Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

Aktualności

<< 1 5 8 9 10 11 12 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

26.01.2022

Z wielką radością chcielibyśmy Wam oznajmić, że oto pojawił się pierwszy w tym roku znaczek turystyczny. Za jego sprawą chcielibyśmy kolejny raz zaprosić Was do zwiedzania naszego kraju. Tym razem znaczek pozwoli na poznanie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam też zapoznacie się z dawnymi sposobami wydobycia krzemienia pasiastego i poznacie wiele innych faktów nt. tego miejsca. Część z nich znajdziecie w opisie poniżej, natomiast po więcej jak zwykle zapraszamy do Krzemionek.

Znaczek, który właśnie prezentujemy, już od jutra możecie zdobywać na miejscu. Zanim jednak wyruszycie na zwiedzanie, koniecznie odwiedźcie stronę internetową muzeum i zapoznajcie się z zasadami zwiedzania, ponieważ w miejscu tym obowiązuje rezerwacja biletów.

Nie zapomnijcie również o udokumentowaniu swojej wycieczki i o pochwaleniu się nią w naszych mediach społecznościowych. Czekamy na Wasze relacje i komentarze, które z pewnością zachęcą do zwiedzania także innych turystów.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I REZERWAT KRZEMIONKI No. 1121

W 1922 roku w Krzemionkach odkryto zespół prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900 – 1600 p.n.e.). Wkrótce rozpoczęto organizować w tym miejscu rezerwat archeologiczny, a później także muzeum. Pole eksploatacyjne w Krzemionkach ma powierzchnię ok. 80 ha, na której znajduje się ok. 4 tysiące kopalń. Największe z nich mają głębokość 10 m, a powierzchnia podziemnych wyrobisk osiąga nawet kilkaset metrów kwadratowych. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. W tutejszym rezerwacie archeologicznym prześledzić można większość dawnych technik pozyskiwania krzemienia, wydobywanego zarówno w małych jamach, jak i skomplikowanych kopalniach. Ponadto turyści mogą podziwiać kopalnie, wędrując podziemną trasą o długości prawie 500 metrów. Obejrzeć można także zrekonstruowane zabudowania neolityczne, obozowisko górników oraz grobowiec megalityczny. Z uwagi na wyjątkowe walory kopalne Krzemionki uznane zostały za Pomnik Historii Polski, a w lipcu 2019 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.16.01.2022

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2021 ROKU

znaczek rokuRóżne były głosy na temat tego czy prowadzić w tym roku plebiscyt na najładniejszy znaczek roku, czy może wstrzymać się wyjątkowo. Dostaliśmy od Was ostatnio sporo zapytań w tej sprawie, ale jak widać brakuje nam wszystkim możliwości działania, dlatego pora zastanowić się nad tym jaki znaczek turystyczny wydany w ubiegłym roku był najładniejszy.

Czas na głosowanie na "Najładniejszy znaczek turystyczny 2021 roku". Mamy nadzieję, że podobnie jak rok temu, także w tym roku frekwencja będzie wysoka, a oddane głosy będą odzwierciedleniem waszego gustu. 

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 7 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.

Podobnie jak w latach ubiegłych głosujemy tylko poprzez wysłanie wiadomości e-mail. Głosowanie na znaczek roku 2021 podzielone zostało na dwie tury.

  • I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 16 do 30 stycznia
  • II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 1 do 15 lutego

W pierwszej turze głos, na swoim zdaniem 5 najładniejszych ZT minionego roku, może oddać kolekcjoner, czyli posiadacz przynajmniej 1 Znaczka Turystycznego. Wystarczy zastosować się do wytycznych zawartych poniżej i zapoznać z grafikami znaczków z 2021 roku. Lista znaczków wydanych w 2021 roku znajduje się tutaj >>.


Więcej informacji

8.01.2022

Już wkrótce na naszej stronie pojawią się szczegółowe treści opisujące m.in procedury związane z zamawianiem brakujących znaczków, wysyłką korespondencji, przygotowaniem kuponów. Tymczasem od stycznia wprowadzamy pewną modyfikację dotyczącą Znaczków Kolekcjonera i właśnie tego tematu dotyczy dzisiejszy krótki komunikat.

Od tego roku każdy użytkownik, zanim wyśle kupony drogą pocztową, powinien je nakleić na formularz (do pobrania z zakładki „Gra kolekcjonerska”), zeskanować/zrobić zdjęcie i wysłać elektronicznie do weryfikacji. Niestety plagą były kupony niewłaściwie skompletowane, podwójne, brak ciągłości itp. Takie kupony musieliśmy każdorazowo odsyłać, a jest to dla nas dodatkowy koszt. Weryfikacja elektroniczna przyspieszy komunikację, a do tego wyeliminuje, dla obu stron, koszty i nerwowość związaną z nieprawidłowościami. Zeskanowane kupony wysyłamy na adres: info@znaczki-turystyczne.pl, pamiętając o zmniejszeniu ich do wielkości ok. 1MB

Zweryfikowane kupony praktycznie w ciągu ok. 3 dni zostaną zapisane na koncie użytkownika i zmieniony zostanie wpis o ilości przyznanych ZK. Pojawienie się wpisu jest jednoznaczne z prawidłowością kuponu i użytkownik może je wysłać w fizycznej wersji bez poprawek.

