Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 48 49 50 51 52 55 >>

29.10.2014

RELACJA Z TARGÓW TOUR SALON W POZNANIU

Kilka dni temu obiecaliśmy Wam relację Huberta z targów jakie w minionym tygodniu odbywały się w Poznaniu. Dzisiaj dotrzymujemy danej obietnicy i publikujemy cały materiał wierząc, że nasza znaczkowa obecność na targach turystycznych zaowocuje kolejnymi Znaczkami Turystycznymi.

TS2014Korzystając z wolnego dnia oraz faktu, że akurat byłem w Poznaniu postanowiłem zajrzeć na odbywające się właśnie w tym czasie Targi Regionów i Produktów Turystycznych „Tour Salon”. Krótkie oczekiwanie przed bramką i po chwili już byłem na terenie MTP podążając w kierunku stoisk handlowych. Moim głównym celem było oczywiście promowanie Znaczków Turystycznych jako formy promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie. A jako, że pewne doświadczenie w tej materii już mam (m.in. na Tour Salon byłem już rok temu) postanowiłem sprawdzić jak świadomość nt. ZT ma się obecnie.  

Czytaj więcej: 24.10.2014 Targi Regionów i Produktów Turystycznych „Tour Salon” w Poznaniu



22.10.2014

WYSOKIE SKAŁKI - NAJWYŻSZY SZCZYT PIENIN  No. 11

W ramach serii "Szczyty gór Polski" tym razem pora na Pieniny i Wysokie Skałki. Powstanie niniejszego znaczka to między innymi zasługa pana Grzegorza, którego przychylność i znajomość znaczkowej idei przyczyniły się do powstania tegoż znaczka. Panu Grzegorzowi serdecznie dziękujemy, a wszystkich turystów zainteresowanych znaczkiem informujemy, że ten dostępny będzie od 29.10.2014 r.

11 Wysokie Skałki (Wysoka) - szczyt w Małych Pieninach, wys.1050 m n.p.m., najwyższy w całych Pieninach i Pienińskim Pasie Skałkowym, położony na granicy polsko-słowackiej. Szczyt zbudowany jest z czerwonych wapieni krynoidowych. Cała góra porośnięta jest lasem, jedynie sam czubek jest odkryty. Na szczyt Wysokiej można dojść szlakiem zielonym z Jaworek przez Wąwóz Homole lub niebieskim ze Szczawnicy przez Szafranówkę i Durbaszkę. Szlaki te kończą się na Przełęczy Kapralowa Wysoka. Stamtąd prowadzi już ścieżka turystyczna, w trudnych miejscach ze schodami i poręczami. Na samym szczycie platforma widokowa. Roztaczają się stąd widoki na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Pieniny.

GPS: 49.380386 , 20.555380 ,   Miejsce sprzedaży: Górski Ośrodek pod Durbaszką



16.10.2014

BENDOSZKA WIELKA - SZCZYT W BESKIDZIE ŻYWIECKIM  No. 728

W tym tygodniu publikowaliśmy już w zasadzie wszystko z wyjątkiem nowego Znaczka Turystycznego. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zrobić to dzisiaj, a okazja właśnie się pojawiła wraz ze znaczkiem z Bendoszki Wielkiej, który już od dzisiaj jest w sprzedaży.

728 Bendoszka Wielka - szczyt w Beskidzie Żywieckim, w grupie Wielkiej Raczy, wys. 1144 m n.p.m. Nazwa pochodzi od nazwiska Bendys, które pojawia się już w 1715 r. Na szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony we wrześniu 2000 z inicjatywy księży parafii Rycerki Górnej. Ma wysokość ponad 20 m. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony przez Jana Pawła II 15 czerwca 1999 na krakowskich Błoniach. Bendoszka Wielka ze względu na swój charakter jest doskonałym punktem widokowym. Ze szczytu i trawiastych grzbietów Bendoszki widać m.in. grupę Małej Fatry oraz pasmo Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Na szczycie wykonano pomost widokowy i zamontowano tablicę z panoramą. Przez szczyt przebiega szlak czarny z Soli przez Praszywkę Wielką na przełęcz Przegibek. Najbliższe schronisko znajduje się na Przełęczy Przegibek w odległości ok. 1 km.

GPS: 49.420801 , 19.048176 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko PTTK na Przegibku



15.10.2014

KOLEJNE ZNACZKI KOLEKCJONERA

znaczki kolekcjonera

Kilka dni temu w Domaniewicach miała miejsce nieformalna premiera kolejnych dwóch Znaczków Kolekcjonera. Okazało się bowiem, że zapotrzebowanie na te znaczki wśród kolekcjonerów jest coraz większe i znaleźli się kolekcjonerzy, którzy przedłożyli kupony na te znaczki. Nie pozostaje zatem nic innego jak oficjalnie ogłosić premierę kolejnych ZK i zaprosić wszystkich kolekcjonerów nie tylko do zdobywania tych znaczków ale także do ich współtworzenia. Wystarczy zerknąć do publikowanego w marcu materiału "I ty zaprojektuj swój Znaczek Kolekcjonera", a następnie zgłosić chęć zaprojektowania takiego znaczka w odpowiednim temacie na naszym znaczkowym forum. Dodamy tylko, że zainteresowanie projektowaniem własnych znaczków rośnie i już tylko kilka pozycji pozostaje wolnych. Zapraszamy zatem do zgłaszania się.

Zespół Znaczków Turystycznych



14.10.2014

RELACJA Z III OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

Udało nam się już ochłonąć po spotkaniu, spokojnie powrócić do domów i w ciszy i spokoju opracować tekst, dzięki któremu wielu z uczestników spotkania wspomni jego klimat. Mamy nadzieję, że Ci z Was, którzy z różnych względów nie mogli z nami być w Domaniewicach choć w części poczują się jakby tam byli. Zapraszamy zatem do lektury.

