Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 48 49 50 51 52 55 60 >>

18.12.2014

MUZEUM JANA PAWŁA II W STARYM SĄCZU  No. 194

W ciągu mijającego roku na znaczkowej mapie Polski przybyło ponad osiemdziesiąt obiektów. Wśród nich znalazło się kilka miejsc kultu religijnego, muzea, schroniska i wiele innych. Wszystkie z tych miejsc połączone są ze sobą znaczkową siecią, a dzisiaj przedstawiamy Wam nowy znaczek, który  promuje zarówno miejsce kultu religijnego jak i mieszczące się w nim muzeum. Mowa oczywiście o Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu i najnowszym znaczku, który w sprzedaży dostępny będzie od 1 stycznia 2015 roku.

194 Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu mieści się w Ołtarzu Papieskim, który jako jedyny w Polsce pozostał na miejscu swojego powstania. To dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony pielgrzymów i turystów zadecydowano o pozostawieniu Ołtarza oraz stworzeniu muzeum. Autorem Ołtarza jest Andrzej Remi, a sam obiekt nawiązuje do góralskiej architektury pasterskiej. Pomieszczenie, gdzie w czasie uroczystości kanonizacyjnych bł. Kingi w czerwcu 1999 roku znajdowała się zakrystia dla kardynałów i biskupów zostało przeznaczone na Muzeum ku czci Papieża - Polaka. Możemy zobaczyć tam między innymi: medale pamiątkowe, przedmioty należące do św. Jana Pawła II, pamiątki z wizyt apostolskich czy pierwsza Piusa Ojca Świętego. Przy Ołtarzu powstał również w 2010 roku Rekolekcyjny Dom Pielgrzyma "Opoka".

GPS: 49.559673 , 20.648401 ,   Miejsce sprzedaży: Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania, ul. Papieska 1017.12.2014

CENTRUM KULTURY ŚLĄSKIEJ W NAKLE ŚLĄSKIM  No. 591

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że Znaczek Turystyczny z założenia ma wyróżniać miejsca, do których warto by dotarł turysta szukający wrażeń estetycznych, duchowych czy kulturalnych. Tak też jest z dzisiejszym znaczkiem, który promuje zabytkowy pałac w Nakle Śląskim  i mieszczące się w nim Centrum Kultury Śląskiej gdzie organizowane są wystawy stałe i czasowe, różnego rodzaju prelekcje i wernisaże, a także warsztaty i koncerty, o czym informuje zaprzyjaźnione z nami Radio Katowice. Warto więc odwiedzić to miejsce i przy okazji zdobyć ZT. Z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego. Zapraszamy do Nakła Śląskiego gdzie znaczek dostępny będzie na początku stycznia.

591 Bajkowy pałac w Nakle Śląskim został wzniesiony w 1858 r. przez hrabiego Hugona I Henckel von Donnersmarck jako letnia rezydencja w niewielkim parku w stylu angielskim. Przebudowany w 1891 r., posiada cechy architektury neogotyckiej. Od strony wschodniej zdobi go charakterystyczna wieża. Po gruntownej renowacji wnętrz i częściowej ich przebudowie, pełni funkcję instytucji kultury – Centrum Kultury Śląskiej. Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowała się piękna, drewniana klatka schodowa, witraże, ozdobny kominek w sieni, kolebkowe sklepienie w kaplicy, plafon, fasety, rozeta na suficie, częściowo okna i drzwi wraz z okiennicami, fragmenty posadzki, a przede wszystkim największa atrakcja pałacu – oryginalny sejf Donnersmarcków. Elegancki, reprezentacyjny hall oraz przestronne wnętrza znakomicie sprzyjają ekspozycji różnego rodzaju wystaw.

GPS: 50.438805 , 18.900722 ,   Miejsce sprzedaży: Centrum Kultury Śląskiej ul. Parkowa 116.12.2014

WIKLINOWY KOSZ GIGANT W NOWYM TOMYŚLU  No. 361

Po kilku miesiącach wracamy na ziemię wielkopolską, a dokładniej do Nowego Tomyśla, w którym zobaczyć można niecodzienny kosz wiklinowy. To symbol miasta i jednocześnie nawiązanie do tutejszych tradycji związanych z uprawą wikliny i rzemiosłem plecionkarskim. Ciekawych miejsc w Nowym Tomyślu jest jednak znacznie więcej, dlatego zapraszamy do odwiedzin tego miasta i do zdobycia najnowszego znaczka, na którym przedstawiono właśnie gigantyczny kosz wiklinowy. Znaczek dostępny będzie od 7 stycznia 2015 roku.

361 Kosz gigant jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych symboli miasta. Kształtem przypomina łódź z herbu Nowego Tomyśla zaś materiał, z którego jest wykonany nawiązuje do tutejszych tradycji upraw wikliny i rzemiosła plecionkarskiego. Pierwszy kosz zbudowano w 2000 roku, chcąc w ten sposób uczcić przełom tysiącleci. Kosz był wspólnym dziełem 50. plecionkarzy. Prace nad nim trwały nieprzerwanie przez 55 godzin. Do jego budowy wykorzystano 8 ton wikliny. Imponujące rozmiary: długość – 17,29 m, szerokość – 9,46 m, wysokość – 7,71 m dały mu miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Wnętrze kosza zostało obsadzone różnego rodzaju gatunkami drzew i krzewów, tworząc w ten sposób swoistą formę kwietnika. Z czasem na skutek oddziaływania warunków atmosferycznych, które wpłynęły na niszczenie wikliny, koniecznym stało się wybudowanie nowego kosza. W sierpniu 2006 roku ten sam zespół plecionkarzy wyplótł nowy, jeszcze większy obiekt. Obecny kosz gigant ma długość – 19,80 m, szerokość – 9,53 m i wysokość – 8,98 m. Do jego budowy zużyto 12 ton wikliny i 11 ton konstrukcji stalowej.