Wysyłka ZK będzie się odbywała raz w miesiącu. Bez względu na to ile kuponów w ciągu miesiąca użytkownik do nas prześle, wysyłka będzie jedna. Niestety często otrzymywaliśmy 3-4 zestawy kuponów miesięcznie i każdorazowo wysyłaliśmy ZK kolekcjonerowi, po czym po kilku dniach sytuacja się powtarzała. Nietrudno obliczyć jakie koszty w związku z tym ponosiliśmy Należy równocześnie wziąć pod uwagę fakt, że jako jedni z niewielu nadal utrzymujemy darmową weryfikację i przesyłkę przyznanych ZK.

Nie ma możliwości wyboru ZK, które przydziela centrala zgodnie z kolejnością numeryczną znaczków.

Powyższe zmiany mają na celu usprawnienie prac związanych z weryfikacją i wysyłką zdobytych ZK. Nieprzestrzeganie tych zaleceń będzie skutkowało opóźnieniem weryfikacji i niepotrzebną wymianą korespondencji.21.12.2021

To już jeden z ostatnich newsów, jakie przygotowaliśmy dla Was w tym roku. Dziś chcielibyśmy zaprezentować najnowszy znaczek turystyczny, który można traktować zarówno jako ostatni w tym roku, jak i pierwszy w nadchodzącym roku 2022.

Możliwe, że powyższe zdanie jest troszkę skomplikowane, ale już wyjaśniamy, w czym rzecz. Otóż Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku dopiero zostanie oddany dla ruchu turystycznego. Planuje się, że nastąpi to w styczniu 2022 roku i już teraz powstał znaczek, który tylko czeka na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik i przecięcie wstęgi. Gdy tylko Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku zostanie otwarty, niezwłocznie Was o tym poinformujemy, podając termin wprowadzenia znaczka do obiegu.  

Natomiast już dzisiaj możecie zacząć planować swoje turystyczne wypady tak, by uwzględnić Słońsk na turystycznej trasie. A gdy już tu będziecie, koniecznie zarezerwujcie czas na zwiedzanie Parku Narodowego Ujście Warty, który o każdej porze roku jest inny i zaskakuje swoją różnorodnością. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem nowego znaczkowego miejsca, a jeśli bardzo interesuje Was sam ośrodek, to koniecznie odwiedzajcie strony PN Ujście Warty, gdzie znajduje się specjalna zakładka prezentująca muzealne aktualności. 

OŚRODEK MUZEALNO-EDUKACYJNY W SŁOŃSKU No. 1120

Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego „Ujście Warty” zlokalizowany jest w Słońsku, przy drodze nr 22. Pełni on funkcję centrum edukacji, w którym przyrodnicze ciekawostki o Parku przeplatają się z historią Błot Warciańskich. Nowoczesna, multimedialna wystawa odkryje przed zwiedzającymi tajemnice ptasiego życia oraz niedostępne na co dzień miejsca w Parku. Interaktywne gry, niesamowite projekcje i kolorowe animacje przypadną do gustu zarówno starszym, jak i młodszym. Dla pasjonata ptaków ciekawym doświadczeniem będzie zmierzenie się z liczeniem gęsi w jednej z muzealnych aplikacji. Okazuje się, że przy ograniczonym czasie nie jest to wcale takie proste… Obowiązkowym punktem zwiedzania jest rejs łodzią po obszarach ochrony ścisłej Parku Narodowego „Ujście Warty”. Z pewnością dużo emocji wzbudzi wirtualny lot balonem oraz obserwacja krajowych gatunków ryb w okazałym akwarium. Ośrodek Muzealno-Edukacyjny jest dobrym miejscem na rozpoczęcie wędrówki po Parku. Aplikacje na wystawie pomogą zaplanować wycieczkę oraz odkryją interesujące miejsca w najbliższej okolicy.

UWAGA! Znaczek dostępny będzie w sprzedaży w chwili otwarcia Ośrodka Edukacyjno-Przyrodniczego w Słońsku na początku 2022 r. O dostępności znaczka i terminie otwarcia tej placówki poinformujemy w oddzielnym komunikacie.20.12.2021

Nowy tydzień rozpoczynamy postem o znaczku turystycznym, ale tym razem nie będzie to znaczek premierowy, a dobrze Wam znany ZT nr 393, który zmienił nieco swój wygląd. 

Jak zapewne zauważyliście, poza grafiką na znaczku zmieniła się również nazwa. Na grafice natomiast pokazano piłkę ręczną za kolczastymi zasiekami. Ta grafika lepiej oddaje charakter miejsca, którego dotyczy znaczek i pokazuje, że ładny znaczek to nie tylko budynek, ale także eksponat lub pewna historia opowiedziana za pośrednictwem linii i punktów. 

Przedstawiona w tym poście nowa wersja ZT już za kilka dni dostępna będzie w miejscu znaczkowym, natomiast u nas, do wyczerpania zapasów, dostępna jest wyłącznie starsza wersja. Jeśli już teraz ktoś chce posiadać tę wersję znaczka w swoim zbiorze, koniecznie musi odwiedzić Izbę Pamięci Szczypiorna w Kaliszu, nawet jeśli już kiedyś tu był. W końcu znaczkowe miejsca się zmieniają i zawsze przy ponownej wizycie odkryjecie coś nowego i ciekawego.15.12.2021

Znaczków turystycznych w Łodzi nigdy nie jest za wiele, jak to określił jeden z turystów, a w dodatku cieszą one niezmiernie. Dlatego dziś właśnie łódzka premiera i znaczek, który zadowoli chyba wszystkich, nawet najbardziej wybrednych kolekcjonerów. Bo któż z nas nie darzył sympatią tego uroczego misia, któremu dziś prezentowany znaczek jest poświęcony. 