3spotk salaNa to spotkanie wielu znaczkowych kolekcjonerów czekało cały rok. I w końcu nadszedł październik i długo wyczekiwany moment, w którym to rozpocznie się największe święto kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tym razem miejscem naszego spotkania była Stacja Turystyczna Jurajska w Domaniewicach (woj. małopolskie). Pierwsi uczestnicy III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych pojawili się w Domaniewicach już w piątek 10 października. Wieczór upłynął zatem wszystkim na dyskusjach o znaczkach i wielu innych tematach związanych ze ZT. Oficjalna część spotkania rozpoczęła się jednak w sobotę 11 października tuż po wspólnym śniadaniu. Spotkanie rozpoczął Zbigniew Romankiewicz – przedstawiciel polskiej centrali Znaczków Turystycznych, który przywitał wszystkich przybyłych gości i oficjalnie zainaugurował spotkanie. Po krótkim wstępie, pokrótce przedstawiono sukcesy minionego roku, a było ich całkiem sporo.

Czytaj więcej: III Spotkanie Kolekcjonerów ZT - Domaniewice 11.10.2014



13.10.2014

CIEKAWOSTKI NA TEMAT PEWNEGO DREWNIANEGO KRĄŻKA

eksperymentPodczas minionego już III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, pośród wielu interesujących referatów i dyskusji jeden wydal nam się niezwykle ciekawy. Postanowiliśmy jako przedsmak relacji ze spotkania zapoznać Was z jego treścią. Autorem tych badań jest Jarda Fredo z Czech, a ich przedmiotem sam Znaczek Turystyczny (ZT). 

8 mln – ilość wypalonych ZT we wszystkich państwach (od 1998 r.), łącznie z ZO, ZK, NZT, PZT i wszelkimi znaczkami wznowionymi

480 km – długość rzędu ułożonych obok siebie ZT (odległość między najbardziej wysuniętym punktem na wschód i na zachód w Czechach)

72 km – wysokość słupka z ułożonych jeden na drugim ZT

3,36 ha – powierzchnia z ułożonych ZT – podwójna powierzchnia największego rynku w Czeskich Budziejowicach.

2,88 ha – powierzchnia z ułożonych ZT

16,956 cm3 – objętość 1 ZT

135 m3 – objętość wszystkich dotychczas wypalonych ZT

28416 szt. – tyle mieści się w pudle 1x1x1 m

282 szt. – tyle trzeba pudeł, aby pomieścić wszystkie ZT

160 km – długość drutu użytego jako oczko przy ZT

14 g – waga 1 ZT

112 ton – waga wszystkich ZT

14 ml w 14 dni – zdolność wchłaniania alkoholu przez 1 ZT z drewna olchowego

Oczywiście prezentowane powyżej dane są orientacyjne i mają za zadanie pokazać jak wiele znaczków już zostało wydanych oraz ilościowo, objętościowo i wagowo przedstawić to w możliwie dostępny sposób.



10.10.2014

SANKTUARIUM ŚW. JAKUBA APOSTOŁA W JAKUBOWIE  No. 329

Dzisiejszy wstęp do znaczkowej premiery będzie niezwykle krótki. Siedzimy w Stacji Turystycznej Jurajska i powoli przygotowujemy jutrzejsze spotkanie. A tymczasem informujemy, że najnowszy Znaczek Turystyczny pojawił się w Sanktuarium Św. Jakuba Ap. w Jakubowie. Zapraszamy do zwiedzania Jakubowa i zdobywania najnowszego znaczka. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 27 października /przepraszamy, nastąpiła zmiana terminu dostępności znaczka na 3.11.2014/.

329 Jakubów, niewielka miejscowość położona na Wzgórzach Dalkowskich niedaleko Głogowa, od wieków kojarzony jest z kultem św. Jakuba Apostoła Starszego oraz z cudownym „Źródłem św. Jakuba” wypływającym z podnóża kościelnego wzgórza. Kościół w Jakubowie zaliczany jest do najstarszych w północnej części Dolnego Śląska. Tradycja utrzymuje, że jego geneza sięga X wieku. Pierwsze pisane świadectwo o tym kościele pochodzi z XIV w. Kościół tworzą trzy bryły o zróżnicowanych wysokościach. Zgrupowanie prostych kubicznych form i wykorzystanie kamienia polnego, nadje świątyni surowy, „starożytny”, gotycki wyraz. Do kościoła wchodzi się przez bramę ceglanej dzwonnicy zbudowanej około 1860 roku w miejscu wcześniejszej drewnianej. Na wieży znajduje się pięćsetletni dzwon z napisem: „O rex glorie veni cum pace Anno MCCCCCVI”. Po lewej stronie bramy znajduje się kaplica grobowa wybudowana w 1752 r. na rzucie kwadratu z czterospadowym dachem z ośmioboczną kamienną latarnią. W roku 2004, przy parafii rzymsko-katolickiej, powstało „Bractwo św. Jakuba Apostoła”. W następnym roku powstał pierwszy – w czasach współczesnych – polski odcinek „Szlaku św. Jakuba” prowadzący z Jakubowa do Zgorzelca i dalej drogami niemieckimi i francuskimi do sanktuarium w Santiago de Compostela. .

GPS: 51.608684 , 15.999320 ,   Miejsce sprzedaży: Wiejski sklep GS w Jakubowie



8.10.2014

LISTA POLSKICH ZDOBYWCÓW ZNACZKÓW KOLEKCJONERA

Od dawna obiecaliśmy stworzyć i upublicznić oficjalną listę polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera. Jednak z powodu małej liczby wydanych przez nas ZK obietnica ta do tej pory nie została zrealizowana. listakolekcjonerow To Wasza aktywność i listy z przesyłanymi kuponami mobilizowały nas do wydawania nowych ZK, dzięki czemu powstała ta lista. 