GPS: 52.317716 , 16.128038 ,   Miejsce sprzedaży: Gminny Ośrodek Informacji, pl. Niepodległości 1015.12.2014

MUZEUM ENERGETYKI W ŁAZISKACH GÓRNYCH   No. 592

Wczoraj pisaliśmy o Międzynarodowym Roku Światła, który rozpocznie się wraz z nadejściem Nowego Roku. Niech więc dzisiejsza znaczkowa premiera będzie nawiązaniem do tego wydarzenia i pretekstem by zgłębić chociaż część wiedzy na temat światła, w czym pomoże z pewnością Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, gdzie 6 stycznia odbędzie się coroczny Dzień Światła. Zachęcamy zatem do wizyty w Muzeum Energetyki i przypominamy, że w sprzedaży najnowszy znaczek dostępny będzie od 22 grudnia.

592 W Łaziskach Górnych na terenie TAURON Wytwarzanie S.A. – Oddział Elektrownia Łaziska znajduje się miejsce, które zabierze nas w przeszłość. W budynku dawnej rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku, mieści się Muzeum Energetyki utworzone i prowadzone przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki. Na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 1000 m2 znajduje się ponad 6 tysięcy eksponatów. Większość eksponatów została podarowana przez ofiarodawców, a dzięki nim przewodnicy wprowadzają zwiedzających w świat wytwarzania prądu, energii i pozytywnych doznań energetycznych.

Muzeum czynne jest: we wtorki i czwartki w godz. od 9:00 do 13:00, środy w godz. od 11:00 do 19:00, w każdy drugi weekend miesiąca: w sobotę i niedzielę od 9:00 do 13:00. Inne terminy zwiedzania są możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu.

GPS: 50.132468 , 18.841835 ,   Miejsce sprzedaży: PTP Muzeum Energetyki14.12.2014

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY - MIĘDZYNARODOWY ROK ŚWIATŁA

Za kilka dni minie rok, jak informowaliśmy Was o pierwszym polskim Noworocznym Znaczku Turystycznym. Noworoczny Znaczek Turystyczny Dzisiaj z wielka radością chcielibyśmy oznajmić, że z racji zbliżającego się Nowego Roku, Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce wydała drugi już NZT. Najnowszy NZT nawiązuje do Międzynarodowego Roku Światła, który przypada właśnie w 2015 roku. Stąd też symbolika umieszczona na znaczku nawiązuje w pewnym sensie do oficjalnego logo Międzynarodowego Roku Światła. Na znaczku zatem rolę słońca pełni logo ZT z promieniami w postaci flag symbolizujących państwa uczestniczące w projekcie "Znaczki Turystyczne".

W takim razie życzymy wszystkim kolekcjonerom i sympatykom idei ZT światła w mrokach codzienności, jasności na drogach życia, i promieni szczęścia w każdym dniu roku 2015.  

iyl2015 logo1 Światło odpowiedzialne jest za 75% informacji docierających do nas przez zmysły, jest źródłem energii, stoi za niezliczonymi technologiami poczynając od zegarów słonecznych, a kończąc na światłowodach, laserach i procesorach optycznych. Jak powiedział laureat nagrody Nobla Ahmed Zewail „Cywilizacja nie istniałaby bez światła. Zaczynając od światła słonecznego, a kończąc na świetle z laserów, które stało się ważną częścią naszego codziennego życia w skanerach przy kasach w supermarketach, w leczeniu wad wzroku, czy komunikacji elektronicznej przez oceany". Międzynarodowy Rok Światła jest więc doskonałym pretekstem do edukacji społeczeństwa, do podjęcia walki z zanieczyszczeniem świetlnymi i emisją światła sztucznego w niebo. Jest to też ten moment, w którym to my powinniśmy zastanowić się nad rolą światła i jego oszczędzaniem. 8.12.2014

ZNACZEK TURYSTYCZNY JEDNYM Z ELEMENTÓW EDUKACYJNYCH

WegGorkaStr_2 Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat… tak kilkadziesiąt lat temu pisał Janusz Korczak. My wiemy to dziś, że taka dziecięca radość zamieszkała w Publicznym Przedszkolu w Węgierskiej Górce. Dostaliśmy z tej placówki niezmiernie miłe słowa:

Piszemy do Was z  Węgierskiej Górki, pięknej i malowniczo położnej miejscowości w Beskidach. W tym roku kierunkiem głównym pracy naszego przedszkola jest :regionalizm. We wszystkich grupach wiekowych promujemy walory i wartości naszej "małej ojczyzny".  Zapoznajemy najmłodszych jej mieszkańców z tradycjami, obrzędami i zwyczajami charakterystycznymi dla Górali Żywieckich.  Ponieważ Węgierska Górka jest świetną bazą wypadową na rożne szlaki górskie i rowerowe zachęcamy dzieci do podjęcia aktywności turystycznej. W celu "zaszczepienia" w nich zamiłowania do  gór wykorzystane zastały mapy , własne kolekcje znaczków turystycznych (40), dziennik kolekcjonera oraz  zakładki "Znaczka Turystycznego". Zainteresowania nie brakowało. Bardzo serdecznie pozdrawiamy całą Ekipę Znaczka Turystycznego. Dobrze ,że jesteście !!!

Pozdrawiamy, Nauczyciele i Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Węgierskiej Górce  ”

Jest to dla nas ogromna radość i wyróżnienie, że Znaczek Turystyczny może być narzędziem propagacji turystyki regionalnej i nie tylko wśród tak młodych turystów. Takie wiadomości na pewno długo pozostaną w naszej pamięci. Utwierdza nas to w przekonaniu, że to co robimy warte jest dalszej naszej pracy, że jest radością dzieci, a przez to i naszą. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Bardzo dziękujemy dzieciom i ich nauczycielom za tak miłe słowa. Pani Ani za zaangażowanie i podzielenie się swoją pasją. Młodym „kolekcjonerom” gratulujemy dotychczasowych kolekcji Znaczków Turystycznych, a nauczycielom dziękujemy za wspaniałe propagowanie wśród swoich wychowanków piękna Ojczyzny poprzez przekazanie idei w tak praktyczny sposób. To dzięki Wam możemy się cieszyć, wyrażamy to z całego serca naszymi podziękowaniami.