Mowa rzecz jasna o Misiu Uszatku, którego pomnik znajdziecie przechadzając się ulicą Piotrkowską w Łodzi. Możliwe jest jednak, że młodsze pokolenie turystów nie zna tego misia i głównie dla nich powstał poniższy opis, za pośrednictwem którego poznacie tę postać - resztę znajdziecie w internecie.  

Znaczek właśnie dzisiaj dotarł na miejsce, więc spokojnie możecie planować wypady do Łodzi i spotkanie z Uszatkiem. Wszelkie niezbędne informacje nt. miejsca sprzedaży oraz linki do stron, znajdziecie na podstronie nowego znaczka, klikając w poniższy link. Zapraszamy do Łodzi i z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje oraz zdjęcia w towarzystwie Misia Uszatka.

POMNIK MISIA USZATKA W ŁODZI No. 1118

Pomnik Misia Uszatka powstał w 2009 roku i dał początek wyjątkowemu w skali kraju projektowi, jakim jest Szlak Łodzi Bajkowej. Na tą niezwykle ciekawą trasę turystyczną składa się obecnie 10 rzeźb, przedstawiających bohaterów filmów animowanych powstałych w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Postać Misia Uszatka powstała 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Kariera telewizyjna sympatycznego niedźwiadka rozpoczęła się dopiero w 1962 roku. Największą popularność Uszatkowi dał serial animowany, który od 1975 roku zabawiał najmłodszych widzów przed telewizorami. Pomnik Misia Uszatka, zaprojektowany przez Magdalenę Walczak i Marcina Mielczarka, znajduje się przy reprezentacyjnej ulicy Piotrkowskiej, pod numerem 87. W Łódzkiej Informacji Turystycznej natomiast można kupić znaczek z podobizną bohatera animacji oraz wiele innych gadżetów.14.12.2021

Drodzy turyści i kolekcjonerzy znaczków turystycznych. Zbliża się koniec roku, wiele w ostatnim czasie się zmieniło i także my postanowiliśmy zmienić kilka rzeczy. Jedne ze zmian wprowadziliśmy już wcześniej, inne wciąż są realizowane, a ostatnią zmianą jaką zaplanowaliśmy jest zmiana cen niektórych artykułów. I o tym właśnie będzie dzisiejszy post.

W ostatnim czasie rosną ceny niemal każdych dóbr, a słowo inflacja odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Problem dotyka każdego, my także mamy z nim do czynienia. Większość cen sztucznie utrzymaliśmy w ostatnim czasie, ale w obliczu kolejnych podwyżek musimy i my podjąć zdecydowane kroki.

Na tę chwilę koniecznością stała się podwyżka cen 4 produktów i są to:

Dziennik kolekcjonera (zwykły - 38 zł, grawerowany - 44 zł)

Kompas - 25 zł

Brelok - 12 zł

Naszywka - 15 zł

Informację o zmianach dajemy już teraz abyście jeszcze przed nadejściem Nowego Roku mieli okazję zaopatrzyć się w powyższe produkty w starych cenach (link do sklepiku >>). Od 1 stycznia zmiana cen stanie się faktem i już nie będzie odwrotu.9.12.2021

Wspominaliśmy wczoraj o tworzonym projekcie wydruku do naszego mini kalendarza drewnianego z wymiennym kalendarium. Kalendarz ten powstał w 2019 roku, a jego wersja startowa posiadała gotowe kalendarium. Jednak rosnące koszty druku i dystrybucji takich kalendariów skłoniły nas do tego, by zaprzestać ich drukowania. O wiele tańsze okazało się indywidualne drukowanie kalendarium przez posiadaczy kalendarzy.

W kolejnym roku udostępniliśmy gotowy plik kalendarium, który wystarczy wydrukować, wyciąć wzdłuż zaznaczonych linii i skleić lub zszyć górną krawędź, a pod kalendarium podkleić taśmę magnetyczną. Zdecydowana większość posiadaczy kalendarzy poradziła sobie z wydrukiem i złożeniem kalendarium co nas bardzo cieszy. Nie mogło zatem zabraknąć tego kalendarza i w tym roku, w końcu z założenia miał on być "wieczny". 

Kalendarium zostało sprawdzone i teoretycznie nie zawiera błędów, co nie oznacza, że ich nie ma. Gotowy plik zawieszamy w naszej pobieralni >> jednak zanim zdecydujecie się na jego wydrukowanie zerknijcie na poszczególne strony. Może ktoś z Was dostrzeże jakiś drobny błąd, wówczas bardzo prosimy o zgłoszenie tego faktu adminowi, który poprawi co trzeba i podmieni pliki na serwerze. 

Osoby, które chciałyby posiadać u siebie taki mini kalendarz informujemy, że mamy jeszcze kilka egzeplarzy w obniżonej cenie. Jedyne co trzeba zrobić to wydrukować kalendarium i podmienić je z tym dołączonym do kalendarza. Wszystkie informacje nt. tych kalendarzy znajdziecie w zakładce "Sklepik ZT" w lewym menu. Zapraszamy do lektury.08.12.2021

KALENDARZ ŚCIENNY 2022

Wiele razy pytaliście nas o drukowane kalendarze ze znaczkowym motywem, ale że mieliśmy nasz mini kalendarz drewniany, to do tej pory tylko on był w ofercie. Jednak w tym roku postanowiliśmy wykonać próbną partię standardowych kalendarzy i właśnie dzisiaj Wam je prezentujemy.