Długo zastanawialiśmy się nad jej kształtem. Powstanie listy opóźniało niepełne zrozumienie zasad gry kolekcjonerskiej (brak wymaganej ciągłości numerycznej). Czasem przeszkadzaliśmy my sami poprzez wydanie nowego znaczka burzącego ciąg numeryczny pełnej dziesiątki, gdy już zdążyliście przygotować kupony. Wiemy, że dużym utrudnieniem był i nadal jest brak kolejności numerycznej, ale dzięki Wam powstają nowe ZT i istniejące luki zapełniają się umożliwiając szybsze zdobycie pełnych dziesiątek.

Lista w założeniu nie ma posiadać charakteru rankingu, nie ma prowadzić do niezdrowej rywalizacji, ale powinna być źródłem informacji i zabawy. To forma docenienia Waszej turystycznej aktywności, planowania tras szlakiem ZT, trudów zdobywania znaczków w tylu miejscach. Celem jest poznawanie naszej Ojczyzny, a Znaczek Kolekcjonera jest jedynie motywacją do tego. Doceniamy także tych kolekcjonerów, którzy dziś jeszcze nie mają ani jednego ZK, ale cieszą się z każdego zdobytego znaczka.

Wykaz posortowany jest zgodnie z ilością posiadanych ZK, przy czym pierwszeństwo w danym przedziale ilościowym ma osoba, która pierwsza zdobyła kolejny Znaczek Kolekcjonera. Lista będzie aktualizowana raz w miesiącu. Aktualny wykaz pochodzi z dnia 7.10.2014

Przy okazji zachęcamy do nadsyłania już posiadanych kuponów pełnych dziesiątek znaczków na specjalnie do tego przygotowanych formularzach (dostępne w pobieralnie w lewym menu strony). Mamy nadzieję, że dzięki ułatwieniom jakie ostatnio wprowadziliśmy zdobycie pierwszego i każdego kolejnego ZK będzie proste i przyjemne.



7.10.2014

MYSŁOWICE - TRÓJKĄT TRZECH CESARZY  No. 594

Znaczki Turystyczne przeważnie promują jakąś atrakcję turystyczną, zwykle muzea, schroniska i szczyty górskie, wieże widokowe, miasta i rozmaite zabytki. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić najnowszy znaczek promujący pewne miejsce o znaczeniu historycznym. To w nim bowiem jeszcze 99 lat temu stykały się granice trzech mocarstw, które dokonały rozbioru Polski. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od piątku 10 października.

594 Trójkąt Trzech Cesarzy -miejsce gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw: Prus (później Niemiec), Austrii (później Austro-Węgier) i Rosji. Granicę tworzyły trzy rzeki Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Przemsza. Miejsce, w którym stykały się granice Trzech Cesarstw miało również charakter turystyczny, można było popłynąć statkiem po Przemszy, były gry i zawody, teatr i restauracje oraz wiele ścieżek i promenada. Była również 22 m wieża widokowa -Wieża Bismarcka z 1907 r., usytuowana na zboczu wzniesienia - Słupecka Górka. Wieżę zburzono w latach 30 tych XX w, a kamienne bloki rozebranej wieży wykorzystano jako materiał budowlany między innymi do schodów w kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach oraz przy budowie katedry p.w. Chrystusa Króla w Katowicach. 9 listopada 2007, z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, został odsłonięty Obelisk Pamięci. Właściwa nazwa powinna brzmieć Kąt Trzech Krajów, jednak w XIX wieku, tę nazwę niefortunnie przetłumaczono z nazwy niemieckiej jako „Trójkąt”. Nazwa ta przyjęła się i do dziś funkcjonuje w takiej formie.

GPS: 50.229691 , 19.157474 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep u Roncoszka Mysłowice, ul. Armii Krajowej 33



1.10.2014

III SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW I ... NOWY ZT !!!

Czas nieubłaganie ucieka i zostało już tylko 10 dni do naszego spotkania. Bardzo się cieszymy, że znowu będziemy mieli okazję spotkać się razem, porozmawiać, wymienić doświadczenia. Wiele razy dyskutowaliśmy o tym czy robić spotkanie w miejscu, które już posiada Znaczek Turystyczny czy wybrać inne i zarazić gospodarza miejsca ideą znaczkową. Tym razem wybraliśmy tą drugą możliwość i wcale tego nie żałujemy. Domaniewice leżą niedaleko Doliny Wodącej, jakieś 4 km od Skał Zegarowych, a to jest dobry pretekst, aby powstał nowy Znaczek Turystyczny. Dzięki szybkiej decyzji Pana Karola, gospodarza Stacji Turystycznej „Jurajska” mamy zaszczyt zaprezentować ZT No. 208, który będzie dostępny w sprzedaży od .... 11 października. Pytacie również w @ i telefonicznie o program naszego spotkania, ponieważ jako prawdziwi turyści planujecie zdobywanie innych ZT i odwiedzanie ciekawych miejsc. Tak jak zawsze podkreślamy, że nie jest to konferencja, ale luźne spotkanie, ale jednak jakieś ramy musi mieć. Program został tak opracowany, aby był czas na wszystko: na rozmowy, informacje, zwiedzanie, poznawanie, jedzenie i picie. Tak więc jeszcze raz serdecznie zapraszamy na spotkanie. I gdyby ktoś w ostatniej chwili się zdecydował, to zawsze może przyjechać, chociażby na parę godzin. Dziękujemy wszystkim kolekcjonerom za olbrzymie zainteresowanie spotkaniem, będzie nas ponad 70 osób. Do zobaczenia w Domaniewicach!