Zespół Znaczków Turystycznych7.12.2014

RELACJA Z INAUGURACJI ZNACZKA TURYSTYCZNEGO W JAKUBOWIE

Jakubow Na początku listopada, w Jakubowie miało miejsce spotkanie, a jego celem była inauguracja Znaczka Turystycznego, który powstał w tamtejszym Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Z przyczyn technicznych nie było możliwe wcześniejsze przedstawienie newsa z tego spotkania, w związku z czym relację z Jakubowa przedstawiamy Wam dzisiaj. Organizatorom i uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem spotkania i do wizyty w Jakubowie.

3 listopada br. swoją inaugurację miał również ZT Nr 329 z Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Z tej też okazji w sali wiejskiej w Jakubowie odbyło się spotkanie inauguracyjne, w którym udział wzięło kilkanaście osób. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: Kustosz Sanktuarium ks. Stanisław, członek Zarządu Bractwa Św. Jakuba pan Stanisław, sołtys wsi Jakubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Radwanicach, pracownicy Informacji Turystycznej z Głogowa oraz kilku kolekcjonerów Znaczka Turystycznego z woj. lubuskiego.

Czytaj więcej: 3.11.2014 Spotkanie inaugurujące powstanie ZT w Jakubowie5.12.2014

SCHRONISKO PTTK POD BISKUPIĄ KOPĄ   No. 155

Wczoraj ciekawostką okazał się fakt związany z wprowadzonym właśnie znaczkiem No. 595. Okazało się bowiem, że suma wszystkich znaczków funkcjonujących poza Czechami po raz pierwszy w historii zrównała się z sumą wszystkich czeskich ZT. Tym 2118 znaczkiem był właśnie wczoraj prezentowany znaczek Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. A dzisiaj staramy się wyprzedzić czeskich kolegów i przedstawiamy Wam kolejną nowość z Polski, zapraszając tym samym do Jarnołtówka i zdobywania Schroniska Pod Biskupią Kopą, które przedstawiono na najnowszym znaczku.

155 Schronisko PTTK "Pod Biskupią Kopą" im. Bohdana Małachowskiego to jedyne schronisko w Górach Opawskich. Położone jest na wysokości 850 metrów n.p.m., w pobliżu szczytu Biskupiej Kopy na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Inicjatorem wybudowania schroniska było Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie. Oficjalne otwarcie nastąpiło w lipcu 1924 r., a obiekt otrzymał wówczas nazwę Schroniska Górnoślązaków. Po 1945 r. schronisko otrzymało nazwę "Pod Biskupią Kopą", a w 1964 r. imię Bohdana Małachowskiego, krakowskiego działacza turystycznego. Pierwszym polskim właścicielem zostało PTTK z Katowic, a od 1992 właścicielem jest wrocławski oddział PTTK. Obiekt dysponuje 50-cioma miejscami noclegowymi w pokojach dwu i wieloosobowych, salą restauracyjną na 65 miejsc oraz salą konferencyjną i miejscem do organizacji pikników. Atrakcyjne położenie schroniska na skrzyżowaniu kilku szlaków turystycznych daje wiele możliwości uprawiania turystyki zarówno pieszej jak i rowerowej.

GPS: 50.260595 , 17.430995 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko4.12.2014

MUZEUM HISTORII KOMPUTERÓW I INFORMATYKI W KATOWICACH   No. 595

Dzisiaj ponownie przenosimy się na Śląsk, gdzie jak grzyby po deszczu pojawiają się ostatnio nowe znaczki. Tym razem zapraszamy Was do unikalnego Muzeum Komputerów i Informatyki w Katowicach. Pamiętajcie jednak by planując wizytę skontaktować się z muzeum i uprzedzić o swoim przybyciu. Korzystając z okazji chcielibyśmy w tym miejscu podziękować panu Zbigniewowi, dzięki któremu możliwe było powstanie tego znaczka. Zapraszamy zatem do Katowic.

595 Ze względu na interaktywność ekspozycji, MHKI to jednostka unikatowa na skalę światową. Stale uzupełniany zbiór liczy aktualnie około 3000 eksponatów, pochodzących z okresu od końca lat 70-tych do przełomu XX/XXI wieku. Zbiory gromadzone są w działach: komputery, nośniki pamięci, urządzenia sieciowe, oprogramowanie oraz prasa i dokumentacja drukowana. Wśród wielu prezentowanych obiektów, warto wymienić np. komputer ODRA 1305, czy radziecki ZX Spectrum o nazwie Radug. Dużą część zbiorów tworzą produkty polskie: MERITUM, ComPan, Bosman, Impol, Meraster czy linia sprzętowa ELWRO. Oficjalna siedziba Muzeum położona jest tuż przy dworcu głównym w Katowicach pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej 1. Tu organizowane są wystawy czasowe (prezentujące zwykle około 40 urządzeń). Ekspozycja główna (około 250 urządzeń) zlokalizowana została w Katowicach Szopienicach przy ul 11 Listopada 13.

GPS: 50.260006 , 19.088464 ,   Miejsce sprzedaży: ul 11 Listopada 13, pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej 13.12.2014

KOMUNIKAT O SPOTKANIU KOLEKCJONERÓW ZT W CZECHACH

Drodzy kolekcjonerzy!!!

W imieniu czeskich kolekcjonerów serdecznie zapraszamy na spotkanie jakie odbędzie się w dniach 7-10 maja 2015 r. w bajecznym skalnym mieście Adršpach /Czechy, kilkanaście kilometrów od granicy z Polską/. Mamy zarezerwowanych 20 miejsc noclegowych. Chętnych prosimy o zgłoszenie się w nieprzekraczalnym terminie do 20.12.2014 r. na info@znaczki-turystyczne.pl

adrspachZakwaterowanie i wyżywienie w Pensjonacie ADRŠPACH 24  http://www.pl.adrspachpension.cz

Koszt 1 nocy za osobę (ze śniadaniem) 500 Kč + opłata klimatyczna 15 Kč. Obiady indywidualnie na wycieczkach. Kolacja będzie w pensjonacie. Jedna z kolacji może być grillowana. Cena kolacji - 120 Kč.