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, jest to partia próbna, a więc o ograniczonym nakładzie. Jeśli ktoś jest chętny stać się posiadaczem takiego kalendarza, to ma jedyną i niepowtarzalną okazję, aby go zakupić. Jak widzicie na załączonych fotkach, jest to kalendarz jednodzielny, posiadający jedno kalendarium 12-kartkowe. Na jednej karcie umieszczone są trzy miesiące (duży obecny oraz mniejsze poprzedni i następny). Kalendarium zawiera informację o świętach, imieninach oraz numerację tygodni. Dodatkowo kalendarz wyposażony jest w kolorowe okienko wskazujące aktualną datę. Wymiary kalendarza to 310×458 mm.

Jeśli zaś chodzi o koszty, to przedstawiają się one następująco. Koszt kalendarza to 12 zł, a koszty wysyłki to 9,5 zł. Jeśli natomiast zechcecie zamówić kalendarz oraz inne produkty z naszego sklepiku, wówczas koszt przesyłki będzie ustalany indywidualnie.

UWAGA !!! Prosimy nie wpłacać zobowiązania za zamówienie z góry. Po złożeniu zamówienia wystawiamy indywidualną fakturę, która to jest podstawą do dokonania płatności.

Zamawiając jakikolwiek produkt prosimy pamiętać o podaniu swoich danych osobowych o czym przypominamy w naszym poradniku >> 

Kalendarze rozprowadzane są przez Centralę Znaczków Turystycznych na podstawie zamówienia złożonego poprzez e-mail: info@znaczki-turystyczne.pl7.12.2021

Nadszedł nowy tydzień, a wraz z nim nowy znaczek turystyczny, który właśnie chcemy Wam pokazać. Tym razem za pośrednictwem znaczka chcemy wszystkich zaprosić do wyprawy na Dolny Śląsk i zwiedzania Strzegomia. 

Strzegom to miasto, w którym znajdziecie więcej interesujących obiektów, więc na pewno warto zatrzymać się tu na dłużej. Kto wie może dzięki temu jednemu znaczkowi, wkrótce pojawią się następne. Pamiętajcie, że Wy też macie na to wpływ swoją postawą, relacjami, komentarzami pisanymi na stronie znaczka po jego zdobyciu.  

Prezentowany dziś znaczek to zasługa ojca Leszka, który w trudnych czasach pandemicznych działa prężnie i rozsiewa w kolejnych miejscach znaczkową ideę. Serdecznie dziękujemy za pokazanie kolejnego miejsca i mamy nadzieję, że sam znaczek już niebawem trafi do zbioru wielu kolekcjonerów. Zapraszamy do zwiedzania Strzegomia, a po znaczki zapraszamy od 8 grudnia, oczywiście w godzinach pracy sklepu z pamiątkami „Granitowa Galeria”.

KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA ŚWIATA I MB SZKAPLERZNEJ W STRZEGOMIU No. 1119

Historia kościoła Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu sięga roku 1382, kiedy to został postawiony w tym miejscu pierwszy kościół wraz z klasztorem karmelitów. Był to pierwszy klasztor tego zakonu na Dolnym Śląsku. Po krótkim czasie, bo w 1429 budowle te rozebrano i wybudowano nowy kościół wraz z klasztorem. W 1729 roku obiekty te przebudowano i rozbudowano. Na przestrzeni wieków, kościół był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, a po sekularyzacji klasztoru w 1810 roku został przekazany ewangelikom, którzy  w 1819 r. dokonali kolejnej przebudowy do obecnego kształtu. W 1997 r. kościół został ponownie przekazany katolikom i służy do dzisiaj jako kościół parafialny. Najcenniejszy zabytek pochodzący z czasów karmelitów – obraz św. Anny Samotrzeciej jest umieszczony w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jednak i tak warto zwiedzić kościół ze względu na ciekawą architekturę, a chociażby drewniane trójkondygnacyjne empory typowe dla świątyń ewangelickich. Bardzo ciekawy jest późnogotycki portal przedstawiający koronację Maryi oraz herby Strzegomia, Czech i Śląska.3.12.2021

Już od kilku tygodni wielu z Was czekało z niecierpliwością na pojawienie się tego znaczka. Jak co roku, z jego wydaniem czekaliśmy do ostatniej chwili wiedząc, że czasem jeszcze w grudniu pojawiają się stosowne uchwały, które mogą rzucić zupełnie inne światło na wybór patrona nadchodzącego roku. 

Od wielu lat motywem przewodnim Noworocznych Znaczków Turystycznych jest ustanawiany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronat nad rokiem. Stanowią go zwykle ważne historyczne wydarzenia i zasłużeni ludzie. Spośród kilku propozycji wybieramy taką, która naszym zdaniem, w konkretnym roku, zasługuje na szczególną uwagę. Nie chcemy w żaden sposób umniejszać zasług i ważności innych tematów i osób, a jedynie przybliżyć konkretną postać/wydarzenie, zmobilizować turystów do zapoznania się z dodatkowymi materiałami na ten temat i zachęcić do refleksji.