DOLINA WODĄCEJ - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA  No. 208

208 Dolina Wodącej to bardzo urokliwy zakątek Jury, z licznie nagromadzonymi jaskiniami, ciągnący się na długości 3 km, pomiędzy Smoleniem z zamkiem, a Domaniewicami. Cechą charakterystyczną wyróżniającą tę dolinę spośród innych dolin jurajskich jest brak cieku wodnego. Przez Dolinę Wodącą prowadzą szlaki: czerwony Szlak Orlich Gniazd i niebieski Szlak Warowni Jurajskich. Dolinę rozpoczynają imponujące Zegarowe Skały stanowiące pomnik przyrody, przy dnie widać otwór Jaskini Zegar. Krąży związane z nią podanie ludowe z XIX w. jakoby w wigilię nocy świętojańskiej i Bożego Narodzenia jakiś zegar wydzwaniał w niej godziny. Dzięki temu podaniu jaskinia i skały, w których się znajduje zyskały swą nazwę. Kolejną atrakcją jest tu skała Biśnik, słynąca z cennych jaskiń. Znaleziono tu najstarsze w Polsce ślady bytności człowieka, według badań archeologicznych grotę zamieszkiwał człowiek już 500 tys. lat temu. Dalej na południe wznoszą się skały Grodzisko Chłopskie i Grodzisko Pańskie, w którym niegdyś miała istnieć fałszywa mennica.

GPS: 50.428261 , 19.674333 ,   Miejsce sprzedaży: Stacja Turystyczna "Jurajska", Domaniewice 54



29.09.2014

WALIGÓRA - NAJWYŻSZY SZCZYT GÓR KAMIENNYCH  No. 121

Pogoda za oknami sprzyja wypadom w teren, w związku z czym spieszymy z kolejną nowością znaczkową. Tym razem zapraszamy do woj. dolnośląskiego i w Góry Kamienne, a ściślej na Waligórę. Być może jeszcze w tym sezonie uda się komuś wybrać w te rejony i zdobyć najnowszy znaczek. Do zobaczenia na szlakach :-)

121 Waligóra – 936 m n.p.m. najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Leży w paśmie Gór Suchych. Góra zbudowana jest z permskich porfirów kwarcowych .Już w XIX wieku Waligóra była częstym celem wycieczek, a to za sprawą dobrego punktu widokowego. Obecnie pomimo braku widoczności z powodu zalesienia szczytu, nadal jest celem wycieczek. Po roku 1945 na szczycie istniała drewniana wieża triangulacyjno-widokowa, jednak popadła w ruinę i została rozebrana. Obecnie na szczycie stoi jedynie kamienny słupek z nazwą i wysokością szczytu. Waligóra góruje nad Przełęczą Trzech Dolin, opadając do niej bardzo stromym północnym stokiem. Leży na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, który został utworzony w 1998 r. Na początku XX w. na wschodnim zboczu stał domek myśliwski zwany "Zameczkiem". Dziś nie ma po nim śladu. Na stokach Waligóry znajdują się źródła dwóch rzek: Sokołowiec i Złota Woda. Przez szczyt prowadzi szlak żółty od Przełęczy Trzech Dolin do Sokołowska przez ruiny zamku Radosno.

GPS: 50.679978 , 16.278700 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko Andrzejówka



26.09.2014

TURBACZ - NAJWYŻSZY SZCZYT GORCÓW  No. 16

Dokładnie tydzień temu poinformowaliśmy o pierwszym ZT z serii „szczyty gór Polski”. Dzisiaj przedstawiamy kolejny znaczek, tym razem przedstawiający Turbacz jako najwyższy szczyt Gorców. Wszystkich turystów i kolekcjonerów Znaczków Turystycznych gorąco zachęcamy do wizyty na Turbaczu i zdobycia najnowszego znaczka. Mamy również nadzieję, że pochwalicie się zdobyczą na naszym profilu facebook. 

16 Turbacz – 1310 m n.p.m., najwyższy szczyt Gorców. Nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie z gwary, od nazwy instrumentu pasterskiego trumbity (trombity). Zbudowany jest z fliszu karpackiego. Sam szczyt Turbacza leży blisko Gorczańskiego Parku Narodowego, ale nie jest położony w jego granicach. O Turbaczu często pisał piewca Gorców Władysław Orkan, którego imieniem nazwano wybudowane w latach 1953-1958 schronisko znajdujące się pod szczytem w kierunku wschodnim na wysokości 1283m n.p.m. Turbacz położony jest prawie idealnie pośrodku Gorców. Szczyt Turbacza jest całkowicie porośnięty lasem i pozbawiony jakichkolwiek widoków. Znajduje się na nim betonowy słup triangulacyjny oraz krzyż z datami 1945 – 1985 i metalową tabliczką z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego na tle gorczańskiej przyrody. Przez sam szczyt biegnie szlak czerwony (główny szlak beskidzki) z Rabki-Zdroju. Wszystkie pozostałe doprowadzą nas jedynie do schroniska.

GPS: 49.543070 , 20.111078 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko na Turbaczu



25.09.2014

KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA APOSTOŁA W BRZESKU  No. 198

W ostatnim czasie coraz częściej Znaczki Turystyczne pojawiają się w miejscach kultu religijnego. Nikogo to jednak nie dziwi bo jakby nie było Polska to kraj chrześcijański, a i pochwalić się w tej materii mamy czym. Setki, ba tysiące zabytkowych kościołów, sanktuaria i im podobne miejsca kultu religijnego są również niewątpliwymi atrakcjami turystycznymi. Warto je promować, także za pośrednictwem Znaczka Turystycznego. I tak też się dzieje w przypadku Kościoła Św, Jakuba Apostoła w Brzesku, w którym wprowadzono właśnie najnowszy ZT.  Zapraszamy zatem do Brzeska, tym bardziej, że miejsce to znajduje się na trasie Drogi św. Jakuba VIA REGIA.