W programie zwiedzanie Adršpašských i Teplických skał-unikalnego Skalnego Miasta z formami skalnymi wyrzeźbionymi przez naturę ze skalnym wodospadem, szmaragdowym jeziorem oraz górne jeziorko gdzie ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami. W programie jest również zwiedzanie skalnego miasta Ostaš i szczytu Hvězda.

Będzie też wspólna wycieczka do klasztoru benedyktynów w Broumovie, gdzie będzie nas oprowadzać sam benedyktyński mnich. Niezwykle ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Jest tam między innymi barokowa biblioteka klasztorna z cennymi zbiorami ksiąg, kościół, zakrystia, a także ciekawostka - najlepiej odwzorowana kopia Całunu Turyńskiego, jedyna w Europie na północ od włoskich Alp.

O szczegółach dotyczących opłat poinformujemy indywidualnie po zgłoszeniu chęci uczestnictwa. Ilość miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy!!!2.12.2014

TRZECHSETNY ZNACZEK TURYSTYCZNY W POLSCE

Na ten dzień, wielu z nas czekało od miesięcy. Wiedzieliśmy, że prędzej czy później przekroczymy tą magiczną liczbę, ale naprawdę nikt dokładnie nie wiedział kiedy to nastąpi. 300Od kilku dni wiedzieliśmy już, że będzie to w tym tygodniu, ale przygotowanie wszystkich materiałów  sprawiło, że dopiero dzisiaj możemy oficjalnie podzielić się z Wami tą radosną nowiną - mamy trzysta numerowanych znaczków w Polsce :-) !!! Oczywiście tej ilości nie osiągnęlibyśmy gdybyście nie Wy - turyści, dzięki którym w ogóle jest zapotrzebowanie na Znaczki Turystyczne. To Wy często podczas pobytów w ciekawych miejscach "zarażacie" swoją pasją zarządców tych miejsc i przyczyniacie się do powstania znaczka. Tak też się stało w przypadku naszego trzechsetnego znaczka, którym jest Zamek Pokrzyżacki w Radzyniu Chełmińskim. Dzięki kolekcjonerowi Adamowi, który był na zamku udało się zainteresować panią Patrycję, która z kolei nie będąc obojętną znaczkowej idei zainicjowała powstanie tego znaczka. Serdecznie dziękujemy pani Patrycji i Adamowi, a wszystkich turystów goraco zachęcamy do wizyty w Radzyniu Chełmińskim i robienia sobie fotek z "trzechsetnym znaczkiem" o numerze niższym o jeden :-)

ZAMEK POKRZYŻACKI W RADZYNIU CHEŁMIŃSKIM   No. 299

299 Zamek w Radzyniu Chełmińskim wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku to jedna z największych krzyżackich budowli w kraju. Do dnia dzisiejszego zachwyca swą potęgą. Wędrowców witają strzeliste wieże, z których rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Po przekroczeniu XIV-wiecznego, granitowego portalu i wkroczeniu do szyi bramnej, odsłaniają się mniejsze i większe sale zamkowe oraz wszelkie perełki architektoniczne. Ten niepowtarzany klimat sprawił, że to właśnie tutaj zostały nagrane dwa pierwsze odcinki serialu „Pan samochodzik i templariusze”, czego pozostałością są tajemne znaki wyryte w murach. Obecnie zamek udostępniany jest do zwiedzania ale także organizowane są turnieje rycerskie, festyny, żywe lekcje historii ale i zaręczyny, śluby, imprezy integracyjne, prelekcje, konferencje.

GPS: 53.388423 , 18.935599 ,   Miejsce sprzedaży: Zamek w Radzyniu Chełmińskim29.11.2014

MUZEUM WARSZAWY - RYNEK STAREGO MIASTA 28 - 42   No. 536

Niekiedy zachodzi konieczność zmiany wizerunku istniejącego już Znaczka Turystycznego. Przyczyn jest wiele: zmiana nazwy lub siedziby Miejsca Znaczkowego itp. Do każdego takiego ZT opracowywany jest nowy projekt pozwalający wykorzystać nowsze technologie wypalania wizerunku. W ten sposób powstaje „nowy – stary” znaczek. Tak też stało się w przypadku Muzeum Warszawy. W kwietniu 2014 r. dotychczasowa nazwa - Muzeum Historyczne m.st. Warszawy została zastąpiona obecną nazwą – Muzeum Warszawy. Zmiany w Muzeum dotyczą nie tylko jego nazwy, ale także zakresu działania. Nowy wizerunek znaczka jest okazją do ponownego odwiedzenia Muzeum dla tych kolekcjonerów, którzy już posiadają dotychczasową wersję ZT, jak i dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zawitać w tym miejscu.

536 Placówka powstała w 1936 roku jako Muzeum Dawnej Warszawy. Mieściła się wówczas w trzech zakupionych przez magistrat kamienicach na rynku: Baryczkowskiej, Szlichtyngera i Pod Murzynkiem. Od początku obejmowała opieką varsaviana. Siedziba muzeum wraz ze zbiorami uległa zniszczeniu w okresie powstania warszawskiego. Po wojnie, decyzją Zarządu Miejskiego, muzeum zostało reaktywowane pod obecną nazwą, a zaadaptowane na siedzibę kamienice odbudowano w latach 1948-1954 w ramach bezprecedensowej rekonstrukcji zabytkowego zespołu miejskiego Starego Miasta. Oprócz jedenastu kamienic MHW obejmuje również trzy dziedzińce. W latach 2010-2012 pod jedenastoma kamienicami Muzeum Historycznego m.st. Warszawy trwała – jako inwestycja miejska z Funduszy Norweskich – całościowa renowacja piwnic MHW obejmujących powierzchnię 1142 m². Ze względu na konieczne ingerencje remontowe na wyższych kondygnacjach, od połowy 2010 r. działalność wystawiennicza Muzeum prowadzona jest poza siedzibą i w oddziałach.

