy pokłady soli są na tyle duże, by opłacała się ich eksploatacja. Ten największy wysad na Niżu Polskim miał 26 km długości, a szerokość w największym miejscu dochodziła do 2 km. Eksploatację soli rozpoczęto w roku 1956. Przy kopalni czynna jest Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna. Turyści mogą tu wysłuchać ciekawych prelekcji na temat wydobycia soli oraz przeżyć zjazd windą, z prędkością 6 m/s. Prędkość ta jest przede wszystkim podyktowana głębokością na jaką winda sprowadza turystów - ponieważ jest to najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna, sięgająca aż 600 m wgłąb ziemi. Oglądanie na takiej głębokości wyeksploatowanych komór solnych, maszyn górniczych, wizyta w kaplicy św. Kingi, czy sali widowiskowej mieszczącej 500 osób robi wrażenie na najbardziej wytrawnych turystach.11.02.2019

JaworWiele razy pytaliście nas o to kiedy wreszcie pojawią się znaczki w Jaworze i właśnie dzisiaj mamy dla Was informację w tej sprawie. 

Jak zapewne widzicie od razu są to trzy znaczki, a wśród miejsc, które każdy turysta musi zobaczyć będąc w tym mieście oprócz znanego chyba wszystkim Kościoła Pokoju są inne, równie ciekawe, historyczne obiekty. 

ZAMEK PIASTOWSKI W JAWORZE  No. 771

KOŚCIÓŁ POKOJU W JAWORZE - ZABYTEK UNESCO  No. 772

RATUSZ W JAWORZE  No. 773

O poszczególnych miejscach przeczytacie klikając w powyższe linki, ale zdecydowanie więcej dowiecie się podczas wizyty osobistej. Gdzie tylko była taka możliwość podaliśmy pomocne turystom linki do stron, na których znajdziecie informacje odnośnie możliwości zwiedzania poszczególnych obiektów. Zawsze jednak przed planowaniem wizyty sprawdzajcie jakie są możliwości zwiedzania i miejcie na uwadze fakt, że w Polsce, szczególnie w okresie zimowym zwiedzanie nie zawsze jest możliwe. Dzwońcie wtedy do informacji turystycznej, urzędu miasta i dowiadujcie się wszystkiego, bo nie ma nic gorszego niż być w ciekawym miejscu i nie móc go zwiedzić. 

A Jawor ma do zaoferowania sporo i na pewno się o tym przekonacie. Prezentowane powyżej znaczki są już dostępne w sprzedaży dlatego jeśli tylko macie ochotę na wizytę w tym mieście, to pakujcie plecaki, zaopatrzcie się w niezbędne pomoce turysty i przybywajcie. A później nie zapomnijcie zrelacjonować nam tej wizyty na facebooku - niech i inni turyści poznają dzięki Wam godne odwiedzenia miejsca. 10.02.2019

768Za kilka miesięcy w Tłokini Kościelnej pod Kaliszem odbędzie się spotkanie kolekcjonerów. 20 lutego natomiast w Kaliszu będzie miała miejsce akcja społeczna, w ramach której odbędzie się pogadanka o magii zbierania. O akcji tej pisaliśmy jakiś czas temu i dziś przy okazji premiery nowego znaczka raz jeszcze przypominamy.

A znaczek, który widzicie jest takim zaproszeniem do udziału w akcji Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaka. Jego uroczysta premiera będzie miała miejsce właśnie podczas spotkania 20 lutego w Klubie Komoda mieszczącym się przy ulicy Niecałej 6A i wtedy też znaczek dostępny będzie w sprzedaży. Zapraszamy.