198 Budowę murowanego kościoła parafialnego p.w. św. Jakuba Ap. w Brzesku rozpoczęto w roku 1529. Zleceniodawcą tej budowy był miejscowy proboszcz Marcin z Rajbrotu oraz brzescy rajcy. Niszczony przez obce wojska i pożary, kościół był wielokrotnie przebudowywany. Największemu zniszczeniu uległ w pożodze w 1904 r. i później został odbudowany w stylu neogotyckim. Brzeska fara jest budowlą jednonawową z przylegającą do niej, od strony południowej, kwadratową wieżą. Wnętrze jakubowej fary zdobią, wykonane na początku XX wieku w Austrii w Tyrolu neogotyckie ołtarze. W jednym z nich znajduję się obraz Matki Bożej Różańcowej, zwaną „Brzeską” z XVII w. Obok kościoła znajduje się pomnik św. Jakuba Ap. postawiony w 2004 r. na pamiątkę Roku Jakubowego. Św. Jakub Starszy Apostoł, decyzją Stolicy Apostolskiej w roku 2010, został ogłoszony Patronem Miasta Brzeska. Brzesko jest duchowym centrum koordynującym organizację Małopolskiej Drogi św. Jakuba „Via Regia” na odcinku Korczowa – Kraków. Od strony północnej, w latach osiemdziesiątych XX wieku, dobudowano do kościoła nowoczesną nawę - obecnie kościół p.w. NMP Matki Kościoła.

GPS: 49.968289 , 20.607985 ,   Miejsce sprzedaży: Kancelaria parafialna (ks.Proboszcz, tel. 600 462 839)



24.09.2014

ZNACZKI TURYSTYCZNE W MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO W SŁUPSKUznaczki słupskie

Białe plamy na znaczkowej mapie Polski powoli się zapełniają. Mamy nadzieję, że już niebawem tych plam w ogóle nie będzie. Dzisiaj dzięki zaangażowaniu pani Katarzyny oraz wielkiej przychylności Dyrekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i ogólnemu zrozumieniu idei znaczka turystycznego, prezentujemy aż trzy ZT. Zapoznajcie się zatem z prezentowanymi obiektami i korzystając ze sprzyjającej pogody ruszajcie do Słupska i zdobywajcie jeszcze cieplutkie krążki. Przy okazji liczymy na Wasze relacje z terenu :-) Wszystkie znaczki dostępne będą od piątku 26 września.

MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO W SŁUPSKU   No. 560

GPS: 54.463900, 17.034354,  Miejsce sprzedaży: Kasa Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, ul. Dominikańska 5 oraz punkt IT "Ziemia Słupska", ul. Starzyńskiego 8

MUZEUM KULTURY LUDOWEJ POMORZA W SWOŁOWIE No. 561

GPS: 54.478313, 16.838517,  Miejsce sprzedaży: Kasa MKLP w Swołowie oraz punkt IT "Ziemia Słupska", ul. Starzyńskiego 8 w Słupsku  

MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH No. 562

GPS: 54.682102, 17.332366,  Miejsce sprzedaży: Kasa MWS w Klukach oraz punkt IT "Ziemia Słupska", ul. Starzyńskiego 8



19.09.2014

CZUPEL - NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU MAŁEGO  No. 17

Kolekcjonerzy zdobywający Znaczki Turystyczne ze schronisk pytali również o ZT ze szczytów górskich. Wyszliśmy im naprzeciw i postanowiliśmy wprowadzić Znaczki Turystyczne z serią „szczyty gór Polski”. Pierwszym z nich jest ZT z najwyższym szczytem Beskidu Małego – Czuplem (933 m n.p.m.). Znaczek dostępny będzie od 25 września w Schronisku PTTK na Magurce Wilkowickiej, z którego to miejsca można dojść na szczyt Czupla w zaledwie 50 min, drogą łatwą i przyjemną.  

17 Czupel - 933 m n.p.m. najwyższy szczyt Beskidu Małego w Beskidach Zachodnich, w paśmie Magurki Wilkowickiej. Za najwyższy szczyt został uznany dopiero w latach 70 XX w. za sprawą nowych pomiarów wysokości (do tej pory za najwyższy szczyt uznawano Łamaną Skałę 929 m n.p.m.). Stoki Czupla w większości porośnięte są lasem, jednak ostatnie wiatrołomy i wycinka drzew spowodowała częściowe wylesienie szczytu, co daje możliwość widoku między innymi na jez. Międzybrodzkie, zbiornik na górze Żar (761 m n.p.m.) oraz panoramę na Góry Zasolskie z Łamaną Skałą oraz Leskowcem (922 m n.p.m.) oraz Beskid Żywiecki. Na szczycie znajduje się charakterystyczny kopczyk usypany z kamieni oraz drzewo z zawieszoną na nim kapliczką. Najbliższe schronisko znajduje się na Magurce Wilkowickiej (ZT 28) Przez szczyt Czupla biegną szlaki z Bielska- Białej (niebieski) i Łodygowic (czerwony). Pomiędzy Magurką Wilkowicką, a szczytem Czupla w odległości ok.50 m od szlaku niebieskiego znajduje się otwór jaskini nazywanej Wietrzną Dziurą lub Smoczą Jamą.