GPS: 52.250354 , 21.011857 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep Muzeum Warszawy28.11.2014

TRASA TURYSTYCZNA - GMINA ŁĘCZYCE   No. 563

Dziś najlepszy dzień tygodnia - piątek, w związku z czym spieszymy z kolejną dobrą wiadomością. Już 2 grudnia do obiegu wejdzie kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem chcemy Wam zaprezentować znaczek promujący Szlak Pstrąga Tęczowego w Gminie Łęczyce.

563 Szlak Pstrąga Tęczowego to trasa rowerowa znajdująca się w gminie Łęczyce, leżącej w Powiecie Wejherowskim. Liczne wzniesienia wśród lasów i pól oraz lokalizacja trasy z dala od ruchu drogowego sprawiają że jest to miejsce idealne na odpoczynek na świeżym powietrzu. Drogi, po których wiedzie szlak to głównie szerokie i ubite gruntowe dukty leśne. Na całej trasie znajduje się także kilkanaście wiat przystankowych umożliwiających wypoczynek. W sąsiedztwie wiat zlokalizowane są także stojaki rowerowe, a całość dopełnia fachowe oznakowanie trasy w postaci tabliczek kierunkowych i map. Nazwa szlaku pochodzi od licznych w tym regionie hodowli pstrąga tęczowego. Przy okazji więc, szczególnie na odcinku wiodącym w pobliżu przełomu rzeki Łeby, warto skosztować świeżo przyrządzonego pstrąga. Wszelkich miłośników turystyki rowerowej ale i nie tylko, z pewnością zainteresują piękne krajobrazy jak i często spotykane zabytki architektury. Szlak liczy 32 kilometry długości.

GPS: 54.526656 , 17.913134 ,   Miejsce sprzedaży: Stanica rowerowa w Rozłazinie27.11.2014

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W KRAKOWIE   No. 207

Wracamy do Małopolski i do jej stolicy, w której już niebawem swoją premierę będzie miał kolejny ZT. Prezentujemy zatem wizerunek najnowszego znaczka, który promuje Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie. Bohatera dzisiejszego newsa można będzie zakupić już od 29 listopada w furcie klasztornej. Zapraszamy.

207 Już od ponad stu lat w klasztorze w Krakowie – Podgórzu na tzw. Górce mieszkają redemptoryści – opiekunowie słynącej łaskami ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ich przybycie do Krakowa wiąże się z osobą Sługi Bożego O. Bernarda Łubieńskiego. Po wybudowaniu klasztoru w 1903 roku przystąpiono do budowy kościoła. Kościół jest budowlą niezwykle malowniczą, pięknie wpisującą się w krajobraz Podgórza. Choć wzniesiony na początku XX w., to przypomina świątynie romańskie – zgodnie z założeniami architekta Jana Sasa – Zubrzyckiego, który w ten sposób pragnął uzyskać wrażenie kontynuacji tradycji narodowej i krakowskiej architektury średniowiecznej. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem (nawą poprzeczną) i pięciobocznym zamkniętym prezbiterium, otoczonym kaplicami. do kościoła wchodzi się przez arkadowy portal. W ołtarzu głównym znajduje się ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Trafiła ona tu w 1903 r. najpierw do kaplicy klasztornej a później do kościoła. Bardzo szybko ta ikona stała się przedmiotem żarliwego kultu. W 1994 roku odbyła się jej koronacja. Jednym z najbardziej znanych pielgrzymów nawiedzających Sanktuarium to św. Jan Paweł II. Przybywał tu już podczas II wojny światowej, jako robotnik fabryki Solvay. Po latach osobiście wskazał konfesjonał nr 4, w którym się spowiadał. Przy sanktuarium istnieje całoroczna ruchoma szopka. W klasztorze są też gościnne pokoje, w których można zamieszkać.

GPS: 50.039524 , 19.943122 ,   Miejsce sprzedaży: Furta klasztorna, ul. Zamoyskiego 56 w godz. 6.00 – 20.0026.11.2014

PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W CHORZOWIE   No. 593

Dzisiaj na znaczkowej mapie Polski przenosimy się na Śląsk, a konkretnie do Chorzowa, gdzie obok trzech już istniejących Znaczków Turystycznych pojawia się właśnie czwarty i to nie byle jaki znaczek. Ten najnowszy przedstawia Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a w sprzedaży dostepny będzie już od 29 listopada. Zapraszamy zatem do Chorzowa.

593 Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób. W planetarium, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy. W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu - ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet.  Dla uczniów o szczególnym zamiłowaniu do astronomii organizowane są krajowe olimpiady astronomiczne.

GPS: 50.290486, 18.991803 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa Planetarium25.11.2014

KOLEGIATA ŚW. WAWRZYŃCA W WOJNICZU   No. 195

Nieco ponad rok temu przeżywaliśmy prawdziwy wysyp Znaczków Turystycznych na Dolnym Śląsku. Dzisiaj podobna sytuacja zaczyna się w Małopolsce, a co najważniejsze dotyczy znaczków o tematyce sakralnej. Cieszy nas to niezwykle, bo większość z prezentowanych ostatnio nowości powstała z inicjatywy samych kolekcjonerów. Z drugiej strony mamy się czym pochwalić, bo wiele naszych kościołów jest pięknych. I właśnie do takich świątyń należy prezentowana dzisiaj Kolegiata Św. Wawrzyńca w Wojniczu. Znaczek dostępny będzie od 29 listopada.