NARODOWE SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA W KALISZU  No. 768

Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu to historyczna kolegiata. Pierwszy kościół powstał tutaj jeszcze w XIII wieku. Dzięki fundacji arcybiskupa Bogorii Skotnickiego w 1353 roku rozpoczęła się przebudowa starego kościoła. Gotycki kościół przetrwał do 1783 roku kiedy to częściowo zawaliły się fragmenty świątyni. Zniszczona część kolegiaty została odbudowana w roku 1792 roku. Kult św. Józefa związany jest z kaliskim kościołem od 1670 roku. Wtedy to za przyczyną św. Józefa, miał zostać uzdrowiony chłop pochodzący z miejscowości Szulec. W dowód wdzięczności za uzdrowienie ufundował on obraz Świętej Rodziny, umieszczając go w kolegiacie. Kult św. Józefa rozwinął się w XVII i XVIII wieku, a jego wzmocnienie miało miejsce po II wojnie światowej za sprawą cudownego ocalenia księży – więźniów obozu w Dachau oraz po późniejszej wizycie w kaliskim sanktuarium papieża Jana Pawła II w 1997 roku. W sanktuarium przez stulecia zgromadzono wiele cennych zabytków sztuki sakralnej. Jednym z nich jest malowany na płótnie obraz Świętej Rodziny, zwany obrazem św. Józefa Kaliskiego. Godnymi uwagi są tutejsze ołtarze, zabytkowe stalle oraz wiele zabytkowych relikwiarzy i relikwii. Sanktuarium co roku odwiedza ponad 200 tys. pielgrzymów, którzy przybywają tu z terenu całego kraju.8.02.2019

Ostatnio publikowaliśmy komunikat w sprawie spotkania kolekcjonerów na Słowacji, a tymczasem przyszła do nas informacja odnośnie zbliżającego się spotkania kolekcjonerów w Czechach.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w tym spotkaniu zachęcamy do lektury poniższego komunikatu i odpowiednio szybkiej reakcji, bo termin zgłoszeń tuż, tuż. 

Informujemy przy okazji, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. Tego typu sprawy musicie już załatwiać we własnym zakresie. W razie pytań i niejasności należy zwracać się z zapytaniem do organizatora - dane poniżej. Zachęcamy do dalszej lektury.


Więcej informacji

1.02.2019

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2018 ROKU

podsumowanie2015Minął styczeń, tak więc pora pomyśleć nad tym jaki znaczek turystyczny spośród wydanych w ubiegłym roku był tym najładniejszym. 

Dziś zatem ogłaszamy zasady głosowania, podajemy wszelkie terminy, które warto poznać przed oddaniem głosu.

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 5 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich ZT, które ukazały się w minionym roku.

Podobnie jak w roku ubiegłym, także teraz osoby oddające głos na wybrane znaczki, swoje głosy będą przesyłały za pośrednictwem wiadomości e-mail. Sposób ten sprawdził się, więc i tym razem nie powinno być z tym problemów.


Więcej informacji

31.01.2019

764W ostatnim dniu tego miesiąca mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę. 

Tym razem znaczek turystyczny kolejny raz pozwoli wrócić do Nysy, gdzie jak się okazuje atrakcji turystycznych, w tym architektonicznych jest całe mnóstwo i na pewno wszystkiego nie da się zobaczyć podczas jednego zwiedzania miasta.

Na znaczku przedstawiona jest fontanna, którą jeśli zwiedzaliście kościół św. Ap. Piotra i Pawła w Nysie, to na pewno mieliście okazję zobaczyć. O fontannie przeczytacie poniżej, a znaczek do zdobycia od dzisiaj w Informacji Turystycznej mieszczącej się w Bastionie św. Jadwigi. Zapraszamy.

FONTANNA TRYTONA W NYSIE  No. 764

Położona u zbiegu ulic Brackiej i Celnej fontanna Trytona w Nysie zbudowana została w latach 1700-1701. Powstała na wzór rzymskiej fontanny Del Tritone autorstwa Giovanni Lorenza Berniniego. Barokowa fontanna wybudowana została z marmuru sławniowickiego, a składa się z małej oraz dużej sadzawki, pośrodku której znajdują się cztery delfiny zwrócone w cztery strony świata i podtrzymujące ogonami muszlę. Na niej znajduje się postać klęczącego i grającego na muszli Trytona. Tuż obok delfinów znajduje się tarcza z herbem Nysy oraz datą powstania fontanny i wyrytą inskrypcją S.P.Q.N. – "Senatus Populusque Nissiensis" nawiązującą do inskrypcji umieszczanych na wielu budowlach starożytnego Rzymu. Dziś fontanna Trytona w Nysie jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta i pozostałością przedwojennej zabudowy, którą warto zobaczyć.29.01.2019

Coraz częściej otrzymujemy od Was zapytania w sprawie konkretnych spotkań kolekcjonerów, dlatego dzisiaj publikujemy krótkie tłumaczenie wiadomości jaką otrzymaliśmy od organizatora zbliżającego się Spotkania Kolekcjonerów na Słowacji.