GPS: 49.767810 , 19.160560 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej



18.09.2014

SCHRONISKO PTTK NA HALI SZRENICKIEJ  No. 99

Są miejsca, gdzie wprowadzenie Znaczka Turystycznego wcale nie jest łatwe. Tak było w przypadku prezentowanego właśnie znaczka dla Schroniska na Hali Szrenickiej. Rozmowy trwały dwa lata i ostatecznie do niczego nie doprowadziły. Na szczęście nowy właściciel schroniska zna ideę ZT i sytuacja diametralnie się odmieniła. Dzięki temu możemy się cieszyć kolejnym znaczkiem w rejonie Karkonoszy. Właścicielom schroniska serdecznie dziękujemy za zrozumienie, a turystów gorąco zachęcamy do wycieczek w tą część Karkonoszy, gdzie już niejeden ZT funkcjonuje. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od połowy przyszłego tygodnia (ok. 25 września)

99 Schronisko Na Hali Szrenickiej położone jest na wysokości ok. 1200 m n.p.m. na środku Hali Szrenickiej w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Pierwotnie w miejscu, w którym dzisiaj stoi schronisko w 1786 roku postawiono budę pasterską, którą nazwano "Nowa Buda Śląska", przekształconą później w gospodę, a następnie w schronisko. W 1869 roku wybudowano do schroniska drogę, która znacznie ożywiła ruch turystyczny w tej części Karkonoszy. Przed II wojną światową schronisko zyskało standard wysokiej klasy hotelu. Po wojnie w hotelu mieściła się strażnica WOP. Później budynek przeszedł w ręce Polskiego Towarzystwa Turystycznego, a od 1950 r. funkcjonuje jako schronisko w strukturach PTTK. Obiekt na przestrzeni dziesięcioleci był wielokrotnie przebudowywany. Po pożarze z 1975 roku odbudowano schronisko jednak z pewnymi zmianami i w takim kształcie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W schronisku mieści się stacja Karkonoskiej Grupy GOPR.

GPS: 50.794063 , 15.501527 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko



17.09.2014

RELACJA Z VIII PREZENTACJI GOSPODARCZYCH ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ

Spotkanie ŚlężanieTradycyjnie w drugi weekend września w ząbkowickiej Hali Słonecznej odbyły się VIII Prezentacje Gospodarcze Ziemi Ząbkowickiej. Impreza ta była okazją do zaprezentowania przez firmy, instytucje czy przedsiębiorców swoich propozycji. Także i my już po raz trzeci uczestniczyliśmy w tym lokalnym święcie.

Czytaj więcej: VIII PREZENTACJE GOSPODARCZE ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ



12.09.2014

SZCZECINEK - MIASTO KOLEJARZY  No. 559

Niespełna 7 miesięcy po premierze pierwszego Znaczka Turystycznego w Szczecinku, mamy zaszczyt przedstawić kolejny ZT z tego pięknego miasta. Dla wielu kolekcjonerów jest to kolejny upragniony znaczek o tematyce kolejowej i mamy nadzieję, że nie ostatni. Za powstanie znaczka głębokie ukłony i podziękowania należą się kolekcjonerowi Leszkowi - zatem dziękujemy! Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 17 września

559 Szczecinek – to miasto powiatowe położone w województwie zachodniopomorskim we wschodniej części Pojezierza Drawskiego. Atrakcją turystyczną Szczecinka jest jego położenie pomiędzy dwoma jeziorami: Trzesieckim (wzdłuż, którego rozciąga się zabytkowy park miejski) i Wielimie. Na przełomie XIX i XX wieku miasto stało się znanym i popularnym ośrodkiem turystycznym. Duża w tym zasługa dobrych połączeń kolejowych, dzięki którym Szczecinek stał się ważnym węzłem komunikacyjnym na Pomorzu. Ze Szczecinka kolej prowadzi w pięciu kierunkach: Kołobrzeg, Poznań, Szczecin, Słupsk i Chojnice. Tak duży węzeł kolejowy wymagał odpowiedniej infrastruktury – dworzec kolejowy, nastawnie, lokomotywownia, trzy wieże ciśnień, szkoła kolejowa i przede wszystkim ludzie – kolejarze. Nic dziwnego, że Szczecinek stał się miastem kolejarzy. Służbę kolejarzy upamiętnia parowóz wąskotorowy Px48 ustawiony przed lokomotywownią oraz pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki kolejarzy stojący obok ronda św. Katarzyny. Pomnik tworzy figura św. Katarzyny postawiona na zestawie kołowym parowozu Ty43. Przy pomniku ustawiony jest ruchomy semafor kształtowy podający sygnał „wolna droga” zapraszający w ten sposób wszystkich turystów. Blisko pomnika św. Katarzyny przy ul. Klasztornej 23 w domu parafialnym można zwiedzić (po wcześniejszym zgłoszeniu nr tel. 695 323 268) salę, w której zgromadzone są różne pamiątki i eksponaty kolejowe. Salą opiekuje się Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich.

GPS: 53.709680 , 16.693065 ,   Miejsce sprzedaży: sklep WERITAS - DEWOCJONALIA ul. Lipowa 5 (wejście od ul. Wyszyńskiego) czynne pon-pt 9.00 - 17.00, sob. 10.00 - 14.00



11.09.2014

54 ZLOT TURYSTÓW NA WIELKIEJ SOWIE

Już za dwa tygodnie, tj. w weekend 27-28 września odbędzie się 54 Zlot Turystów na Wielkiej Sowie. Z tej okazji organizatorzy zlotu przygotowali dla wszystkich uczestników specjalny znaczek okolicznościowy. 40015Serdeczne podziękowania za powstanie tego znaczka składamy Panu Krzysztofowi z Wałbrzycha. Wszystkich turystów i kolekcjonerów ZT  goraco zapraszamy do udziału w imprezie. Szczegóły na jej temat znajdziecie na poniższej grafice, a o samej historii zlotów przeczytacie poniżej.  