Rok 2022 został ustanowiony m.in. rokiem Marii Konopnickiej, Marii Grzegorzewskiej, Wandy Rutkiewicz, Ignacego Łukasiewicza i Józefa Mackiewicza oraz Józefa Wybickiego, któremu my poświęcamy niniejszy Noworoczny Znaczek Turystyczny.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2022

Link do znaczka i jego opisu znajduje się powyżej, jak zawsze zachęcamy do tego, by zapoznać się z treścią, którą tam publikujemy. Sam znaczek, tradycyjnie dostępny jest w sprzedaży drogą korespondencyjną, wraz z innymi wcześniejszymi znaczkami noworocznymi, które mamy nadzieję, już znalazły się w Waszych kolekcjach. 2.12.2021

W oczekiwaniu na znaczek noworoczny mamy inną ciekawostkę i znaczkową nowinkę, czyli znaczki kolekcjonera. W czerwcu wydaliśmy ostatnie ZK z serii Polskie Dywizjony Lotnicze” i na kilka miesięcy skupiliśmy się na tworzeniu nowych znaczków turystycznych, a znaczki kolekcjonera odłożyliśmy na jesień.

Dziś rozpoczynamy nową serię znaczków kolekcjonera pt. Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce”. Seria ta powstaje z udziałem samych kolekcjonerów. Kilkanaście osób rok temu wytypowało blisko 50 godnych uwagi obiektów. Później nastała cisza w tym wątku, jednak pod koniec lata wybrane zostały pierwsze najbardziej interesujące pod względem historycznym i graficznym obiekty. Całą dokumentację przygotowała i uporządkowała Dana z Brzegu Dolnego, natomiast opisy do powstałych znaczków to praca Małgorzaty ze Szczecina. Wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt serdecznie dziękujemy za pomoc. Dzięki Wam powstają kolejne ZK opowiadające o zamkach i pałacach, których już nie ma, a o których warto wiedzieć. 

Dziś przedstawiamy zaledwie trzy znaczki, ale seria ma być bardziej obszerna. Kolejne znaczki planujemy przedstawić na początku 2022 roku, a później w zależności od tempa powstawania kolejnych ZT i sił osób współtworzących ten projekt.

Tradycyjnie na sam koniec zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera. Lista zdobywców ZK stale się powiększa i widać, że dla  wielu z Was gra kolekcjonerska już nie jest tylko rywalizacją, ale pewnego rodzaju spełnieniem. Wszystkim życzymy jak największej ilości ZK, ale przede wszystkim niezapomnianych emocji podczas zwiedzania znaczkowych miejsc turystycznych.29.11.2021

W związku ze zbliżającymi się świętami i okresową przerwą w wysyłkach, informujemy, że zamówienia dotyczące znaczków zagranicznych, grawerowanych dzienników czy innych produktów z czeskiego sklepu są realizowane do 4 grudnia. Zamówienia, które wpłyną po tym terminie, zostaną zrealizowane dopiero na początku stycznia. Zamówienia dotyczące polskich znaczków są realizowane do 21 grudnia.

Jeśli zatem chcecie komuś zrobić niespodziankę na święta lub po prostu myślicie o zakupach w najbliższym czasie, to właśnie macie ku temu ostatnią szansę. Skorzystajcie z niej, a my postaramy się, aby wszystko trafiło do Was jak najszybciej.

 


19.11.2021

JESIENNA WYPRZEDAŻ ARTYKUŁÓW

Zwykle pod koniec roku przypominamy zarówno nowym jak i starszym stażem kolekcjonerom o możliwości zamawiania różnych towarów z naszego sklepiku. Przez lata takich towarów i wydawnictw troszkę się uzbierało, a niektóre z nich mają już w zasadzie wartość archiwalną lub pamiątkową. Są tam też towary, które robiliśmy na specjalne zamówienie z niewielkim zapasem i ostatnie egzemplarze takich towarów także posiadamy. 

Dziś przyszła pora na sporą wyprzedaż i mamy nadzieję, że dla wielu z Was będzie to świetna okazja do zaopatrzenia się w gadżety, o których nie wiedzieliście. Oprócz opisywanych kilka dni temu dzienników oraz przedmiotów z naszego sklepiku tym razem możemy Wam zaoferować:

koszulki:
L-pomarańcz, beż (2)
2XL - khaki, czarna (2)
XL - czarna (2)

skarpety: 35-38 - 7 szt
maseczki: czarna (2), beż (1)

mapa 2014 - archiwalna na pamiatkę 11 szt - 3 zł
plecak: czarny (2), kolor (5)

atlas czeski z 2016 r. (ten z autkiem) - 10 zł

stare wersje znaczków turystycznych: 75, 524, 602, 308, 574, 522

do każdego dokupionego art. z wyprzedaży  - czeski archiwalny atlas (2012) + 2 naklejki z jednych ze spotkań kolekcjonerów (losowo wybrane) - GRATIS

Nie czekajcie zatem na kolejną okazję, bo ta już na pewno się nie trafi. Decyduje kolejność zamówień, a jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, piszcie na info@znaczki-turystyczne.pl Akcja wyprzedażowa trwa od 19 do 25 listopada.17.11.2021

W tym tygodniu mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę i tym razem przeniesiemy się na południe kraju do Radzionkowa. To właśnie w tej miejscowości mieści się Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, które właśnie doczekało się własnego znaczka turystycznego. 

Polecamy zapoznać się z opisem tego miejsca jaki zamieściliśmy poniżej, ale prawdziwą kopalnią wiedzy o tej placówce niech będzie strona internetowa, do której odsyłacze znajdziecie na podstronie znaczka. W trakcie realizacji jest także audioprzewodnik, z którego także dowiecie się ciekawych faktów o tym miejscu. Jednak nic nie zastąpi osobistej wizyty w muzeum, w końcu to główne założenie znaczkowej idei, zwiedzić, zobaczyć, zdobyć znaczek. 