Do wiadomości dołączamy w oryginale zestaw wszystkich plików, wśród których znajdziecie oryginalny program spotkania, formularz zgłoszeniowy i ulotki z opisanymi atrakcjami poszczególnych miejsc. Załączone pliki wymagają tłumaczenia, ale jesteśmy przekonani, że zainteresowani kolekcjonerzy dadzą sobie z tym radę. 

Informujemy jednak, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. Tego typu sprawy musicie już załatwiać we własnym zakresie. W razie pytań i niejasności należy zwracać się z zapytaniem do organizatora - dane w załączonych plikach.


Więcej informacji

KALENDARZ DREWNIANY

Na początku stycznia przedstawiliśmy propozycję zrobienia naszego znaczkowego mini kalendarza, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. Zaryzykowaliśmy zatem i wykonaliśmy 80 kalendarzy. Mimo, że rozmiarami przypominają one kalendarze, jakie mieliśmy w ofercie w latach poprzednich, to tym razem nasz produkt jest zgoła inny. 

Kalendarze wykonane są z drewna i papieru przez co doskonale wpisują się w linię pozostałych produktów, ale głównych produktów naszej działalności, jakimi są znaczki turystyczne.

Nasz kalendarz z założenia ma być produktem wielosezonowym, a przez to bardziej ekologicznym. Zrezygnowaliśmy z formy całkowicie papierowej na rzecz czegoś innego, co w dodatku w pewien sposób każdy według własnego uznania będzie mógł co roku modyfikować.

Kalendarz bowiem, na swojej drewnianej części, posiada wypaloną grafikę, która w górnym lewym narożniku składa się z logotypu firmy Znaczki Turystyczne, a w pozostałej części posiada grafiki losowo wybranych znaczków. Dolną część kalendarza zajmuje adres strony internetowej, a tuż nad nim znajduje się papierowe kalendarium trójdzielne, które w górnej części posiada widok danego miesiąca. Dolną część kalendarium zajmuje  pole z widokiem poprzedniego oraz przyszłego miesiąca. 


Więcej informacji

16.01.2019

ZODokładnie 3 miesiące temu pojawił się ostatni znaczek okolicznościowy, więc najwyższy czas, by także tutaj pokazać jakąś nowość. Tak się jednak składa, że właśnie otrzymaliśmy komplet materiałów z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i czym prędzej przekazujemy Wam wiadomość o pierwszym w tym roku znaczku okolicznościowym upamiętniającym śląską drogę do niepodległości. 

Znaczek, który właśnie prezentujemy, możecie zdobyć zwiedzając Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i jest on już dostępny dla turystów. Gorąco polecamy zwiedzanie muzeum, nawet jeśli już kiedyś w nim byliście. Pamiętajcie, że ekspozycje zmieniają się, a każde muzeum, nawet po kilku miesiącach, jest w stanie czymś nowym nas zaskoczyć. Wierzymy, że podobnych doznań doświadczycie w tym przypadku i z niecierpliwością oczekujemy Waszych relacji ze zwiedzania, które dla wielu turystów będą pretekstem do wizyty w tym miejscu.

ZO - ŚLĄSK - DROGA DO NIEPODLEGŁEJ - 100-LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH 

W 2019 roku przypada 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Jest to rok szczególny jednak nie tylko dla województwa śląskiego. Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich, zaś Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił ten rok Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego. W ten sposób wyrażamy „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”. Obchody Roku Powstań Śląskich przybliżą społeczeństwu nie tylko naszego regionu, ale całej Polsce prawdę o dzielnym ludzie śląskim, który pomimo wielowiekowej niewoli i rozłąki z Polską nie uległ pruskiej germanizacji, ale zachował swoją wiarę, kulturę, tradycję i przywiązanie do polskości. I Powstanie Śląskie, historycznie było wprawdzie przegranym, jednak było też pierwszym zrywem rozpoczynającym drogę Śląska do odradzającego się państwa polskiego.15.01.2019

Rozpoczynamy nowy rok, a w związku z tym także nowe spotkania kolekcjonerów. Tym razem sezon spotkaniowy otworzy Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów, które odbędzie się 30.03.2019 r. w Zakopanem.