195 Wojnicz – miasto w woj. małopolskim na trasie między Tarnowem, a Krakowem, diecezja tarnowska. Parafia istnieje od końca XI w. Obecny kościół w najstarszych partiach został wzniesiony w poł. XV w., a następnie przebudowany w 1773 r. W wieku XX dobudowano nawy boczne oraz wieżę. Kościół w najstarszych partiach gotycki, w nowszych barokowy i pseudobarokowy. Murowany z kamienia i cegły, otynkowany. W nawie i kaplicach polichromia rokokowa wykonana przez Jana Neydorfera w 1768 r. W prezbiterium i nawach bocznych wykonana przez Macieja Makarewicza w latach 1953-1956. Wnętrze wypełniają ołtarze i obrazy z XVIII w. w tym osiem obrazów Tadeusza Kuntza z 1754 r., chrzcielnica z XV w. oraz stalle z XVIII w. Kościół wojnicki został podniesiony do rangi kolegiaty w 1621 r. W XVIII w. władze austriackie zniosły kolegiatę, a w roku 2014, decyzją Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Jeża została przywrócona kościołowi godność kolegiaty i utworzono przy niej Kapitułę. Kolegiata znajduje się na szlaku Drogi św. Jakuba „Via Regia”.

GPS: 49.956018 , 20.836767 ,   Miejsce sprzedaży: Biuro parafialne, Pola Archidiakonów Wojnickich 221.11.2014

ZNACZKOWE PREMIERY W CIESZYNIE

cieszyn2014 Są miejsca, które ilekroć się w nich znajdziemy urzekają nas swoim klimatem. Wydawać by się mogło, że czas zatrzymał się tu w miejscu, a na każdym kroku towarzystwa dotrzymują nam niewidzialni przodkowie z minionych epok. I właśnie takim miejscem jest Cieszyn i jego liczne zabytki. Zachęcamy wobec tego, byście i Wy poczuli klimat tego miejsca, a okazją ku temu niechaj będzie dzisiejsza premiera trzech znaczków z Cieszyna. 

Zapraszamy zatem do Cieszyna i informujemy, że wszystkie znaczki dostępne będą w sprzedaży od 4 grudnia, w Cieszyńskim Centrum Informacji, ul. Rynek 1.

STUDNIA TRZECH BRACI W CIESZYNIE   No. 172

GPS: 49.748384, 18.630897

ROTUNDA ŚW. MIKOŁAJA I WIEŻA PIASTOWSKA W CIESZYNIE   No. 173

GPS: 49.751341, 18.625897

RATUSZ W CIESZYNIE  No. 174

GPS: 49.748213, 18.633193

.20.11.2014

ROZGŁOŚNIA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH No. 596

W lipcu br. w siedzibie Radia Katowice miało miejsce pewne spotkanie, którego wynikiem był publikowany na łamach naszej strony wywiad nt. Znaczków Turystycznych. Pokłosiem tego wywiadu i rozmów przeprowadzonych z Prezesem Radia jest prezentowany właśnie znaczek. W sprzedaży znaczek dostępny będzie od 5 grudnia, kiedy nastąpi jego uroczysta inauguracja na falach Polskiego Radia Katowice.

596 Polskie Radio Katowice należy do trzech najstarszych w Polsce rozgłośni radiowych. Rozpoczęło swoją działalność 4 grudnia 1927 roku. Od pierwszych dni swojego działania propagowało polskie słowo i polską kulturę. W grudniu 1927 roku po raz pierwszy przed mikrofonem wystąpił popularny „Karlik z Kocyndra” – Stanisław Ligoń i rozpoczął swoje śląskie „beranie”. Był pierwszym wybitnym śląskim radiowcem, którego działania były podporządkowane walce o polskość Górnego Śląska. W 1937 Radio Katowice jako pierwsze i jedyne w dwudziestoleciu międzywojennym otrzymało nową siedzibę. Piękny i funkcjonalny gmach w stylu modernistycznym, zaprojektowany przez inż. Tadeusza Łobosa był wznoszony z przeznaczeniem dla stacji radiowej. Od marca 2014 roku w siedzibie Radia można zwiedzać, jedyną w Polsce, stałą ekspozycję muzealną poświęcona historii polskiej radiofonii.

GPS: 50.253142 , 19.021377 ,   Miejsce sprzedaży: Siedziba Rozgłośni, ul. Ligonia 2918.11.2014

BYSTRZYCA KŁODZKA - MIASTO KRÓLEWSKIE  No. 152

Dzisiaj do grona znaczkowych miejsc turystycznych (ZMT) dołączyła Bystrzyca Kłodzka, która na Znaczku Turystycznym promuje się wizerunkiem czternastowiecznej Bramy Wodnej. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji jakie można spotkać w mieście, dlatego gorąco zachęcamy do wizyty w Bystrzycy Kłodzkiej i zdobycia najnowszego ZT. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 1 grudnia. (Jeśli uda się wprowadzić znaczek wcześniej, wówczas będziemy Was informować - udało się !!!!).

152 Bystrzyca Kłodzka – miasto królewskie, dzieło średniowiecznej urbanistyki. Na przełomie XIII/XIV w. na szerokiej, piaskowcowej terasie między dwiema rzekami założono miasto, które mimo wojen, pożarów, klęsk zachowało pierwotny układ z całym niemal systemem fortyfikacji. W pasie fortyfikacji średniowiecznych wybudowano dwie główne bramy wzmocnione basztami. Do Wrocławia i Kłodzka prowadziła droga przez Bramę Kłodzką, a Brama Wodna (zwana wcześniej Dolną) prowadziła na południe w kierunku Czech. Była także obronną siedzibą Wójtostwa. BRAMA WODNA z pocz. XIV w. kamienna, wzmocniona ze względów strategicznych, nadbudowana wieżą z krenelażem i ostrosłupowym hełmem ceglanym z 1508 r. Przelot bramy zamykała od zewnątrz żelazna, spuszczana na łańcuchach krata. W pomieszczeniach wieży pobierano opłatę za wjazd do miasta. Na przełomie 2012 i 2013 r. przeszła gruntowny remont i adaptację na cele kultury i turystyki.