Zachęcamy Was zatem do wizyty w Radzionkowie, znaczki już czekają na swoich zdobywców, a my jak zwykle na relacje ze zwiedzania.

MUZEUM CHLEBA, SZKOŁY I CIEKAWOSTEK W RADZIONKOWIE No. 1117

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek powstało z szacunku do historii i z potrzeby serca pana Piotra Mankiewicza. Początkowo miała to być swego rodzaju izba pamięci i wspomnień dla piekarzy, jednak miejsce cieszyło się dużym powodzeniem wśród wycieczek szkolnych i to właśnie dzieci stały się głównymi odbiorcami. Kolekcjonerska pasja sprawiła, że z czasem przybywało eksponatów w muzeum, przez co rozwinęło się tematycznie z „Muzeum Chleba” w „Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek”. W muzeum zapoznać się można z wszystkimi etapami powstawania chleba. Prezentowana jest praca rolnika, młynarza i piekarza, a zbiory obejmują nie tylko narzędzia pracy, ale także książki, pocztówki i dokumenty. Zobaczyć tu można również cukiernię z przełomu XIX i XX w., w pełni wyposażoną dawną klasę szkolną oraz kuchnię śląską, a wszystko to w otoczeniu górnośląskich tradycji. Jest tu mnóstwo przedmiotów codziennego użytku, których obecnie już nie ma, ale ich pomysłowość i użyteczność wywołuje zdziwienie i nierzadko uśmiech na twarzy zwiedzających.16.11.2021

Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce pod koniec lipca, ale historia lubi się powtarzać i dlatego dzisiaj także mamy dla Was podwójną premierę wraz z zaproszeniem do zwiedzania kolejnych, niesamowitych znaczkowych miejsc turystycznych.

Tym razem za pośrednictwem znaczków turystycznych chcemy Wam pokazać następujące atrakcje turystyczne Iławy.

DWORZEC GŁÓWNY W IŁAWIE No. 1115

JEZIORO JEZIORAK - POJEZIERZE IŁAWSKIE No. 1116

O prezentowanych miejscach przeczytacie jak zwykle na podstronach nowych znaczków, do których linki zamieściliśmy powyżej. Mamy nadzieję, że nowe znaczki będą kolejnym pretekstem do poznania Iławy i okolic. Sam Jeziorak, jego powierzchnia oraz liczne wyspy dają wprost nieograniczone możliwości turystyczne i wypoczynkowe. Na pewno nie zaznacie tu nudy, a jeśli zaczniecie wizytę od miejscowej Informacji Turystycznej, to bądźcie pewni, że dostaniecie komplet informacji o tym co i gdzie można zwiedzić. Standardowo nie zapomnijcie o udokumentowaniu swojej wycieczki i o pochwaleniu się tym na naszym profilu FB. 

A już teraz zachęcamy do wizyty w Iławie, albowiem jak dosłownie przed chwilą dowiedzieliśmy się u źródła, znaczki już na Was czekają. 14.11.2021

Skończył się już szczyt sezonu turystycznego i powoli wszyscy przechodzimy do spokojniejszej części roku. Jest więc czas na to, aby poczynić pewne podsumowania oraz inwentaryzacje i także my w minionym tygodniu takie poczyniliśmy. Co prawda miało to miejsce w czeskiej centrali ZT, ale jak najbardziej dotyczyło to polskich kolekcjonerów i przede wszystkim ich znaczkowych kolekcji.

Otóż dowiedzieliśmy się, że już niebawem zmienią się wkłady do dzienników kolekcjonera, w związku z czym spieszymy z informacją, że posiadamy ostatnie egzemplarze dotychczasowych dzienników. Po ich wyprzedaniu nie będzie możliwości zdobycia obecnego układu kart dlatego, jeśli ktoś chciałby posiadać w swojej kolekcji karty wg poniższego wzoru, chciał sprezentować taki dziennik pod choinkę lub po prostu zrobić zapas, to ma ku temu ostatnią szansę.

Oto jak wyglądają karty dziennika, o którym mowa (są to karty aktualnie istniejące)

Nowe dzienniki zewnętrznie nie będą różniły się od dotychczasowych. Niestety w ich wnętrzu zajdą zmiany, a jedną z nich będzie brak dotychczas znanej Wam części na pieczątkę. Być może dla większości kolekcjonerów zmiana ta nie będzie uciążliwa, ale zdajemy sobie sprawę, że wiele osób jest przywiązanych do dotychczasowych kart i układów, i może zechcieć (jak admin kilka lat temu), zabezpieczyć się na kolejne lata robiąc niezbędny zapas dzienników.

Ceny i sposób składania zamówień się nie zmieniły. Jeśli ktoś chce wejść w posiadanie dziennika, musi złożyć zamówienie wysyłając e-mail na info@znaczki-turystyczne.pl W zamówieniu koniecznie należy podać imię i nazwisko z adresem wysyłki, a także ilość zamawianych dzienników.

Nie czekajcie zatem, zróbcie inwentaryzację i zamawiajcie dzienniki bo już wkrótce nadejdzie nowe.8.11.2021

W miniony weekend spotkaliśmy się na roboczym zebraniu, w ramach którego omówiliśmy bieżące i przyszłe sprawy związane ze znaczkami turystycznymi w Polsce. Pojawił się temat znaczków noworocznych, ogólnopolskiego spotkania i wiele, wiele innych, o których z pewnością dowiecie się w swoim czasie. Spotkanie było też okazją, aby przekazać Wam jeszcze inną wiadomość, z której wielu kolekcjonerów ZT na pewno się ucieszy.