Spotykamy się w miejscu, gdzie będzie możliwość przyjazdu na więcej niż jeden dzień, w Ośrodku Wypoczynkowym Kabel przy al. Przewodników Tatrzańskich 1 (droga do Kuźnic). Ewentualne noclegi prosimy zamawiać indywidualnie. www.kabel-zakopane.pl O szczegółach spotkania będziemy informować w kolejnych newsach.

A jeśli chodzi o nasze tradycyjne spotkanie to odbędzie się ono w godzinach popołudniowych. Do południa natomiast planowany jest "plener", jednak ze względów organizacyjnych musimy wiedzieć ile osób byłoby chętnych na przyjazd. Dlatego też prosimy o zgłaszanie udziału najpóźniej do 15 lutego pisząc na adres: spotkanie@znaczki-turystyczne.pl  Wszelkie pytania prosimy kierować pod powyższym adresem lub nr tel. 602-469-62914.01.2019

761Pora na pierwszą tegoroczną premierę znaczkową. Dziś co prawda wirtualnie, ale zapraszamy Was do Parku Kolejowego w Ogrodzieńcu. 

Opis parku i oferowanych w tym miejscu atrakcji znajdziecie poniżej. My natomiast chcielibyśmy poinformować, że jest to obiekt czynny sezonowo, w związku z czym znaczek, który właśnie widzicie w sprzedaży dostępny będzie dopiero po rozpoczęciu sezonu czyli od 26.04.2019 roku.

Jednak już dzisiaj warto zapisać sobie tę datę w kalendarzu, a Ogrodzieniec zaplanować jako miejsce godne odwiedzenia. A gdy już to zrobicie i staniecie się posiadaczami znaczka oraz przejedziecie jedną z kolejek, nie zapomnijcie się tym pochwalić.

PARK KOLEJOWY W OGRODZIEŃCU  No. 761

Kolejowy Park Rozrywki w Ogrodzieńcu jest jednym z niewielu miejsc gdzie można zobaczyć i przejechać się składem ciągniętym przez kolekcjonerskie lokomotywy odwzorowane w skali. Lokomotywy zostały sprowadzone z USA i Nowej Zelandii, a szyny odlane w Szwajcarii. Na powierzchni dwóch hektarów znajdują się tunele, wiadukty i mosty, po których jeżdżą pociągi w skali 1:8, 1:12. Przejazd tą miniaturową koleją przeznaczony jest zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Park w Ogrodzieńcu to nie tylko miejsce dla miłośników kolei. Można tutaj skorzystać również z innych atrakcji jak: rollercoaster, euro bungee, kino sferyczne, auto skuternia, gokarty, duży basen z łódkami, plac zabaw, kolorowa grająca i świecąca karuzela podestowa, bajkowa kolejka parkowa czy nieśmiertelne dmuchańce. Cały teren jest zielony i zadrzewiony. W oczkach wodnych pływają ryby, a ławki i zestawy ogrodowe dają możliwość odpoczynku. Parking i wstęp na teren parku są bezpłatne.12.01.2019

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Nadszedł kolejny weekend, a to jak wiecie dobry czas, by opublikować coś obszerniejszego do poczytania. Jest to kolejna część felietonu Bobika, który od pewnego czasu opisuje część swoich znaczkowych wypraw. Tym razem jednak  artykuł ma nieco inną niż zwykle formę, ale o tym przekonacie się wkrótce.

Zapraszamy zatem do lektury, bowiem materiał ten to nie tylko opowieść, ale i swego rodzaju przewodnik, w którym autor wskazuje miejsca, które jego czymś zauroczyły. Być może i dla Was będzie to inspiracja do kolejnych wycieczek, poznawania nowych miejsc i oczywiście sposób na zdobycie kolejnych znaczków.

Z pamiętnika Bobika - cz. 8 >><< 1 5 10 15 20 23 24 25 26 27 30 35 40 45 50 55 60 >>