GPS: 50.295928 , 16.651797 ,   Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej, Mały Rynek 2/114.11.2014

BAZYLIKA MNIEJSZA ŚW. KATARZYNY AL. W GRYBOWIE  No. 196

Na znaczkowej mapie obiektów sakralnych tym razem pojawi się Bazylika Mniejsza Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie. Jest to tym samym czternasty Znaczek Turystyczny ukazujący obiekty sakralne w Polsce. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 20 listopada, a za jego powstanie i zrozumienie znaczkowej idei serdecznie dziękujemy Księdzu Kustoszowi.

196 Grybów, woj. małopolskie, diecezja tarnowska. Obecny kościół został zbudowany na miejscu pierwotnego kościoła gotyckiego w latach 1909 – 1914 przez Romana Olszewskiego z Grybowa według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, po nim obowiązki przejął Zdzisław Mączeński wprowadzając pewne zmiany w projekcie kościoła. Kościół zbudowany w stylu neogotyckim, z cegły z użyciem kamienia na planie krzyża łacińskiego z 70 m wieżą zwieńczoną złotą koroną. Złożony z trzynawowego korpusu z transeptem. Wnętrza nakryte są sklepieniami kryształowymi, nawy zostały rozdzielone masywnymi kolumnami. Ołtarz główny wolnostojący, kamienny, projektowany w 1958 r. przez Z. Mączeńskiego z barokową rzeźbą Chrystusa na krzyżu na tle panoramy Jerozolimy z poł. XVII w. Cztery ołtarze boczne, ustawione w ramionach transeptu. W jednym z nich łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w., zwanej Przedziwną lub Grybowską. W prezbiterium znajduje się 12 obrazów apostołów, rokokowych z XVIII w. a na kolumnach naturalnej wielkości rzeźby 12 apostołów, późnobarokowe z XVIII w. Kościół w Grybowie w roku 2013, decyzją Stolicy Apostolskiej, został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.

GPS: 49.625556 , 20.945833 ,   Miejsce sprzedaży: Biuro parafialne ul. Kościelna 314.11.2014

KOLEJNE ZMIANY NA STRONIE

stronaLudzie listy piszą, a w listach …., wiadomo wszystko, prośby, opinie, przemyślenia. W czerwcu 2012 roku zdecydowaliśmy się opublikować fragmenty Waszych listów, głównie te dotyczące Waszej opinii na temat Znaczków Turystycznych. Minęły dwa lata i okazało się, że z tych fragmentów listów wyszła całkiem pokaźna kolekcja, w dodatku zgromadzona na jednej podstronie. Postanowiliśmy zatem nieco przebudować dział, w którym do tej pory znajdowały się „Listy i doświadczenia kolekcjonerów”, posortować wszystko, ułożyć, w niektórych przypadkach opatrzyć dany list fotografią autora. A wszystko po to by uporządkować całość, pokazać że listy te nie są anonimowe i zostawić ślad po Waszych pierwszych kontaktach z nami :-). 

Przebudowany dział znajduje się w zakładce „Listy i doświadczenia kolekcjonerów”, a poszczególne listy posortowane są chronologicznie datami otrzymania. Jak zapewne zauważycie część z listów ma swoje ikonki ukazujące autora/autorów. Gorąco zachęcamy wszystkich tych z Was, których listy opublikowaliśmy, byście i Wy udostępnili jakieś swoje zdjęcie w formacie 120x120 px. Oczywiście to tylko prośba, ale liczymy na to, że nie pozostanie bez odzewu. A tymczasem zapraszamy do zgłębiania tajemnic naszej strony internetowej i serdecznie dziękujemy za już przesłane listy.  

 Zespół Znaczków Turystycznych13.11.2014

NYSKA DROGA ŚW. JAKUBA - GŁUCHOŁAZY  No. 153

Mamy w naszym kraju blisko 300 ZT całościowo tworzących pewien szlak znaczkowy. Mimo to, wśród tematów jakim są poświęcone ZT znaleźć możemy także te tworzące odrębne szlaki. W ten oto sposób powstały pierwsze ZT nawiązujące do Szlaku Św. Jakuba i oto prezentujemy kolejny znaczek tym razem nawiązujący do nyskiej Drogi Św. Jakuba i do Głuchołaz. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 15 listopada.

153 Nyska Droga św. Jakuba została wyznaczona w 2010 roku. 100 kilometrowa trasa prowadzi od Jakubowej Studni w Głuchołazach, przez Nysę, Pakosławice, Kopice, Lewin Brzeski do Skorogoszczy, gdzie łączy się z Drogą św. Jakuba Via Regia. U podnóża Góry Parkowej w Głuchołazach, nieopodal szlaku, znajduje się OW Czerwony Kozioł - miejsce szczególnie przyjazne pielgrzymom i osobom zainteresowanym jakubową drogą. W 2012 roku na terenie ośrodka odsłonięto pomnik św. Jakuba. Rzeźba powstała dla upamiętnienia XXX Rocznicy Aktu Europejskiego, ogłoszonego przez Jana Pawła II w Santiago. Autorem figury wykonanej z piaskowca jest znany artysta rzeźbiarz Marian Krzysztof Lewczak. Obok monumentu stoi słupek kilometrowy, określający odległość z Głuchołaz do Santiago de Compostela – 3506 km.

GPS: 50.306638 , 17.373521 ,   Miejsce sprzedaży: Ośrodek Wypoczynkowy Czerwony Kozioł, ul. gen. Andersa 3910.11.2014

DWA NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

znaczki kolekcjonera

Niespełna miesiąc temu swoją premierę miały Znaczki Kolekcjonera No. 19 i 20, na których przedstawiono głowacicę i głuszca. Mija miesiąc i z wielką radością przedstawiamy Wam dwa kolejne ZK, tym razem obrazujące iglicznię i kozicę. Ciekawostką niechaj będzie fakt, że już kilka tygodni temu otrzymaliśmy od jednego z kolekcjonerów kupony na ZK No. 21. Bardzo cieszy nas taka aktywność turystów i to, że gra kolekcjonerska tak dynamicznie się rozwija. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również możliwość zaprojektowania wizerunku kolejnych ZK z czego coraz więcej turystów także korzysta. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do odpowiedniego tematu na forum. Tymczasem zachęcamy do kompletowania kolejnych dziesiątek Znaczków Turystycznych i zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.