Nagraliśmy jak to się mówi kalkulatorem krótki materiał, w którym Zbyszek kieruje do Was kilka zdań. Mamy nadzieję, że poza głównym tematem znajdziecie też wiele innych ciekawych informacji. Zerknijcie zatem na poniższy film....

W prezentowanym materiale Zbyszek wspomina o nowej wersji medali dla zdobywców znaczków kolekcjonera. Uprzedzimy jednak pytanie, które zapewne już teraz kilku osobom ciśnie się na usta. Otóż wspomniana nowa wersja medalu dotyczy osób, które zdobyły swój pierwszy egzemplarz brązowy. Starsi stażem kolekcjonerzy, którzy już posiadają medale w stopniu brązowym i srebrnym, otrzymają wcześniejsze wersje, aby całość tworzyła jednorodną kolekcję. Oczywiście, aby była jasność w tej sprawie, nie ma opcji wymiany medali.

Jak więc widzicie, działamy, analizujemy, ale też planujemy i załatwiamy. Czasu na wszystko, co chcielibyśmy zrobić, wciąż jest za mało i czasem trzeba iść na pewne kompromisy. Jednak mamy nadzieję, że już w 2022 roku zaskoczymy Was niejednokrotnie i po 2 latach znaczkowej tęsknoty, wszystko wróci do normy. Czekajcie na dalsze wieści ze znaczkowej centrali, bądźcie aktywni i często zaglądajcie na naszą stronę i media społecznościowe, a na pewno nic co ważne Was nie ominie.

Bezpośredni link do filmu znajdziecie też tutaj >>>  8.11.2021

Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy wczoraj na naszym profilu FB, nowy tydzień zaczynamy intensywnie. Pierwszy post to informacja o wznowionej grafice znaczka 215 przedstawiającego Zamek Królewski w Chęcinach. 

Jak zapewne zauważyliście, na grafice nie brakuje szczegółów, których nie było wiele w poprzedniej wersji i można by powiedzieć, że patrząc na ten znaczek, czujemy się jak byśmy stali nieopodal zamku.

Przedstawiona w tym poście nowa wersja ZT już za kilka dni dostępna będzie w miejscu znaczkowym, natomiast u nas, do wyczerpania zapasów, dostępna jest wyłącznie starsza wersja. Jeśli zatem już teraz chcecie mieć w zbiorze nową wersję znaczka, koniecznie odwiedzajcie Chęciny. I koniecznie podczas tej wizyty zróbcie fotki, abyście już po powrocie mogli pokrótce opisać wycieczkę znaczkowym szlakiem i za pośrednictwem naszego profilu w mediach społecznościowych pokazać innym kolekcjonerom piękno odwiedzanych miejsc. Zapraszamy do zwiedzania.27.10.2021

Niemalże na pograniczu wojewówdztw opolskiego i wielkopolskiego, między Namysłowem, a Kępnem znajduje się piękny kościół w Smogorzowie. I zapewne nieprędko byście tam trafili gdyby nie fakt, że ów kościół właśnie doczekał się swojego znaczka turystycznego. 

Krótką charakterystykę tej świątyni poznacie z poniższego opisu, natomiast więcej danych historycznych znajdziecie w audiobedekerze, który dostępny będzie już niebawem. A jeśli już teraz chcecie lepiej poznać ten kościół, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszperać w internecie. 

Wracając jednak do znaczka to chcielibyśmy tylko wspomnieć, że już wkrótce będzie dostępny w sprzedaży. Na tę chwilę jest jeszcze w podróży, ale są widoki na to, że dziś lub jutro dotrze do celu. Znaczek zdobędziecie jednak nie w kościele, a w zakładzie stolarskim przy ul. Długosza 7. Zresztą dokładny adres znajdziecie na podstronie nowego znaczka, kilkając w poniższy link.

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA W SMOGORZOWIE No. 1114

Kościół neogotycki został zbudowany w latach 1859-1863 Projekt świątyni wykonał dobrze zapowiadający się śląski architekt, pochodzący z Oławy, Alexis Langer. Świątynię budowano 4 lata. Organy do nowej świątyni, na zamówienie, wykonał rychtalski organmistrz Jan Spiegel w 1862 roku. W tym samym roku poświęcono 4 kościelne dzwony – największy nosił imię Gotfryd a pozostałe to: Maria, Józef i Franciszek-Serafin. Na zewnątrz budowli, Langer zaprojektował rozmieszczenie sześciu tarcz z trzech jej stron (po dwie - od zachodu, południa i północy). Duża wieża świątyni, do podstawy krzyża, mierzy 53,7 metra, co decyduje o tym, że kościół jest najwyższą, murowaną budowlą w powiecie namysłowskim. Najcenniejszym obiektem wnętrza kościoła jest rzeźba św. Anny Samotrzeć, wykonana pod koniec XV wieku. Neogotycka świątynia, jak na wiejski kościół, jest dziełem unikatowym. Zachwyca swą strzelistością i harmonią architektoniczną.26.10.2021

Dzisiaj zmieniamy lokalizację i ponownie przenosimy się na południe Polski, tym razem do Gliwic, gdzie na mapie znaczkowych miejsc pojawiło się właśnie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 

To kolejne miejsce sakralne związane ze Zgromadzeniem Księży Redemtorystów i jak nie trudno się domyślić za powstaniem tego znaczka stoi ojciec Leszek, któremu serdecznie dziękujemy za pokazanie kolejnego ciekawego miejsca. 