Od samego początku głównym organizatorem imprezy była Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wałbrzychu. Termin Zlotu został ustalony na okolice trzeciej dekady września. W ostatnich kilkunastu latach również, podczas Zlotu obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. Miejscem spotkań wędrowców jest polana na szczycie Wielkiej Sowy. Chociaż czasami punktem zakończenia imprezy było schronisko „Orzeł”. Zdarzyło się też w 1983 roku, że Zlot odbył się na Śnieżniku.

WSowa2014Pierwszy Zlot Turystów na Wielkiej Sowie zwany „Jesiennym” odbywał się w dniach 19-25 września 1960 roku. Uczestnicy mieli do pokonania 7 tras, w tym jedną 6-dniową, trzy 3-dniowe, jedną 2-dniową i dwie trasy 1-dniowe. Wzięło w nim udział 300 uczestników, którzy wędrowali między innymi ze Świebodzic przez Książ, Chełmiec, Dzikowiec, Stożek i „Andrzejówkę” czy z Długopola przez Góry Bystrzyckie, Stołowe i główny grzbiet Gór Sowich. Celem Zlotu było, jak podawał informator „podniesienie kwalifikacji turystycznej, popularyzacja piękna Gór Wałbrzyskich i Kłodzkich”. Warto nadmienić, że w regulaminie zanotowano punkt, według którego „drużyny, które przejdą całą trasę i nie popełnią żadnych wykroczeń regulaminowych otrzymają dyplomy”. Wykroczeniem mogło być picie alkoholu, pozostawienie na trasie bez opieki członka drużyny lub nie udzielenie pomocy w razie wypadku.


Więcej informacji

9.09.2014

CORAZ LICZNIEJSZA SPOŁECZNOŚĆ FANÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH

znaczkowetuby

Hobby jakim jest kolekcjonerstwo Znaczków Turystycznych skupia coraz większe kręgi czynnych kolekcjonerów z różnych zakątków Polski, a także spoza naszych granic. Tę społeczność tworzą osoby różnego pochodzenia, zawodu, religii czy wieku, nie brakuje coraz młodszego pokolenia pasjonatów ZT. Szczególny wzrost liczby kolekcjonerów odnotowaliśmy w miesiącach wakacyjnych. To cieszy, życzylibyśmy sobie, aby liczba ta systematycznie wzrastała. Bardzo ciekawi nas fakt samego „zarażenia się” Znaczkiem Turystycznym. Piszecie do nas maile. Są to ciekawe, a czasami nawet humorystyczne historie. Wszystkie listy są dokładnie i z uwagą czytane, a następnie, oczywiście za Waszą zgodą, zamieszczane w zakładce „Listy i doświadczenia kolekcjonerów”. Prosimy Was również o dołączanie do listów jakiejś fotki, która będzie Waszym awatarem-wizytówką przy opublikowanym liście (więcej na ten temat przeczytacie na naszym forum). Nie bądźmy anonimowi. To miłe, kiedy kolekcjonerzy opowiadają jak spotykają na szlaku innego kolekcjonera, a którego poznali dzięki foto z awatara „Listy i doświadczenia kolekcjonerów” czy relacji na naszym FB. Zapraszamy do lektury, to naprawdę ciekawe opowiadania. Opowiadania prawdziwe, z życia wzięte… Dużą radością są dla nas Wasze odwiedziny w centrali ZT w Złotym Stoku. Dziękujemy Wam za te miłe chwile i zapraszamy.



6.09.2014

ZNACZKI TURYSTYCZNE NA PREZENTACJACH GOSPODARCZYCH

Prezentacje2014

Tradycyjnie w drugi weekend września w Ząbkowicach Śląskich, w Hali Słonecznej odbędzie się VIII edycja Prezentacji Gospodarczych Ziemi Ząbkowickiej. Na tym corocznym święcie przedsiębiorczości, już za tydzień, udział wezmą wystawcy z Polski, Czech i Niemiec. Również Znaczki Turystyczne, już po raz trzeci, otrzymały zaproszenie z czego się ogromnie cieszymy. Wystawcy zaprezentują swoje produkty, osiągnięcia, cele. My także postaramy się zaprezentować ideę Znaczka Turystycznego jak najlepiej. Organizator – Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich zapewnił dla odwiedzających liczne atrakcje, koncerty, konkursy z nagrodami i wiele innych. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, a miłośnicy maszyn rolniczych będą mogli uczestniczyć w wystawie jaka zostanie zorganizowana na terenie przed Halą Słoneczną. Zachęcamy Was do odwiedzenia nas na Prezentacjach 13-14 września, stoisko obok wejścia po lewej stronie. Zapraszamy serdecznie !!! Wstęp bezpłatny.

Zespół Znaczków Turystycznych

 



27.08.2014

RATUSZ W DZIERŻONIOWIE  No. 131

Dzięki coraz szerszemu zrozumieniu znaczkowej idei mamy zaszczyt przedstawić najnowszy Znaczek Turystyczny z Dolnego Śląska. Tym razem za sprawą ZT na mapie znaczkowych miejsc turystycznych pojawił się Dzierżoniów, a ściślej dzierżoniowski ratusz.  Serdecznie dziękujemy Pani Justynie z CIT za współpracę przy powstaniu znaczka a kolekcjonerowi Wiesławowi za zapalenie ideą znaczkową właściwych osób. Znaczek w Dzierżoniowie dostępny będzie od 30 sierpnia. Zapraszamy zatem do Dzierżoniowa i gorąco namawiamy do szerzenia znaczkowej idei.