Zespół Znaczków Turystycznych6.11.2014

PIJALNIA WÓD MINERALNYCH W WYSOWEJ - ZDROJU  No. 197

Znakomita jesienna pogoda wprost zachęca do wędrówek znaczkowym szlakiem, w związku z tym i my zachęcamy by udać się w ciekawe miejsca. Dzisiaj zaproponujemy wycieczkę do Wysowej - Zdroju gdzie w tamtejszej pijalni wód mineralnych już w sobotę 8 listopada pojawi się najnowszy ZT.

153 Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej-Zdroju to budynek położony w centrum ponad 100-letniego Parku Zdrojowego. Pierwsza pijalnia powstała prawdopodobnie w roku 1923, wybudowana została wg projektu znanego architekta krakowskiego Karola Stryjeńskiego. W pijalni znajdowało się 5 ujęć wody mineralnej podawanej kuracjuszom przez miejscowe panie ubrane w stroje ludowe. Niestety pijalnia spłonęła w latach 60-tych i została całkowicie zniszczona. Obecny budynek pijalni wód mineralnych zaprojektowano w miejscu i na wzór dawnej pijalni wód mineralnych w oparciu o dostępne zdjęcia archiwalne. Rzut budynku ma kształt prostokąta o wymiarach 16,18m x 7,90m z charakterystycznym zadaszonym tarasem założonym na rzucie półkola i podcieniami wokół budynku wspartymi na słupach. W pijalni jest udostępnionych 5 wód mineralnych z następujących źródeł: HENRYK, FRANCISZEK, ANNA, JÓZEF II, SŁONE.

GPS: 49.438629 , 21.176866 ,   Miejsce sprzedaży:Sklep Firmowy Uzdrowiska Wysowa (obok Rozlewni Wody)

 5.11.2014

ZASKAKUJĄCA ROZMOWA W UPALNY DZIEŃ

katowicePRUpalny, lipcowy dzień. W biurze włączony wentylator, inaczej nie można wysiedzieć. Sporo wysyłek, krzątanina... Zadzwonił telefon, kto chciałby rozmawiać w takiej temperaturze? Odezwał się miły, dźwięczny głos: „Dzwonię z Radia Katowice, czy mam przyjemność z centralą Znaczków Turystycznych? Czy możemy chwilę porozmawiać?” Takie wezwania podejmuje się nawet w wakacje.

Okazało się, że Polskie Radio Katowice wraz z Českým Rozhlasem Ostrava i TTVS Banská Bystrica, czyli trzy rozgłośnie radiowe z trzech różnych państw, organizują wspólnie Europejski Piknik Rowerowy na Trójstyku, który corocznie odbywa się w czerwcu. W czasie ostatniego pikniku pracownicy radia widzieli takie drewniane krążki, które im się bardzo spodobały. Chcieliby takie mieć w 2015 roku. Zaczęło się więc wyjaśnianie, co to jest Znaczek Okolicznościowy, czym jest numerowany Znaczek Turystyczny, na czym polega idea kolekcjonerska, ilu w Polsce jest ludzi zafascynowanych zbieraniem tych krążków... A o tym można przecież mówić w nieskończoność. Koniec długiej rozmowy był taki, że Pan redaktor Radia Katowice zaproponował: „... a może przyjedzie Pan kiedyś do naszej rozgłośni i opowie naszym słuchaczom na antenie o tej wspaniałej idei?” Dlaczego nie? Czego się nie robi dla Znaczków Turystycznych? Minęły dwa tygodnie, akurat miałem zlecenie w okolicach Katowic, więc zadzwoniłem. „Nie ma problemu, proszę przyjechać w środę 30 lipca, Pan prezes Radia Katowice będzie na Pana czekał....” Tego się nie spodziewałem, trochę byłem stremowany, ale zupełnie niepotrzebnie. Znalazłem siedzibę radia na ul. Ligonia w Katowicach, zaparkowałem na radiowym parkingu, a Pan prezes był bardzo miły i przyjacielski. A to, co było najważniejsze.... już był zarażony ideą Znaczków Turystycznych. Spotkał się z nią wprawdzie w Czechach, ale bardzo się ucieszył, że rozwija się z powodzeniem w Polsce. To, co w rozmowie najbardziej mnie zaskoczyło, to pytanie: „Czy myśli Pan, że nasz obiekt Rozgłośni Radia w Katowicach zasługuje na Znaczek Turystyczny?” Po trzecim łyku kawy wbiegła do gabinetu prezesa Pani redaktor i powiedziała, że już teraz. Zostawiłem wszystko i pobiegłem z nią do studia na wywiad. Była dobrze przygotowana, po prostu profesjonalistka, zresztą posłuchajcie sami:

Potem wypadało dopić kawę i dokończyć rozmowę z Panem prezesem. Okazało się, że budynek Radia Katowice ma niezmiernie ciekawą historię, a drugim ogromnym zaskoczeniem było, kiedy zostałem zaproszony do muzeum na poddaszu rozgłośni, niezwykle interesującym, a przewodnikiem był.... sam Pan prezes. Rozstaliśmy się w przyjaznej atmosferze, a ja byłem przekonany, że miejsce to zasługuje na Znaczek Turystyczny. Czas pokaże, co z tego wyjdzie. Odjeżdżałem z Katowic z niezwykle pozytywnym przekonaniem, że gdyby w Polsce było więcej takich ludzi jak Ci ze spotkania w Rozgłośni Polskiego Radia Katowice, to nie martwiłbym się o przyszłość Znaczków Turystycznych w naszej Ojczyźnie. Serdeczne i szczere dzięki!

Zbigniew Romankiewicz

 << 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 48 49 50 51 52 55 60 >>