Znaczek jest już dostępny w sprzedaży, zatem nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do tego, aby planować swoje podróże tak, by odwiedzić Gliwice, a tam z pewnością spędzicie ciekawie czas na poznawaniu piękna naszego kraju.

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W GLIWICACH No. 1113

Pierwsza wzmianka o kościele św. Krzyża w Gliwicach pochodzi z roku 1515. Był to kościół drewniany. W 1612 roku kościół został przekazany franciszkanom-reformatom z Krakowa, dla których miasto zbudowało niewielki drewniany klasztor. W pełnym niepokoju XVII wieku do gliwickiego klasztoru ściągało wielu zakonników, chroniąc się tu przed wojskami szwedzkimi. Klasztor okazał się zbyt mały, dlatego w 1658 roku podjęto budowę nowego klasztoru. Jednak w wyniku pożaru w 1677 r. całe zabudowania spłonęły. Jedynie ocalał krzyż z głównego ołtarza. Uznano to za cud i znak, że kościół trzeba odbudować. Tak też się stało — kościół i klasztor został poświęcony w 1683 r. w obecności króla Jana III Sobieskiego, który zatrzymał się w nowym klasztorze w drodze do Wiednia na „Odsiecz Wiedeńską”. W 1921 r. klasztor przejmują niemieccy redemptoryści, a w 1945 r. polscy, którzy do tej pory tutaj pracują. W roku 1923 w kościele umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy przywiezioną z Rzymu. W roku 1951 odprawiono pierwszą w Polsce Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w roku 2014 odbyła się koronacja obrazu. W 2015 ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.25.10.2021

Po kilkunastodniowej przerwie czas na znaczkową premierę i tym razem, aby w przyrodzie była równowaga przenosimy się na północno-wschodnie krańce Polski. To właśnie tutaj  45 lat temu utworzony został Suwalski Park Krajobrazowy, chroniący dziedzictwo kulturowe, unikalne krajobrazy i bogatą przyrodę. 

Tradycyjnie notka na temat parku znajduje się w opisie znaczka, ale na dedykowanej temu znaczkowi podstronie znajdziecie też linki do stron poświęconych Suwalskiemu Parkowi Krajobrazowemu. Z nich dowiecie się kolejnych faktów na temat parku, a pełen obraz tego miejsca uzyskacie podczas wycieczek po tych terenach. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie i nie skończy się na jednodniowym wypadzie. Zwiedzanie proponujemy rozpocząć od punktu IT przy siedzibie parku, gdzie na pewno dostaniecie wskazówki, jakie miejsca w pierwszej kolejności warto odwiedzić. Resztę zostawiamy już Waszej inwencji, ale mamy nadzieję, że planując wyprawę w te rejony, uwzględnicie także relację z niej. My zawsze z ciekawością na to czekamy. Znaczek do sprzedaży trafi za kilka dni, gdyż jeszcze jest w drodze do punktu docelowego.

A tymczasem zapraszamy do zwiedzania Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jesienią także jest tu pięknie.

SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY No. 1112

Suwalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1976 roku, jako pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Teren Parku, o powierzchni 6338 ha, zachwyca mnóstwem wzniesień i pagórków oddzielonych od siebie głębokimi dolinami rzecznymi i licznymi jeziorami. Znaczne spadki i duże różnice w wysokościach na niewielkich obszarach tworzą bogate, we fragmentach unikalne, walory krajobrazowe. Krajobraz ten jest dziełem ostatniego zlodowacenia, podczas którego topniejące masy lądolodu i polodowcowe wody ukształtowały morenowe wzniesienia, kemowe stożki i wały ozów. To masa i siła płynących wód wyżłobiła i pogłębiła rynnę najgłębszego w Polsce jeziora Hańcza (105,6 m). Jeszcze długo po ustąpieniu lodowca, na terenie dzisiejszego Parku, w rozległym zagłębieniu rzeki Szeszupy, zalegały bryły martwego lodu, które po wytopieniu utworzyły malownicze kompleksy jezior: kleszczowieckie, szurpilskie, a także jeziora, przez które przepływa Szeszupa. Polodowcową pamiątką są również okazałe głazy przetransportowane tu z lądolodem aż z gór skandynawskich, które tworzą rozległe głazowiska. Siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego mieści się w Malesowiźnie-Turtulu.8.10.2021

Na zakończenie tygodnia mamy dla Was jeszcze jeden news związany ze znaczkową grafiką. Jednak nie jest to znaczkowa premiera, a wznowienie znaczka, który istnieje od sierpnia 2007 roku, i którego wielu z Was ma już w swojej kolekcji.

Jak zapewne widzicie zmianie uległa nazwa i szczegóły widoczne na znaczku. Tu i ówdzie przybyło chmurek, a na trawniku wyrosły kwiaty. Drobne elementy poprawiły również wygląd pałacu, a cały znaczek wygląda naszym zdaniem świetnie.

Nowa wersja ZT dostępna jest już w miejscu znaczkowym. Domawiając brakujący znaczek u nas, do nowej wersji, można dokupić również starą wersję (pamiętajcie przy tym, że jest to wersja archiwalna i ma przedziurkowany kupon). Jeśli chcecie zakupić jedynie wersję archiwalną, nie musicie posiadać potwierdzenia pobytu, ale kupony również zostaną przedziurkowane.

Tymczasem zachęcamy do odwiedzania Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, gdzie czekają na Was jeszcze ciepłe znaczki z nową grafiką.<< 1 5 8 9 10 11 12 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>