131 Średniowieczna wieża dzierżoniowskiego ratusza zbudowana jest na planie kwadratu. Na początku XVII w. dzięki cechowi tkackiemu uzyskała piękną balustradę z herbem miasta i godłem Habsburgów. W posadzkę wmurowana jest zagadkowa płyta astrologiczna o nieznanym datowaniu. Na wieży od południowej strony znajduje się kopia zaginionej w latach 80. postaci z bębenkiem, upamiętniająca legendarnego  dobosza ratującego miasto z opresji podczas oblężenia przez wojska szwedzkie. Wchodząc na wieżę ratuszową podziwiać można galerię przedwojennych fotografii miasta, obejrzeć mechanizm zabytkowego zegara z 1882 r. W dolnej części wieży znajduje się warsztat, który jest rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. Można w nim samodzielnie wybić kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie. Cennik biletów na wieżę: bilet normalny – 2 zł,  bilet ulgowy – 1 zł.

GPS: 50.728207 , 16.651125 ,   Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 1



19.08.2014

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W TUCHOWIE  No. 200

Dzisiaj w ramach znaczkowej premiery prezentujemy Wam Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie, które dzięki naszemu kolekcjonerowi Leszkowi dołączyło do naszej idei. Serdecznie dziękujemy za trud włożony w przekazanie idei znaczkowej. Dziękujemy także samym przełożonym Sanktuarium. Turystów natomiast tradycyjnie zapraszamy do Tuchowa, gdzie ZT dostępny będzie od 21 sierpnia.

200 Pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany około roku 1079 na wzgórzu zwanym „Lipie” - nazwa od gaju lipowego. Tradycja głosi, że tutaj odprawił mszę prymicyjną św. Jan Kanty. Gospodarzami tego miejsca byli benedyktyni. W XVI wieku w kościele umieszczono obraz Matki Bożej, który zasłynął cudami i zaczął przyciągać pielgrzymów. Bardzo duża liczba odwiedzających tuchowskie sanktuarium spowodowała podjęcie decyzji o budowie nowego kościoła. Obecny kościół budowano 17 lat (1665-1682). Wnętrze kościoła ma wystrój barokowy. W głównym ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. W 1904 roku miała miejsce koronacja obrazu koronami papieskimi. W 2010 roku papież Benedykt XVI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Od 1893 gospodarzami tego miejsca są redemptoryści, gdzie również mają swoje seminarium. Przy sanktuarium znajduje się dom pielgrzyma. Oprócz zabytkowej bazyliki warto zwiedzić na terenie sanktuarium muzea: misyjne, etnograficzne, sanktuaryjne i czynną przez cały rok ruchomą szopkę.

GPS: 49.900519 , 21.060281 ,   Miejsce sprzedaży: furta klasztorna w godz. 7 – 21 oraz sklepik klasztorny



14.08.2014

DZIEWICZA GÓRA - WIEŻA WIDOKOWA  No. 360

Znaczek, który Wam dzisiaj przedstawiamy tak naprawdę miał powstać pod koniec 2012 roku. Niestety różnego typu zawirowania wokół miejsca, które promuje sprawiły, że projekt przeleżał w szufladzie kilkanaście miesięcy. Na szczęście sytuacja uległa diametralnej zmianie i dzięki nowemu dzierżawcy punktu widokowego na Dziewiczej Górze i pobliskiej „Dziewiczej Bazy”, możemy się dzisiaj cieszyć kolejnym znaczkiem z Wielkopolski. Zapraszamy zatem do Puszczy Zielonki na Dziewiczą Górę, gdzie w ciszy i spokoju można pospacerować i wypocząć na łonie przyrody. Znaczek w sprzedaży od 15 sierpnia.

360 Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem położonym w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, znajdującym się na północ od Poznania nieopodal miejscowości Czerwonak. Tereny te w przeszłości należały do Klasztoru Cysterskiego w Owińskach, a od cysterek, które w nim mieszkały prawdopodobnie wzięła się nazwa wzniesienia. Dziewicza Góra wznosi się na wysokość 143 m n.p.m.. Wzniesienie porasta las mieszany, natomiast w kilku miejscach znajduje się starodrzew dębowy. Cały obszar objęty jest ochroną ze względu na bogaty świat roślin i zwierząt. Na szczycie góry w 2005 roku wybudowano dostrzegalnię pożarową, która pełni także rolę wieży widokowej. W 2014 roku u stóp Dziewiczej Góry otwarto bazę turystyczną wraz z parkingiem. „Dziewicza Baza” to idealne miejsce wypadowe nie tylko na szczyt Dziewiczej Góry, ale także w inne miejsca Puszczy Zielonki. To także miejsce, w którym można zorganizować imprezę okolicznościową, spotkanie dla grup przy ognisku czy po prostu napić się kawy w funkcjonującym tu Cafe Bistro.

GPS: 52.479993 , 17.011304 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa w wieży



6.08.2014

OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - PRZYPOMNIENIE

Drodzy Kolekcjonerzy !!!

Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć przybycia na III Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Jest już zgłoszonych 50 osób, zostało jeszcze 10 wolnych miejsc. Zapraszamy chętnych, niezdecydowanych prosimy o decyzję. Czas ucieka, termin zgłaszania udziału mija 31 sierpnia. Jest to termin ostateczny, musimy podać konkretną liczbę osób Stacji Turystycznej Jurajska. Jeżeli okazałoby się, że chętnych jest więcej niż wolnych miejsc, musimy mieć czas na zorganizowanie dodatkowych noclegów (niestety poza miejscem spotkania), dlatego liczy się kolejność zgłoszeń. W przypadku, gdy ktoś planuje przyjazd bez noclegu, prosimy również o przesłanie formularza z zaznaczeniem z jakich posiłków będzie korzystał, te dane również musimy zgłosić. Szczegóły spotkania w powyższym linku. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy kierować je na adres info@znaczki-turystyczne.pl Tak więc...czekamy na Wasze zgłoszenia i do zobaczenia na III Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 48 49 50 51 52 55 >>